Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung UE55NU7472 | TEST | Najtańszy TV 4K z szeroką paletą barw i HDR!
Samsung UE55NU7472 | TEST | Najtańszy TV 4K z szeroką paletą barw i HDR!

Samsung UE55NU7472 | TEST | Najtańszy TV 4K z szeroką paletą barw i HDR!

4.81K
4
Samsung NU74XX to szczególny model w serii NU7000

Słowem wstępu

Najniższa seria telewizorów Samsung, jaka powstałą na rok 2018/19, oznaczona jest cyfrą “7” na początku nazwy. Jest ona bardzo przystępna cenowo i oferuje podstawowe możliwości, przez co rozumiemy 60Hz matrycę, efekt HDR na poziomie 300 nitów (czyli minimum by w ogóle “coś się działo”), oraz wąską paletę barw, choć… Jeśli chodzi o ten ostatni fakt to należałoby rozwinąć sformułowanie, bowiem w serii NU7XXX występuje szczególna linia oferująca szeroką paletę barw pomimo swojej bardzo niskiej ceny! Konkretnie mamy tu na myśli modele NU7472, NU7442, NU7452, NU7402, NU7462, czyli linię składającą się z wyświetlaczy o rozmiarze 43″, 50″, 55″, oraz 65″. Jak widać w nazwie, na drugim miejscu znajduje się cyfra 4. Różnice w końcówkach oznaczają zazwyczaj daną sieć sprzedaży lub wyposażenie jednak obrazowo to nadal te same telewizory. Za ekran 55″, który najlepiej użyć jako wyznacznika ceny modelu, przyjdzie nam zapłacić niewiele ponad 2 499zł. To naprawdę brzmi dobrze i oszczędnie! Co potrafi zaoferować wyświetlacz w takiej cenie? Przekonajmy się.

Wygląd

Wykonanie telewizora należy bez dwóch zdań zapisać do jego mocnych stron. Centralna podstawa w kształcie litery Y, a także ramka, sprawiająca wrażenie monolitycznej to cechy, które nie kojarzą się z tanim produktem. Oczywiście jeśli “popukamy” w te elementy to uświadomimy sobie, że nie jest to metal, ale wizualnie wrażenie jest bardzo dobre, a przecież to jest najważniejsze.

Akcesoria

Niespodziewanym dodatkiem, który także nadaje klasy jest pilot bardzo podobny do tego z najwyższych modeli telewizorów QLED. Rewolucja “pilotowa” nastąpiła już dwa lata temu, kiedy to Samsung postanowił maksymalnie uprościć kontroler i zabrać z niego większość przycisków. Osobiście byłem nastawiony nieco sceptycznie do tak drastycznych zmian, aczkolwiek widziałem także ich plusy. Okazuje się, że rozwiązanie zostało ciepło przyjęte przez konsumentów, w związku z czym producent postanowił kontynuować trend prostego i eleganckiego pilota. Tak jak poprzednio, pilotem będziemy mogli kontrolować także inne urządzenia współpracujące z telewizorem, po poprawnej identyfikacji przez złącze HDMI (tą drogą wysyłane są komendy).

Testy syntetyczne

Badana cecha:wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU3840×2160, 55″
TYP MATRYCYLCD z podświetleniem typu PFS LED
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu)60Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej)4 200:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
 • średni: 4 800:1
 • max: 6 000:1
 • min: 3 850:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
 • SDR: 275 cd/m2
 • HDR: 275 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
POWŁOKA MATRYCYekran satynowy, dobrze tłumiący odbicia
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 1,1
 • maks. dE: 2,0
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2)250 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 11 ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 11 ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 11 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
PEŁNA ROZDZIELCZOŚC KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)Tak
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORUTak (w UHD)

Matryca, zalecane ustawienia

NU7472 wykorzystuje typową matrycę VA

Matryca

Najtańszy w ofercie Samsung NU7472 wykorzystuje matrycę typu VA. Panel ma 60Hz i uzyskuje szeroką paletę barw (niezbędną do poprawnej reprodukcji treści Ultra HD) za pomocą specjalistycznych diod typu PFS LED. Rozwiązanie to stosowane jest przez wielu innych producentów.

