Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, Maciej Koper said:

04.10.55 jest dostępne przez auto-aktualizacje. Działa bardzo podobnie lub identycznie jak 04.10.31 z tym, że można skorzystać z funkcji "Redukcja szumów MPEG", czyli problem zażegnany

U mnie nie wykrywa żadnych aktualizacji od momentu pierwszego uruchomienia. Na starcie miałem 04.10.35 i tak jest do dzisiaj. W międzyczasie była już aktualizacja 04.10.36, obecnie na stronie LG widnieje 04.10.65 a u mnie nadal bez zmian. Włączyłem auto aktualizacje i sprawdzałem ręcznie (internet działa prawidłowo).

Co dziwne mój poprzedni egzemplarz od pierwszego włączenia wykrywał aktualizacje softu a ten obecny jest jakiś "opóźniony" chyba. Wiem, że mógłbym ręcznie aktualizować poprzez usb ale prawidłowo działający TV nie powinien tego wymagać. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
48 minut temu, Mr Homebody napisał:

U mnie nie wykrywa żadnych aktualizacji od momentu pierwszego uruchomienia. Na starcie miałem 04.10.35 i tak jest do dzisiaj. W międzyczasie była już aktualizacja 04.10.36, obecnie na stronie LG widnieje 04.10.65 a u mnie nadal bez zmian. Włączyłem auto aktualizacje i sprawdzałem ręcznie (internet działa prawidłowo).

Hmm ale co Ty tu w ogóle robisz w tym wątku??? ?

Odnosisz sie do 04.10.55 ale nigdy go przeciez nie dostaniesz...

Ta wersja oprogramowania jak cały watek dotyczy C8 a podane przez ciebie to sa w B8    (tą są przecież różne linie wsparcia)

 

Edytowane przez CeZaR83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że ponownie wywołałem dyskusję. Jednak tym razem zupełnie nieświadomie. Nie pisałem, że odnoszę się do firmy Skalibruj.Tv i nie miałem w zamiarze jej oczerniania. Jednak teraz czytając moją poprzednią wypowiedź nie dziwię się, że została potraktowana dość "osobiście" choć podkreślam nie miałem takiego zamiaru. Przepraszam jeśli uraziłem nią kogoś. Swoją drogą strasznie drażliwi tu jesteście na mniej przychylne komentarze. 

Niemniej, skoro już @Maciej Koper postanowiłeś się do niej odnieś pozwolisz, że skomentuję tę wypowiedź.

3 godziny temu, Maciej Koper napisał:

Przykro mi, że wydałeś "prawie tysiączka" i z niego nie skorzystasz, ale uznaję, że nie Tobie to nie przeszkadza skoro nie napisałeś do mnie żadnego maila by wyjaśnić jedną z tych dwóch wątpliwości.

Po tej wypowiedzi musiałem zajrzeć do naszej korespondencji bo inaczej ją zapamiętałem. I faktycznie w pierwszym mailu nie odniosłem się do ww problemów. 

3 godziny temu, Maciej Koper napisał:

Owszem maila dostałem od razu po usłudze z następującymi uwagami: pracownik powiedział, że pracuje dopiero dwa miesiące więc nie wzbudza mojego zaufania, a do tego zrobił jakoś podejrzanie szybko

Kiedy używasz kursywy sugerujesz, że ktoś napisał te słowa. To co podajesz powyżej to Twoja interpretacja mojej wypowiedzi - skądinąd różniąca się od tego co odpisałeś później.

Wracając do faktów (i odnosząc się do tego co tu wyciągnąłeś) przypominam, że moją uwagę zwrócił m.in. fakt, że przyjechała bardzo młoda osoba, która pracowała w firmie krótko (wcześniej nie mająca z kalibrowaniem TV do czynienia) i sama stwierdziła, że jeszcze nie ukończyła zaplanowanego szkolenia jednocześnie podkreślając kilkukrotnie, że się spieszy do następnego klienta. Poza tym pojawiły się też inne wątki, ale nie będę ich tu wyciągać. Nie chodzi mi o konfrontację. 

3 godziny temu, Maciej Koper napisał:

Zero uwag do meritum usługi czyli obrazu.

 

3 godziny temu, Maciej Koper napisał:

W odpowiedzi na Twoje pytania, bo mimo wszystko czuję się zobowiązany by pomóc choć nie kontaktujesz się ze mną w tej sprawie: 

Nasza korespondencja nie zamknęła się na jednym mailu. I później zwracałem uwagę na brak detali w czerniach. Prosiłem również o re-kalibrację, z której zrezygnowałem kiedy napisałeś, że jej efekt będzie taki sam i spełnia ona standardy firmy. 

3 godziny temu, Maciej Koper napisał:

1. Bardzo łatwo sprawdzić czy jakieś detale powinny być w czerni przez podniesienie wartości na suwaku "jasność" (w menu głównym). Zawsze gdy o to proszę klienta to się okazuje, że zamiast czarnej plamy robi się szara co oznacza, że tam po prostu detali nie ma, a skoro nie ma to nawet po kalibracji się nie urodzą. Test robimy w kompletnej ciemności.

Sprawdzałem niejednokrotnie. Porównywałem też do innych ekranów. Mowa o sytuacjach kiedy np. na ciemnej marynarce nie widać, albo prawie nie widać kieszeni, zagnieceń, części guzików itp.

 

3 godziny temu, Maciej Koper napisał:

P.S. W trybie DV nie mamy bezpośredniego wpływu na to bo TV robi za dużo samodzielnie. W SDR wszystko jest pod kontrolą.

Naprawdę nie chcę wyjść na ignoranta, ale takie seriale jak Sabrina, Umrella Academy i inne są praktycznie nie do oglądania. Detali wręcz 0. Czerń jest wszechogarniająca. Nasuwa się tu pytanie za co jest naliczana usługa w tej kwestii skoro wiadomo, że nie można poprawić obrazu. Może skromny komentarz, nakierowanie klienta na problem przed kalibracją byłyby wskazane. Jedną z moich uwag był brak ustawień 20 punktowego balansu bieli w DV - dopiero mailowo wyjaśniłeś mi, że tego się nie kalibruje. To podstawowe braki w komentarzu, informowaniu klienta w usłudze, której po prostu nie może zweryfikować.

 

3 godziny temu, Maciej Koper napisał:

Biel jest ustawiona z chirurgiczną precyzją, więc być może film z Arktyką miał zaróżowiony odcień, bo TV nic od siebie nie dokłada

Biel jest zaróżowiona w praktycznie każdym źródle. Arktyka, o której wspominałem to drugi odcinek Naszej Planety na Netflix. Zapraszam do sprawdzenia czy film ma zaróżowiony odcień. Na innych ekranach ten problem nie występuje.  Jednak pojawia się u mnie również na filmach YouTube czy nawet menu TV. Niestety zdjęcie telefonem tego nie odda. Chyba, że Canon EOS 700D w konkretnych ustawieniach coś powie.

