Home Testy Telewizory LCD Panasonic Panasonic EX600 (TX-65EX600e) TEST niedrogiego TV Ultra HD (2017) z HDR
Panasonic EX600 (TX-65EX600e) TEST niedrogiego TV Ultra HD (2017) z HDR

Panasonic EX600 (TX-65EX600e) TEST niedrogiego TV Ultra HD (2017) z HDR

88.96K
0

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,2 maksymalna 8,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,2 maksymalna 7,3
Średnia deltaE palety szarości 3,7 maksymalna 6,9

Paleta barw i charakterystyka jasności (kontrastowość) obrazu wyglądają zadowalająco poprawnie, zarówno w ocenie wizualnej jak i pomiarowej. Mankamentem jest jednak balans bieli. Obraz w trybie Prawdziwe Kino, z fabryczną temperaturą barwową “Ciepła 2” jest nazbyt ciepły. W konsekwencji obraz przybiera lekko kremowo – żółty odcień, jakby przykrywała go folia z filtrem sepii. W pobliżu czerni sprawa wygląda już inaczej i tam czuć dominantę błękitów. Najlepiej widać to na czarno białym filmie – jasne sceny są ciepłe, ale w cieniach obraz jest zaniebieszczony. Gdy oglądamy obraz kolorowy, to niuanse te nie rzucają się aż tak wyraźnie w oczy, a ocieplona biel czasami nawet korzystnie wygląda na odcieniach skóry. Sumarycznie jest to niezły wynik, uwzględniając klasę cenową telewizora. Jest jeszcze jeden mankament – czyste kolory niebieskie i błękitne. Uciekają one lekko w róż. Nie jest to doskwierające, ale da się zauważyć na niektórych częściach obrazu jak np. na niebie w filmie Oblivion:

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)

Profesjonalna kalibracja Panasonic EX600

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,3 maksymalna 7,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 2,5
Średnia deltaE palety szarości 0,6 maksymalna 1,7

Funkcje kalibracyjne w niedrogim modelu niemalże nie różnią się od telewizorów “wyższych” w linii Panasonic’a. Piszę “niemalże”, ponieważ pewne różnice są. Brakuje trzech suwaków do kontroli jasności barw drugorzędowych. Choć jest to skrajnie dogłębne ustawienie, którego z reguły nawet nie trzeba dotykać, to jego brak sugeruje uproszczoną kontrolę nad matrycą, a co za tym idzie mniejsza przewidywalność oddania barw w niektórych obszarach. Patrząc jednak na wykres można przyjąć, że wszystko trafia w punkt – tak jak na monitorze reżyserskim. Wyjątkiem są jednak błękity, których nie da się sprowadzić na docelowe miejsca. Nawet po kalibracji pozostaje więc to subtelne odbarwienie kolorów niebieskich w stronę różu. Znika jednak cały żółty zafarb, co jest niezwykle korzystne wizualnie!

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 

(88963)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

83
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x