Home Testy Telewizory LCD TCL Telewizor TCL EC78 | TEST | Kandydat na lidera 55 cali do 3000 zł?
Telewizor TCL EC78 | TEST | Kandydat na lidera 55 cali do 3000 zł?

Telewizor TCL EC78 | TEST | Kandydat na lidera 55 cali do 3000 zł?

80.44K
13

Słowem wstępu

Przełom sezonu 19/20 oznacza między innymi, premierę nowych telewizorów marki TCL, które co roku są świetną propozycją w przystępnej półce cenowej. Tak oto do naszej redakcji zawitał model EC78 w rozmiarze 55″ (dostępna jest także wersja 65″), czyli następca popularnego i przystępnego cenowo DC760. Telewizor już w dniu premiery wykorzystuje system operacyjny Android 9.0, oraz niewielki soundbar zamontowany z przodu ekranu sygnowany logiem Onkyo. Nietuzinkowość budowy możemy podziwiać już na miniaturze po prawej stronie. Zacznijmy jednak od najważniejszych cech jakimi charakteryzuje się najnowszy produkt producenta:

Cechy charakterystyczne TCL EC78 to:

  • Obsługa formatów premium HDR: Dolby Vision oraz HDR10+
  • Wsparcie dla szerokiej palety barw (WCG – Wide Color Gamut)
  • Bardzo niski input lag
  • Upłynniacz do filmów 24p
  • Matryca VA (dobra czerń i kontrast)
  • Android TV
  • Google asystent / Alexa (także z Hands-free voice control)
  • Dźwięk sygnowany przez Onkyo
Dostępność Media Expert
Model Cena (w PLN)
Telewizor TCL LED 55EC78 2 199.00 zł
Telewizor TCL LED 65EC78 3 899.00 zł

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0Android baner
Advertisement


Możecie również u nas przeczytać:



Wygląd

Telewizor prezentuje się bardzo dobrze i jest wykonany z dbałością o detale – firma TCL po raz kolejny pokazuje klasę. Ramka wokół wyświetlacza wykonana jest z metalu i doskonale spasowuje się z ekranem. Poszycie belki dźwiękowej i jego lokalizacja sprawia, że jest ona zauważalna i przyciąga wzrok. Zdecydowanie nie jest to jednak nachalny element konstrukcji. W tej klasie cenowej jest to chyba najlepiej wykonany telewizor jaki mieliśmy do tej pory w redakcji.

Pilot ma klasyczny design, choć jego smukłość nadaje mu nowoczesności. Do telewizora został dołączony także drugi, dodatkowy kontroler multimedialny ułatwiający korzystanie (np.głosowo) z systemu Android TV. Wykonano go z bardziej szlachetnych materiałów – korpus jest metalowy.



Testy syntetyczne

Specjalistyczne i bardzo dokładne pomiary nowoczesnych telewizorów wymagają użycia 1nm Spektrometru, np. Jeti Specbos 1211. Zwracajmy na to uwagę czytając testy w sieci.
Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 55″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem PFS LED) typ. VA
Odświeżanie matrycy (min. 120 Hz zalecane do oglądania sportu) 60Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 4 200:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 4 900:1
  • max: 6 600:1
  • min: 3 900:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 400 cd/m2 (pełny ekran), HDR: 400 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 1,5
  • maks. dE: 3,4
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000 cd/m2) 380 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 9 ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
  • 9 ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
  • 10 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One X, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Nie
Obsługa 10-bitowego koloru Tak (w UHD)

Gramy i test na TCL EC78 TV 4K HDR 3

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0Media Expert zaślepka
Advertisement



Matryca, zalecane ustawienia

TCL EC78 posiada matrycę typu VA z 60Hz odświeżaniem. Telewizor posiada podświetlenie krawędziowe wykonane na zaawansowanych diodach PFS LED, które pozwalają uzyskać szeroką paletę barw (WCG – wide color gamut) do filmów Ultra HD.

Co to jest wcg szeroka paleta barw w telewizorze

Zalecane ustawienia

Układ menu ustawień telewizora jest dosyć przejrzysty. Do dyspozycji mamy kilka trybów obrazu:

Sugerowanym wyborem jest oczywiście „Film”, jeśli nie zamierzamy dokonywać żadnych regulacji. To właśnie ten tryb ustawiony jest w myśl poprawnej reprodukcji obrazu (tak jak widział reżyser). W każdym z trybów warto upewnić się, że nie jest włączona funkcja overscan, obcinająca brzegi obrazu. Koniecznie należy też wyłączyć funkcję “MPEG NR” znajdującą się w zakładce “zaawansowane”. Ta może powodować utratę ostrości obrazu.



