Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, nanil ek napisał:

lecz tutaj gdzie jest dobre źródło sygnału, wysoka jakość ja muszę oglądać takie coś

Dobra jakość źródła na HBO GO? 1080p bardzo mocno skompresowane , przecież wiadomo , że na hbo go to chyba jedne z najgorszych (jak nie najgorsze) źródła wśród serwisów streamingowych. Temat tej sceny poruszany też był w wątku B8 i te same problemy , ale 2 użytkowników wrzucało foty z tej sceny z Amazona i to już zupełnie inaczej wyglądało (aż niewyobrażalnie lepiej).

  • Plusik 2
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, nanil ek napisał:

Wreszcie nadeszła upragniona chwila, 1 odcinek ostatniego sezonu Gry o Tron. Wszystko szło gładko przez większość odcinka chodź czuje że tv nie daje rady w ciemnych scenach przez skopane detale a podciągnięcie każdego trybu suwakiem jasności tak aby refercyjna czerń zaczynała się od pola 17 daje marne efekty.  Moje serce się radowało gdy John Snow dowiadywał się o swoim pochodzeniu lecz jak bardzo płakały oczy w tej scenie. Cały obraz aż mienił się plackami. To uświadomiło mi jaki sprzęt kupiłem. Jako przeciętny użytkownik tv naprawdę na co dzień mam to gdzieś, lecz tutaj gdzie jest dobre źródło sygnału, wysoka jakość ja muszę oglądać takie coś... Cała radość z tv prysła.

Przeczytaj proszę mój post z innego wątku, nie będę go powielał:

 

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do właścicieli C8 z 04.10.31. Czy korektę ustawień zastosowaliście jedynie dla SRD? Czy taka sama zmiana jest dla HDR?

Pytam, bo na zagranicznych forach skarżą się, że w .31 DolbyVision traci efekt "wow!" i nie wiem, czy osiołki nie wprowadziły zmian, czy rzeczywiście jest też inny problem z HDR? Sam siedzę na .20, więc nie sprawdzę. Podobno najbardziej widać w S02E01 Sabriny na Netflixie (jest za ciemno).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

8 godzin temu, fio2 napisał:

Mam pytanie do właścicieli C8 z 04.10.31. Czy korektę ustawień zastosowaliście jedynie dla SRD? Czy taka sama zmiana jest dla HDR?

Pytam, bo na zagranicznych forach skarżą się, że w .31 DolbyVision traci efekt "wow!" i nie wiem, czy osiołki nie wprowadziły zmian, czy rzeczywiście jest też inny problem z HDR? Sam siedzę na .20, więc nie sprawdzę. Podobno najbardziej widać w S02E01 Sabriny na Netflixie (jest za ciemno).

Z tego co ja zauważyłem w każdym źródle jest czerń skopana. Najbardziej to widać oczywiście na SRD. Najmniej zepsuty jest DVision (jakość sygnału robi robotę) ale tak jak kolega pisze bez fajerwerków. Niby coś tam widać... Ale to nie jest to. W każdym razie Dolby Vision nie rozjaśniałem lecz źródło HDR już musiałem korygować. Zwykłym śmiertelniką pozostaje podwyższenie jasności - zależy od trybu - 54 do 60 (fabrycznie zawsze jest na 50) lecz tu problem jest taki iż rzeczywiście poprawia to ogólnie obraz to w wielu sytuacjach kastruje oleda z jego największej siły czyli jej głębi. Więc albo masz czerń bez szczegółów, albo szarość że szczegółami. 

  • Plusik 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2019 o 00:00, nanil ek napisał:

 

 

zależy od trybu - 54 do 60 (fabrycznie zawsze jest na 50) lecz tu problem jest taki iż rzeczywiście poprawia to ogólnie obraz to w wielu sytuacjach kastruje oleda z jego największej siły czyli jej głębi. Więc albo masz czerń bez szczegółów, albo szarość że szczegółami. 

