Skocz do zawartości
Maciej Koper

LG OLED C9 | TEST | Nowy telewizor premium na 2019 rok

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Maciej Koper napisał:

W kwestii DV dochodzi licencja od każdego wyprodukowanego odbiornika, która rzekomo kosztuje w przeliczeniu na nasze ponad 3zł, więc nie jest to już taka groszowa sprawa jak z HDR10+.

Dokładnie. W zależności od klasy telewizora oznacza to od ~0.02% do ~0.1% jego ceny :)
Dla wielbiciela nowych technologii wzrost ceny telewizora o 3 zł nie ma żadnego znaczenia, ale brak lub obecność obsługi DV już tak. Całe szczęście, że taki Panasonic (i nie tylko) poszedł po rozum do głowy i w tegorocznych OLEDach wprowadził obsługę DV, do tego "tv-led", a nie te niskopoziomowe soniakowe nie wiadomo co ;)
Dzięki temu mają dużą szansę, że przy następnym rozdaniu to u nich zostawię gotówkę.

3 godziny temu, Maciej Koper napisał:

Algorytm dynamicznego mapowania jest, ale nie jest perfekcyjny. Niestety mocno oszukuje obraz (często nadmiernie rozjaśnia). Przy HDR10+ efekty są przewidywalne. Przynajmniej w założeniu.

Owszem, nie jest perfekcyjny, podobnie jak DV... (chociaż taki miał być :) )
Powiedzmy sobie jednak szczerze, dynamiczne metadane to była zajawka tak ze dwa lata temu, a nie obecnie gdy mamy wyświetlacze z dynamicznym mapowaniem tonów czy Panasowego Optimizera, który przy okazji nie ma negatywnego wpływu na ciemne obszary obrazu czy ogólnie APL.
Co do HDR10+ - słabo to widzę aby zwykły śmiertelnik odczuł, że ma do czynienia z czymś wyraźnie lepszym skoro Vincentowe oko ma problemy z wychwyceniem na OLED jakichkolwiek różnic w obrazie względem zwykłego HDR10. Nie pomaga w tego typu testach też to, że niemal wszystkie dotychczas wydane filmy w HDR10+ na UHD BD były masterowane na 1000 nitowym Sony BVM-X300 i z MaxCLL mniej więcej tej wielkości.

Edytowane przez misfit
  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Maciej Koper napisał:

 Czekamy na matrycę OLED 240Hz, która pozwoli połączyć interpolację ze wstawianiem czarnej klatki.

 

No właśnie gdzie te szumnie zapowiadane matryce  240Hz z CES?  Wystarczyło dać to ulepszone Motion Pro o którym pisało  FlatPanelsHD.  Niestety nie zrobili tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Recenzja dalej wprowadza w błąd co do obsługi głosowej w LG. Wszystko co na jej temat jest wypisane to kompletna bzdura i sprostowanie w tym zakresie powinno się pojawić już dawno. Ten system to kpina i nikt nigdy nie powinien traktować go jako zaletę tego tv. Osobiście czuję się zwyczajnie oszukany. 

- upłynniacze w LG w zeszłym roku były kompletnie do kitu. Recenzja twierdzi że c9 ma doskonały. Pytanie czy nastąpiła tak ogromna poprawa, czy recenzja wprowadza ordynarnie w błąd tak samo jak w przypadku asystenta głosowego. Obawiam się niestety że to drugie

- recenzja nie wspomina nic o poprawie wad w ciemnych partiach obrazu (zarówno banding jak i gradacja), o czym mówią inne recenzje tego modelu. 

 

Edytowane przez Trekis
  • Plusik 1
  • Haha 1
  • Smutny 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Trekis napisał:

- Recenzja dalej wprowadza w błąd co do obsługi głosowej w LG. Wszystko co na jej temat jest wypisane to kompletna bzdura i sprostowanie w tym zakresie powinno się pojawić już dawno. Ten system to kpina i nikt nigdy nie powinien traktować go jako zaletę tego tv. Osobiście czuję się zwyczajnie oszukany. 

