Home Testy Telewizory LCD Hisense Test flagowego Hisense UXKQ – Mini LED 1456 stref podświetlenia i HDR 2000 nitów w rewelacyjnej cenie!
Test flagowego Hisense UXKQ – Mini LED 1456 stref podświetlenia i HDR 2000 nitów w rewelacyjnej cenie!

Test flagowego Hisense UXKQ – Mini LED 1456 stref podświetlenia i HDR 2000 nitów w rewelacyjnej cenie!

21.10K
9

Już całkiem wielu zna, ale niekoniecznie jest przekonanych. Hisense to marka, która weszła do Polski stosunkowo niedawno, i coraz częściej zaczyna gościć w naszych domach. Dlaczego? Firma potrafi zaoferować bardzo przystępne cenowo telewizory, jednocześnie z parametrami, których na próżno szukać w konkurencyjnych rozwiązaniach. Z tego powodu wolumen sprzedaży tylko rośnie, i nie ma zamiaru się zatrzymać w starciu z głównymi markami. Flagowy Hisense UXKQ to doskonała potwierdzenie tych słów: jego koszt w 65 calach to zaledwie 6879 zł. Nie tak dużo jak za flagowy telewizor o tak dużej przekątnej.  Zaprezentowany w styczniu zeszłego roku, z miejsca został obiektem pożądania wielu osób, ze względu na obietnicę ponad 1500 nitów w wersji 65-calowej i bagatela 2000 w największym 85-calowym molochu. Takie wyniki mają być zasługą autorskiego procesora Hi-View Engine X wyposażonego w 16-bitowy kontroler poziomów jasności, dzięki czemu telewizor jest w stanie obsłużyć 65 536 poziomów jasności. Skoro o technologiach mowa, nie sposób nie wspomnieć o Dynamic X-Display, będącym specjalną powłoką poszerzającą kąty widzenia. Tutaj możemy zdradzić pewną tajemnicę dotyczącą sposobu, w jaki uzyskano bardzo dobre kąty widzenia oraz głęboką czerń. Użyto bowiem matrycy IPS/ADS, wzbogaconej o powłokę z retarderem, który bazuje na polaryzacji kołowej. Ale dobrze, dość nudnych technikaliów, i przejdźmy do tego, co interesuje nas bardziej. Do tego, czym jeszcze telewizor chce nas uwieść. Producenckie panele informują nas o niewyobrażalnie dobrym dźwięku, za sprawą 80W głośników i systemu Dolby Atmos. Takie połączenie ma nam zapewnić bardzo dobry dźwięk bez wydawania środków na zestaw kina domowego. To, co z pewnością ucieszy, to szerokie wsparcie dla konsol czy PC, dzięki implementacji takich funkcji jak VRR, ALLM, 4K120Hz, G-Sync czy FreeSync. Myśleliście, że o czymś zapomnieliśmy? Nie! Hisense UXKQ to kolejna propozycja, będąca w stanie obsłużyć HDR Dolby Vision przy zachowaniu niezwykle niskiego input lagu. Tutaj należy skierować wzrok na japońską markę premium zaczynającą się na “S” i zapytać “Kiedy?” Skończmy jednak ten wstęp i przejdźmy do tego, co interesuje nas najbardziej. Do testu i recenzji Hisense UXKQ. Zapraszamy!

Dostępność modelu
Hisense UXKQ 65″ Mini LED 6 879 zł
Hisense UXKQ 85″ Mini LED 19 999 zł

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Kim jest Hisense? Skąd się wziął prężnie działający w Polsce producent?

Początki marki Hisense sięgają 1969 roku, kiedy to w Qingdao rozpoczęto produkcję odbiorników radiowych. W 1996 firma rozszerzyła swoje portfolio o klimatyzatory, a rok później rozpoczęła produkcję telewizorów. W 2002 do oferty włączono chłodziarko-zamrażarki. W 2008 roku Hisense stał się międzynarodowym producentem po przejęciu firmy Kelon. Było to pierwsze duże przejęcie w branży AGD. W 2019 roku Hisense obchodziła 50. rocznicę istnienia firmy.

Hisense euro 2024 sponsorHisense Katar 2021 sponsor

 

psg sponsor hisense

W listopadzie 2020 miesięczny dochód Hisense International Co., Ltd pobił rekord 700 milionów dolarów, ustanawiając historyczny kamień milowy w historii tego przedsiębiorstwa.

Fabryka Hisense telewizry

Od ponad 50 lat, Hisense angażuje się w rozwój innowacji w dziedzinie elektroniki użytkowej. Obecnie jest najchętniej wybieraną marką telewizorów w Chinach, Australii i RPA oraz drugim producentem chłodziarko-zamrażarek w Chinach. Zatrudnia ponad 80 000 osób w 54 firmach i ma 12 ośrodków B+R na całym świecie. Wszystko po to, aby oferować produkty wysokiej jakości, nowoczesne i przystępne cenowo, które poprawiają jakość życia klientów.

