Home Testy Telewizory LCD Toshiba 55U7863DG | TEST | 55″ Ultra HD 4K poniżej 2,5 tys zł!
Toshiba 55U7863DG | TEST | 55″ Ultra HD 4K poniżej 2,5 tys zł!

Toshiba 55U7863DG | TEST | 55″ Ultra HD 4K poniżej 2,5 tys zł!

29.18K
9

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie (tryb Prawdziwe Kino)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 5,5 maksymalna 10,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 6,0 maksymalna 10,0
Średnia deltaE palety szarości 6,6 maksymalna 10,1

Profesjonalna kalibracja Toshiba U7863DG

Funkcje kalibracji w testowanej Toshibie są niestety szczątkowe i niejasne. Musimy jednak rozprawić się z dosyć grubymi problemami, więc korzyści powinny być wymierne.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,8 maksymalna 8,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,3 maksymalna 7,9
Średnia deltaE palety szarości 2,7 maksymalna 4,4

W najlepszym trybie fabrycznym, opisanym we wstępie, obraz ma zdecydowanie zbyt zimną tonację, co odznacza się dominantą błękitów. Pomimo poszerzenia palety barw ponad normę, odcienie kolorów żółtych i czerwonych są osłabione. W konsekwencji odcienie skóry wyglądają trochę trupio i bez wyrazu. Na szczęście punkt bieli da się ustawić w miarę poprawnie za pomocą regulatora “temperatura koloru”. Niestety nie rozwiązuje on jednak wszystkich problemów. Pomimo tego, że jasne biele mają odpowiedni odcień, to w ciemnych szarościach jest za dużo zieleni. Manifestuje się to nieznacznym, ale widocznym, zielonym zafarbem w ciemnych scenach. Podczas oglądania np. serialu “Ozark” rzucały się one w oczy. Podobnie jak zbyt niska gamma, przez którą obraz nie ma kinowej głębi. Na te cechy niestety nic nie możemy poradzić w Toshibie. Nie zrobimy także nic z paletą barw, która jest oddawana trochę po swojemu, szczególnie w obszarach najbardziej nasyconych kolorów. Czerwień, czy zieleń jest mocniejsza niż w naturze, ale już np. żółcie, które są mieszanką tych dwóch barw są pozbawione nasycenia.

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)

Po optymalnym skalibrowaniu U7863DG (choć może kalibracja jest tutaj za dużym słowem), kolory dało się zaakceptować, choć okazjonalnie było widać, że coś jest nie do końca dopracowane. W tej cenie telewizora nie uznawałbym jednak tego za coś skreślającego telewizor.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
oraz w temacie: Wielki test kalibracji

Zamów sprawdzoną kalibrację TV (w całej Polsce)

(29176)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

9
Dodaj komentarz

avatar
0 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
0 Komentuj autorów
Autorzy ostatnich komentarzy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o