Idealnie napisane, dajesz większy kontrast i jasność to wtedy masz szarość i OLED traci sens a jak dasz niższy kontrast i janość to wszystko jest czarne i detale są niewidoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najprościej ustawić to na planszach z niskimi i wysokimi odcieniami. OIDP na niskiej trzeba ustawić najniższą jasność, na której można rozróżnić wszystkie odcienie i czerń nie świeci (u mnie zaczyna świecić w okolicach 53), na wysokiej najwyższy kontrast, na którym można odróżnić odcienie. I potem oświetleniem dopasować sobie jasność do wymagań

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

04.10.55 już oficjalnie dostępne, gradacja podobno naprawiona, więc nasuwa się pytanie jak wprowadzić dane naprawcze od Gmeru już mam dość oglądania telewizora w tym stanie, naprawdę liczyłem że nowa aktualizacja to zmieni

?

Edytowane przez nanil ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszą o problemach z czernią i gammą na wersji 04.10.31, a ja mam 04.10.30 i też wydaje mi się że jest daleko do ideału.

Na planszy testowej z 5% szarością jestem w stanie odróżnić ją od czarnego dopiero przy jasności ustawionej na 61 (test wykonany w ciemnym pomieszczeniu) . Przy takim ustawieniu czerń już świeci. 

Czy mógłby ktoś na wcześniejszym sofcie wykonać podobny test ? Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 04.10.30 i nie widzę żadnych problemów. Gry na ps4 pro wyglądają świetnie. Również filmom niczego zarzucić nie mogę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 hours ago, piskosch said:

Wszyscy piszą o problemach z czernią i gammą na wersji 04.10.31, a ja mam 04.10.30 i też wydaje mi się że jest daleko do ideału.

Na planszy testowej z 5% szarością jestem w stanie odróżnić ją od czarnego dopiero przy jasności ustawionej na 61 (test wykonany w ciemnym pomieszczeniu) . Przy takim ustawieniu czerń już świeci. 

Czy mógłby ktoś na wcześniejszym sofcie wykonać podobny test ? Z góry dzięki

Od jak dawna masz swojego oleda? Mój B8 (04.10.35) był praktycznie czarny na planszy 5% i niemal nieczytelny w ciemnych scenach jednak po pierwszych cyklach kompensacji pojawiła się należyta (chyba) szarość oraz poprawiła się jakość obrazu w czasie oglądania. Podobno jasność stabilizuje się w czasie pierwszych kilkudziesięciu godzin pracy telewizora.

Co nie zmienia faktu, że na moje oko oled nadal ma dużą skłonność do gubienia detali scenerii w ciemnych scenach. Zbyt często część elementów obrazu zlewa się w "czarną plamę". Można podbijać jasność powyżej 50 ale bardzo szybko czerń zamienia się wtedy w szarość.

Edytowane przez Mr Homebody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, piskosch napisał:

Na planszy testowej z 5% szarością jestem w stanie odróżnić ją od czarnego dopiero przy jasności ustawionej na 61 (test wykonany w ciemnym pomieszczeniu) . Przy takim ustawieniu czerń już świeci. 

Na planszy 5% musisz widzieć szarość przy jasności 50. Na FW 04.10.15 i 04.15.20 nie miałem z tym problemu

Na FW 04.10.31 była ciemność, więc pewnie i Twoja wersja *.30 ma zmienioną game.

47 minut temu, Mr Homebody napisał:

Co nie zmienia faktu, że na moje oko oled nadal ma dużą skłonność do gubienia detali scenerii w ciemnych scenach.

Bzdura! Bardzo grzecznie zaprezentowany kolejny mit o oledach ;) Chyba, że piszesz o LG serii 6 przed aktualizację oprogramowania lub o problemie opisanym w tym wątku.

Zwróć uwagę, że strefy wygaszania w LCD powodują często utratę detali w ciemnościach. Szczególnie w modelach z agresywnym dziadzieniem local dimming. Do tego zdarza się pulsowanie stref, więc detale w ciemnościach bywają... średnie.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Mr Homebody napisał:

Co nie zmienia faktu, że na moje oko oled nadal ma dużą skłonność do gubienia detali scenerii w ciemnych scenach. Zbyt często część elementów obrazu zlewa się w "czarną plamę". Można podbijać jasność powyżej 50 ale bardzo szybko czerń zamienia się wtedy w szarość.