Hisense na IFA 2023
Hisense na IFA 2023 w Berlinie

Cechy telewizorów Hisense UXKQ Mini LED okiem producenta (modele 65″ i 85″):

  • Zaawansowany procesor Hi-View Engine X: Zaprojektowany przez Hisense procesor obrazu Hi-View Engine X naśladuje wzorce ludzkiego mózgu, aby zaoferować najwyższą jakość obrazu na długie lata. Dzięki 16-bitowej mocy obliczeniowej możliwe jest zapewnienie, aż 65 536 poziomów jasności! Ten i wiele innych mechanizmów, także tych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pozwala cieszyć się zapierającym dech w piersiach zoptymalizowanym obrazem.
  • Wyświetlacz w technologii Dynamic X-Display: Zjawiskowy obraz o każdej porze dnia i nocy, niezależnie gdzie siedzisz bez żadnych kompromisów. Ciesz się wysokiej klasy kinowym obrazem, dzięki wyświetlaczowi Dynamic X-Display poprawiajacym zarówno kąty widzenia, kontrast, jak i znacząco mniejszym odbiciom ekranu. Twój telewizor nie będzie już lustrem podczas seansów za dnia.
  • Doskonały obraz zasługuje na doskonały dźwięk: Możesz cieszyć się wielokanałowym dźwiękiem wprost z telewizora, ale możesz też podłączyć dodatkowe głośniki bezprzewodowo, dzięki funkcji WiSA Ready. Niezależnie co wybierzesz, Twój telewizor Hisense UXKQ jest gotowy, by zapewnić kinowe doświadczenia dźwiękowe. Poczuj, jak dźwięk otacza Cię z każdej strony w każdej scenie filmowej.
  • Wbudowane potężne głośniki: Hisense UXKQ zaskoczy Cię, jak dobry może być dźwięk płynący z telewizora. Wszystko za sprawą specjalnie zaprojektowanych głośników bocznych i głośników ulokowanych u góry, a także wbudowanego subwoofera. Doświadczaj dźwięku przestrzennego w systemie 4.1.2.
  • Najwyższej klasy technologie kinowego obrazu: Najwyższe rozwiązania z zakresu obrazu i dźwięku kinowego, hollywodzkie certyfikaty, a także tryb Filmmaker Mode pozwalają cieszyć się obrazem i dźwiękiem dokładnie tak jak było to w intencjach twórców. Zasiądź na domowej kanapie i poczuj się jak w ekskluzywnym kinie ze zjawiskową jakością obrazu.
  • Mistrzostwo w Gamingu: Doświadcz zaawansowanego trybu 144Hz Game Mode Pro i ciesz się optymalną rozgrywką z każdej konsoli i komputera. Dzięki Dolby Vision efekty wizualne będą jeszcze bardziej realne, pełne detali i szczegółów podczas rozgrywki. Ciesz się automatyczną redukcją opóźnień i dokładną synchronizacją klatek. To ekran godny mistrza.
  • AI Sports Mode, 120Hz Ultra Motion: Płynnie przemieszczające się obiekty na ekranie takie jak piłka, która nigdy nie smuży, możliwość podziwiania jasnego obrazu – to daje Twój nowy zaawansowany telewizor Hisense TV UXKQ z 120 Hz matrycą. Algorytm sprawia, że nawet w najbardziej dynamicznych momentach meczu, żadna klatka Ci nie umknie i nie przegapisz ważnego momentu. Poczuj prawdziwą atmosferę sportu płynącą z ekranu – niezależnie czy to wyścigi konne, golf, tenis czy piłka nożna.
  • Mistrz seansów w dzień i w nocy: Sensor światła w Twoim telewizorze Hisnese stale monitoruje warunki oświetleniowe w pokoju i automatycznie dostosowuje jasność, aby zapewnić najlepsze wrażenia z seansu zarówno w blasku słońca, jak i w nocy.
  • Wygodny tryb montażu: Dostosowany tryb montażu na ścianie sprawia, iż masz pewność, że bas i cały dźwięk będzie idealnie brzmiał niezależnie od lokalizacji telewizora. Możesz umieścić telewizor na szafce lub powiesić na ścianie. Podczas konfiguracji wybierz położenie ekranu, a telewizor odpowiednio dostosuje dźwięk płynący z głośników i dopasuje bas do położenia
  • VIDAA Smart TV System VIDAA Smart TV to uznany na świecie jeden z najszybszych systemów operacyjnych Smart TV, gwarantujący intuicyjny i przejrzysty interfejs, wygodną nawigację po menu, szybki dostęp do setek najpopularniejszych aplikacji VOD jak m.in Netfix, Disney Plus, Amazon Prime Video, YouTube, Rakuten, Polsat Go, TVP VOD i wiele innych.


Co to jest technologia Mini LED?

Podświetlenie Mini LED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:Technologia Mini LED dotyczy najniższej warstwy na powyższym diagramie – elementu, który powoduje, że matryca otrzymuje światło. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek.

Dlaczego odpowiednie podświetlenie jest ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologii może się ono wygaszać na danych obszarach niezależnie. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie dużo głębszych czerni porównywalnych w niektórych scenach z telewizorami typu OLED. Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu, możemy liczyć także na bardzo wysoką jasność nieosiągalną na ten moment i raczej mało bezpieczną dla wszystkich telewizorów OLED ze względu na słabszą trwałość tego typu matrycy.