Zalecane ustawienia

Menu obrazu w tegorocznych modelach nie przeszło jakiejś szczególnej zmiany. Mamy te same predefiniowane tryby obrazu:

 • Dynamiczny
 • Standard
 • Naturalny
 • Film
Poprawne ustawienia proporcji obrazu.

Sugerowanym wyborem jest oczywiście ostatni z nich. To właśnie tryb film pozwala uzyskać obraz najbliższy temu co widział reżyser w studio filmowym. Kolejne co powinniśmy zrobić to wyłączyć overscan, czyli obcinanie krawędzi obrazu. Aż nie chce się wierzyć, że w 2019r. ta funkcja wciąż jest domyślnie włączona. By zobaczyć cały obraz należy udać się do menu “ustawienia rozmiaru obrazu” i włączyć funkcję “dopasuj do ekranu”. Może być ona niedostępna na wszystkich źródłach. W takim wypadku nie jest potrzebna dalsza regulacja. Ostatnim sugerowanym ustawieniem jest wyłączenie filtra wygładzającego obraz. Przez niego będziemy tracić detale obrazu:

 • Obraz -> Ustawienia zaawansowane -> Czysty obraz cyfrowy -> Wyłącz

Warto wspomnieć jeszcze o ustawieniach płynności ruchu (Ustawienia zaawansowane -> Motion Plus). W tym menu powinniśmy ustawić suwak redukcja drgań na taką wartość, by płynność obrazu była akceptowalna. W telewizorze nie znalazł się żaden dedykowany tryb do oglądania sportu i bardzo dobrze. Normy wizyjne do oglądania transmisji sportowych są takie same jak do innych treści, a tryby o nazwie “sport”, czy “mecz” nie robią nic innego jak sztuczne podbijanie obrazu, które równie dobrze możemy uzyskać w trybie “dynamiczny”.

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie (tryb Film)

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych2,2maksymalna3,6
Średnia deltaE barw ze wzornika2,4maksymalna5,1
Średnia deltaE palety szarości3,3maksymalna5,3

Profesjonalna kalibracja Samsung NU7472

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych1,0maksymalna2,4
Średnia deltaE barw ze wzornika1,1maksymalna2,0
Średnia deltaE palety szarości0,6maksymalna1,4

Telewizor prezentuje dosyć przyzwoity obraz po uruchomieniu trybu “Film” i wprowadzeniu zalecanych powyżej ustawień. Na poczet niedoskonałości w odwzorowaniu kolorów można by tylko wpisać kolor biały, który ma zafarb żółto – zielony, co powoduje specyficzny nalot na całym obrazie. Jeśli widzowie są przyzwyczajeni do chłodniejszych tonów bieli (co jest raczej typowe) to opisane ocieplenie obrazu będzie nietrudne do wychwycenia. Samsung NU7472 reaguje jednak bardzo dobrze na kalibrację, bo oferuje w tej materii dokładnie tak duże możliwości jak najwyższe modele telewizorów. W związku z tym biel da się wybielić, co ożywia obraz!

Pomimo dobrego opisania funkcji kalibracyjnych, by uzyskać wiarygodny pomiar musimy jednak dysponować wysokiej klasy sprzętem ze względu na diody PFS zastosowane w telewizorze.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Po zaaplikowaniu zalecanych ustawień (opisanych we wstępie), NU7472 może pochwalić się bardzo dobrą obróbką obrazu. Wyłączenie redukcji szumów, oraz innych zbędnych „dopalaczy” sprawiło, że obraz trafiał na ekran praktycznie w takiej formie, w jakiej został wypalony na płycie, tudzież nadany w telewizji. Bez jakichkolwiek zmian. Po ustawieniu suwaka ostrości na pozycję „0” nie miało też miejsca jakiekolwiek uwypuklanie krawędzi. Jeżeli jednak planujemy oglądać głównie materiały poddane mocnej kompresji, na przykład z telewizji, to możemy sobie pozwolić na nieznaczne podniesienie suwaka „ostrość”…