Wszystko jest do wyregulowania. W menu jest aż 20 punktowy balans bieli z korekcją gamma. Jeden konkretny egzemplarz może coś gubić, a inny uwypuklać. Kwestia sztuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
12 hours ago, fio2 said:

Bzdura! Bardzo grzecznie zaprezentowany kolejny mit o oledach ;) Chyba, że piszesz o LG serii 6 przed aktualizację oprogramowania lub o problemie opisanym w tym wątku.

Zwróć uwagę, że strefy wygaszania w LCD powodują często utratę detali w ciemnościach. Szczególnie w modelach z agresywnym dziadzieniem local dimming. Do tego zdarza się pulsowanie stref, więc detale w ciemnościach bywają... średnie.

Ja z kolei wierzyłem w te wszystkie mity o cudowności oledów przed zakupem. Mój pierwszy B8 miał powidok w ciemnych scenach z powodu nierównomierności na szarym te. Obecny po wymianie ma z kolei problem z "błyskającymi makroblokami" w ciemnych scenach i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle LG planuje wydać aktualizację mającą zniwelować te anomalie.

Z oledami jest sporo problemów i usilne ich negowanie przez użytkowników, którzy mieli farta w czasie loterii matrycowej tego nie zmieni. "Flashing macroblocks", "black crush", banding: na te konkretne problemy sam natrafiłem i dlatego wiem jak wielu użytkowników tych TV jest w podobnej sytuacji (na szczęście zaoszczędzono mi zafarbu na białym tle). Jeśli wpisy innych użytkowników na tym forum nie wystarczą to polecam zajrzeć na zagraniczne Avforum.

10 hours ago, Maciej Koper said:

Wszystko jest do wyregulowania. W menu jest aż 20 punktowy balans bieli z korekcją gamma. Jeden konkretny egzemplarz może coś gubić, a inny uwypuklać. Kwestia sztuki.

Możliwe, że odpowiednie skalibrowanie TV poprawi sytuację. Nie neguję tego. Co nie zmienia faktu, że porównując mój obecny B8 z wieloletnim LCD widzę wyraźnie utratę detali w przypadku oleda (oba TV bez kalibracji).

Co więcej w niektórych trybach obrazu niektóre opcje są niedostępne. Np. oglądając Lost in Space na Netflix (dolby vision) nie mam dostępu do opcji zmiany gamma i w niektórych ciemnych scenach trudno było cokolwiek dostrzec (plus zbyt często potworna pikseloza).

Edytowane przez Mr Homebody
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
12 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Wszystko jest do wyregulowania. W menu jest aż 20 punktowy balans bieli z korekcją gamma. Jeden konkretny egzemplarz może coś gubić, a inny uwypuklać. Kwestia sztuki.

@Maciej KoperTak mówią. Ale w moim wypadku kalibracja kompletnie niczego z czerni nie wyciągnęła. Często oglądałem czarną plamę udającą płaszcz na której stoi głowa itp. Czy to SDR czy DV. Masakra. Ponadto zamiast bieli jest róż. Wyobraźcie sobie, że oglądacie arktykę z zaróżowionym śniegiem. Kalibracja była robiona na 31, ale czy to cokolwiek zmienia? Jestem mocno zniesmaczony tym bardziej, że usługa kosztowała prawie tysiączka. Nie stać mnie teraz na kolejne koszta i korzystam z obrazu poprzedzającego kalibrację (tutaj kolory wydają się gorsze, ale biel jest biała :) ). Osobiście odradzam.

Edytowane przez Rafal Plotka
  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Rafal Plotka napisał:

Tak mówią. Ale w moim wypadku kalibracja kompletnie niczego z czerni nie wyciągnęła. Często oglądałem czarną plamę udającą płaszcz na której stoi głowa itp. Czy to SDR czy DV. Masakra. Ponadto zamiast bieli jest róż. Wyobraźcie sobie, że oglądacie arktykę z zaróżowionym śniegiem. Kalibracja była robiona na 31, ale czy to cokolwiek zmienia? Jestem mocno zniesmaczony tym bardziej, że usługa kosztowała prawie tysiączka.

@Rafal Plotka Nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałem. Odebrałeś kalibrację, po której śnieg był zaróżowiony, a w czerniach masz czarną plamę z głową. Zapłaciłeś za to prawie tysiąc złotych?

Ciekawa historia...