 

3 godziny temu, Maciej Koper napisał:

W sekcji balansu bieli został ujęty tylko kanał niebieski, a kanał zielony, który mógłby wprowadzić tonację różową do obrazu (bo zieleń jest przeciwstawna do różu) jest nietknięty.

To niestety nic mi nie mówi. Może jednak powinien być tknięty, albo w jakikolwiek sposób inaczej ustawiony? Nie znam się. Wiem tyle co widzę. A widzę róż... i brak detali w czerniach :)

Podsumowując.

Naprawdę rozumiem, że masz ogromne doświadczenie i to szanuję. Jednak przypominam, że wg słów Twojego pracownika nie przeprowadzasz już kalibracji u klientów indywidualnych, a tę u mnie przeprowadzał mało doświadczony pracownik na nowej aktualizacji, która mocno zmieniła obraz (gamma itp.) względem poprzednich, na których doświadczenia nabierał młody kalibrator. Nie znam się, ale oczy nie kłamią. Przypomnij sobie sytuację z wyłączonym Quad Step de-contouring w aktualizacji 4.10.31. W związku z faktem, że na co dzień masz do czynienia z materiałami wysokiej jakości twierdziłeś, upewniałeś wręcz forumowiczów w przekonaniu, że to niczemu nie służy. Jednak po obejrzeniu materiałów w gorszej jakości typu Youtube sam przyznałeś, że jednak zmienia sytuację. Na swój sposób, ale jednak. 

Osobiście jestem zdania, że wprawne oko zrazu dopatrzy się błędów w obrazie (skoro taki laik jak ja je widzi), a Twój pracownik dokonał ustawień odnosząc się do poprzedniej wersji Firmaware i stąd błędy, które są niezaprzeczalne. Napisałeś mi, że te ustawienia są niezmienne i ponowna kalibracja przez Twój zespół zostawi takie same ustawienia. Nie ma przecież sensu marnować Wasz czas skoro to nic nie wniesie. Choć osobiście jestem przekonany, że Twoja osoba zrazu naniosłaby korekty do ekranu. Jednak nie pisz proszę, że się z Tobą nie kontaktowałem. To nieprawda. 

3 godziny temu, tonybcc napisał:

a czy jasność 60 nie spowoduje świecącej czerni? Mam na myśli to ze piksele nie będą wygaszone?

Też tak myślałem, jednak tu ważna jest kwestia źródła. Np. Matrix na Netflix bardzo srebrzy przede wszystkim z lewej części ekranu.

3 godziny temu, Groszek napisał:

Faktycznie biel super po kalibracji, więc tu nie ma co dalej dyskutować...

Widzę wykres i widzę obraz. Obie rzeczy nie mają się do siebie niestety. Nie wiem jak mógłbym Wam to zaprezentować. 

4 godziny temu, Groszek napisał:

Nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałem. Odebrałeś kalibrację, po której śnieg był zaróżowiony, a w czerniach masz czarną plamę z głową. Zapłaciłeś za to prawie tysiąc złotych?

Ciekawa historia...

Cóż. Elokwencją się w tym momencie nie popisałem. Kalibrator się bardzo spieszył do kolejnego klienta i nie widziałem obrazu po kalibracji, nie został mi przedstawiony, a sam się nie upomniałem. Zrazu uznałem, że wsio jest ok :) Wiem, słabe to. I pewnie trochę w tym wszystkim na siebie się złoszczę. Ale cóż... Z drugiej strony, co i rusz na tym forum czy portalu spotykam się z tekstami i manipulacjami typu: się nie znasz, my się znamy, tu masz wykresy, a poza tym mój kolega to guru więc nie podskakuj itp. itd. Liczę jednak na forumowiczów ich pomoc, a nawet jeśli nie to może komuś zapali się lampeczka i uniknie moich problemów :) 

  • Plusik 4
  • Lubię 2
  • Dzięki 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Rafal Plotka napisał:

Naprawdę nie chcę wyjść na ignoranta, ale takie seriale jak Sabrina, Umrella Academy i inne są praktycznie nie do oglądania. Detali wręcz 0

Wydaje mi się, że ten problem był poruszony na forum AVS. Materiały DV w FW 04.10.31 tracą detale w ciemnych scenach. Wydawało mi się, że kalibracja powinna to naprawić, ale sam Maciej napisał, że na DV mają mniejszy wpływ. Czyżby ta aktualizacja była bardziej uwalona niż sądzimy?

Bardzo mnie dziwi jasność ustawiona na 60. Nie znam się i nie twierdzę, że coś jest nie tak, ale bardzo dziwi, bo wszystkie ustawienia pokalibracyjne publikowane w sieci dla C8 mają 50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Rafal Plotka napisał:

Widzę wykres i widzę obraz. Obie rzeczy nie mają się do siebie niestety. Nie wiem jak mógłbym Wam to zaprezentować. 

Ok. Dzięki za wyjaśnienie. Ja jestem jak najbardziej otwarty na różnego rodzaju sytuacje, które się mogą przydarzyć. Czasami takie rzeczy po prostu się dzieją, bez jakiejkolwiek złej woli którejkolwiek ze stron.

Broń Boże nie jestem też jakimkolwiek adwokatem którejś strony, itp..  Myślę, że na pewno znajdziecie (Ty i Maciej) jakieś rozwiązanie tej sytuacji.

Sam nie wiem co Ci się mogło przytrafić, może masz duży zafarb na matrycy skoro piszesz że róż jest widoczny na menu tv, itd.?

W każdym razie życzę Ci rozwiązania/poznania przyczyny problemu i radości z użytkowania telewizora.

Edytowane przez Groszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawy niepowiązane bezpośrednio z kalibracją

8 godzin temu, Rafal Plotka napisał:

Wracając do faktów (i odnosząc się do tego co tu wyciągnąłeś) przypominam, że moją uwagę zwrócił m.in. fakt, że przyjechała bardzo młoda osoba, która pracowała w firmie krótko (wcześniej nie mająca z kalibrowaniem TV do czynienia) i sama stwierdziła, że jeszcze nie ukończyła zaplanowanego szkolenia jednocześnie podkreślając kilkukrotnie, że się spieszy do następnego klienta. Poza tym pojawiły się też inne wątki, ale nie będę ich tu wyciągać. Nie chodzi mi o konfrontację. 

1. Osoba jest młoda, bo ma 22 lata. Kompletnie nie rozumiem jakie to ma znaczenie. Gdy byłem w tym wieku nawiązywałem pierwszy kontrakt na kalibrację z międzynarodową firmą związaną z post-produkcją filmową. Nie chcę się już nawet odwoływać do przykładów w jakim wieku były osoby pokroju Steve'a Jobsa, czy Billa Gates'a kiedy rozpoczynali robić swoje wynalazki. Nikt się wielki nie urodził i uważam za nietakt oceniać kogoś przez pryzmat wieku.

2. Pracownik nie ukończył całego szkolenia w tym sensie, że nie przerobiliśmy jeszcze kalibracji projektorów i takich usług nie wykonuje. Do kalibracji telewizorów posiada kompletne kwalifikacje. Od stycznia przepracowaliśmy 6 tygodni szkoleń, po 9 godzin dziennie co daje 270 roboczogodzin na sprzęcie. Od tamtej pory miał styczność z kilkudziesięcioma telewizorami OLED LG, więc przedstawianie sytuacji w zawężeniu do słów "nie ukończył szkolenia" jest wyjątkowo krzywdzące i nieprawdziwe!

