Skocz do zawartości
Gmeru

JVC Reference Series 2018. Znamy szczegóły i datę wprowadzenia na rynek polski: DLA-RS1000, DLA-RS2000, DLA-RS3000 8K e-shift

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 22.11.2021 o 09:15, szewi napisał:

No8WlaY.jpg

Minelo już troche czasu i moge na spojojnie opisać kilka subiektywnych uwag z użytkowania RS3000 i odnieść to do RS540/X7900.

Projektor wazy ~22 kilo ok 7 kg więcej od 540. Poza tym gabarytowo jest sporo większy od poprzednich generacji oraz trochę większy od RS1000/2000.

18 elementowy szklany obiektyw o średnicy 100mm budzi respekt i od razu rzuca się w oczy.

Pod załaczonym linkiem do jednej z recenzji można zobaczyc jak wygladaja projektory obok siebie: https://www.projectorjunkies.com/jvc-dla-nx9-review-2/

Po wlaczeniu ciekawostka logo DILA na swieci już na biało tylko na niebiesko :) Mimo swoich gabarytów i dużego obiektywu projektor ma dobra elastyczność instalacji zoom / Lens shift. 

To czego się bałem czyli kontrast - na szczęście niepotrzebnie bo kontrast jest b dobry i porównywalny do 540.

Natomiast to co rzuca się w oczy i na pewno jest wyróżnikiem tej serii projektorów to wysoki kontrast w polaczeniu z dynamicznym mapowaniem tonów (DTM) powoduje dodatkowe uwydatnienie kontrastowych różnic miedzy jasnymi i ciemnymi partiami w HDR przy zachowaniu detali - HDR jest  widoczny i nie giną przy tym detale. DTM robi fenomenalna robotę i w sumie nie trzeba nic dodatkowo ustawiać: wystarczy  zrobić to raz tj wpisać rozmiar ekranu,  poziom interwencji DTM low/medium/high, tryb w jakim DTM ma analizować obraz i zapominamy o temacie ustawień. 

Kolejna sprawa ostrość - na dobrym materiale źródłowym po prostu obraz jest bardzo ostry i szczegółowy. Widać to było już na 2000 wzgledem 540 ale tutaj jest jeszcze lepiej. 

Wszystko jest ostre od krawędzi do krawędzi. Natywna matryca  daje ten dodatkowy boost w ostrości co jeszcze uwydatnia zastosowana optyka. Wydaje mi się ze tez ze jest większy zakres opcji regulacji ustawienia zbieznosci panel.

To chyba takie największe różnice które od razu rzucaja się w oczy: ostrość + kontrast z DTM. Szybkość synchronizacji źródeł - jest trochę szybciej.

DTM jednak jest jednak takim game changerem (jeśli nie używa się MadVR czy Lumagena). 

Czy są jakieś minusy? To co zauważyłem i tylko przy całkowicie ciemnej scenie (cały ekran czarny) po przejściu z ciemnej sceny tzw black floor do którego iris ściemnia obraz czyli tzw podstawa czerni jest minimalnie podniesiona względem 540 (tam przy całkowicie czarnej scenie było całkowicie wygaszenie i nie świeciło nic - tutaj jest delikatnie jaśniej i widać to tylko jak wcześniejsza scena była ciemna (jak jest przyciemnienie z b jasnej sceny do całkowicie ciemnej to oko tego nie wychwyci). Nie zapominajmy ze projektor jest tez 300 lumenów jaśniejszy co tez można powiedzieć widać. Jasne sceny rażą np. Mad max fury road i scena burzy piaskowa przy tym wszystko widać kazdy detal - to czego niestety nie mogę powiedzieć o 540 nawet wspomaganego HDR optimizerem z Panasonika, który uwydatnia trochę więcej detali, ale nie pokazał ich tyle  co DTM w przetwarzaniu klatka po klatce w JVC. 

 

 

 

Brak automatycznej zasłony obiektywu.

Nice. Gratki z przesiadki. Co Cię skłoniło do zmiany?

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sebna cięzkie pytanie bo 540 to świetny i bezkonkurencyjny projektor w swojej klasie i cenie i w sumie nie było takiego jednoznacznego powodu.

Generalnie kiedyś postawiłem sobie taki cel i po prostu dojrzałem do tematu po obejrzeniu obrazu i porównaniach na żywo. Chce mieć możliwie najwyższa jakość w salce. Głownie też ciekawość.

Myślałem ze wskoczę na laser ale za mało wiadomo na ten moment - po zastanowieniu lampa nie jest dla mnie jakimś problemem przy przebiegach jakie robię czy brak hdmi 2.1 - zreszta w przypadku lasera wchodziłoby w grę tylko RS4100

Oczywiście nie omieszkam sprawdzić jak RS3000 wypada na tle najnowszych projektorów ale myślę ze porównaniem będzie właśnie najwyższy model z podobnym obiektywem czyli RS4100

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja musiałem na coś wydać pieniądze (PLN zaraz będą warte tyle co toilet paper) i padło na RS2000. Mam go od ponad miesiąca, nabiłem ponad 100 godzin aby dojśc z nim do ładu :). W międzyczasie został skalibrowany (na fabrycznych nastawał było słabo na niektórych materiałach nie było kontrastu). Po kalibracji względnie ok. Oczywiście najnowszy soft 3.52.

Z plusów co wszyscy piszą że obraz jest ostrzejszy, bardziej cyfrowy mniej analogowy, spokojniejszy.

Ale ja będę z tych malkontentów niestety. 

