Home Fachowa publicystyka i artykuły TEST Dolby Vision vs HDR10 na LG OLED (z Ultra HD Blu-ray)
TEST Dolby Vision vs HDR10 na LG OLED (z Ultra HD Blu-ray)

TEST Dolby Vision vs HDR10 na LG OLED (z Ultra HD Blu-ray)

9.82K
34

Technologia HDR to najciekawszy i zarazem najistotniejszy element całego standardu Ultra HD. Na nowo zdefiniowane poziomy jasności dają potężne doznania wizualne względem obrazu SDR. Dużo większe niż sama rozdzielczość 4K, czy poszerzona paleta barw. Osoby, które kliknęły w pierwszy odnośnik wiedzą już, że samo słowo HDR oznacza jedynie pewną koncepcję, nie zaś metodę jej realizacji. Jeśli mowa o konkretnych metodach, to należałoby tu wyszczególnić przede wszystkim HDR10 (czyli bazowy standard, z którym każde urządzenie jest zgodne), oraz Dolby Vision, czyli bogatszą technologię, mogącą dostarczyć potencjalnie lepszy obraz. Tą z kolei wspierają tylko wybrani producenci, np. LG, czy Sony. Na rynku są obecnie też inne rozszerzone normy, takie jak HDR10+ (artykuł, Samsung, Panasonic), czy Technicolor (LG), jednak tylko w Dolby Vision mamy wiele treści dostępnej na wyciągnięcie ręki. Pierwsze porównanie technologii Dolby Vision do HDR10 mamy już za sobą. Dokonaliśmy go przy okazji premiery serialu Stranger Things 2 w Dolby Vision z Netflix’a. Dziś przyszedł czas na zgłębienie tematu przy użyciu nośnika zapewniającego najwyższą możliwą jakość w warunkach domowych – płyty Ultra HD Blu-ray.

Dwa takie same LG OLED B7 z obsługą Dolby Vision

Dlaczego wciąż naszym zdaniem to właśnie nośnik fizyczny zapewnia najlepszą jakość? Ponieważ plik wideo na płycie Ultra HD cechuje się znacznie niższym stopniem kompresji, niż w streamingu (np. Netflix czy YouTube) i co za tym idzie, zapewnia dużo lepsze wrażenia wizualne. Technicznie rzecz ujmując płyta może posiadać bitrate (strumień danych) nawet do 128Mbps co w stosunku do transmisji z Internetu (10 – 20Mbps) pozwala oddać wielokrotnie więcej detali w lepszej jakości. Dokonując takiego porównania mamy pewność, że wyciskamy maksimum z każdej technologii!

Do testu wyposażyliśmy się w dwa takie same odtwarzacze Ultra HD Blu-ray z obsługą Dolby Vision oraz dedykowane filmy

By porównanie były jak najbardziej obiektywne zaopatrzyliśmy się w dwa odtwarzacze OPPO UDP-203eu, które jako jedyne wspierają obecnie Dolby Vision. Jest też w prawdzie odtwarzacz LG (UP970), jednak niestety nie w polskiej dystrybucji a dodatkowo ma on dopiero dostać wsparcie DV w przyszłości jako update systemu. Do testów oczywiście niezbędne były też filmy. W dzisiejszym tekście skupimy się przede wszystkim na Szybcy i wściekli 8, oraz Power Rangers. Informacje o tym, że zostały w standardzie Dolby można znaleźć na odwrocie pudełka, ale bardzo małym druczkiem.

DolbyVision

Technicznie o różnicach Dolby Vision vs HDR10

Co w ogóle posiada Dolby Vision “więcej” niż jest nam wstanie zaoferować HDR10? Zacznijmy od samych podstaw i wytłumaczenia kwestii związanych z poprawnym odtwarzaniem HDR. Gdyby wszystkie telewizory potrafiły wyświetlić jasność 10 000 cd/m2 , czyli maksimum tego co jest nam w stanie dostarczyć norma Ultra HD, to formaty premium takie jak Dolby Vision, HDR10+, czy Technicolor nie byłyby w ogóle potrzebne. Telewizory są jednak bardzo dalekie od tego (najlepsze OLEDy – około 700 nitów) i wymagają różnego rodzaju protez w celu określenia, czy wyświetlać dane odcienie jaśniej, ciemniej, czy nie wyświetlać ich wcale. Wszystko niesie za sobą pewne konsekwencje. Standard Dolby jest o tyle lepszy, że dostarcza dużo większą ilość dokładnych informacji jak wyświetlić każdą klatkę obrazu, w momencie gdy jej odtworzenie przekracza możliwości fizyczne telewizora.