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 1



Budowa i wygląd Hisense UXKQ

Design urządzenia to bez wątpienia silny punkt całości. Już po postawieniu na stanowisku testowym czuć, że mamy do czynienia z produktem premium. Niezwykle smukłe ramki zlewają się z taflą matrycy, czyniąc urządzenie niezwykle atrakcyjne dla oka. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o bokach Hisense UXKQ, gdyż te wyglądają niezwykle futurystycznie i zjawiskowo. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy w żadnym telewizorze. Warto wspomnieć o tym, że w tym miejscu, jak i ramce górnej, umieszczono głośniki. Ten telewizor z pewnością został stworzony dla ludzi szukających czegoś zupełnie innego.

Za sterowanie urządzeniem odpowiada stylowy, dość spory kontroler. Znajdziemy na nim wszystkie klawisze oraz skróty do najważniejszych platform streamingowych. Sam pilot dobrze leży w dłoni i daje poczucie wytrzymałego i dobrze wykonanego.

Dostępne porty i złącza

Zestaw portów i złączy jest dość standardowy. Znajdziemy tu cztery złącza HDMI (w tym dwa w standardzie 2.1), dwa porty USB (w tym jeden 3.0), wyjście optyczne, komplet tunerów telewizyjnych oraz złącze Ethernet. Niestety złącze eARC znajduje się w jednym z portów 2.1, więc podłączenie tą drogą np. soundbara oznaczać będzie, że pozostaniemy tylko z jednym portem o pełnej przepustowości. Warto również wspomnieć o zaślepkach, które są w zestawie. Dzięki nim zamaskujemy porty i złącza, co sprawi, że telewizor zyska jeszcze bardziej elegancki wygląd w otwartej przestrzeni. To tyle słowem wstępu, a teraz przejdźmy jednak do najważniejszej części. Zobaczmy, jak telewizor wypadł podczas naszych testów.



Testy syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 150 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 65″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem Mini-Led), QLED typ. IPS/ADS
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 144Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 2803:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 182 010:1
  • max: 350 000:1
  • min: 10 185:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 554 cd/m2, HDR: 1943 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 1,0
  • maks. dE: 2,1
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 857cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 16 ms – tryb gra – 1080p120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 16 ms – tryb gra – 4K60Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 8 ms – tryb gra – 4K120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p120Hz w trybie “Gra”
Dodatkowe funkcje dla graczy
  • VRR-HDMI-zmienna częstotliwość odświeżania
  • ALLM-automatyczny tryb gra
  • G-Sync
  • Game Bar
  • 4K@120Hz
  • 1080p@120Hz
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)


Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Hisense UXKQ został wyposażony w matrycę IPS/ADS o odświeżaniu 144 Hz. Zastosowanie tego rodzaju matrycy wiąże się z niższym kontrastem bazowym niżeli w matrycach VA. Sama matryca została jednak wsparta systemem diod Mini LED, wielokrotnie zwiększając kontrast. Będąc dokładnym, testowany model posiada 1456 (!) stref podświetlenia. Taka liczba powinna zapewnić niezwykle wysoki kontrast i znakomitą czerń, czyli dwa fundamentalne parametry w ocenie obrazu. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, do matrycy dodano powłokę z retarderu, dzięki której nie powstaje efekt srebrzenia się czerni. Wadą zastosowania tej powłoki jest lekkie zaróżowienie ekranu pod bardzo dużym kątem (i tylko w takiej sytuacji), co możecie zobaczyć na zdjęciu pod akapitem.

Czym tak właściwie jest ULED, technologia promowana przez producenta? Nie jest to nic innego jak zwykła powłoka QDEF zawierająca kropki kwantowe, popularnie nazwane QLED. Zastosowanie tej technologii pozwoliło na uzyskanie 98% pokrycia szerokiej palety barw DCI-P3, którą znajdziemy m.in. w filmach czy grach 4K UHD. Po zbliżeniu naszego mikroskopu do ekranu możemy zauważyć strukturę sub-pixeli, która jest dość ciekawa. Użyta została tutaj najprawdopodobniej matryca o nazwie ADS.

Zalecane ustawienia

Najlepszym fabrycznym trybem pod względem odwzorowania barw jest tryb “Kino nocne”.



Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “Kino Nocne” SDR

Hisense UX gamma przed kalibracja Hisense UX color checker przed kalibracja
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 4,3 maksymalna 8,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 5,8 maksymalna 10,6
Średnia deltaE palety szarości 5,7 maksymalna 8,8

Kalibracja Hisense UXKQ

Hisense UX po kalibracji Hisense UX po kalibracji
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 2,1 maksymalna 5,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 2,1
Średnia deltaE palety szarości 1,1 maksymalna 2,9

Przyszedł czas na naszą ulubioną część, czyli testy szczegółowe. I tutaj zacznijmy od najlepszego zmierzonego trybu fabrycznego, czyli “Kino Nocne”. I tutaj warto wspomnieć, że w większości telewizorów tego producenta jest on bardzo zbliżony do siebie, z małymi wyjątkami. Na początek oceńmy balans bieli. Jak możemy zauważyć, praktycznie od samego początku został zdominowany przez kolor czerwony. Co oznaczało to w praktyce? Ni mniej, ni więcej niż to, że na całym obrazie mogliśmy dostrzec lekkie zażółcenie, widoczne szczególnie w momentach z dużą ilością bieli, takich jak śnieg czy promienie słoneczne. Nie może również być wzmianki o tym, jaki miało to wpływ na odcienie skóry, które uległy zaczerwienieniu.Wprawne oko może to wychwycić.

