Skocz do zawartości
Maciej Koper

LG OLED C9 | TEST | Nowy telewizor premium na 2019 rok

Rekomendowane odpowiedzi

LG OLED C9 | TEST | Nowy telewizor premium na 2019 rok

Kolejny rok, a wraz z nim kolejna odsłona telewizorów OLED firmy LG - lidera rynku w tym segmencie ekranów i zarazem wyłącznego producenta matryc organicznych. Telewizorów wykonanych w technologii OLED myślę, że pod względem jakości obrazu 4K Ultra HD reklamować już nie trzeba, bo każdy dokładnie wie dlaczego zapewniają jego doskonały wygląd, szczególnie w filmach czyli kinie domowym. Niemniej w teście LG OLED C9 wspomnimy o tym co najmniej kilka razy. Pod koniec ubiegłego roku aż do teraz ceny telewizorów tego typu osiągnęły naprawdę niskie poziomy i model OLED55B8 do nabycia był poniżej 4 000zł! Debiut tegorocznych modeli z pewnością zaowocuje chwilowym wzrostem kosztów, bo jak powszechnie wiadomo, za nowości trzeba zapłacić. Po wakacjach możemy liczyć jednak na stopniowy spadek cen. Warto też śledzić nasze cotygodniowe przeglądy cen takich telewizorów gdzie wszystko widać czarno na białym a Wy możecie porównywać te ceny z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień.

 

Przeczytaj całość

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Doskonała recenzja, spodziewałem się - referencji ;-) No cóż już osobiście jestem zdecydowany na C9 :)
  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zmian w podstawie  jest ona teraz prosta, a nie wygięta w półkole ale tylko w modelu 55 oraz 65 cali 

W modelu 77 cali podstawka jest aluminiowa wygięta w półkole ( wygląda tak jak w modelu C8 )  co podobno ma polepszyć wychodzący dźwięk z większych głośników :

large03.jpg


 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezmiennie zastanawia mnie dlaczego w wadach telewizorów OLED podawany jest brak obsługi HDR10+ jak ww. czy Sony AG9, a w testach Samsungów QLED (np. Q70R) w wadach nie znajdziemy braku obsługi DV.

Edytowane przez misfit
  • Plusik 3
  • Lubię 2
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ Autor testu piszę:

" W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć" więc warto by ludzi na to uświadomić - niech poznają:

https://pclab.pl/news78370.html

http://www.tvtest.pl/dowody-na-wypalanie-sie-oledow/  

Zważywszy, że w ostatnim czasie pojawiają się informację od użytkowników oledów, że mają wypalenia od napisów w Netflix

Jak dla mnie zdjęcia bardziej przemawiają niż tysiące słów.

Zatem po gwarancji no cóż w TV za ponad 10 tys. będziemy oglądać napisy do wszystkich filmów jednocześnie jakie widzieliśmy - pomimo, że defekty powstały z normalnego wykorzystywania OLEDa, tj oglądanie filmów z napisami.

 

  • Plusik 1
  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, darlen napisał:

Zatem po gwarancji no cóż w TV za ponad 10 tys. będziemy oglądać napisy do wszystkich filmów jednocześnie jakie widzieliśmy - pomimo, że defekty powstały z normalnego wykorzystywania OLEDa, tj oglądanie filmów z napisami. 

Kompletna bzdura.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jak pisze Maciej, nie jest zjawiskiem masowym. Mój pierwszy oled ma 2,5 roku i nie ma żadnego wypalenia, co innego powidoki:)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, misfit napisał:

Niezmiennie zastanawia mnie dlaczego w wadach telewizorów OLED podawany jest brak obsługi HDR10+ jak ww. czy Sony AG9, a w testach Samsungów QLED (np. Q70R) w wadach nie znajdziemy braku obsługi DV.

Bo zapominam dopisać? :D Dopisuję już. W Q90R jest (chyba też kiedyś pisałeś od razu po wrzuceniu go)... a to drugi test w tym roku telewizora Samsung ;)

  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, darlen napisał:

Ponieważ Autor testu piszę:

" W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć" więc warto by ludzi na to uświadomić - niech poznają:

https://pclab.pl/news78370.html

http://www.tvtest.pl/dowody-na-wypalanie-sie-oledow/

Zważywszy, że w ostatnim czasie pojawiają się informację od użytkowników oledów, że mają wypalenia od napisów w Netflix

Jak dla mnie zdjęcia bardziej przemawiają niż tysiące słów.