Odwzorowanie barw

Fabrycznie (tryb Film)

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,8 maksymalna 3,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,0 maksymalna 5,0
Średnia deltaE palety szarości 2,1 maksymalna 3,8

Profesjonalna kalibracja TCL EC78

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,0 maksymalna 2,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,5 maksymalna 3,4
Średnia deltaE palety szarości 0,8 maksymalna 1,6

TCL EC78 oferuje bardzo szerokie możliwości profesjonalnej kalibracji obrazu, które warto wykorzystać, ponieważ w fabrycznych ustawieniach są pewne niedociągnięcia. Nie są one w prawdzie duże, jednak nadmierne rozjaśnienie detali w czerniach da się zauważyć w postaci spłyconej kontrastowości obrazu. Podobnie z odcieniami żółci, które kierują się w rejony zieleni. Obie niedoskonałości można wyregulować z niezłą precyzją i po kalibracji niewiele da się zarzucić w temacie odwzorowania kolorów. Do bardzo duży komplement dla testowanego modelu.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.


Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Po wyłączeniu redukcji szumów, oraz funkcji MPEG NR, EC78 może pochwalić się nienagannym przetwarzaniem obrazu. Trafia on na ekran w takiej formie w jakiej został utrwalony na nośniku. Jeżeli planujemy oglądać głównie materiały poddane mocnej kompresji, na przykład z telewizji, to możemy sobie pozwolić na nieznaczne podniesienie suwaka „ostrość” ponad wartość minimalną.

Mam jednak uwagę związaną z ostrością, który nie pochodzi bezpośrednio od systemów obróbki, ale od algorytmu sterowania matrycą. Telewizor stosuje przestrzenny dithering, który ma (prawdopodobnie) na celu poprawę kątów widzenia. Polega to na generowaniu pojedynczego koloru przez dwa sąsiadujące ze sobą piksele zamiast przez każdy piksel z osobna. Przykładowo by wygenerować kolor żółty, jeden piksel ma zapalony tylko zielony subpiksel, a drugi tylko czerwony. W klasycznej matrycy paliłby się oba te subpiksele w obu pikselach. Ilustruje to poniższe zdjęcie pod mikroskopem.

Jakie są konsekwencje takiej metody? Przede wszystkim gorsza czytelność detali obrazu. Obraz traci rozdzielczość na kolorowych obiektach. Strata zauważalna jest przede wszystkim z bliskiej odległości. Przy tego typu sterowaniu matrycy można by wręcz sprzeczać się czy można zakwalifikować telewizor jako pełne 4K. O ile według normy ICDM, oraz ISO kryteria będą spełnione (ponieważ normy te bazują na modulacji kontrastu pomiędzy pikselami), tak wg. CTA będzie problem, gdyż definicja brzmi:

Physical pixels shall be individually addressable such that the horizontal and vertical resolution above can be demonstrated over the full range of colors provided by the display.

Podkreślona część cytatu mówi o indywidualnie adresowanych pikselach w całej randze koloru. W TCL EC78 zaś zdecydowanie nie na wszystkich kolorach można adresować piksele niezależnie, o czym świadczy poniższe zdjęcie:

TCL EC780Inny telewizor (bez ditheringu)

Jeżeli jednak rozmawiamy o rozdzielczości i dostrzeganiu detali pamiętajcie, że musicie zasiadać dość blisko ekranu żeby w ogóle docenić walory wynikające z większej ilości pikseli na ekranie. Zapraszam do naszego kalkulatora odległości od ekranu.

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.


Równomierność ekranu

TCL EC78, który mieliśmy w teście, był raczej wolny od efektu brudnego ekranu, który mógłby przeszkadzać podczas oglądania sportu. Problematyczna była jednak dysproporcja jasności, która wychodziła na jasnych tłach. Oczywiście biała plansza jest skrajnym tego przypadkiem.



