Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 

17 minut temu, Peter_21 napisał:

O co chodzi z gamma ?

W skrócie: w firmware od 04.10.30 do 04.10.55 jest za ciemno na domyślnych, pudełkowych ustawieniach. Zamiast odcieni szarości jest czarny. 

Edytowane przez fio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, fio2 napisał:

 

W skrócie: w firmware od 04.10.30 do 04.10.55 jest za ciemno na domyślnych, pudełkowych ustawieniach. Zamiast odcieni szarości jest czarny. 

Jak najprościej to zniwelować ? Podwyższyć oświetelenie oled czy innym ustawieniem ? ( sorry za lamerskie dla niektórych pytanie )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak najprościej to zniwelować ? Podwyższyć oświetelenie oled czy innym ustawieniem ? ( sorry za lamerskie dla niektórych pytanie )
Przeczytaj to na początek.
https://hdtvpolska.com/nowe-oprogramowanie-04-10-31-do-lg-oled-tv-jak-dziala-czy-robic-aktualizacje/

Jest też prosty sposób na wgranie starszej wersji oprogramowania i tę drogę polecam. Zobaczysz ile tracisz detalu w czerniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, chmiel2k napisał:

Przeczytaj to na początek.
https://hdtvpolska.com/nowe-oprogramowanie-04-10-31-do-lg-oled-tv-jak-dziala-czy-robic-aktualizacje/

Jest też prosty sposób na wgranie starszej wersji oprogramowania i tę drogę polecam. Zobaczysz ile tracisz detalu w czerniach.

Czy po wgraniu wersji 04.10.20 są widoczne duże różnice w porównaniu  do wersji najnowszej wersji 04.10.55 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy po wgraniu wersji 04.10.20 są widoczne duże różnice w porównaniu  do wersji najnowszej wersji 04.10.55 ?
Jest duża różnica w ogólnej jasności, szczególnie w szarościach bliskich czerni. Ja zmieniałem soft kilkanaście razy, ale każdy robi to na własną odpowiedzialność. @flo2 pytał o to LG i wklejał odpowiedź, chyba w wątku o C8.
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz stanowisko LG w sprawie zmiany oprogramowania. Jeżeli korzystasz z oryginalnego oprogramowania można zmieniać jego wersje:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. W Poniedziałek 17.06., zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, zawitał u mnie @Maciej Koper celem wyjaśnienia moich wątpliwości względem usługi kalibracji tv przeprowadzonej przez jednego z pracowników firmy skalibruj.tv. Miałem tę przyjemność porównania obrazu z mojego LG 65 C8 z referencyjnym monitorem przywiezionym przez Macieja. I co się okazało? Do jakich wniosków doszliśmy, a nade wszytko, gdzie leży prawda?

W pierwszej kolejności chciałbym podziękować @Maciej Koper za osobistą wizytę i w pełni profesjonalne podejście do tematu i klienta. Poczułem się potraktowany fair i z poszanowaniem ewentualnych racji. To naprawdę wiele znaczy w świecie konsumenckim i przede wszystkim świadczy o pełnym zaangażowaniu szefa skalibruj.tv w rozwój firmy oraz indywidualnym podejściu do potrzeb klienta. Został mi poświęcony czas (zdaje się ok. 90 min) i uwaga. Ba! Została bezpłatnie zaoferowana i wykonana usługa kalibracji Dolby Vision w systemie 1D LUT (w przypadku mojego TV się nie sprawdziło, obraz jeszcze gorszy, ale liczą się chęci i fakt wykonania usługi).

W odniesieniu do moich utyskiwań na jakość wykonanej kalibracji (przypominam o dużej dozie różu oraz braku detali w czerniach) informuję, że okazało się iż mój ekran wyróżnia się tzw. "zafarbem", który powoduje tym większe zaróżowienie im dalej od jego środka. Potwierdziły to testy porównujące obraz z tego samego źródła na TV i monitorze studyjnym, gdzie różu na LG przybywało bliżej krańców ekranu, a na monitorze w jego centrum (krótko, na wyświetlanym obrazie u mnie ściany były zaróżowione, a na monitorze drzwi znajdujące się na środku ekranu). Naczytałem się gdzieś, że kalibracja redukuje zafarb, okazuje się to bzdurą :) 

