Home Fachowa publicystyka i artykuły Wyjaśniamy co to jest HDR w telewizorze | WIDEO |

Wyjaśniamy co to jest HDR w telewizorze | WIDEO |

2.44K
1

Jednym z najważniejszych elementów obrazu 4K Ultra HD jest HDR. Na czym polega i co daje w telewizorach? Odpowiadamy na kolejnym wideo.

Co to jest HDR w telewizorze


ZOBACZ TAKŻE: Na czym polega technologia 4K Ultra HD?


(2441)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(1)

  1. Bardzo dobrze że na tym filmiku w końcu odpowiednio dosadnie została podkreślona najistotniejsza cecha rzeczywistego HDR-u tj  możliwość punktowego bardzo mocnego rozjaśniania i ściemniania obrazu, co oznacza że w ideale punktowa rozdzielczość rozjaśniania i ściemniania obrazu powinna być równa rozdzielczości samego obrazu.

     W  tv 4K jest ponad 8 milionów pikseli, ale najbardziej zaawansowane telewizory LCD typu FALD z kilkuset strefami mają tylko około 500-600 stref punktowego przyciemnienia i rozjaśniania obrazu, co daje dokładność około 16000 pikseli na strefę,  a w tv OLED rzeczywista dokładność jest rzędu co do kilku pixeli na strefę, chociaż teoretycznie podaje się że co do jednego pixela .

    W ideale oczywiście powinno być tak żeby każdy pixel matrycy tv odzwierciedlał dokładnie takie same poziomy jasności i ciemni jakie widział każdy pixel matrycy kamery rejestrującej obraz.

    Na koniec jeszcze warto podkreślić że zwiększona jasność (niż w tańszych modelach) w tv LCD bez stref, niekoniecznie zawsze musi być zaletą w HDR,  bo w tv bez stref jak jest jakiś mocno jasny punkt, to taki tv wtedy musi rozjaśnić cały obraz do 100% jasności odpowiadający ustawieniu suwaka jasność na max, i wtedy z całego obrazu zrobi się tzw mleko a w modelu o zwiększonej jasności będzie jeszcze większe mleko czyli zamiast być lepiej to będzie gorzej, no może poza scenami gdzie są jasne wybuchy albo jest przybliżenie jasnego punktu na cały ekran to wtedy efekt porażenia jasnością będzie większy ale przy mniejszych punktach o dużej jasności często może być wręcz gorzej od modelu z mniejszą jasnością.

    A dla matryc IPS bez sensownych stref wygaszania a te pionowe z tańszych modeli  raczej takie nie są, do nocnego oglądania często lepiej będzie w ogóle wyłączyć tryb HDR rzyby uratować trochę czerni.