Home Testy Projektory Epson Epson EH-TW9400 | TEST | Kolejny hit w swojej klasie? Projektor 2019 Ultra HD 4K@60Hz
Epson EH-TW9400 | TEST | Kolejny hit w swojej klasie? Projektor 2019 Ultra HD 4K@60Hz

Epson EH-TW9400 | TEST | Kolejny hit w swojej klasie? Projektor 2019 Ultra HD 4K@60Hz

19.04K
26

Słowem wstępu

Firma Epson to jeden z liderów rynku projektorów do kina domowego, który wyraźnie zapisał się na kartach historii za sprawą modelu TW9300. Od debiutu tego projektora upłynęły już aż 3 lata przez które ilość nabywców rosła lawinowo – jeden z wątków na naszym forum dotyczący tego modelu ma ponad 163 strony! Projektor zdawał się idealnie wypełniać lukę pomiędzy modelami, które mają “Ultra HD” tylko w nazwie, gdyż nie są w stanie skutecznie reprodukować ani efektu HDR, ani szerokiej palety barw (mowa tu o projektorach za 3 – 5 tys zł.), a urządzeniami high-endowymi marki JVC, czy Sony, jednak bariera cenowa dla większości osób jest nie do przeskoczenia w przypadku tego typu produktów. TW9300 miał jednak swoje poważne ograniczenia, głównie ze względu na port HDMI o ograniczonej przepustowości, w związku z czym niemożliwe było dostarczenie sygnału 4K@60Hz np. z konsoli Xbox One X, czy PS4 Pro, a także niemożliwe było oglądanie telewizji 4K HDR.

Kilka dni temu do redakcji dotarł następca kultowego projektora, mianowicie Epson TW9400. Rozwiązuje on główną bolączkę swojego poprzednika (ograniczenia portu HDMI) zapewniając tym samym pełne pasmo 18Gbps pozwalające na bezproblemową obsługę odtwarzaczy, konsol do gier, tunerów TV 4K, a także komputerów PC! Oprócz tej fundamentalnej zmiany posiada także kilka innych udoskonaleń, ale o nich po kolei!

(19043)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(26)

 1. Można wybrać wiele funkcji ale nie tryb gry. 

  Co do drugiej opcji to postaram się to wytłumaczyć w prosty sposób.

  Jak masz ekran ramowy i z jakieś przyczyny obraz wystaje ci z prawej,lewej ,na dole czy też u góry.

  To masz możliwość korekcji tego. Wtedy obraz masz idealnie w ramach. Super opcja dla użytkownika który ma ramowy ekran. 

  Dziwne ,że to ominoleś w teście.

  Zdjęcia masz poniżej. 

  Tryb user i maskowanie ( tak to się nazywa).

  IMG_20190224_143239.jpg

  IMG_20190224_143210.jpg

 2. 5 godzin temu, Maciej Koper napisał:

  Jeśli chodzi o transmiter to nie miałem okazji go przetestować, ponieważ mieliśmy wersję czarną. Dlatego nie napisałem bezpośrednio, że przesyła 18Gbps. Niektóre formaty jednak jest na pewno w stanie przesłać, bo radził sobie z tym w wersji TW9300W. Czekamy na potwierdzenie jak jest w nowym modelu.

  W sumie w instrukcji jest napisane: Projektor nie może transmitować sygnałów w paśmie 18 Gb/s, np. 4k60p/4:4:4 przy użyciu sieci bezprzewodowej. Pytanie co maksymalnie da się z tego wycisnąć? I jak ten transmiter będzie współpracował z Xbox One X czy tunerem tv 4k? :)

 3. Maciej Koper Maciej Koper napisał(a):
  7 godzin temu, paulklacska napisał:

  Można wybrać wiele funkcji ale nie tryb gry. 

  Co do drugiej opcji to postaram się to wytłumaczyć w prosty sposób.

  Jak masz ekran ramowy i z jakieś przyczyny obraz wystaje ci z prawej,lewej ,na dole czy też u góry.

  To masz możliwość korekcji tego. Wtedy obraz masz idealnie w ramach. Super opcja dla użytkownika który ma ramowy ekran. 

  Dziwne ,że to ominoleś w teście.