3. Pomimo nabytych już kwalifikacji pracownik nie ma prawa wyjść od klienta bez zdalnego audytu raportu, więc jak bardzo by nie dawał poczucia że się śpieszy to musi tyle spędzić u klienta żeby kalibracja spełniała normy wypracowane przeze mnie.

Takie są fakty i w razie chęci zapraszam do dalszej konfrontacji, bo za swoją markę ręczę swoją twarzą i dokładnie wiem jakie wymagania stawiam sobie i swoim pracownikom.

Sprawy powiązane bezpośrednio z kalibracją

8 godzin temu, Rafal Plotka napisał:

Naprawdę nie chcę wyjść na ignoranta, ale takie seriale jak Sabrina, Umrella Academy i inne są praktycznie nie do oglądania. Detali wręcz 0. Czerń jest wszechogarniająca. Nasuwa się tu pytanie za co jest naliczana usługa w tej kwestii skoro wiadomo, że nie można poprawić obrazu. Może skromny komentarz, nakierowanie klienta na problem przed kalibracją byłyby wskazane. Jedną z moich uwag był brak ustawień 20 punktowego balansu bieli w DV - dopiero mailowo wyjaśniłeś mi, że tego się nie kalibruje. To podstawowe braki w komentarzu, informowaniu klienta w usłudze, której po prostu nie może zweryfikować.

To niestety nic mi nie mówi. Może jednak powinien być tknięty, albo w jakikolwiek sposób inaczej ustawiony? Nie znam się. Wiem tyle co widzę. A widzę róż... i brak detali w czerniach :)

Oba seriale transmitowane są w Dolby Vision, gdzie nie mamy wpływu na to co robi tone-mapper DV bo jest to system zamknięty! Istnieje możliwość tylko przejścia procedury opracowanej przez Portait Displays, która już przy walidacji ewidentnie zmniejsza luminancję i żaden poważny kalibrator jej nie stosuje. Kalibracja DV jest szczątkowa. Odnosi się głównie do odcienia szarości i regulacji eotf/luminancji tyle ile to możliwe. Dlatego jest to najtańsza opcja w cenniku. 

Odnośnie problemów z wiernością reprodukcji DV napisałem już w teście nawet ktoś przytoczył cytaty. Na te zjawiska nie ma wpływu. Ponawiam tezę: Jestem przekonany, że w SDR(Dzień/Noc)/HDR10/tryb Gra nic nie da się więcej wyciągnąć z czerni. A jeśli jest inaczej na ustawieniach z raportu to wyślę bezpłatnie technika na analizę. Tylko będę oczekiwał publicznego sprostowania jeśli się okaże, że było inaczej, bo w drugim mailu czytam "Po resecie TV i wprowadzeniu ustawień z raportu obraz w moim odczuciu jest "inny, gorszy", brak detali w czerniach," czyli jest potencjalna możliwość, że nie wszystko zostało przepisane z raportu.

8 godzin temu, Rafal Plotka napisał:

Biel jest zaróżowiona w praktycznie każdym źródle. Arktyka, o której wspominałem to drugi odcinek Naszej Planety na Netflix. Zapraszam do sprawdzenia czy film ma zaróżowiony odcień. Na innych ekranach ten problem nie występuje.  Jednak pojawia się u mnie również na filmach YouTube czy nawet menu TV. Niestety zdjęcie telefonem tego nie odda. Chyba, że Canon EOS 700D w konkretnych ustawieniach coś powie.

Jeśli biel się wydaje zaróżowiona to proszę powiedzieć w stosunku do czego i może dojdziemy do meritum, bo na oko jest prawie niemożliwe ocenić jaki jest dany odcień bieli nie odnosząc się do innego odcienia (np. przeciwstawnego - zazielenionego). Biel jest dokładnie taka jak założył standard, a więc taka jak ustawiam w ponad 50 polskich i zagranicznych studiach filmowych. Jestem całkowicie przekonany, że gdyby postawić monitor studyjny obok tego LG to odcienie bieli by były bardzo podobne, bo kalibrowałem całą masę systemów, gdzie jest profesjonalny monitor OLED i skalibrowany ekran LG obok. Poniżej zdjęcie z Telewizja Polska S.A. gdzie monitorują emisję na dwóch telewizorach LG OLED E8 skalibrowanych dokładnie tak samo, z resztą jak w dziesiątkach innych systemów studyjnych.

tvp_2_jpg.jpg

Sprawy poboczne

8 godzin temu, Rafal Plotka napisał:

Naprawdę rozumiem, że masz ogromne doświadczenie i to szanuję. Jednak przypominam, że wg słów Twojego pracownika nie przeprowadzasz już kalibracji u klientów indywidualnych, a tę u mnie przeprowadzał mało doświadczony pracownik na nowej aktualizacji, która mocno zmieniła obraz (gamma itp.) względem poprzednich, na których doświadczenia nabierał młody kalibrator. Nie znam się, ale oczy nie kłamią. Przypomnij sobie sytuację z wyłączonym Quad Step de-contouring w aktualizacji 4.10.31. W związku z faktem, że na co dzień masz do czynienia z materiałami wysokiej jakości twierdziłeś, upewniałeś wręcz forumowiczów w przekonaniu, że to niczemu nie służy. Jednak po obejrzeniu materiałów w gorszej jakości typu Youtube sam przyznałeś, że jednak zmienia sytuację. Na swój sposób, ale jednak. 

1. Pracownik jest doświadczony, ale o tym już dokładniej w poprzednim akapicie. Przede wszystkim nie ma czegoś takiego jak nabieranie doświadczenia na innym firmware, bo każdy egzemplarz jest i tak inny i kalibruje się go ręcznie od podstaw - więc proszę nie konfabulować

2. O Quad Step de-contouring napisałem bardzo negatywnie: "Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie rozmycie tekstur wygląda mega niekorzystnie" po dokumentacji działania, więc jest to przeciwne do tego co napisałeś. Tu dokumentacja - więc proszę nie zmyślać faktów

Sprawa obsługi klienta

8 godzin temu, Rafal Plotka napisał:

Nasza korespondencja nie zamknęła się na jednym mailu. I później zwracałem uwagę na brak detali w czerniach. Prosiłem również o re-kalibrację, z której zrezygnowałem kiedy napisałeś, że jej efekt będzie taki sam i spełnia ona standardy firmy. 

Osobiście jestem zdania, że wprawne oko zrazu dopatrzy się błędów w obrazie (skoro taki laik jak ja je widzi), a Twój pracownik dokonał ustawień odnosząc się do poprzedniej wersji Firmaware i stąd błędy, które są niezaprzeczalne. Napisałeś mi, że te ustawienia są niezmienne i ponowna kalibracja przez Twój zespół zostawi takie same ustawienia. Nie ma przecież sensu marnować Wasz czas skoro to nic nie wniesie. Choć osobiście jestem przekonany, że Twoja osoba zrazu naniosłaby korekty do ekranu. Jednak nie pisz proszę, że się z Tobą nie kontaktowałem. To nieprawda. 

