Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dodam jeszcze, że fajnie byłoby przetestować ZG9 z przyszłą konsolą Sony PS5 i grami zawierającymi efekty świetlne ray tracing, HDR. Muszę jeszcze zauważyć niezły postęp w średniej półce Sony mianowicie XG95. Fajny TV, 75 cali za ok. 14 tys. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby jeszcze ten  XG95 był 8K  to w tej cenie byłby hitem sprzedaży...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, orwell-1984 napisał:

Tak o to, choć o tym się nie pisze na forach i w testach. Problem polega myślę na tym, że OLED z marną jasnością ma bardzo agresywne układy, które muszą obniżać rozpiętość dynamiczną. Taki układ to zawsze dodatkowy element w torze to raz. A dwa to efekt takiego skalowania. Powoduje on, że traci się rozróżnienie pomiędzy bardzo ciemną barwą a czernią. Następuje jakby zlanie pikseli i obniżenie przez to efektywnej rozdzielczości. Dlatego maksymalna jasność jest tak cholernie ważna gdy mamy materiał HDR. Analogia do audio, to jakby próbować dodawać equalizer technicsa do dobrego DAC-a w wysoką dynamiką i S/N ratio.

A czy to gubienie jest tylko w HDR czy też w HD (filmy BD) czy SD ? Ja właśnie głównie z tego powodu bardzo obawiam się kupować OLEDa i jak widać intuicja mnie nie myliła. Generalnie OLEDy są dla mnie za ciemne, a teraz to gubienie... Oczywiście obraz z OLEDów może być bliski temu kinowemu, bliższy niż w FALDach, ale ja tak nie lubię oglądać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O gubieniu detali w cieniach piszą praktycznie tylko osoby, które OLEDa nigdy nie miały lub widziały go co najwyżej w sklepie.
A co ma jasność szczytowa telewizora do widoczności detali w ciemnych scenach ? Absolutnie nic.

  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Adam60 napisał:

A czy to gubienie jest tylko w HDR czy też w HD (filmy BD) czy SD ? Ja właśnie głównie z tego powodu bardzo obawiam się kupować OLEDa i jak widać intuicja mnie nie myliła. Generalnie OLEDy są dla mnie za ciemne, a teraz to gubienie... Oczywiście obraz z OLEDów może być bliski temu kinowemu, bliższy niż w FALDach, ale ja tak nie lubię oglądać...

W SDR oled wygląda najlepiej. Wady wychodzą dopiero na HDR w konfrontacji z najlepszymi LED-ami. I nie wszyscy o tym wiedzą o czym świadczy np. powyższy, typowy wpis internnetowego mądrali.

3 godziny temu, Deimos napisał:

No to super, że podjedziesz. Ja mam trochę daleko:)

To będę czekał na Twoje wrażenia i odczucia. Sprzedawca w rozmowie telefonicznej, twierdził, że ten Samsung ponoć dobrze sobie radzi ze skalowaniem materiału do 8K. I rzekomo on widział różnice w obrazie 4K, a tym skalowanym z 4K do 8K. Jeżeli będziesz miał okazję - to zwróć na to uwagę.

Pozdrawiam.

Z tym 8K to na 75 calach widać było jak Samsung sobie z tym radzi dobrze. Najlepiej to widać na wszelkich futrach, sierściach, włosach. Na 8K jest widać puch, miękkość, włoski są oddane idealnie.

Edytowane przez orwell-1984
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, misfit napisał:

O gubieniu detali w cieniach piszą praktycznie tylko osoby, które OLEDa nigdy nie miały lub widziały go co najwyżej w sklepie.
A co ma jasność szczytowa telewizora do widoczności detali w ciemnych scenach ? Absolutnie nic.

Coś w tym jest jednak bo choć obraz na OLED jest naprawdę ładny,  to przy ciemnych scenach i szczególnie zmniejszeniu ustawienia jasności detale giną zauważalnie. Widać to było już od dawna nawet w telefonach z ekranami OLED (obecnie sam taki używam i widzę co widzę).

Edytowane przez LV426

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fajnie, że masz telefon z ekranem OLED. Ja mam od ponad roku co dzień telewizor OLEDa LG C7 i mogę w bardzo prosty sposób zweryfikować czy gubi detale czy też nie np. rozjaśniając na monitorku dany problematyczny kadr filmu tak aby wydobyć z niego wszystkie detale znajdujące się w ciemnych obszarach obrazu i porównać to z czym widzę na moim OLED. I na tej podstawie mogę z całą stanowczością wysnuć wniosek, że u mnie nie ma żadnego gubienia detali w cieniach.

Po drugie - suwakiem jasności ustawiamy poziom czerni telewizora więc oczywistym jest, że zmniejszając go poniżej optymalnej wartości tracimy detale w czerniach. Dotyczy to każdego rodzaju wyświetlacza. Natomiast to suwakiem podświetlenia zmieniamy jasność telewizora i w HDR powinna być ona na maxa.