  Zdjęcia masz poniżej. 

  Tryb user i maskowanie ( tak to się nazywa).

  IMG_20190224_143239.jpg

   

  Powtórzę jeszcze raz: można wybrać tryb gry. Przecież sam załączyłeś zdjęcie, gdzie widać przełącznik "Dokładnie/Szybko". To jest właśnie wejście w tryb Gry :)

  Odnośnie maskowania, to jest to raczej oczywistość w projektorze z tej półki, ale nigdy w żadnej instalacji, którą obsługiwałem nie widziałem potrzeby używać maskowania. Jeśli się precyzyjnie ustawi projektor względem ekranu i prawidłowo wyreguluje zoom i lens shift to maskowanie staje się zbędne. No, chyba, że ktoś nie ma czarnego borderu wokół ekranu to i może jeden piksel będzie denerwował wtedy.

  Natomiast takie ustawienie maskowania jakie wstawiłeś na screenie nie ma kompletnie sensu, bo skoro jest przycięte i w osi pionowej i poziomej to znaczy, że wystarczyło zmniejszyć zoom obiektywu by uzyskać pożądany rozmiar projekcji, zamiast przycinać sztucznie piksele na brzegach.

  2 godziny temu, potas napisał:

  W sumie w instrukcji jest napisane: Projektor nie może transmitować sygnałów w paśmie 18 Gb/s, np. 4k60p/4:4:4 przy użyciu sieci bezprzewodowej. Pytanie co maksymalnie da się z tego wycisnąć? I jak ten transmiter będzie współpracował z Xbox One X czy tunerem tv 4k? :)

  Zobaczymy co odpowie producent, albo jeszcze szybciej uzyskamy odpowiedź jeśli ktoś się zgłosi na kalibrację z takowym ;)

 4. Mam trochę innego rodzaju prośbę do Macieja Kopera. Zważywszy na swoje duże znajomości byłbyś w stanie skontaktować się z Epsonem i osobą kompetentną, która by mogła zadeklarować w końcu jakiś termin dostawy do Polski projektora EH-TW 9400 W (Białego). Żaden w Polsce sprzedawca nie potrafi podać daty dostawy.
 5. Ciekawe jak ten projektor ma się do Jvc x5900? Cena taka sama. Czy firma robi swoje? Tzn Jvc lepsze od Epsona?

  Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 6. Cytat:

  Cytat

  Ciekawe jak ten projektor ma się do Jvc x5900? Cena taka sama. Czy firma robi swoje? Tzn Jvc lepsze od Epsona? 

  Ja akurat testowałem oba te projektory stojące obok siebie (a dokładniej przełączając pomiędzy nimi na tych samych filmach oglądając te same sceny lub zapauzować obrazy itp) więc mogę podzielić się moja opinią.

  Ekran white matt 150 cali, projekcja 5,5m od ekranu, fotele około 5m od ekranu.

  Pokój dobrze zacieniony ale biały sufit. Testowałem w zasadzie głównie tytuły UHD bo o taki upgrade projektora do takiego materiału mi chodziło.

  JVC pracował w trybie default dla HDR, Epson głównie w trybie natural. Oba projektory były w jakimś zakresie ustawione pod moje gusta. Zewnętrznej kalibracji nie zamierzałem robić więc bardziej porównywałem jakość obrazu out of the box + ustawienia jasności, kontrastu, gamma, temperatury kolorów i ewentualnie intensywności kolorów. Innych ustawień raczej nie ruszałem.

  Krótkie wnioski:

  • JVC miało lepsze czernie ale tylko w bardzo ciemnych scenach. W mieszanych i jasnych przewaga w czerniach nie była widoczna. Ale jednocześnie JVC gubiło sporo szczegółów w cieniach w porównaniu do Epsona co akurat trochę mi przeszkadzało. W JVC bawiłem się ustawieniami shadow level (czy jakoś tak się to nazywało) ale niewiele to pomogło w różnicy między maszynami. Czarne niebo w JVC wyglądało sporo czarniej ale nie był to absolutnie poziom OLED czego się spodziewałem po tych wszystkich recenzjach :).
  • Epson jest dużo jaśniejszy co szczególnie widać w scenach dziennych. Dzięki temu miałem zdecydowanie lepsze wrażenia odbioru bardziej trójwymiarowego obrazu. Dla mnie był to jeden głównych czynników przemawiający za tym projektorem. Kontrast w dziennych scenach Na Obydwu projektach jest świetny ale Epson dzięki większej jasności jest po prostu przyjemniejszy i bardziej wciągający przy tak dużym ekranie jak u mnie.
  • Ostrość jest podobna, może jak się da pauzę to JVC jest delikatnie ostrzejszy w ustawieniach dafaultowych. Po podejściu do Ekranu na JVC latają mrówki/szum. Na Epsonie nic nie lata ale widać pixele. Więc inna technologia obrazu i inne artefakty :) W Epsonie można podnieść szczegółowość (detail Enhancement) i wtedy jest wyraźnie ostrzejszy ale kosztem tego że z części filmów wyłazi ziarno.
  • Kolory na Epsonie także bardziej mi się podobały bo były po prostu jaśniejsze. Kolory HDR są wyraźne i zdecydowanie bogatsze niż na standardowym BluR. 
  • Głośność pracy  - tu też nie znalazłem w żadnych recenzjach tego co zaobserwowałem. Na poziomie high Epson jest słyszalny ale sporo cichnie po włączeniu filmu bo prędkość wiatraka zależy od wyświetlanego obrazu. JVC ma stałą głośność i obroty wiatraka co powoduje że wcale nie jest cichszy.
  • W JVC nie ma regulacji tonalnej w HDR, w Epsonie jest i po podbiciu jasnych szczegółów jest bardzo dobry efekt szerokiej dynamicznej palety z dużą jasnością aby napędzić duży ekran. 

  Tak więc myślałem że JVC będzie dużo lepszą maszynką, ale nawet jakby były w tej samej cenie raczej bym go nie wybrał ponad TW9400. Jednak Piękne kolory, jasność i HDR bardziej do mnie przemawiają niż lepsza czerń w ciemnych scenach. Już naużywałem się ciemniejszych projektorów w życiu ale taka jasność przy świetnym kontraście to jest dla mnie nowa jakość w kinie.  I dlatego zdecydowałem się na Epsona pomimo że wszyscy mówili że JVC jest lepsze. Moim zdaniem trzeba samemu zobaczyć i porównać na podobnym Ekranie aby mieć odpowiedź jak to wypada. Na małym ekranie myślę że Przewaga Epsona w tych elementach o których pisałem stałaby się może i wadą bo byłoby za jasno w SDR a zalety JVC jak poziom czerni zostają. Dlatego rozumiem że do Ekranów mniejszych JVC może zostawiac lepsze wrażenia i stąd takie opinie. Ale i tak bym sprawdził czy tak jest w rzeczywistości.

   

 7. Przy tak dużym ekranie jakim jest 150" również moim zdaniem epson z mocniejsza lampa lepiej się sprawdzi w hdr niż jvc.... 🙂 Tutaj potrzeba jak najmocniejszej lampy, ewentualnie ekranu z dużym gain pow.1.2 w celu wzmocnienia i podniesienia jasności w hdr.

 8. Tak się zastanawiam jak salony podchodzą do pokazów projektorów? Czy tak samo podchodzą do każdego jeśli chodzi o ustawienia? Skąd my klienci mamy wiedzieć że każdy został tak samo ustawiony (czyli najlepiej jak się da)? Czy na pewno ten za 10 i więcej tyś lepiej świeci niż ten za 5/7tyś?

  Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 9. Ale głupie pytanie. Dodatkowo zadane w kilku tematach.

  Żadnej pewności nie mamy na nic.

 10. Specjalnie. Burza mózgów. Nie każdy jest we wszystkich tematach. Ale czy głupie? Nie sądzę.

  Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

  Jeśli ktoś wydał z 15tyś na projektor i ma teoretycznie jeden z najlepszych to się na takich sprawach nie zastanawia. Ktoś inny może nie chcę tyle wydawać. A sprzedawca pewnie zrobi wiele żeby ten droższy wcisnąć. Najpewniej by było wypożyczyć do siebie ze trzy projektory i samemu pobawić się parę dni. Ale czy to możliwe? Nie wiem.

  Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka