Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie dyskusja dotyka, bardzo delikatnych, subiektywnych ocen generowanego obrazu. Nie dla każdego (w każdych warunkach i przy każdym materiale) 4000 nitów z LCD to powód do zachwytu i piania o przełomie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Gmeru napisał:

Tak, na pewno oled z 600 czy 800 nitów zapewnia lepszą jakość hdr niż prawie 4000... szacun dla recenzenta???

4000 to ten telewizor nie osiąga nigdy. Sam przecież robiłeś testy i widziałeś, że z reguły jest to koło 2 tyś. A to że komuś podoba się bardziej HDR w Oledach, to jego subiektywna opinia. A odczucia mogą być takie ze względu na podświetlenie czerni przez nie działający idealnie system wygaszania. Polecam przeczytać całość

https://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1559201058

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dalej przynudzam o test Samsunga serii 82" 950R. Może to być ciekawa alternatywa dla droższego o 30 tys. zł. Sony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno ten Samsung też osiąga prawie 4 tyś nitów jasności, więc Sony może mieć poważnego konkurenta. Sony zawsze przeginało z cenami swoich TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podawałem już jakiś czas temu fragmenty  jednego testu zagranicznego i faktycznie Sony ma się czego obawiać.

Ale jakoś nikt u nas w kraju  nie chce go przetestować... Podobno problem z dostępem do niego...

Z ciekawości dzwoniłem jakiś czas temu po naszych sklepach, które go wystawiały. Ale mieli go tylko wirtualnie...

 

Dzisiaj dowiedziałem się, że fizycznie model 82" 8K 950R jest dostępny w Arkadii Warszawa ul. J. Pawła II. Ale wypożyczyć do testów nie bardzo chcą. Proponowali się zwrócić bezpośrednio do Samsung Polska i wejść na zakładkę "Biznes" i tam napisać prośbę. Ale to już pozostawiam dla Kolegi Gmeru:)

Ale jakiś "warszawiak" z naszego forum mógłby się machnąć do Arkadii i rzucić okiem na ten TV, bo ponoć ma dobre i zauważalne skalowanie do 8K.

Edytowane przez Deimos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super. Ciekawe jakie sprawi wrażenie na żywo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich nas różni to, że piszę na podstawie swoich doświadczeń ? W życiu nikt mnie nie przekona, że OLED z 600 nitów lepiej pokaże HDR niż taki ZG9. Bzdura i jeszcze raz bzdura. Widziałem wiele a ZG9 zwala z nóg. Panowie sorry ale tutaj no nie da rady mnie przekonać. Bo widziałem na nim sporo materiałów a oledy znam na wylot ; ) Dla mnie wystarczy odpalić dowolną grę przy przepaść była kolosalna. Ja też bardzo lubię telewizory OLED ale bez przesady. Są pewne rzeczy, których w tej technologii już nie przeskoczymy na ten moment. I zdecydowanie jest nim poziom HDR, który oczywiście robi i tak wielkie wrażenie ale może być jak się okazuje jeszcze sporo lepiej. 

  • Plusik 3
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i Adamo (dawny hubio :) ) doda swoje trzy grosze. Jeśli byśmy mieli OLEDY 85'' czy 92'' to wtedy można by porównywać, ale przy różnicy nawet 50% jakości w obrazie, a na pewno między topowymi LCD a OLEDami nie ma aż tyle, (a być może nawet niektórzy (w tym ja) wolą LCD); to zawsze zwycięży rozmiar... Immersja wielkiego obrazu i to w świetniej jakości zawsze wygra, nawet jak by miało nie być "idealnej" czerni...

W tym poście gmeru nie pisze przecież o TV 55'' tylko 85'' i tutaj nie ma nawet porównania do OLEDów - bo nie istnieją... To już szybciej można porównać do topowych projów, ale i w tym wypadku król może być tylko jeden... i nie są to proje... Hahahaha :):):)

A kolego @Groszek myślałem, że ty coś masz do mnie albo do Q9FN ale ty chyba po prostu zawsze będziesz chwalił OLEDy bez względu na wszystko...

