Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

"Telewizor z przyszłości" i tylko 2D? Nie zamieniłbym na niego swego OLEDA E6. Chyba że w celu sprzedania i kupienia kilku E6, by na dłużej wystarczyły :)
 Żadne HDR-y ani 8K nie zrobiły na mnie takiego wrażenia, jak 3D w 65E6.

  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, QIeks napisał:

Żadne HDR-y ani 8K nie zrobiły na mnie takiego wrażenia, jak 3D w 65E6.

A Ty już widziałeś natywne 8K np. w filmach że tak śmiało wysunąłeś tezę? ?

Ale faktem jest, że 3D niepotrzebnie odchodzi do lamusa, co szkodzi na jego implementację w nowych TV? Przecież to ekstra alternatywa, taki dodatek i opcja do oglądania spektakularnych filmów typu Marvela czy animacje. Tym bardziej że nadal wychodzą nowe filmy w 3D. Sam dalej oglądam i myślę nad kolekcją tych najlepszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, _daras_ napisał:

A Ty już widziałeś natywne 8K np. w filmach że tak śmiało wysunąłeś tezę? ?

Ale faktem jest, że 3D niepotrzebnie odchodzi do lamusa, co szkodzi na jego implementację w nowych TV? Przecież to ekstra alternatywa, taki dodatek i opcja do oglądania spektakularnych filmów typu Marvela czy animacje. Tym bardziej że nadal wychodzą nowe filmy w 3D. Sam dalej oglądam i myślę nad kolekcją tych najlepszych.

a jest jakiś film (kinowy) w 8k? pewnie z bollywwod, bo hollywood to chyba dalej ma problemy by wydawać regularnie w prawdziwym 4k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejście z FHD na 4K z HDR+szeroka paleta barw to był kosmos. Sama zmiana z 4K na 8K jest potrzebna jak świni siodło.

  • Plusik 2
  • Lubię 2
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 8k na kilka lat od dziś nie ma ani infrastruktury internetowej ani nośników fizycznych a już o małej ilości materiałów źródłowych nie wspomnę 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szlag. Taka dyskusja w weekend się przewinęła! Więc jeszcze raz napiszę, bo widzę, że niektórym to uciekło. ZG9 pod względem jakości obrazu bardzo zbliżył się do referencyjnego Dolby Pulsara. Nie wiem, jaka inna rekomendacja jest tutaj potrzebna. @Gmeru - duży szacunek, twoje wypowiedzi w tym wątku są jak ostatni film Sekielskich...

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Toma-San napisał:

Szlag. Taka dyskusja w weekend się przewinęła! Więc jeszcze raz napiszę, bo widzę, że niektórym to uciekło. ZG9 pod względem jakości obrazu bardzo zbliżył się do referencyjnego Dolby Pulsara. Nie wiem, jaka inna rekomendacja jest tutaj potrzebna. @Gmeru - duży szacunek, twoje wypowiedzi w tym wątku są jak ostatni film Sekielskich...

Ty tak na serio? Litości...

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Toma-San napisał:

 @Gmeru - duży szacunek, twoje wypowiedzi w tym wątku są jak ostatni film Sekielskich...

Jeszcze nie oglądałem, ale mam rozumieć że film Sekielskiego pomija niewygodne fakty a inne przeinacza? :)

@Gmeru apelował o obiektywizm, więc bądźmy obiektywni: na planszy testowej ten TV wyciąga 4000 nitów, ale już gdy mamy do czynienia z realnymi materiałami zaczynają się schody, wystarczy spojrzeć na pierwszą scenę testową - na scenę wkracza wyższy APL i podświetlenie już nie wyrabia. (?)

1600 nitów (i nawet ponad 2000 w innych scenach testowych!) to fenomenalny wynik, no ale mamy być obiektywni, tak? :)

 

20190603_125454.jpg

PS. 

