Home Fachowa publicystyka i artykuły Jak poprawić czerń w swoim telewizorze LCD? Jest prosta metoda! Wyjaśniamy
Jak poprawić czerń w swoim telewizorze LCD? Jest prosta metoda! Wyjaśniamy

Jak poprawić czerń w swoim telewizorze LCD? Jest prosta metoda! Wyjaśniamy

21.06K
1

Z roku na rok czerń oraz kontrast obrazu w telewizorach które wykorzystują matryce LCD ulegają polepszeniu dzięki rozwijaniu technologii strefowego wygaszania matrycy. Telewizory w technologii Mini LED są bez wątpienia jednymi z lepszych pod tym względem i są w stanie mocno zbliżyć się do efektów uzyskiwanych przez matryce OLED. Są one jednak bardzo drogie, a większość ludzi na ten moment posiada telewizory wyposażone w standardowe matryce z małą ilością stref wygaszania podświetlenia co sprawia, że podczas oglądania w nocy czerń widocznie świeci. Istnieje pewna technika, która pozwoli nam na polepszenie postrzegalnej czerni w telewizorach LCD (nawet tych tańszych), a używają jej nawet filmowcy w profesjonalnych studiach. Mowa tutaj o zastosowaniu podświetlenia za ekranem, które skutecznie sprawi, że czerń w naszym telewizorze wyda się o wiele bardziej głęboka.

Test Philips OLED907 tył ambilight

PRZECZYTAJ TAKŻE: Telewizory Philips z hitowej linii The One na 2022 już w Polsce! Wybór idealny? Jakie ceny modeli PUS8857 / 8807?

Wybrane telewizory Philips LCD z Ambilight
Telewizor Philips PUS7556 55″ (2021) 2 099 zł 2 499 zł
Telewizor Philips PUS8857 55″ (Nowości 2022) 4 099 zł 4 299 zł
Telewizor Philips PUS8857 65″ (Nowości 2022) 4 999 zł

Podświetlenie za ekranem telewizora = lepsza czerń. Jak to działa?

Zastosowanie podświetlenia za ekranem zwiększa postrzegalny kontrast obrazu oraz głębię czerni za sprawą zjawiska nazwanego “Kontrastem symultanicznym”. Zjawisko to polega na wzajemnym oddziaływaniu sąsiadujących kolorów podczas ich jednoczesnego widzenia. Ludzkie oko zauważa wtedy większe różnice między kolorami niż w rzeczywistości lub kolory identyczne widzi jako różne. Jak to ma się do podświetlenia ściany za telewizorem?

Oba kwadraty umieszczone w środku są takiego samego koloru

Na tej prostej grafice symulującej opisywany efekty możemy zauważyć jaką różnice robi tło znajdujące się za prostokątami umieszczonymi w środku. Oba te prostokąty są dokładnie tego samego koloru i mimo że nie są one w 100% czarne, to prostokąt umieszczony na jaśniejszym tle wygląda jakby był ciemniejszy. Podobny efekt uzyskamy umiejętnie korzystając z podświetlenia umieszczonego za telewizorem LCD.

ambilight czerń ips

Dla maksymalizacji postrzeganego kontrastu ważna są także ustawienia telewizora. Odpowiedzią jest tu odpowiednia kalibracja. Pozwala ona zwiększyć dodatkowo kontrast o 10 – 20%.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)

Kolejnym ważnym aspektem montażu oświetlenia za TV jest zniwelowanie zmęczenia oczu zwłaszcza podczas oglądania w półmroku. Gdy nasze oczy zaadaptują się do ciemnego pomieszczenia, każde intensywne światło będzie sprawiać, że nasze oczy będą się nadwyrężać. Podczas gdy ściana za telewizorem będzie podświetlona, nasze oczy odetchnął z ulgą, a my będziemy mogli cieszyć się niezakłóconym seansem.