Po pierwsze DTM. Ja używałem x7900 z MadVR. Kiedy włączyłem RS2000 z wbudowanym DTM to było jednak rozczarowanie. Kontrast jest słabszy, czernie słabsze niż to co oferuje MadVR, także nie używam wbudowanego JVC DTM i cały czas wchodzi w grę tylko i wyłącznie MadVR DTM. Może dlatego że mam ekran 160 cali, może dlatego że cały czas korzystałem z MadVR? Nie wiem. Theatre optimizer też nie jest tutaj na tyle pomocny abym korzystał z rozwiązania JVC. Pomaga on uzyskać dobrą jasnośc w HDR która dorównuje MadVR.

Kontrast. W SDR jest dobrze po kalibracji. W HDR jest słabiej niż x7900. Wydaje mi się że szczególnie kontrast ANSI jest gorszy niż w poprzedniej serii. CO się zobaczyło to się nie odzobaczy niestety i czernie w x7900 to są czernie i kontrast też jest lepszy.

Hałas. Po właczeniu w trybie lampy low jest cicho i nie mam zastrzeżeń. Ale czy u was też jest tak że jak w salce zrobi się gorąco to projektor wchodzi na 2 bieg wentylatora? U mnie tak jest i jest dość mocno słyszalny. x7900 nie miał czegoś takiego. W tym trybie jest głośny jak x7900 w trybie lampy high. A na dodatek w RS2000 nie jestem w ogóle w stanie znieśc hałasu projektora w trybie lamy high (III bieg). Także tutaj jest gorzej znowu. 

Kolory - wydaje mi się że jest dobrze z tym że automatyczna przesłona pracuje bardzo dziwnie. W ciemnych scenach, gdzie jest np. tylko mały czerony napis na czarnym tle  - zmienia się w żółty/różówy (np początek bladerunnera napisy wprowadzające, albo początek gry CyberPunk - tutaj szczególenie widać na logo CDProjekt). Po prostu praca przesłony wpływa na kolory przy bardzo niskich wartościach światła. Dopiero jak się wyłączy automatyczną przesłonę wszystko wraca do normy. X7900 tak nie miał, kolory były ok, za to było widać pompowanie jasności. Tutaj jest inaczej. Wolałem artefakty z x7900 niż z RS2000. Zdecydowanie.

Input lag, tutaj pomimo tego że na papierze jest to samo znowu RS2000 ma delikatnie większy input lag co czuć podczas gry (mówię tylko o trybie najniższego opóźnienia). Nie ma tragedii ale x7900 w 4k miał mniejszy. Być może technologia e-shift na to pozwalała - nie wiem zgaduje. Delikatne kolejne ziarenko mojego rozczarowania.

Za to przełaczanie między trybami jest trochę szybsze w RS2000 oraz sterowanie sieciowe działa bez zacinek (w x7900 sterowanie przez Ethernet raz dziłało raz nie. Jak nie działało trzeba było wyłączyć zasilanie od projektora - absurd ale tak było :). Teraz jest OK

Dodatkowo RS2000 ma bright corners a mój x7900 był idealnie czarny. Wiem że ta przypadłość to standard , większość sztuk tak ma podczas włączania/przełączania i nie wpływa na odbiór podczas korzystania ale niesmak pozostaje. Jakośc obiektywu RS2000 też nie jest idealna. Idealnej ostrości na całym ekranie nie da się ustawić, przy krawędzi zawsze jest deko gorzej niż w środku. Może moja sztuka tak ma.

Tak więc mam mieszane odczucia. Trochę szkoda mi jednak mojego x7900 za jego jakość wykonania, świetną czerń, lepszy kontrast, szczególnie ANSI. HDR wyglądał podobnie jak się używa MadVR. Oczywiście obraz miał mniej szczegółowy - bardziej analogowy, ale wg na odczucia świetnego obrazu w kinie bardziej ma wpływ kontrast niż szczegółowośc. Ja używam projektora też do gamingu i tutaj extra szczegółowość się bardziej prezydaje, ale nie ma przepaści. No i ja nie oglądam kontentu ze streamingu. Wszystko lokalnie. Jakbym korzystał ze streamingu to bym pewnie bardziej docenił JVC DTM, ale w moim przypadku wbudowany DTM, ze względu na jego jednak słabsze efekty, jest mi zbędny.

Wiem że moja recenzja może zaboleć obecnych właścicieli RS2000 ale jest 100% obiektywna, nawet wbrew sobie, ale nie jestem w 100% zadowolony z przesiadki. Może dlatego że mam bardzo duży ekran, korzystam z MadVR, nie oglądam ze streamingu, korzystam z proja do gamingu i wkurza mnie hałas z wentylatora, a w salce mam gorąco bo do procesowania używam RTX 3090 które może wziąć i 450W więc robi się ciepło w tandemie z projektorem. Moze jakbym miał RS3000 jak kolega to kilka rozczarować by zniknęło (kontrast, jakośc obiektywu, lepsza czerń).

Pozdr.

  • Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki tryb przysłony masz ustawiony ? Auto 1 czy 2 ?

Ja bym powiedzial ze dynamic iris jednak dziala lepiej w serii N niz w 540 sprawdze dzis cyberpunka i bladerunnera z ciekawosci.

Nie ma pompowania jasnosci i w zasadzie nie widac kiedy sie zalacza - na 540 bylo to ewidentne. Ogolnie iris dziala np w scenie napisow poczatkowych w imperium kontratakuje jak sie potem pojawiaja gwiazdy i widac ze kontrast wychodzi.

Dziala subtelniej.

Trybu high na wyzszym biegu nie uswiadczylem ogolnie wiatraki w trybie wysokiej lampy mi nie przeszkadzają i nie wiem czy subiektywnie nie jest nawet ciszej ale nie mam jakis b wysokich temp w pokoju wiec nie zauwazylem zeby sie przelaczal na jeszcze wyzszy tryb.

