Home News CES 2017 Zapowiedź test: Panasonic Ultra HD Blu-ray DMP-UB400 i DMP-UB300 (UB310)
  Poprzedni film CES 2017: Nowości Panasonic podczas targów w Las Vegas - wideo
  Następny film CES 2017: Nowości LG podczas targów w Las Vegas - wideo

Zapowiedź test: Panasonic Ultra HD Blu-ray DMP-UB400 i DMP-UB300 (UB310)

5.59K
26

Pod koniec ubiegłego roku mieliśmy okazje przyjrzeć się wstępnie najnowszym modelom odtwarzaczy Ultra HD Blu-ray firmy Panasonic jak również porozmawiać z inżynierami odpowiedzialnymi za ich projekt i produkcję. Jak już wiecie, zostały one oficjalnie zapowiedziane podczas dopiero co zakończonych targów CES w Las Vegas. Od tego momentu firma będzie miała w swojej ofercie aż cztery odtwarzacze UHD (wersja 300 także z wifi o oznaczeniu 310 co daje pięć wariacji) dopasowane do możliwości finansowych przyszłego użytkownika.

Panasonic OLED EZ1000

Generalne różnice skupiają się na wyposażeniu i budowie samych odtwarzaczy. DMP-UB400 posiada m.in dwa porty HDMI (osobno dla wideo i audio), USB 3.0 oraz 2.0, port dla kart SD, wbudowaną kartę WiFi, obsługę Netflix oraz YouTube w 4K. Odtwarzacz może pochwalić się także certyfikatem Ultra HD Premium.

Model DMP-UB300 względem starszego brata posiada jeden port HDMI oraz pozbawiony został portu kart SD. Dodatkowo ma bardziej budżetowy wygląd. Wersja 310 będzie posiadać wbudowaną kartę WiFi.

Oba modele względem najwyższego modelu czyli DMP-UB900 zostały pozbawione analogowej sekcji audio 7.1, certyfikatu THX czy cyfrowych portów audio (coaxial oraz optyczne).

Dynamic Range Adjustment

DMP-UB400 i DMP-UB300 będą także posiadały unikalną funkcję, pozwalającą na zmianę jasności filmów z HDR. Tak, to nie przejęzyczenie. Rozjaśnianie, lub przyciemnianie materiałów z szerokim zakresem dynamiki wcale nie jest takie oczywiste i łatwe. O ile w telewizorze możemy zmniejszyć wartość na suwaku “podświetlenie”, lub “oświetlenie oled”, by zrobić obraz ciemniejszym, o tyle rozjaśnienie obrazu, by na przykład oglądać go w dzień jest praktycznie niemożliwe. Zwyczajnie nie ma takiej funkcji. Swoją wątpliwość przedstawiałem już inżynierom, gdy byli w naszej redakcji w 2015 roku. Dotychczas nikt nie przedstawił rozwiązania tego problemu. W chwili obecnej nie jest on szczególnie doskwierający, ponieważ osoby korzystające z Ultra HD Blu-ray, lub streamujące w Ultra HD z Internetu oglądają raczej tylko w zaciemnionym pomieszczeniu. Wraz z upowszechnianiem się treści, będziemy ją oglądać jednak coraz częściej w różnych warunkach.

Dotychczas jedynym sposobem na rozjaśnienie seansu HDR było podniesienie suwaka “kontrast” w odtwarzaczu Blu-ray. Metoda ta miała jednak spore ograniczenia. Okazuje się bowiem, że jeśli podniesiemy jasność liniowo, mając do czynienia z materiałem zakodowanym przy użyciu krzywej ST2084:

To proste mnożenie jasności, jak za pomocą suwaka kontrast, rozjaśnia głównie najjaśniejsze partie obrazu, a nie o to tu przecież chodzi.

Nowy algorytm Panasonic’a przelicza zaś krzywą jasności tak, by była ona funkcją liniową. Regulacja jasności jest dokonywana dopiero wtedy, a następnie sygnał jest przeliczany ponownie do krzywej ST2084, by mógł być poprawnie wyświetlony na telewizorze z HDR. Taki zabieg pozwala rozjaśnić obraz w taki sposób, w jaki byśmy sobie życzyli:

Wszelkie konwersje dokonywane są z 16 bitową precyzją, więc nie ma obaw o błędy zaokrągleń. Jest też możliwe, że funkcja pojawi się w przyszłości w modelach DMP-UB900 i DMP-UB700.

Szczerze oczekiwałbym takiej funkcji w samych telewizorach ale póki co tylko w odtwarzaczach Panasonic będziemy mogli jej używać. Jeżeli zadajecie sobie pytanie czy mogę być znaczące różnice między odtwarzaczami Ultra HD Blu-ray konkretnych producentów to to jest właśnie konkretna różnica wyróżniająca sprzęty japońskiego producenta.

(5591)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(26)

 1. A ja jestem optymista jeśli chodzi o DV i jego przyszłość, coraz więcej producentów deklarowało implementacje/wsparcie tego formatu. Być może i ludzie z Dolby przekonali się do bycia bardziej elastycznymi w negocjacjach .... A co do ceny i ewentualnego wzrostu, chyba tez jakość szczegolnie się nie obawiam, zobaczymy ile tam juz jest znaczków dolby :)

  "Łot jeden wiecej"

  3 godziny temu, pmcomp napisał:

  Śmiać mi się chce, choć powinienem raczej płakać, jak czytam takie wątki. Branża nic nie wie, portale nic nie wiedzą, fachowcy nic nie wiedzą ... to co ma wiedzieć biedny klient ???