Każdy telewizor posiada jednak inne możliwości fizyczne w zakresie odtwarzania jasności, jak i inne algorytmy mapowania w momencie gdy nie dysponuje dynamicznymi metadanymi (jak w standardzie Dolby). Oznacza to, że na każdej parze telewizorów różnica pomiędzy technologiami będzie zupełnie inna, w zależności od tego jak TV wspiera zarówno jedną jak i drugą normę. W przypadku gdy obsługuje któryś ze standardów z dynamicznymi metadanymi, w szczególności Dolby, to firma odpowiadająca za implementację funkcji ma większą kontrolę nad procesem. Nadal jednak mogą być zauważalne różnice między modelami pozornie podobnych telewizorów. Poza metadanymi, standard Dolby wnosi jeszcze 12 bitowe kodowanie barw (zamiast 10 bitowego), co potencjalnie może dać lepszą gradację odcieni obrazu.

(9818)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(34)

 1.  

   

   

   

  Bawiąc się gammą wypaczasz intencje twórców co do tego jak dany materiał miał wyglądać, podczas gdy w przypadku Dolby Vision to właśnie twórcy zdecydowali jak on ma wyglądać. Dolby Vision nie ingeruje w intencje twórców, tylko te intencje odzwierciedla.  

   

  IMHO to niepotrzebne uproszczenie.Twórców czego? Skopanego wydania (encodera) ?!? 

   

   

   

   

  To szkodzi że bawiąc się gammą psujesz oryginalną treść, to raz

  Albo poprawiasz i niekoniecznie tylko powyższym scenariuszu (np oglądanie filmu Arrival na projektorze o niskim kontraście bez korekty gammy jest katorga), a w przypadkach konwersji materiału HDR do SDR ( nie każdy posiada projektor HDR albo HDR strippera), to praktycznie konieczność.   

   

   

   

   

   

 2. Nie piszę ani o oglądaniu na ułomnym sprzęcie ani o kastracie w postaci materiału HDR wyświetlanego w SDR. To zupełnie inny temat :)

 3. Nie piszę ani o oglądaniu na ułomnym sprzęcie ani o kastracie w postaci materiału HDR wyświetlanego w SDR. To zupełnie inny temat

  Niepotrzebnie brniesz dalej.Korekta gammy służy właśnie zbliżeniu do naturalnego wyglądu. Poza tym "nieulomny" sprzęt kosztuje tyle co samochod - mowimy o HDR - chyba ze nie masz problemu aby ogladac filmy na telewizorze. Ja juz nie moge więcej i czniam to cale UHD, nie wydam na projektor 25k , a tym bardziej 50k euro. Wracajac do sedna sprawy jest sporo wydań BD zwalonych, w streamingu (abonamentowym) praktycznie wszystko, a konwersja HDR do SDR to dzisiaj podstawa ogkadania na projektorze. Skoro oglądasz na telewizorze, to tego nie rozumiesz. Ale bez względu na, to regulacja gammy, nawet w ortodoksyjnym ujęciu, nie jest ingerencja w twórcza wizje, a dostosowaniem możliwości wyświetlacza do materialu video i warunków oglądania.Ja pisze o praktycznej regulacji, Ty być może myślisz o robieniu "efektu HDR", czy mocnym pobiciu cieni, ale generalizacja jakiej doskonales jest niepotrzebna. Chodzi o praktyczna poprawę obrazu i złożenia to do naturalnego. O ile poziomu światła i swiatlocieni nie możemy być pewni, o tyle Twórcy chyba nie zaplanowali odcieni skóry w kolorze pieczonego prosiecia albo bladego trupa.