Moze ktos inny sie wypowie w tym temacie.

Nie myslales nad klima?

Z kontrastem to jednak nie wiem czy jest jakikolwiek prjektor ktory przebije 540/7900 chyba ze 640/9900.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Konrado_ napisał:

Wiem że moja recenzja może zaboleć obecnych właścicieli RS2000 ale jest 100% obiektywna, nawet wbrew sobie, ale nie jestem w 100% zadowolony z przesiadki. Może dlatego że mam bardzo duży ekran, korzystam z MadVR, nie oglądam ze streamingu, korzystam z proja do gamingu i wkurza mnie hałas z wentylatora, a w salce mam gorąco bo do procesowania używam RTX 3090 które może wziąć i 450W więc robi się ciepło w tandemie z projektorem. Moze jakbym miał RS3000 jak kolega to kilka rozczarować by zniknęło (kontrast, jakośc obiektywu, lepsza czerń).

Pozdr.

Bardzo cenna i szczera recenzja, dzięki!

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, szewi napisał:

Jaki tryb przysłony masz ustawiony ? Auto 1 czy 2 ?

Ja bym powiedzial ze dynamic iris jednak dziala lepiej w serii N niz w 540 sprawdze dzis cyberpunka i bladerunnera z ciekawosci.

Nie ma pompowania jasnosci i w zasadzie nie widac kiedy sie zalacza - na 540 bylo to ewidentne. Ogolnie iris dziala np w scenie napisow poczatkowych w imperium kontratakuje jak sie potem pojawiaja gwiazdy i widac ze kontrast wychodzi.

Dziala subtelniej.

Trybu high na wyzszym biegu nie uswiadczylem ogolnie wiatraki w trybie wysokiej lampy mi nie przeszkadzają i nie wiem czy subiektywnie nie jest nawet ciszej ale nie mam jakis b wysokich temp w pokoju wiec nie zauwazylem zeby sie przelaczal na jeszcze wyzszy tryb.

Moze ktos inny sie wypowie w tym temacie.

Nie myslales nad klima?

Z kontrastem to jednak nie wiem czy jest jakikolwiek prjektor ktory przebije 540/7900 chyba ze 640/9900.

Auto1, ale auto 2 jest to samo.

Zobacz jakie będą kolory. Powinno być krwiste czerwone kontrastowe logo i kogut na czarnym tle. Tak było na x7900. 

Na RS2000 tak jest jak nie masz auto. Na auto jest blado różowo. Ja to widzę w wielu rzeczach. Mam pulpit zdalny do serwera. Tam jest tło pulpitu czarne. Kilka małych ikonek. No i na auto [beeep] widać przez te przebarwienia - zielone są żółte. Jak wyciągnę eksploratora i jest coś jasnego widać jak się poprawia/ albo po prostu w trybie Game wyłączam automatyczną przesłonę i jest git. Masz racje pompowania nie widać. Widocznie coś kosztem czegoś. Ja wolałem pompowanie w x7900 i zachowanie idealnych kolorów.

Inny test. Zainstaluj msi afterburner który ma Riva Tuner. Włącz statystyki wyświetlane na ekranie (pomarańczowy kolor w defaulcie). Jak włączysz jakąś grę zobacz jak kolor zmienia się w żółty kiedy ekran zmienia się na jakiś ciemny. To właśnie powoduje ta przesłona. W poprzedniku kolory się nie zmieniały ale a o było widać wtedy pompowanie.

No i RS200 jest zdecydowani głośniejszy w trybie high. Dlatego go nie używam :(.  A klimy nie będę zakładał bo projektor sie za bardzo nagrzewa :))))

 

 

Edytowane przez Konrado_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Konrado_ napisał:

Ja musiałem na coś wydać pieniądze (PLN zaraz będą warte tyle co toilet paper) i padło na RS2000. Mam go od ponad miesiąca, nabiłem ponad 100 godzin aby dojśc z nim do ładu :). W międzyczasie został skalibrowany (na fabrycznych nastawał było słabo na niektórych materiałach nie było kontrastu). Po kalibracji względnie ok. Oczywiście najnowszy soft 3.52.

Z plusów co wszyscy piszą że obraz jest ostrzejszy, bardziej cyfrowy mniej analogowy, spokojniejszy.

Ale ja będę z tych malkontentów niestety. 

Po pierwsze DTM. Ja używałem x7900 z MadVR. Kiedy włączyłem RS2000 z wbudowanym DTM to było jednak rozczarowanie. Kontrast jest słabszy, czernie słabsze niż to co oferuje MadVR, także nie używam wbudowanego JVC DTM i cały czas wchodzi w grę tylko i wyłącznie MadVR DTM. Może dlatego że mam ekran 160 cali, może dlatego że cały czas korzystałem z MadVR? Nie wiem. Theatre optimizer też nie jest tutaj na tyle pomocny abym korzystał z rozwiązania JVC. Pomaga on uzyskać dobrą jasnośc w HDR która dorównuje MadVR.

Kontrast. W SDR jest dobrze po kalibracji. W HDR jest słabiej niż x7900. Wydaje mi się że szczególnie kontrast ANSI jest gorszy niż w poprzedniej serii. CO się zobaczyło to się nie odzobaczy niestety i czernie w x7900 to są czernie i kontrast też jest lepszy.