Dobrze, mieliśmy balans bieli, przejdźmy do rzeczy, która odpowiada za lwią część obrazu, czyli gammę. Wartością referencyjną jest 2.4, która jest zaznaczona pomarańczową linią. Wtedy też obraz jest odpowiednio kontrastowy i głęboki. Jak sami widzicie, Hisense UXKQ w znacznej części utrzymywał okolice wartości 2-2.1, ze zmianą w końcówce wykresu. Ale co oznacza to dla konsumenta? Spieszmy z wyjaśnieniem. Spójrzmy wpierw na lewą stronę wykresu, tam gdzie mamy do czynienia z najciemniejszymi scenami. Taka wartość gammy oznaczała, że wszystkie detale będące w czerniach zostały uwypuklone, co wypływa na całą immersję. Przechodząc w kierunku środka, otrzymywaliśmy rozjaśniony obraz oraz przepalenie się detali w jasnych scenach. Wyjątkiem stanowiła końcówka wykresu, gdyż ta, za bardzo podniesiona, ściemniała najjaśniejsze detale. Wyżej wymienione mankamenty spowodowały niezgodność ze standardem Rec 709. To, jak diagram chromatyczności przedstawiający rzeczony standard prezentował się przed i po kalibracji, możecie zobaczyć na dole akapitu. Na szczęście firma Hisense zaopatrzyła swoje telewizory w bardzo rozbudowane i precyzyjne narzędzia do kalibracji obrazu. Znajdziemy tutaj między innymi 2- i 20-punktową regulację skali szarości oraz system zarządzania barwą (CMS). Dzięki narzędziom udało się jeszcze bardziej poprawić praktycznie każdy z elementów obrazu. Także możemy mówić o odpowiednio kontrastowym obrazie bez żadnego zafarbu. Niestety, dość wysokie błędy deltaE są spowodowane przez za mocne nasycenie barw, co można zobaczyć na diagramie chromatyczności.

Każda sztuka telewizora jest inna. To, że w tej wystąpiły powyższe błędy nie oznacza, że w drugiej również się znajdą.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)


Kontrast i czerń

Hisense UXKQ wyposażony został w matrycę IPS. Teoretycznie oznacza to dość niski kontrast, aczkolwiek są pewne “ale” dzięki którym staje się jasne, dlaczego firma zastosowała ten typ matrycy do flagowego modelu. Matryca to dokładnie ADS o lepszych parametrach niż standardowe matryce IPS innych producentów. Drugim “ale” jest użycie retardera, który pomimo swojej wady lekkiego zaczerwienienia obrazu pod kątem, pozwala na połączenie bardzo dobrych kątów widzenia oraz braku efektu srebrzenia się czerni. Sama matryca została wyposażona w system wygaszania diodami Mini-LED, które zostały podzielone na imponujące 1456 stref podświetlenia. By być dokładnym, konkretnie jest to 52 strefy w pionie oraz 28 w poziomie. Liczby są liczbami, zobaczmy jednak, jak bohater testu radzi sobie z ich wykorzystaniem, gdyż na każdym kroku producent chwali się rewelacyjnym ich sterowaniem.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI  350 000:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 47 857:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 10 185:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 320 000:1

Wyniki kontrastu i czerni w Hisense UXKQ są znakomite! Pomimo zastosowania matrycy ADS, średni kontrast oscyluje w okolicach 182,010:1. Taki wynik z pewnością zadowoli nawet największych kinomaniaków, bez poczucia utraty głębi obrazu. Zasługą jest oczywiście podświetlenie Mini-LED, które działa bardzo sprawnie i trzeba je pochwalić. Jednak, jak każdy system wygaszania, posiada swoje wady, które z dziennikarskiego obowiązku musimy omówić. Ustawieniem dającym najlepsze rezultaty jest “Wygaszanie: Wysokie”. Ma ono jednak dwa mankamenty. Mianowicie są to rozjaśniające oraz się małe obiekty względem referencji. Stają się one również zimniejsze niżeli w referencyjnym punkcie D65. Drugim jest zlewanie się najjaśniejszych detali w bielach. Ostatecznie Hisense UXKQ zasługuje na bardzo dobrą ocenę w kwestii sprawności podświetlenia.

To, co rzuca się na pierwszy rzut oka wokół napisów, jest nazywane bloomingiem, bądź efektem aureoli. Jak widać testowany telewizor, radzi sobie z tym nad wyraz dobrze. Dzięki takiemu rezultatowi oglądanie filmów z napisami, nie będzie stanowić problemu.

