Home Testy Projektory Sony VW550 (VPL-VW550ES) Test projektora Ultra HD 4K z przetwornikiem SXRD
Sony VW550 (VPL-VW550ES) Test projektora Ultra HD 4K z przetwornikiem SXRD

Sony VW550 (VPL-VW550ES) Test projektora Ultra HD 4K z przetwornikiem SXRD

20.26K
0

Słowem wstępu

Kilka tygodni temu, gdy testowałem najtańszy, nowy model projektora Sony (VPL-HW45), wspominałem, że dosłownie kilka dni wcześniej premierę miał nowy model z segmentu premium, następca popularnego VPL-VW520. Nie wiedziałem jeszcze wtedy, że przyjdzie mi go tak szybko testować! Okazało się jednak, że właśnie przyszedł do naszego laboratorium i wygląda na to, że jesteśmy pierwszą redakcją w Europie, która ma okazję dokładnie go przetestować. Na wstępie przypomnę jednak co już o nim wiedzieliśmy w dniu premiery:

Projektor posiada oczywiście natywną rozdzielczość obrazu 4K i to w pełnym, kinowym formacie (4096×2160). Przetworniki bazują na technologii SXRD, która jest bliźniacza do LCoS. Ta druga technologia uważana jest przez wiele osób (włącznie ze mną) za najlepszą obecnie stosowaną. Oferuje ona bowiem niezrównany kontrast, który jest daleko poza zasięgiem alternatywnych rozwiązań (takich jak na przykład DLP, czy 3 LCD), dostarczając przy tym świetną ostrość obrazu (wysoki współczynnik wypełnienia piksela – podobnie jak w DLP) i niewielki czas reakcji (3 do 8 razy krótszy niż w technologii LCD). Daje to projektorom Sony ogromny potencjał.



Wygląd

Projektor używa dokładnie tej samej obudowy co swój poprzednik. Charakterystyczna duża soczewka z przodu (i niemałe gabaryty urządzenia – 495 x 195 x 463 mm ), to element, który cechuje projektor 4K marki Sony. Urządzenie dostępne jest w dwóch kolorach: czarnym i białym. Do redakcji dotarła wersja czarna, dedykowana do rasowego pokoju kinowego 🙂 Trzeba przyznać, że sprzęt wygląda powalająco. sony_vw550_1Obiektyw projektora niestety nadal nie jest zamykany elektrycznie. W komplecie dostajemy maskownicę, którą można montować manualnie. Trochę to dziwi, ale cóż. Taka polityka firmy. Obiektyw otoczony jest ciekawie zaprojektowanym złotym pierścieniem. Z lewej i prawej strony znalazły się miejsca otwory wentylacyjne. Swoje ujście mają na tylnej ścianie. Na górnej części znalazło się miejsce na logotypy oraz klapkę pod którą znajduje się wymienna lampa. Mamy więc bardzo proste i szybkie dojście do tego elementu projektora.

 

sony_vw550_2Oczywiście nie znajdziemy tu pokręteł do regulacji lens shift’u, zoom’u, czy ostrości, ponieważ zespół optyczny jest zmotoryzowany, więc wszystkich tych ustawień dokonujemy precyzyjnie z pilota. Jakość wykonania projektora zdradza jego wysoką klasę.


Pilot jest bardzo dobrze wykonany. Pewnie leży w dłoni, a gumowe przyciski z pewnością się nie będą mylić. Można go podświetlić przyciskiem u góry.  Znajdziemy na nim wiele klawiszy odpowiedzialnych za poszczególne funkcje projektora.

Od spodu projektora znajdziemy trzy otwory instalacyjne. Możemy użyć uniwersalnego wieszaka, o ile wpasuje się w rozstaw. Niżej sugerowany z pewnością da radę 😉

wieszak sufitowy Peerless-AV PRG-UNV wieszak sufitowy Peerless-AV PRG-UNV 2

Polecamy wieszak sufitowy Peerless-AV PRG-UNV ze względu na mikrometryczną regulację.



Wyposażenie i Złącza

Sony VPL-VW550 posiada wszystkie złącza na bocznej ścianie. Skrajnie na lewo znajduje się port Ethernet, który służy do zdalnej kalibracji obrazu, za pomocą oprogramowania Sony Projection Calibration Pro. Złącze USB służy chyba tylko do aktualizacji oprogramowania. Oba gniazda HDMI pracują w standardzie 2.0a z HDCP 2.2, możemy zatem podłączyć sygnał Ultra HD do dowolnego z nich. Porty REMOTE, oraz IR IN służą do kontroli urządzenia, czy to za pomocą komend, czy przez extender podczerwieni. VW550 wyposażono także w dwa porty TRIGGER, które pozwolą zautomatyzować rozwijanie ekranu elektrycznego.