Ciekawe jaki byłby wynik w scenie z eksplozją zderzacza w Spider-Man: Uniwersum, w tym momencie jest 3319 nitów:

ej4EqRFV.png

Albo tutaj w Black Hawk Down gdzie słońce ma 5018 nitów:

https://s1.imagebanana.com/file/190511/bWfu2mze.png[/img]

Poprawiony link do screena z Black Hawk Down:

bWfu2mze.png

Edytowane przez Mierzwiak
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal więcej jak w OLED czyli "ideale w którym nie ma co poprawiać" jak to ktoś wyżej napisał ?

Jasność też się liczy jeśli dąży się do odwzorowania rzeczywistości na ekranie, a o to chyba chodzi w HDR. Ten tv to dla większości ciekawostka i pieśń przyszłości. LCD jeszcze długo nie odejdzie czy się komuś to podoba czy nie. OLED jest też ok, daje ładny obraz ale tak samo jak LCD ma pewne ograniczenia. I fajnie że jest wybór więc nie wiem po co to narzekanie. 

 

Edytowane przez LV426

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Mierzwiak napisał:

Jeszcze nie oglądałem, ale mam rozumieć że film Sekielskiego pomija niewygodne fakty a inne przeinacza? :)

Typowe. Nie oglądałeś, ale wiesz jak jest... :O Czy muszę jeszcze pisać coś o twojej wiarygodności?

 

 

8 minut temu, Mierzwiak napisał:

@Gmeru apelował o obiektywizm, więc bądźmy obiektywni: na planszy testowej ten TV wyciąga 4000 nitów, ale już gdy mamy do czynienia z realnymi materiałami zaczynają się schody, wystarczy spojrzeć na pierwszą scenę testową - wystarczy wyższy APL i podświetlenie już nie wyrabia.

To ja tylko uzupełnię i porównam np. do C8, wartości oczywiście z HDTVPolska

510 vs 1600

690 vs 2200

710 vs 2460

700 vs 2000

770 vs 4200

Zawsze ponad trzy razy więcej... 

  • Plusik 2
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Toma-San napisał:

Typowe. Nie oglądałeś, ale wiesz jak jest... ? Czy muszę jeszcze pisać coś o twojej wiarygodności?

Raczej nie zrozumiałeś złośliwości kolegi Mierzwiaka - i manipulujesz jego wypowiedzią

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, klaus71 napisał:

Raczej nie zrozumiałeś złośliwości kolegi Mierzwiaka - i manipulujesz jego wypowiedzią

Wygląda, że jestem mistrzem manipulacji - wyszedł mi taki manipulacyjny one-liner. :P Widać, że nawet w prawieniu złośliwości trzeba mieć wprawę - bo inaczej wychodzi jak 4 posty wyżej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Toma-San napisał:

Typowe. Nie oglądałeś, ale wiesz jak jest... ? Czy muszę jeszcze pisać coś o twojej wiarygodności?

Porównałeś wypowiedzi Gmeru do filmu Sekielskiego więc zadałem pytanie, czy dokument ten pomija niewygodne fakty a inne przeinacza, bo to wlasnie robił Gmeru w rozmowie ze mną. Czytanie ze zrozumieniem się kłania?

To ja tylko uzupełnię i porównam np. do C8, wartości oczywiście z HDTVPolska

510 vs 1600

690 vs 2200

710 vs 2460

700 vs 2000

770 vs 4200

Zawsze ponad trzy razy więcej...

I właśnie dlatego wyniki osiągnięte przez ZG9 nazwałem - cytuję - fenomenalnymi. Odsyłam do słownika języka polskiego jeśli nie wiesz co to znaczy.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Mierzwiak napisał:

Porównałeś wypowiedzi Gmeru do filmu Sekielskiego więc zadałem pytanie, czy dokument ten pomija niewygodne fakty a inne przeinacza, bo to wlasnie robił Gmeru w rozmowie ze mną. Czytanie ze zrozumieniem się kłania?

