Skocz do zawartości
Maciej Koper

LG OLED C9 | TEST | Nowy telewizor premium na 2019 rok

Rekomendowane odpowiedzi

fio2
A podaj jakiś przykład jak korzystasz, jestem ciekaw. Bo ja osobiście znam jeden, słownie JEDEN przypadek gdzie obsługa głosowa w LG ma sens a i to głównie przez błąd w sofcie który uniemożliwia użycie owej funkcji poprzez menu. 

Mowa o funkcji "wyłącz ekran". Nie można jej użyć z poziomu menu, ponieważ po ponownym włączeniu ekranu jasność ekranu jest zawsze maksymalna (eko wyłączone). Przy obsłudze głosowej tego problemu nie ma (ekran wraca do wcześniej zdefiniowanego poziomu eko) i zawsze w ten sposób wygaszam ekran. 

Co jeszcze ewentualnie działa, to przełączanie kanałów po ich nazwie. Było by nawet niezłe, ale do tego trzeba używać wejścia antenowego (chyba że działa też w dekoderze iptv, w sumie nie miałem okazji spawdzić) i rzeczywiście korzystać z tak wielu kanałów by nie móc ich sobie przypisać do systemowego paska skrótów...

W LG b8 inny przypadek gdzie obsługa głoswa miała by jakikolwiek sens raczej nie istnieje. Tam nie działa nic z wyjatkiem tych funkcji które nieporównywalnie szybciej reguluje się pilotem (jak głośność, przełączanie źródeł, wywoływanie aplikacji - żadna z tych funkcji nie ma sensu głosowo bo nieporównywalnie lepiej po prostu wcisnąć przycisk lub przypisać sobie skróty czy to do klawiszy numerycznych czy to do paska systemowego) . I dlatego kompletnie nie rozumiem i nie pojmuję co na tym portalu na ten temat jest wypisywane. Wygląda to zwyczajnie podejrzanie a ja czuję się oszukany, bo po tym co czytałem, oczekiwałem o wieeeeeeeeeeeeele więcej. 

Nie da się głosowo zmienić żadnego ustawienia zagrzebanego głębiej w menu, nie da się zmienić czegoś tak podstawowego nawet jak tryb dźwieku czy obrazu, nic się nie da... To czego przede wszystkim oczekiwałem to możliwość szybkiej bezpośredniej zmiany wielu ustawień głęboko zaszytych w menu. Albo chociaż od biedy by móc wywołać okresloną zakładkę ustawień. Tego nie da sie zrobić. 

Sam pomysł by by obsługa głosowa działała trzeba mieć pilot w reku jest tak niemożebnie wręcz głupi.... 

Nie raz chciałem zmniejszyć głośność w tv stojąc gdzieś w kuchni i mając zajęte obie ręce i nie wiedząc gdzie w ogóle pilot leży. No i co? No i nic. mogę sobie gadać do ściany do woli. 

Też mi asystent.... A słyszał ktoś jak działa Gogle czy inna Alexa? Zdecydowanie inaczej. 

A, gwoli ścisłości, co jeszcze działa fajnie to wyszukiwanie głosowe w obrębie aplikacji - świetna sprawa. No ale to nie "asystent". 

Wyszukiwanie globalne już nie działa wogóle... (w b8). No i aystsent kompletnie NICZEGO się nie uczy. Nie wiem skąd ta bajka się wzięła, bo u mnie przez ładnych wiele miesięcy nie nauczył się absolutnie nic, a próbowałem, oj próbowałem uparcie. I nic. 

Skąd te całe mity i hymny pochwalne o tym asystencie - nie nie rozumiem, nie pojmuje. 

Edytowane przez Trekis
  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 spostrzeżenia w stosunku do B7:

1. Nieskończenie mnie wkurza fakt że tv czasem automatycznie zmienia poziom czerni na auto (i wówczas najczęściej jest mleko) - dodatku teraz się nie da zmienić z auto na niski (czy wysoki) bi w ogóle się nie da zmienić. Np na NETFLIXIE!!!! Cholera jak można?? Ktoś coś jak to zmienić? Nie chcę by tv mi to zmieniał. Help?