Zastosowanie retardera mimo ogólnych zalet ma drobne wady

Pod kątem efekt halo nie wzmaga się jakoś szczególnie dzięki dodatkowej powłoce retardacji, jednak widać lekką czerwoną poświatę. Aby ją dostrzec, musimy jednak oglądać obraz pod naprawdę dużym kątem.



Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

magicLinks_2_1

Hisense UXKQ wspiera rozdzielczość Ultra HD oraz formaty HDR, takie jak HDR10, HLG, oraz paletę barw Rec 2020. Telewizor został wyposażony również w format HDR wsparty o dynamiczne metadane, czyli Dolby Vision. Sygnał w takiej formie można uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Netflix, HBO MAX, Apple TV, Disney+, Amazon Prime), jak i przez złącze HDMI. W redakcji testowaliśmy go z OPPO UDP-203, i sygnał Dolby Vision aktywował się bez najmniejszego problemu

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Tak
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 98% / 80%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision, HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna – na osobnym trybie obrazu


Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2  653 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ  736 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ  1227 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH  818 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE  1943 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Przypomnijmy sobie o obietnicach producenta dotyczących luminancji rzędu ponad 1500 nitów. Czy została ona spełniona? Niejako tak, aczkolwiek taką jasność Hisense UXKQ jest w stanie wygenerować jedynie na planszy L20. Realnie w filmach czy innych materiałach wideo, bohater testu jest w stanie błysnąć z mocą lekko powyżej 1200 nitów, co i tak jest wynikiem bardzo ale to bardzo dobrym. Szkoda, że jedynie w specyficznych scenach. Jednak przyjrzyjmy się bliżej samym wynikom. Jak możemy zaobserwować, gdy na ekranie znajdzie się scena, w której jest większy, jaśniejszy obiekt otoczony czernią, telewizor jest w stanie dać znakomite rezultaty. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z małymi, jasnymi obiektami, gdyż wtedy telewizor zbija jasność, nie chcąc dopuścić do efektu aureoli. Tak samo jest, gdy w scenie pojawiają się pasy filmowe. Trzeba przyznać, że telewizor bardzo dobrze pilnuje zachowania systemu Mini-LED. W tym miejscu należy wspomnieć o dwóch funkcjach, które nazywają się “Obraz gładki i gradientowy” oraz “Mapowanie tonów HDR”, ulokowane w zaawansowanych ustawieniach telewizora. Działanie pierwszej z nich zasługuje na dużą pochwałę. Przejścia tonalne przy ustawieniu “Niski” w materiałach SDR i HDR były bardzo płynne oraz wolne od efektu posteryzacji, nie usuwając przy tym ziarna filmowego ani detali. Natomiast tej drugiej nie zalecamy włączać ze względu na sztuczne podbijanie średnich tonów, przez co obraz jest nienaturalnie rozjaśniony. Sprawdźmy jednak, jak Hisense UXKQ poradził sobie w starciu z naszą referencją:

Hisense UXReferencja
  • Jak sami widzicie zgodność z referencją w przypadku Hisense UXKQ, jest naprawdę dobra. Testowany Hisense UXKQ oddaje poziomy jasności w sposób bardzo zbliżony do tego, co widzimy na naszej redakcyjnej referencji.


Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb fabryczny “Kino Nocne”

Hisense ux hdr przed kalibracją Hisense UX przed kalibracja hdr
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 3,3 maksymalna 4,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,7 maksymalna 6,0
Średnia deltaE palety szarości 3,4 maksymalna 8,5

Profesjonalna kalibracja Hisense UXKQ

Hisense UX po kalibracji Hisense UX po kalibracji hdr
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,8 maksymalna 3,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 1,4
Średnia deltaE palety szarości 1,2 maksymalna 5,0

Tradycyjnie już przypominamy o tym, że w treściach HDR wykres gamma jest zastępowany przez jego odpowiednik – krzywą EOTF, która pokazuje, na ile poprawnie telewizor oddaje poszczególne poziomy jasności. Skoro o niej mowa, zacznijmy od niej i od krótkiego objaśnienia. Oś X reprezentuje jasność wyrażoną w % HDR’owego maksimum, zaś oś Y poziom jasności. Skoro już wspomnieliśmy o krzywej, to od niej zacznijmy, gdyż już na pierwszy rzut oka wymaga interwencji. I tak jak początkowe poziomy jasności były jeszcze w miarę dobre, tak późniejsze coraz mocniej odbiegały od referencji. I tak od okolic 35% obraz wyświetlany stawał się zdecydowanie za jasny, przez co również tracił kontrast i drobne detale w jasnych partiach. Do zakończenia procedury testowej krzywej EOTF mankament tylko się zwiększał, i przepalał detale jeszcze bardziej widocznie. Nowe zagadnienie za nami, możemy więc przejść do bardziej standardowej rzeczy, czyli do balansu bieli. Tutaj w odróżnieniu do materiałów SDR otrzymaliśmy przewagę zarówno czerwonego, jak i zielonego. Wynikiem takiego stanu rzeczy był zielono-czerwony odcień na całym obrazie. Można go było bardzo łatwo zauważyć na kolorach skóry, jak i na białych elementach. I tutaj powinniśmy byli przejść do wyników krzywej EOTF po kalibracji. Sztuka, która dotarła do nas do redakcji, okazała się bardzo odporna na wykonanie tego procesu. Na szczęście udało się znacząco poprawić balans bieli, dzięki czemu obraz na ekranie będzie pozbawiony jakiegokolwiek zafarbu.



Odwzorowanie ruchu

Hisense UXKQ posiada natywną matrycę o odświeżaniu 144Hz, co samo w sobie powinno zapewnić dobrą płynność. Telewizor został wyposażony w “Inteligentny Tryb Sport”, który ma dostarczyć najlepszych wrażeń podczas wydarzeń. My jednak polecamy nie włączanie go z uwagi na potężne przekłamanie obrazu. Zamiast tego zdecydowanie lepszą opcją będzie dostosowanie ustawień upłynniania na skalibrowanym trybie. Trzeba jednak pamiętać, że przy wyłączeniu funkcji upłynniania telewizor ograniczany jest do 60Hz. Biorąc pod uwagę całość, możemy uznać działanie systemu za pozytywne. Tak wygląda odwzorowanie ruchu na ekranie:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Ustawienia Clear Motion Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Niestandardowy/Wył

Redukcja rozmycia: 1-3

Clear Motion: 0

Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

554 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Niestandardowy

Redukcja rozmycia: 10

Clear Motion: 0

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

554 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Dowolna regulacja parametrem “redukcja skoków”

Niestandardowy

Redukcja rozmycia:

Clear Motion:

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

130 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)



Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

magicLinks_2_1

Sony_XH90_chroma444

Hisense UXKQ oferuje jeden tryb przystosowane do grania i współpracy z komputerem, jest nim “Gra”. Tryb posiada bardzo niskie opóźnienie oraz oferuje reprodukcję chromy 4:4:4.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p60Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 16 ms
[GRY] 1080p120Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 8 ms
[PC] 4K120Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 8 ms
[PC] 4K60Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 16 ms
[GRY] 4K60Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 16 ms
[GRY] 4K120Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 8 ms
[GRY] 4K60Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 16 ms
[GRY] 4K120Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 8 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Kino Nocne” 125 ms

Hisense UXKQ posiada bardzo niskie opóźnienia, zarówno przy sygnale 4k wraz HDR, jak i FullHD. Input lag przy nastawach 60Hz wynosi 16ms, a przy 120Hz już tylko 8ms. Obie te wartości mieszczą się w najbardziej restrykcyjnej grupie – placebo, i na pewno zadowolą wszystkich graczy.

Telewizor posiada również rozbudowany GameBar
Rodzaj funkcji Opis Dostępność
VRR-HDMI Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync 2 Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) TAK
ALLM Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S|X, Xbox Series X|S obsługuję ALLM. Konsole PlayStation nie. TAK
Dolby Vision – Gra Wsparcie dla Dolby Vision w grach TAK
4K 120Hz Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1080p 120Hz Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
1440p 120Hz Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1440p 60Hz Obsługa formatu 1440p w 60Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

 

Powyższa tabela potwierdza niezwykle szerokie wsparcie dla funkcji tożsamymi ze standardem HDMI 2.1 w Hisense UXKQ. To, co zawsze nas zaskakuje w telewizorach mających być tymi “gorszymi” ze względu na bycie nową marką, to jak dobrze one sprawują się w grach. Wielu czołowych producentów, mimo bardzo mocnych podzespołów, nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Szepnę jedynie, że chodzi o dwie marki zaczynające się na “S” i na “P”. Przechodząc jednak do bohatera testu, niezwykle cieszy fakt widoku wszystkich “kartoników” będących na zielono, a w szczególności ten z rozgrywką wraz z HDR Dolby Vision. Podczas przeprowadzanych testów nie wykryliśmy żadnych problemów z działaniem wszystkich wymienionych funkcji. Warto jednak wspomnieć o lekkim migotaniu ciemnych odcieni w VRR, co jest akurat typowym zjawiskiem. Tak więc możemy powiedzieć, że każda z funkcji deklarowanych przez producenta, takie jak VRR, ALLM, FreeSync, 4K120Hz, działa znakomicie. Co ciekawe, zdecydowana większość producentów nie chwali się implementacją G-Sync, chociaż ten w każdym przypadku działa i nie sprawia kłopotów. Na koniec uwaga: po włączeniu VRR system wygaszania diodami Mini-LED zostanie wyłączone, co będzie miało spore przełożenie na jakość obrazu. A szkoda!

 Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę GeForce RTX 4080 powered by NVIDIA. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in PLAION Polska, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska



System i Smart TV VIDAA Smart OS

Hisense poszedł drogą takich firm jak Samsung i LG, uzbrajając swój telewizor we własny autorski system operacyjny o nazwie VIDAA. Platforma ta działa bardzo szybko i responsywnie. System robi duże wrażenie pod względem prędkości przemieszczania się po różnych zakładkach. Warto wspomnieć o tym, że został wyraźnie odświeżony, i jeszcze bardziej przypomina rozwiązania konkurencji, w szczególności Samsunga

Przemieszczanie się po menu jest bardzo podobne do Androida bądź nowej wersji webOS od LG. Obecnie w systemie VIDAA znajdziemy tylko część aplikacji, które powinny obowiązkowo być dostępne dla rynku polskiego. Nowości możemy doinstalować z marketu aplikacji. Mamy tutaj więc Netflixa, YouTube, Amazon Prime Video, Rakuten TV oraz CDA.PL. Brakuje na ten moment głównie Player’a czy HBO Max jedna za moment do Polski wejdzie platforma MAX i temat zostanie rozwiązany. Wszystkie brakujące aplikacje są jednak zlecone do tworzenia i za moment pojawią się na systemie VIDAA OS. Takie podejście Hisense do rynku polskiego jest doskonałą wiadomością. Producent nie obiecuje tylko zainwestował dużą gotówkę aby wszystkie najważniejsze aplikacje znalazły się jak najszybciej na jego autorskim systemie.

VIDAA nieźle radzi sobie z obsługą plików z USB. Pliki widoczne są w katalogach a np. zdjęcia przegląda się komfortowo.

  • Formaty Video: AVI, MP4, MKV, FLV, WMV, MOV, 3GP, MPG, MPEG, VOB, WEBM, OGM, WMA
  • Obsługiwane formaty audio: WMV, WMA, FLAC, MP2, MP3
  • Format obrazu: JPEG, BMP, GIF, MPO

Uświadczymy również bardzo dobrą przeglądarkę stron www dzięki której sprawdzimy interesujące nas treści w sieci:

Przeglądarka posiada również wbudowaną funkcję blokowania niechcianych reklam. Poprawia ona komfort używania przeglądarki szczególnie gdy do nawigacji używamy pilota. Oczywiście nie pochwalamy używania tego typu oprogramowania. To właśnie dzięki reklamom serwisy internetowe mogą istnieć.



Wbudowane głośniki i brzmienie

Wbudowany system audio to z pewnością duża zaleta testowanego telewizora. Mamy tu do czynienia z głośnikami o mocy bagatela 80W. Dwa z nich to subwoofery umieszczone na tyle urządzenia, a reszta to średnie tony, umieszczone po bokach i na górnej ramce urządzenia. Całość brzmi znakomicie nawet przy wyższych głośnościach. Zlokalizowanie głośników niskotonowych na pleckach urządzenia okazało się być strzałem w dziesiątkę, gdyż brzmią one po prostu bardzo realnie i z przytupem. Taki zestaw zadowoli większość konsumentów, którzy nie planują dodatkowego nagłośnienia. Jeśli jednak w przyszłości chcielibyśmy rozbudować swoje kino domowe, to zrobimy to bez problemu. Testowany model został wyposażony w kodek dźwięku Dolby Atmos, który bez wątpienia okaże się przydatny w tworzeniu domowego centrum rozrywki.



Naziemna telewizja cyfrowa, satelitarna, kablowa

Hisense UXKQ wyposażony jest we wszystkie niezbędne tunery telewizyjne w tym najnowszy DVB-T2 HEVC umożliwiający odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym formacie.

Menu telewizora i wszystkie wyświetlane w nim informacje na ekranie (EPG) są przejrzyste i czytelne.

 



Wyniki testu telewizora Hisense UXKQ

Hisense UX

Zalety

  • Doskonały stosunek ceny do oferowanej jakości!
  • Wysoka jakość użytych materiałów i wykonania
  • Bardzo dobre wyniki w teście kontrastu i czerni
  • Bardzo mocny system audio o mocy 80W
  • Telewizor stworzony dla graczy > każda funkcja jest poprawnie obsługiwana, niskie wartości input lag
  • Szeroki wybór formatów HDR – Dolby Vision, HDR10+, HDR10, HLG
  • Bardzo dobra zgodność obrazu z redakcyjną referencją
  • Dobre wyniki w materiałach HDR
  • Świetne pokrycie palety DCI-P3 oraz BT.2020
  • Płynne i responsywne działania systemu multimedialnego VIDAA
  • Porty HDMI 2.1 z pełna przepustowością 48Gbps

Wady

  • Brak na ten moment takich popularnych aplikacji jak Player, HBO Max, TVP – za moment problem zniknie wraz z platformą MAX
  • Lekkie zaczerwienienie ciemnego obrazu pod bardzo dużym kątem


Werdykt

I tak, już po raz kolejny przechodzimy do podsumowania telewizora od chińskiego producenta. I zadajmy sobie od razu pytanie: czy warto zainteresować się flagowym Hisense UXKQ, który nie kosztuje tak wiele jak konkurencja? Odpowiedź jest prosta. Zdecydowanie warto! Bohater testu z pewnością zainteresuje przede wszystkim osoby, które z różnych względów nie chcą kupować telewizora OLED, a potrzebują dobrych kątów widzenia. No dobrze, ale czego dowiedzieliśmy się o Hisense UXKQ? Zaczynając od opakowania, możemy stwierdzić, że jest to świetny i praktycznie idealny telewizor do rozgrywki elektronicznej. Dzięki implementacji złącz HDMI 2.1 z pełną przepustowością 48Gbps możemy cieszyć się wszystkimi funkcjami tożsamymi z tym standardem. Tak więc ALLM, FreeSync, G-Sync czy 4K120 działały bez najmniejszego zająknięcia. Dodatkowo granie wraz z HDR Dolby Vision jest niezwykle przyjemne oraz satysfakcjonujące (konkurencja ma tutaj często duże problemy), a to wszystko przy zachowaniu niskiego input lagu. Testowany model za sprawą dobrze działającego upłynniacza to także bardzo dobre rozwiązanie dla fanów wszelkiej maści sportów czy kina akcji. Obraz jest bardzo płynny i ostry.