Kontrast i Czerń

TCL EC78 wykorzystuję matrycę VA, o naturalnej stopie kontrastu wynoszącej około 4 200:1. Jak już każdy powinien wiedzieć z artykułu o matrycach, kontrast i czerń jest akurat domeną tego typu panelu. Można zatem spodziewać się, że podczas nocnych seansów głębia i plastyka obrazu będzie na niezłym poziomie, choć oczywiście nie tak dobrym, by obraz zlewał się z ramką telewizora. Warto też nadmienić, że wynik kontrastu matrycy plasuje ją raczej w środku stawki matryc VA.

Telewizor posiada kilka funkcji związanych z lokalnym wygaszaniem (jak widzimy na zdjęciu po prawej), które mogłoby mieć wpływ na dalszą poprawę czerni, ale żadna z nich nie ma wyraźnego wpływu na obraz.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 4 500:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 4 500:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA  6 600:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 3 900:1

Wyniki EC78 są typowe. Telewizor ten zapewnia kilkukrotnie lepszą czerń niż matryce IPS, aczkolwiek daleko mu do efektów jakie dają telewizory OLED, czy najlepsze LCD. Biorąc jednak pod uwagę cenę telewizora można całkowicie taką czerń przyjąć. Nie będzie widać wyraźnego świecenia jej w nocy.

Jedna rzeczy zwróciła moją uwagę. Nie wiedzieć czemu producent zaimplementował niewyłączalne przyciemnianie się matrycy w scenach gdzie jest dużo czerni. Oczywiście taki zabieg ma oszukać wzrok użytkownika, jednak powinno dać się go wyregulować lub zablokować całkowicie. W EC78 jest zdecydowanie zbyt agresywny. W efekcie, w kadrze testowym z filmu “Oblivion” jasność bieli spadała do skrajnie niskiej jasności 15 nitów! Czerń była jak smoła, ale obraz było już dużo gorzej widać z uwagi na jego jasność. Po zapaleniu niewielkiego światła w pomieszczeniu bardziej widziałem siebie w odbiciu matrycy niż właściwy obraz:

Agresywne przyciemnianie obrazu powoduje, że mocno widać odbijające się przedmioty w matrycy.


Obsługa Ultra HD / 4K

TCL EC78 obsługuje Ultra HD z HDR10 oraz z HDR: HLG. Pliki można odtwarzać z wbudowanych tunerów, plików umieszczonych na pendrive, czy też podać obraz przez HDMI. W tym roku pojawiło się także wsparcie dla rozszerzonych norm HDR takich jak Dolby Vision i HDR10+. To bardzo ale bardzo istotna sprawa w tej klasie telewizora. Dlaczego? O tym w dalszej części tekstu. TCL to kolejny producent po Philips i Panasonic, które nie zmusza użytkownika do wyboru tylko od razu na pokładzie ma wszystkie formaty premium HDR.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Nie
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 93% / 71%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision, HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Częściowa

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 420 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 355 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 425 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 325 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 400 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Jasności HDR, które oferuje EC78 są odczuwalne, ponieważ osiągają wartość powyżej 350 nitów co jest przyjętą przeze mnie granicą wymiernych korzyści z technologii szerokiego zakresu dynamiki. Obraz jest bardziej naturalny i soczysty niż w SDR, czyli treści, którą oglądaliśmy do tej pory. Jedyne co bym poprawił to system mapowania tonów, ponieważ nie powala on ilością detali w bielach. W treściach, gdzie jest ich dużo zlewają się w jednolitą plamę. Tak na przykład wyglądało to w jednej z moich ulubionych scen testowych z płyty Spears&Munsil.

Identyczne wnioski można było wyciągnąć na innej scenie z górami w tle:

Dolby VisionHDR10

Jedno jest jednak pewne: to właśnie w tej klasie telewizorów zastosowanie Dolby Vision daje największe wymierne korzyści. Im mniej nitów posiada telewizorów tym bardziej przydatne są formaty Premium HDR. Możecie je spotkać w nowościach filmowych czy serialowych na Netflix czy Disney+. Dlatego kupując ten telewizor macie pewność, że zobaczycie więcej niż w przypadku materiału w HDR10. Doskonale, że firma zdecydowała się w tej klasie cenowej na takich ruch.

Stranger_Things_Dolby_Vision_HDR10

HDR10+

Telewizor obsługuje także inną, rozszerzoną normę HDR, mianowicie HDR10+.