- upłynniacze w LG w zeszłym roku były kompletnie do kitu. Recenzja twierdzi że c9 ma doskonały. Pytanie czy nastąpiła tak ogromna poprawa, czy recenzja wprowadza ordynarnie w błąd tak samo jak w przypadku asystenta głosowego. Obawiam się niestety że to drugie

- recenzja nie wspomina nic o poprawie wad w ciemnych partiach obrazu (zarówno banding jak i gradacja), o czym mówią inne recenzje tego modelu. 

 

To chyba czytałeś inną recenzję?! Albo jesteś "ordynardnie" niedouczony i trudno ci zrozumieć słowo pisane?

O gradacji tylko w podsumowaniu:

Najbardziej przystępny w ofercie telewizor OLED LG, wydany na 2019 rok, czyli LG C9 jest bliźniaczo podobny do swojego poprzednika, czyli modelu C8. Posiada jednak kilka istotnych udoskonaleń, które w pewnych przypadkach mogą dawać bardzo wymierne korzyści. Pierwsze z nich to funkcja “Płynnej gradacji”, która bardzo skutecznie maskuje niedoskonałości słabej jakości materiałów wideo i nie powoduje jednocześnie rozmycia obrazu. 
Źródło: https://hdtvpolska.com/lg-oled-c9-test-nowy-telewizor-premium-na-2019-rok/?showfull=1

O obsłudze głosowej i działaniu upłynniacza też sporo napisano.

Radzę przynajmniej przeprosić recenzenta za ton swojej wypowiedzi.

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w C9, a jestem laikiem (miałem B7), średnio wychodzą 3 rzeczy:

1. U mnie przycisk Movies włącza jakiś serwis Rakuten, którego praktycznie nie znam. A mam Netflixa (i miałem HBO GO) - nie wiem czy da się to jakoś przełączyć by agregował wszystkie serwisy filmowe - pytanie jakie ma to łączyć - Netflix i co - Player czy jakieś TVP też?

2. Polecenia głosowe - nie miałem pojęcia jakie polecenia rozpoznaje telewizor ale tylko na pogodowe pytania odpowiada normalnie. Reszty szuka na YouTubie. Pytałem o jakieś wyniki meczy, miejsca etc to wszystko szukał na YT. Aha jeszcze testowałem zmianę źródła i to działało. Komendy wyłączenia tv po zakończeniu filmu czy programu na NC+ to jakieś sci-fi i raczej nie (za)działa.

3. W B7 był tryb PAP na wszystkich źródłach hdmi - teraz widzę tylko z LiveTV czyli naziemną. To słabe. Przydałby się tryb PIP ale tego to nie ma wcale chyba. Miałem kiedyś na jakimś Sony.

4. Fajne jest sterowanie pilotem też w menu konsol - XOX czy PS4 - w końcu oglądanie filmów na BD czy Bduhd będzie normalnie sterowane z pilota a nie pada który się wyłącza. Tylko w PS4 się wkurzyłem bo jak gram na PSVR i tv chcę wyłączyć to konsolę też wyłącza - włączam PSa z powrotem to tv nazad na on. ?

5. Tak jak w B7 czasem czerń mi się przełączy na auto i jest szara a nie czarna. Co więcej czasem w ogóle mam opcję tej czerni zablokowany i nie mogę przełączyć.

A jednak 5 kwestii wyszło ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobić żeby można było sterować w menu konsoli pilotem? U mnie to nie działa. I też po wciśnięciu 'movies'  włącza mi się ten serwis rakuten, nie mam pojęcia co to jest ?

