Skocz do zawartości
Maciej Koper

LG OLED C9 | TEST | Nowy telewizor premium na 2019 rok

Rekomendowane odpowiedzi

Nie napisałem, że telewizory OLED są idealne, a jedynie odniosłem się do tego, że określanie jakości obrazu jako tylko "niezłego" jest delikatnie mówiąc niesprawiedliwe i wynika chyba z silnych uprzedzeń i niechęci do tej technologii, bo z obiektywną oceną nie ma nic wspólnego. Ocena telewizorów OLED na podstawie 5 calowego ekranu prawie dziesięcioletniej - skądinąd świetnej i moim zdaniem bardzo niedocenianej konsoli PS Vita, której używam do dziś - nie jest miarodajna, a ten ekran nijak się ma do współczesnych wyświetlaczy w telewizorach. Oddanie detali w czerniach uległo od tego czasu znacznej poprawie. Porównania z telefonami też raczej nikt nie uzna za właściwą metodologię. Powtarzanie jak mantrę, że OLEDy mają problem z ruchem również nie jest zbyt precyzyjne - większość negatywnych komentarzy związanych z odwzorowaniem ruchu dotyczy bowiem sypiącego artefaktami upłynniacza i to właśnie to jest przede wszystkim wskazywane jako "problem z ruchem", ale nie jest to wina samej technologii OLED, a upłynniacza. Jedyne co to OLEDy mają silniejszy niż lcd stutter widoczny przy powolnych ruchach kamery podczas wyświetlania materiału z niskim klatkażem, wynikający z wyświetlania obrazu metodą sample and hold i natychmiastowego czasu reakcji. Telewizory lcd także korzystają z metody sample and hold, ale wyższy czas reakcji pomaga w zmniejszeniu tego efektu. Też nie jest to nie jest to jakaś ogromna różnica, bo w telewizorach lcd czas reakcji także bardzo się poprawił.

 

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ok, obraz całkiem niezły (u Sony i Panasonica wręcz idealny) 😉 O dziwo ten ekranik w tej blisko dziesięcioletniej konsolce się nie wypalił tak jak w telefonach (mam trochę tak w dwóch a nie używam nawigacji i jasność jest zawsze na automacie) czy niektórym w tv ale ma właśnie trochę problemy z ghostingiem (czy też podobnym zjawiskiem - ja to widzę akurat). Dokładnie opisałeś to o co mi chodziło. W recenzjach nie raz piszą w taki sposób o tym szybkim czasie reakcji piksela (ekscytacja hehe) że można odnieść wrażenie, że jest idealnie, a właśnie paradoksalnie oddanie ruchu na tym cierpi. Ot taka cecha technologii i tyle. 

Edytowane przez LV426

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym telewizorze można dopatrzyć się jakichś wad, nawet w hz2000, który na chwilę jest najlepszym OLEDem i szczytowym osiągnięciem tej technologii (przeskoki obrazu na scenach z dymem, niższy APL). Mimo wszystko wszystkie telewizory OLED używają takich samych matryc (z wyjątkiem hz2000 i jego poprzednika, które dostały specjalnie "tunningowaną" matrycę na zamówienie Panasonica wyposażoną w dodatkowe elementy odprowadzania ciepło) to oczywiście różnice są, ale nie tak kolosalne, by te od LG były tylko "niezłe", a te japońskie "idealne", co sugeruje przepaść (i swoją drogą jeżeli spozycjonujemy OLEDa jako niezły, czyli w sumie średni, to jak w takim razie ocenić średniopółkowce?). Zresztą wystarczy zerknąć sobie na portalowe testy, by zobaczyć jak wiele modeli dostało "referencję", albo bezpośrednio porównać wyniki testów na rtings (tak przy okazji warto zobaczyć jak bardzo poprawiła się fabryczna kalibracja u LG). U każdego producenta można się zalet i wad dopatrzeć więc trzeba wybierać pod własne potrzeby i preferencje - niewątpliwie upłynniacz zawsze odstawał od konkurencji w przypadku LG (na szczęście to już się powoli poprawia), a np. sony miało spore problemy z implementacją Dolby Vision, które było zbyt ciemne na ich telewizorach (na szczęście w końcu poprawili to aktualizacją). Przy ostatnim porównaniu GX i A8 Vincent Teoh powiedział, że nie da się jednoznacznie wskazać zwycięzcy, bo każdy z telewizorów ma wady i zalety - on sam w sony preferuje upłynniacz, z kolei w lg dolby vision.

Co do Vity i ekranu OLED (oraz lcd) to można trochę poprawić jakość obrazu (nie mówię tutaj o ghostingu, o którym wspominasz, bo to już kwestia matrycy) poprzez zmianę zakresu RGB z ograniczonego na pełny. Niestety wymaga to posiadanie przerobionej konsoli, więc w moim przypadku nie wchodzi w grę - nie zamierzam przerabiać konsoli. To tyle, o Vicie, bowiem starczy już off topu. ;)

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. 

Jestem nowym użytkownikiem forum i chciałem podzielić się z forumowiczami moimi wrażeniami z użytkowania LG C9. Zakupiłem go rok temu i powiem szczerze byłem zadowolony. Dobra jakość obrazu Smart tv bardzo fajny z dobrym pilotem i jakie było moje zdziwienie gdy po 9 miesiącach użytkowania zrobiłem z ciekawości test oleda. Okazało się bowiem że na odcieniach koloru żółtego są dwie poziome kreski wielkości 15cm. Zdziwiło mnie to bardzo bo jestem świadomym użytkownikiem oleda i do tego jedynym. Prawda jest taka że matryca wypaliła się w tych miejscach ponieważ zrobiłem czyszczenie matrycy i zostawiłem temat. Pomyślałem może są to powidoki i zginą ale tak się nie stało. Po roku użytkowania matryca do wymiany i jestem bardzo zawiedziony tym co mnie spotkało. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż zdarza się, reklamuj matrycę, dostaniesz 2 lata nowej gwarancji 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, qazar napisał:

Cóż zdarza się, reklamuj matrycę, dostaniesz 2 lata nowej gwarancji 

Już wymieniona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...