Hałas. Po właczeniu w trybie lampy low jest cicho i nie mam zastrzeżeń. Ale czy u was też jest tak że jak w salce zrobi się gorąco to projektor wchodzi na 2 bieg wentylatora? U mnie tak jest i jest dość mocno słyszalny. x7900 nie miał czegoś takiego. W tym trybie jest głośny jak x7900 w trybie lampy high. A na dodatek w RS2000 nie jestem w ogóle w stanie znieśc hałasu projektora w trybie lamy high (III bieg). Także tutaj jest gorzej znowu. 

Kolory - wydaje mi się że jest dobrze z tym że automatyczna przesłona pracuje bardzo dziwnie. W ciemnych scenach, gdzie jest np. tylko mały czerony napis na czarnym tle  - zmienia się w żółty/różówy (np początek bladerunnera napisy wprowadzające, albo początek gry CyberPunk - tutaj szczególenie widać na logo CDProjekt). Po prostu praca przesłony wpływa na kolory przy bardzo niskich wartościach światła. Dopiero jak się wyłączy automatyczną przesłonę wszystko wraca do normy. X7900 tak nie miał, kolory były ok, za to było widać pompowanie jasności. Tutaj jest inaczej. Wolałem artefakty z x7900 niż z RS2000. Zdecydowanie.

Input lag, tutaj pomimo tego że na papierze jest to samo znowu RS2000 ma delikatnie większy input lag co czuć podczas gry (mówię tylko o trybie najniższego opóźnienia). Nie ma tragedii ale x7900 w 4k miał mniejszy. Być może technologia e-shift na to pozwalała - nie wiem zgaduje. Delikatne kolejne ziarenko mojego rozczarowania.

Za to przełaczanie między trybami jest trochę szybsze w RS2000 oraz sterowanie sieciowe działa bez zacinek (w x7900 sterowanie przez Ethernet raz dziłało raz nie. Jak nie działało trzeba było wyłączyć zasilanie od projektora - absurd ale tak było :). Teraz jest OK

Dodatkowo RS2000 ma bright corners a mój x7900 był idealnie czarny. Wiem że ta przypadłość to standard , większość sztuk tak ma podczas włączania/przełączania i nie wpływa na odbiór podczas korzystania ale niesmak pozostaje. Jakośc obiektywu RS2000 też nie jest idealna. Idealnej ostrości na całym ekranie nie da się ustawić, przy krawędzi zawsze jest deko gorzej niż w środku. Może moja sztuka tak ma.

Tak więc mam mieszane odczucia. Trochę szkoda mi jednak mojego x7900 za jego jakość wykonania, świetną czerń, lepszy kontrast, szczególnie ANSI. HDR wyglądał podobnie jak się używa MadVR. Oczywiście obraz miał mniej szczegółowy - bardziej analogowy, ale wg na odczucia świetnego obrazu w kinie bardziej ma wpływ kontrast niż szczegółowośc. Ja używam projektora też do gamingu i tutaj extra szczegółowość się bardziej prezydaje, ale nie ma przepaści. No i ja nie oglądam kontentu ze streamingu. Wszystko lokalnie. Jakbym korzystał ze streamingu to bym pewnie bardziej docenił JVC DTM, ale w moim przypadku wbudowany DTM, ze względu na jego jednak słabsze efekty, jest mi zbędny.

Wiem że moja recenzja może zaboleć obecnych właścicieli RS2000 ale jest 100% obiektywna, nawet wbrew sobie, ale nie jestem w 100% zadowolony z przesiadki. Może dlatego że mam bardzo duży ekran, korzystam z MadVR, nie oglądam ze streamingu, korzystam z proja do gamingu i wkurza mnie hałas z wentylatora, a w salce mam gorąco bo do procesowania używam RTX 3090 które może wziąć i 450W więc robi się ciepło w tandemie z projektorem. Moze jakbym miał RS3000 jak kolega to kilka rozczarować by zniknęło (kontrast, jakośc obiektywu, lepsza czerń).

Pozdr.

Pierwsza klasa tekst.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lato zauważyłem, jak było w pokoju zbyt gorąco a klima była wyłączona to projektor zarówno w niskim jak i wysokim  trybie lampy wchodził na 2 tryb głośniejszy chłodzenia. Ja oglądam z klimatyzacją więc ten głośniejszy tryb chłodzenia nie załącza się. Tryb HDR oglądam w wysokiej lampie i mnie nie przeszkadza.

Rs 2000 ma Kontrast słabszy w porównaniu do RS540 niestety ale nie ma teraz lepszego projektora o wyższym lub takim samym kontraście.

Co do przejścia na natywny trzeba wybrać albo ostrzejszych obraz i słabsza czerń albo bardziej analogowy obraz z większym kontrastem i czernią.

Dla mnie po posiadaniu wcześniej Sony270 z mega ostrym obrazem, strasznie mi brakowało ostrości na JVC540 dlatego poszedłem w natywny kosztem czerni i kontrastu.

Co do pracy przesłony w nowszym projektorze dla mnie pracuje lepiej i jest jak dla mnie nie zauważalna, poprzednik miał widoczny i to zdecydowanie widziałem kiedy obraz robił się bardziej czarny.

Co do kolorów, też się zastanawiam czy JVC 540 nie miał nieco podbitych kolorów poprzez większy kontrast.... też to zauważyłem np.trawa była bardziej zioloniutka taka cukierkowa aż nie naturalna lub czerwienie były czerwieńsze.....tak gdybam...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jak nie lubię zmieniać z jabłek na gruszki i x7900 będzie bardzo długo ze mną. Pozdrawiam 

  • Plusik 1
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Konrado_

Ciekawie opisales z punktu widzenia uzytkownika madVr na RS2000 w porównaniu do X7900. Cenie i szanuje opinie choć ja mam inne zdanie dot DTM/iris czy czerni, przynajmniej na RS3000. Nie wiem jak to wyglada na 2000 bo z RS2000 niestety mialem krótka styczność przy porównywaniu, wiec koledzy którzy maja RS2000 mogą się wypowiedzieć jak to wyglada u nich.

Z tego co piszesz MadVR wydaje się być ciekawa i nawet lepsza opcja niż wbudowany DTM. Ma jednak pewne minusy  jak konieczność puszczania filmów przez kompa  dodatkowe urządzenie wlaczone w obieg  które wydziela ciepło/pobiera prąd, grafika raczej tez powinna być mocna. Czy madVR działa w streamingu i na konsoli ?  To zaweza nieastety liczbe zastosowan / uzytkownikow. W kwestii dynamicznego mapowania tonów nie używałem niestety MadVR więc ciężko mi się odnieść do porównania MadVR i wbudowanego DTM.

Do moich zastosowań wbudowany w projektorze DTM wystarcza i jest sporym upgradem w stosunku do tego co było. Może kiedyś skuszę się na Lumagena - wiem ze takie kombinacje z JVC dobrze działają i  to jest ponoć najlepsza opcja, ale Lumagen to jest znowu spory wydatek i kolejne urządzenie, więc wbudowane DTM na ten moment mi wystarcza w zupełności bo widze progres.

Natomiast nie zauwazyłem u siebie zjawisk ktore opisujesz w kwestii iris. Logo CDR jest u mnie podobnie czerwone z iris ustawionym na tryb manualny całkowicie otwarty jak i z iris na auto 2, Oczywiscie pisze o RS3000. Może to kwestia innego modelu proja / optyki / wielkości ekranu / zródła, czy indywidualnego postrzegania kolorów ;)  Ciężko powiedzieć. Może tez to o czym pisze Bipo w kwestii odbioru kolorów na X7900. Ja mam mniejszy ekran i gram na projektorze tylko na ps5 z włączonym  HDR frame adapt (nie podłączałem PC do projektora - do PC mam oddzielny setup). Projektor mam skonfigurowany tylko pod UHD, konsole i streaming.

Kontrast tak jak mówiłem nie odczuwam jakiejś specjalnej różnicy w moich warunkach - tzn pewnie jakby zmierzyć ta różnica jakaś będzie bo producent nawet w specyfikacji podaje ze jest trochę mnniejszy. Natomiast tam gdzie różnice odczuwam to w  kwestii widzianych detali na czarnym tle, nie ma "przepalonych" scen i tam gdzie w 540/7900 np widać było  czarna plamę to  tutaj widać więcej szczegółów w ciemnych scenach - z DTM detale i highlights są tam gdzie powinny byc. Obraz w HDR tez w większości przypadków nie jest za ciemny na moim ekranie a w najgorszym wypadku można zmienić intesywnosc działania theatre optimizera.

Dynamic iris wg mnie działa  lepiej niż w 7900 nie rozprasza w trakcie oglądania swoimi interwencjami. Pamietam ze po przesiadce, nawet sprawdzałem czy przysłona działa i działa ale robi to b subtelnie.

Ostrość obiektywu w 4K na RS3000 jest rewelacyjna na całym ekranie i jest to coś czego na 540/7900 się niestety nie uświadczy. Nie czeka się też tyle na synchronizację źródeł.

Bawiłem się trochę różnymi trybami HDR w projektorze:  standardowym HDR (bez frame adapt), HDR dedykowanym i  zoptymalizowanym profilem kolorów w JVC do współpracy z napędami UHD Panasonica i wreszcie wbudowanymi w nim HDR Frame adapt w polaczeniu z theatre optimizer. Powiem tak na moje oko DTMframe adapt w JVC wygrywa i daje najlepszy obraz w streamingu / płytach i grach z tych co mialem okazje porównać. 

Input lag na ps5 jest po wlaczeniu trybu low latency wg mnie odczuwalnie podobny jak na poprzedniku. Tutaj w grach dodatkowo wykorzystuje frame adapt HDR i tez jest poprawa (można go wyłączyć i zostawić standardowy HDR10 wtedy input lag powinien się jeszcze dodatkowo poprawić,  ale ja jakoś nie odczuwam wielkiej różnicy z i bez w tym temacie. 

To co w mojej opinii wyróżnia się na RS3000 to realizm i ostrość obrazu - momentami wygląda jak żywy. W polaczeniu z DTM dostrzega się filmy i detale na nowo - filmy jak np Nasza planeta w streamingu wyglądają tak niesamowicie na tym projektorze czy filmy kręcone w wysokich rozdzielczościach jak Mortal Engines czy Lucy lub Dunkierka ze jest duży efekt wow.

Dla mnie jest progres w mojej konfiguracji i warunkach w nastepujacych kwestiach: Ostrość, DTM, synchronizacja, działanie iris, jasność w HDR.

To co mnie irytowało na początku to trochę podniesiony black floor w max przyciemnionej scenie i o ile mogłem mieć jakieś uwagi na samym początku to teraz po przekroczeniu 30 godzin  kontrast się jeszcze poprawił, więc na tym etapie jest to znikome zjawisko ktore mi nie przeszkadza. Można za minusy uznać też  pilota - stary był bardziej funkcjonalny  i wydawał się mniej "plastikowy" i ogólnie cenę.

Oczywiście są to moje subiektywne odczucia.

 


 

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie największym problem z MadVR jest brak płynności ruchu. Zgaduje, że wynika to z tego, że PC tak naprawdę nie supportuje poprawnie 23fps. Niedługo będę starał się temat ogarnąć ale nie mam wielkich nadziei (i może to też być powodem przesiadki na Lumagena prędzej czy później). Piszę o oglądaniu bez żadnych upłynniaczy na żadnym ze stadiów przetwarzania sygnału. Natywne 23fps.