Zatem po gwarancji no cóż w TV za ponad 10 tys. będziemy oglądać napisy do wszystkich filmów jednocześnie jakie widzieliśmy - pomimo, że defekty powstały z normalnego wykorzystywania OLEDa, tj oglądanie filmów z napisami.

 

Po tym forum widać, że czy to telewizor lcd czy oled, każdy może się popsuć, zwłaszcza po gwarancji. Wczoraj ktoś pisał, że padł mu Samsung KS7000 po 2,5 roku. Rewelacja. Więc nie męcz się już bo udowadniasz coś co jest oczywiste dla każdego i coś co zostało wyraźnie opisane w teście. Powtórzę: każdy telewizor się może popsuć czy to oled czy lcd. I rzeczywiście, siedzę na tym forum bardzo długo i nie widać tutaj zalewu żali na wypalenia. Sporadyczne wpisy, tak samo jak psujące się lcd. 

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Gmeru napisał:

W Q90R jest (chyba też kiedyś pisałeś od razu po wrzuceniu go)

Tak, zwróciłem Wam na to uwagę ponad miesiąc po opublikowaniu testu Q90R :)

PS. W testach modeli QLED z 2018r. cały czas takowej wzmianki o braku DV.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy to nie była wada w moim odczuciu bo nie były tv, które mają oba formaty na pokładzie jednocześnie. Dopiero w tym roku pojawiły się Philipsy i Panasonic, który wspiera oba formaty. I od teraz uważam, że to wada bo skoro inni mogą to dlaczego nie tutaj?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca to kupuję bo pierwsze telewizory z DV i HDR10 na pokładzie pojawiły się jakoś tak w 2016r. jeśli mnie pamięć nie myli. Skoro inni mogli to dlaczego nie Samsung ? Ale ok - przyjmuję do wiadomości Twój tok rozumowania.

 

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie to były telewizory? Jakieś z US? Bo jak pamiętam na CES 2019 mówiliśmy, że Panasonic jest pierwszy. Nie było żadnego Panasonica, LG, Philipsa, Samsunga czy Sony... Toshiba, Sharp itd.. Liczę tylko Europę bo testy są w Polsce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak działa Motion Pro?? Podobno miało być regulowane (niski ,średni ,wysoki) i znacząco usprawnione w kwestii odwzorowania ruchu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru -  wiem, że chodziło Ci o DV i HDR10+ ale ja piszę o HDR10 (bez plusa) i DV. Skoro inni mogli w 2016r dać obsługę DV to dlaczego Samsung nie może w 2017,  2018r. i 2019r. Dla mnie to jest jego wada od 2016r. a nie od 2019r. ale mniejsza z tym :)

  • Lubię 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, misfit napisał:

Skoro inni mogli w 2016r dać obsługę DV to dlaczego Samsung nie może w 2017,  2018r. i 2019r

Bo by musieli zapłacić za licencję. Bardziej niezrozumiałe jest to dlaczego LG nie dodaje obsługi darmowego HDR10+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung jest jednym z twórców HDR10+, z założenia miał to być format HDR konkurencyjny w stosunku do DV (odtwarzanie dynamicznych danych HDR jako "rozwinięcie" HDR10) w zasadzie to powinno wystarczyć jako wyjaśnienie dlaczego Samsung nie obsługuje DV a w LG nie ma HDR10+... w końcu kiedyś się to pewnie zmieni ale raczej nie za szybko.

HDR10+ nie jest 100% darmowy dla producentów, powinien być tańszy niż DV, ale na pewno nie jest darmowy. Nie ma opłaty licencyjnej za każdy wyprodukowany TV ale jest opłata, "wpisowe" do konsorcjum HDR10+.

Edytowane przez Nygus
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

26 minut temu, raus napisał:

Bardziej niezrozumiałe jest to dlaczego LG nie dodaje obsługi darmowego HDR10+ 

Czy aby na pewno jest to darmowa zabawa z punktu widzenia producenta TV ?
Oficjalna strona hdr10+ - https://hdr10plus.org/license-program/

Cytat

Display Manufacturer - Annual Administration $10,000

Może zapytasz czym jest te $10,000 rocznie dla takiego LG... Zapewne mniej niż na waciki,  ale niemal to samo możemy odnieść do licencji na DV - z ich punktu widzenia są to groszowe sprawy, które i tak producenci przerzucają na konsumentów. I nie interesuje mnie specjalnie to, że z punktu widzenia Samsunga DV jest ich konkurencją.
Zadajmy sobie też pytanie - skoro HDR10+ to tylko i wyłącznie dynamiczne metadane, a LG C9 posiada całkiem niezły algorytm dynamicznego mapowania tonów obrazu, to co tak w praktyce LG traci poprzez brak obsługi HDR10+ ?

