Home Fachowa publicystyka i artykuły Nowe oprogramowanie 04.10.31 do LG OLED TV – Jak działa? Czy robić aktualizacje?
Nowe oprogramowanie 04.10.31 do LG OLED TV – Jak działa? Czy robić aktualizacje?

Nowe oprogramowanie 04.10.31 do LG OLED TV – Jak działa? Czy robić aktualizacje?

20.67K
149

Mity z forum

Na forum pojawiło się kilka wpisów, które wręcz przestraszyły użytkowników a zostały albo spreparowane specjalnie albo przez niewiedzę użytkowników.

Cytat z forum: Po aktualizacji 4.10.31 różnic między c8 a b8 nie ma. Użytkownicy informują o mniejszej jasności. Co dla mnie ważniejsze w ww. aktualizacji w redukcji szumów mpgeg został wyłączony de-contouring = zaniżenie jakości i wartości C8. Obraz w treściach poniżej 4k katastrofa. To nieetyczne zagranie LG przed wprowadzeniem C9. Jestem po kilku rozmowach  z LG. Kompletuję wszystko i porządkuję. Brak niestety wsparcia mediów branżowych spowalnia wyegzekwowanie od LG komentarza w tej sprawie, ale co się odwlecze… na kilku forach w Europie zaczyna być coraz ciekawiej. Jestem w kontakcie z innymi użytkownikami LG OLED 2018, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Zachęcam wszystkich do informowania o tym działaniu producenta gdzie o jego telewizorach mowa. Bo skoro wykastrowali modele 2018 to kto daje gwarancję, że z modelami 2019 roku tego nie zrobią? Poniżej przedstawiam różnice w redukcji szumów przed felerną aktualizacją 4.10.31 i po niej. 

mpeg-noise-reduction_comparison.gif

Tak nieprawdziwego porównania jak na tych “gifach”, gdzie widać już solidną ilość ditheringu z samego faktu stosowania tego formatu, to chyba w życiu nie widzieliśmy w redakcji. Nie wiemy skąd to pochodzi, ale jak dla nas to ktoś chce celowo pogrążyć producenta. Wystarczy chociażby spojrzeć na posteryzację na niebie, która jest nierealne i wygląda wręcz niepoważnie. Wyraźny banding w jasnych partiach obrazu w zasadzie nie występuje przy treści SDR, a tutaj wygląda tak jakby było użytych co najwyżej 16 odcieni koloru w filmie. Swoista bzdura i manipulacja. Bazując na naszych doświadczeniach możemy dodać, że nie możliwe jest by nawet jakiś algorytm sobie z tym poradził w ten sposób, ponieważ wszystkie filtry “de-counturingu” poddają obróbce głównie niewielkie przejścia tonalne, a nie placki wypełniające 1/10 szerokości telewizora.

Co do samej funkcji to nie jest ona dla nas ciekawa nawet w najmniejszym stopniu, bo poza poprawą gradacji przynosi także wyraźne pogorszenie ostrości obrazu. Zwyczajnie rozmywa za dużo i już od czasu testu na naszym portalu sugerowaliśmy wyłączenie jej. Dodatkowo warto dodać, że żadna osoba, która przeprowadziła fachową kalibrację w zewnętrznej firmie, nie ma włączonego tego filtra domyślnie, więc kompletnie nie rozumiemy za czym tu tęsknić. Dodatkowo pisywaliśmy to już w teście i dziwimy się, że dyskutanci w tym wątku kompletnie się do tego nie odnoszą. Tutaj prawdziwe zdjęcie matrycy, które wykonaliśmy sami, pokazujące ile wnosi ta funkcja.

Redukcja szumów MPEG WyłączonaRedukcja szumów MPEG Minimalna

A całość i wytłumaczenie zagadnienia znajduje się w teście (https://hdtvpolska.com/lg-oled-55-c8-test-telewizor-thinq-na-2018r-z-technologia-ultra-hd-dolby-vision/9/). Warto jednak jeszcze raz przytoczyć cytat właśnie ze wspomnianego testu:

“Jak widzimy, włączenie systemu poprawia płynność przejść tonalnych, choć efekt jest raczej mocno subtelny. Niestety efektem ubocznym jest powstawanie rozmycia obrazu i to w miejscach, gdzie wcale nie ma problemów z przejściami tonalnymi. Nie mogę więc polecić korzystania z funkcji “Redukcja szumów MPEG”.

Procesor α9, zastosowany m.in. w LG OLED C8, różni się rzekomo od α7 zdolnością analizy i korekcji obrazu. W praktyce jednak są to głównie różnice na papierze. Większości funkcji sztucznie przetwarzających obraz, takich jak np. redukcja szumów w ogóle nie warto używać, ponieważ powodują one rozmazywanie obrazu i utratę detali. Wobec tego nie potwierdzamy jakiejś znaczącej przewagi układu α9 nad α7 w kwestii obróbki obrazu.

Odnośnie jasności w HDR po aktualizacji do 04.10.31 możemy napisać tylko tyle, że nie zauważyliśmy, ani nie zmierzyliśmy różnic.

Test LG OLED C8 referencja

(20667)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

149
Dodaj komentarz

avatar
0 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
0 Komentuj autorów
Autorzy ostatnich komentarzy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o