Odpowiedź w drugim mailu dostałem niejasną i nieprecyzyjną: "Po resecie TV i wprowadzeniu ustawień z raportu obraz w moim odczuciu jest "inny, gorszy", brak detali w czerniach, a w niektórych przypadkach czerń wręcz się srebrzy, kolor skóry też wydaje się inny (jednak zastanawiam się cały czas jaki wpływ na to ma źródło, jasność na 60 też gdzie indziej jest mocno komentowana). Kiedy zauważyłem, że brakuje ustawień do Dolby Vision postanowiłem do Pana napisać, a skoro już pisałem postanowiłem przekazać swoje wątpliwości." 

Z powyższego nie wynika czy jest potrzebna jakaś pomoc czy nie, tym bardziej, że na kilka wątpliwości odpowiadałem w poprzednim mailu. Jeśli klienci mają jakieś wątpliwości to jestem przyzwyczajony, że piszą, bo ja zapewniam pomoc niemal 24 na dobę. Tutaj jednak mail zakończył się później jakby sprawa była zamknięta, a potem czytam w poście na forum zażalenia na sprawy, które akurat łatwo wyjaśnić.

Proszę postawić się w mojej sytuacji kiedy ciężko przez lata pracuję na renomę firmy, a potem wpadają takie posty od osoby, której natychmiastowo udzieliłbym pomocy gdybym wiedział, że jest potrzebna. Problem zaczyna się tu, bo wątek czytają osoby i nie wiem czy każdy z nich przeczyta te szerokie tłumaczenia, czy po prostu poprzestanie na najprostszym przesłaniu, że kalibracja to jest do dupy.

A więc skoro sprawa zabrnęła tak daleko to proponuję publicznie, że 17 czerwca spakuję do bagażnika skalibrowany monitor studyjny i przyjadę specjalnie do Ciebie po to by udowodnić, że na takim odcieniu bieli tworzone są filmy, a także, że Twój LG nie zjada niczego w czerni w trybie SDR dzień, noc, czy gra (monitor nie jest HDR'owy więc w HDR10 nie wejdziemy). Następnie jeśli okaże się, że mam rację to usuniemy Twoje krzywdzące posty i napiszesz dodatkowo sprostowanie do sytuacji.

  • Plusik 6
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
13 godzin temu, Maciej Koper napisał:

A więc skoro sprawa zabrnęła tak daleko to proponuję publicznie, że 17 czerwca spakuję do bagażnika skalibrowany monitor studyjny i przyjadę specjalnie do Ciebie po to by udowodnić, że na takim odcieniu bieli tworzone są filmy, a także, że Twój LG nie zjada niczego w czerni w trybie SDR dzień, noc, czy gra (monitor nie jest HDR'owy więc w HDR10 nie wejdziemy). Następnie jeśli okaże się, że mam rację to usuniemy Twoje krzywdzące posty i napiszesz dodatkowo sprostowanie do sytuacji.

O w mordę, tego się nie spodziewałem. Jeżeli taki ma być finał tej sprawy, to szacun dla skalibrujtv.pl. Czekam z otwartym popcornem na relację :).

Natomiast rozumiem @Rafal Plotka. Jego posty są rzeczowe i do mnie trafiają. Miał rację jeżeli chodzi o usunięcie funkcji łagodnej gradacji w przedostatniej aktualizacji. Po tym jak się rozpętała dyskusja na ten temat, wrzuciliście nowe zdjęcia to powiem osobiście, że ja wolałbym to mieć włączone na materiałach słabej jakości. Detali w takich materiałach i tak nie ma zbyt wiele, a ten banding kłuje w oczy niemiłosiernie, jego wygładzenie moim zdaniem znacznie poprawia odbiór treści. Z recenzji na portalu do tej pory wynikało, że ta funkcja jest funta kłaków warta, ale jak tutaj pokazaliście fotki na youtube, to zmieniam zdanie i żałuję że mój B7 nie ma tej funkcji, bo czasem (podkreślam) chętnie bym ją włączył. Tutaj Rafał vs hdtvpolska 1:0 :).

Co do zaróżowienia bieli to czy przypadkiem Twój egzemplarz @Rafal Plotka nie cierpi na zafarb? Cała matryca jest różowa czy tylko część? 

Edytowane przez efel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@efelSerio byś chciał mieć ten shitowy banding lekko rozmazany w zamian za tak dużą utratę tekstur jak na soundbarze? Przecież tam nic już nie widać z tą funkcją. To jest 1:0? xDD

a2.jpg

b2.jpg

a1.jpg

b1.jpg

Edytowane przez jaremunto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jaremunto napisał:

Serio byś chciał mieć ten shitowy banding lekko rozmazany w zamian za tak dużą utratę tekstur jak na soundbarze? Przecież tam nic już nie widać z tą funkcją. To jest 1:0? xDD

Tak, dla mnie lepiej wygląda soundbar nr 2 z włączoną łagodną gradacją. Możesz mi zaznaczyć gdzie nic nie widać z tą funkcją? Może na starość już oczy mam nie te...

1:0 dlatego że kolega @Rafal Plotka pokazał między innymi mnie, że ta funkcja faktycznie działa i robi dużą różnicę w niektórych materiałach. W teście który wykonał @Maciej Koper w recenzji C8 nie widziałem praktycznie żadnych różnic, co wynikało pewnie z innego materiału źródłowego.  

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jeśli dla Ciebie wygląda lepiej soundbar gdzie ta metalowa siatka z przodu jest rozmyta w jedną plamę na brzegu i gdzie bok soundbara, który jest w oryginale metalowy robi się całkowicie gładki to ja wymiękam. A w teście to chyba było napisane, nie że nie robi różnicy tylko że nie wnosi pozytywnej różnicy.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, jaremunto napisał:

No jeśli dla Ciebie wygląda lepiej soundbar gdzie ta metalowa siatka z przodu jest rozmyta w jedną plamę na brzegu i gdzie bok soundbara, który jest w oryginale metalowy robi się całkowicie gładki to ja wymiękam.

no dla mnie plamy od kompresji też wyglądają gorzej niż rozmycie

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież tą funkcję można włączyć lub wyłączyć. Nikt nie każe nikomu trzymać tego włączonego na stałe. Ale fakt że ta funkcja przy dobrej jakości kaleczy obraz więc wtedy działa negatywnie.
Ja też nie lubię tych problemów z niskim bitrate ale już lepsze to i detale jak takie niż jedna wielka rozmazana plama która się robi po włączeniu tej funkcji.

Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Funkcja ma gradację (Wył., Niska, Średnia, Wysoka). Można znaleźć kompromis i ja używam. Żałuję, że nie działa jak w Sony, ale wolę mieć wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Dnia 5.05.2019 o 21:26, robert6969 napisał:

@Rafal Plotka 

Ciekawy wątek podjałeś, ile więc trwała usługa kalibracji?