Edytowane przez misfit
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, misfit napisał:

 

Czy aby na pewno jest to darmowa zabawa z punktu widzenia producenta TV ?
Oficjalna strona hdr10+ - https://hdr10plus.org/license-program/

Może zapytasz czym jest te $10,000 rocznie dla takiego LG... Zapewne mniej niż na waciki,  ale niemal to samo możemy odnieść do licencji na DV - z ich punktu widzenia są to groszowe sprawy, które i tak producenci przerzucają na konsumentów. I nie interesuje mnie specjalnie to, że z punktu widzenia Samsunga DV jest ich konkurencją.
Zadajmy sobie też pytanie - skoro HDR10+ to tylko i wyłącznie dynamiczne metadane, a LG C9 posiada całkiem niezły algorytm dynamicznego mapowania tonów obrazu, to co tak w praktyce LG traci poprzez brak obsługi HDR10+ ?

Dokładnie nic. A po sprawdzeniu listy filmów z HDR 10+ oraz recenzji porównawczych to nawet mniej niż nic. 

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie - to by się zgadzało z tym co twierdzi Vincent Teoh.

Nie twierdzę przy tym, że Dolby Vision to jest jakieś bóstwo, co prawda jestem bardzo zadowolony z DV na moim combo LG C7 + OPPO 203 i widzę u siebie szereg jego zalet, ale potrafię też przyznać,  że Dolby popełniło i wciąż popełnia wiele błędów jeśli chodzi o implementację tego formatu w niektórych wyświetlaczach (np. Sony i jego ciemnica w trybie DV) czy odtwarzaczach - niemal wszystkie poza OPPO (i jego klonami) ucinają detale w obszarach z wysoką jasnością szczytową (wielka szkoda, że nie dowiemy się tego w testach odtwarzaczy na hdtvpolska) do tego stopnia, że lepiej wymusić HDR10 jeśli posiadamy TV z sensownym algorytmem dynamicznego mapowania tonów obrazu.
Chodzi mi tylko o równe traktowanie i jeśli w jakimś teście ganimy wyświetlacz X producenta za to, że nie ma on obsługi formatu HDR10+ to analogicznie traktujmy producenta Y który nie daje obsługi DV w swoim TV.

  • Plusik 2
  • Dzięki 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@misfit dziś świat wygląda tak, że trzeba czerpać informacje z wielu źródeł aby mieć komplementarną wiedzę o danym temacie. Niestety DV cierpi na pewne wpadki wieku dziecięcego i mam nadzieje, że się "rozbuja" z czasem. Dziś jednak wole oglądać materiał (z wyłączeniem netflix) w DV niż w HDR 10. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko fajna recenzja nowego modelu.

Teraz niesmak jaki pozostał.

Czyli mieliśmy racje w wątku z C8 że specjalnie zje*ali redukcje MPEG aby w nowym modelu wprowadzić to samo pod nową nazwą Płynnej gradacji:( Oj nieładnie LG sie zachowujesz!!

Oprócz HDMI 2.1 które dla mnie obecnie jest zbyteczne to Wsparcie dla standardu WiSA audio juz brzmi ciekawie i warto było poczekać na model C9.

Reszta to juz du.perelki ;) wiec jak ktoś ma okazje kupić C8 niech sie nie waha, chyba że potrzebuje tych nowości powyżej....  

Edytowane przez CeZaR83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDMI 2.1 czyni wybór C9 bardziej "przyszłościowym" niż C8. LG to bardzo mało prokonsumencka organizacja, lista wpadek i blokad jest olbrzymia! OLED seri 6 nie wspiera w pełni formatu DV:(! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbudowany pattern generator to coś co jest tutaj mocno pomijane a w modelu C9 jest i wartość tej funkcji jest bardzo duża. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wbudowany pattern generator to coś co jest tutaj mocno pomijane a w modelu C9 jest i wartość tej funkcji jest bardzo duża. 

 

Jak dla mnie zmiana ważniejsza niż HDMI 2.1.

 

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...