  No właśnie.

  4 godziny temu, binary napisał:


  Wypadaloby zanim zrobia to wszyscy inni. A tu Brytole cos maja, Szwaby tez cos tam pokazali, a jak tylko wyjda jakies plyty w DV, to kazdy bloger bedzie porownania robil.

  Niewątpliwie takie porównanie by się bardzo przydało. Bo faktycznie niedługo blogerzy mogą wyprzedzić zawodowców.

 2. No z tych liczących się producentów TV chyba tylko Samsung i Panasonic nie pokazali niczego w DV na CES ?
  Nie dziwi więc też brak DV w ich odtwarzaczach.

 3. Może potrzeba istnienia DV zostanie zlikwidowana przez poszerzenie otwartego HDR10 o dodatkowe funkcje, to byłaby najlepsza opcja dla wszystkich.

 4. 1 minutę temu, raus napisał:

  Może potrzeba istnienia DV zostanie zlikwidowana przez poszerzenie otwartego HDR10 o dodatkowe funkcje, to byłaby najlepsza opcja dla wszystkich.

  Niby tak tylko do tego potrzebujesz hdmi 2.1 w: tv, odtwarzaczu, amplitunerze (jeśli używasz), nowych przewodów hdmi, płyt z filmami, które to wspierają i mają te poszerzone metadane. Nie ma na rynku tego sprzętu jeszcze, może za rok coś wyjdzie. W przypadku dolby vision to to wszystko da się załatwić już teraz na hdmi 2.0. Czekamy tylko na płyty z filmami w dolby vision.

 5. Teoretycznie dynamiczne metadane dla HDR10 powinno się dać uzyskać przez aktualizację firmware - no, chyba, że Samsung i hdmi.org w tym względzie sobie jaja robią :)

  Gorzej, że specyfikacja UHD Blu-ray nie obejmuje czegoś takiego jak HDR10 z dynamicznymi metadanymi. Powiecie, to w takim razie trzeba ją będzie uaktualnić. Kiepsko to widzę... No, ale zobaczymy czy, a jeśli tak to kiedy...

 6. Tak trochę nie na temat, ale pojawiło się info, że Mass Effect Andromeda będzie wspierać zarówno HDR10 jak i Dolby Vision (do wyboru). Będzie dobry materiał na porównania.

 7. Jak tak obserwuję te różne formaty HDR to przypomina mi to wojnę Blu-Ray Vs. HD-DVD. I jednego jestem pewny że każda wojna kończy się źle. A w przypadku wojen technologicznych to zawsze wygrywa najgorsze rozwiązanie. A format UHD BD jak na razie jest tylko gratką dla kolekcjonerów i nie zdziwię się jak tak zostanie.

 8. 56 minut temu, grzegorz288 napisał:

  Jak tak obserwuję te różne formaty HDR to przypomina mi to wojnę Blu-Ray Vs. HD-DVD. I jednego jestem pewny że każda wojna kończy się źle. A w przypadku wojen technologicznych to zawsze wygrywa najgorsze rozwiązanie. A format UHD BD jak na razie jest tylko gratką dla kolekcjonerów i nie zdziwię się jak tak zostanie.

  Zgadza się normalny klient nie kupi Filmu na nośniku za 200,- żeby raz obejrzeć przykładowo nowości i odłożyć na półkę.. :wacko:

  Dobrym rozwiązaniem była by duża sieć wypożyczalni w każdym dużym mieście (DVD & Blu-Ray / Blu-Ray 4K) coś tego typu jak VHS w latach '90 :)

 9. 1 godzinę temu, grzegorz288 napisał:

  A format UHD BD jak na razie jest tylko gratką dla kolekcjonerów i nie zdziwię się jak tak zostanie.

  Masz racje. Na moje oko jeśli nie zmienia się ceny na filmy wydane w 4K UHD w naszym pięknym kraju to rozwój tego formatu będzie baaaardzo powolny. Zresztą aby to w ogóle ruszyło to musi zwiększyć się liczba odtwarzaczy w sklepach, na ten moment to jest totalne nieporozumienie, plus (a może nawet przede wszystkim) muszą powstać tv z prostymi faldami w średniej i niższej półce cenowej aby Kowalski w ogóle dostrzegł konkretne zalety tego formatu. 

  PS. Osobiście mam wrażenie, że szeroko rozumiana branża myśli, że skoro Kowalski nie ma wiedzy to każda bajkę mu się wciśnie (vide choćby Philips/TPV z Hdrem na tv z kontrastem nawet poniżej 1000:1) w papkę PRowo Marketingowa owinie i się sprzeda, a to tak nie działa.

  Kowalski może i głupi ale nie ślepy, żeby płacić grube tysie za coś co ledwo widzi lub wręcz różnicy nie widzi zadnej.

  22 minuty temu, Robert_1988_KrK napisał:

  dobrym rozwiązaniem była by duża sieć wypożyczalni w każdym dużym mieście (DVD & Blu-Ray / Blu-Ray 4K) coś tego typu jak VHS w latach '90 :)

  Z punktu widzenia efektywności finansowej prowadzenia biznesu tego typu w XXI w. to praktycznie nierealny pomysł. 

 10. Chyba w empiku można sprzedawać używane gry. Jakby na podobnej bazie zrobiliby komis/wypożyczalnię to mogłoby się udać.