Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung Q8C TEST 65″ telewizora QLED 2017 z Ultra HD i HDR
Samsung Q8C TEST 65″ telewizora QLED 2017 z Ultra HD i HDR

Samsung Q8C TEST 65″ telewizora QLED 2017 z Ultra HD i HDR

25.50K
0

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2 565 cd/m2
hdr2 Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność 650 cd/m2
hdr3 Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie 865 cd/m2
hdr4 Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR 485 cd/m2
hdr5.jpg Plansza “L20”. Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance 1 250 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Sprawność odwzorowanie efektów HDR na Samsungu Q8C jest zdecydowanie ponadprzeciętna i widać spory postęp względem ubiegłorocznych serii KS (poza KS9500, który posiadał podświetlenie direct led). Efekty HDR są widoczne, jednak przyznać trzeba, że naprawdę wysokie jasności (ponad 450 – 500 cd/m2) dostępne są wyłącznie w wybranych scenach, gdzie od telewizora nie wymaga się dużej powierzchni świecenia. W innym przypadku jasność będzie ograniczana. Ogromnym postępem względem ubiegłorocznych modeli jest także zdolność do podtrzymania jasności przez dłuższy czas (wymagają tego nowe testy UHD Alliance). Oznacza to brak problemów z pulsowaniem ekranu, gdy nie ma na nim dużej ilości ruchu. To potrafiło doskwierać w modelach linii KS (ponownie poza KS9500). Na planszy syntetycznej wartość jest jak zwykle najwyższa – aż 1 250cd/m2, oznacza to, że w trybach z bardziej wynaturzonymi barwami (np. dynamicznym) uda się osiągnąć obiecaną wartość HDR1500. Trzeba jednak pamiętać, że w filmach uświadczymy co najwyżej ułamek tego efektu.

Warto pochylić się także nad kalibracją trybu HDR. Jak się bowiem okazuje jest ona niezwykle istotna. W kolejnym akapicie przedstawię o co dokładniej chodzi, jednak skrótowo napiszę, że efekt jest zadowalający dopiero po przesunięciu suwaka “ST2084” na skrajną wartość, tj. 3. W fabrycznych ustawieniach efekty świetlne są zaniżone o kilkadziesiąt procent! Trudno powiedzieć dlaczego zostały one tak słabo dopracowane, seria KS miała zdecydowanie lepszy fabrycznie tryb HDR. Grunt, że jest możliwość regulacji.

(25495)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

38
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x