8 godzin temu, efel napisał:

Tutaj Rafał vs hdtvpolska 1:0 :).

8 godzin temu, jaremunto napisał:

To jest 1:0? xDD

8 godzin temu, efel napisał:

1:0 dlatego że

W pierwszej kolejności bardzo proszę o nie traktowanie moich postów jako swoistej wojenki wartej wypunktowania. Ot zwróciłem uwagę na pewne kwestie z nadzieją pomocy. Niestety spotkałem się ze swego rodzaju ostracyzmem ze strony prowadzącego forum i portal. Osobiście nie traktuję już HDTVPolska.com jako branżowego portalu opiniotwórczego lecz jako swoisty słup ogłoszeniowy. Ot moje zdanie i odczucie w tym temacie względem całej sytuacji. Czy mam rację? Nie wiem. Ale z pewnością nie chcę być osobą traktowaną jako kontrę do portalu czy forum. Tak wyszło i przykro mi z tego powodu. Sam miałem zupełnie inne zdanie na temat ww. strony przed całą dyskusją o de-contouringu.

 

Jednak. Wracając do ostatniego wątku, przede wszystkim nastąpiła błędna interpretacja moich zamiarów względem @Maciej Koper. Jeszcze raz podkreślam, że nie miałem chęci wyciągać firmy skalibruj.tv jako przykładu niewartej zaufania, naciągającej klientów. Jestem daleki od chęci czynienia krzywdy w jakiejkolwiek formie. Niemniej rozumiem, że moja wypowiedź została potraktowana osobiście. W tym wszystkim widzę zasadniczy problem swoistego skoligacenia firmy kalibrującej z ww. portalem i forum poprzez szefa działu testów. 

21 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Proszę postawić się w mojej sytuacji kiedy ciężko przez lata pracuję na renomę firmy, a potem wpadają takie posty od osoby, której natychmiastowo udzieliłbym pomocy gdybym wiedział, że jest potrzebna. Problem zaczyna się tu, bo wątek czytają osoby i nie wiem czy każdy z nich przeczyta te szerokie tłumaczenia, czy po prostu poprzestanie na najprostszym przesłaniu, że kalibracja to jest do [beeep]y.

W odniesieniu do powyższego oczywiście w pełni rozumiem tę sytuację i nie chcę by moje zdanie i wypowiedzi zostały odebrane jako atak na renomę firmy. Proszę również wszystkich o oddzielenie, przynajmniej w tej dyskusji firmy skalibruj.tv od portalu hdtvpolska.com. 

21 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Osoba jest młoda, bo ma 22 lata. Kompletnie nie rozumiem jakie to ma znaczenie. Gdy byłem w tym wieku nawiązywałem pierwszy kontrakt na kalibrację z międzynarodową firmą związaną z post-produkcją filmową. Nie chcę się już nawet odwoływać do przykładów w jakim wieku były osoby pokroju Steve'a Jobsa, czy Billa Gates'a kiedy rozpoczynali robić swoje wynalazki. Nikt się wielki nie urodził i uważam za nietakt oceniać kogoś przez pryzmat wieku.

W pełni się z Tobą zgadzam. I nie chodziło o wiek, a o nikłe doświadczenie w temacie kalibracji. Nie widzę potrzeby kierowania dyskusji w kierunku, który tu proponujesz.

21 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Pracownik nie ukończył całego szkolenia w tym sensie, że nie przerobiliśmy jeszcze kalibracji projektorów i takich usług nie wykonuje. Do kalibracji telewizorów posiada kompletne kwalifikacje. Od stycznia przepracowaliśmy 6 tygodni szkoleń, po 9 godzin dziennie co daje 270 roboczogodzin na sprzęcie. Od tamtej pory miał styczność z kilkudziesięcioma telewizorami OLED LG, więc przedstawianie sytuacji w zawężeniu do słów "nie ukończył szkolenia" jest wyjątkowo krzywdzące i nieprawdziwe!

 

Przekazałem informację uzyskaną bezpośrednio od pracownika. I na jej podstawie byłem mocno zaskoczony. Osobiście oczekiwałem Twojej wizyty, nie miałem pojęcia, bo i skąd, że nie wykonujesz już kalibracji u klientów indywidualnych. Wszak jesteś wizytówką firmy, jej twarzą. Na pewno nie oczekiwałem osoby z dwumiesięcznym doświadczeniem i informacji, że szkolenie nie zostało dokończone. Dopiero w jednym z kolejnych maili odpisałeś jak cytujesz powyżej.

21 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Pomimo nabytych już kwalifikacji pracownik nie ma prawa wyjść od klienta bez zdalnego audytu raportu

Potwierdzam. Otrzymałem informację, że jest w kontakcie z Tobą. 

21 godzin temu, Maciej Koper napisał:

w drugim mailu czytam "Po resecie TV i wprowadzeniu ustawień z raportu obraz w moim odczuciu jest "inny, gorszy", brak detali w czerniach," czyli jest potencjalna możliwość, że nie wszystko zostało przepisane z raportu.

Przepisywałem kropka w kropkę, ale oczywiście sprawdzę ponownie by nie być gołosłownym.

21 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Jeśli biel się wydaje zaróżowiona to proszę powiedzieć w stosunku do czego i może dojdziemy do meritum

W stosunku do tych samych materiałów na innych ekranach. Oczywiście ciągle mówimy o porównywaniu "na oko" wiem o tym. 

21 godzin temu, Maciej Koper napisał:

O Quad Step de-contouring napisałem bardzo negatywnie: "Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie rozmycie tekstur wygląda mega niekorzystnie" po dokumentacji działania, więc jest to przeciwne do tego co napisałeś. Tu dokumentacja - więc proszę nie zmyślać faktów

Nie zmyślam. M.in. w artykule dotyczącym aktualizacji napisałeś, że:

Mity z forum Na forum pojawiło się kilka wpisów, które wręcz przestraszyły użytkowników a zostały albo spreparowane specjalnie albo przez niewiedzę użytkowników... jak dla nas to ktoś chce celowo pogrążyć producenta... Swoista bzdura i manipulacja. Bazując na naszych doświadczeniach możemy dodać, że nie możliwe jest by nawet jakiś algorytm sobie z tym poradził w ten sposób, ponieważ wszystkie filtry “de-counturingu” poddają obróbce głównie niewielkie przejścia tonalne, a nie placki wypełniające 1/10 szerokości telewizora... 

W jednym z postów zwróciłem uwagę, że twoja ocena de-contouringu prawdopodobnie odnosiła się do materiałów wysokiej jakości. Poddałem pod wątpliwość taki test. Odniosłeś się do tego cytuję:

 @Rafal Plotka udostępnił linki do filmów na których pokazywał zalety funkcji de-contouringu, więc postanowiłem się im przyjrzeć. Faktycznie materiałów o tak niskiej jakości (bo są one eweidentnie kiepskie i to nie kwestia youtube) nie mam w zwyczaju oglądać, a jeśli to robię to w ogóle odpuszczam ocenę tego co widzę, bo gdy coś jest po prostu słabe, to takie pozostanie i zaraz pokażę przykłady. Oczywiście w tej konkretnej scenie z koszmarną posteryzacją (nie wiem nawet jak autor ją wygenerował) widać poprawę, lub pseudo poprawę, bo przejścia się robią nie tyle płynne co rozmazane, ale można zaliczyć to na korzyść funkcji de-contouringu. Nadmienię tylko, że musi być ustawiona na pozycję "Średnia" by sobie z tym dać radę.