Po trzecie - gdyby mniejsza jasność szczytowa wyświetlacza oznaczała mniej detali w ciemnych partiach obrazu (totalna bzdura) to we wszelakich profesjonalnie urządzonych shootutach gdzie porównuje się skalibrowane telewizory w zaciemnionym pomieszczeniu (gdzie jak na tacy widać czy jakiś wyświetlacz gubi detale w cieniach) to 1500 nitowe (i jaśniejsze) LEDy powinny wygrywać sromotnie z 700 nitowym OLED. A dziwnym trafem jest jakoś na odwrót.

3 godziny temu, orwell-1984 napisał:

. I nie wszyscy o tym wiedzą o czym świadczy np. powyższy, typowy wpis internnetowego mądrali. 

Lepiej być internetowym mądralą niż teoretykiem-bajkopisarzem, któremu dodatkowo brak elementarnej wiedzy.

Edytowane przez misfit
  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, misfit napisał:
19 minut temu, misfit napisał:

Lepiej być internetowym mądralą niż teoretykiem-bajkopisarzem, któremu dodatkowo brak elementarnej wiedzy.

 

Zrozumienie problemu zerowe, poziom żenujący. Podkręcanie jaśności w OLED, może gammę też sobie podkręć, popatrz na jasne obszary przy okazji  :) 

Ostatnio Pan w sklepie wciskał mi OLED-a i próbował przekonać, że biały pixel jest nieszkodliwy. To mniej więcej taki sam poziom wiedzy.

 

  • Plusik 1
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, orwell-1984 napisał:

Zrozumienie problemu zerowe, poziom żenujący.

Brawo! Rzadko spotykana samokrytyka;)

  • Lubię 3
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba, żeby obiektywnie stwierdzić to gubienie detali najlepiej sprawdzić na skalibrowanych wyświetlaczach (bez podkręcania jasności) lub chociaż w natywnym trybie filmowym. Na telewizorze, który obecnie posiadam ciemne detale w ciemnych scenach giną w niektórych scenach na natywnym trybie, natomiast nie wiadomo, czy to wina TV czy materiału bo i na Epsonie się gubiły... Trzeba by postawić obok siebie 2 skalibrowane wyświetlacze (lub w trybach natywnych), puścić ten sam materiał i można by poznać...

Może kupię sobie jakiegoś małego OLEDa do sypialni to zrobię taki test w przyszłości... Najważniejsza sprawa to taka, żeby można było tak ustawić sobie TV bez jakiegoś drastycznego spadku kontrastu żeby było ok... Problem byłby wtedy jak by trzeba było znacznie rozjaśnić, żeby zachować takie detale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, orwell-1984 napisał:

Zrozumienie problemu zerowe, poziom żenujący. Podkręcanie jaśności w OLED, może gammę też sobie podkręć, popatrz na jasne obszary przy okazji  :) 

Właśnie po raz kolejny udowadniasz wszystkim, że nie masz zielonego pojęcia o tym o czym piszesz i nie miałeś nigdy do czynienia z HDR skoro nie rozumiesz tego, że podświetlenie w trybie HDR ustawia się na maxa. I to nie tylko w OLEDach.

 

  • Plusik 1
  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla bajkopisarza:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.07.2019 o 11:38, Deimos napisał:

No to super, że podjedziesz. Ja mam trochę daleko:)

To będę czekał na Twoje wrażenia i odczucia. Sprzedawca w rozmowie telefonicznej, twierdził, że ten Samsung ponoć dobrze sobie radzi ze skalowaniem materiału do 8K. I rzekomo on widział różnice w obrazie 4K, a tym skalowanym z 4K do 8K. Jeżeli będziesz miał okazję - to zwróć na to uwagę.

Pozdrawiam.

Nie mam zamiaru brać udziału w dziecinnych przepychankach. Napiszę co nieco na temat porównania 85 calowego Z9G do 82 calowego Samsunga 950R.
Samsung jest bardziej zaawansowany technologicznie pod względem barw. Ale uwaga, należy tu rozróżnić barwy sfery elektoniki i barwy ze sfery "fizyki".
Ze sfery elektroniki Samsung w ustawieniach dynamic na pewno wymaga kalibracji ponieważ kolory są przesadzone i nie do końca neutralne jak to ma Sony w ustawieniu fabrycznym. 
Natomiast sfera fizyki. Tu jest przewaga Samsunga, ten ma zastosowaną najnowszą aplikację QD (na samej powierzchni matrycy plus filtr niebieski) czyli jest to ekran photo emissive i to widać. Mamy wrażenie, że świecą piksele i to wrażenie jest prawie jak w OLED, prawie (jakieś 80% wrażenia panelu OLED) plus bardzo dobre kąty ale jeszcze nie takie jak OLED (stąd też te 80%). 
Natomiast SONY wygląda bardziej jak LCD (ale bardzo wysokiej klasy LCD), większe wrażenie "prześwietlanej matrycy". Intuicyjnie wydaje mi się, że po kalibracji z Samsunga da się wyciągnąć naturalniejsze i czystsze barwy jak z SONY, ale na tych ustawieniach fabrycznych efekt cukierkowatości i przesadyzmu niestety występuje. Tryb filmowy bardzo zmienia kolory i natężenia moim zdaniem na plus, natomiast w sklepie było za jasno na ten tryb.

