Home Testy Telewizory LCD TCL TCL C76 (65DC760) | TEST | Ultra HD LCD z systemem Android
TCL C76 (65DC760) | TEST | Ultra HD LCD z systemem Android

TCL C76 (65DC760) | TEST | Ultra HD LCD z systemem Android

8.80K
5

Słowem wstępu

Mniej więcej rok temu testowaliśmy popularny i niedrogi telewizor marki TCL jakim był C70. Kolejne targi IFA przyniosły jego następcę, którego bezzwłocznie postanowiliśmy wziąć pod lupę! Nosi on oznaczenie DC760 i posiada kilka nowinek technicznych nadal zachowując dobrą cenę. Należą do nich zmiany programowe, takie jak system operacyjny Android 8.0, ale także sprzętowe np. zastosowanie specjalnej powłoki mającej na celu poprawę kątów widzenia! Telewizor posiada także wbudowany soundbar opracowany wraz z JBL, oraz nietuzinkowy design. Telewizory marki TCL zmieniają się z roku na rok i nie znajdziemy dwóch podobnych do siebie ekranów! Nietuzinkowość budowy możemy podziwiać już na miniaturze po prawej stronie.

Wygląd

Firma TCL po raz kolejny pokazuje klasę, którą można osiągnąć w niewysokiej półce cenowej. Telewizor prezentuje się świetnie i jest wykonany z dbałością o detale. Owalna ramka wokół wyświetlacza wykonana jest z metalu i doskonale spasowuje się z ekranem. Materiałowe poszycie soundbara i jego rozmiar – minimalny wystający poza ekran sprawia, że jest on zauważalny i przyciąga wzrok. Zdecydowanie nie jest to jednak nachalny element konstrukcji.

Akcesoria

Podstawowy pilot ma klasyczny design, choć jego smukłość nadaje mu nowoczesności. Do telewizora został dołączony także drugi, dodatkowy kontroler multimedialny ułatwiający korzystanie (np.głosowo) z systemu Android TV. Wykonano go z bardziej szlachetnych materiałów – korpus jest metalowy.

Złącza

W kwestii dostępnych złączy producent postawił na prostotę – wszystkie z nich wyprowadził z boku, bo prawej stronie telewizora. To akurat dosyć egzotyczne rozwiązanie. Z reguły gniazda wyprowadzone są po lewej stronie, ale oczywiście nie można tego uznać za gorszy, czy lepszy wybór. TCL DC76 posiada pojedynczy tuner satelitarny, oraz gniazdo na moduł CI. Wszystkie złącza HDMI pracują w standardzie 2.0a.

Testy syntetyczne

Badana cecha:wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU3840×2160, 65″
TYP MATRYCYLCD z podświetlenie PFS LED typ. VA
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu)60Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej)3 700:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
 • średni: 3 700:1
 • max: 4 700:1
 • min: 2 800:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
 • SDR: 370 cd/m2
 • HDR: 375 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
POWŁOKA MATRYCYekran satynowy
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 1,0
 • maks. dE: 2,4
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2)370 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 24ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 24ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 24ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
PEŁNA ROZDZIELCZOŚC KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)Tak
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORUTak (w UHD)

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca DC760 pod mikroskopem.

TCL DC760 posiada matrycę typu VA z 60Hz odświeżaniem i specjalną warstwą polaryzacyjną, która ma na celu poprawić kąty widzenia, które jak wiemy są raczej nieciekawe w matrycach VA. Z racji tego, że jest to dodatkowa zmiana na poziomie sprzętu jestem bardzo ciekawy jak wpłynie w praktyce. Z pewnością sprawdzimy to dokładnie w dedykowanym akapicie. Telewizor posiada podświetlenie krawędziowe wykonane na zaawansowanych diodach PFS LED, które pozwalają uzyskać szeroką paletę barw do filmów Ultra HD.

Zalecane ustawienia

Układ menu ustawień telewizora jest dosyć przejrzysty. Do dyspozycji mamy kilka trybów obrazu:

Sugerowanym wyborem jest oczywiście „Film”, jeśli nie zamierzamy dokonywać żadnych regulacji. To właśnie ten tryb ustawiony jest w myśl poprawnej reprodukcji obrazu (tak jak widział reżyser). W każdym z trybów warto upewnić się, że nie jest włączona funkcja overscan, obcinająca brzegi obrazu. Koniecznie należy też wyłączyć funkcję “MPEG NR” znajdującą się w zakładce “zaawansowane”. Ta może powodować utratę ostrości obrazu.