Edytowane przez Adam60
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszystkich nas różni to, że piszę na podstawie swoich doświadczeń W życiu nikt mnie nie przekona, że OLED z 600 nitów lepiej pokaże HDR niż taki ZG9. Bzdura i jeszcze raz bzdura. Widziałem wiele a ZG9 zwala z nóg. Panowie sorry ale tutaj no nie da rady mnie przekonać. Bo widziałem na nim sporo materiałów a oledy znam na wylot ; ) Dla mnie wystarczy odpalić dowolną grę przy przepaść była kolosalna. Ja też bardzo lubię telewizory OLED ale bez przesady. Są pewne rzeczy, których w tej technologii już nie przeskoczymy na ten moment. I zdecydowanie jest nim poziom HDR, który oczywiście robi i tak wielkie wrażenie ale może być jak się okazuje jeszcze sporo lepiej. 

Jak Qled taki super jest, to po co Samsung idzie w duże panele oled?

Co mnie bardzo cieszy :-), nawiasem mówiąc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo wkrótce będą tańsze w produkcji. Chyba nie myślisz że tylko dlatego aby kilku maniaków na forach zadowolić? 

Zgadzam się z  Gmeru choć tego soniacza nie widziałem. Widziałem za to OLEDy. 

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można się zgadzać lub nie.
Ciekawe czy będą dalej Qled robić jak wejdą w oled?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Adam60 napisał:

A kolego @Groszek myślałem, że ty coś masz do mnie albo do Q9FN ale ty chyba po prostu zawsze będziesz chwalił OLEDy bez względu na wszystko...

A co ja mogę mieć do Ciebie, czy do Q9FN -  sprawdziłem go nie spełnił moich oczekiwań i tyle.

Co do Oledów to co ja poradzę, że na dzień dzisiejszy zapewniają najlepszą jakość obrazu.

Każdy niech sobie wybierze TV wg preferencji i niech się cieszy.

Dzisiaj Oledy jutro coś innego i tyle. Ja tam nie przywiązuje się do marki, technologii czy ykhymm firmy ;)

 

Przy okazji:

4 godziny temu, Adam60 napisał:

To i Adamo (dawny hubio :) ) doda swoje trzy grosze. Jeśli byśmy mieli OLEDY 85'' czy 92'' to wtedy można by porównywać, ale przy różnicy nawet 50% jakości w obrazie, a na pewno między topowymi LCD a OLEDami nie ma aż tyle, (a być może nawet niektórzy (w tym ja) wolą LCD); to zawsze zwycięży rozmiar... Immersja wielkiego obrazu i to w świetniej jakości zawsze wygra, nawet jak by miało nie być "idealnej" czerni...

Mógłbyś ustalić wersję której się trzymasz? Rozmiar ma znaczenie czy jakość ma znaczenie.

Bo chłopakom w wątku z projektorami dajesz wrzuty, że jednak jakość ma większe znaczenie niż rozmiar a "projektory wyginą jak dinozaury". Twój Q9FN pozamiatał Epsona, który Ci zbrzydł i go sprzedałeś. ?

Wyobraź sobie, że ja dokładnie z powodu jakości obrazu nie wybrałem 75"Q9FN czy ZF9, bo wolałem 65" oleda. Ja wole mniejszy rozmiar w lepszej jakości, inny duży ekran w ciut słabszej. No i co zrobisz. Każdy z nas ma do tego inne podejście.

 

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Adam60 napisał:

W tym poście gmeru nie pisze przecież o TV 55'' tylko 85'' i tutaj nie ma nawet porównania do OLEDów - bo nie istnieją...

https://www.lg.com/us/tvs/lg-OLED88Z9PUA-signature-oled-8k-tv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Groszek napisał:

Przy okazji:

Mógłbyś ustalić wersję której się trzymasz? Rozmiar ma znaczenie czy jakość ma znaczenie.

