Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung Q8C TEST 65″ telewizora QLED 2017 z Ultra HD i HDR
Samsung Q8C TEST 65″ telewizora QLED 2017 z Ultra HD i HDR

Samsung Q8C TEST 65″ telewizora QLED 2017 z Ultra HD i HDR

24.30K
38

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Rodzaj palety barw Wynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI 99%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 2020 79%

Wspomniane kwantowe kropki nowej generacji, pozwoliły poszerzyć paletę barw, które reżyser ma do dyspozycji tworząc film. Mowa tutaj dokładnie o palecie DCI. Samsung chwali się pełnym jej pokryciem, z moich testów wynika, że jest raptem o 1% mniej, co jest rewelacyjnym wynikiem i trudno wymagać czegokolwiek więcej od telewizora pod tym względem! Zobaczmy jednak rzecz znacznie istotniejszą – jak telewizor radzi sobie z oddawaniem mieszanek barw w porównaniu do monitora studyjnego, na którym powstają filmy Ultra HD.

Ustawienia fabryczne

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,9 maksymalna 5,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,8 maksymalna 4,1
Średnia deltaE palety szarości 3,0 maksymalna 10,1

Ponownie, sugerowanym trybem do oglądania treści UHD jest “Film”. W trybie HDR jest on na szczęście pozbawiony negatywnych zjawisk nieuzasadnionego przygasania. Niestety ustawienia fabryczne są mocno przeciętne, by nie użyć słowa słabe. Jak wspomniałem w poprzednim akapicie, po pierwszym włączeniu filmu Ultra HD z HDR ciężko było w ogóle odnieść wrażenie, że obcujemy z tego typu treścią. Wynika to z ułomności oddawania poszczególnych poziomów jasności – jak widzimy na wykresie czarna (zmierzona) charakterystyka, jest mocno poniżej referencyjnej (żółtej). Choć może wydawać się, że nie jest to aż tak drastyczna różnica, to w rzeczywistości jasność poszczególnych efektów może być nawet do 40% zbyt niska! Dlatego pomimo przyzwoitej jasności szczytowej, efekty w filmach wydawały się w pierwszej chwili słabe. Wstępną receptę na ten problem opisałem w poprzednim akapicie. Nie pomoże jednak ona w drugim mankamencie – zbyt niskich saturacjach niektórych barw. Ta ułomność jest podobna do tego z czym spotkałem się w SDR. Obraz jest czasem zbyt mdły.

Po kalibracji Ultra HD

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,8 maksymalna 5,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,5 maksymalna 4,4
Średnia deltaE palety szarości 2,2 maksymalna 3,7

Kalibrację trybu do HDR da się zapisać pod tym samym trybem co do SDR. Dzięki temu nie ma potrzeby ręcznej zmiany ustawień przy oglądaniu filmów Ultra HD. Nie przesadzę jeśli napiszę, że proces jest wręcz zbawienny dla jakości obrazu. Dopiero po takim ustawieniu efekty HDR zaczęły wyglądać tak jak powinny przy zmierzonych wartościach szczytowych jasności! Ponadto udało się popracować nad nasyceniami barw. Kolory nabrały jeszcze więcej blasku i naturalności, aczkolwiek wierność ich oddania nie była jakaś piorunująca. Gdzieś w połowie zakresu jasności (czyli tam gdzie większość informacji w filmach SDR) dominował lekko czerwony odcień, wyżej zaś błękitny. Ponadto średnie tony obrazu nadal miały zaniżoną jasność, choć znacznie mniej niż przed kalibracją. Tą ułomność być może będzie można dopracować w przyszłości, gdy firma PortraitDisplay wyda nową wersję aplikacji kalibracyjnej. Ręczna edycja tychże ustawień jest z pewnych przyczyn niemożliwa, a na pewno nie uzasadniona czasowo.

HDR po kalibracji – (prawie) odpowiednio jasny i nasycony, zgodnie z możliwościami telewizora.

Warto zwrócić uwagę także na jeden błąd popełniony przez producenta. Poniższe nie dotyczy normalnych użytkowników telewizora, którzy nie zamierzają na własną rękę edytować ustawień zaawansowanych. Gdyby to jednak kogoś ciekawiło, to prawidłowym ustawieniem funkcji “przestrzeń barwna” jest paradoksalnie DCI, a nie Bt.2020!

(24302)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(38)

 1. 14 godzin temu, clear napisał:

  Zeszłoroczny Panasonic DX900 cały czas jest bardzo atrakcyjny względem tej serii QLED. Jake są wasze odczucia po testach obu telewizorów?. DX900 65' cena spadła a sklepie na ścianie obok OLED na tym samym źródle Panas wygląda lepiej. 