W kartonie znajdziemy jeszcze przewód zasilający, przykrywkę obiektywu, instrukcja obsługi na CD, oraz skróconą w formie drukowanej. Do projektora nie zostały dołączone okulary 3D, jednak można je dokupić w cenie około 240zł (model TDG-BT500A). Są to okulary aktywne synchronizowane drogą radiową. Transmiter jest wbudowany w projektor.

Okulary TDG-BT500A



Testy syntetyczne

Badana cecha: wynik:
Przetwornik obrazu Sony SXRD (pochodna LCoS)
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Jasność po kalibracji
  • zoom 1.0x (najdalej od ekranu): 475 Lumenów (ECO) / 850 Lumenów (Standard)
  • zoom 2.1x (najbliżej ekranu): 850 Lumenów (ECO) / 1 500 Lumenów (Standard)
Kontrast
  • on/off: 23 000:1 (Standard) / 14 000:1 (ECO)
  • ANSI: 200:1
Błędy barw po kalibracji
  • Średnia dE: 0,6
  • Max dE: 1,2
Pełna rozdzielczość koloru – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) brak możliwości, przez ograniczenia złącza HDMI
Input Lag
  • 35 ms – tryb gra – 1080p60 (konsola)
  • 29 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Obsługa 10 bitowego koloru Tak, 2160p60 4:2:0


Instalacja projektora

Sony VW550ES wyposażony został we w pełni zmotoryzowany zespół optyczny. Oznacza to, że wszelkich regulacji położenia, wielkości i ostrości obrazu dokonujemy z pilota. Możemy więc stać blisko ekranu i oglądać zmiany w małej skali, co da nam możliwość dokonania ich z wysoką precyzją. Dodatkową zaletą projektora jest bardzo szeroki zakres możliwych regulacji. Lens shift działa w przedziale od +85% do -80% w osi pionowej i +/- 31% w poziomej. To trochę więcej niż dostępne jest w modelach Full HD Sony (na przykład testowanym niedawno Sony HW45). Podobny zakres przesunięcia soczewki w górę i w dół oznacza, że w obranym przez nas miejscu montażu, projektor będzie mógł pracować zarówno w pozycji podwieszonej (do góry nogami) jak i stojąc na półeczce. Przypominam jedynie, że zakres regulacji w jednej z osi zmniejsza się, gdy regulujemy go jednocześnie w drugiej. To chyba najczęściej zapominana, kluczowa w pewnych sytuacjach, informacja.

Zespół optyczny pozwala na rzut w zakresie 1,38 – 2,83 (stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu). Oznacza to, że aby wypełnić nasz redakcyjny, 99″ ekran, możemy umieścić projektor w odległości od 3 do 6,2 metra. Jak widzimy wygoda instalacji jest wręcz fenomenalna!

Funkcja pamięci soczewki pozwala zapisać kilka ustawień położenia obrazu, zoomu i ostrości.
Funkcja pamięci soczewki pozwala zapisać kilka ustawień położenia obrazu, zoomu i ostrości.

Pamiętajmy jednak, że im bliżej umieścimy projektor tym większą jasność będziemy w stanie uzyskać. W przypadku Sony VW550 różnica ta wynosi około 45% jasności (tyle stracimy montując projektor w maksymalnej odległości).

Zmotoryzowany zespół optyczny posiada oczywiście pamięć położenia soczewki, a to pozwala na użycie ekranu o proporcjach filmowych 2,39:1 (CiH) i/lub 2,06:1 (CiA). Można także zamontować dwa ekrany w jednej kasecie (istnieją takie rozwiązania na rynku) i wygodnie przełączać się między nimi. Funkcjonalność taką uzyskujemy bez żadnych dodatkowych soczewek anamorficznych dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na degradację obrazu, która jest nieodłączna skalowaniu obrazu (co jest koniecznością przy zewnętrznej soczewce).



 Jakość optyki

Duży zakres regulacji obiektywu oznacza, że nie musimy przykładać ogromnej wagi do miejsca instalacji projektora, byle tylko był zainstalowany prostopadle do ekranu. Bez problemu wycelujemy obrazem w docelowe miejsce przy użyciu funkcji lens shift, regulowanej z pilota.

Jeśli możemy wybrać dowolne miejsce instalacji projektora to warto spełnić powyższy warunek.
Jeśli możemy wybrać dowolne miejsce instalacji projektora to warto spełnić powyższy warunek.