@Konrado_ jak to u Ciebie wygląda? Oglądasz w trybie bez niczego dodanego czy z upłynniaczami (pytam o sygnale z MadVR).

Pozdrawiam

Edytowane przez sebna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie dał rady oglądać bez upłynniaczy ruchu. Oglądam jakiś czas na low ale i na najwyższym też się zdarza ...:-)

  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"MadVR wydaje się być ciekawa i nawet lepsza opcja niż wbudowany DTM. Ma jednak pewne minusy  jak konieczność puszczania filmów przez kompa  dodatkowe urządzenie wlaczone w obieg  które wydziela ciepło/pobiera prąd, grafika raczej tez powinna być mocna."
Patrzę na to podobnie ja szewi.
Czy ten Lumagen (nawet za bardzo nie wiem jak to działa i co to jest) poprawiłby coś w X7900? Czy są jakieś tego rodzaje /typy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Bipo napisał:

Ja bym nie dał rady oglądać bez upłynniaczy ruchu. Oglądam jakiś czas na low ale i na najwyższym też się zdarza ...:-)

No ja zawsze bez upłynniaczy lecę :). Może to się zmienić z MadVR jak się z nim nie dogadam ale będzie mnie boleć serce jak polegnę. I jak faktycznie miał bym się poddać to w momencie, w którym to się stanie zacznie się kombinowanie jak by tu Lumagena zorganizować :D

19 minut temu, STELVIO napisał:

"MadVR wydaje się być ciekawa i nawet lepsza opcja niż wbudowany DTM. Ma jednak pewne minusy  jak konieczność puszczania filmów przez kompa  dodatkowe urządzenie wlaczone w obieg  które wydziela ciepło/pobiera prąd, grafika raczej tez powinna być mocna."
Patrzę na to podobnie ja szewi.
Czy ten Lumagen (nawet za bardzo nie wiem jak to działa i co to jest) poprawiłby coś w X7900? Czy są jakieś tego rodzaje /typy?

Lumagen to highendow-y DTM. Droga zabawka ale dająca najlepsze efekty choć w porównaniu do MadVR tylko jakieś 5-8% lepiej jeżeli chodzi o jakość obrazu. Bo jeżeli chodzi o wygodę to Lumagen jest po drugiej, pozytywnej stronie skali gdzie MadVR dla mnie (a jestem Pro IT) zalicza 0/10 a Lumagen 9/10.

Jak masz dobrego kalibratora (który będzie Ci ustawiał Lumagena) to jest to urządzenie typu set and forget. Czyli raz ustawione powinno po prostu działać.

Z tym, że właśnie z Lumagenem jest tak, że raczej chcesz, żeby Ci go skonfigurował Pro bo inaczej będziesz się musiał doktoryzować z kalibracji, żeby to samemu zrobić. Z MadVR poradzisz sobie sam ale wszystkich problemów nigdy nie rozwiążesz.

EDIT:

Lumagen siedzi między PJ a wszystkimi innymi źródłami jakie masz. Czyli zazwyczaj wygląda to tak, że masz swoje źródła, które wpinasz w procka albo AVR, potem procka albo AVR wpinasz w Lumagena i wreszcie sygnał z Lumagena idzie do PJ. Ale możliwości są różne.

Efekt jest taki, że wszystko co pracuje w UHD będzie przechodziło przez DTM Lumagena. A oczywiście DTM to nie wszystko co Lumagen potrafi. Lumagen ma też top of the class scaler wbudowany więc jak ktoś lubi takie rzeczy do Lumagen mu zrobić dobrze ;). Np jak ktoś ogląda wszystko w scopie to Lumagen wszystko mu ładnie przeskaluje do scopa używając samych najlepszych algorytmów z pełną kontrolą nad nimi itp itd (niedostępnymi dla większości procków).

Edytowane przez sebna
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpujące info. A cena pewnie z 10tys?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Bipo napisał:

Ja bym nie dał rady oglądać bez upłynniaczy ruchu. Oglądam jakiś czas na low ale i na najwyższym też się zdarza ...:-)

ja też jadę CMD w trybie high jak oglądałem ost obraz w kinie w standardowych 24 klatkach to myślałem ze maja popsuty projektor ;) 

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, STELVIO napisał:

Dzięki za wyczerpujące info. A cena pewnie z 10tys?

Od 10k w górę.

10k za poprzednią generację (bardzo, bardzo dobre maszynki, które normalnie nadal są w sprzedaży), od dealera ale z drugiej ręki.

40k+ za najnowszą generację (nówka - nie ma za bardzo jeszcze używek. W ogóle mało kto to sprzedaje. Ludzie przeważnie sprzedają jak robią upgrade do nowej generacji czyli raz na 10 lat jak mają taki kaprys - to nie Apple z modelem co roku. Za to, ponieważ sprzęt jest oparty na programowalny procesorze cały czas dostajesz darmowe upgrady. To jest mały business, który naprawdę dba o swoich klientów. Dla przykładu, DTM, który dla mnie jest najlepszą funkcją tego sprzętu, był wprowadzony jako darmowy upgrade gdzieś w połowie życia generacji, która obecnie nie jest już topowa - to te za 10k w górę za używkę od dealera. 

Kupujesz od nich drogi sprzęt ale resztę dostajesz za darmo (poza tym, że ktoś Ci to musi ustawić ale przeważnie jest to w cenie zakupu). I faktycznie produkt jest cały czas rozwijany co masz w cenie.