Bo chłopakom w wątku z projektorami dajesz wrzuty, że jednak jakość ma większe znaczenie niż rozmiar a "projektory wyginą jak dinozaury". Twój Q9FN pozamiatał Epsona, który Ci zbrzydł i go sprzedałeś. ?

Wyobraź sobie, że ja dokładnie z powodu jakości obrazu nie wybrałem 75"Q9FN czy ZF9, bo wolałem 65" oleda. Ja wole mniejszy rozmiar w lepszej jakości, inny duży ekran w ciut słabszej. No i co zrobisz. Każdy z nas ma do tego inne podejście.

Rozmiar ma jak najbardziej znaczenie i przy 120'' czy 150'' kupiłbym topowy proj. "Wyrzuty" a właściwie raczej ostrzeżenia dla nowych użytkowników ślę do osób bawiących się w 100'', góra 110'' bo w takim wypadku moim zdaniem lepiej poczekać na LCD 98'' lub 85''... Reasumując - wielkość ma znaczenie, a jakość oczywiście też, ale przy zachowaniu odpowiednich proporcji...

Miałem proja Epson 9300 i oglądałem filmy na ekranie 100''. Miałem też wtedy budżetowy (ale nie z najniższej półki) zwykłego LCD od Samsunga MU8002 w 75''. Jakość była równa lub nawet trochę lepsza na proju więc się zachwycałem... Przyszedł Q9FN i coś jak pisał gmeru - po prostu po obejrzeniu paru filmów na Q9FN nie mogłem się przestawić na Epsona, choć strasznie chciałem, ale jakość Q9FN ZDEKLASOWAŁA Epsona tak o 200%... I mimo trochę mniejszej przekątnej wolę Q9FN... Gmeru zobaczył ten TV z tego wątku i jak pisze - on ekspert od sprzętu, który jednego dnia ogląda więcej wyświetlaczy niż niejedna osoba z tego forum przez całe życie; że ten TV wymiata wszystko co dotąd widział to ja mu wierzę... bo na jego odczucie składa się wszystko: i wielkość i jakość... I napiszę jeszcze raz coś co pisałem wiele razy - OLEDy owszem w cyferkach są lepsze od LCD i wygrywają w rankingach, ale są tacy dziwacy jak ja :) którzy mogą woleć super jasny, mocny i jaskrawy obraz nawet kosztem (nie)doskonałej czerni... Po za tym topowe FALDy obecnie nawet w rankingach nie wiele już odstają od OLEDów (klika oczek mniej na ratings.com) więc reasumując mając 98'' w "normalnej" cenie wiele osób wybierze LCD...

2 godziny temu, Barnaba napisał:

No tylko teraz trzeba poczekać na testy, a przede wszystkim na cenę... Generalnie bardzo mnie cieszy fakt, że cała branża TV idzie w duże przekątne... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w akcji Sony ZG9 85 calowy. Wrażenia pozytywne z małymi zastrzeżeniami. Na plus to ładne kolory, jasność i detaliczność. Sceny ze słońcem i różne odblaski bardzo fajnie. Wspaniale wygląda niebo, ma naturalność, moc i jest zróżnicowane pod względem natężenia barw, coś czego na OLED nie doświadczymy i żadne tam dodatkowe białe piksele w OLED tego nie zmienią bo nie o to chodzi. Obraz ZG9 wcale nie "daje po oczach" tylko jest bliżej realu. Pamiętajmy, że w realu słońce osiąga 1.600.000.000 nitów, światło odbite od listków kwiatków osiąga 15.000 nitów. Te skromne 4000 to i tak jest za mało nawet na możliwości HDR. Ale już daje posmak realności. Bardzo na plus. Na minus jednak czernie w scenach mieszanych nie mają takiej głębi jakbym oczekiwał, również shadow detail pozostawia trochę do życzenia (mam wrażenie że Samsung 950R jest w tym lepszy). Dimming nie jest jeszcze idealny i to widać. Cena 72.900 zł za 85 cali wg mnie jest za wysoka biorąc pod uwagę, że idealnie jednak nie jest. Ale ogólnie bardzo dobry TV. Czekam jednak na coś lepszego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, orwell-1984 napisał:

również shadow detail pozostawia trochę do życzenia (mam wrażenie że Samsung 950R jest w tym lepszy).