Po ustawieniu obrazu w naszej redakcji idealnie pasował on do ekranu i nie widać było prawie żadnych zniekształceń. Analizując poniższe zdjęcie można zauważyć jedynie, że lewa krawędź ucieka nieco na ramkę, ale dopiero gdzieś w 3/4 swej wysokości, więc jest to tak małe zniekształcenie, że można je całkowicie pominąć (być może góra obrazu jest szersza o ok. 1cm, co przy 220cm całkowitej szerokości jest tylko kilkoma promilami zniekształcenia). Uważniejsi dostrzegą także nieznaczne łukowanie dolnej krawędzi. Po środku ekranu, jego wysokość jest minimalnie mniejsza niż na brzegach, ale znowu rozmawiamy tu o co najwyżej kilkunastu milimetrach różnicy, co bardzo łatwo zamaskować na ramie ekranu.

sony_vw550_6

Jak wspomniałem we wstępie, natywna rozdzielczość projektora to 4096×2160. Podczas celowania obrazem w ekran mamy pokazane linie wyznaczające brzegi obrazu o konsumenckiej rozdzielczości 3840px. Wtedy dodatkowe piksele są wygaszone, co nie przeszkadza, bo czerń projektora jest tak dobra, że ich nie widać. Poza tym i tak trafiają na ramę ekranu. Uzyskana ostrość obrazu była bardzo dobra na środku. To także zaleta technologii SXRD, w której współczynnik wypełnienia piksela jest bardzo wysoki, a zatem obraz bardzo przypomina postać analogową w pozytywnym tego słowa znaczeniu (nie widać przerw pomiędzy pikselami). Przy projektorze UHD gładkość obrazu jest szczególnie odczuwalna!

HW45_18
Konwergencję możemy regulować globalnie i z podziałem na strefy.

Ostrość spadała jednak nieznacznie na brzegach ekranu (widać na zdjęciach). Problemy z konwergencją nie były duże nawet bez regulacji, ale ta była zdecydowanie warta przeprowadzenia dla uzyskania optymalnego efektu. Poniżej prezentuję zdjęcia na środku i brzegach ekranu po zastosowaniu korekcji globalne, tj. przesuwania całej matrycy subpikseli czerwonych i niebieskich. Dostępna jest też opcja regulacji z podziałem na obszary, co na pewno przyczyniłoby się do poprawy wyglądu testowej siatki, jednak mogłoby wnieść dodatkowe artefakty. Na cele testu pominąłem więc strefową regulację zbieżności.



Ustawienia obrazu

Projektor oferuje nam klasyczny zestaw trybów. Jest ich aż 9 – [Film Kinowy 1], [Film Kinowy 2], [Referencyjne], [TV], [Zdjęcie], [Gra], [Jasne Kino], [Jasny TV], [użytkownik]. Każdy z nich ma pewne założenia, o czym dokładniej możemy poczytać w instrukcji obsługi. Nas oczywiście interesuje wierna reprodukcję obrazu (zgodną z normą Rec709, a co za tym idzie odwzorowującą intencję autora materiału). Trybem, który spełnia to założenie najlepiej jest [Referencyjne]. W dalszej części tekstu będę analizował właśnie ten tryb. Zalecam także wprowadzenie następujących zmian:

  • Calib. Preset -> Reference
  • Motionflow -> Smooth Low
  • Sharpness -> 0
  • Expert settings -> MPEG NR -> Off
  • Expert settings -> NR -> Off


Reprodukcja obrazu

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,7 maksymalna 4,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,8 maksymalna 7,1
Średnia deltaE palety szarości 4,7 maksymalna 7,1

Charakterystyka obrazu w trybie Referencja rysuje się nieco inaczej niż w starszych projektorach Sony. W VW520 odcień bieli, oraz gamma była niemalże idealnie dopracowane, podczas gdy w VW550 wiążą się z nimi pewne przekłamania. Kolor biały zbacza w stronę czerwieni, przez co taki odcień dominuje na ekranie. Gamma zaś obniża nieco kontrastowość obrazu. Mogłoby to pasować do całkowicie nieprzystosowanego pomieszczenia, ale w takim raczej nikt VW550 nie będzie instalował. Preferowana byłaby więc gamma 2.4. Tak jak w poprzednim modelu dostępna jest funkcja autokalibracji, która potrafi ustawić całkiem nieźle balans bieli, jednak ma ograniczenia. Przede wszystkim:

  • Nie uwzględnia warunków pomieszczenia
  • Nie uwzględnia wpływu ekranu na obraz
  • Nie reguluje zbyt dobrze gammy
  • Nie uwzględnia wpływu źródeł obrazu, oraz urządzeń peryferyjnych
  • Nie zapewnia idealnej precyzji pomiaru, choć nie jest pod tym względem zła

Na naszym redakcyjnym ekranie odcień bieli i barw udało się ustawić dosyć przyzwoicie głównie dlatego, że sam ekran to tkanina biała (reference white), a ściany są czarne i nie wpływają prawie wcale na to co na ekranie. Mimo to gamma nadal nie trafiała w punkt. Auto kalibracja nie dopracuje tych elementów, bowiem nie ma danych o pomieszczeniu i ekranie. Pozwoli jednak zapewnić, że nasz pozytywny opis reprodukcji barw sprawdzi się u każdego nabywcy tegoż projektora.