Kontrast w 950R jest z pewnością poprawiony w stosunku do 900R, czerń jest czarna, kontrasty na małych sąsiadujących powierzchniach wysokie. Nie zauważyłem takiego bloomingu jaki w Sony się zdarzał, wydaje mi się że Samsung ma bardziej dokładny dimming. Wygląda to bardzo dobrze przy świetle.

Detaliczność 950R jest bardzo wysoka, ale wydaje mi się, że może być nieco podbita elektronicznie (sharpness) podczas gdy w Sony detaliczność jest bardziej naturalna (nieco soft). Ale na obu TV widać zalety 8K w stosunku do 4K. No i to wrażenie podbicia zmieniało się z demo na demo, na niektórych demówkach było perfekcyjnie. 

Sony wg mnie ma przewagę w efektach HDR nad Samsungiem. Niebo na Sony wygląda bardziej realistycznie, jest bardziej zróżnicowane natężeniowo, światło niejako nasila się w sposób bardzo gładki i realistyczny w stronę słońca jak w realu, natomiast na Samsungu jest to bardziej jakby stała jasność na większej powierzchni i nagle duże rozjaśnienie na słońcu. Myślę, też że Sony ma większą jasność maksymalną i dlatego te efekty dynamiczne oddaje lepiej. Ale tu trzeba zaznaczyć, że nawet 950R pod tym względem deklasuje OLED-y, poprostu nie jest tak dobry jak Sony w tym aspekcie (który jest chyba przez to sporo grubszy, zapewne sprawy związane z chłodzeniem).

Świetne moim zdaniem w Samsungu jest to rozwiązanie One Connect czyli 1 kabelek do TV ale to kwestia techniczna. Reasumując Samsung 950R kosztujący 39 tys. jest bardzo dobrym TV, chciałbym go zobaczyć jednak po kalibracji barw i w ciemności. 

Edytowane przez orwell-1984
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podzielenie się Twoimi spostrzeżeniami. Wygląda na to, że ta olbrzymia różnica w cenie pomiędzy Samsungiem a Sony jest mało zasadna. A wręcz przesadzona...

Edytowane przez Deimos
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.07.2019 o 10:22, Adam60 napisał:

Tu mnie zaintrygowałeś... Ja się wszędzie o to dopytywałem na forum i oledowcy mi pisali, że są bardzo dobrze zachowane detale w czerniach. A tu proszę - mamy inną opinię... żeby była jasność - chodzi mi o ciemne detale w ciemnych scenach np postać ma czarny garnitur z fałdkami - czy oledy to gubią ? Albo scena na ciemnej ulicy ?

Nie daj sobie wcisnąć bzdury. Każdy wyświetlacz niezależnie od zastosowanej technologii będzie gubił szczegóły w czerniach jeśli jest nieprawidłowo ustawiony. Całe szczęście jest coś takiego jak profesjonalna kalibracja, a to załatwia sprawę w 100%. Skalibrowany oled nie gubi żadnych detali w czerniach. Standardowo, najwięcej o problemach oledów piszą osoby, które tego telewizora nie mają...

9 minut temu, Deimos napisał:

Dzięki za podzielenie się Twoimi spostrzeżeniami. Wygląda na to, że ta olbrzymia różnica w cenie pomiędzy Samsungiem a Sony jest mało zasadna. A wręcz przesadzona...

Wysnuwasz takie opinie na podstawie tego, co napisał kolega, który oglądał telewizory w sklepie i który w dodatku twierdzi, że oledy gubią detale w czerniach?

  • Plusik 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko, cytowałem już na tym forum ciekawy fragment testu zagranicznego tego Samsunga, gdzie wypadł bardzo dobrze...

Ale może u nas w kraju, też go ktoś  wreszcie profesjonalnie  przetestuje.

Edytowane przez Deimos
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Mr.Hankey napisał:

Nie daj sobie wcisnąć bzdury. Każdy wyświetlacz niezależnie od zastosowanej technologii będzie gubił szczegóły w czerniach jeśli jest nieprawidłowo ustawiony. Całe szczęście jest coś takiego jak profesjonalna kalibracja, a to załatwia sprawę w 100%. Skalibrowany oled nie gubi żadnych detali w czerniach. Standardowo, najwięcej o problemach oledów piszą osoby, które tego telewizora nie mają...