2. Wczoraj włączyłem PS4 Slim - na B7 God of War był włączany z HDR - tu nic takiego się nie stało.  Na XOneX jest git i HDR wali po oczach wg mnie dużo bardziej niż w B7 - npm Dirt Rally2.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Trekis napisał:

Też mi asystent.... A słyszał ktoś jak działa Gogle czy inna Alexa? Zdecydowanie inaczej. 

To nie jest asystent głosowy, a dodatkowy sposób obsługi telewizora. Porównywanie tego do Google, czy Siri, to jak porównywanie pilota do smartfona. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marbel007

Nie możesz mieć ustawienia poziomu czerni na Netflixie. Toż to w ogóle nie miało by sensu - Netflix jest powiedzmy "znany" telewizorowi i tv dobrze wie jaki zakres ma tam ustawić. Poziom czerni ustawiasz ręcznie dla zewnętrznych wyjść, gdzie TV nie wie co jest ustawione w urządzeniu (np konsola). 

@zdenek117

No ale cały problem w tym ze to nie spełnia swojej roli jako właśnie sposób obsługi TV! TV nie ma mi odpowiadać na to jaka jest pogoda czy podawac godziny  (a to, uwaga, uwaga - robi poprawnie! może jednak jest to asystent?), ale pozwolić sobą sterować tam gdzie działanie poprzez pilot jest niepraktyczne lub niemożliwe. 

LG na to NIE pozwala. Obsługa głosowa nie nadaje się do niczego. Nie pozwala mi się dostać do żadnej opcji której nie ma na pilocie, nie pozwala wyręczyć pilota kiedy nie mam go w ręku. 

 

Edytowane przez Trekis
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Trekis napisał:

@marbel007

Nie możesz mieć ustawienia poziomu czerni na Netflixie. Toż to w ogóle nie miało by sensu - Netflix jest powiedzmy "znany" telewizorowi i tv dobrze wie jaki zakres ma tam ustawić. Poziom czerni ustawiasz ręcznie dla zewnętrznych wyjść, gdzie TV nie wie co jest ustawione w urządzeniu (np konsola). 

Bez sensu. Oglądam właśnie Barryego Seala z Cruisem i widzę że czarny jest szary. Gdzie ten kontrast i smolists czerń? Niech se tv rozpoznaje co chce ale ustawić chcę sobie sam. W B7 tego nie było. Czasem sam coś zmieniał - właśnie tą czerń na Netflixie czy NC+ i to zmienialem na powrót (to też mi się nie podobało). Może niech mi puszczą od tyłu i bez dźwięku bo LG tak uważa że jest lepiej.

Po co ta apka? Wkurzony jestem po sufit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz złą kalibrację i musisz ją poprawić. Poziom czerni nie ma nic do tego bo to w ogóle do czego innego służy. Ta opcja pozwala prawidłowo współpracować z zewnętrznym urządzeniem które ma ustawione obcięcie wartości skrajnych w czerniach i bielach. W netflixie ma tego nie być. Regulować możesz sobie masę innych ustawień. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asystent głosowy...nigdy w to nie wierzyłem. Może nie można porównać do Alexa czy Siri ale po co LG się tym tak chwali? Ja to rozumiem i także bym był zawiedziony. Dla mnie to jest po to by zrobić coś szybciej/lepiej/wygodniej niż pilotem. Jest tak?
LG B7 to chyba był strzał w dziesiątkę. A przez chwilę plułem sobie w brodę. Ale nowy tv teraz nie szybciej niż za 3/5 lat.
I po za tematem. Kupując nie tani tv warto zainwestować w profesjonalną kalibrację.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem sprawdzić jak działa to AppleTV, wypożyczyłem przemytnika, niestety format w jakim jest film uniemożliwia strumieniowanie go do TV, także oglądam na iPadzie 😐

Mogliby dawać jakieś informacje, bo takowej nie znalazłem, który film będzie działać a który nie, bo nawet mógłbym coś tam czasem wypożyczyć, czy nawet kupić jakby było w dobrej cenie, ale jak mam to oglądać na iPadzie, to nie, dzięki. 😐

Edytowane przez Wooyek84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2019 o 21:29, Trekis napisał:

No to masz złą kalibrację i musisz ją poprawić. Poziom czerni nie ma nic do tego bo to w ogóle do czego innego służy. Ta opcja pozwala prawidłowo współpracować z zewnętrznym urządzeniem które ma ustawione obcięcie wartości skrajnych w czerniach i bielach. W netflixie ma tego nie być. Regulować możesz sobie masę innych ustawień. 