Po kalibracji VW550

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,6 maksymalna 2,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 1,7
Średnia deltaE palety szarości 1,0 maksymalna 1,8

Kalibracja Sony VW550 jest procesem czasochłonnym, jednak przynoszącym bardzo owocne rezultaty. Sam projektor posiada zaawansowane parametry regulacyjne z poziomu menu ekranowego. Należą do nich na przykład dwu punktowy balans bieli, czy zarządzanie paletą barw. To jednak nie wszystko. Istnieje możliwość użycia specjalnej aplikacji (Projector Calibration Pro), która komunikuje się z projektorem przez protokół sieciowy i pozwala na strojenie parametrów nie dostępnych dla zwykłego użytkownika. To rewelacyjne rozwiązanie pozwala właśnie naprostować charakterystykę gamma. Za jego pomocą możemy stroić krzywą aż w 64 punktach! Na tym się jednak nie kończą możliwości. Możemy także utworzyć określoną przez siebie przestrzeń barwną (gamut), którego wierzchołki będą się niemal idealnie mapować z punktami wzorcowymi.

Po takiej regulacji, projektor staje się niemalże przezroczystym elementem systemu wideo. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że odwzorowuje on prawdziwy wygląd obrazu wideo prawie bez przekłamań. Najmniejsze odstępstwa od normy pozostały jedynie na wierzchołkach gamutu, tj. w rejonach najbardziej nasyconych barw, co w praktyce nie ma znaczenia dla użytkownika domowego. Cóż z tego, że najbardziej nasycona barwa będzie nasycona jeszcze trochę bardziej? Niewielkie ma to znaczenia. Grunt, że kolory “codzienne” np. z palety “color checker” oddawane są poprawnie.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych projektorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Tutaj istnieje jednak możliwość użycia funkcji autokalibracji i sprowadzenia błędów do podobnego poziomu. Nie ma jednak sensu publikacja ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego projektora i pomieszczenia. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 



Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Skalowanie obrazu przebiega sprawnie, a w testowanym projektorze nie zostały zastosowane jakiekolwiek niewyłączalne funkcje wpływające na naturalne odwzorowanie obrazu. Sony VW550 został wyposażony w system Reality Creation, który jest odpowiednikiem systemu X-Reality Pro stosowanego w telewizorach tegoż producenta i podobnie jak tam pozwala wizualnie podnieść ostrość obrazu w dosyć inteligentny sposób. Działanie systemu nie jest podobne do klasycznego suwaka ostrości, którego regulacja skutkuje zazwyczaj tworzeniem się sztucznych konturów wokół krawędzi. Tutaj konkury są minimalne, a kontrast lokalny wokół drobnych detali obrazu subtelnie podniesiony. Daje to wrażenie większej szczegółowości obrazu. Efekt jest podobny, choć nie taki sam, co bardzo chwalony system Darbee używany w odtwarzaczach Oppo. Zobaczmy na żywym przykładzie jak działa funkcja RC:

Reality Creation: WyłResolution: 40Resolution: 100

Dodatkowo znacznie lepiej działa drugi suwak (filtrowanie zakłóceń). Na targach IFA producent prezentował bezpośrednie porównanie działania systemu RC nowej generacji i faktycznie jego składowa, odpowiadająca za usuwanie szumów, mniej rozmywała detale obrazu. Uważam jednak, że funkcji filtrowania nie powinno się używać wcale, bowiem nie ma żadnych sztucznych szumów w torze cyfrowego obrazu wideo. Jeśli film ma w sobie ziarno to znaczy, że chciał tego reżyser i kropka. Sugeruję więc trzymać suwak filtrowania zakłóceń na minimum 🙂

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach i projektorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

W VW550 dostępna jest także funkcja “Płynne przejścia”. Doskonale wygładza ona niepłynne przejścia tonalne jakie można regularnie spotkać w filmach, szczególnie w pobliżu czerni. Na projektorze mankament ten jest tym bardziej widoczny i chyba każdy z nas wie jak wyglądają odcinające się wyraźnie od siebie odcienie. Na VW550 ich nie uświadczymy jeśli tylko skorzystamy z omawianego dobrodziejstwa!

Włączone - płynne przejścia tonalneWył. - widoczne przejścia tonalne


Kontrast i czerń

Ocena kontrastu projektora jest znacznie cięższym zadaniem aniżeli w przypadku wyświetlacza. W tym przypadku dużą rolę odgrywają warunki otoczenia (to ile światła odbija się od ścian i rozświetla czerń na ekranie). Na szczęście w naszej Sali redakcyjnej 95% przedmiotów ma kolor czarny i odbicia są zminimalizowane. To pozwala wydać rzetelny werdykt.