Zastosowanie w studiach filmowych i norma ITU-R Bt.2035

Od lat filmowcy korzystają z tego triku podczas pracy w studiu filmowym. Pomaga to im lepiej skupić się na swojej pracy oraz zniwelować zmęczenie wzroku. Optymalne warunki oświetleniowe w pomieszczeniu studyjnym w tym podświetlenie przestrzeni za monitorem opisane jest w normie “ITU-R Bt.2035”, którą można przestudiować klikając w ten link. W skrócie mówi ona, że optymalne oświetlenie pomieszczenia powinno wynosić 10 lumenów na m2, a oświetlenie przestrzeni za ekranem pomiędzy 8% a 12% jasności referencyjnej bieli. Czynnikiem branym pod uwagę przez filmowców jest również temperatura podświetlenia, która powinna być dokładnie taka lub zbliżona do referencyjnej bieli (w większości przypadków jest to biel D65 – 6500K).

Jak wybrać odpowiednią taśmę LED do podświetlenia przestrzeni za telewizorem?

Na rynku dostępnych jest wiele opcji oświetleniowych, w które możemy się zaopatrzyć. Najpopularniejsze są zwykłe taśmy LED i RGB LED, które możemy kupić w prawie wszystkich sklepach z elektroniką, bądź serwisach aukcyjnych. Są one bardzo proste do zamontowania i kontrolowania, ponieważ montaż polega na przyklejeniu taśmy do obudowy telewizora, a sterowanie przebiega poprzez dołączany do zestawu pilot.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze taśmy LED?

  • Długość taśmy – taśma LED o długości 5 metrów będzie odpowiednia dla telewizorów o przekątnych od 50 do 65 cali;
  • Moc świetlna taśmy – optymalną mocą będzie 5-10W na każdy metr taśmy;
  • Rodzaj pilota – pamiętajmy, że przy wyborze taśmy z pilotem na podczerwień możemy mieć problem z wygodnym kontrolowaniem oświetlenia, najlepiej wybrać taśmę na pilot radiowyl;
  • Zasilacz – większość tańszych zestawów posiada klasyczny zasilacz, który podłączamy do gniazdka. Zdecydowanie wygodniejszą opcją będzie wybór zestawu z zasilaniem USB. Możemy wtedy podpiąć taśmę bezpośrednio do portu USB w telewizorze.

Jak poprawnie zamontować taśmę LED na telewizorze?

Montaż oświetlenia nie jest skomplikowany, jeżeli wybraliśmy odpowiednią do naszego telewizora taśmę. Większość taśm jest samoprzylepna i powinna mocno przywrzeć do obudowy telewizora. Jeżeli chodzi o miejsce montażu, to żeby uzyskać najlepszy efekt należy umieścić taśmę w około 10-centymetrowym odstępie od krawędzi TV. Warto również pozostawić za telewizorem tyle miejsca, aby światło mogło dotrzeć do ściany i rozejść się równomiernie. W przypadku wyboru taśmy ze standardowym zasilaczem trzeba pamiętać o umieszczeniu go blisko źródła zasilania.

 

 

System Philips Ambilight – najlepszy wybór to nowy telewizor?

Warto również wspomnieć o telewizorach, które fabrycznie oferują tylne podświetlenie i to dużo bardziej zaawansowane niż zwykła taśma LED, która – nie oszukujmy się – jest prowizorką. Firma Philips jako jedyna oferuje swoje telewizory wyposażone w diody LED, które są mocno zintegrowane z systemem telewizora i oferują bardzo bogate możliwości konfiguracji efektów świetlnych. Producent nazwał swoje unikalne rozwiązanie “Ambilight“, a dostępne jest one nawet w tych tańszych modelach telewizorów LCD.