W kwestii czerni na wyświetlonym obrazie doszliśmy z @Maciej Koper do wniosku, że nawet na monitorze studyjnym brakło więcej detali w czerni względem C8. I tu zaskoczenie, zdaje się że nie jestem gotowy do referencyjnego obrazu :) Przyznam, że następnego dnia po naszym spotkaniu ponownie podbiłem gammę. Naprawdę próbowałem oglądać tv na ustawieniach z raportu ale jak dla mnie za mało detali, i to konkretnie za mało :)

Reasumując, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią szefa skalibruj.tv materiały (poza pewnymi niuansami odzwierciedlającymi fizyczne różnice w matrycach) na skalibrowanym LG 65 C8 oraz monitorze studyjnym ( @Maciej Koper popraw mnie tu - studyjny, referencyjny? może warto podać konkretną nazwę i model?) odzwierciedlały bardzo zbliżony obraz. W związku z powyższym wycofuję moją dezaprobatę firmy skalibruj.tv przede wszystkim rekomendując ją osobą jej właściciela i profesjonalnej obsłudze po sprzedażowej. Usługa profesjonalnej kalibracji z pewnością przybliży wasze ekrany do referencji, jedyne pytanie należy zadać sobie - na ile może być to dla nas wdzięczne. Uważam, że może. Jednak należy podejść do sprawy z otwartą głową i liczyć się z tym, że pewne zmiany mogą nie przypaść nam do gustu. 

Firmie skalibruj.tv życzę dalszych, niezaprzeczalnych sukcesów!

Edytowane przez Rafal Plotka
  • Plusik 4
  • Lubię 3
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rafal Plotka

Z zafarbem dobrze Ci podpowiadałem

Dnia 5.05.2019 o 20:19, Groszek napisał:

Ok. Dzięki za wyjaśnienie. Ja jestem jak najbardziej otwarty na różnego rodzaju sytuacje, które się mogą przydarzyć. Czasami takie rzeczy po prostu się dzieją, bez jakiejkolwiek złej woli którejkolwiek ze stron.

Broń Boże nie jestem też jakimkolwiek adwokatem którejś strony, itp..  Myślę, że na pewno znajdziecie (Ty i Maciej) jakieś rozwiązanie tej sytuacji.

Sam nie wiem co Ci się mogło przytrafić, może masz duży zafarb na matrycy skoro piszesz że róż jest widoczny na menu tv, itd.?

W każdym razie życzę Ci rozwiązania/poznania przyczyny problemu i radości z użytkowania telewizora.

 

P.S.

Teraz wygląda na to, że dwa razy dostałeś to co chciałeś (kalibracja), ale tak naprawdę wcale tego nie chciałeś... ;)

A tak serio to dobrze, że wszystko zostało wyjaśnione.

Edytowane przez Groszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z obrazem jest jak z dźwiękiem, to subiektywne odczucia. Nie każdy szuka referencji. Nie każdy też rozumie czym jest referencja.

Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

  • Plusik 2
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Groszek napisał:

@Rafal Plotka

Z zafarbem dobrze Ci podpowiadałem

 

P.S.

Teraz wygląda na to, że dwa razy dostałeś to co chciałeś (kalibracja), ale tak naprawdę wcale tego nie chciałeś... ;)

A tak serio to dobrze, że wszystko zostało wyjaśnione.

Dostałem wiele więcej niż mógłbym sobie życzyć! W kwestii 1DLUT nie chcę się wypowiadać bo nie zrozumiałem dlaczego niezagrało to na mojej matrycy, jeśli @Maciej Koper znajdzie chwilę by się podzielić wiedzą w tym temacie zdecydowanie lepiej, klarowniej i przede wszystkim profesjonalnie wyłoży problem, ja mógłbym coś namieszać i nie podejmuję się drążenia sprawy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Rafal Plotka napisał:

Dostałem wiele więcej niż mógłbym sobie życzyć! 

Bardziej chodziło mi o to o czym wspomniał Kolega @kKadajo. Zgadzam się z nim.

Czasami referencja nie musi być tym czego szukamy.

Do referencji (dźwięk czy obraz) trzeba dojrzeć. Trochę niefortunnie to brzmi, ale taka prawda... ;)

I tak jeden słucha muzyki podkręcając bas i wysokie, a inny ogląda na ustawieniach dynamicznych. To już kwestia gustu/preferencji.