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

Równomierność ekranu

Pod względem równomierności ekranu NU7472 wypada zaskakująco dobrze. Najistotniejszą informacją jest na pewno to, że nie uświadczyłem na matrycy ani grama efektu DSE (brudnego ekranu), który bardzo irytuje przy oglądaniu sportu. Oczywiście mogą się pod tym względem trafić też gorsze egzemplarze. Kwestia sztuki i zawsze warto to sprawdzić. Testowy był kompletnie pozbawiony takich defektów. Rozkład jasności był również przyzwoity. Przebarwienia dało się zauważyć, ale tylko w najbardziej wymagającym teście białej planszy.

Jak widzimy większość powierzchni matrycy, znajdująca się w sąsiedztwie środka ekranu ma bardzo dobrą jednorodność. Niedoskonałości widać dopiero w bezpośrednim pobliżu ramki telewizora. A tak to wygląda okiem kolorymetru:

-13%-13%-8%-8%-13%
-16%-13%-2%-1%-13%
-16%-1%ref.-1%-9%
-13%-1%0%0%-9%
-14%-11%-16%-10%-12%

Kontrast i Czerń

Samsung NU7472 posiada matrycę LCD typu VA, czyli tą o lepszym kontraście. Producent nie zastosował jednak żadnej funkcji wygaszania lokalnego, która pozwalałaby obniżać strefowo jasność matrycy, by dać wrażenie lepszej czerni. Można by nad tym ubolewać, aczkolwiek w przypadku wyświetlaczy z niedostateczną ilością stref często takie funkcje przynoszą też irytujące zachowania w postaci pulsującej jasności, gdy w filmie pojawiają się np. napisy. Tego na NU7472 nie powinniśmy spotkać. Przyjrzyjmy się zatem jak dobrej czerni możemy się spodziewać.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis scenyWynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI4 600:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA4 700:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA6 000:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI3 850:1

Jak możemy wyczytać z powyższej tabeli, NU7472 potrafi dostarczyć bardzo przyzwoitą czerń dzięki dużym, natywnym, możliwościom swojej matrycy. Pod tym względem możemy więc pochwalić telewizor, bo w tej cenie prawie niemożliwe będzie znaleźć TV o lepszej sprawności w warunkach kinowych, tym bardziej, że konkurencja stosuje bardzo często matryce IPS, gdzie kolor czarny jest kilkukrotnie słabszy!

Obsługa Ultra HD / 4K

Samsung NU7472 zapewnia dokładnie wszystko w temacie kompatybilności z Ultra HD, czego użytkownik mógłby zapragnąć. Treść Ultra HD ze wszystkimi walorami (HDR, szeroka paleta barw) możemy podać zarówno przez HDMI, jak i z Internetu, tunerów wbudowanych, czy nośników pamięci masowej.

Cecha:Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUMNie
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020)94% / 73%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMITak, wszystkie HDMI
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+)Nie
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHDPełna kalibracja w tym samym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

ScenaOpis scenyJasność HDR
hdr1NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2270 cd/m2
hdr2SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ260 cd/m2
hdr3NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ215 cd/m2
hdr4ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH240 cd/m2
hdr5.jpgPLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE270 cd/m2
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

 • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
 • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
 • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
 • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
 • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
 • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Możliwości NU7472 w dziedzinie odwzorowania efektów treści HDR nie powalają na kolana, ale własnie takiej skuteczności spodziewałem się po telewizorze, biorąc pod uwagę jego półkę cenową. Średnia wyników, wynosząca 250cd/m2 raczej w małym stopniu pozwala odczuć, że w ogóle obcujemy z treścią HDR. Różnica względem SDR sprowadza się do trochę większej ilości detali w bielach, które telewizor dobrze zachowuje aż do wartości 1000 lub 4000 nitów, w zależności z jakim filmem się zetknie (jest to automatycznie rozpoznawane). W przypadku treści o mniejszej szczytowej jasności (do 1000 nitów) obraz wydaje się być w porządku, natomiast gdy TV stara się zachować większą ilość przejść tonalnych (bo obcuje z filmem masterowanym do 4000 nitów) to obraz robi się już trochę za ciemny i ma się wrażenie jakby chciało się podnieść suwak “podświetlenie”, ale ten jest już przecież na maksymalnej wartości. Innymi słowy HDR działa, ale raczej nie jest on namacalny ze względu na możliwości jakie zapewnia nam matryca. Przypomnę raz jeszcze, że niczego innego nie spodziewałbym się po telewizorze z takiej półki cenowej. Jak zaakcentowałem w powyższej tabelce, 350 nitów to minimum by w ogóle efekt HDR miał sens, jednak żaden TV tej klasy nie potrafi dostarczyć nic ponad to.

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Fabryczny tryb Film (HDR)

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych8,2maksymalna10,3
Średnia deltaE barw ze wzornika5,0maksymalna8,1
Średnia deltaE palety szarości5,6maksymalna13,9

Skalibrowany tryb Film (HDR)

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych6,6maksymalna9,2
Średnia deltaE barw ze wzornika3,5maksymalna5,7
Średnia deltaE palety szarości3,2maksymalna11,9

Jak możemy zaobserwować na diagramach, z oddaniem barw z szerokiej palety, nasz bohater testu – Samsung NU7472 radzi sobie dosyć zgrabnie. To zdecydowanie należy pochwalić, bo mało który TV z tej półki cenowej zapewni nam taką sprawność. Kolor jest dosyć wierny pierwowzorowi, a ponadto możliwe jest wyświetlenie głęboko nasyconych czerwieni, oraz zieleni. Do pełnego pokrycia reżyserskiej palety barw w prawdzie brakuje kilku procent, ale w stosunku do palety barw znanej z filmów Full HD  jest bardzo duża różnica. Kalibracja trybu HDR wnosi wiele dobrego bo po pierwsze potrafi rozjaśnić obraz, dzięki czemu trochę zaciera się wrażenie, że nie wystarcza jasności, a po drugie niweluje efekt ocieplenia, który jest tożsamy z tym, który zaobserwowałem w trybie zwykłym (przy treści SDR).

Choć więc HDR nie daje się specjalnie odczuć to szeroka paleta barw cieszy oko i w połączeniu z rozdzielczością 4K obraz Ultra HD wygląda dużo korzystniej niż Full HD!

Odwzorowanie ruchu

Samsung NU7472 zbudowany jest w oparciu o 60Hz matrycę, co zwiastuje, że najlepszą sprawność może on wykazać w filmach. Te mają bowiem mały klatkaż (24 klatki/ sek) i nawet na 60Hz matrycy mogą być wyświetlone z płynnym ruchem. Tym bardziej, że w telewizorze zaimplementowano autoski system “Auto Motion Plus”, który pozwala uzyskać pożądaną płynność w 10 krokach! Zero oznacza tutaj brak poprawy płynności (więc filmy będą lekko szarpać – jak w kinie), zaś 10 maksymalną poprawę, co da nam tak zwany efekt teatralny. Tak natomiast wypada TV w dynamicznych scenach sportowych.

InformacjeObraz postrzegany w ruchu
Smużenie:

duże

Maksymalna jasność:

270 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

dowolna regulacja

Odwzorowanie dynamicznego ruchu np. przy treściach sportowych nie jest na najwyższym poziomie, jak widzimy na zdjęciu uchwyconym w ruchu. Tak jednak to wygląda na 60Hz matrycy i raczej nic z tym nie możemy zrobić. Nie odnośmy jednak wrażenia, że jest to jakiś wielki problem – doza smużenia nie jest jak na starych telewizorach LCD. Tutaj jest to co najwyżej kilkadziesiąt pikseli, spowodowane czasem trwania każdej klatki, a nie nadmiernym czasem reakcji matrycy. W telewizorze znajdziemy także funkcję zwaną “Wyraźny ruch (LED)”, ale raczej nie będzie z niej użytku ponieważ powoduje znaczne migotanie obrazu.

