Home Testy Projektory BenQ DLP 4K nowa technologia TI w projektorze BenQ W11000
DLP 4K nowa technologia TI w projektorze BenQ W11000

DLP 4K nowa technologia TI w projektorze BenQ W11000

22.60K
0

Projektory o rozdzielczości 4K są niezwykle wyczekiwanym, przez miłośników kina domowego, urządzeniami. Nic dziwnego. Na ekranach o dużych przekątnych, niedoskonałości obrazu Full HD są wyraźnie widoczne. Przypomnijmy, że rozdzielczość jest walorem obrazu, który widać dopiero przy spełnieniu odpowiednich warunków dotyczących odległości widza i wielkości ekranu. Wynika to jasno z naszej portalowej aplikacji – kalkulator odległości od wyświetlacza. Możemy z niej wyznaczyć w jakiej odległości powinien znajdować się widz, by czerpać korzyści z rozdzielczości 4K (i widzieć wady 1080p).

W symulacji użyłem dosyć typowego rozmiaru ekranu projekcyjnego – 120″. Większość osób projektujących obecnie kino w domu, montuje taki lub nawet większy ekran. Jak widać na załączonym obrazku, w tych warunkach rozdzielczość 1920×1080 okazuje się niewystarczająca już przy odległości 5 metrów (widza od ekranu). Wiele osób preferuje zajmować pozycję jeszcze bliższą, by doznać większej immersji obrazu. Widzimy zatem, że rozdzielczość UHD/4K jest znacznie bardziej ważna w przypadku projektora niż telewizora. Pierwszy rząd kanap, odsunięty 3 – 3,5 metra od nawet 120″ ekranu, nie budzi w nikim zastrzeżeń. Co innego w świecie telewizorów, w przypadku których nawet przy dużych matrycach (65 – 75″) trzeba by zasiadać względnie blisko ekranu (2,6 – 3m).

4K w projektorze – czy to możliwe?

Problematyka rozdzielczości systemu projekcyjnego jest dużo bardziej złożona niż w przypadku wyświetlaczy płaskich. W telewizorze postrzegamy z reguły taką rozdzielczość, jaką zapewnia dana ilość pikseli matrycy. Różne rodzaje powłok ekranu (satynowe, przejrzyste, matowe) nie mają szczególnie dużego wpływu na ostrość obrazu (choć oczywiście jakiś, minimalny wpływ jest). Rozdzielczość może spadać jedynie przy poruszającym się obrazie, gdy telewizor nie jest w stanie zapewnić odpowiednio małego rozmycia obrazu i widz traci możliwość rozróżnienia detali.

W projektorze spotykamy się z szeregiem innych problematycznych czynników. Należą do nich przede wszystkim ograniczenia ze strony układu optycznego projektora. Nie ma większego problemu, by umieścić więcej pikseli w przetworniku projektora (choć oczywiście wiąże się to z kosztami), pozostaje tylko mały szkopuł – światło z nich musi przejść przez wiele elementów optyki i cały czas pozostać odseparowane od światła z sąsiadujących pikseli, by możliwe było rozróżnienie drobnych detali obrazu. Następnie musi odbić się w takiej postaci od ekranu. Szereg praw optyki bardzo utrudnia ten proces. Zobaczmy jak złożona jest konstrukcja typowego obiektywu.

leica

Problem zbieżności paneli w teorii.Z konieczności stosowania wielu soczewek biorą się rozmaite abberacje, czyli właśnie zniekształcenia światła przechodzącego przez układ optyczny. Głównym problemem jest zdolność rozdzielcza obiektywu, która może być niższa niż ilość pikseli przetwornika obrazu i punkty na ekranie będą rozmyte. Równie dużym problemem jest rozbieżności paneli, która występuje w projektorach o kilku oddzielnych chipach. Projektory 3LCD (Epson), SXRD (Sony), oraz D-ILA (JVC), cierpią właśnie z tego powodu. Problem, od strony teoretycznej, przedstawiłem na grafice po prawo. Tak natomiast wygląda on w praktyce. Na poniższym zdjęciu wyświetlane są linie o grubości jednego piksela, na natywnym projektorze 4K.

konwergencja

Jak widać nie są one ostre “jak brzytwa”, a także rozszczepiają się na poszczególne barwy składowe (RGB), szczególnie na brzegach ekranu. W konsekwencji sam fakt, że przetwornik projektora ma natywne 4K nie znaczy jeszcze, że zobaczymy obraz o takiej rozdzielczości na ekranie! Zależeć to będzie od bardzo wielu czynników, związanych przede wszystkim z jakością optyki projektora.

(22603)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

13
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x