Teraz powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy producent dotrzymał obietnicy luminancji rzędu 1500 nitów i wyższej. Można powiedzieć, że tak. Wyświetlacz jest w stanie “rozpędzić” się bowiem do okolic 2000 nitów, aczkolwiek jedynie na planszy testowej. To jednak typowe dla każdego producenta, który swoje wyniki podaje głównie z plansz testowych a nie jak my to robimy w naszej redakcji: z życia codziennego na filmach. Nie oznacza to jednak, że w treściach HDR Hisense UXKQ prezentować będzie niezadowalający poziom. Wprost przeciwnie, w dalszym ciągu średnia jasność stoi na solidnym poziomie 857cd/m2, zostawiając nas z naprawdę dobrym efektem. Fakt ten potęguje również bardzo dobra zgodność z wizją reżyserską. Tutaj musimy pochwalić inżynierów producenta, gdyż odwalili kawał bardzo dobrej roboty. Trzeba jednak znaleźć jednego minusa, i nie będzie do niego daleko, gdyż mowa tutaj o warstwie tak często wspominanego dziś przez nas retardera. Mianowicie, pod dość dużymi kątami potrafi dać czerwoną poświatę. Mimo wszystko raczej nie jest to jakaś duża wada (kto ogląda filmy pod dużym kątem?), ale trzeba ją wymienić.

Słowo pochwały kierujemy również do systemu VIDAA odpowiedzialnego za sterowanie telewizorem. Działa on bardzo płynnie i responsywnie. Podczas testów nie wydarzyło się żadne zwieszenie czy długie oczekiwanie na wczytanie.

bardzopolecamy

Hisense UXKQ ocena

Dostępność modelu
Hisense UXKQ 65″ Mini LED 6 879 zł
Hisense UXKQ 85″ Mini LED 19 999 zł

Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Możecie również u nas przeczytać:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(21095)

3.6 8 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Rafał
Rafał
1 miesiąc temu

Tv spoko ale ma poważny problem z hdmi cec. Nie widzi urządzeń albo jak w totolotku widzi tylko ATV. Serwis rozkłada ręce póki co. Aktualizacji brak bo tv wg serwisu zbyt świeży, produkcja z 01/2024

Tomek
Tomek
1 miesiąc temu
Reply to  Rafał

U mnie wszystko dziala, wiec watpie zeby jakis update to naprawil.

Konsument
Konsument
1 miesiąc temu

mhm – piekny sprzet ale wart tyle ile jest niezawopdny, a ponoc chinskie diody podswietlajace ekran sa strasznie awaryjne – i do tego polaczone sa szeregowo…a wiec awaria 1 oznacza ze strefa nie nie dziala…w serwisie maja nawet problem z naprawa

Kamil
Kamil
1 miesiąc temu
Reply to  Konsument

A czy jest gwarancja na 5 lat?

Marcin
Marcin
1 miesiąc temu

Czy na tym TV można zainstalować KODI , i czy wiadomo coś żeby w najbliższym czasie pokazały się aplikacje dla Disney oraz Apple TV?

Rafał
Rafał
1 miesiąc temu
Reply to  Marcin

Na tv jest Disney nawet masz dedykowany przycisk na pilocie. ATV+ również jest.

Roman
Roman
29 dni temu
Reply to  Marcin

Disney i Apple TV są od dawna z popularnych apk w Polsce brakuje player tv,HBO max i Skyshowtime

ZBIGNIEW
ZBIGNIEW
29 dni temu
Reply to  Marcin

Cześć, Nie, nie da się zainstalować apki KODI, MX Player, VLC, Nova Player (które znam z Android TV) i innych na Android TV / Google TV. W Vidaa dostępne są apki: Netflix Youtube Disney+ Amazon Prime AplleTV Rakuten całkiem sporo innych, acz dla większości użytkowników zapewne mało istotnych. Wbudowany odtwarzacz multimedialny raczej dobrze radzi sobie z odtwarzaniem większości plików multimedialnych (posiadam NAS Synology, włączone UPNP/DLNA), acz u mnie mimo, że pliki z napisami mają tą samą nazwę, nie udało mi się ich odtworzyć (nie miałem czasu sprawdzić, w jakim są formacie). Posiadam Chromecast’a 4K i przy chwili czasu sprawdzę, czy/jak… Czytaj więcej »

Miro
Miro
1 miesiąc temu

Najpierw piszecie ze tv wszystkie funkcje dla graczy obsluguje znakomicie a następnie piszecie, że przy włączonym vrr tv nie obsługuje lokalnego wygaszania co praktycznie wyklucza sens używana vrr w grach.

9
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x