I tak komuś kto u mnie posłucha muzyki może się nie podobać (sam tak kiedyś miałem ;) ). Bo dla niego jest za mało basu, czy nie cyka fajnie. Ale tak właśnie ma być - bas, czy wysokie ma być wtedy kiedy trzeba. Podobnie jest z obrazem. To oczywiście w dużym uproszczeniu.

Spróbuj pooglądać na skalibrowanych ustawieniach (bo zrozumiałem, że odszedłeś od tych ustawień), może odkryjesz ile bogactwa zapewnia taki obraz na porządnym sprzęcie. I robi to wtedy kiedy i jak trzeba ;)

Z drugiej strony ważne jest żeby nam się podobało. Zadowolenia ze sprzętu życzę! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również się z tym zgadzam. Nie jestem już w stanie oglądać nie skalibrowanego. U mnie było zbyt chłodno (za dużo) niebieskiego i tryb obok (skalibrowany) może się wydawać za żółty ale to on jest naturalny i ja taki lubię. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bardziej chodziło mi o to o czym wspomniał Kolega [mention=149002]kKadajo[/mention]. Zgadzam się z nim.
Czasami referencja nie musi być tym czego szukamy.
Do referencji (dźwięk czy obraz) trzeba dojrzeć. Trochę niefortunnie to brzmi, ale taka prawda...
I tak jeden słucha muzyki podkręcając bas i wysokie, a inny ogląda na ustawieniach dynamicznych. To już kwestia gustu/preferencji.
I tak komuś kto u mnie posłucha muzyki może się nie podobać (sam tak kiedyś miałem ). Bo dla niego jest za mało basu, czy nie cyka fajnie. Ale tak właśnie ma być - bas, czy wysokie ma być wtedy kiedy trzeba. Podobnie jest z obrazem. To oczywiście w dużym uproszczeniu.
Spróbuj pooglądać na skalibrowanych ustawieniach (bo zrozumiałem, że odszedłeś od tych ustawień), może odkryjesz ile bogactwa zapewnia taki obraz na porządnym sprzęcie. I robi to wtedy kiedy i jak trzeba
Z drugiej strony ważne jest żeby nam się podobało. Zadowolenia ze sprzętu życzę!
Porównanie z audio jest dużym uproszczeniem. Jednak widzimy bardzo podobnie, pomijając upośledzenia wzroku, natomiast ze słuchem już tak nie jest. To, że wykres od audiologa będziemy mieli taki sam, nie znaczy, że tak samo odbierzemy tę samą muzykę na tym samym sprzęcie. Bo tu jest jednak dużo innych zmiennych i przede wszystkim indywidualne preferencje i emocje. Nawet jak już jesteś wprawiony, to i tak dla każdego referencja będzie brzmiała inaczej.
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, chmiel2k napisał:

Porównanie z audio jest dużym uproszczeniem.

Zgadza się. Dlatego napisałem

22 minuty temu, Groszek napisał:

To oczywiście w dużym uproszczeniu

 

Chodziło mi bardziej o zobrazowanie sytuacji/mechanizmu działania.

Z audio jest dużo, dużo trudniej niż z obrazem (bardzo dużo czynników). Choćby z powodu akustyki w danym pomieszczeniu - każde jest inne. Ten sam zestaw audio zagra inaczej u każdego z nas - dlatego tak często poruszam kwestię sprawdzania we własnych warunkach.  Z obrazem masz sprawę prostą - ciemny pokój i załatwione. Każdy z nas może zapewnić referencyjne warunki oglądania. ;) Dlatego staram się zaznaczyć, żeby sprawdzać tv w warunkach domowych lub zbliżonych do domowych (ciemny pokój)

A czy referencja w audio w ogóle istnieje? Może tylko podczas występów na żywo. Ale to już temat na inną, długaaajną dyskusję, która zapewne do niczego nie doprowadzi. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2019 o 21:48, Rafal Plotka napisał:

W odniesieniu do moich utyskiwań na jakość wykonanej kalibracji (przypominam o dużej dozie różu oraz braku detali w czerniach) informuję, że okazało się iż mój ekran wyróżnia się tzw. "zafarbem", który powoduje tym większe zaróżowienie im dalej od jego środka. Potwierdziły to testy porównujące obraz z tego samego źródła na TV i monitorze studyjnym, gdzie różu na LG przybywało bliżej krańców ekranu, a na monitorze w jego centrum (krótko, na wyświetlanym obrazie u mnie ściany były zaróżowione, a na monitorze drzwi znajdujące się na środku ekranu). Naczytałem się gdzieś, że kalibracja redukuje zafarb, okazuje się to bzdurą

