Home Testy Telewizory LCD Philips Philips PUS8303 | TEST | 2018 Android TV 49″ z Ambilight i Ultra HD 4K HDR
Philips PUS8303 | TEST | 2018 Android TV 49″ z Ambilight i Ultra HD 4K HDR

Philips PUS8303 | TEST | 2018 Android TV 49″ z Ambilight i Ultra HD 4K HDR

120.92K
104

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Badana cecha: Wynik:
POKRYCIE SZEROKIE PALETY BARW DCI 95%
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW Rec 2020 74%

Pokrycie reżyserskiej palety barw (DCI) nie jest stu procentowe, jednak bardzo zadowalające. Nieznacznie osłabione są zielenie, ale większość użytecznych “nowych” barw w filmach powinna dać się odwzorować poprawnie. Nie wiem czy w obecnej chwili umiałbym wymienić jeden materiał wideo, który korzysta z aż tak wysokich nasyceń barwy zielonej. Po podaniu filmu z Ultra HD Blu-ray, lub Netflix, telewizor rozpoznaje, że obcuje z sygnałem Rec 2020 i odpowiednio mapuje kolory i poziomy jasności. Do dyspozycji mamy wtedy takie same tryby obrazu jak w standardowej treści. Niestety powielają one ustawienia wprowadzone do kalibracji Full HD. Oznacza to, że kalibracja trybu do Ultra HD może być wykonana w ograniczonym zakresie. Szkoda, że nie dopracowano tego elementu..

Fabryczny tryb HDR-Film

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,2 maksymalna 4,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,9 maksymalna 3,7
Średnia deltaE palety szarości 3,9 maksymalna 9,6

Z wiernym oddaniem koloru w Ultra HD telewizor radzi sobie całkiem nieźle. W trybie szerokiej palety barw kolory są poprawnie oddawane, poza taką kwestią, że obraz jest lekko zaniebieszczony. Właściwie mamy tu podobną sytuację jaką obserwowaliśmy w trybie SDR. Drugą rzeczą, którą można by dopracować jest charakterystyka jasności. Telewizor za wszelką cenę stara się oddawać przejścia tonalne w bielach, nawet te kodowane z jasnością około 2000 nitów. Nie uważam, by był to mądry pomysł, gdy szczytowa jasność matrycy wynosi tylko 430 cd/m2. Na szczęście są możliwości regulacji.

Mapowanie odcieni jasności w zależności od ustawień

PUS8303 ignoruje metadane zawarte w filmie i nie ustawia pod nie swojej charakterystyki jasności. Szkoda, bo do filmów masterowanych na monitorze Dolby, o jasności 4 000 nitów, może faktycznie miałoby sens oddawanie tak jasnych przejść tonalnych jak robi to telewizor w ustawieniach fabrycznych (aż do 2000 nitów). Te zaś tworzone na monitorze Sony 1 000 nitów mogłyby być jaśniejsze. Niestety ustawienie “auto” funkcji “HDR Perfect” wcale nie włącza rozpoznawania metadanych, jak nazwa mogłaby sugerować. Jest to po prostu kolejne ustawienie tej funkcji, którą ręcznie można wyregulować, czy film HDR ma być jaśniejszy, czy posiadać więcej detali.

Jak widzimy ustawienie wpływa na cały zakres dynamiki, więc nie sugerowałbym wyższego ustawienia niż “minimum”. W przeciwnym razie jasności całego filmu będą podbite.

Profesjonalna kalibracja PUS8303 do HDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,5 maksymalna 5,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,4 maksymalna 3,2
Średnia deltaE palety szarości 2,1 maksymalna 3,3

Kalibracja do Ultra HD możliwa jest do wykonania w ograniczonym zakresie, bo TV przenosi wartości balansu bieli z trybu do zwykłej treści (SDR). Jak widzimy jednak, podejście to się sprawdza. W trybie do HDR wystarczy dopracować tylko gamut, kwestie oddania detali w bielach i możemy liczyć na naprawdę dobrze oddane i nasycone kolory w filmach Ultra HD. Po dwóch poprzednich akapitach mogłoby wydawać się, że będzie z tym problem, ale tak nie jest. Po prostu PUS8303 wymaga nieco więcej uwagi przy kalibracji i efekt końcowy jest bardzo dobry. Ekstra!

Jasności może nie jest za dużo, ale szeroka paleta barw oddawana jest naprawdę dobrze!

(120918)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

104
Dodaj komentarz

avatar
2 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
2 Komentuj autorów
RobertDaniel Autorzy ostatnich komentarzy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Daniel
Gość
Daniel

Rozumiem, że ta rekomendacja odnosi się również do wersji 55 calowej?

Robert
Gość
Robert

Z minusów, i to duży, brak wsparcia obsługi napisów przez DLNA. Posiadam 75″ PUS8303 z najnowszym firmware.