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie (tryb Prawdziwe Kino)

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych2,4maksymalna5,2
Średnia deltaE barw ze wzornika2,2maksymalna4,2
Średnia deltaE palety szarości2,0maksymalna3,5

Profesjonalna kalibracja TCL DC760

Możliwości kalibracji w TCL DC760 są dosyć rozbudowane.

Możliwości regulacji obrazu w DC760 są dosyć bogate. Znajdziemy tutaj zarówno 10 punktowy balans bieli, jak i kontrolę nad paletą barw w postaci systemu CMS. Wygląda to dokładnie tak jak rok temu i pod względem możliwości kalibracji ciężko coś więcej wymyślić.

 

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych1,4maksymalna4,2
Średnia deltaE barw ze wzornika1,5maksymalna4,0
Średnia deltaE palety szarości0,6maksymalna1,6

Skalibrowany DC760 różni się od nieskalibrowanego przede wszystkim odcieniami barwy niebieskiej. W fabrycznych ustawieniach są one raczej purpurowe i brakuje wyraźnych “marynarskich barw”. W konsekwencji barwy np. nieba, czy wody są nie takie jak być powinny. Kalibracja usuwa także lekką, zieloną dominantę z barw białych. Obraz zyskuje szlachetności i poza nieznacznymi mankamentami (związanymi głównie z nadal – barwą niebieską) raczej ciężko mu coś zarzucić w kontekście oddania koloru przy zwykłych filmach czy telewizji. Najważniejsze kolory takie jak np. odcienie skóry wyglądają naturalnie.

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)

  Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

  Po zaaplikowaniu zalecanych ustawień (opisanych we wstępie), TCL DC760 może pochwalić się nienagannym przetwarzaniem obrazu. Kluczem, by tak było jest jednak wyłączenie redukcji szumów, oraz funkcji MPEG NR. Wtedy obraz trafia na ekran w takiej formie w jakiej został utrwalony na nośniku. Jeżeli planujemy oglądać głównie materiały poddane mocnej kompresji, na przykład z telewizji, to możemy sobie pozwolić na nieznaczne podniesienie suwaka „ostrość” ponad wartość minimalną.

  Film z charakterystycznym, które TV wiernie odtwarza.
  W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

  Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

  Równomierność ekranu

  Jednorodność matrycy była typowa dla krawędziowego telewizora LCD co oznacza, że na brzegach ekranu dało się zauważyć spadki jasności. Dało się to wychwycić np. podczas oglądania meczu hokejowego, czy oczywiście białej planszy. Na szczęście telewizor nie cierpiał na efekt DSE, czyli tzw. brudny ekran, który mocno rozprasza przy oglądaniu meczów piłkarskich. W kwestii równomierności można więc przyznać, że jest typowo.

  Tak wyglądało to okiem kolorymetru:

  -20%-7%-15%-10%-16%
  -12%2%-11%-9%-12%
  -10%+2%ref.-5%-12%
  -14%-2%0%-6%-13%
  -15%-15%-19%-21%-16%

  Kontrast i Czerń

  Wynik natywnej czerni jest typowy dla matrycy VA, ponieważ wynosi około 3600:1. Telewizor nie dysponuje funkcją lokalnego wygaszania, która mogłaby poprawić czerń miejscowo na matrycy. Takie funkcje zarezerwowane są tylko dla najdroższych telewizorów. Zobaczmy jak DC760 przechodzi sekwencję testową.

  SCENA
  (kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
  Opis scenyWynik pomiaru
  DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI2 800:1
  CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA3 400:1
  PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA4 900:1
  DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI3 700:1

  Wyniki DC760 są typowe. Telewizor ten zapewnia kilkukrotnie lepszą czerń niż matryce IPS, aczkolwiek daleko mu do efektów jakie dają telewizory OLED, czy najlepsze LCD. Biorąc jednak pod uwagę cenę telewizora można całkowicie taką czerń przyjąć. Nie będzie widać wyraźnego świecenia jej w nocy. Muszę jednak napisać o jednej niepokojącej rzeczy związanej z działaniem ekranu. Nie wiedzieć czemu producent zaimplementował niewyłączalne przyciemnianie się matrycy w scenach gdzie jest dużo czerni. Oczywiście taki zabieg ma oszukać wzrok użytkownika, jednak powinno dać się go wyregulować lub zablokować całkowicie. W DC760 jest zdecydowanie zbyt agresywny. W efekcie, w kadrze testowym z filmu “Oblivion” jasność bieli spadała do skrajnie niskiej jasności 15 nitów! Czerń była jak smoła, ale obraz było już dużo gorzej widać z uwagi na jego jasność. Po zapaleniu niewielkiego światła w pomieszczeniu bardziej widziałem siebie w odbiciu matrycy niż właściwy obraz:

  Agresywne przyciemnianie obrazu powoduje, że mocno widać odbijające się przedmioty w matrycy.