System Ambilight jest znakiem rozpoznawalnym marki Philips już od wielu lat. Pierwszy telewizor z takim podświetleniem został wprowadzony na rynek w 2004 roku, a sam system był tylko dwustronny. Zrobiło to piorunujące wrażenie na użytkownikach, a producent postanowił rozwijać tę technologię. Aktualnie wraz z rozwojem diod LED, technologia ta pozwala nam na oglądanie spektakularnych efektów świetlnych na tle ściany, przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor. Ambilight sprawdzi się doskonale w takich warunkach jak m.in:

  • Granie na konsolach nowej generacji
  • Wieczorne oglądanie filmów w komfortowych dla naszych oczu warunkach – możliwość włączenia ciepłego, stałego i jednorodnego odcienia diody LED (możliwa jej kalibracja pod względem odcienia barwy)
  • Możliwość włączenia najnowszej funkcji Aurora Ambilight gdy telewizor jest w stanie czuwania np. wyświetlenie godziny czy aktualnej pogody wraz z dedykowaną grafiką – także animowaną
  • Wyświetlenie flagi ulubionej reprezentacji na tle ściany w trakcie meczu
  • Prezentacja barwnych kolorów wyświetlających się w rytm muzyki np. z serwisu Spotify

Test Philips OLED907 ambilight

Telewizory Philips mogą być wyposażone w trójstronny lub nawet czterostronny system Ambilight. Oznacza to, że diody rozmieszczone są przy lewej, prawej i lekko pod górną krawędzią ekranu oraz dolną. W obecnych modelach telewizorów diody są odsłonięte, dzięki czemu intensywność i ich kolor jest dużo wyższa niż w rozwiązaniu stosowanym kiedyś (diody były ukryte za plastikową osłoną). Tak diody prezentują się w rzeczywistości:

test Philips PUS7504 ambilight dźwiękTest Philips OLED907 tył ambilight

Dodatkowo w tym roku zamiast dzielić na grupy tylne diody LED odpowiadające za generowanie poświaty, system umożliwia indywidualne sterowanie każdą z nich. Dzięki temu zyskujemy 3 x więcej szczegółów kolorystycznych oraz więcej definicji kolorów. Jak widać jest to bardzo zaawansowana konstrukcja, która jest o przysłowiowe lata świetlne do przodu względem przyklejonej zwykłej taśmy ledowej.

Test Philips OLED937 nowy ambilight 2022

Philips jest jedynym producentem oferującym telewizory z taką funkcjonalnością.

W telewizorach Philips do menu systemu Ambilight możemy wejść za pomocą przycisku na pilocie lub poprzez wejście w ustawienia telewizora. Po uruchomieniu menu, zobaczymy mnogość opcji i ustawień.

Najczęściej używanymi trybami są: tryb śledzenia wideo, który poszerza nam obraz wyświetlany na ekranie oraz tryb śledzenia audio, który reaguje na muzykę bądź dźwięki w filmach. Możemy również ustawić statyczny kolor bądź kolor flagi państwa. Możliwe jest również ustawienie po jakim czasie system Ambilight się wyłączy. Tutaj kilka przykładowych scen z włączonym podświetleniem:

Bardzo ciekawą opcją jest możliwość sparowania telewizora z innymi urządzeniami pracującymi w systemie Philips hue. Efekt, który uzyskać naprawdę robi wrażenie. Tutaj przykładowe zastosowanie:

Wybrane telewizory Philips LCD z Ambilight
Telewizor Philips PUS7556 55″ (2021) 2 099 zł 2 499 zł
Telewizor Philips PUS8857 55″ (Nowości 2022) 4 099 zł 4 299 zł
Telewizor Philips PUS8857 65″ (Nowości 2022) 4 999 zł
Dla maksymalizacji postrzeganego kontrastu ważne są także ustawienia telewizora. Odpowiedzią jest tu odpowiednia kalibracja. Pozwala ona zwiększyć dodatkowo kontrast o 10 – 20%.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)
Artykuł przygotowany przez:

 

Piotr Gmerek 2018Piotr Gmerek (zredagowanie tekstu)

 

 

 

 

Maciej Koper (pomiary – fachowa kalibracja, szczegółowa ocena jakości obrazu)

 

 

 

 


Telewizory – przeczytaj więcej:

(21064)

1.9 9 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Dominik
Dominik
9 miesięcy temu

Witam
ktora tasma lepsza: LED, czy RGB LED?

Dominik

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x