Home Fachowa publicystyka i artykuły Nowe oprogramowanie 04.10.31 do LG OLED TV – Jak działa? Czy robić aktualizacje?
Nowe oprogramowanie 04.10.31 do LG OLED TV – Jak działa? Czy robić aktualizacje?

Nowe oprogramowanie 04.10.31 do LG OLED TV – Jak działa? Czy robić aktualizacje?

17.86K
132

Ostatnie tygodnie na naszym forum to bardzo gorąca dyskusja na temat najnowszego oprogramowania 04.10.31 do telewizorów LG OLED TV z procesorem α9, które wprowadza zmiany nie tylko systemowe ale również obrazowe. Dotyczy to więc modeli 2018: C8, E8, G8 oraz W8. Pojawiają się głosy, że potrafi więcej zepsuć niż zrobić dobrego. Jaka jest rzeczywista prawda? Robić aktualizację czy nie robić?

Aktualizacja firmware, która wywołała taką burzę w sieci dotyczy konkretnie numeru 04.10.31 oraz telewizorów LG OLED TV opartych na najwyższym procesorze obrazu α9, który występuje w modelach:

 • LG OLED C8 (test)
 • LG OLED E8 (test)
 • LG OLED G8
 • LG OLED W8

Nie dotyczy on modelu LG OLED B8, który korzysta z procesora α7.

LG OLED C8

Jakie zaszły zmiany w obrazie?

Najnowsza aktualizacja 04.10.31 adresuje problemy z gradacją i kolorowymi “rozbłyskami” w czerniach na specyficznych materiałach. Sztandarowym przykładem są sceny z serialu “Vikings” S05E12 0:35:27. Jest to bezprecedensowa sytuacja wydania firmware, który dodatkowo wpływa też na charakterystykę obrazu (gamma), a co za tym idzie także na fachową kalibrację obrazu dokonaną przez specjalistyczną firmę, która się tym zajmuje.

Samą aktualizację zdecydowanie warto wykonać!

Wpływa ona na wysterowanie matrycy w czerniach, dzięki czemu znacznie zmniejsza problemy z “błyskami” i “kolorowymi artefaktami” przy ciemnym, ruchomym obrazie, na które uskarżali się niektórzy użytkownicy (potem już wszyscy – bo wiadomo, jak ktoś coś zauważy to wieści rozchodzą się przez fora błyskawicznie. Osobiście uważamy na portalu, że problem był niewielki, bo występował w bardzo specyficznych momentach i rzadko kiedy dawał się zaobserwować. Niemniej, po zaktualizowaniu jest on znacząco ograniczony, więc tu producent się spisał.

Ciekawą cechą, którą zauważyliśmy w redakcji podczas testów nowego firmware, jest też zmiana wzoru ditheringu. Ma on większą amplitudę, więc ciemne szarości są nieco bardziej “szorstkie” na powierzchni, ale stopnie jasności mają znacznie lepszą gradację. Zmiana ta poprawia widoczność detali w czerniach i zapobiega gwałtownym skokom jasności – widocznym w pomiarach jako gwałtowne wzrosty i spadki parametru gamma (zaznaczone na pierwszym z wykresów z kalibracji na starym oprogramowaniu) i manifestujących się w obrazie jako posteryzacja (zbyt ostre odcięcia przejść tonalnych).

LG OLED soft firmware 04.10.31

LG OLED soft firmware 04.10.31 kalibracja

Mamy więc dwie pozytywne zmiany, ale i niestety jedną niepożądaną. Firmware 04.10.31 wprowadza także modyfikację charakterystyki jasności. Parametr gamma zostaje wyraźnie zwiększony przez co obraz staje się nadmiernie kontrastowy i ciemny. Dlaczego producent tak zrobił? Tego niestety nie wiemy, ale zostały wysłane raporty bezpośrednio do Korei i liczymy na odzew w tej sprawie. Być może kolejny firmware cofnie tą zmianę.

(17863)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(132)

 1. To zależy, jaką masz obecną wersję. Jeżeli 04.10.30 lub 31 to śmiało aktualizuj, bo będzie tylko lepiej (55 jest poprawką do 31).

  Jeżeli obecnie masz 04.10.15 lub 20 to ja bym się wstrzymał do czasu wypuszczenia oprogramowania z poprawną gammą.

 2. 22 godziny temu, fio2 napisał:

  To zależy, jaką masz obecną wersję. Jeżeli 04.10.30 lub 31 to śmiało aktualizuj, bo będzie tylko lepiej (55 jest poprawką do 31).

  Jeżeli obecnie masz 04.10.15 lub 20 to ja bym się wstrzymał do czasu wypuszczenia oprogramowania z poprawną gammą.

  Zrobiłem aktualizacje z 04.10.30 na 04.10.55 i wydaje mi że kolorki trochę żywsze, trochę większa jasność przy niezmienionych ustawieniach więc ogólnie na plus.. O co chodzi z gamma ?

 3.  

  17 minut temu, Peter_21 napisał:

  O co chodzi z gamma ?

  W skrócie: w firmware od 04.10.30 do 04.10.55 jest za ciemno na domyślnych, pudełkowych ustawieniach. Zamiast odcieni szarości jest czarny. 

 4. 18 godzin temu, fio2 napisał:

   

  W skrócie: w firmware od 04.10.30 do 04.10.55 jest za ciemno na domyślnych, pudełkowych ustawieniach. Zamiast odcieni szarości jest czarny. 