Jak już wspomniałem we wstępie, jedną za największych zalet przetwornika obrazu SXRD (bazującego na LCoS), który znalazł zastosowanie w Sony VW550, jest właśnie czerń. Dużo lepsza niż w projektorach wykorzystujących technologię 3 LCD lub DLP. Projektory LCoS zapewniają obecnie najlepszą czerń, nie ważne, czy porównujemy do projektora Sim2 wartego 5 razy więcej niż testowany dziś projektor, czy do czegoś innego, no, może z jednym wyjątkiem – ostatnio firma Epson wprowadziła projektor kina domowego oparty o przetwornik LCoQ (model LS10000), który jako jedyny obecnie może równać się z LCoS. W VW550 mamy więc najlepszą z technologii dostępnych na rynku! Przejdźmy zatem od razu do procedury testowej:

Scena
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru Scena
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
On/off zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli 23 000:1 On/off + dynamiczna przysłona zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli wraz ze wspomaganiem dynamicznej przysłony, która przyciemna czarny obraz 185 000:1
Kontrast ANSI obrazujący zdolność do wyświetlania czerni w bezpośrednim sąsiedztwie jasnych elementów 200:1 Kontrast APL 50% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 50% ekranu 200:1
Kontrast APL 65% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 35% ekranu 320:1 Kontrast APL 80% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 20% ekranu 590:1
Kontrast APL 90% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 10% ekranu 1 200:1

Testowany projektor uzyskał kontrast on/off na poziomie 23 000:1 w wysokim trybie lampy i ok. 15 800:1 w niskim. To rewelacyjne wyniki! Na tym polu, jedynie projektory JVC z serii RS mogą pochwalić się lepszą sprawnością. Subiektywnie, w zaadaptowanej redakcji, czerń wygląda wręcz bosko. Nawet bez wspomagania ze strony dynamicznej przysłony jest bardzo dobrze, natomiast po włączeniu jej ma się już momentami wrażenie, że przed nami stoi wielka plazma… lub wielka nicość, do takich pułapów schodzi czerń w mrocznych scenach filmowych. W bardziej “wymieszanych” ujęciach, gdzie czerń przeplata się z bielą, oczywiście widać wciąż, że czerń słabnie, ale tu już kłania się adaptacja pomieszczenia. Jak wiecie, kontrast ANSI nawet na tanich projektorach może być wysoki, ponieważ odbicie od ścian (nawet w naszej czarnej jaskini) będą powodowały rozświetlanie się ekranu. Oczywiście kontrast ANSI jest już skrajnością, bo tam biel przeplata się wręcz z czernią, ale obrazuje to dobrze jak ważna jest przystosowanie ścian. Generalnie można więc uogólnić, że w ciemnych scenach filmowych jakość projektora ma największy wpływ na czerń, zaś w mieszanych, główną role odgrywa otoczenie. W przypadku tak dużego potencjału jaki ma VW550 ważne jest więc dopracowanie też tego drugiego.



Jednolitość obrazu

W naszym pomieszczeniu testowym obiektyw projektora znajduje się około 3,8 metra od ekranu. To w przypadku Sony jest dokładna połowa zakresu zoomu obiektywu, a zatem wyważony kompromis pomiędzy jasnością a zniekształceniami obrazu (przypominam, że te cechy zależą m.in. od ustawienia zoomu).

Typowo dla projektorów bazujących na technologii LCoS, VW550, zapewnia w miarę jednolity odcień bieli. W tej materii nie można było mieć chyba żadnych zastrzeżeń do projektora. Rozkład jasności wypada typowo, jak na projektor ustawiony na połowę możliwości optyki.

-11% -7% -3% -11% -17%
-10% -4% -1% -9% -15%
-11% -4% ref. -7% -14%
-12% -8% 0% -8% -16%
-18% -12% -3% -11% -21%

Spadki jasności podaję bardziej w ramach ciekawostki, bowiem są naturalną cechą optyki i zależą głównie od ustawienia zoom-u. Płynny spadek luminancji od środka do brzegu jest przeważnie niezauważalny nawet gdy dochodzi do 40%. Wygląda to inaczej w telewizorach, gdzie spadek może być gwałtowny.



Obsługa Ultra HD / 4K

Sony VW550 jest świetnie przygotowany do obsługi standardu Ultra HD. Podobnie jak ubiegłoroczny model (VW520), przyjmuje on wszelkie formaty UHD przez złącze HDMI, aczkolwiek wciąż jest ograniczony do tak zwanego “poziomu A”, czyli 2160p60Hz obsługuje jedynie przy próbkowaniu barw 4:2:0. Do filmów nie ma to żadnego znaczenia, jednak gdy podłączymy na przykład komputer to drobne kolorowe czcionki będą lekko rozmyte. Trochę szkoda, że producent nie zaktualizował złącza HDMI w swoim nowym projektorze.

Cecha Wynik
Certyfikat Ultra HD Premium n.d.
Pokrycie szerokie palety barw DCI / Rec 2020 81%/68%
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 NIE
Wsparcie dla Dolby Vision NIE
Poprawne odtwarzanie testowego kanału SAT UHD n.d
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC n.d
Obsługa YouTube w 4K n.d
Kompatybilność z HDCP 2.2 TAK
Obsługa Ultra HD z wbudowanych tunerów n.d.