  Obsługa Ultra HD / 4K

  TCL DC760 obsługuje Ultra HD z HDR10 oraz z HDR: HLG. Pliki można odtwarzać z wbudowanych tunerów, plików umieszczonych na pendrive, czy też podać obraz przez HDMI.

  Cecha:Wynik:
  CERTYFIKAT UHD PREMIUMNie
  POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020)93% / 72%
  OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMITak, wszystkie HDMI
  FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+)Brak
  MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHDCzęściowa

  Jakość efektu HDR

  W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

  ScenaOpis scenyJasność HDR
  hdr1NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 390cd/m2
  hdr2SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 310 cd/m2
  hdr3NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 410 cd/m2
  hdr4ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 370 cd/m2
  hdr5.jpgPLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 380 cd/m2
  Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

  W DC760 widzimy pewien postęp, pod względem jasności HDR, w stosunku do C70. Mimo to musimy pamiętać, że nadal oscylujemy w okolicach niskich wartości jasności, które pozwalają odczuć efekt HDR tylko trochę. To pozytywne w tej półce cenowej telewizora, jednak nie ma co się nastawiać, że uzyskamy niesamowity efekt jak w telewizorach premium. Obraz jest po prostu.. bardzo dobry, ale nie jest to obraz jutra, jaki widać na jaśniejszych ekranach. Ponownie jednak, zmierzone wartości są kilkanaście procent wyższe niż u konkurencji w tej półce cenowej. Brawo za to!

  Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

  Badana cecha:Wynik:
  POKRYCIE SZEROKIE PALETY BARW DCI93%
  POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW Rec 202072%

  Pokrycie reżyserskiej palety barw (DCI) wynosi około 93% co oznacza, że możemy cieszyć się bardziej nasyconymi barwami niż w Full HD i efekt ten jest widoczny.

  Fabryczny tryb Film

  wynikwynik
  Średnia deltaE barw ze standardowych3,4maksymalna7,0
  Średnia deltaE barw ze wzornika1,9maksymalna3,2
  Średnia deltaE palety szarości2,0maksymalna3,4

  Skalibrowany tryb Film

  wynikwynik
  Średnia deltaE barw ze standardowych2,4maksymalna6,6
  Średnia deltaE barw ze wzornika1,8maksymalna3,2
  Średnia deltaE palety szarości1,0maksymalna2,8

  Oddanie poszczególnych stopni jasności, oraz nasyceń barw wygląda poprawnie z małymi niedoskonałościami w zakresie odcienia. Jest on lekko zazieleniony w ciemnych szarościach, co da się zauważyć w niektórych scenach, np. nocnych ujęciach z “Furious 8”.

  Jaśniejsze sceny wyglądały jednak bardzo dobrze i można było cieszyć się większą ilością detali w bielach, oraz bardziej nasyconymi barwami. Oczywiście efekt HDR w wymiarze 350 nitów też daje się już odczuć, więc jako całokształt obraz Ultra HD wygląda korzystnie.

  Odwzorowanie ruchu

  TCL DC760 nie posiada jakiegokolwiek upłynniacza, toteż filmy oddawane są ze swoją naturalną, źródłową płynnością. Te nagrywane w 24 klatkach cechują się skokowym (kinowym) obrazem, zaś transmisje sportowe mają tendencję do smużenia. W tej drugiej sprawie możemy jednak popracować, ponieważ dostępny jest system strobującego podświetlenia, który można znaleźć pod nazwą “Wyrazistość ruchów”.