Nie. Kłania się interpretacja treści. Posty Gmera uważam za ostre i trafiające w sedno, dokładnie jak film Sekielskich...

15 minut temu, Mierzwiak napisał:

I właśnie dlatego wyniki osiągnięte przez ZG9 nazwałem - cytuję - fenomenalnymi. Odsyłam do słownika języka polskiego jeśli nie wiesz co to znaczy.

Zgadzam się w pełnej rozciągłości, są fenomenalne. Czy ja gdzieś napisałem, że nie są? Obiektywnie dodałem resztę tabelki, żeby jeszcze bardziej uzmysłowić, jak daleko ZG9 odjechał oledowej reszcie...

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Toma-San napisał:

Kłania się interpretacja treści. Posty Gmera uważam za ostre i trafiające w sedno, dokładnie jak film Sekielskich...

To jest forum, nie egzamin z języka polskiego.

Jeśli za ostre i trafne uważasz powtarzanie błednych informacji i PRowe katowanie wyniku wyłącznie z planszy testowej - OK, co kto lubi. Ja cenię sobie rzetelność.

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Toma-San napisał:

Obiektywnie dodałem resztę tabelki, żeby jeszcze bardziej uzmysłowić, jak daleko ZG9 odjechał oledowej reszcie...

Zgadza się zgadza.  Skoro o liczbach to wtrącę dla formalności.

 

W jasności odjechał oledowi 3  no niech będzie nawet 4 krotnie (pomijam ciekawą dyskusję o faktycznych wartościach filmów HDR i wielu masterach do 1000nitów).

 

Za to w fundamentalnym parametrze jakim jest  kontrast musi oledy gonić do nieskończoności...  :)

I tak:

Kontrast dowolnego oleda (w linku tv za 5tyś :) ).

średni: ∞:1 max: ∞:1 min: ∞:1
Źródło: https://hdtvpolska.com/lg-oled-55-b8-2018-test-organiczny-wyswietlacz-4k-hdr-z-technologia-thinq-ai/?showfull=1

i kontrast Masterpiece ZG9 za 400tyś.

średni: 142 000:1 max: 500 000:1 min: 15 000:1 - gorzej od LCD Samsunga Q9FN!!!
Źródło: https://hdtvpolska.com/telewizor-z-przyszlosci-sony-zg9-8k-hdr-test/?showfull=1

Kontrast ANSI litościwie nie podany, pewnie będzie na poziomie ZF9 czyli 1700:1 przy dobrych wiatrach na poziomie Q9 4700:1. A dowolny oled? ∞:1

I to widać,  przy oglądaniu każdego obrazu - SDR, FHD, UHD i UHD HDR! :)

Mogli ten Masterpiece wyposażyć chociaż w znacznie większą ilość stref. Bo teraz w kontraście zaliczył nokaut... ?

 

 

Edytowane przez Groszek
  • Plusik 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Mierzwiak napisał:

To jest forum, nie egzamin z języka polskiego.

Dokładnie. Dlatego nie odsyłaj mnie już do słownika j. polskiego...

14 minut temu, Mierzwiak napisał:

Jeśli za ostre i trafne uważasz powtarzanie błednych informacji i PRowe katowanie wyniku wyłącznie z planszy testowej - OK, co kto lubi. Ja cenię sobie rzetelność.

Ja również, dlatego gdybyś rzetelnie ocenił chociażby wartości udostępnione w tabelach testowych nie musielibyśmy teraz dyskutować o oczywistościach, które jednak dla ciebie takie oczywiste nie są.

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

5 minut temu, Toma-San napisał:

gdybyś rzetelnie ocenił chociażby wartości udostępnione w tabelach testowych nie musielibyśmy teraz dyskutować o oczywistościach

Oceniłem je rzetelnie, jeśli uważasz inaczej to zacytuj i pokaż gdzie zrobiłem to inaczej, chetnie się dowiem.