Przejrzałem wątki i nadal uważam, że przyznałeś, iż nie wykonywałeś testów w materiałach niskiej jakości. I na tej podstawie napisałem komentarz, nie uważam że zmyślam fakty, to moja interpretacja tego co tu się wydarzyło.

21 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Odpowiedź w drugim mailu dostałem niejasną i nieprecyzyjną: "Po resecie TV i wprowadzeniu ustawień z raportu obraz w moim odczuciu jest "inny, gorszy", brak detali w czerniach, a w niektórych przypadkach czerń wręcz się srebrzy, kolor skóry też wydaje się inny (jednak zastanawiam się cały czas jaki wpływ na to ma źródło, jasność na 60 też gdzie indziej jest mocno komentowana). Kiedy zauważyłem, że brakuje ustawień do Dolby Vision postanowiłem do Pana napisać, a skoro już pisałem postanowiłem przekazać swoje wątpliwości." 

Do wybiórczego cytowania naszej korespondencji nie będę się odnosił. Pozostawiam pod rozwagę tego typu działania. 

21 godzin temu, Maciej Koper napisał:

A więc skoro sprawa zabrnęła tak daleko to proponuję publicznie, że 17 czerwca spakuję do bagażnika skalibrowany monitor studyjny i przyjadę specjalnie do Ciebie po to by udowodnić, że na takim odcieniu bieli tworzone są filmy, a także, że Twój LG nie zjada niczego w czerni w trybie SDR dzień, noc, czy gra (monitor nie jest HDR'owy więc w HDR10 nie wejdziemy). Następnie jeśli okaże się, że mam rację to usuniemy Twoje krzywdzące posty i napiszesz dodatkowo sprostowanie do sytuacji.

Jestem wdzięczny za tę propozycję i oczywiście przyjmuję ją. Jednak jak już zauważyłem masz wysokie zdolności PR-owe i nie chcę zostać częścią machiny promocyjnej Skalibruj.TV. Przypomnę tylko Twojego posta z 12 kwietnia 

Cytat

 

Napisano 12 Kwiecień

  Dnia 12.04.2019 o 13:44, Rafal Plotka napisał:

Downgrade nie jest rozwiązaniem dla osób po kalibracji na 4.10.31 ale to już nasz problem.

Sprawdzę w takim razie, czy odwrotna macierz korekcyjna rozwiązuje sprawę downgrade, a jeśli nie to spróbuję takową przygotować (by odzyskać pełną sprawność kalibracji po downgrade, gdy kalibracja była robiona na najnowszym sofcie), ale to już nie dzisiaj.

P.S. Opis jak wykonać downgrade: https://hdtvpolska.com/nowe-oprogramowanie-04-10-31-do-lg-oled-tv-jak-dziala-czy-robic-aktualizacje/3/

 

Popraw mnie jeśli się mylę, ale przez ponad trzy tygodnie nie odniosłeś się np. do tego wątku - nie znalazłem przygotowanej korekty ani informacji, że nie ma takiej możliwości. I nie chodzi mi tu o pociąganie Ciebie do odpowiedzialności w temacie. Zwracam tym tylko uwagę na świetne wyczucie i PR.  

W związku z powyższym zapraszam serdecznie 17.06. Jak rozumiem pojawisz się osobiście? To ważne w tej kwestii. Cieszę się i dziękuję. 

W odniesieniu do usunięcia postów i sprostowania. Nie widzę problemu w przyznaniu się do błędu, jeśli takowy popełniłem, i sporządzeniu odpowiedniej informacji jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednak w stosunku do usuwania postów jestem mocno ostrożny. Wszelka cenzura z pewnością nie winna mieć miejsca. W przypadku kiedy udowodnisz, że jestem w błędzie proponuję, aby przy każdym moim poście odnoszącym się do firmy skalibruj.tv, który uznajesz za naruszenie jej rzetelności, dokooptować mocno widoczny, bezpośredni link do mojego oświadczenia w tej sprawie (czy na forum, czy na portalu - jak sobie zażyczysz).

Ponad to zobowiązuję się nie poruszać tematu kalibracji do dnia 17.06. (oczywiście jeśli nie zostanę wezwany do tablicy przez @Maciej Koper czy pozostałych adminów forum). Daj znać proszę czy taka opcja będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. 

 

8 godzin temu, efel napisał:

O w mordę, tego się nie spodziewałem. Jeżeli taki ma być finał tej sprawy, to szacun dla skalibrujtv.pl. Czekam z otwartym popcornem na relację :).

Jeżeli taki będzie finał tej sprawy, niezależnie od tego kto ma rację, to szacun. Zgadzam się.

Edytowane przez Rafal Plotka
  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Dzięki 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Rafal Plotka napisał:

W jednym z postów zwróciłem uwagę, że twoja ocena de-contouringu prawdopodobnie odnosiła się do materiałów wysokiej jakości. Poddałem pod wątpliwość taki test. Odniosłeś się do tego cytuję:

Przejrzałem wątki i nadal uważam, że przyznałeś, iż nie wykonywałeś testów w materiałach niskiej jakości. I na tej podstawie napisałem komentarz, nie uważam że zmyślam fakty, to moja interpretacja tego co tu się wydarzyło.

W stosunku do tych samych materiałów na innych ekranach. Oczywiście ciągle mówimy o porównywaniu "na oko" wiem o tym. 

Jestem wdzięczny za tę propozycję i oczywiście przyjmuję ją. Jednak jak już zauważyłem masz wysokie zdolności PR-owe i nie chcę zostać częścią machiny promocyjnej Skalibruj.TV. Przypomnę tylko Twojego posta z 12 kwietnia

Popraw mnie jeśli się mylę, ale przez ponad trzy tygodnie nie odniosłeś się np. do tego wątku - nie znalazłem przygotowanej korekty ani informacji, że nie ma takiej możliwości. I nie chodzi mi tu o pociąganie Ciebie do odpowiedzialności w temacie. Zwracam tym tylko uwagę na świetne wyczucie i PR.

1. W sprawie zmyślania faktów nie chodziło mi o to, że nie testowałem materiałów niskiej jakości, ale o to, że rzekomo przyznałem, że funkcja zmienia sytuację i że czemuś służy. Czyli konkretnie do tego:

"W związku z faktem, że na co dzień masz do czynienia z materiałami wysokiej jakości twierdziłeś, upewniałeś wręcz forumowiczów w przekonaniu, że to niczemu nie służy. Jednak po obejrzeniu materiałów w gorszej jakości typu Youtube sam przyznałeś, że jednak zmienia sytuację. Na swój sposób, ale jednak."