W B7 mi to przeskakiwało na auto ale mogłem ręcznie zmienić na niskie i robiło dobrą czerń a obraz miał głębsze kolory i przede wszystkim czerń była czarna. Jasność miałem na 50 a podświetlenie oled na 90-100. Tutaj na Netflixie mam czerń bladą, szarą - teraz patrzę że nawet jak jest Dolby Vision to czerń nie zyskuje głębi. Nikt mi nie powie że tak ma być. Spróbuję brightness ustawić na niższy poziom niż 50.

Zastanawiam się czy zamiast apki nie oglądać na Xboxie czy PS4.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@STELVIO
Ja rozumiem dlaczego LG się chwali - ot marketing i jego prawa. Nie dziwię się LG. 

Natomiast kompletnie nie rozumiem dlaczego "niezależni" redaktorzy tego portalu wciąż "brną" (cytując tu takiego jednego) bez opamiętania w reklamę tego badziewia. Ostatnio pojawił się kolejny art na ten temat, no ręce opadają. 
Wygląda to na bezmyślne przepisywanie broszurki podsuwanej przez producenta. Jakoś rodzaj partnerstwa / umowy? No nie ładnie tak robić czytelników (co prawda pośrednio bo niby żadnej nie prawdy tu nie ma, po prostu bezsensowne reklamowanie bezwartościowego badziewia, ale jednak) w wała, wstyd. 

Rozbraja mnie cały czas podkreślanie jakie to fajne że TV reaguje na hasło "dawaj Netflix". Raz że TV praktycznie na nic nie reaguje, a dwa że od Netflixa to na pilocie jet dedykowany przycisk.... 

Jeszcze bardziej niepokoi co tu jest wypisywane o tragicznym upłynniaczu z LG... 

 

  • Plusik 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=163297]STELVIO[/mention]
Ja rozumiem dlaczego LG się chwali - ot marketing i jego prawa. Nie dziwię się LG. 
Natomiast kompletnie nie rozumiem dlaczego "niezależni" redaktorzy tego portalu wciąż "brną" (cytując tu takiego jednego) bez opamiętania w reklamę tego badziewia. Ostatnio pojawił się kolejny art na ten temat, no ręce opadają. 
Wygląda to na bezmyślne przepisywanie broszurki podsuwanej przez producenta. Jakoś rodzaj partnerstwa / umowy? No nie ładnie tak robić czytelników (co prawda pośrednio bo niby żadnej nie prawdy tu nie ma, po prostu bezsensowne reklamowanie bezwartościowego badziewia, ale jednak) w wała, wstyd. 
Rozbraja mnie cały czas podkreślanie jakie to fajne że TV reaguje na hasło "dawaj Netflix". Raz że TV praktycznie na nic nie reaguje, a dwa że od Netflixa to na pilocie jet dedykowany przycisk.... 
Jeszcze bardziej niepokoi co tu jest wypisywane o tragicznym upłynniaczu z LG... 
 
Nie lubię się powtarzać ale asystent głosowy to przerost formy nad treścią. "Włącz Netflixa" no śmiech na sali. Przycisk to załatwi dwa razy szybciej. I tak jest z wieloma rzeczami. Cieszę się że mam B7. A niektóre polecenia głosowe też działają. Ja jestem zadowolony że kupowałem tv w tym momencie. 1,5 roku temu. 65" i teraz tylko projektor i jest ok.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja .. z tymi asystentami ..

Natomiast faktem jest że producenci zmierzają w jakimś dziwnym kierunku ( jak dla mnie .. ) za chwilę pilot będzie miał tylko parę przycisków oraz mikrofon i żeby coś zrobić trzeba będzie do pilota gadać ...odpalać specjalne aplikacje by sterować urządzeniem przez wifi w domu .. dla mnie bezsens... ale cóż takie czasy

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie za chwilę ale juz. Zobacz na najnowszego uniwersala Logitecha. 6 przycisków i mikrofon. Niestety Logi zapomniał że nie cały świat mówi po angielsku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego takie opcje jak poziom czerni czy proporcje ekranu mam jakby nieaktywne? Nie mogę na nie najechać i ich ustawić 

Próbowałem różne opcje włączyć, ale ciągle te dwie opcje są wyszarzone. Kto pomoże? 

