Home Testy Konsole Testujemy ViewSonic X2-4K. Konsole Xbox dostały własny projektor 4K HDR! Obraz 100 cali zamiast telewizora?
Testujemy ViewSonic X2-4K. Konsole Xbox dostały własny projektor 4K HDR! Obraz 100 cali zamiast telewizora?

Testujemy ViewSonic X2-4K. Konsole Xbox dostały własny projektor 4K HDR! Obraz 100 cali zamiast telewizora?

2.47K
0

Projektor dedykowany konkretnej konsoli? O takim sprzęcie jeszcze nie słyszeliśmy. Legendarna marka ViewSonic powraca z produktem, który powinien zainteresować wszystkich posiadaczy Xboksów. Powinien, bo są ku temu przekonujące powody. Przetestowaliśmy model X2-4K – czy zachwyci graczy?

Projektor zamiast TV? Konsole Xbox mają swój dedykowany model! Sprawdziliśmy ViewSonic X2-4K

Coraz więcej osób sięga po projektory, których pierwszym i podstawowym zadaniem jest zapewnienie większej przekątnej obrazu w stosunku do telewizora. Koszt nabycia takiego produktu, który wyświetli nam na ścianie ekran grubo przekraczający niekiedy 100 cali, to w zestawieniu z wyposażonym w tak wielki panel telewizorem dosłownie “drobne”. Nic więc dziwnego, że perspektywa oglądania filmów i seriali lub grania w gry na projektorze kusi. Na rynku nie brakuje rzutników przyjaznych szczególnie tej ostatniej grupie konsumentów, ale czy słyszeliście o projektorze dosłownie dedykowanym konsolom Xbox? Takie oto urządzenie – a nawet dwa – przygotowała znana i renomowana firma ViewSonic, która z przytupem powraca na polski rynek.

W nasze ręce trafił na kilka dni projektor ViewSonic X2-4K, który twórcy stworzyli z myślą o konsolach “zielonych”. Produkt opatrzono oficjalną plakietką “Designed for Xbox”, więc o nieudolnej próbie “podpięcia” się pod legendarną gamingową markę nie ma tu mowy. X2-4K oraz jego brat – X1-4K – to sprzęty mające dać najlepsze doświadczenia posiadaczom konsol Microsoftu.

Nie da się nie zauważyć, że ViewSonic X2-4K to urządzenie powiązane z Xboksami. Widać to po delikatnych, acz sugestywnych akcentach w charakterystycznym odcieniu zieleni. Samo urządzenie pozytywnie zaskakuje swoimi kompaktowymi gabarytami i niewielką wagą. Można wręcz powiedzieć, że jest to sprzęt w pełni mobilny, szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na dużą dowolność instalacji, jaką zapewnił producent – szczególnie w obszarze warunków projekcji obrazu.

Wyróżnikami projektora ViewSonic X2-4K mają być przede wszystkim wysoka częstotliwość odświeżania oraz niskie opóźnienie sygnału, czyli input lag. W pierwszej kolejności postanowiliśmy więc sprawdzić te kwestie, ale najpierw musieliśmy oczywiście zainstalować sam projektor. Wykorzystaliśmy do tego własny ekran, choć równie dobrze jako obszar docelowy projekcji można wybrać białą ścianę. Model X2-4K jest elastycznym projektorem, bo charakteryzuje się dosyć krótkim rzutem i nie trzeba usuwać z jego drogi znajdujących się w pomieszczeniu elementów wystroju. Obraz o przekątnej 100 cali osiągnęliśmy ustawiając go na stoliku zaledwie 1,5 metra od ekranu. Na dodatek nie musieliśmy się wcale napracować przy odpowiednim dopasowaniu obrazu do ekranu, jako że produkt marki ViewSonic zapewnia menu ustawień pionowej i poziomej geometrii obrazu, a na dodatek także opcję dostosowania czterech narożników. Dzięki temu nie musimy ustawiać projektora centralnie, co z pewnością spodoba się lubiącym wygodę graczom.

Po instalacji podpięliśmy konsolę Xbox Series X. Tutaj warto wspomnieć, że dzięki obsłudze przez projektor funkcji HDMI CEC, ten włączy się automatycznie po aktywowaniu konsoli. Ponadto jeśli skorzystamy z portu HDMI 2, aktywuje się dedykowany tryb gry oferujący między innymi wyrazistsze kolory niż standardowe ustawienie obrazu. Projektor X2-4K wyświetla obraz w rozdzielczości 4K, natomiast jeśli chcemy osiągnąć maksymalne odświeżanie na poziomie 12oHz, musimy “zejść” do wspieranej przez konsolę Xbox rozdziałki 1440p. Maksymalnie odświeżanie w 4K to natomiast 60Hz.