Kąty widzenia

Na matrycy VA kąty widzenia nie należą do mocnych stron. Telewizor ten jest przystosowany do oglądania głównie na wprost ekranu. Pod kątem dosyć szybko spada saturacja barw i uwydatniają się detale w ciemnych szarościach co wizualnie zmniejsza głębie obrazu.

Granie na konsoli i PC

Ustawienie „trybu gra” zostało w prawdzie przeniesione z głównej zakładki menu, ale jak już wspomniałem powinno aktywować się ono samoczynnie po wykryciu konsoli. Po sprawdzeniu np. z Xbox One X tak właśnie się dzieje. Musimy tylko ustawić tryb gry na „Auto”.

Rodzaj sygnałuOpisUstawienia telewizoraWynik
[GRY] 1080pLag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD“Gra”11 ms
[GRY] 1080p + HDRLag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR“Gra (HDR)”11 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)“Standardowy”11 ms
[GRY] 4KLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR“Gra”11 ms
[GRY] 4K + HDRLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR“Gra (HDR)”11 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniaczLag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek“Film”84 ms
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie "Grafika"
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) po oflagowaniu wejścia jako PC.

Zarówno przy sygnale Ultra HD 4K (czy to z HDR, czy bez), jak i Full HD, a także w kombinacji Full HD + HDR (np. z klasycznej konsoli PS4) opóźnienie było skrajnie niskie! 11 ms oznacza, że telewizor sam z siebie dodaje zaledwie 3 milisekundy opóźnienia! Tyle bowiem upływa pomiędzy czasem transmisji pierwszej i środkowej linii obrazu. Udało się więc zejść w pobliże wartości monitorów gamingowych. Wow!

Nvidia SLINasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę GeForce RTX 2080 Ti powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 1080 Ti. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

System i Smart TV

System Tizen nie przeszedł w tym roku jakiejś dużej rewolucji, ponieważ w ubiegłym roku był dopracowany już tak bardzo, że zastanawiałem się momentami, czy da się zaprojektować interfejs jeszcze lepiej. Naprawdę Samsungowi niewiele już można było zarzucić i w porównaniu do systemu niektórych producentów można było się poczuć jakby testowało się telewizor o 10 lat młodszy. Dlatego pozwolę sobie posłużyć się materiałem wideo dotyczącego QLED 2017. Piotr Gmerek omówił w nim kluczowe funkcje interfejsu.

System Tizen ma chyba najlepszy i najwygodniejszy interfejs “home”. Agreguje on bowiem wejścia, ustawienia i aplikacje. W przypadku tych ostatnich mamy wrażenie, że są one przez cały czas aktywne. Wystarczy bowiem najechać np. na “Netflix”, by znaleźć się wewnątrz serwisu i mieć bezpośredni dostęp do seriali i filmów. Działanie przypomina trochę komputer PC w którym przełączamy się pomiędzy oknami aplikacji. Bardzo to wygodne. Oczywiście niektóre programy działają sprawniej, a niektóre trochę mozolnie (np. TVN Player, czy Ipla), ale nie inaczej jest na telewizorach innych producentów.