W teorii powinna ona dawać bardzo podobne rezultaty co Dolby ponieważ także bazuje na dynamicznych metadanych i na większości TV, które testowaliśmy, faktycznie nie da się odróżnić jednego formatu od drugiego. W przypadku TCL EC78 niestety implementacja nie jest póki co zbyt skuteczna i filmy w tym formacie wyglądają dokładnie tak samo jak w zwykłym HDR10. Liczymy, że producent naprawi to niedociągnięcie, choć treści HDR10+ i tak nie jest zbyt dużo na rynku. Jednak mamy informacje, że źródła, że prace nad poprawką trwają.

HDR10HDR10+

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Badana cecha: Wynik:
POKRYCIE SZEROKIE PALETY BARW DCI 93%
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW Rec 2020 71%

Pokrycie reżyserskiej palety barw (DCI) wynosi około 93% co oznacza, że możemy cieszyć się bardziej nasyconymi barwami niż w Full HD i efekt ten jest widoczny.

Tryb Kino

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,4 maksymalna 9,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,5 maksymalna 3,6
Średnia deltaE palety szarości 1,1 maksymalna 3,4

Oddanie poszczególnych stopni jasności, oraz nasyceń barw wygląda poprawnie, aczkolwiek sensowne było by większe załamanie charakterystyki jasności w bielach, przy widoczna była większa ilość detali. Kolory są reprodukowane z niezłą wiernością.



Odwzorowanie ruchu

TCL EC78, pomimo 60Hz matrycy, posiada system upłynniania obrazu z 10 stopniową podziałką regulacji. Pozwala ona usunąć efekt szarpiącego obrazu w filmach i uzyskać idealnie “teatralną” płynność. Wszystko tak jak sobie użytkownik zażyczy.

Uwaga: zawsze, gdy zmieni się odświeżanie obrazu (na przykład po rozpoczęciu odtwarzania filmu) funkcja poprawy płynności ustawia się na wartość maksymalną i irytuje użytkowników, którzy nie lubią idealnie płynnego i gładkiego obrazu. Ta poprawka także została przez nas zgłoszona i ma zostać jak najszybciej poprawiona w nowym update oprogramowania.

Ustawienia
Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Dowolne Smużenie:

bardzo duże
Maksymalna jasność:

400 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak



Kąty widzenia

Matryce VA stosowane w telewizorach generalnie nie zapewniają dobrych kątów widzenia, szczególnie w przypadkach telewizorów o specjalizowanym podświetleniu (które poszerza paletę barw). W TCL EC78 jest w prawdzie zastosowana technika przestrzennego ditheringu, która poprawia kąty kosztem rozdzielczości i którą opisałem w akapitach powyżej. Niestety nie przynosi ona zbyt wymiernych efektów. Kolory szybko ulegają wypaczeniu nawet pod niewielkim kątem widzenia.



Granie na konsoli i PC

TCL już od pewnego czasu zaznacza mocno w swoich przekazach marketingowych, że telewizory tej firmy wyjątkowo dobrze nadają się dla graczy. Zobaczmy więc dlaczego tak jest. W testowanym telewizorze znajdziemy dedykowane ustawienie do gier – “Gra”

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 9 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 10 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One X, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 9 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One X, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 10 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Film” 86 ms

Input lag w EC78 jest wręcz wyśmienity! Tak niskiego poziomu opóźnienia, nie oferuje prawie żaden telewizor na rynku, choć i tak mówimy już o wartościach z kategorii “placebo”. Niemniej widać świetną robotę jaką wykonał producent i skupił się na tym elemencie jak mało kto. Brawo! Graliśmy w kilka nowych tytułów, które ostatnio recenzowaliśmy i komfort był zgodny z pomiarami.

Niestety w żadnym trybie nie udało się uzyskać pełnej reprodukcji chroma 444.
Gramy i test na TCL EC78 TV 4K HDR
GRID

Zarówno na konsoli Xbox jak i PS4 grało się wyśmienicie!

Gramy i test na TCL EC78 TV 4K HDR 2
MediEvil

Gigabyte GeForce RTX 2080 TiNasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę GeForce RTX 2080 Ti powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 1080 Ti. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0GOOGLE_300x250gryME
Advertisement



System i Smart TV

TCL EC78 wykorzystuje system Android 9.0. W tej wersji systemu operacyjnego nie nastąpiły żadne duże zmiany wizualne, tak jak było np. przy aktualizacji z 7.0 do 8.0. Interfejs „Home” składa się z kart ułożonych w pionie, a każdą z nich możemy edytować, czy wręcz usunąć. Wraz z instalacją aplikacji mogą pojawić się nowe karty, tak jak np. karta Netflix widziana powyżej. Zapewnia ona szybki dostęp do polecanych, oraz oglądanych niedawno tytułów.

