Home Testy Monitory ASUS Asus PG258Q Test 240Hz monitora dla graczy
Asus PG258Q Test 240Hz monitora dla graczy

Asus PG258Q Test 240Hz monitora dla graczy

3.77K
0

Reprodukcja kolorów

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,3 maksymalna 7,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 4,1 maksymalna 5,4
Średnia deltaE palety szarości 4,6 maksymalna 5,4

Sugerowanym przeze mnie trybem pracy jest “Racing Mode”, z temperaturą barw ustawioną na “Warm”. Monitor zapewnia wtedy pracę najbliższą standardom. Oddanie barw na monitorze gamingowym nie jest w zasadzie istotnym elementem. Liczy się tylko poprawne wyświetlanie odcieni w pobliżu czerni i bieli. Z tym monitor nie ma absolutnie żadnych problemów, jednak narzuca nieco zbyt małą kontrastowość (zbyt niska gamma). Odcień obrazu jest całkiem dobry. Występuje tylko minimalna dominanta czerwieni.

Odcienie obrazu nawet w ustawieniach fabrycznych wyglądają całkiem naturalnie.

Po kalibracji

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,4 maksymalna 6,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,6 maksymalna 5,2
Średnia deltaE palety szarości 2,0 maksymalna 4,0

Po prostej kalibracji, która jest możliwa na PG258Q, udało się sprowadzić odcień bieli w swój docelowy punkt, a także poprawić gammę. To wszystko zrobiłem jedynie w ramach ciekawostki, ponieważ matryca TN i tak uniemożliwia wierną ocenę barw na wyświetlaczu. Nawet minimalny kąt pionowy odbarwia bowiem obraz. Gracz może mieć jednak pewność, że kolory nie będą sztuczne, a także nie będą ginąć detale w czerniach. W związku z tymi ostatnimi producent przewidział jeszcze jedną funkcję, która może pozytywnie wpłynąć na widoczność w cieniach. Mowa tu o funkcji “Dark Boost”. Ma ona mniej więcej takie działanie jak na załączonym obrazku:

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych monitorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego monitora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Co to jest Kalibracja ekranu? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?
o
raz w temacie: Jaka rozpoznać profesjonalną kalibrację?  

(3770)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

8
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x