EDIT: W sumie jak by tego nie ująć tanie to nie jest ale jak chcesz wycisnąć max ze swojego setupu, szczególnie w przypadku projektorów to na pewno Lumagen daje Ci gwarancję, że na ten moment (I tak było przez ostatnie 10+ lat) nie ma nic lepszego na rynku do osiągnięcia tego celu. 

EDIT 2: Oczywiście nie zapominajmy też, że jak ktoś ma MadVR (który kosztuje gorsze w porównaniu) to bijemy się tutaj o przyrosty rzędu kilku procent jeżeli chodzi o jakość obrazu (szczególnie jak ktoś tak czy siak używa upłynniaczy więc mu nie przeszkadza czkanie MadVR). Ale za to jest bardzo dużo do ugrania jeżeli chodzi o wygodę używania systemu. Lumagen jest transparentny, jak używałeś wcześniej płytek to dalej ich używasz, jak streamujesz to masz max jakość obrazy bo z DTM, jak grasz to samo itp itd. A z MadVR nie dość, że tylko pliki (więc zapomnij o płytach albo o graniu z kosnoli albo o streamowaniu z DTM) to jeszcze masz ukryte koszty - jak zakup NASa np, dysków, PC potencjalnie no i musisz się z tym wszystkim na końcu użerać a te wszystkie koszty i stracony czas tylko dla filmów z plików (jeszcze nagrywarki do ripowania płyt jak ktoś nie ściąga z netu).

Summa summarum mogłem po prostu kupić Lumagena i kosztowo wyszło by to podobnie (ale nie miał bym NASa z dyskami a chciałem przerzucić płytki do polików dla wygody i z braku miejsca na ich trzymanie w nowym setupie).

Edytowane przez sebna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyrosty MadVR vs JVC DTM to nie kilka Procent. U mnie różnica w jakości obrazu jest kolosalna. Zapraszam do siebie aby zobaczyć na Żywo. Po prostu obraz  z MadVR jest bardziej kontrastowy i ma więcej szczegółów. 

Lumagen jest dobry ale MadVR jest jeszcze lepszym rozwiązaniem. I tu mówimy o tych kilku % różnicy. MadVr Envy to jest MadVR hardwarowy (nie wiem czy do Polski wysyłają). On używa karty RTX 2080ti więc moc obliczeniowa jest potężna. Ani Lugamen ani tym bardziej JVC nie dysponuje taką mocą. 

https://www.audioadvice.com/madvr-envy-pro-video-processor

Ja nie mam problemów z płynnością ale w wersji ostatniej chyba 113 mam wyłączony smooth screen bo rzeczywiście nie działa prawidłowo. Za to mam skonfigurowane że przesyła obraz w 23Hz jak się włącza film. W projektorze ustawiony CMD na low - nie wprowadza efektu mydła a znacznie redukuje judder.

Szewi - a propos pracy przesłony. Wątpię abym miał akurat wybrakowany egzemplarz RS200 i miał takie efekty. Widocznie po prostu RS3000 ma to zrobione dobrze. Może się zaczaję i zrobię zdjęcia o czym mówimy. Dla mnie niestety artefakty przesłony dotyczące kolorystyki powodują że przy pracy z PC muszę ją wyłączać - inaczej mam duże problemy z kolorami przy bardzo małych jasnych elementów na czarnym obrazie. 

No i racja - MadVR na PC tylko do kontentu lokalnego. Nie działą ze streamingiem ani z grami :) Ale do gier jest akurat niepotrzebny. @sebaMadVR na PC jest darmowy - więc nic nie kosztuje. Trzeba mieć tylko wiedzę jak go ustawić. Jak raz ustawisz to zapominasz. Ja się nic nie użeram. Kodi robi wszystko za mnie (to taki program co wygląda jak menu Netflixa i porządkuje zasoby, sciąga opisy, recenzje, sterujesz z pilota lub komórki). Serwer ma całe archiwum lokalnie na dyskach od 15 lat ten sam serwer -(na core2 duo) zmieniam tylko dyski co parę lat na większe :) Kodi się łączy i jak coś nowego wejdzie dodaje do menu filmów. Ja to uważam za nowoczesne rozwiązanie a nie "stare klocki" których się już dawno pozbyłem z mojego systemu KD, :)

MadVR hardwarowy będzie działał ze wszystkim oczywiście:) Tak jak Lumagen.

A i warto wspomnieć że MadVR to jest bez wątpienia najlepszy skaler FHD to 4k jaki jest dostępny. Potem długo długo nic.

1 godzinę temu, sebna napisał:

Dla mnie największym problem z MadVR jest brak płynności ruchu. Zgaduje, że wynika to z tego, że PC tak naprawdę nie supportuje poprawnie 23fps. Niedługo będę starał się temat ogarnąć ale nie mam wielkich nadziei (i może to też być powodem przesiadki na Lumagena prędzej czy później). Piszę o oglądaniu bez żadnych upłynniaczy na żadnym ze stadiów przetwarzania sygnału. Natywne 23fps.

@Konrado_ jak to u Ciebie wygląda? Oglądasz w trybie bez niczego dodanego czy z upłynniaczami (pytam o sygnale z MadVR).

Pozdrawiam

Najlepiej jakbyś przyjechał/zadzwonił to bym ci wszystko wyjaśnił lub pokazał bo to temat rzeka. Ale PC jak najbardzie supportuje 23fps trzeba odpowiednio ustawić wszystko włącznie z synchronizacją pełną w sterowniku Nvidia (v-sync dla programu WPMC który to jako jedyny współpracuje z filtrem MadVr). Inaczej będzie szarpać. A tak jest płynnie jak po mydełku :) Jak jesteś w okolic Wwa to zapraszam do kontaktu. 