a 95R w takiej przekątnej też widziałeś na żywo ? Jak tak - jakie wrażenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Adam60 napisał:

a 95R w takiej przekątnej też widziałeś na żywo ? Jak tak - jakie wrażenia ?

Nie, Samsung był mniejszy bo 75 calowy. Sony 85, bardzo zacny rozmiar i jaki gruby jest ten TV (z 10 cm), widać, że to nie zabawka ale "kloc" budzący respekt. Nie porównywałem zresztą łeb w łeb więc być może z tym shadow detail to się mylę, natomiast takie zostało mi wrażenie, w ogóle Samsung pod tym względem mnie zaskoczył na plus. Pięknie różnicuje np. ciemne ulice po zmierzchu od ciemno-granatowego nieba, nie zlewa w czarną masę bez detali jak to bywa w OLED-ach. Żeby nie było, że jestem wrogiem OLED bo tak nie jest, uważam się dobry OLED ma najbardziej naturalną kontrastowość w takich "średnich" scenach, których jest w sumie najwięcej procentowo. Ale to jasne niebo na materiale HDR na ZG9 jest oddane po prostu świetnie, to są efekty budzące zachwyt. Bo to światło, natężenie barw budzi zachwyt a nie czerń. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Ja jednak pokładam większe nadzieje w QD-microLED z aktywną jednobarwną matrycą niebieską. Jest to rozwiązanie prostsze i nie gorsze od microLED RGB jak ten Crystal LED. Prostsze bo łatwiej wykonać taką matrycę w technologii druku, jak również prostsze w aplikacji bo nie trzeba różnicować napięć do wysterowywania różnych kolorów pikseli (przynajmniej tak twierdzi Jason Hartlove z Nanosys i wydaje się to być sensowne). Swoją drogą, nie dziwię się, że SONY chce zarobić na rynku PRO z microLED-em, natomiast pominięcie rynku konsumenckiego z tą technologią będzie ogromnym błędem. Poza tym 1000 nitów plus świetna czerń to nie jest problem dla ULED XD więc kosmiczne ceny na takie Crystal LED są raczej w sferze marzeń firmy SONY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, orwell-1984 napisał:

 Pięknie różnicuje np. ciemne ulice po zmierzchu od ciemno-granatowego nieba, nie zlewa w czarną masę bez detali jak to bywa w OLED-ach.

Tu mnie zaintrygowałeś... Ja się wszędzie o to dopytywałem na forum i oledowcy mi pisali, że są bardzo dobrze zachowane detale w czerniach. A tu proszę - mamy inną opinię... żeby była jasność - chodzi mi o ciemne detale w ciemnych scenach np postać ma czarny garnitur z fałdkami - czy oledy to gubią ? Albo scena na ciemnej ulicy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Adam60 napisał:

Tu mnie zaintrygowałeś... Ja się wszędzie o to dopytywałem na forum i oledowcy mi pisali, że są bardzo dobrze zachowane detale w czerniach. A tu proszę - mamy inną opinię... żeby była jasność - chodzi mi o ciemne detale w ciemnych scenach np postać ma czarny garnitur z fałdkami - czy oledy to gubią ? Albo scena na ciemnej ulicy ?

