Home Gry na PC Resident Evil 2 | RECENZJA | Xbox One X 4K HDR (analiza)
Resident Evil 2 | RECENZJA | Xbox One X 4K HDR (analiza)

Resident Evil 2 | RECENZJA | Xbox One X 4K HDR (analiza)

3.28K
0

Grafika (4K / HDR)

Myślę, że dość dobrze na poziomie prezentacji fabularnej, mechaniki i grywalności oddałem czym jest Resident Evil 2 w swojej esencji. Czas na kilka słów o stronie techniczno-graficznej. RE2 zasila RE Engine, ten sam, który był trzonem Resident Evil 7. Ten wizualny rodowód jest oczywisty, także w kwestii klatkażu albowiem wersje konsolowe celują w 60 FPS. Widać to też w teksturach otoczenia ale i również przeniesionym interfejsem użytkownika. Namacalny jest z drugiej strony postęp w animacji i modelach postaci, które wyglądają niesamowicie (także zdechlaki). Szczerze mówiąc to myślałem, że tylko Naughty Dog jest w stanie zapewnić taką płynność poruszania się. Mimika postaci, sposób zachowywania się ich włosów to istny wizualny benchmark.

Resident Evil 2
Konfiguracja HDR jest jasna i klarowna – wystarczy zrobić to o co jesteśmy proszeni.

Moje cyniczne oko z drugiej strony jest świadome, że pewne lokacje są nieco uproszczone wizualnie (lub też mogłyby być bardziej przyozdobione), prawdopodobnie aby zachować płynność. Widać także drobne artefakty globalnej iluminacji. Na początku też czułem się nieco rozczarowany 1620p, kiedy w RE7 na Xbox One X po (długo oczekiwanym ale zaimplementowanym) patchu było natywne 4K. Niekiedy owszem, możemy odnieść wrażenie, że obraz jest nieco rozmiękczony ale prawda jest taka, że tam pod maską RE Engine dzieje się wiele rzeczy w post-processingu a cały silnik jest złożony.

Resident Evil 2

Ostatecznie jednak jest to wybitne osiągnięcie techniczne zważywszy, że klatki gra gubi dosłownie w 3-4 sytuacjach (np. wejście do wschodniej części komisariatu z dworu) na całą grę. HDR sprawia, że odcienie skóry postaci są naturalniejsze. Dzięki niemu źródła światła, przy ogólnej ciemności gry będą się mocniej wyróżniać. W SDR natomiast w przyciemnionych scenach tracimy dużo detali. Tam gdzie gra szczególnie bryluje to pojedyncze źródła światła nad drzwiami i neony, które zarówno odznaczają się wysokim stopniem jasności. Może nieco drażnić to, że standardowo gra wydaje się jasna ale to prawdopodobnie dlatego, żeby zrekompensować granie przy jakimkolwiek świetle, a znalezienie idealnego poziomu HDR dla waszego telewizora może nie być takie łatwe.

Gmeru: Gdy pierwszy raz odpaliłem grę – oniemiałem. Początkowe sceny na stacji benzynowej powalają wykorzystaniem technologii Ultra HD a w szczególności HDR. Tutaj bez dwóch zdań najlepiej sprawdza się telewizor w technologii OLED. Wręcz wymagana jest perfekcyjna czerń i kontrast gdyż całość jest przedstawiana w takich klimatach. Czyli im macie lepszy telewizor LCD lub w sumie każdy OLED tym będziecie bardziej zachwyceni. Różnice w odbiorze tej gry na niskiej lub średniej klasie tv a na wysokiej są dość znaczące. Gdyby wszystkie tytuły były tak dopracowane pod względem UHD to każde pieniądze przeznaczyłbym na jak najwyższej klasy wyświetlacz. Dobrze, że TV OLED ostatnio mocno potaniały 😉 (np. tutaj możecie o tym poczytać). Poniżej przedstawiam Wam też dokładną analizę użycia HDR w RE2 przygotowaną przez naszych kolegów z kanału HDTVTest. Nie wspominałem jeszcze ale wspólnie dysponujemy nowym narzędziem do perfekcyjnego pomiaru użycia HDR w filmach czy grach i próbkę tego możecie zobaczyć na poniższym filmie. Dajcie znać czy chcielibyście zobaczyć więcej takich analiz – wtedy pomyślimy nad zrobieniem kolejnych.

(3275)

0 0 głos
Article Rating
Jakub Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

2
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x