Home Akcesoria gamingowe FIBBR Display Port 1.4 | TEST | Aktywny, światłowodowy kabel do 50 metrów pod 8K lub 4K 144Hz HDR
FIBBR Display Port 1.4 | TEST | Aktywny, światłowodowy kabel do 50 metrów pod 8K lub 4K 144Hz HDR

FIBBR Display Port 1.4 | TEST | Aktywny, światłowodowy kabel do 50 metrów pod 8K lub 4K 144Hz HDR

3.52K
0

Nie tak dawno testowaliśmy dla Was bardzo długie kable światłowodowe firmy FIBBR zgodne z HDMI 2.0a, które bez problemu radziły sobie z nawet najbardziej wymagającym sygnałem Ultra HD. Tym razem do redakcji przyszedł kabel DisplayPort o długości 15 metrów, w najwyższej specyfikacji, czyli obsługujący transmisję 32,4Gb/s. Warto tutaj przypomnieć, że wersje Display Port np. 1.3, czy 1.4 nie tyczą się rodzajów kabli, tylko rodzajów złączy. Od przewodu zależy zaś, czy będzie w stanie przenieść rozdzielczości wymagające najszerszego pasma, takie jak 8K 30Hz lub 4K w 120Hz w całkowicie bezstratnym formacie RGB 8 bitów (typowy sygnał z PC) lub 8K 60Hz z HDR / 4K 144Hz z HDR przy użyciu wizualnie bezstratnej kompresji obrazu (tzw. DSC). Przyjrzyjmy się zatem czy wszystko przebiegło poprawnie a długość nie wpłynęła na przesyłanie obrazu.

Aby sprawdzić jak działa kabel w maksymalnym obciążeniu danych musieliśmy do redakcji sprowadzić odpowiedni sprzęt, który temu podoła. Póki co z dostępem do monitorów 8K nie jest za łatwo (po prostu ich nie ma) a telewizory, które są już dostępne nie posiadają portu DP więc poprosiliśmy firmę ASUS aby przysłała nam zestaw, który dopiero co miał swoją premierę a równie dobrze sprawdzi się w testach naszego kabla. Monitor ROG Swift PG27U jest bowiem pierwszym tego typu produktem, który potrafi wyświetlić obraz w rozdzielczości 4K przy 120Hz w RGB, a co za tym idzie użyć bardzo dużej przepływności danych dla których obecny standard HDMI to już za mało – HDMI w wersji 2.0a oferuje praktycznie połowę tych możliwości (maks. 18Gb/s, co pozwala na 4K 60Hz). Sytuacja zmieni się dopiero, gdy pojawią się pierwsze urządzenia z HDMI 2.1. Źródłem sygnału DisplayPort 1.4 stała się karta graficzna z najnowszej serii, czyli RTX (wspiera pełną specyfikację tego złącza).

Mogłoby wydawać się trochę nielogicznym, że rynek wypełniony jest kablami DisplayPort, służącymi do transmisji obrazu, które w praktyce nie radzą sobie z tym zadaniem. Tu jednak pojawiają się schody – “nie poradzić sobie” ma wiele wymiarów. Po pierwsze raczej nigdy nie będzie tak, że kabel nie będzie mógł przesłać całkowicie niczego. Różne formaty obrazu wymagają jednak różnej przepływności danych i wobec tego stawiają różne wyzwania kablom.

Zestaw testowy: 15m Fibbr DP 1.4, ASUS RTX 2070, ASUS ROG Swift PG27U

Krótki kabel – mały kłopot długi kabel – duży kłopot

Kable Display Port sprawiają z reguły mniej problemów niż kable HDMI, ponieważ są rzadziej “podrabiane” tj. wykonywane z niskiej jakości substratów. Niemniej, przesłanie wysokiej rozdzielczości na dużą odległość może wiązać się z problemem mocno zniekształconego obrazu, czy nawet całkowitego braku wizji. Pytanie jaki kabel DisplayPort kupić staje się więc dosyć ważne, jeśli zamierzamy transmitować sygnał o rozdzielczości 8K, czy 4K 120Hz na dużą odległość (powyżej 7 – 8 metrów). Z odsieczą przychodzą światłowodowe kable DisplayPort, które potrafią przesłać sygnał 8K czy 4K 144Hz z HDR na znacznie dłuższą odległość bez żadnych problemów!

Wersja DisplayPort 1.0-1.1a 1.2-1.2a 1.3 1.4
Maksymalna przepływność złącza 10.80  21.60  32.40  32.40

(3524)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x