Tak o to, choć o tym się nie pisze na forach i w testach. Problem polega myślę na tym, że OLED z marną jasnością ma bardzo agresywne układy, które muszą obniżać rozpiętość dynamiczną. Taki układ to zawsze dodatkowy element w torze to raz. A dwa to efekt takiego skalowania. Powoduje on, że traci się rozróżnienie pomiędzy bardzo ciemną barwą a czernią. Następuje jakby zlanie pikseli i obniżenie przez to efektywnej rozdzielczości. Dlatego maksymalna jasność jest tak cholernie ważna gdy mamy materiał HDR. Analogia do audio, to jakby próbować dodawać equalizer technicsa do dobrego DAC-a w wysoką dynamiką i S/N ratio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, orwell-1984 napisał:

Widziałem w akcji Sony ZG9 85 calowy. Wrażenia pozytywne z małymi zastrzeżeniami. Na plus to ładne kolory, jasność i detaliczność. Sceny ze słońcem i różne odblaski bardzo fajnie. Wspaniale wygląda niebo, ma naturalność, moc i jest zróżnicowane pod względem natężenia barw, coś czego na OLED nie doświadczymy i żadne tam dodatkowe białe piksele w OLED tego nie zmienią bo nie o to chodzi. Obraz ZG9 wcale nie "daje po oczach" tylko jest bliżej realu. Pamiętajmy, że w realu słońce osiąga 1.600.000.000 nitów, światło odbite od listków kwiatków osiąga 15.000 nitów. Te skromne 4000 to i tak jest za mało nawet na możliwości HDR. Ale już daje posmak realności. Bardzo na plus. Na minus jednak czernie w scenach mieszanych nie mają takiej głębi jakbym oczekiwał, również shadow detail pozostawia trochę do życzenia (mam wrażenie że Samsung 950R jest w tym lepszy). Dimming nie jest jeszcze idealny i to widać. Cena 72.900 zł za 85 cali wg mnie jest za wysoka biorąc pod uwagę, że idealnie jednak nie jest. Ale ogólnie bardzo dobry TV. Czekam jednak na coś lepszego. 

Fajnie by było jakbyś miał okazję podjechać do Arkadii na Jana Pawła i zobaczyć również na żywo Samsunga QE82Q950R  - bo takiego tam mają. Byłoby to ciekawe porównanie do  ciut większego Sony ZG9, ale za to dużo, dużo  tańszego...

Ciekawe, czy ZG9, który oglądałeś był skalibrowany? Może przez to coś z tymi czarnymi scenami było nie tak?

Kolega z naszego forum "raf7704" też miał na dniach podjechać do Arkadii i zerknąć na tego Samsunga. Ciekawe jakie będą Wasze spostrzeżenia na żywo?

Edytowane przez Deimos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Deimos napisał:

Fajnie by było jakbyś miał okazję podjechać do Arkadii na Jana Pawła i zobaczyć również na żywo Samsunga QE82Q950R  - bo takiego tam mają. Byłoby to ciekawe porównanie do  ciut większego Sony ZG9, ale za to dużo, dużo  tańszego...

Ciekawe, czy ZG9, który oglądałeś był skalibrowany? Może przez to coś z tymi czarnymi scenami było nie tak?

Kolega z naszego forum "raf7704" też miał na dniach podjechać do Arkadii i zerknąć na tego Samsunga. Ciekawe jakie będą Wasze spostrzeżenia na żywo?

Chętnie skoczę do Arkadii bo mam blisko z pracy, dam znać. Co do ZG9 to dotyczyło to tylko pewnych scen mieszanych, gdzie niestety występował blooming i przez to szarzenie ciemnych obszarów poprzez te jasne. Tak to oceniło moje oko i raczej to nie kwestia kalibracji. Ale ten TV wygląda ogólnie tak fajnie, że z mojej strony to pewne czepianie się. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super, że podjedziesz. Ja mam trochę daleko:)

To będę czekał na Twoje wrażenia i odczucia. Sprzedawca w rozmowie telefonicznej, twierdził, że ten Samsung ponoć dobrze sobie radzi ze skalowaniem materiału do 8K. I rzekomo on widział różnice w obrazie 4K, a tym skalowanym z 4K do 8K. Jeżeli będziesz miał okazję - to zwróć na to uwagę.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...