Jeżeli chodzi o input lag, to jest naprawdę przyzwoicie. Projektorom wszelkiej maści wprawdzie daleko jest do osiągów cechujących topowe telewizory premium, ale poniżej pewnych wartości opóźnienia niemal nie da się tego realnie odczuć podczas grania. Projektor ViewSonic X2-4K posiada przydatną funkcję 3X Fast Input, która znacznie obniża wartość opóźnienia. Znalazło to potwierdzenie w naszych pomiarach. Przy sygnale 1080p/60Hz zmierzyliśmy 18ms, natomiast przy 1080p/120Hz26ms. Są to naprawdę niskie wartości biorąc pod uwagę klasę urządzenia. Funkcji 3X Fast Input nie da się natomiast aktywować przy sygnałach 4K, stąd w trybie 4K/60Hz pomiary był już nieco wyższy: 30ms. To nadal dobrze i podczas zabawy nie powinniśmy w praktyce odczuwać opóźnienia.

Testowany projektor generuje całkiem wysoką jasność jak na urządzenie o stosunkowo niewielkich rozmiarach. 2900 lumenów powinno zadowolić nie tylko miłośników wieczornych sesyjek, ale również nie przeszkodzić tym, którzy preferują granie za dnia w oświetlonym pomieszczeniu. Nie jest to oczywiście urządzenie preferowane w dziennych warunkach, ale i taka zabawa jest na nim możliwa. ViewSonic zapewnia też wsparcie dla HDR, a kolory wyświetlane są przez X2-4K poprawnie, choć naszym zdaniem nie zaszkodziłaby profesjonalna kalibracja – fabrycznie urządzenie nieco przekłamuje barwy, co jednak nie uderza specjalnie w oczy.

Menu ustawień projektora nie grzeszy mnogością rozwiązań, ale pozwala wygodnie dostosować najważniejsze parametry obrazu, w tym zarządzać HDR i regulować źródło światła. Czego z resztą wymagać więcej, skoro najważniejsze, czyli współpraca z konsolą, stoi tu na wysokim poziomie. Wystarczy podpiąć Xboksa i rozpoczynać zabawę. Projektor wyposażony jest w wygodny, dobrze leżący w dłoni pilot z klawiszami dającymi kontrolę nad wszystkimi najważniejszymi sprawami. Przyciski są podświetlane.

Z tyłu obudowy projektora ViewSonic X2-4K znajdziemy – obok dwóch portów HDMI 2.0 (HDCP 2.2) także USB-CUSB 2.0, RS-232C oraz audio.

Pod kątem dźwięku też jest naprawdę godnie. Jeśli nie zdecydujemy się na podpięcie własnego zestawu kina domowego, na pokładzie X2-4K czekają dwa 6-watowe głośniki marki Harman Kardon. Brzmi to naprawdę nieźle, choć oczywiście zalecamy skorzystanie z czegoś mocniejszego, jeśli mamy taką możliwość. Doraźnie jednak – skoro jest to urządzenie całkiem mobilne – przyzwoity dźwięk mamy zapewniony. A sam projektor powinien nam się świetne sprawować przez lata, bowiem producent deklaruje żywotność na poziomie aż 30 tysięcy godzin. Ile to sesyjek w Call of Duty? Nawet nie chce nam się liczyć. Ponadto nie musimy się zbytnio martwić o nasz wzrok, jako że ViewSonic jest pierwszym producentem projektorów na świecie, który uzyskał prestiżowy certyfikat TÜV SÜD “Low Blue Light”. Gwarantuje on znikomą emisję szkodliwego światła niebieskiego, więc na wyświetlany obraz patrzy się komfortowo przez długi czas.

Czy warto sięgnąć po projektor ViewSonic X2-4K? To zależy jakim budżetem dysponujemy. Sprzęt ten nie należy bowiem do najtańszych, choć z uwagi na swoją specyfikę wcale nie stoi pod tym względem wyżej od pokrewnych produktów. Cena modelu X2-4K wynosi około 8 300 złotych. Dla wielu posiadaczy konsol może się to wydawać dużo, jednak należy pamiętać, że z uwagi na rozdzielczość 4K, w pełni ostry i barwny obraz o przekątnej 100 cali, dobrą jasność i wysoką płynność, będzie to też bardzo dobre narzędzie do oglądania filmów i seriali czy sportowych transmisji. W każdym z tych aspektów X2-4K może z powodzeniem zastąpić telewizor, jeśli oczywiście nie stawiamy na czerń i poziom kontrastu zapewniany przez telewizory z matrycami OLED.

Poza tym wszystkim sama marka ViewSonic jest gwarantem klasy i najwyższej jakości wykonania. W Polsce wiele osób na pewno uśmiecha się na widok charakterystycznego logo ViewSonic, jest to bowiem tajwańsko-amerykański producent kojarzony nie tylko z projektorami, ale również monitorami i innymi sprzętami bezpośrednio związanymi z dystrybucją obrazu.

Projektor ViewSonic X2-4K – galeria zdjęć z testu HDTVPolska


Przeczytaj więcej:

(2472)

0 0 głos
Article Rating

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x