Co do sterowania głosowego, to też fajnie przełącza źródła sygnału, ale jak pisze marbel, sporo rzeczy szuka na YouTube, wtf? ? Na przykład bez problemu rozpoznaje komendę 'wyłącz TV za godzinę' ale już 'wyłącz telewizor za 2 czy 3 godziny' to już wyszukuje czegoś na YouTube 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Wooyek84 napisał:

Jak zrobić żeby można było sterować w menu konsoli pilotem? U mnie to nie działa.

Teraz dokładnie opcji nie pamiętam ale trzeba włączyć Magic Pilot cośtam ;) Sterowanie pilotem urzadzeniami. Nie jest to jakoś ukryte w menu. Jak będę przy tv to sprawdzę. O dziwo jak w B7 działało z pilotem tylko PS3 tak tu PS3 póki co nie działa (przy załączeniu konsoli załączał się tv). A i przy okazji tv nazwał odpowiednio porty hdmi - Xbox One, PS4, NC+ - super.

Mam:

Połączenia - ustawienia HDMI - mam odhaczone wszystkie pierwsze 2 opcje - w tym Simplink.

Edytowane przez marbel007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było to w starszych LG ale w C9 jak ktoś chce przypisać sobie szybkie wybieranie aplikacji klawiszami od 1-9 to przytrzymując klawisz 0 czyli Quick Access wyskakuje tabelka gdzie można ustawić np youtube , ipla , player na dowolny klawisz np 1, 2 , 3 i wtedy wystarczy przytrzymać go dłużej niż sekundę. Fajne i szybkie .

Brakuje mi szybkiego ustawienia przypomnienia o programie , który będzie za jakiś czas leciał - muszę wchodzić w przewodnik i tam wyszukać danego programu i ustawić przypomnienie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, marbel007 napisał:

Mam:

Połączenia - ustawienia HDMI - mam odhaczone wszystkie pierwsze 2 opcje - w tym Simplink.

Mam te opcje odhaczone. W menu PS4 Pro, pilot nie reaguje. 

Edytowane przez Wooyek84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Wooyek84 napisał:

Mam te opcje odhaczone. W menu PS4 Pro, pilot nie reaguje. 

Hmmm jednak nie działa. W X1 i w PS3 działa (tu nawet włączenie konsoli z tv - w sumie w PS4 tylko włączenie z pilota) sterowanie pilotem. W PS4 nie. Wydawało mi się że działało - może aktualizacja tv i konsoli coś rozregulowało. Sorry za zamieszanie bo na tę chwilę nie działa poza power on.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy było to w starszych LG ale w C9 jak ktoś chce przypisać sobie szybkie wybieranie aplikacji klawiszami od 1-9 to przytrzymując klawisz 0 czyli Quick Access wyskakuje tabelka gdzie można ustawić np youtube , ipla , player na dowolny klawisz np 1, 2 , 3 i wtedy wystarczy przytrzymać go dłużej niż sekundę. Fajne i szybkie .
Brakuje mi szybkiego ustawienia przypomnienia o programie , który będzie za jakiś czas leciał - muszę wchodzić w przewodnik i tam wyszukać danego programu i ustawić przypomnienie.
 
Jest w starszych modelach. W sumie to nic znaczącego się nie zmieniło w nowych.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się wydaje, czy ta funkcja czyszczenia matrycy - kompensacji czy jak to się tam fachowo nazywa jest domyślnie wyłączona? 

Bo wszedłem w ustawienia obrazu i są tam 2 opcje, jedna wyłącza TV od razu i niby to robi, a druga, która wydawało mi się, że włącza się sama, po wyłączeniu telewizora jak grał co najmniej 4h bez przerwy, to chyba trzeba ją też tam włączyć, bo coś tam jest napisane, że bedzie czyścić matrycę wg harmonogramu, ale dopiero jak wyłączymy TV, czyli domyślnie jest to chyba wyłączone, tak to rozumiem. ?

Edytowane przez Wooyek84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Barnaba

Przeczytaj mój post jeszcze raz od początku bo ewidentnie go nie zrozumiałeś. 