Edytowane przez Mierzwiak
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Groszek napisał:

I tak:

Kontrast dowolnego oleda (w linku tv za 5tyś :) ).

średni: ∞:1 max: ∞:1 min: ∞:1
Źródło: https://hdtvpolska.com/lg-oled-55-b8-2018-test-organiczny-wyswietlacz-4k-hdr-z-technologia-thinq-ai/?showfull=1

i kontrast Masterpiece ZG9 za 400tyś.

średni: 142 000:1 max: 500 000:1 min: 15 000:1 - gorzej od LCD Samsunga Q9FN!!!
Źródło: https://hdtvpolska.com/telewizor-z-przyszlosci-sony-zg9-8k-hdr-test/?showfull=1

Kolejna oczywista oczywistość. Przecież każdy (???) wie, że dominujące technologie mają swoje plusy i minusy. Tylko, że w ZG9 plusów jest zdecydowanie najwięcej... Trzymacie się kontrastu, jak tonący brzytwy... Ale co wam pozostało? :P 

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Toma-San napisał:

Trzymacie się kontrastu, jak tonący brzytwy... Ale co wam pozostało? :P 

Nic nie pozostało, bo my telewizor którym się zachwycamy kupiliśmy i cieszymy się nim każdego dnia. Kiedy Ty kupisz swojego ZG9? Bo kupisz, prawda? W przeciwnym razie bezsensem byłoby tak usilne bronienie czegoś czego nigdy nie będziesz mieć.

  • Plusik 3
  • Dzięki 2
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Toma-San napisał:

Kolejna oczywista oczywistość. Przecież każdy (???) wie, że dominujące technologie mają swoje plusy i minusy. Tylko, że w ZG9 plusów jest zdecydowanie najwięcej... Trzymacie się kontrastu, jak tonący brzytwy... Ale co wam pozostało? :P 

A ja myślałem, że trzymamy się liczb :)

Pozwól, że się nad tym pochylę i rozwinę....

 Wydaje mi się, że jeżeli chodzi o jakość obrazu Materoece ZG9 ma tylko jeden plus. Jest lepszy w jednym aspekcie od oledów. Jasność...

 

Trzymając się liczb ;)

LG B8 za 5tyś

Badana cecha: wynik: ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU 3840×2160, 55″ TYP MATRYCY OLED (WRGB) ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej) ∞:1 KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej) średni: ∞:1 max: ∞:1 min: ∞:1 MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI SDR: 380 cd/m2 HDR: 615 cd/m2 (skrawek ekranu – L20) POWŁOKA MATRYCY ekran szklisty, mocno tłumiący odbicia BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej) średnia dE: 0,6 maks. dE: 1,3 ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 588 cd/m2 INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej) 21 ms – tryb gra – 1080p60 (konsole) 21 ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4) 21 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro) PEŁNA ROZDZIELCZOŚC KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak (tryb PC – tylko 8 bitów) OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORU Tak (w UHD)
Źródło: https://hdtvpolska.com/lg-oled-55-b8-2018-test-organiczny-wyswietlacz-4k-hdr-z-technologia-thinq-ai/?showfull=1

 

Masterpiece ZG9 za 400tyś.

Badana cecha: wynik: Rozdzielczość i przekątna ekranu 7680 x 4320 (8K), 85″ i 98″ Typ matrycy LCD (z podświetleniem Direct PFS LED) typ. VA z powłoką poszerzającą kąty Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) – Kontrast w filmach (więcej – lepiej) średni: 142 000:1 max: 500 000:1 min: 15 000:1 Maksymalna jasność po kalibracji KD-85ZG9 – SDR: 900 cd/m2 (pełny ekran), HDR: 3 600 cd/m2 (skrawek ekranu – L20) KD-98ZG9 – SDR: 760 cd/m2 (pełny ekran), HDR: 4 200 cd/m2 (skrawek ekranu – L20) Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej) średnia dE: 0,9 maks. dE: 1,6 Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 2 100 cd/m2 Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej) 29ms – tryb gra – 1080p60 (konsole) 29ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4) 29ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro) Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie „Grafika” Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)
Źródło: https://hdtvpolska.com/telewizor-z-przyszlosci-sony-zg9-8k-hdr-test/?showfull=1

Reasumując Masterpiece ZG9.