Dolną belkę można oczywiście dopasowywać pod własne preferencje przesuwając aplikacje miejscami itd. Mamy także dostęp do klasycznych programów jak np. przeglądarka internetowa, jednak korzystanie z niej jest mało wygodne bez myszki (możemy oczywiście takową podłączyć do tv). Aplikacja youtube obsługuje Ultra HD i HDR. Równie wygodnie działa interfejs telewizyjny. Gdy skorzystamy z anteny podłączonej bezpośrednio do TV, na belce zyskujemy dostęp do ulubionych programów i podstawowych funkcji. EPG jest schludnie zaprojektowane:

Wbudowany odtwarzacz plików z nośników USB jest bardzo praktyczny. Ma możliwość edycji napisów (kolor, rozmiar, położenie), wygodnego przewijania, czy wyboru ścieżki audio. Niestety nie był w stanie odtworzyć największych plików Ultra HD z HDR (60-80GB). Duża stratą, dla osób, które oglądają filmy w plikach, podłączając pendrive lub dysk bezpośrednio do telewizora może okazać się też porzucone wsparcie dla formatu DTS Audio! Samsung NU7472 nie jest w stanie rozpoznać takiej ścieżki dźwiękowej w pliku wideo.

Prosta konfiguracja początkowa, oraz możliwość sterowania telewizorem

Dzięki wykorzystaniu nowej aplikacji SmartThings, po naciśnięciu jednej ikony połączymy telewizor ze smartfonem i skonfigurujemy znajdujące się w nich aplikacje. Urządzenia zapamiętają się i, gdy po raz kolejny znajdziemy się przed telewizorem, wystarczy wybrać w smartfonie np. aplikację Spotify, aby uruchomiła się ona na dużym ekranie. Szybkie, przejrzyste menu, które od dawna jest jednym z wyróżników telewizorów Samsung oraz designerski i wygodny pilot Smart Control zapewniają wysoki komfort obsługi telewizora i pozwalają na sterowanie wieloma podłączonymi urządzeniami za pomocą jednego pilota.

Jakość dźwięku

Dźwięk z NU7472 można by określić jako “normalny”. Pod tym hasłem możemy rozumieć, że sprawność jest typowa jak dla płaskiego telewizora, który nie chwali się np. dodatkową listwą z głośnikami. Do oglądania programów informacyjnych jest to całkowicie wystarczające. Możemy podgłośnić telewizor nawet na 90% skali, a i tak nie będzie trzasków, czy innych zniekształceń. W filmach, serialach, czy nawet treściach sportowych raczej oczekiwalibyśmy pełniejszego dźwięku, ale zawsze możemy przecież dokupić soundbar tejże firmy!

Podsumowanie i ocena

Najtańszy w ofercie model Samsunga jest bardzo ciekawym produktem, ale musimy skorzystać z wiedzy zawartej w tym teście i sięgnąć konkretnie po serię NU74XX z cyfrą 4 w nazwie czyli np. testowany NU7472. Ekran ten zaoferuje nam szeroką paletę barw, której próżno szukać w innych telewizorach z początkowymi cyframi “71; 72; 73” w nazwie. Poza dobrymi kolorami, dzięki którym filmy zarówno Ultra HD jak i Full HD wyglądają naturalnie, telewizor może pochwalić się raczej podstawowymi możliwościami, ale odczuwam silne wrażenie, że producent wycisnął wszystkie soki z zastosowanego sprzętu. Pomimo 60Hz matrycy znajdziemy tu system, który pozwala poprawić płynność obrazu w filmach. Sama matryca nie ma plam, ani dużych spadków jasności co mogłoby występować w tej półce cenowej. Ponadto ma bardzo dobrą czerń. Mimo niskiej ceny zakupu NU7472 wcale nie wygląda tanio. Wykonanie jest na poziomie, a pilot tożsamy z tymi z najwyższych modeli QLED jest wisienką na torcie. Warto wspomnieć też, że system operacyjny w zasadzie niczym się nie różni od wyższych telewizorów w ofercie. Mamy więc fenomenalnego Tizen’a, który jest bardzo wygodny, intuicyjny, a także ładny graficznie. Telewizor polecam wszystkim, którzy mają mocno ograniczony budżet. Naprawdę będzie ciężko znaleźć coś lepszego w tej cenie.