Hmm to dziwne trochę, bo wcześniej pisałeś, że na ustawieniach przed kalibracyjnych zaróżowienie nie było widoczne. Zwracaliśmy Ci uwagę na zafarb, ale odrzuciliśmy ten trop jak napisałeś, że biel jest biała na ustawieniach własnych. Czy możesz potwierdzić, że kalibracja Twojego TV wzmocniła to niekorzystne zjawisko? To ważne, bo wcześniej każdy pisał, że kalibracja go zmniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Mr.Hankey napisał:

Co niby zmniejsza kalibracja, zafarb matrycy? Niby w jaki sposób miała by tego dokonać?

źle się wyraziłem. Wcześniej panowała opinia, że kalibracja powoduje to, że zafarb jest mniej widoczny. Wydaje się to prawdopodobne, ponieważ kalibracja zmienia temperaturę bieli, na taką w której konkretny typ zafarbu może być mniej dostrzegalny dla oka. Na swoim oledzie nie mam kalibracji, ani widocznego zafarbu, dlatego pytam i nic nie mogę tu napisać 'na pewno'...  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez różnicy jaką biel wyświetlisz - cieplejszą czy zimniejszą zafarb i tak pozostanie. Nie można oczekiwać od kalibracji, że wyeliminuje wady matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam na zagranicznych forach (raczej to nie plotki, bo ludzie robili downgrade i problem znikał) w B8 od wersji 4.10.65 również zmieniła się charakterystyka gamma i obraz jest ciemniejszy (utrata detali w bardzo ciemnych scenach).

Czy sprawa została zbadana i również są ustawienia korekcyjne? Jakby co - nie mam skalibrowanego telewizora, jestem po prostu ciekaw :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumieniem.

Nawet jeśli mamy profesjonalnie zrobioną kalibrację  a zaciągniemy nową aktualizację to może stać się tak że nagle obraz ulegnie pogorszeniu wszystko przez to że mamy zrobioną aktualizację.

Pytam gdyż jestem świeżo po wymianie matrycy w B7 65cali i myślę nad kalibracją.

Wcześniej długo się nie nacieszyłem ową kalibracją może z dwa miechy jak wypaliło mi matrycę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobrze rozumieniem.
Nawet jeśli mamy profesjonalnie zrobioną kalibrację  a zaciągniemy nową aktualizację to może stać się tak że nagle obraz ulegnie pogorszeniu wszystko przez to że mamy zrobioną aktualizację.
Pytam gdyż jestem świeżo po wymianie matrycy w B7 65cali i myślę nad kalibracją.
Wcześniej długo się nie nacieszyłem ową kalibracją może z dwa miechy jak wypaliło mi matrycę.
 
Nie wiem jak jest z B7, ale tu dyskutujemy o serii 8.
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Juras Juras napisał:

Pytam gdyż jestem świeżo po wymianie matrycy w B7 65cali i myślę nad kalibracją.

Przecież nie masz kalibracji, twoje pytanie nie ma sensu.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Mierzwiak napisał:

Przecież nie masz kalibracji, twoje pytanie nie ma sensu.

Dla tego pytam przed zrobieniem kalibracji.

Pytanie jak najbardziej na miejscu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Juras Juras

Problem dotyczył telewizorów z 8 serii od C w górę, co stoi jak byk w poście otwierającym temat.

Jeśli ktoś nie miał skalibrowanego TV, to nowy soft rozwiązał problem z gammą.

Jeśli ktoś skalibrował TV po instalacji wadliwego softu, a przed wypuszczeniem tego który problem z gammą naprawiał, to musi skorygować ustawienia.

Jeśli ktoś skalibrował / dopiero skalibruje TV po instalacji softu naprawiającego gammę, to dla niego problem nie istnieje.

Posiadasz model B7 więc Twoje pytanie nie ma sensu, a wystarczyło przeczytać czego dotyczy temat.

Edytowane przez Mierzwiak
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki dzięki za odpowiedź.

Posty czytałem z przerwami i chyba nie wszystkie zostały przeczytane.

Wynika z tego że  w B7 problemu nie ma.

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...