Home Testy Projektory Epson Najlepszy projektor w tej klasie cenowej – test Epson EH-LS12000B z nagrodą EISA!
Najlepszy projektor w tej klasie cenowej – test Epson EH-LS12000B z nagrodą EISA!

Najlepszy projektor w tej klasie cenowej – test Epson EH-LS12000B z nagrodą EISA!

12.95K
0

W świecie projektorów premiery nowych urządzeń nie są ani tak częste, ani regularne, jak w przypadku wyświetlaczy płaskich. Z tego względu, od czasu ostatniego testu produktu marki Epson na naszym portalu, minęły ponad trzy lata. Przez ten czas rynek projektorów dosyć wyraźnie się zmienił. U wszystkich producentów segment premium znacząco podrożał, co związane jest z masowym odchodzeniem od tradycyjnych (lampowych) źródeł światła na rzecz lasera. Epson musiał także podążyć za tym rynkowym trendem i tak oto powstał najnowszy produkt – model EH-LS12000B, czyli projektor 4K z laserowym źródłem światła, odświeżaniem 120Hz, portami HDMI 2.1 i cenie około 23 500zł! Swój debiut ma także EH-LS11000W, czyli bliźniaczy model z białą obudową i jedną różnicą techniczną, o której wspomnimy w dalszym tekście. Należy też zwrócić uwagę, że testowany model EH-LS12000B zdobył najbardziej cenne w branży wyróżnienie w głosowaniu EISA czyli kilkudziesięciu wydawców i twórców multimediów z 29 krajów z całego świata. Według EISA, Epson EH-LS12000B to najlepszy projektor w kategorii “Projektor do kina domowego”. Czy rzeczywiście tak jest? Przekonamy się w dzisiejszym teście. Zapraszamy.

Test eisa projektor Epson-EH-LS12000BEISA-Award-Epson-EH-LS12000B

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Logo eisa

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

 • Spektroradiometr Jeti SpectraVal 1511 HiRes
 • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
 • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
 • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
 • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
 • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink
Kalibracja przebiegła, jak zawsze, przy użyciu najlepszych urządzeń – Jeti Specbos 1211, Klein K-10A.

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Technologia LCD z 4K enhancement – podstawowe informacje

Schemat budowy projektora 3LCD

Projektor wykorzystuje klasyczne źródło światła (lampa) i przetwornik obrazu 3LCD. Przypomnę od razu, że do głównych zalet projektorów LCD zalicza się sposób generowania obrazu – stabilny, niemigoczący i pozbawiony artefaktów towarzyszących na przykład technologii DLP. Mowa tu oczywiście o efekcie tęczy, którego nie uświadczymy wybierając projektor LCD. Urządzenia tego typu oferują też bogate opcje przesunięcia i przybliżenia obrazu za pomocą ustawień obiektywu co znacząco ułatwia dobór miejsca ustawienia projektora. Do słabszych stron zalicza się teoretycznie gorszy kontrast, ostrość i równomierność obrazu, jednak doświadczenie nakazuje nie oceniać tych elementów z góry bo technologia 3 LCD także ewoluuje na przestrzeni ostatnich lat i cechy te są systematycznie poprawiane. Projektory marki Epson są urządzeniami 4K, choć ich natywna rozdzielczość (rozdzielczość matryc LCD) wynosi 1920×1080. Wykorzystują jednak technologię “4K enhancement”, która polega na rysowaniu dwóch klatek obrazu w jednym cyklu, z niewielkim przesunięciem względem siebie. To pozwala niejako podwoić liczbę pikseli. Krytycy zawsze powtarzają, że jest to sztuczna interpolacja. Ja przypominam, że to efekt powinien interesować widza, a nie technologia stojąca za nim i warto się wstrzymać z opinią do czasu przeprowadzenia testów empirycznych!

W modelu Epson EH-LS12000B technologia ta uległa ewolucji i zwiększono dwukrotnie częstotliwość przesuwu piksela. Ma to za zadanie jeszcze bardziej poprawić rozdzielczość, a także pozwolić wykorzystać system przy wysokim klatkażu obrazu – 120Hz.

Jak prezentuje się nowy model?

Projektor Epson EH-LS12000B, wraz ze swoim rozmiarem i masą prezentuje się jak high-endowy komponent kina domowego. Obudowę zdobią logotypy Epsona. Wejścia znajdują się z tyłu urządzenia.

Projektor można nabyć w kolorze czarnym i białym, przy czym model biały nosi oznaczenie EH-LS11000W. Kolor obudowy nie jest jednak jedyną różnicą pomiędzy modelami. Biały Epson nie posiada komponentu zwanego “compensation filter”, który ma za zadanie dodatkowo poprawiać czerń i kontrast. Jest też nieco tańszy. Decyzję producenta można uzasadnić faktem, że urządzenia w kolorze białym klienci częściej montują w niezaadaptowanych pomieszczeniach, gdzie odbicia od ścian i tak zniwelowałyby pozytywny wpływ filtra.

Wyposażenie i Złącza

Epson EH-Epson EH-LS12000B/LS11000 wyposażony jest w następujące porty:

 • 2 x USB typu A (2x)
 • USB 2.0 Mini-B
 • RS-232C
 • Interfejs Ethernet (100 Base-TX / 10 Base-T)
 • Wyjście wyzwalacza
 • 2 x HDMI 2.1 40Gbps (HDCP 2.3)
Warto nadmienić, że etykieta “Optyczne HDMI” odnosi się tu do portu USB mającego możliwość zasilania aktywnego kabla HDMI.

Pilot jest bardzo podobny do poprzedniego, znanego m.in. z modelu EH-TW9400. Zmieniono jedynie kilka przycisków zgodnie ze schematem po prawej stronie:

(12949)

4 2 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

58
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x