Wysnuwasz takie opinie na podstawie tego, co napisał kolega, który oglądał telewizory w sklepie i który w dodatku twierdzi, że oledy gubią detale w czerniach?

Nasz nowy, forumowy bajkopisarz ma jednak talent;)

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajarz jajarz

Komu bozia poskąpiła
I rozumu dała pół,
Kogo niania upuściła
W niemowlęctwie główką w dół,
Kto się uczyć nie chciał w szkole
I pan mówił "ty matole",
Komu aż trzeszczała pupka,
Bo tak wszyscy lali głupka -
Niech się wstydem nie rumieni,
Łzami doli swej nie zrasza,
Do tłuczenia niech kamieni
Ochotniczo się nie zgłasza,
Może bowiem żyć jak książę
I kwitnąć jak kwiatek
Z układania durnych książek
Dla nieszczęsnych małych dziatek :
- o Muchomorku - bandziorku,
- o Karaluszku - świntuszku,
- o Kotce - kompletnej idiotce,
- o Krokodylku - imbecylku,
- o Bażancie - malwersancie,
- o Wilku - debilku,
- o Kosie co dłubał w nosie,
- o Mrówkojadzie co lubił w przysiadzie,
- o Szopie Praczu - rozpruwaczu,
- o Tasiemcu w jednym Niemcu,
- o Pasożycie w jednym Izraelicie,
- o Owsiku w jakimś Chińczyku,
- o Myszce w kiszce,
- o Gliździe,
- o Smierdzielu - gwałcicielu,
- o Lilijce - lesbijce,
- o Lisku - syfilisku,
- o Gorylu - pedrylu,
- o Niedźwiadku - pierdziadku,
- o Mewce - kurewce,
- o Matołku na wysokim stołku,
- o Krecie w komitecie,
- o Tajniaczku - bydlaczku,
- I o Mendzie w urzędzie!
A ja też zapalę fajkę
I gdzieś koło wtorku
Machnę lewą nogą bajkę
O autorku - upiorku!!!

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia ‎2019‎-‎07‎-‎15 o 14:07, raf7705 napisał:

Będę tam za dwa tygodnie, to sobie go obejrzę.

I jak obejrzałeś go z bliska?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zapomniałem o tym telewizorze.
Ale będę jeszcze w Warszawie pod koniec tygodnia, to pojadę do Arkadi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia ‎2019‎-‎07‎-‎30 o 17:11, Mr.Hankey napisał:

Nie daj sobie wcisnąć bzdury. Każdy wyświetlacz niezależnie od zastosowanej technologii będzie gubił szczegóły w czerniach jeśli jest nieprawidłowo ustawiony. Całe szczęście jest coś takiego jak profesjonalna kalibracja, a to załatwia sprawę w 100%. Skalibrowany oled nie gubi żadnych detali w czerniach. Standardowo, najwięcej o problemach oledów piszą osoby, które tego telewizora nie mają...

Wysnuwasz takie opinie na podstawie tego, co napisał kolega, który oglądał telewizory w sklepie i który w dodatku twierdzi, że oledy gubią detale w czerniach?

A otrzymane właśnie wyróżnienie E.I.S.A tylko potwierdza, że seria 950 R jest warta zainteresowania...

Jest to dobra alternatywa dla bardzo drogiego Sony ZG9.

Edytowane przez Deimos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.07.2019 o 15:13, orwell-1984 napisał:

Z tym 8K to na 75 calach widać było jak Samsung sobie z tym radzi dobrze. Najlepiej to widać na wszelkich futrach, sierściach, włosach. Na 8K jest widać puch, miękkość, włoski są oddane idealnie.

Takie rzeczy to ja dostrzegam na moim 55" FHD Sony W80C z odległości 1 metra. 😁

Uważam że w obecnej dobie 8K jest na wyrost podobnie jak to było z okularami 3D (jedynie sprawdza się w dedykowanej animacji 3D), zakrzywieniem curved (poza monitorami) czy obecnie forsowanej technologii VR. Tym bardziej nie rozumiem dlaczego producenci wciskają 8K w celażach poniżej setki. W przyszłości przy ultracienkich zwijanych/składanych wyświetlaczach celaż powyżej setki zacznie nabierać sensu a co za tym idzie rozdzielczość 8K, ale obecnie to chyba chodzi tylko o pewien na siłę forsowany trend w związku z nadchodzącymi Igrzyskami w Japonii gdzie realizator zapowiedział transmisję w 8K.

Gdyby ZG9 był w 4K to pewnie mówilibyśmy o cenie trzykrotnie niższej.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...