W momencie gdy piszę tę recenzję, niestety nie jest jeszcze dostępna jedna z najistotniejszych funkcjonalności w nowym Androidzie, mianowicie Google Assistant. Asystent głosowy od firmy Google jest inteligentnym programem, który potrafi wykonywać złożone polecenia wymawiane do telewizora w języku naturalnym. Dlatego też bardzo istotny jest wbudowany w pilot mikrofon w dodatkowym pilocie. Telewizor jest także gotowy na tzw. funkcję Hands-free voice control czyli nie musimy aktywować google aby coś powiedzieć. Na tyle obudowy znajduje się odpowiedni przełącznik, który powoduje aktywowanie stałego nasłuchiwania przez telewizor komend lub odwrotnie: do telewizora musimy wyraźnie powiedzieć Hey Google i wydać polecenie.

YouTube działa w 4K, niestety bez HDR.

YouTube działa w 4K, niestety nadal bez HDR. Android TV pozwala za to na instalację aplikacji KODI (sklep google play store > Filmy i telewizja), która zapewnia ogromne możliwości multimedialne. Pozwala tworzyć domową bibliotekę filmów i zdjęć, a wraz z dodatkowymi wtyczkami (chociażby kultowa wtyczka „mrknow.pl”) odtwarzać na przykład wideo ze stron takich jak Cda.pl, Polvode.pl, Alekino.tv, Vod.tvpl.pl, Wrzuta.pl czy Filmbox Movie. Tego typu rzeczy są niemożliwe na telewizorach z zamkniętym systemem operacyjnym!

Podczas korzystania z tunerów wbudowanych mamy łatwy dostęp do informacji o kanale, a EPG sprzęgnięte jest z interfejsem Android’a.

Zmieniona została także platforma sprzętowa. Wydaje się być trochę wydajniejsza, ale niestety nadal nie aż tak jak platformy stosowane przez konkurencje do obsługi systemu android. Niemniej, telewizor nie daje odczucia “zamulonego” i daje frajdę z korzystania.



Jakość dźwięku

Listwa dźwiękowa skierowana do przodu zapewnia dosyć pełny i wyraźny dźwięk. Nie jest to w prawdzie poziom wolno-stojącego soundbara jeśli chodzi np. o reprodukcję niskich tonów, choć poziom jest naprawdę niezły. Z pewnością efekt jest jednak lepszy niż w wyświetlaczach posiadających niewielkie membrany skierowane do tyłu. Zestaw wygląda też ładnie pod kątem designu i wyróżnia telewizor na rynku dość znacznie.



Werdykt

TCL EC78 to telewizor z naprawdę korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Przeczuwamy w redakcji, że TCL namiesza w swojej kategorii cenowej jak nigdy wcześniej. Wszystko dlatego, że oferuje wysoką jakość obrazu w swojej półce cenowej. Za niecałe 3 tysiące złotych otrzymamy duży, 55 calowy ekran z szeroką paletą barw (WCG) i HDR powyżej 350 nitów, czyli powyżej umownej granicy ponad którą efekty stają się namacalne. Świetnym dodatkiem są także technologie Dolby Vision, oraz HDR10+, które pozwalają wykrzesać jeszcze więcej z treści HDR. Implementacja tej drugiej technologii nie oddaje zamierzonego efektu na ten moment, ale na szczęście najpopularniejsze Dolby Vision znane z Netflix, Disney+, 4K Ultra HD Blu-ray itd. działa nienagannie. Telewizor oferuje niezłą czerń dzięki matrycy VA. Funkcje lokalnego wygaszania teoretycznie są, ale nie powodują dalszego pogłębienia czerni, tylko nadmiernie przyciemniają obraz. Producent mógłby w końcu zoptymalizować ich działanie ;-). Odwzorowanie ruchu jest dobre ponieważ pojawił się w końcu upłynniacz pomimo 60Hz matrycy. Filmy będziemy mogli oglądać bez widocznego szarpania obrazu. Plusem telewizora będzie także odwzorowanie kolorów, zarówno w SDR jak i HDR, które reprezentuje dobry poziom. Fenomenem jest też input lag, który uzyskuje rekordowo niskie wartości! Tak krótkiego czasu opóźnienia nie ma praktycznie żaden inny TV, więc jest to nie lada gratka dla posiadaczy konsoli Xbox, czy PS4. Na poczet minusów można by zaś zapisać zastosowanie algorytmu przestrzennego ditheringu, który zmniejsza rozdzielczość obrazu, ale o tym więcej w dedykowanym akapicie.

