Home Testy Projektory JVC Test projektora JVC DLA-RS3100 8K. Referencja w świecie kina domowego w twoim domu!
Test projektora JVC DLA-RS3100 8K. Referencja w świecie kina domowego w twoim domu!

Test projektora JVC DLA-RS3100 8K. Referencja w świecie kina domowego w twoim domu!

3.69K
1

Najnowszy lineup marki JVC Professional niedawno zadebiutował na rynku i składa się z trzech projektorów laserowych! Wszystkie z nich, można by rzec, należą do segmentu high-end. Pomimo to, różnice pomiędzy urządzeniami są zasadnicze. Projektorem, któremu poświęcimy dzisiaj uwagę jest RS3100, czyli prawie najwyższy z modeli.

Słowem wstępu

Już na pierwszy rzut oka widać, że główną zmianą najnowszego line-upu projektorów jest implementacja portów HDMI 2.1 (o pełnej przepustowości 48Gbps). Pozwala to podać do projektora natywny sygnał 4K@120Hz, a także 8K@60Hz. W związku z tym drugim, usprawniono system e-shift tak, aby z matrycy o natywnej rozdzielczości 4K, był w stanie uzyskać poczwórną rozdzielczość, czyli 8K. W podobny sposób działało to dwie generacje wstecz przy niższych rozdzielczościach (4K z przetwornika Full HD). Producent mocno zaznacza także wsparcie dla HDR10+, oraz autorską funkcję auto tone-mappingu dla treści HDR10. Zarówno te, jak i wszystkie inne aspekty przetestujemy za chwilę w teście. Zapraszamy!

Model urządzenia DLA-RS1100 DLA-RS2100 DLA-RS3100 DLA-RS4100
Rozdzielczość (natywna) 4K 4K 4K 4K
HDR – dynamiczne przetwarzanie statycznego HDR klatka po klatce ● (Autotone mapping) ● (Autotone mapping) ● (Autotone mapping) ● (Autotone mapping)
HDR – przetwarzanie dynamicznych metadanych zaszytych w materiale źródłowym ● (HDR10+) ● (HDR10+) ● (HDR10+) ● (HDR10+)
Jasność (lumeny) 1900 2200 2500 3000
Przyjmowanie i wyświetlanie sygnału (max) 4K@120Hz 8K@60Hz 8K@60Hz 8K@60Hz
Wersja HDMI HDMI 2.1  48Gbps HDMI 2.1   48Gbps HDMI 2.1   48Gbps HDMI 2.1   48Gbps
Źródło światła lampa laser laser laser
e-shift brak e-shiftX (2-kierunkowy) e-shiftX  (4-kierunkowy) – lepsza ostrość obrazu e-shiftX  (4-kierunkowy) – lepsza ostrość obrazu
Kontrast dynamiczny 400 000:1 : 1 : 1 : 1
Kontrast statyczny 40 000:1 40 000:1 80 000:1 100 000:1
Filtr kinowy (100% pokrycie DCI-P3)
Optyka o ultra wysokim kontraście (tłumienie rozproszonego światła)
Obiektyw (szklany) 65mm 65mm 65mm 100mm
Len shift ‘+/-80% pion +/-34% poziom ‘+/-80% pion +/-34% poziom ‘+/-80% pion +/-34% poziom +/-100% pion +/-43% poziom

Zanim jednak przejdziemy do właściwego testu, przypomnę, że wszystkie modele JVC Reference Series są urządzeniami klasy High End, które wymagają wysokiej jakości obsługi zarówno przed jak i posprzedażnej, a także profesjonalnej kalibracji. Z tego względu linia profesjonalna, tak zwane RS-y, są sprzedawane wyłącznie przez salony wideo specjalizujące się w sprzedaży i instalacji projektorów do kina domowego. Producent dąży do tego, aby linia Pro była bezkonkurencyjna nie tylko jeśli chodzi o jakość obrazu i design, ale także aby poziom obsługi przed i posprzedażnej był jak najwyższy. W konsekwencji jeśli zdecydujemy się na któryś z projektorów klasy Reference mamy zyskać na kilku polach:

Jakość obrazu:

 • Projektor w technologii D-ILA z technologią 8K e-shiftX wyposażony w wejścia HDMI 2.1 HDCP 2.3 z pełną obsługą UltraHD 4K120P 4:4:4 oraz HDR
 • Wysoki kontrast naturalny wynikający z zastosowanej technologii, dodatkowo dynamiczna przysłona i dynamiczna kontrola lasera działająca na „samych krańcach”
 • Ręcznie selekcjonowane i indywidualnie testowane komponenty (w najwyższych modelach RS) – wysokiej jakości optyka, selekcjonowane panele D-ILA
 • Przesunięcie soczewki zmotoryzowane – Pionowo ± 80 %, poziomo ± 34 % wraz z funkcją pamięci, pozwalającą na zastosowanie ekranu 2,35:1
 • Wsparcie dla HDR10+
 • Dynamiczny tone-mapping HDR10
 • Upłynniacz ruchu działający w każdej rozdzielczości

Wygląd:

 • Projektory JVC Reference Series są jednymi z najładniejszych projektorów na rynku. Złote elementy wykończeniowe podkreślają high-endowy charakter urządzenia i sprawiają, że projektor zwyczajnie się podoba.

Wsparcie klienta:

 • Profesjonalne wsparcie przy doborze sprzętu minimalizujące ryzyko nieodpowiedniego doboru sprzętu do warunków pomieszczenia
 • Fachową instalację
 • Szybką pomoc w przypadku awarii. Przedstawiciel producenta deklaruje posiadanie lamp do wszystkich modeli projektorów do 3 generacji wstecz w celu maksymalnego skrócenia czasu reakcji!
 • Możliwość wydłużenia gwarancji nawet do 5 lat. Nie jest to forma ubezpieczenia jak często oferują sprzedawcy tylko pełnowartościowa gwarancja producenta. Chęć wydłużenia gwarancji należy zgłosić przed zakupem urządzenia.

Jak więc widać już tylko z tych powodów warto szerzej zainteresować się modelami RS.  A zatem zaczynamy!

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Logo eisa

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

 • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
 • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
 • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
 • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
 • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
 • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Kalibracja przebiegła, jak zawsze, przy użyciu najlepszych urządzeń – Jeti Specbos 1211, Klein K-10A.

(3692)

2 2 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

4
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
braavoo
braavoo
1 miesiąc temu

Gmeru, Rzucam wyzwanie związane z powrotem do korzeni. Niech forum stanie się obiektywne i zobaczmy czy różnica w cenie pomiędzy modelami jest warta. Porównajmy następujące modele: RS3100 vs RS2000 vs RS540. Zapraszam z modelem RS3100 do mnie do domu. Mam jeszcze RS540 i RS2000. Pewnie trzeba będzie wszystkie modele skalibrować bo już trochę godzin przepracowały ale co to dla Kopra. W tygodniu będę miał też BlackMagic Delink Quad Recorder więc dodatkowo można będzie porównać jak działa Frame by Frame JVC vs MadVR. Mam PC-ta z kartą 3090 i potężną bazę materiału w 4k. Mam też tuner satelitarny 4k. Zapraszam do… Czytaj więcej »

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x