Ok, ogarnąłem to, te opcje są nieaktywne jak oglądam Netflixa, jak włączyłem konsole to mogę to zmieniać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Wooyek84 napisał:

Dlaczego takie opcje jak poziom czerni czy proporcje ekranu mam jakby nieaktywne? Nie mogę na nie najechać i ich ustawić 

Próbowałem różne opcje włączyć, ale ciągle te dwie opcje są wyszarzone. Kto pomoże? 

Ok, ogarnąłem to, te opcje są nieaktywne jak oglądam Netflixa, jak włączyłem konsole to mogę to zmieniać. 

Ha... Bo LG wie lepiej. Zgłaszałem tu ten sam problem. Wczoraj pokombinowalem trochę z ustawieniam - jasność dałem na 40-45 i czerń jest czerniejsza w końcu. Jeszcze z paletą barw muszę - dałem W30, cieplejszą ale nie jestem pewien. Choć wczoraj w testach c20 które chyba jest domyślne mi w F1 od Netflixa było jakieś blade - co w B7 było przepieknie kolorowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się bawił z ustawieniami nie będę, bo czekam na kalibrację, poza tym jakby mi strasznie zależało to bym korzystał z aplikacji Netflixa na PS4, tam mogę poustawiać wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Eleonor
I chwała LG że wciąż dają prawdziwy pilot, a nie te badziewia z kolei z Samsunga które są śmiechem na sali. Chwała również wielka za to że każdy przycisk ma podwójne funkcje, o wspaniałym żyroskopie nie wspomniawszy. 

Aczkolwiek, jak często wspominam w wątku o b8 absolutnie "nie chwała" za mimo wszystko usuwanie z pilota tak przydatnych i dawniej obecnych przycisków jak skróty do regulacji jasności, skróty do trybu audio oraz video, klawisze multimedialne itp

Szkoda że "recenzje" tak skupiają sie na bezwartościowych asystentach, ale o prawdziwych kastracjach funkcjonalnych to nic nie mówią. Naczyta się człowiek głupot a rzeczy ważne są pomijane. 

@Wooyek84
A to zależy gdzie masz nieaktywne. O poziomie czerni pisałem dosłownie chwilę wcześniej, poczytaj. Jest to całkowicie prawidłowe zachowanie.  Z proporcjami tak samo - nie w każdym miejscu systemu będziesz je miał, dla aplikacji np to działać nie będzie.

Edytowane przez Trekis
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 2.08.2019 o 22:00, marbel007 napisał:

W B7 mi to przeskakiwało na auto ale mogłem ręcznie zmienić na niskie i robiło dobrą czerń a obraz miał głębsze kolory i przede wszystkim czerń była czarna. Jasność miałem na 50 a podświetlenie oled na 90-100. Tutaj na Netflixie mam czerń bladą, szarą - teraz patrzę że nawet jak jest Dolby Vision to czerń nie zyskuje głębi. Nikt mi nie powie że tak ma być. Spróbuję brightness ustawić na niższy poziom niż 50.

Zastanawiam się czy zamiast apki nie oglądać na Xboxie czy PS4.

Coś źle pamiętasz. Mam B7, na żadnej apce w Webos nie można zmienić poziomu czerni - zawsze jest wyszarzona. Tak jak powiedział @Trekis nie powinno być potrzeby zmiany tego ustawienia w apkach, bo to telewizor jest w tym momencie źródłem obrazu i powinien sobie tak ustawić ekran, żeby było dobrze.

Jeżeli u Ciebie na C9 coś jest nie tak to strzelam że jest jakiś błąd w webosie, albo w apce Netflixa, ewentualnie serial który oglądasz jest skopany na Netflix (były już takie przypadki)

Co do tej recenzji C9 to niestety ale widać niestety ogromny rozjazd jakościowy:

  • Część związana z obrazem jest bez zarzutu. Pomiary, zdjęcia porównawcze. Wszystko ma najwyższą merytorykę (no może oprócz opisu upłynniacza)
  • Cała reszta, to dziwny twór, taki Frankenstein. Pozlepiana jest ta recenzja z materiałów marketingowych, prezentacji handlowych LG. Tego kompletnie nie powinno być w recenzji. W recenzji to ja chcę przeczytać rzetelny opis jak coś działa tu i teraz, a nie obietnice, że może w grudniu po południu będzie działać (przykłady: integracja z asystentem google). Największe kuriozum to opis nowego przycisku Movies na pilocie, które jest podparte zdjęciem telewizora, w którym ktoś w wyszukiwarkę systemową webos  wpisał 'movie'. No śmiech na sali, szczególnie, że jak raportują użytkownicy C9 ten przycisk uruchamia RakutenTV. Podejrzewam, że na jakiejś wczesnej prezentacji LG powiedziało, że ten przycisk będzie uruchamiał taki specjalny widok agregujący różne treści i będzie to wyglądało mniej więcej tak jak wyszukiwarka, której zadamy pytanie 'movie'. Redaktor hdtvpolska zanotował, zrobił fotkę i teraz na ślepo przepisuje wszędzie gdzie się da. Niestety LG zmieniło plany, obiecany widok nigdy nie powstał, podpięto tam inną funkcję i teraz ten fakt boleśnie obnaża z czego zlepiane są tu recenzje i jaka jest ich wartość merytoryczna... 

Każdy kto siedzi tu na portalu trochę dłużej wie, który redaktor był odpowiedzialny za jaką część recenzji. Ja rozumiem pośpiech, brak czasu itp, ale proponuję ciut bardziej przyłożyć się do swojej pracy. No chyba że macie wywalone i nie liczy się merytoryka, a tylko wyświetlenia?

Nawet dział do którego trafiła ta recenzja został wpisany niechlujnie... Ech.

Dnia 25.07.2019 o 21:02, tonybcc napisał:

Wbudowany pattern generator to coś co jest tutaj mocno pomijane a w modelu C9 jest i wartość tej funkcji jest bardzo duża. 

Możesz napisać dlaczego to takie istotne i fajne? I czym się różni od zwykłych plansz testowych które odpalę na każdym telewizorze np z pendrive?

  • Plusik 6
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różni się to tym ze te wbudowane w połączeniu z calmanem i kolorymetrem pozwalają na skalibrowanie tv np. Autocal. Odpada jeden puzel z układanki. Plansze->kolorymetr->program. Tu jest wbudowany podobnie jak w nowych Panasonic a pozwala skalibrować w domu SDR, HDR a nawet DV bez ponoszenia kosztów jak w przypadku LG C7 czy C8.( w Panasonic nie ma możliwości kalibracji DV. 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Możesz napisać dlaczego to takie istotne i fajne? I czym się różni od zwykłych plansz testowych które odpalę na każdym telewizorze np z pendrive?

 

Kupujesz używany kolorymetr za 500 złotych i Calmana za 550-600, w zależności od kursu $. Odpalasz wbudowany generator plansz i sam kalinrujesz TV. LG ma bardzo duże odchyły od normy, jeśli chodzi o kolor i skalę szarości, więc większości ich TV kalibracja robi bardzo dobrze. Nie jesteś zależny od producenta i od kalibratora, jeśli LG znów zmieni gamma w nowym FW. Wg mnie warto o tym wspomnieć.

 

 

 

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, chmiel2k napisał:

Kupujesz używany kolorymetr za 500 złotych i Calmana za 550-600, w zależności od kursu $. Odpalasz wbudowany generator plansz i sam kalinrujesz TV. LG ma bardzo duże odchyły od normy, jeśli chodzi o kolor i skalę szarości, więc większości ich TV kalibracja robi bardzo dobrze. Nie jesteś zależny od producenta i od kalibratora, jeśli LG znów zmieni gamma w nowym FW. Wg mnie warto o tym wspomnieć.

Rozumiem że cała 'tajemnica' i 'magia' leży w tym że te plansze obsługuje oprogramowanie Calman i są one przygotowane we współpracy z firmą która robi to oprogramowanie? W takim razie dalej czegoś nie kumam. Dlaczego Calman nie udostępni tych plansz, jako normalne pliki do pobrania z ich strony, wrzucenia sobie na pendrive i wykorzystania z dowolnym telewizorem do kalibracji? 

Zupełnie nie wiem jak to działa, dlatego pytam. Do tej pory myślałem że generator sygnału, potrzebny do kalibracji, podłączam sobie kabelkiem do laptopa, on wysyła Calmanowi na bieżąco wartości kolorów, które wygenerował jako referencja, kolorymetr mierzy to co wyświetla ekran i porównuje z tym co dostał z generatora. 