  Zobaczmy jak TV przejdzie sekwencję testową:

  Ustawienia
  InformacjeObraz postrzegany w ruchu
  Wyrazistość ruchów: Wyłącz
  Smużenie:

  bardzo duże

  Maksymalna jasność:

  370 cd/m2

  Powielenie krawędzi:

  brak (krawędzie rozmyte)

  Poprawa płynności filmów (24p):

  brak

  Wyrazistość ruchów: Włącz Smużenie:

  umiarkowane

  Maksymalna jasność:

  220 cd/m2, obraz wyraźnie migocze

  Powielenie krawędzi:

  umiarkowane
  Poprawa płynności filmów (24p):

  brak

  Bez włączonej pomocniczej funkcji “wyrazistość ruchów”, ekran cechuje się standardowym oddaniem ruchu, jaki może zaoferować 60Hz matryca. Widać więc trochę smużenia. Oczywiście nie jest to tak dosadne zjawisko jak na ekranach LCD sprzed 10 lat, ale pewnych zjawisk nie da rady zmienić bez interpolacji do 120Hz. Takowej DC760 nie posiada, więc może nie jest preferowanym TV do uważnego oglądania sportu, ale ma jeszcze jednego asa w rękawie. Chodzi o funkcję “wyrazistość ruchów”, która dodaje tzw. migotanie podświetlenia. Dzięki niemu obraz na krócej zatrzymuje się w miejscu i ostrość drastycznie wzrasta jak widzimy na drugim obrazku uchwyconym w ruchu. Niestety pojawia się zauważalne migotanie, więc nie jestem przekonany, czy takie oglądanie przypadnie wielu osobom do gustu.

  Mecz na DC760 wygląda bardzo przyzwoicie, choć towarzyszyć mu może pewna doza rozmycia.

  Kąty widzenia

  Matryce VA stosowane w telewizorach generalnie nie zapewniają dobrych kątów widzenia, szczególnie w przypadkach telewizorów o specjalizowanym podświetleniu (które poszerza paletę barw). Przypadek DC760 jest jednak szczególny, ponieważ firma TCL użyła dodatkowej warstwy materiału, która ma na celu uporządkowanie fotonów w konkretny sposób i dzięki temu zminimalizowanie przekłamań barw pod kątem. Nie jest to wyłącznie chwyt marketingowy, ponieważ znamy nawet konkretną nazwę produktu zastosowaną wewnątrz telewizora. Zobaczmy jak wygląda to w naszym teście:

  Analizując nagranie i porównując je do zwykłych matryc VA widać pewien postęp polegający na mniejszym spadku nasycenia pod nieznacznymi kątami. Nie jest to jednak różnica jak dzień do nocy i nadal widać wszelkie ułomności matrycy VA. Do oglądania pod kątami lepiej jednak nadal sięgać po matryce IPS, lub OLED.

  Granie na konsoli i PC

  W testowanym telewizorze nie ma w zasadzie potrzeby włączać dedykowanego ustawienia “Gra”, bowiem brak systemu upłynniacza oznacza równie niski input lag przy każdym ustawieniu.

  Rodzaj sygnałuOpisUstawienia telewizoraWynik
  [GRY] 1080pLag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HDtryb “Film”24 ms
  [GRY] 1080p + HDRLag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDRtryb “Film”24 ms
  [PC] 4K / 1080p @ 4:4:4Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)tryb “Film” 2160p6024 ms
  [GRY] 4KLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDRtryb “Film”24 ms
  [GRY] 4K + HDRLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDRtryb “Film”24 ms
  [FILM] 4K / 1080p + upłynniaczLag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatektryb “Film”24 ms

  I jak widać DC760 nadaje się do gier wręcz świetnie! Tak niski input lag, mieszczący się w grupie placebo, zadowoli każdego gracza, tym bardziej, że nie zależy od formatu sygnału wejściowego. Czas reakcji TCL’a jest błyskawiczny i do takich zastosowań każdy może nabyć wyświetlacz.

  Nvidia SLINasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 1080 Ti. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

  System i Smart TV

  TCL DC760, już w dniu debiutu, wykorzystuje system operacyjny Android 8.0 Oreo. W tej wersji systemu operacyjnego aktualizacji uległ cały interfejs użytkownika. Przypomnijmy, że pomiędzy wersjami 6.X, czy 7.X zmiany były właściwie tylko kosmetyczne. Interfejs „Home” Składa się teraz z kart ułożonych w pionie, a każdą z nich możemy wyedytować, czy wręcz usunąć. Wraz z instalacją aplikacji mogą pojawić się nowe karty, tak jak np. karta Netflix widziana powyżej. Zapewnia ona szybki dostęp do polecanych, oraz oglądanych niedawno tytułów.