 

 

 

  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2019 o 07:56, nanil ek napisał:

04.10.55 już oficjalnie dostępne, gradacja podobno naprawiona, więc nasuwa się pytanie jak wprowadzić dane naprawcze od Gmeru już mam dość oglądania telewizora w tym stanie, naprawdę liczyłem że nowa aktualizacja to zmieni

?

04.10.55 jest dostępne przez auto-aktualizacje. Działa bardzo podobnie lub identycznie jak 04.10.31 z tym, że można skorzystać z funkcji "Redukcja szumów MPEG", czyli problem zażegnany ;)

3 godziny temu, Mr Homebody napisał:

Ja z kolei wierzyłem w te wszystkie mity o cudowności oledów przed zakupem.

Nie ma cudownych telewizorów. Ostatnio usiadłem z kolorystami przed trzema ekranami z których każdy kosztuje około 150 000zł i widzieliśmy same wady. Myślę, że nawet za dekadę nie będzie czegoś takiego jak idealny TV ;)

1 godzinę temu, Rafal Plotka napisał:

@Maciej KoperTak mówią. Ale w moim wypadku kalibracja kompletnie niczego z czerni nie wyciągnęła. Często oglądałem czarną plamę udającą płaszcz na której stoi głowa itp. Czy to SDR czy DV. Masakra. Ponadto zamiast bieli jest róż. Wyobraźcie sobie, że oglądacie arktykę z zaróżowionym śniegiem. Kalibracja była robiona na 31, ale czy to cokolwiek zmienia? Jestem mocno zniesmaczony tym bardziej, że usługa kosztowała prawie tysiączka. Nie stać mnie teraz na kolejne koszta i korzystam z obrazu poprzedzającego kalibrację (tutaj kolory wydają się gorsze, ale biel jest biała :) ). Osobiście odradzam.

Przykro mi, że wydałeś "prawie tysiączka" i z niego nie skorzystasz, ale uznaję, że nie Tobie to nie przeszkadza skoro nie napisałeś do mnie żadnego maila by wyjaśnić jedną z tych dwóch wątpliwości.

Owszem maila dostałem od razu po usłudze z następującymi uwagami: pracownik powiedział, że pracuje dopiero dwa miesiące więc nie wzbudza mojego zaufania, a do tego zrobił jakoś podejrzanie szybko. Zero uwag do meritum usługi czyli obrazu.

W odpowiedzi na Twoje pytania, bo mimo wszystko czuję się zobowiązany by pomóc choć nie kontaktujesz się ze mną w tej sprawie: 

1. Bardzo łatwo sprawdzić czy jakieś detale powinny być w czerni przez podniesienie wartości na suwaku "jasność" (w menu głównym). Zawsze gdy o to proszę klienta to się okazuje, że zamiast czarnej plamy robi się szara co oznacza, że tam po prostu detali nie ma, a skoro nie ma to nawet po kalibracji się nie urodzą. Test robimy w kompletnej ciemności.

P.S. W trybie DV nie mamy bezpośredniego wpływu na to bo TV robi za dużo samodzielnie. W SDR wszystko jest pod kontrolą.

2. Biel jest ustawiona z chirurgiczną precyzją, więc być może film z Arktyką miał zaróżowiony odcień, bo TV nic od siebie nie dokłada. Pomiary z Twojego protokołu:

wb.PNG

Dodatkowo po-kalibracyjne nastawy to jasność aż na 60. Chciałbym zobaczyć jak dużo jest tych detali w czerni przy fabrycznym nastawieniu na 50, z którego jak rozumiem teraz korzystasz.

set1.PNG

W sekcji balansu bieli został ujęty tylko kanał niebieski, a kanał zielony, który mógłby wprowadzić tonację różową do obrazu (bo zieleń jest przeciwstawna do różu) jest nietknięty.

set2.PNG

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, tonybcc napisał:

@Maciej Koper a czy jasność 60 nie spowoduje świecącej czerni? Mam na myśli to ze piksele nie będą wygaszone?