Edytowane przez Konrado_
  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem starej daty i tylko płyty kupuje...:-) czasem coś obejrzę na Netflix i HBO ale to już wyświetlane jest na TV. Więc u mnie te urządzenia  z powyższych postów nie sprawdza się.  Dlatego uważam, iż osoby które korzystają głównie z płyt spokojnie mogą pozostać przy DTM wbudowanym w JVC a pieniążki przeznaczyć na zakup płyt do kolekcji...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Bipo napisał:

Ja tam jestem starej daty i tylko płyty kupuje...:-) czasem coś obejrzę na Netflix i HBO ale to już wyświetlane jest na TV. Więc u mnie te urządzenia  z powyższych postów nie sprawdza się.  Dlatego uważam, iż osoby które korzystają głównie z płyt spokojnie mogą pozostać przy DTM wbudowanym w JVC a pieniążki przeznaczyć na zakup płyt do kolekcji...:-)

Zgadzam się. Gdybym miał N-series albo nowszy z wbudowanym DTM-em to bym nie kombinował i pozostał przy nim i tak jak piszesz kasę przeznaczył na filmy i ciekawsze upgrady (np kilka 18" subów :) albo innych Arendali).

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra... :)

To mamy ciekawy temacik: LUMAGEN vs madVR Envy Pro.

Myślę, że oprócz niewątpliwych różnic funkcjonalno-jakościowych, niezwykle ważne (a dla mnie chyba najważniejsze) są kwestie instalacji i dalszej obsługi.

Czy któryś z tych producentów oferuje usługi w PL?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bipo napisał:

Ja tam jestem starej daty i tylko płyty kupuje...:-) czasem coś obejrzę na Netflix i HBO ale to już wyświetlane jest na TV. Więc u mnie te urządzenia  z powyższych postów nie sprawdza się.  Dlatego uważam, iż osoby które korzystają głównie z płyt spokojnie mogą pozostać przy DTM wbudowanym w JVC a pieniążki przeznaczyć na zakup płyt do kolekcji...:-)

Przy tych urządzeniach jak najbardziej procesor MadVR Envy lub Lumagen się sprawdzą przy puszczaniu z płyt czy streamingu. 

Tylko MadVR w wersji na PC się nie sprawdzi przy takich źródłach. Przy PC musisz mieć albo wszystko na serwerze albo odtwarzacz BD w komputerze z MadVR i wtedy też można puszczać płyty przez softwarowy MadVR. Ale skoro komputery to dla ciebie czarna magia to lepiej iść w kierunku 2 ww. urządzeń plug and play.

Niestety obydwa urządzenia są drogie (jak i PC który pociągnie DTM pod MadVR), ale efekt jest ogromny. U mnie jak przełączam MadVR vs JVC DTM to jak 2 różne projektory. Mad VR po prostu wyciąga lepsze czernie z RS2000 dzięki czemu mamy lepszy kontrast przy duyżej jasności ii szczegółowości w cieniach i w higlightach.

Barnaba - chyba żadne z urządzeń nie ma w PL przedstawicielstwa. MadVR Envy to jest produkt niemiecki. Lumagen chyba amerykański.

Edytowane przez Konrado_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plynność w madvr jest genialna jesli ktoś używa cdm, pytanko czy ktoś z was widział w końcu w superzaadoptowanym pomieszczeniu x7900 vs te nowsze projki ? Ja sie przeprowadzam i pokój kinowy rozebrany,będę robił w nowym domu po nowym roku.Aksamit napewno wróci 🙂z aksamitem w całkowicie jasnych scenach obraz jest również kapitalny bo nie ma odbić.Jak ktoś może widział serial,,SEE,, w hdr to dla mnie osobiście obraz tak ostry i kontrastowy że bylem az u brata na oledzie sprawdzić(mój oled zbity jak ktoś pamięta)i uważam nadal że jvc ma lepszy obraz od oleda a kontrast i nocne sceny,kolory wolę na projektorze i ten magiczny trójwymiar.Po opiniach kolegów wyżej widzę że na dużych przekątnych te natywne 4k było by widać bardziej,ja przy 113calach do ostrości absolutnie nie mam nic, widać wszystko każdy włosek, pyłek zmarszczkę,nawet nigdy nie oczekiwałem takiej ostrości @Konrado_ czy zrobiłeś kalibracje do dci P3 i gammy 2.2🤔 po wesji 140 wróciłem do 113madvr i obraz czaruję nadal po półtora roku.Swoją drogą gdzie te szumne microledy zapowiadane i wyginięcie projektorów jak dinozaury,wypychanie pj przez duże przekątne tv.Ja tego nie widzę wogóle,montaż + prąd bo taki tv 120cali będzie wciągał trochę a tu kawałek ,,szmatki,, i cyk 140cali w super jakości🙂oby warunki były. Pozdrowienia 

Edytowane przez Darulok
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Konrado_ napisał:

chyba żadne z urządzeń nie ma w PL przedstawicielstwa. MadVR Envy to jest produkt niemiecki. Lumagen chyba amerykański

No to zaryzykuję stwierdzenie, że bijemy pianę. Chociaż bardzo ciekawą ;)

Stawiam hipotezę, że zestaw sprzętowy za dobrych kilkadziesiąt tys. zł dostępny będzie dla niewielu. Kto z tej grupy zechce "doktoryzować" się z teorii kalibracji i, co więcej, być z tym na bieżąco przez lata? Brak bliskiego, komunikatywnego, sprawnego supportu "trochę" utrudnia zabawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...