  Jeżeli chodzi o dostępność aplikacji streamingowych to brakowało na pewno Ipla, HBO GO, oraz Amazon prime. Na ten moment nie dostały one jeszcze wsparcia na najnowszej platformie programowej dla firmy TCL, być może w przyszłości się to zmieni (przyp. Gmeru: na pewno np. w przypadku Ipla). W momencie gdy piszę tę recenzję, niestety nie jest jeszcze dostępna jedna z najistotniejszych funkcjonalności w nowym Androidzie, mianowicie Google Assistant. Asystent głosowy od firmy Google jest inteligentnym programem, który potrafi wykonywać złożone polecenia wymawiane do telewizora w języku naturalnym. Dlatego też bardzo istotny jest wbudowany w pilot mikrofon, o którym wspomniałem we wstępie.

  YouTube działa w 4K, niestety bez HDR.

  YouTube działa w 4K, niestety nadal bez HDR. Android TV pozwala za to na instalację aplikacji KODI (sklep google play store > Filmy i telewizja), która zapewnia ogromne możliwości multimedialne. Pozwala tworzyć domową bibliotekę filmów i zdjęć, a wraz z dodatkowymi wtyczkami (chociażby kultowa wtyczka „mrknow.pl”) odtwarzać na przykład wideo ze stron takich jak Cda.pl, Polvode.pl, Alekino.tv, Vod.tvpl.pl, Wrzuta.pl czy Filmbox Movie. Tego typu rzeczy są niemożliwe na telewizorach z zamkniętym systemem operacyjnym!

  Podczas korzystania z tunerów wbudowanych mamy łatwy dostęp do informacji o kanale, a EPG sprzęgnięte jest z interfejsem Android’a. Interfejs jest schludny, funkcjonalny i nie przerywa seansu (fonii) podczas wywoływania.

  Niestety dużym minusem jest brak aktualizacji dla platformy sprzętowej. DC760 wciąż wykorzystuje procesor stosowany przez kilka ostatnich lat z 2GB pamięci RAM, który w obecnej chwili nie zapewnia zbyt komfortowego użytkowania telewizora z systemem Android! Podczas testowania czuć było spowalnianie interfejsu podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności. Szkoda.

  Jakość dźwięku

  Dwudrożne głośniki o mocy 30W (2 x 15W) wykonane w technologii “Front Ring” zapewniają dosyć pełny i wyraźny dźwięk. Nie jest to w prawdzie poziom dedykowanego soundbara jeśli chodzi np. o reprodukcję niskich tonów, choć “tuba” przyklejona do spodu telewizora mogła by na to wskazywać. Z pewnością efekt jest jednak lepszy niż w wyświetlaczach posiadających niewielkie membrany skierowane do tyłu. Zestaw wygląda też ładnie pod kątem designu i wyróżnia telewizor na rynku dość znacznie.

  Podsumowanie i ocena

  TCL DC760 jest godnym następcą modelu C70, który w ubiegłym roku cieszył się powodzeniem rynkowym głównie ze względu na doskonały stosunek ceny do jakości. Podczas testów odczuwałem jednak lekkie deja vu, ponieważ pod względem większości parametrów telewizory są identyczne ze sobą. Na korzyść DC760 na pewno przemawia Android 8.0, który jest znacznie elastyczniejszy i bardziej intuicyjny, a także zyska w przyszłości funkcję asystenta głosowego! Szkoda tylko, że nie udało się użyć nowszego procesora, bo w obecnej chwili działanie systemu jest już dosyć powolne, a w przyszłości cecha ta ulegnie zapewne pogorszeniu a nie poprawie. Innowacją jest także specjalna powłoka zapewniająca lepsze oddanie barw pod kątem, jednak efekty jej działania są subtelne. Telewizor zapewnia przyzwoite oddanie treści HDR, ze swoją szczytową jasnością w granicach 400 nitów i szeroką paletą barw. Czerń jest nie najgorsza, a reprodukcja kolorów dosyć dobra. Sprawdzi się więc do oglądania filmów czy to z Netflix’a, telewizji, czy płyt Blu-ray i Ultra HD Blu-ray. Gracze także powinni zwrócić uwagę na ten telewizor ze względu na niezłą cenę oraz techniczne aspekty czyli bardzo niski input lag oraz spore wsparcie dla technologii Ultra HD w grach z najnowszych konsol. Trochę jednak brakuje matrycy 120Hz, by ruch był bardziej wyraźny w treściach sportowych. Tegoroczny DC760 nie jest bardzo tanim ekranem. W swojej kategorii cenowej (około 3500zł za 55″) ma innych mocnych rywali, z którymi będzie musiał się zmierzyć. Jak zawsze rynek i użytkownicy zadecydują jednak firma jest dobrze przygotowana do walki o klienta w tym segmencie!