W niektórych egzemplarzach nawet 51 powoduje już wzbudzenie matrycy i emisję fotonów. W innych reguluje się nawet do 65 by wyciągnąć detale z czerni bez powodowania rozjaśnienia jej samej. Poszczególne sztuki potrafią się naprawdę mocno od siebie różnić.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Maciej Koper napisał:

W niektórych egzemplarzach nawet 51 powoduje już wzbudzenie matrycy i emisję fotonów. W innych reguluje się nawet do 65 by wyciągnąć detale z czerni bez powodowania rozjaśnienia jej samej. Poszczególne sztuki potrafią się naprawdę mocno od siebie różnić.

A jak wygląda sprawa ustawienia jasności w HDR/DV? U mnie w SDR przy 50 jest faktyczna czerń (51 zaczyna świecić) ale równocześnie przy 50 dla trybów HDR/DV czerń 'świeci' i zmniejszenie o 1 (do 49) załatwia sprawę , jest coś takiego możliwe? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
36 minut temu, Maciej Koper napisał:

Biel jest ustawiona z chirurgiczną precyzją, więc być może film z Arktyką miał zaróżowiony odcień, bo TV nic od siebie nie dokłada. Pomiary z Twojego protokołu:

Faktycznie biel super po kalibracji, więc tu nie ma co dalej dyskutować...

 

36 minut temu, Maciej Koper napisał:

W trybie DV nie mamy bezpośredniego wpływu na to bo TV robi za dużo samodzielnie. W SDR wszystko jest pod kontrolą. 

Zgadza się. Było o tym mówione już dawno - choćby tu.

"Odpowiedź na pytanie, która technologia mówi prawdę dałaby kalibracja trybów, która nie tylko pozwoliłaby wyciągnąć wszystko z wyświetlacza, ale i dałaby odpowiedź jakich błędów w odwzorowaniu obrazu możemy spodziewać się zarówno w HDR10 jak i Dolby Vision. No i tu zaczynają się schody, ponieważ o ile jest możliwość pełnej kalibracji HDR10, tak dla Dolby Vision nie istnieje taka procedura. Tzn. firma Spectracal rzekomo ją opracowała, ale długie godziny testów pozwoliły stwierdzić, że nie działa ona póki co dobrze, dlatego w kwestii Dolby Vision lepiej jest wykonać tylko pewne etapy kalibracji, pomijając ten definiujący charakterystykę jasności. Ponadto z przyczyny istnienia technologii Active HDR nie ma też sensu ścisła kalibracja do krzywej jasności HDR10, bo telewizor i tak tworzy własne metadane. Ponownie sens ma przeprowadzenie tylko niektórych elementów kalibracji HDR10."
Źródło: https://hdtvpolska.com/test-dolby-vision-vs-hdr10-na-lg-oled-z-ultra-hd-blu-ray/?showfull=1

Dla mnie wszystko w tej sprawie jest jak należy, nie wiem dlaczego Kolega ma tak negatywnie odczucia

Edytowane przez Groszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Zykfyr napisał:

A jak wygląda sprawa ustawienia jasności w HDR/DV? U mnie w SDR przy 50 jest faktyczna czerń (51 zaczyna świecić) ale równocześnie przy 50 dla trybów HDR/DV czerń 'świeci' i zmniejszenie o 1 (do 49) załatwia sprawę , jest coś takiego możliwe? Pozdrawiam

Tak, szczególnie w DV, gdzie są problematyczne tytuły ze sztucznie podniesioną czernią, lub z błędnie wyeksportowaną czernią (ma kod 67 zamiast 64 np. w Fate of The Furious, więc w myśl tego powinna świecić).

Generalnie poziom czerni zależy mocno od luminancji matrycy, więc przy 750 nitach ustawienie może być kompletnie różne niż np. przy 100 nitach.

22 minuty temu, tonybcc napisał:

@Maciej Koper skoro już jesteś na forum to zapytam jeszcze o barwę. Która jest „lepsza” ?

Tzn?

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy moich zabawach z kolorymetrem która barwę wybierać? Ciepła 1 czy 2 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, tonybcc napisał:

Przy moich zabawach z kolorymetrem która barwę wybierać? Ciepła 1 czy 2 ?

Ojej, no to się przecież nie da odgadnąć. Jeśli masz kolorymetr to po prostu ustaw żeby był odcień D65, a czy wyjdziesz z Ciepła 1 czy Ciepła 2 to już marginalna różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...