Kontrast - słabszy

Błedy oddania barw - słabsze

Balans bieli - słabszy

Imput lag -słabszy

Jasność - tak, tak, tak! Lepsza! :)

 

I jak teraz wygląda Twój wpis?

13 minut temu, Toma-San napisał:

Tylko, że w ZG9 plusów jest zdecydowanie najwięcej... 

Halo - wake up!!! :)

Edytowane przez Groszek
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.06.2019 o 20:36, qazar napisał:

Gdzieś na googe docs było takie zestawienie wszystkich wydanych pozycji na UHD dodatkowo z informacją o ścieżce dźwiękowej (Atmos/DTS X), rozdzielczości (natywna/upscal) itd.

Ktoś może podesłać link??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Mierzwiak napisał:

Nic nie pozostało, bo my telewizor którym się zachwycamy kupiliśmy i cieszymy się nim każdego dnia. Kiedy Ty kupisz swojego ZG9? Bo kupisz, prawda? W przeciwnym razie bezsensem byłoby tak usilne bronienie czegoś czego nigdy nie będziesz mieć.

W pierwszym poście napisałem, że już zacząłem zbierać butelki i makulaturę. Nie zauważyłeś?

12 minut temu, Groszek napisał:

Kontrast - słabszy

Błedy oddania barw - słabsze

Balans bieli - słabszy

Imput lag -słabszy

Jasność - tak, tak, tak! Lepsza! :)

 

I jak teraz wygląda Twój wpis?

Halo - wake up!!! :)

kontrast - ok, słabszy

błędy oddania barw - w jednym i drugim przypadku poniżej wartości dostrzegalnej przez ludzkie oko

balans bieli - a gdzie ten balans?

input lag - w jednym i drugim przypadku poniżej odczuwalnego progu

jasność - wiadomo

 

Jedna bardzo istotna rzecz ci uciekła: rozmiar. A jak wiesz, czasami rozmiar ma znaczenie... Proszę napisz mi o parametrach oleda w rozmiarze 85''...

 

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Toma-San napisał:

W pierwszym poście napisałem, że już zacząłem zbierać butelki i makulaturę. Nie zauważyłeś?

kontrast - ok, słabszy

błędy oddania barw - w jednym i drugim przypadku poniżej wartości dostrzegalnej przez ludzkie oko

balans bieli - a gdzie ten balans?

input lag - w jednym i drugim przypadku poniżej odczuwalnego progu

jasność - wiadomo

 

Jedna bardzo istotna rzecz ci uciekła: rozmiar. A jak wiesz, czasami rozmiar ma znaczenie... Proszę napisz mi o parametrach oleda w rozmiarze 85''...

 

Taki wytrawny znawca a nie słyszał o 88Z9?

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Toma-San napisał:

Jedna bardzo istotna rzecz ci uciekła: rozmiar. A jak wiesz, czasami rozmiar ma znaczenie... Proszę napisz mi o parametrach oleda w rozmiarze 85''...

Myślałem, że rozmawiamy tylko o jakości obrazu.

A nie o preferencjach, rozmiarach, itd.....

Dlatego rozmiar mi uciekł i cena też mi uciekła... ;)

p.S.

Tak serio to szkoda, że nie ma większych oledów. Przynajmniej te 77" cali byłyby tańsze i człowiek może by się szarpnął.... ;)

 

 

Edytowane przez Groszek
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...