Jakość efektu HDR

Jedną z nowości jakie pojawiły się w Sony VW550 jest lepsze wsparcie dla efektu HDR. Teraz po podaniu sygnału tego typu suwak “Kontrast” dostaje przyrostek “(HDR)” i to nim możemy dostosować zakres jasności z filmów, jaki chcemy przelać na ekran. W przypadku projektorów nie ma bowiem żadnych klarownym norm mówiących o tym, w jaki sposób efekt miałby być oddawany. Jedyne co w branży jest ustalone to jasność HDR w kinach Dolby Cinema – na poziomie 150cd/m2, co jest trzykrotną jasnością kina SDR (48cd/m2). Treści trafiające w nasze ręce na płytach Ultra HD Blu-Ray nie mają jednak i nie będą miały nic wspólnego z materiałami przeznaczonymi dla branży profesjonalnej. W jaki sposób ma projektor oddać więc ponadnormatywne jasności treści HDR? Niektóre autorytety z branży (np. Steve Shaw z firmy Light Illusion) twierdzi, że należy zastosować 10-krotny mnożnik. To co miałoby mieć na telewizorze 1 000cd/m2, na projektorze powinno mieć 100cd/m2. Efekt o jasności 1 500cd/m2 – 150cd/m2 i tak dalej. Nie uważam by była to dobra opcja, ponieważ dotychczasowe 48cd/m2 było dwu, lub dwu-i-pół krotnością jasności telewizora dedykowanej do ciemnych pomieszczeń (100-120cd/m2). Osobiście uważam więc, że w zależności od naszego ekranu trzeba by utrzymać ten stosunek na poziomie od 2:1 (niewielkie ekrany kinowe w dużych pomieszczeniach) do 6:1 (duże ekrany, niska odległość).  Suwak “Kontrast(HDR)” pozwala uzyskać pożądaną jasność, kosztem ilości detali w bielach.

sonyvw550_20W redakcyjnym laboratorium, za optymalne ustawienie uznałem 71 – 75. Przy takiej wartości kontrastu dało się odwzorować detale mające do ok. 1000cd/m2, co przy jasności projektora na poziomie 150cd/m2 (po kalibracji) dawało stosunek około 6:1. Obraz wyglądał świetnie, chociaż fakt, że punktowe światła nie były tak mocne jak np. na telewizorach. Dało się zaobserwować też nieznaczne pogorszenie czerni, ponieważ projektor musiał wejść w wysoki tryb lampy. Z tej nowej jakości obrazu nie chciało się jednak wychodzić. Gdy raz zobaczy się film Ultra HD na takim projektorze, to “zwykłe” filmy Full HD wyglądają jakoś tak płasko 🙂

sonyvw550_22

Producent obiecuje także wsparcie dla technologii HDR w telewizji (satelitarnej i naziemnej). System ten bazuje na standardzie HLG, w przeciwieństwie do płyt Ultra HD Blu-ray, wykorzystujących HDR10. W przyszłym roku będziemy dużo słyszeć na ten temat, w chwili obecnej nabywca może mieć pewność, że urządzenie “da radę”.

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Pokrycie palety DCI: 81%
Pokrycie palety DCI: 81%

Jak wynika z powyższego diagramu, projektor radzi sobie dosyć dobrze z mapowaniem kolorów w szerokiej palecie barw. Dzięki temu kolory w filmach Ultra HD wyglądają równie dobrze i naturalnie co przy zwykłej treści, po kalibracji. Momentami da się zobaczyć także bardziej nasycone walory barwne niż filmach Full HD, szczególnie w rejonach czerwieni, bo jak widać właśnie z nimi projektor radzi sobie najlepiej. Nieco gorzej z zieleniami, ale tak to już bywa, gdy źródłem światła jest lampa UHP. Możemy zatem liczyć na naturalny wygląd zieleni, ale nie zobaczymy tak nasyconych walorów jakie czasem mógł przewidzieć dla nas reżyser filmu.

sonyvw550_23

Bardzo dobrą cechą VW550 jest zdolność do wyświetlania bardzo ciemnych odcieni barw. Jest to o tyle cięższe, że gradacja w trybie HDR jest znacznie bardziej zagęszczona w czerniach i nierzadko projektory nie potrafią wyświetlić odpowiedniej ilości detali. Sony radzi sobie z tym koncertowo. Dało się policzyć włosy Toma Cruise’a w scenie z filmu Oblivion Ultra HD (powyżej).



Odwzorowanie ruchu

Sony VW550 współpracuje poprawnie z dowolnym klatkażem (24p, 50p i 60p), w którym nagrywane są filmy. Oznacza to, że klatki obrazu są wyświetlane z równymi odstępami czasu, a więc nie są wprowadzane jakiekolwiek zaburzenia płynności w postaci mikroprzycięć. Technologia LCoS na której bazują przetworniki Sony SXRD ma bardzo krótki czas reakcji, który jest de facto nie powoduje smużenia sam w sobie. Podobnie jednak jak projektory, czy telewizory LCD lub OLED bazuje on na zasadzie działania sample-and-hold, która sama z siebie wywołuje smużenie ruchomego obrazu. Sposobem na poprawę ostrości ruchu (np. przy transmisjach sportowych), oraz płynności (w filmach) jest system Motionflow. Ma on pięć ustawień.