Bo nie ma to pokrycia w moich wypowiedziach. Stwierdziłem, że funkcja może rozmazać banding jednocześnie powodując masywną utratę detali i całkowicie odradzam jej stosowanie.

2. Nie wiem do jakich innych ekranów porównujesz, ale o ile nie są skalibrowane równie precyzyjnie i równie dobrym sprzętem to raczej do nich powinieneś mieć w chwili obecnej zastrzeżenia, a nie do swojego OLED. W przypadku bieli najłatwiej o złudzenia zafarbów. Patrz niżej (sklepowa półka).

Przechwytywanie.PNG

3. Tak będę osobiście. W takim razie widzimy się 17 czerwca. Odpowiada mi opcja edycji postów.

4. Obiecałem, że sprawdzę czy odwrotna macierz korekcji działa poprawnie w "wolnym czasie". A zanim on nadszedł pojawiło się oprogramowanie .55, które rozwiązało problem.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śledzę portal od prawie dwóch lat po cichu, ale obserwując tą dyskusje nie mogłem pozwolić sobie jej nie skomentować, a tym samym w końcu zarejestrować. Oczywiście mam na myśli sprawę, którą poruszył @Rafal Plotka, a raczej wymianę zdań w tej sprawie. Wątek dotyczy zmian, jak wprowadza nowe oprogramowanie telewizora. Zmian gammy i przejść tonalnych, które bez względu na całą resztę wprowadzonych udoskonaleń na pewno mają negatywny wpływ na odbiór. Śmiem twierdzić, że to, co aktualizacja usprawnia, jest niczym w stosunku do tego, co psuje. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że mówimy o telewizorze, na którym to przecież głównie odtwarzane są treści telewizyjne i streaming, których jakości najczęściej nie można nawet porównać do tej, jaką oferuje Blu-ray. Dzięki łagodnej gradacji w Sony włączenie raz w tygodniu kablówki ma jeszcze jakikolwiek sens przy nadawanym zagęszczeniu danych, które muszą rozciągnąć się na dzisiejsze rozmiary TV. Oczywiście, najlepiej po prostu odpalać płytę, ale z wielu powodów (wygoda, brak czasu, swoboda przełączania, niedostępność nośnika itp. itd.) klika się zwyczajnie ikonę z platformą streaming'ową i już. Żeby nie było - sam kolekcjonuję płyty w najlepszej możliwej jakości.

W pierwszej kolejności odniosę się do samego artykułu. Pomimo problemów wielu użytkowników wielkie napisy przekonują do przeprowadzenia aktualizacji. Chociaż autor sam kilka akapitów niżej stwierdza, że obraz wraz ze zmianą gammy stał się zbyt ciemny. Następnie moje ulubione: kwestia przejść tonalnych. W artykule problem zostaje nazwany "mitem", gify wskazujące różnice działania "nieprawdziwymi", a co więcej czytamy, że przecież gify same w sobie cechują się ditheringiem. No dobra, ale skoro tak, to banding powinien być mniej widoczny poprzez "wygładzenie" ditheringiem, a nie bardziej, prawda? Innymi słowy, wskazanie autora na dithering w gifie, wskazuje też na jeszcze bardziej zauważalny banding w rzeczywistości. W dalszej kolejności autor przyznaje, że nie wie skąd pochodzi materiał i oskarża użytkowników o "próbę pogrążenia producenta, bzdury, manipulacje"...poważnie?
Następnie autor pisze, że funkcja ta jest i tak dla niego nieciekawa. Rozbroiło mnie to. Przecież to czyste ignorowanie pozostałych osób, wręcz ignorancja. Czy autorowi nie przyszło do głowy, że dla innych może być jednak ta funkcja ciekawa, a nawet ważna? Być może ktoś sugerował się tym przy zakupie jednej z najdroższych rzeczy, jaką w życiu nabył.

Dalej, w komentarzach użytkownicy zwracają uwagę, że problem jednak istnieje, na co autor nazywa to "pyskowaniem", stwierdza by uważać na słowa, że 'MY" jesteśmy najlepsi, a "WY" nic nie rozumiecie i nie wiecie. No, proszę mi wybaczyć, ale to jest komedia, arogancja, hipokryzja i dziecinada. Autor stwierdza, że komentujący stawiają portal w złym świetle. Niestety, ale to właśnie takimi wpisami autorzy samych siebie stawiają w złym świetle. Potem jeszcze dochodzą argumenty ad personam... to są właśnie "pyskowania". To wszystko, gdy większość komentujących, jeśli nie wszyscy, są naprawdę spokojni, kulturalni, rzeczowi i doceniają HDTVPolska (i ja również, ale akurat nie miejsce na to). W końcu, po wielokrotnym powtarzaniu wielu użytkowników, @Maciej Koper przyznaje, że tv został wykastrowany z funkcji de-contouringu. 

Teraz kwestia wrażeń po kalibracji. Powiem tak: mojego zaufania też nie wzbudziłaby młoda osoba w pośpiechu. Co do Dolby Vision mam mieszane uczucia. Rodzice mają XE90 i XF90. Teoretycznie DV to powinien być najlepszy HDR, a w praktyce The Kominsky Method u rodziców wygląda zauważalnie lepiej na tym pierwszym w HDR10 niż na tym drugim w DV. Apropos, rodzinie zawsze towarzyszyła działalność gospodarcza, zatem rozumiem też troskę o markę, jak i o przeznaczone pieniądze. Sugeruję stronom więcej wyrozumiałości względem siebie. Każdy ma dużo do stracenia i może czuć się poszkodowany w zależności od sytuacji. Myślę, że rzeczowym sprawdzeniem (nazywanie tego konfrontacją nie budzi pozytywnych skojarzeń) i dyskusją rozwiąże się sprawę. Fajnie, że Pan Rafał Plotka zachował się asertywnie i z kulturą i fajnie, że Pan Maciej Koper podjął temat i zweryfikuje sprawę osobiście. Wszystko zmierza profesjonalnie w dobra stronę.

Naprawdę doceniam pracę portalu i autorów. Odwiedzam codziennie. W ogóle sam fakt istnienia takiego miejsca w sieci to świetna sprawa. Tylko czasami ten stosunek do innych użytkowników mających inne zdanie po prostu mnie zszokował. To, że ktoś ma inne preferencje, nie przeprowadza kalibracji zawodowo czy nie wyraża się precyzyjnie fachowym żargonem, nie znaczy, że nie jest pasjonatem i nic nie rozumie. Więcej wzajemnego szacunku.

Najbardziej jednak zasmuciły mnie te słowa @Maciej Koper: "Nie ma cudownych telewizorów. Ostatnio usiadłem z kolorystami przed trzema ekranami z których każdy kosztuje około 150 000zł i widzieliśmy same wady. Myślę, że nawet za dekadę nie będzie czegoś takiego jak idealny TV ;)" A człowiek czeka z roku na rok na tv, który spełni wszystkie wymagania :(.