  Jak najprościej to zniwelować ? Podwyższyć oświetelenie oled czy innym ustawieniem ? ( sorry za lamerskie dla niektórych pytanie )

 5. Czy po wgraniu wersji 04.10.20 są widoczne duże różnice w porównaniu  do wersji najnowszej wersji 04.10.55 ?
  Jest duża różnica w ogólnej jasności, szczególnie w szarościach bliskich czerni. Ja zmieniałem soft kilkanaście razy, ale każdy robi to na własną odpowiedzialność. @flo2 pytał o to LG i wklejał odpowiedź, chyba w wątku o C8.
 6. Tu masz stanowisko LG w sprawie zmiany oprogramowania. Jeżeli korzystasz z oryginalnego oprogramowania można zmieniać jego wersje:

   

 7. Hej. W Poniedziałek 17.06., zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, zawitał u mnie @Maciej Koper celem wyjaśnienia moich wątpliwości względem usługi kalibracji tv przeprowadzonej przez jednego z pracowników firmy skalibruj.tv. Miałem tę przyjemność porównania obrazu z mojego LG 65 C8 z referencyjnym monitorem przywiezionym przez Macieja. I co się okazało? Do jakich wniosków doszliśmy, a nade wszytko, gdzie leży prawda?

  W pierwszej kolejności chciałbym podziękować @Maciej Koper za osobistą wizytę i w pełni profesjonalne podejście do tematu i klienta. Poczułem się potraktowany fair i z poszanowaniem ewentualnych racji. To naprawdę wiele znaczy w świecie konsumenckim i przede wszystkim świadczy o pełnym zaangażowaniu szefa skalibruj.tv w rozwój firmy oraz indywidualnym podejściu do potrzeb klienta. Został mi poświęcony czas (zdaje się ok. 90 min) i uwaga. Ba! Została bezpłatnie zaoferowana i wykonana usługa kalibracji Dolby Vision w systemie 1D LUT (w przypadku mojego TV się nie sprawdziło, obraz jeszcze gorszy, ale liczą się chęci i fakt wykonania usługi).

  W odniesieniu do moich utyskiwań na jakość wykonanej kalibracji (przypominam o dużej dozie różu oraz braku detali w czerniach) informuję, że okazało się iż mój ekran wyróżnia się tzw. "zafarbem", który powoduje tym większe zaróżowienie im dalej od jego środka. Potwierdziły to testy porównujące obraz z tego samego źródła na TV i monitorze studyjnym, gdzie różu na LG przybywało bliżej krańców ekranu, a na monitorze w jego centrum (krótko, na wyświetlanym obrazie u mnie ściany były zaróżowione, a na monitorze drzwi znajdujące się na środku ekranu). Naczytałem się gdzieś, że kalibracja redukuje zafarb, okazuje się to bzdurą :) 

  W kwestii czerni na wyświetlonym obrazie doszliśmy z @Maciej Koper do wniosku, że nawet na monitorze studyjnym brakło więcej detali w czerni względem C8. I tu zaskoczenie, zdaje się że nie jestem gotowy do referencyjnego obrazu :) Przyznam, że następnego dnia po naszym spotkaniu ponownie podbiłem gammę. Naprawdę próbowałem oglądać tv na ustawieniach z raportu ale jak dla mnie za mało detali, i to konkretnie za mało :)

  Reasumując, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią szefa skalibruj.tv materiały (poza pewnymi niuansami odzwierciedlającymi fizyczne różnice w matrycach) na skalibrowanym LG 65 C8 oraz monitorze studyjnym ( @Maciej Koper popraw mnie tu - studyjny, referencyjny? może warto podać konkretną nazwę i model?) odzwierciedlały bardzo zbliżony obraz. W związku z powyższym wycofuję moją dezaprobatę firmy skalibruj.tv przede wszystkim rekomendując ją osobą jej właściciela i profesjonalnej obsłudze po sprzedażowej. Usługa profesjonalnej kalibracji z pewnością przybliży wasze ekrany do referencji, jedyne pytanie należy zadać sobie - na ile może być to dla nas wdzięczne. Uważam, że może. Jednak należy podejść do sprawy z otwartą głową i liczyć się z tym, że pewne zmiany mogą nie przypaść nam do gustu. 

  Firmie skalibruj.tv życzę dalszych, niezaprzeczalnych sukcesów!

 8. @Rafal Plotka

  Z zafarbem dobrze Ci podpowiadałem

  Dnia 5.05.2019 o 20:19, Groszek napisał:

  Ok. Dzięki za wyjaśnienie. Ja jestem jak najbardziej otwarty na różnego rodzaju sytuacje, które się mogą przydarzyć. Czasami takie rzeczy po prostu się dzieją, bez jakiejkolwiek złej woli którejkolwiek ze stron.

  Broń Boże nie jestem też jakimkolwiek adwokatem którejś strony, itp..  Myślę, że na pewno znajdziecie (Ty i Maciej) jakieś rozwiązanie tej sytuacji.

  Sam nie wiem co Ci się mogło przytrafić, może masz duży zafarb na matrycy skoro piszesz że róż jest widoczny na menu tv, itd.?

  W każdym razie życzę Ci rozwiązania/poznania przyczyny problemu i radości z użytkowania telewizora.

   

  P.S.

  Teraz wygląda na to, że dwa razy dostałeś to co chciałeś (kalibracja), ale tak naprawdę wcale tego nie chciałeś... ;)

  A tak serio to dobrze, że wszystko zostało wyjaśnione.