Sześć ustawień funkcji Motionflow.
Sześć ustawień funkcji Motionflow.

Tryb wyłączony w zasadzie nie różni się w ogóle od ustawienia true cinema. Trudno mi powiedzieć po co zostało ono stworzone, jednak dokładnie to samo jest w telewizorach tegoż producenta. Użycie Płynne niskie oraz wysokie dodaje klasyczną interpolację klatek, konwertując 50Hz na 100Hz, 60Hz na 120Hz, a 24Hz na 96Hz. Dodatkowe klatki wyliczane są na podstawie kierunku ruchów obiektów i wstawiane pomiędzy oryginalne. To dwukrotnie zmniejsza efekt S&H i pozwala uzyskać znacznie lepszą ostrość ruchomych obiektów. W przypadku materiałów 50p i 60p warianty Pynne niskie, oraz Płynne wysokie nie różnią się działaniem, jednak w przypadku materiału 24p (filmowego) różnica jest zasadnicza. Wariant minimalny poprawia płynność filmu całkiem mocno, ale nie na tyle by powodować irytującą, teatralną, nadpłynność. Ustawienie wysokie przerabia materiał filmowy już na tyle, że mi się efekt osobiście nie podoba, ale na pewno są wśród nas osoby, które będą zadowolone i z takiego ustawienia. Ja zostaję przy niskie i chwała producentowi, że to ustawienie daje taką samą ostrość ruchu przy materiałach video 50 i 60p. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni wchodzić do menu i przyłączać w zależności o treści.

Ustawienia Kombinacja, oraz Impuls dostępne wpływają głównie na materiał 50/60Hz. Kombinacja powoduje, że co druga klatka obrazu po interpolacji jest przygaszona. Jest to zatem forma systemu BFI (black frame insertion). Dzięki niej nie zyskujemy dodatkowej płynności, ale ostrość obrazu w ruchu wzrasta jeszcze bardziej. W trybie tym odwzorowanie szybkiego ruchu jest naprawdę na wysokim poziomie. W trybie Impuls i migotanie i spadek jasności są jeszcze większe. Z uwagi na te problemy, oba ustawienia są w zasadzie tylko ciekawostką.

Ustawienia telewizora Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Motionflow: Wyłączony Smużenie:

znaczne

Maksymalna jasność:

100%

Powielenie krawędzi:

umiarkowane

Poprawa płynności filmów:

brak

Motionflow: Płynne niskie /wysokie Smużenie:

małe

Maksymalna jasność: 

100%

Powielenie krawędzi:

nieznaczne

Poprawa płynności filmów:

umiarkowana (niska) / bardzo silna (wysokie)

Motionflow: Kombinacja Smużenie:

małe

Maksymalna jasność: 

80%

Powielenie krawędzi:

nieznaczne

Poprawa płynności filmów:

brak

 
Motionflow: Impuls Smużenie:

znaczne

Maksymalna jasność: 

80%

Powielenie krawędzi:

średnie

Poprawa płynności filmów:

brak

 

Jak zatem widzimy, VW550 radzi sobie z odwzorowaniem ruchu bardzo dobrze. Jest jednak w tym wszystkim pewien szkopuł. Gdy podamy sygnał Ultra HD to motionflow oferuje jedynie tryb Impuls, czyli w zasadzie nic. Oznacza to, że materialy 4K 60Hz będą niestety trochę smużyć, a filmy cechować się będą charakterystycznym skokowym ruchem. Wspominałem o tym w ubiegłych latach mając styczność z modelem VW520. Szkoda, że nadal nie udało się zaimplementować pełnowartościowego motionflow dla Ultra HD 🙁 Podczas targów IFA udało mi się zapytać inżyniera Sony dlaczego tak jest, w odpowiedzi usłyszałem, że wymagałoby to użycia komponentów emitujących znacznie większą ilość ciepła. W rezultacie nie jest możliwe umieszczenie ich w obecnej obudowie, która, bądź co bądź i tak nie jest mała.



Technologia 3D

Do projektora możemy dokupić wygodne i lekkie okulary 3D. Transmiter radiowy został wbudowany w projektor. Jeżeli chodzi o jakość obrazu to jest bardzo podobna do innych projektorów Sony. Obraz nie jest bardzo jasny, ale w wysokim trybie lampy zdecydowanie cieszy oko, szczególnie przy dobrych filmach z ciekawymi efektami. Crosstalk nie należy do zbyt uciążliwych. Projektor trzeba też bezwzględnie skalibrować gdyż tryb 3D prezentuje kolory znacznie odbiegające od tego co możemy zobaczyć w całkiem dobrych trybach fabrycznych projektora.