Ja natomiast czekam na sprostowanie od "recenzenta" za wypisywanie wprowadzających w błąd stwierdzeń na temat przydatności obsługi głosowej oraz na temat upłynniacza w modelach LG w poprzednich latach lub precyzyjne wyjaśnienie na czym polega poprawa w tegorocznym modelu w tym zakresie. Oraz odniesienie się do tematyki wad w ciemnych partiach obrazu w zestawieniu b8 vs c9. 

Eleonor
było w poprzednich modelach. Natomiast przypomnienie możesz ustawić sobie szybko ręcznie, nie musisz wchodzić w epg. Sam zawsze robię to ręcznie, bo pgd jest zbyt powolny. 

Edytowane przez Trekis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Wooyek84 napisał:

Czy mi się wydaje, czy ta funkcja czyszczenia matrycy - kompensacji czy jak to się tam fachowo nazywa jest domyślnie wyłączona? 

Bo wszedłem w ustawienia obrazu i są tam 2 opcje, jedna wyłącza TV od razu i niby to robi, a druga, która wydawało mi się, że włącza się sama, po wyłączeniu telewizora jak grał co najmniej 4h bez przerwy, to chyba trzeba ją też tam włączyć, bo coś tam jest napisane, że bedzie czyścić matrycę wg harmonogramu, ale dopiero jak wyłączymy TV, czyli domyślnie jest to chyba wyłączone, tak to rozumiem. ?

U mnie w oled 65 B7V jest tak.

Jak zostawisz aktywne stendbay bodajże to wtedy mamy tzw szybki start oraz w automatyczne aktualizacje jeżeli wcześniej tak ustawimy i podejrzewam że działa wtedy z automatu tzw samoczyszczenie matrycy przy spełnieniu pewnych norm czytaj tv musi grać przynajmniej 4h i być wyłączone na min 1h.

Również można zrobić tzw ręczne czyszczenie matrycy.

Ja mam ustawione j/w oraz ustawione przesuwanie obrazu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Trekis napisał:

Ja natomiast czekam na sprostowanie od "recenzenta" za wypisywanie wprowadzających w błąd stwierdzeń na temat przydatności obsługi głosowej

Nie wiem, jak jest w C9, ale w C8 obsługa głosowa jest przydatna. Ja lubię, korzystam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Trekis napisał:

@Barnaba

Przeczytaj mój post jeszcze raz od początku bo ewidentnie go nie zrozumiałeś. 

Ja natomiast czekam na sprostowanie od "recenzenta" za wypisywanie wprowadzających w błąd stwierdzeń na temat przydatności obsługi głosowej oraz na temat upłynniacza w modelach LG w poprzednich latach lub precyzyjne wyjaśnienie na czym polega poprawa w tegorocznym modelu w tym zakresie. Oraz odniesienie się do tematyki wad w ciemnych partiach obrazu w zestawieniu b8 vs c9. 

Eleonor
było w poprzednich modelach. Natomiast przypomnienie możesz ustawić sobie szybko ręcznie, nie musisz wchodzić w epg. Sam zawsze robię to ręcznie, bo pgd jest zbyt powolny. 

Podtrzymuję zdecydowanie swoje zdanie i doskonale zrozumiałem twój nieszczęsny post. Widzę również, że brniesz dalej:(

EOT

Edytowane przez Barnaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Wooyek84 napisał:

Czy mi się wydaje, czy ta funkcja czyszczenia matrycy - kompensacji czy jak to się tam fachowo nazywa jest domyślnie wyłączona? 

Bo wszedłem w ustawienia obrazu i są tam 2 opcje, jedna wyłącza TV od razu i niby to robi, a druga, która wydawało mi się, że włącza się sama, po wyłączeniu telewizora jak grał co najmniej 4h bez przerwy, to chyba trzeba ją też tam włączyć, bo coś tam jest napisane, że bedzie czyścić matrycę wg harmonogramu, ale dopiero jak wyłączymy TV, czyli domyślnie jest to chyba wyłączone, tak to rozumiem. ?