   

   

   

   

   

   

   

 4. no fakt sarkazm - coś dziś rozproszony jestem

  no do końca to nie wiemy czy DV te intencje odzwierciedla skoro HDR10 też niby je odzwierciedla - do porównania brakuje Pulsara 

 5. Dnia 6.12.2017 o 16:13, klaus71 napisał:

  to co szkodzi by za pomocą gammy w dowolnym tv zrobić sobie taki pseudo "Active HDR" na materiale HDR10 ?

  Bo Active HDR działa dynamicznie, nie statycznie (jak manipulacja gammą). Gdy będzie dużo detali w jaskrawych światłach (1500 - 200 nitów), to Active HDR przyciemni obraz żeby te detale odzyskać, a jak nie znajdzie zbyt jasnych detali to na odwrót - rozjaśni.

  22 godziny temu, klaus71 napisał:

  czyli DV  tak samo "psuje" HDR10 jak zmiana gammy tylko potrafi to psucie robić dynamicznie i odrębnie dla każdej klatki 

  tego właśnie byłem ciekawy

  Zarówno HDR10+, jak i DV jak i Active HDR psuje obraz. Problem w tym że ten obraz trzeba zepsuć, żeby nie był jeszcze bardziej zepsuty ;) Wszystko by było prostsze, gdyby każdy telewizor mógł wyświetlać te jasności 0 - 10 000 nitów, tak jak to było w Rec 709 (0 - 100 nitów).

 6. a sam HDR10 ? w sumie wydaje sie że to jest taki odpowiednik Rec 709 (0 - 100 nitów) w zakresie 0-100 a DV  robiąc rozjaśnienie takich ciemnych partii fałszuje obraz choć robi to że w odbiorze wydaje się lepszy

   

 7. Zadaj sobie pytanie czy mastering odbywa się w HDR10 i to na jego podstawie tworzy się DV czy też może jest na odwrót. Wtedy otrzymasz odpowiedź co jest bliższe wizji twórców filmu.

 8. Ta słaba czerń to niestety problem wszystkich materiałów w Dolby Vision. Oglądałem na Netflixie kilkadziesiąt godzin filmów i seriali w tym formacie i praktycznie w każdym jest to dość mocno widoczne. To faktycznie jedyna przewaga HDR10 w stosunku do DV, bo na HDR10 tego problemu nie ma.

 9. Pytanie czy mozna napisac "wszystkich materialow w Dolby Vision", jedynie na podstawie Netflixa. 

  Czy posiadacze Apple TV HDR  potwierdzaja ten wystepowanie,  a dalej, taka sama skale problemu?

 10. A jednak wina po stronie Dolby.

  As discussed here, many Dolby Vision TV owners - especially those with LG OLED TVs - have noticed that sometimes Dolby Vision feeds from the Apple TV 4K can suffer with elevated black levels. In other words, dark scenes can suddenly look grey in a way that doesn’t happen when watching the same content in the industry standard HDR10 format. Or when watching Dolby Vision using an app (such as Netflix) that’s built into the TV.

  I raised this issue with Dolby, Apple and LG Electronics a while back, and I’m pleased to say that not only has the cause of the problem been found, but a fix for it has already been created.

  The brand which has ultimately held its hands up to the problem is… Dolby. During a meeting with them at the CES today, they admitted that the problem was of their making, and had to do with the way Dolby Vision was implemented over HDMI from external devices such as the Apple TV 4K.

  This explains, too, why I and other 4K Blu-ray fans have also sometimes seen the same sort of raised black level issues when watching Dolby Vision 4K Blu-ray titles.

  Dolby didn’t go into detail about exactly what the issue was, but the great news is that the solution they’ve put together - which has to be applied to displays, not Dolby Vision source devices - has already been made available to the TV manufacturers who need it.

  https://www.forbes.com/sites/johnarcher/2018/01/10/apple-tv-4ks-dolby-vision-problem-a-fix-is-on-its-way/#20ddc4652906