Tutaj jak rozumiem tak nie jest, są jakieś plansze, dlatego pytam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plansze do kalibracji są ogólnie dostępne i możesz ich użyć ale to droga przez mękę i wszystko działa manualnie. To co zrobił  lg i panas to ze wszystko ładnie współpracuje z calmanem i jest „prawie” bezobsługowe.  Zernik na środkowe pole tam powinnien być pattern generator. Na zdjęciu lg C8 muszę użyć zewnetrznego źródła. 

1471DF67-695B-4E52-8F02-D6A0A67097F7.jpeg

C25105A9-0837-47D2-A91B-FE5ECC146373.jpeg

Jak dla mnie to fajna sprawa. Popatrz na to w ten sposób. Kolega ma panasonica gz950 miał już kolorymetr ( dostał w gratisie przy zakupie monitora) plansze ma wbudowane w tv jedyne co kupił to calmana za 145 USD i zrobił kalibrację SDR i HDR. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, tonybcc napisał:

Plansze do kalibracji są ogólnie dostępne i możesz ich użyć ale to droga przez mękę i wszystko działa manualnie. To co zrobił  lg i panas to ze wszystko ładnie współpracuje z calmanem i jest „prawie” bezobsługowe.  Zernik na środkowe pole tam powinnien być pattern generator. Na zdjęciu lg C8 muszę użyć zewnetrznego źródła. 

Jak dla mnie to fajna sprawa. Popatrz na to w ten sposób. Kolega ma panasonica gz950 miał już kolorymetr ( dostał w gratisie przy zakupie monitora) plansze ma wbudowane w tv jedyne co kupił to calmana za 145 USD i zrobił kalibrację SDR i HDR. 

Może i droga przez mękę, ale też droga do lepszych efektów. Autocal jest tak "bezobsługowe", że powstało już kilkadziesiąt strona na avsforum wraz z moim i Ted'a wkładem w dyskusję obnażającą problemy tej funkcji w LG ;) Oczywiście na wykresach z reguły wszystko jest piękne, ale posteryzacja obrazu, nieciągłości tonalne, lub dziwne efekty w kolorach, których się z reguły nie mierzy (np. bardzo ciemne nasycone walory) potrafią być potężne. Niestety Calman nie potrafi tworzyć poprawnie tablic 3D LUT. W Panasonic autocal działa dużo lepiej, bo jest po prostu zastępczy do kalibracji manualnej.

Osobiście wolałbym skorzystać z płyty DVS R. Masciola niż z wbudowanego generatora i autocal w LG. Sam wbudowany generator nie jest najlepszy, bo pomija skutki konwersji YCbCr -> RGB, która jest problematyczna w LG, a także nie uwzględnia docelowego odświeżania matrycy, które ma wpływ na gammę.

Firmowo używamy kalibracji manualnej z zewnętrznym generatorem, a w zastosowaniach studyjnych 3D LUT przez Lightspace i DisplayControl.

55 minut temu, efel napisał:

Dlaczego Calman nie udostępni tych plansz, jako normalne pliki do pobrania z ich strony, wrzucenia sobie na pendrive i wykorzystania z dowolnym telewizorem do kalibracji? 

To nie są plansze testowe, tylko wbudowany generator kolorów RGB.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale my Maćku nie porównujemy profesjonalnej kalibracji i tego co oferuje LG i Panasonic,  to co jestem iż siebie osiągnąć przy pomocy moich zabawek i na Panasie przy pomocy wbudowanych plansz to jest o niebo lepiej niż standard. Ja i nie tylko ja nie kupię kalibracji z wielu powodów ( jednym z nich jest zabawa i chęć nauki) jest masa entuzjastów zadowolona z tych „półprofesjonalnych” rozwiązań i ja jestem jednym z nich. Żeby była jasność wieki szacunek dla ciebie czy Teda który niejednokrotnie mi pomógł natomiast jest to super opcja obniżająca koszty kalibracji dla ludzi którzy chcą to zrobić sami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież o rozwiązaniach domowych napisałem dałem sugestie co bym zrobił będąc na takim miejscu. Nie rozumiem co chcesz przekazać?

P.S. Wbudowanego generatora też można użyć do manualnej kalibracji co będzie miało więcej sensu w większości przypadków niż autocal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...