W Ustawieniu Panelu oled możesz uruchomić "ręczne czyszczenie matrycy" jest to długi cykl ok.45min-1h (matryca najpierw zdaje się musi 'ostygnąć' i dlatego tyle czasu to zajmuje), masz tam 2 opcje bo: 1)klikasz , tv od razu się wyłącza i zaczyna przeprowadzać cały proces 2) proces zacznie się dopiero kiedy ty wyłączysz telewizor (chcesz np. obejrzeć film do końca). Także sama w sobie kompensacja jest ta sama w obu opcjach jedynie się różni sposobem jej uruchomienia Za to..

Automatyczna kompensacja to co innego , telewizor sam ją sobie przeprowadza po zliczonych 4h (nie musi ciągiem lecieć 4h) trwa ona ok.6-10min , wyłączasz tv z pilota i ważne aby był podpięty do prądu i tyle (nie musisz mieć nic ustawionego , ani szybki start itd.). Jak rozpoznać czy automatyczna zachodzi? Po wyłączeniu tv masz dość głośnie cyknięcie , w tym przypadku jego nie będzie , gdybyś miał podpięty jakiś np. jakiś dysk/pendrive z diodą led , to pomimo , że tv wyłączyłeś to ona nadal się będzie na tym urządzeniu palić (normalnie oczywiście gaśnie wraz z wyłączeniem tv).

Pzdr.

Edytowane przez Zykfyr
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Wyniki LG OLED C9 są typowe dla ekranów wykonanych w tej technologii i właściwie nie zmieniają się przez trzy ostatnie lata"....nie po prostu macie alzheimera.....c8 mial 100 nitow mniej w kazdym tescie
 

Edytowane przez betonman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może być rozstrzał poszczególnych egzemplarzy (do testów mogli specjalnie dać wyselekcjonowaną sztukę).

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To może być rozstrzał poszczególnych egzemplarzy (do testów mogli specjalnie dać wyselekcjonowaną sztukę).
Było tak w 99%.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Trekis napisał:

..... przypomnienie możesz ustawić sobie szybko ręcznie, nie musisz wchodzić w epg. Sam zawsze robię to ręcznie, bo pgd jest zbyt powolny.....

Jak ręcznie to robisz bo nie widzę by jakiś klawisz wywoływał takie menu z możliwością przypomnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, betonman napisał:

"Wyniki LG OLED C9 są typowe dla ekranów wykonanych w tej technologii i właściwie nie zmieniają się przez trzy ostatnie lata"....nie po prostu macie alzheimera.....c8 mial 100 nitow mniej w kazdym tescie
 

Na rtings są już inne wyniki (ich test C8 vs ich test C9). Niestety to może zależeć od egzemplarza. Tak jak jednorodność matrycy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W menu tv znalazłem coś takiego : LIVE PLUS   co to jest bo z opisu nic nie wiem 

Do czego to służy , co dzięki temu można mieć bo po zaznaczeniu i udzieleniu zgody nie widzę żadnych zmian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2019 o 20:12, Maciej Koper napisał:

Algorytm dynamicznego mapowania jest, ale nie jest perfekcyjny. Niestety mocno oszukuje obraz (często nadmiernie rozjaśnia)

W związku z tym mam pytanie. Czy średnia jasność efektu HDR podana w teście tegorocznej C9 jak i zeszłorocznej C8 to wynik z włączonym czy wyłączonym mapowaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Mr.Hankey napisał:

W związku z tym mam pytanie. Czy średnia jasność efektu HDR podana w teście tegorocznej C9 jak i zeszłorocznej C8 to wynik z włączonym czy wyłączonym mapowaniem?

To bez znaczenia, bo ta funkcja nie podbije szczytowej luminancji, tylko średni APL obrazka, czyli po polsku mówiąc - rozjaśni zbyt mocno to np. powinno mieć 100, 200 lub 300 nitów w filmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...