PLUSY

 • Wysoki kontrast matrycy mimo braku funkcji poprawiających ten aspekt
 • Dobre oddanie barw i duże możliwości kalibracji
 • Szeroki gamut – potrzebny do uzyskania wiernych kolorów w Ultra HD
 • System Tizen
 • Wysokiej jakości wykonanie
 • Świetny pilot
 • Rekordowo niski input lag ważny dla graczy
 • Pomimo 60Hz matrycy bardzo dobry upłynniacz ruchu
 • Pełna obsługa HEVC 4K – pliki, telewizja naziemna i satelitarna

MINUSY

 • Rozważając półkę cenową TV – brak, no może HDR mógłby być ciut lepszy

Cena referencyjna: Samsung UE43NU7472 1 999 zł / Samsung UE50NU7472  2 349 zł / Samsung UE55NU7472 2 499 zł / Samsung UE65NU7472 3 699 zł 

Sprzęt do testów dostarczyła firma Samsung


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”. t

(4806)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(4)

 1. Jeżeli Samsungi UE43NU7472  kosztują 1 999  zł na matrycy VA (tym niemniej w sieci jednak są inne Informacje odnośnie tego rozmiaru) z obsługą szerokiej palety barw, to jeżeli wierzyć cennikowi nowe serie Panasonica 704 i 804  na matrycach VA w rozmiarach 40'' mają kosztować prawie drugie tyle a rozmiary 55''  ponad 1500 taniej i ponoć też mają mieć matrycę 50 Hz, to jak faktycznie nie dadzą tych matryc 100 Hz to spore zapasy ubiegłorocznych Samsungów z serii NU7niestety mocno dadzą Panasowi popalić  :

  f680cdbdd922c.png

  205a82bb514b8.png

  Tak że jeżeli faktycznie nowe Panasy w serii 8000 będą na matrycach 50 Hz

   

  Jeżeli Samsungi UE43NU7472  kosztują 1 999  zł na matrycy VA z obsługą szerokiej palety barw, to jeżeli wierzyć cennikowi nowe serie Panasonica 704 i 804  na matrycach VA w rozmiarach 40'' mają kosztować prawie drugie tyle a rozmiary 55''  ponad 1500 taniej i ponoć też mają mieć matrycę 50 Hz, to jak faktycznie nie dadzą tych matryc 100 Hz to spore zapasy ubiegłorocznych Samsungów z serii NU7niestety mocno dadzą Panasowi popalić  :

  f680cdbdd922c.png

  205a82bb514b8.png

  Tak że jeżeli faktycznie nowe Panasy w serii 8000 będą na matrycach 50 Hz

  EDIT:

  Z tym że ponoć model Model 43NU74  jest na IPS ?

 2. Samsung w 43" nie jest na matrycy VA. Tzn. był ale zazwyczaj trafisz na IPSa. Trzeba sprawdzać w sklepie.

 3. Przydałbym się test philipsa 6503 lub 6703 i LG 50uk6500 (50 cali to VA). Tego LG można mieć za ~1750 zł.

 4. Cytuję "Samsung NU7472 posiada matrycę LCD typu VA, czyli tą o lepszym kontraście. Producent nie zastosował jednak żadnej funkcji wygaszania lokalnego, która pozwalałaby obniżać strefowo jasność matrycy, by dać wrażenie lepszej czerni. Można by nad tym ubolewać, aczkolwiek w przypadku wyświetlaczy z niedostateczną ilością stref często takie funkcje przynoszą też irytujące zachowania w postaci pulsującej jasności, gdy w filmie pojawiają się np. napisy. Tego na NU7472 nie powinniśmy spotkać."
  Odnośnie tego fragmentu wpisu. Posiadam ten model w wersji 50 cali i jestem prawie pewien że działa taka funkcja w moim telewizorze. Obraz ściemnia się przy mocno zaczernionych scenach, ale nie przy napisach końcowych co ciekawe :) Znalazłem też takie wpisy w e-manualu do serii 7472 na stronie Samsunga.739832376_samsung1.thumb.jpg.16e1bb467c947a5db350adad97afb437.jpgsamsung2.jpg.bba10d581b19b2457e6f7ad39b152907.jpgnionych