Home Testy Monitory BenQ / ZOWIE TEST: Monitor BenQ (ZOWIE) XL2730Z Profesjonalny monitor dla graczy i gamingu
TEST: Monitor BenQ (ZOWIE) XL2730Z Profesjonalny monitor dla graczy i gamingu

TEST: Monitor BenQ (ZOWIE) XL2730Z Profesjonalny monitor dla graczy i gamingu

1.27K
0

Responsywność / Input lag

W ramach testu postanowiłem także sprawdzić ile czasu upływa od wykonania akcji myszą do reakcji na ekranie monitora. Innymi słowy jaki jest input lag, jednak nie samego ekranu, bowiem tego nie ma jak bezpośrednio zbadać w natywnej rozdzielczości, a chodziło o cały system. Wykonaliśmy zatem modyfikację myszy tak, by podczas używania lewego klawisza zapalała się czerwona dioda.

40.jpg 41.jpg

Następnie użyłem oprogramowania FCAT do kolorowania naprzemiennie (czarny i biały) brzegów każdej klatki obrazu. Po naciśnięciu przycisku myszy następna klatka obrazu miała zostać zakolorowana na czerwono.

 

42.gif

 

Przy użyciu naszej kamery, która zdolna jest rejestrować 1000fps, możliwe było zliczenie dokładnego czasu upływającego pomiędzy kliknięciem, a reakcją na ekranie. Oczywiście warunkiem wiarygodnego pomiaru zdolności monitora było także znalezienie gry w której karta graficzna jest w stanie wyrenderować przynjamniej 1000fps. Nie było to większym problemem. Wystarczyło sięgnąć po nieco starszy tytuł.

Klatka nr. N

0.jpgKlatka nr. N+14[msec]

14.jpg

43.jpg

 

Jak widzimy na powyższym przykładzie, reakcja na ekranie miała miejsce dokładnie 14 milisekund po akcji wykonanej myszką. To oznacza, że opóźnienie całego toru testowego wyniosło zaledwie dwie klatki obrazu (przy 144Hz odświeżaniu). To znacząco poniżej progu percepcji jakiejkolwiek istoty ludzkiej. Innymi słowy, nie ma szans odczuć laga podczas korzystania z BenQ XL2730Z. Wszystko na nim dzieje się natychmiastowo :)

Monitor obsługuje także funkcję FreeSync, jednak nie posiadałem karty graficznej AMD, by przetestować jej działanie. W moim subiektywnym odczuciu, funkcja jest jednak zbędna w momencie gdy karta graficzna jest w stanie wygenerować 144 klatki obrazu na sekundę. Oczywiście nie w każdej grze będzie to możliwe. Są na rynku bardziej wymagające tytuły, w których obecny hardware nie zapewni takiej wydajności i wtedy FreeSync będzie pożądany. Opis działania tej funkcji znajdziecie jednak, bez problemu, w Internecie.

Testy wykonujemy na sprzęcie redakcyjnym. W tym przypadku wspierają nas firmy Nvidia, ASUS, Intel, HyperX a całość składa i serwisuje się w firmie HyperCube Stacje Graficzne. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska

44.jpg

Jak uzyskujemy ponad 1000fps? Posiadamy komputer z dwoma kartami GeForce GTX 980 Ti SLI

45.jpg 46.jpg
47.jpg

48.jpg
49.jpg
50.jpg

 

51.jpg

 

52.jpg

Na BenQ (ZOWIE) XL2730Z gra się naprawdę rewelacyjnie i ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Szczególnie w gry FPS

https://www.youtube.com/watch?v=OjCJs9ZkUZM

(1268)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

9
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x