  PLUSY

  • Rewelacyjna jakość wykonania, wysokiej jakości materiały
  • Szeroka paleta barw, ważna w filmach Ultra HD
  • Dwa piloty w komplecie
  • Nowoczesny design
  • Wbudowany soundbar
  • Bardzo niski input lag
  • Wierne oddanie barw i duży potencjał do kalibracji
  • Dobre wsparcie dla Ultra HD
  • System operacyjny Android TV w najnowszej wersji Oreo 8.0
  • Wbudowany tuner satelitarny

  MINUSY

  • Poprzedniej generacji procesor spowalniający działanie Androida
  • Kąty widzenia bez rewelacji (trochę lepsze niż w typowej matrycy VA)
  • 60Hz matryca w tej półce cenowej

   

  Cena referencyjna: TCL 55DC760: 3 499 zł, TCL 65DC760: 4 999 zł

  Sprzęt do testów dostarczyła firma TCL


  Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

  Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


  Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

  (8801)

  Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

  Comment(5)

  1. Porażka w tej cenie. Z większą ilością aplikacji nie będzie się dało tego używać. No i ta matryca 60Hz...

  2. Jest pewna zaleta tego TCL-a przy załączonym strobującym podświetlaniu w porównaniu do udanego 50 Hz modelu Panasa EX700 :

   TCL C76 Powielenie krawędzi: umiarkowane

   m_2.jpg


   Panasonic EX700 Powielenie krawędzi:  duże

   Panasonic_EX600_7.jpg

    

   Tyle tylko że o ile pamiętam to w Panasie nie było widać migotania obrazu przy załączonym strobującym podświetlaniu.

    

   EDIT:

   Jeszcze dla porównania ostrości obrazu w ruchu wklejam pozostałe przetestowane na tym portalu modele TCL-a

   TCL C70 :

   10.jpg

   TCL QLED X9006

   1-4.jpg

    

   Te modele nie mają żadnego poprawiacza ostrości obrazu w ruchu a więc, wynik jest dużo gorszy pod tym względem od modelu C76.
    

  3. Chciałbym tutaj zauważyć taką ciekawą rzecz, że odkąd pojawił się na tym portalu test tej nowej serii, to w zasadzie nie ma pod nim żadnych komentarzy a na forum Kikiego dyskusja o tej serii nagle całkowicie zamarła. 

  4. "Telewizor nie dysponuje funkcją lokalnego wygaszania". A do czego sluzy posiadany w tym modelu Micro Dimmimg?
   Poza tym na stronie TCL bezsensowne bledy w tlumaczeniu na PL. Na TCL pisza o glosnikach o mocy 60W, a w danych juz jest jedyne 30W. 

  5. 8 minut temu, Mario_80 napisał:

   "Telewizor nie dysponuje funkcją lokalnego wygaszania". A do czego sluzy posiadany w tym modelu Micro Dimmimg?
   Poza tym na stronie TCL bezsensowne bledy w tlumaczeniu na PL. Na TCL pisza o glosnikach o mocy 60W, a w danych juz jest jedyne 30W. 

   I tak nic nie przebije redukcji rozmycia w X9006 od TCL gdzie jest podziałka 0-10, która niczego kompletnie nie zmienia:
   https://hdtvpolska.com/qled-tcl-x9006-xess-x2-test-flagowy-telewizor-ultra-hd-marki-tcl/

   "Obecność pierwszego suwaka była dla mnie nieco zagadkowa, ponieważ na 60Hz matrycy nie ma możliwości wykonać interpolacji treści 50fps (sportowej). Zagadka rozwiązała się bardzo szybko – ten suwak po prostu niczego nie zmienia."

   Micro Dimming, o który pytasz tak samo jest dla picu. Tutaj masz potwierdzenie:
   http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/tcl-55c7006-test.html

   "Niestety, jedyna dostępna w trybie HDR opcja „micro dimming” z obrazem nie robi … nic, co widać w poniższym filmie."