  Czyżby u Locoloco kilka DX900 zalegało w magazynie ? :) 

 2. Jak zwykle nie można pobrać pełnego raportu z kalibracji :/

 3. 23 godziny temu, jodlasty napisał:

  Jak zwykle nie można pobrać pełnego raportu z kalibracji :/

  Poprawione :)

 4. Dnia 8.04.2017 o 11:57, Danio31b napisał:

  OLED miażdży tego QLEDA we wszystkim poza nitami 

  Jednak uczciwie trzeba dodać poza płynnością i ostrością obrazu ruchomego, w tym oled szczególnie dobry nie był i nie jest. Do końca też nie wiem jak "out od the box" radzi sobie z odcieniami szarości lezacymi blisko czerni.

 5. Dzięki Macieju za test.

   

  Telewizor zupełnie nie porywa, szczególnie za taką kwotę. Oddanie kolorów co najmniej słabe, kontrast taki sobie, ruch średni, pokrycie palety jak w OLED - poza szczytową jasnością nie widzę żadnej przewagi tej technologii na diodami organicznymi.

 6. nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę na testy Q7F na rtings.
  testowali dwa różne modele i w obu zmierzyli "peak brightness" na poziomie ok 782 nitów.
  Samsung wysłał więc do nich swoich inżynierów i okazało się że oba egzemplarze były uszkodzone - light guide plate.
  i teraz najlepsza część... poprawę jasności można uzyskać poprzez... kilkukrotne rzucenie TV o podłogę (!!!) (w pudełku oczywiście)

  rtings:
  Update 07/05/2017: We improved the TV's brightness by realigning the light guide plates by dropping the TV. The brightness increased a bit, by 30-100 cd/m², at the cost of worse uniformity. The brightness scores have been updated, and an updated brightness plot is shown here.

  video:

  https://youtu.be/_DBzfkP9w0s

   

 7. 4 minuty temu, eReS napisał:

  nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę na testy Q7F na rtings.
  testowali dwa różne modele i w obu zmierzyli "peak brightness" na poziomie ok 782 nitów.
  Samsung wysłał więc do nich swoich inżynierów i okazało się że oba egzemplarze były uszkodzone - light guide plate.
  i teraz najlepsza część... poprawę jasności można uzyskać poprzez... kilkukrotne rzucenie TV o podłogę (!!!) (w pudełku oczywiście)

  rtings:
  Update 07/05/2017: We improved the TV's brightness by realigning the light guide plates by dropping the TV. The brightness increased a bit, by 30-100 cd/m², at the cost of worse uniformity. The brightness scores have been updated, and an updated brightness plot is shown here.

  video:

  https://youtu.be/_DBzfkP9w0s

   

  Teraz wszyscy zaczną rzucać swoimi o podłogę x)

 8. 3 minuty temu, szpaksonus napisał:

  Teraz wszyscy zaczną rzucać swoimi o podłogę x)

  no nie jest to rekomendowane rozwiązanie :)
  poza tym ma też ujemne skutki

 9. Witam przeczytałem z uwaga test i jako że posiadam Q7 to również uważam że tryby fabryczne są bardzo słabe (słabe nasycenie kolorów) 

  Czy ktoś powie mi prosto i rzetelnie jak ustawić ten tryb Hdr (fabrycznie nijaki) 

  Nie bardzo wiem gdzie to zmienić. #Gmeru możesz mi udzielić rady gdzie to ustawić?  

  Warto pochylić się także nad kalibracją trybu HDR. Jak się bowiem okazuje jest ona niezwykle istotna. W kolejnym akapicie przedstawię o co dokładniej chodzi, jednak skrótowo napiszę, że efekt jest zadowalający dopiero po przesunięciu suwaka „ST2084” na skrajną wartość, tj. 3. W fabrycznych ustawieniach efekty świetlne są zaniżone o kilkadziesiąt procent! Trudno powiedzieć dlaczego zostały one tak słabo dopracowane, seria KS miała zdecydowanie lepszy fabrycznie tryb HDR. Grunt, że jest możliwość regulacji.
  Źródło: https://hdtvpolska.com/samsung-q8c-test-65-telewizora-qled-2017-z-ultra-hd-i-hdr/

  Czy dobrze rozumiem ze w zakładce gama zmieniamy z BT.1886 na ST2084 i potem klikamy skalę na +3 ?

  20171209_004006.jpg

REKLAMA: Automatyczne przekierowanie nastąpi za 20 sekund Przejdź do HDTVPolska teraz »