21
Aktywne okulary 3D TDG-BT500A typu RF (opcja).


Granie na konsoli i PC

Skalibrowany tryb Referencyjny charakteryzował się rewelacyjnym lagiem. Wystarczyło włączyć funkcję “redukcja opóźnienia”. Nie powodowała ona spadku jakości obrazu.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia projektora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Redukcja opóźnienia: WŁ” 35 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Redukcja opóźnienia: WŁ” 29 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Redukcja opóźnienia: WŁ” 29 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Redukcja opóźnienia: WYŁ” 113 ms

Z pewnych przyczyn projektor nie był jednak w stanie rozpoznać sygnału HDR w rozdzielczości 1080p. Jest to sprawa do załatwienia aktualizacją oprogramowania i mam nadzieję, że nastąpi to w przyszłości. Dla posiadaczy zwykłej konsoli PS4, byłoby to mile widziane. Dostała bowiem ona update, dzięki któremu jest w stanie renderować obraz HDR w Full HD. Brak pomiaru laga w trybie chroma 4:4:4 jest oczywisty – do projektora nie da się doprowadzić takowego sygnału, przez ograniczenie złącza HDMI.



Podsumowanie i ocena

bardzopolecamy

Sony VW550 jest nie tyle rewolucją co ewolucją rewelacyjnego modelu VW520. Jest to zarazem jeden z najlepszych projektorów, jaki możemy nabyć w rozsądnym budżecie (kilkadziesiąt tys. zł, a następny w hierarchii VW5000 to prawie ćwierć miliona zł!). Nabywca może mieć pewność, że otrzyma absolutny mount everest jakości projektorów kina domowego. Testowany model pozwala uzyskać znacznie lepszą czerń niż w kinach komercyjnych, a przy tym oferuje wszystkie inne walory takie jak doskonałe oddanie barw, kultura pracy (prawie bezgłośny!) i wysoka jasność. Ta ostatnia jest szczególnie ważna w związku ze wsparciem dla technologii HDR. VW550 to projektor, który najlepiej, ze wszystkich testowanych do tej pory, oddawał materiał Ultra HD. Nie tylko był w stanie zapewnić efekty o wysokiej jasności, ale także zachowywał detale w ciemnych partiach obrazu, a sama czerń pozostała głęboka pomimo wejścia w wysoki tryb lampy. Ewolucja względem VW520, w postaci dodatkowego suwaka do regulacji odwzorowania jaskrawych odcieni HDR jest tym co było niezwykle potrzebne w projektorze. Fajnie, że się pojawił, bo każdy ma ekran o innym rozmiarze i potrzebuje innej jasności. Teraz można lepiej skonfigurować urządzenie pod nowe normy. Oczywiście warto w związku z nimi wspomnieć o natywnym przetworniku o rozdzielczości 4K, jednak jak to zawsze mówimy – to nie wyższa rozdzielczość obrazu robi największe wrażenie ale cały standard Ultra HD. Ponadto sam fakt 4K nie jest aż tak mocno odczuwalny na projektorze ze względu na to, że obiektyw nieco zmiękcza obraz, choć na tle innych projektorów, VW550 wypada pod tym względem też bardzo dobrze. Jedynym minusem jaki widzę w VW550 to niedostępność systemu motionflow przy materiale Ultra HD. Szkoda, bo dodatkowa płynność przydała by się i tam. Pod wszystkimi innymi względami poleciłbym ten projektor jako najlepszy obecnie wybór (poza oczywiście horrendalnie drogimi VW5000 i JVC Z1).

Plusy:

  • Natywna rozdzielczość 4K (4096x2160p) – jedyny projektor na rynku
  • Rewelacyjne wsparcie dla technologii HDR i poszerzonej palety barw
  • Wzorcowe oddanie kolorów po kalibracji i bardzo dobre przed
  • Głęboka czerń, wysoki kontrast
  • Cicha praca (bardzo dobry do kina domowego)
  • Dobra jednorodność obrazu
  • Bardzo niski input lag – świetny wybór dla graczy
  • Spora elastyczność w instalacji projektora – (zoom, lens shift)
  • Usprawniona technologia Reality Creation
  • Funkcja smooth gradation znacznie poprawiająca jakość przejść tonalnych
  • Do wyboru wersja biała oraz czarna
  • Czas pracy lampy do 6000 godzin – w trybie „Niski”
  • Satysfakcjonująca ostrość ruchomego obrazu

Minusy:

  • Brak przydatnych trybów motionflow przy materiale 4K
  • Brak okularów 3D w zestawie
  • Brak (na ten moment) wsparcia HDR przy 1080p – ważne dla posiadaczy konsoli PS4

Cena: Sony VPL-VW550ES 43 999zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


logo skalibrujtvEkrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(20263)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

25
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x