Home Testy Monitory BenQ / ZOWIE TEST: Monitor BenQ (ZOWIE) XL2730Z Profesjonalny monitor dla graczy i gamingu
TEST: Monitor BenQ (ZOWIE) XL2730Z Profesjonalny monitor dla graczy i gamingu

TEST: Monitor BenQ (ZOWIE) XL2730Z Profesjonalny monitor dla graczy i gamingu

1.27K
0

Matryca, zalecane ustawienia

BenQ XL2730Z to pierwszy monitor typowo “gamingowy”, który biorę pod lupę na portalu. Wyświetlacz wyposażono w matrycę TN. Skrót ten przeważnie rozwija się pieszczotliwie jako “twoje-nieszczęście” ;) bowiem panele tego typu oferują często wąskie kąty widzenia, nie najlepszy kontrast i reprodukcję barw. Mają jednak jedną niewątpliwą przewagę nad matrycami typu VA i IPS, mianowicie bardzo krótki czas reakcji, który pozwala im odświeżać się nawet 144 razy na sekundę, prawie nie pozostawiając przy tym smug lub duszków. To właśnie podstawowy warunek, który powinien spełniać monitor dedykowany dla graczy, jakim jest testowany BenQ. Sprawdźmy zatem co potrafi i czy rzeczywiście użycie matrycy TN będzie jakimś problemem dla jakości samego obrazu!

Zalecane ustawienia

Menu monitora jest bogate w predefiniowane tryby obrazu:

menu7.jpg

Menu trybów obrazu.

W praktyce jednak wszystkie z nich oferują taką samą przestrzeń barw. Wygląda na to, że XL2730Z nie posiada funkcji regulacji gamutu, co jest w zasadzie oczywiste i zbędne w monitorze gamingowym (mogłoby zwiększać input lag). Presety różnią się więc wyłącznie ustawieniami balansu bieli, gamma, jasności i innych pokrewnych rzeczy dostępnych głębiej w menu. Tryb “Standard” przybliża jednak do tego co chcielibyśmy widzieć na monitorze – obraz o wzorcowej gammie 2.2 i odcieniu bieli D65.

wb_f_standard.png gamut_f_standard.jpg
Średnia deltaE barw standardowych 2,2 maksymalna 5,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,3 maksymalna 5,3
Średnia deltaE palety szarości 3,1 maksymalna 3,9

Oczywiście jest pewne odstępstwo od tych wyidealizowanych parametrów. Odcień obrazu jest lekko ochłodzony i gamma nieco za niska. Paleta barw jest trochę poszerzona. Przekłamania nie są dużego kalibru, a co ciekawsze, wydają się być możliwe do skorygowania kalibracją i profilowaniem. To niezwyczajna sytuacja przy matrycy TN, bo mogłoby się wydawać, że panele tego typu wyświetlają barwy całkowicie po swojemu, a tu proszę:

wb_c.png gamut_c.jpg
Średnia deltaE barw standardowych 0,6 maksymalna 1,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 2,3
Średnia deltaE palety szarości 1,4 maksymalna 3,9
Generalnie, po nietrudnej kalibracji idzie sprowadzić monitor do bardzo przyzwoitego stanu. Czemu zatem nie mówi się, że matryce TN nie nadają się do zastosowań graficznych? Można doszukiwać się problemów z przejściami tonalnymi, wszak panele TN przeważnie sterowane są 6 bitowo. W tym przypadku przejścia są jednak niemalże idealnie gładkie:
gradation.jpg
Przejścia tonalne, nawet po kalibracji (podczas której trzeba było przyciąć niektóre kanały barwne) są bardzo dobre!
Czy w obliczu powyższych faktów można więc uznać, że matryca TN zastosowana w BenQ XL2730Z nadaje się do prac graficznych? Niestety nie do końca, bo choć kalibracja jak i płynność przejść tonalnych jest na dosyć wysokim poziomie, tak problem robią… kąty widzenia. Poniższe zdjęcie prezentuje jednolity kolor, który wygląda jak gradient już pod minimalnym kątem pionowym. To tak naprawdę główny mankament paneli TN.
f_angle.jpg
Niestety nawet minimalny kąt pionowy powoduje znaczne wypaczenie koloru…

Pokrycie palety barw na jasnych próbkach kolorów wygląda następująco:

coverageadobe.jpg

Adobe RGB: 89%coveragesrgb.jpg

sRGB: 100%

W głównym menu znajduje się także opcja “Black Optimizer”, która może okazać się bardzo przydatna w grach. Reguluje ona gammę w dolnym zakresie dynamiki, a więc znacząco wpływa na widoczność detali w cieniach. W niektórych grach bardzo przydatnym może okazać się sztuczne uwypukleni detali w około-czerniach. Taki jest efekt wizualny:

blackOptimizer.gif

Efekt wizualny funkcji “Black Optimizer”

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych monitorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego monitora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Co to jest Kalibracja ekranu? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?
o
raz w temacie: Jaka rozpoznać profesjonalną kalibrację?  

Pobierz pełny raport z kalibracji monitora download-icon.png

(1268)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

9
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x