Znając te wady i zalety telewizora, potencjalny nabywca będzie mógł zastanowić się, czy TCL EC78 jest pożądanym przez niego ekranem. W tym pułapie cenowym powinniśmy liczyć się teoretycznie z pewnymi ograniczeniami. Telewizor jednak ma dobrą specyfikację, tylko wymaga programowego wyeliminowania kilku problemów. Produktem powinny zainteresować się osoby, które szukają niedrogiego ale dużego telewizora do codziennej telewizji, oglądania Netflixa w 4K z Dolby Vision czy YouTube oraz gracze.

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

Telewizor TCL EC78 można zakupić w sieci sklepów RTV Media Expert

Dostępność Media Expert
Model Cena (w PLN)
Telewizor TCL LED 55EC78 2 199.00 zł
Telewizor TCL LED 65EC78 3 899.00 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma TCL


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.
Advertisement

(80444)

4.3 9 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

10
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Adam
Adam
3 lat temu

Ma ktoś ten TV? Jak się spełnią przy oglądaniu sportu oraz graniu na konsoli? Szukam TV do Xbox Series S (Lockharta) a budżet mocno ograniczony max. 2500

Last edited 3 lat temu by Adam
Tom
Tom
4 lat temu

Czy będzie recenzja modelu x815?

MaciejMM
MaciejMM
4 lat temu

Telewizor nie wart swojej ceny… Sterowanie głosowe nie działa (potrzebna Alexa!!!), problemy z obsługą gniazda CAM, brak aktualizacji oprogramowania, brak odpowiedzi na maile od TCL Polska, połączenie się z infolinią granczy z cudem… przeciętny obraz oraz nagłośnienie

Zombii
Zombii
4 lat temu

Warto było poczekać z zakupem tv 😀 czekam na dostępność w sklepie, bo podobno to co dostają im się migiem rozchodzi i może niedługo będę szczęśliwym posiadaczem

Radek
Radek
4 lat temu

Super tv !do tego należy dodać że TCL ma swoją fabrykę w Polsce a co ważne za modele europejskie czyli ich produkcję wygląd itd są odpowiedzialni Polacy

Maciej
Maciej
4 lat temu

Uplynniacz ruchu jest tragiczny. Obraz migota po jego wlaczeniu… Czy autor testu moze napisac jaki soft mial w tv w momencie robienia testu ? Wiem ze krazy gdzies nowe oprogramowanie ale niestety nie jest jeszcze oficjalnie dostepne dla zwyklych posiadaczy tv…

fgd
fgd
4 lat temu

A TCL dalej więcej niż 60Hz nie potrafi zrobić.

Fabian
Fabian
4 lat temu

Mam inny model TCL i jestem zadowolony w użytkowania, fajnie ze weszli na nasz rynek, za granica już od dawna są obecni i sa jednymi z liderów sprzedaży u nas tak naprawdę dopiero teraz coś się dzieje w tym temacie, oby więcej swoich modeli wprowadzali u nas

Klaudiusz
Klaudiusz
4 lat temu

Ten TCL EC78 się zapowiada naprawdę nieźle. Dobra matryca, Android TV i niezła paleta barw. No i oni mają przystępne ceny, nie są wygórowane, jak za taki sprzęt.

Kamil
Kamil
4 lat temu

Też czekam na test panasonica gx800

Cezet
Cezet
4 lat temu

A jak ten Tv wypada w porównaniu z gx 800 Panasonica? Czy będzie test gx 800 lub 830?

marek
marek
4 lat temu

Czy ten telewizor ma funkcję PVR (nagrywanie na dysku)

Maciej
Maciej
4 lat temu
Reply to  marek

Nie ma albo nie umie jej wlaczyc

Close
13
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x