  • Plusik 4
  • Lubię 4
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem dzisiaj przez 20 minut najciemniejsze sceny z seriali Umbrella Academy, oraz Sabrine i szczerze mówiąc nie znalazłem momentu, który mógłbym uznać za zbyt ciemny, czy też z którego mógłbym wyciągnąć detale, których ewidentnie nie ma na TV przy skalibrowanym ustawieniu "Kino" (choć jak wspominam kalibracja nie ma wpływu w DV na reprodukcję detali w czerni). Firmware oczywiście 04.10.55.

W związku z tym mam pytanie do @Rafal Plotka i innych. Czy mogę prosić timecode i numer odcinka tych seriali gdzie występują tak duże problemy z detalami w czerni?

Na szczególne słowo zasługuje serial Sabrine, gdyż jest to serial zrobiony typowo "kinowo". Ma całą masę niuansów w głębokich szarościach (tuż ponad czernią). Ich dostrzeżenie jest możliwe tylko i wyłącznie gdy oglądamy w warunkach studyjnych, które przypomnę z dokumentu ITU-R Bt.2390 wyglądają tak: "The viewing environment would ideally be dimly lit, with the area surrounding the monitor being a neutral grey (6 500 degree Kelvin) at a brightness of 5 cd/m2" - czyli generalnie bardzo, baaardzo ciemne pomieszczenie, lub wręcz kompletny brak światła jeśli oglądamy na OLED. Jeśli chcemy oglądać przy większym świetle, a bardzo łatwo przekroczyć tą normę o kilkaset, czy nawet kilka tysięcy procent to mamy w TV ustawienie podbijające DV - "Kino Domowe"

Podejrzewam także, że oczekiwanie widoczności niuansów może być większe niż ktokolwiek przewidział. To się często zdarza. Wczoraj klient napisał do mnie, że nie widzi flagi i części napisu na krążowniku orbitalnym w filmie "Gravity". Akurat szkoliłem grupę, więc miałem dostęp do studyjnego monitora klasy referencyjnej - Sony PVM-A250. Włączyłem sobie na nim dokładnie ten sam moment i... też tych dwóch rzeczy nie widziałem. Dopiero jak przystawiłem twarz do samego monitora to był jakiś zarys tego w czerni. Czemu tak został obrobiony ten film? Nie wiem. Najwidoczniej dla reżysera i kolorysty ważniejsze było utrzymanie kontrastowości sceny niż wyciągnięcie najdrobniejszego detalu z czerni. Zastanawiam się ile razy na taką sytuację napotykają się użytkownicy, że chcą uzyskać więcej niż w praktyce było przewidziane.

IMG_20190506_183737.jpgIMG_20190506_184007.jpg

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie to jest sedno problemu. Często "czepiając" się jakości obrazu zrzucamy wszytko na sprzęt nie zastanawiając się nawet przez chwile czy może to jednak nie jest wina sygnału. A może ta scena ma tak wyglądać bo tego sobie zażyczył reżyser ? I tu się kłania podstawowa wiedza i nie trzeba być ekspertem jak Maciej aby to "wyłapać" oglądając czy to BD czy Netflixa.

Drodzy użytkownicy zrozumcie że im lepszy wyświetlacz, im większa jego przekątna tym bardziej jest on bezlitosny dla słabego źródła a dziś takim słabym źródłem jest wszytko "poniżej" BD i BDUHD czy komuś się to podoba czy nie.

Wystarczy prześledzić ostatnie kilkadziesiąt postów tego wątku aby zauważyć ze paranoja dotycząca bandingu i ciągłego oglądania plansz testowych przeskoczyła na szukanie wszędzie detali w ciemnawych scenach i zastanawiania się "czy to tak ma wyglądać"...

Przedwczoraj konfigurowałem 65" B8 i po aktualizacji do .65 nie widziałem żadnych problemów z obrazem które by mogły sugerować jakieś problemy z czernią czy jakoscia samego TV. Dodatkowo na podłączonym odtwarzaczu Oppo sprawdziłem na którym ustawaniu jasności przestają całkowicie świecić się piksele. Aby osiągnąć ten stan musiałem zjechać z jasnością do 51 (takie same ustawienie jak w moim B7), potem tylko jeszcze sprawdziłem czy pokrywa się to z dekoderem NC+ i oczywiscie się pokrywało.. Jestem więc przekonany w 100% że wszystkie aktualne w tym wątku problemy z obrazem na .65 wynikają ze złej jakości sygnału i "szukania dziury w całym". Tak jak Maciej napisał wyżej " Zastanawiam się ile razy na taką sytuację napotykają się użytkownicy, że chcą uzyskać więcej niż w praktyce było przewidziane " - moim zdaniem właśnie z tym mamy tutaj do czynienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@kKadajo trochę mieszasz :) To temat o C8 i oprogramowaniu 04.10.31 oraz 04.10.55 (z działającą "łągodną gradacją"). Nie piszmy o B8, bo tam nie było problemu z gammą.

9 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Jeśli chcemy oglądać przy większym świetle, a bardzo łatwo przekroczyć tą normę o kilkaset, czy nawet kilka tysięcy procent to mamy w TV ustawienie podbijające DV - "Kino Domowe"

Na forum AVS ludzie wklejali porównanie zdjęć serialu Sabrina z różnymi wersjami oprogramowania (.15 i .31) ale nie pisali jakich ustawień użyli (KIno, czy Kino Domowe), więc może tutaj też leżeć problem. Nie jestem w stanie znaleźć tych porównań, bo tamtejszy wątek główny ma blisko 17 tys. postów a są jeszcze wątki poboczne. Zdaję sobie również sprawę, że robienie zdjęć bez zachowania bardzo określonych warunków nie ma sensu.

@Maciej Koper Przedstawiliście korektę gamma dla SDR w oprogramowaniu 04.10.31. Czy jest jakakolwiek możliwość korygowania w ten sposób HDR10 i DV?

Edytowane przez fio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

poza tematem ale tu jest bardzo fajnie pokazane jak pracują koloryści w Hollywood 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może napisać wrażenia po instalacji  oprogramowania 04.10.55 ? Wczoraj przyszła do mnie C8 i po podłączeniu do neta wyskakuje aktualizacja 04.10.55 i nie wiem czy coś mi się nie skopie po aktualizacji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy, jaką masz obecną wersję. Jeżeli 04.10.30 lub 31 to śmiało aktualizuj, bo będzie tylko lepiej (55 jest poprawką do 31).

Jeżeli obecnie masz 04.10.15 lub 20 to ja bym się wstrzymał do czasu wypuszczenia oprogramowania z poprawną gammą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, fio2 napisał:

To zależy, jaką masz obecną wersję. Jeżeli 04.10.30 lub 31 to śmiało aktualizuj, bo będzie tylko lepiej (55 jest poprawką do 31).

Jeżeli obecnie masz 04.10.15 lub 20 to ja bym się wstrzymał do czasu wypuszczenia oprogramowania z poprawną gammą.

Zrobiłem aktualizacje z 04.10.30 na 04.10.55 i wydaje mi że kolorki trochę żywsze, trochę większa jasność przy niezmienionych ustawieniach więc ogólnie na plus.. O co chodzi z gamma ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...