Home Akcesoria gamingowe FIBBR Display Port 1.4 | TEST | Aktywny, światłowodowy kabel do 50 metrów pod 8K lub 4K 144Hz HDR
FIBBR Display Port 1.4 | TEST | Aktywny, światłowodowy kabel do 50 metrów pod 8K lub 4K 144Hz HDR

FIBBR Display Port 1.4 | TEST | Aktywny, światłowodowy kabel do 50 metrów pod 8K lub 4K 144Hz HDR

2.27K
0

Nie tak dawno testowaliśmy dla Was bardzo długie kable światłowodowe firmy FIBBR zgodne z HDMI 2.0a, które bez problemu radziły sobie z nawet najbardziej wymagającym sygnałem Ultra HD. Tym razem do redakcji przyszedł kabel DisplayPort o długości 15 metrów, w najwyższej specyfikacji, czyli obsługujący transmisję 32,4Gb/s. Warto tutaj przypomnieć, że wersje Display Port np. 1.3, czy 1.4 nie tyczą się rodzajów kabli, tylko rodzajów złączy. Od przewodu zależy zaś, czy będzie w stanie przenieść rozdzielczości wymagające najszerszego pasma, takie jak 8K 30Hz lub 4K w 120Hz w całkowicie bezstratnym formacie RGB 8 bitów (typowy sygnał z PC) lub 8K 60Hz z HDR / 4K 144Hz z HDR przy użyciu wizualnie bezstratnej kompresji obrazu (tzw. DSC). Przyjrzyjmy się zatem czy wszystko przebiegło poprawnie a długość nie wpłynęła na przesyłanie obrazu.

Aby sprawdzić jak działa kabel w maksymalnym obciążeniu danych musieliśmy do redakcji sprowadzić odpowiedni sprzęt, który temu podoła. Póki co z dostępem do monitorów 8K nie jest za łatwo (po prostu ich nie ma) a telewizory, które są już dostępne nie posiadają portu DP więc poprosiliśmy firmę ASUS aby przysłała nam zestaw, który dopiero co miał swoją premierę a równie dobrze sprawdzi się w testach naszego kabla. Monitor ROG Swift PG27U jest bowiem pierwszym tego typu produktem, który potrafi wyświetlić obraz w rozdzielczości 4K przy 120Hz w RGB, a co za tym idzie użyć bardzo dużej przepływności danych dla których obecny standard HDMI to już za mało – HDMI w wersji 2.0a oferuje praktycznie połowę tych możliwości (maks. 18Gb/s, co pozwala na 4K 60Hz). Sytuacja zmieni się dopiero, gdy pojawią się pierwsze urządzenia z HDMI 2.1. Źródłem sygnału DisplayPort 1.4 stała się karta graficzna z najnowszej serii, czyli RTX (wspiera pełną specyfikację tego złącza).

Mogłoby wydawać się trochę nielogicznym, że rynek wypełniony jest kablami DisplayPort, służącymi do transmisji obrazu, które w praktyce nie radzą sobie z tym zadaniem. Tu jednak pojawiają się schody – “nie poradzić sobie” ma wiele wymiarów. Po pierwsze raczej nigdy nie będzie tak, że kabel nie będzie mógł przesłać całkowicie niczego. Różne formaty obrazu wymagają jednak różnej przepływności danych i wobec tego stawiają różne wyzwania kablom.

Zestaw testowy: 15m Fibbr DP 1.4, ASUS RTX 2070, ASUS ROG Swift PG27U

Krótki kabel – mały kłopot długi kabel – duży kłopot

Kable Display Port sprawiają z reguły mniej problemów niż kable HDMI, ponieważ są rzadziej “podrabiane” tj. wykonywane z niskiej jakości substratów. Niemniej, przesłanie wysokiej rozdzielczości na dużą odległość może wiązać się z problemem mocno zniekształconego obrazu, czy nawet całkowitego braku wizji. Pytanie jaki kabel DisplayPort kupić staje się więc dosyć ważne, jeśli zamierzamy transmitować sygnał o rozdzielczości 8K, czy 4K 120Hz na dużą odległość (powyżej 7 – 8 metrów). Z odsieczą przychodzą światłowodowe kable DisplayPort, które potrafią przesłać sygnał 8K czy 4K 144Hz z HDR na znacznie dłuższą odległość bez żadnych problemów!

Wersja DisplayPort 1.0-1.1a 1.2-1.2a 1.3 1.4
Maksymalna przepływność złącza 10.80  21.60  32.40  32.40

(2273)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
Powiadom o