Home Testy Telewizory LCD Toshiba 55U7863DG | TEST | 55″ Ultra HD 4K poniżej 2,5 tys zł!
Toshiba 55U7863DG | TEST | 55″ Ultra HD 4K poniżej 2,5 tys zł!

Toshiba 55U7863DG | TEST | 55″ Ultra HD 4K poniżej 2,5 tys zł!

33.39K
9

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca w Toshiba U7683DG

Telewizor wyposażono w 60Hz (co nie powinno dziwić w tej cenie) panel typu VA. Pomimo niskiej ceny udało się jednak zastosować bardziej zaawansowany rodzaj podświetlenia – są to diody PFS LED dostarczające dużo szersza paletę barw niż zwykłe białe LEDy (white LED). Jest to bardzo ważne, by móc wyświetlić wszystkie kolory np. z płyty Ultra HD Blu-ray czy gier z nowych konsol. Pod mikroskopem matryca ma osobliwą budowę, ponieważ subpiksele RGB ułożone są w pionie, a nie w poziomie.

Zalecane ustawienia

Podstawowe menu obrazu.

Telewizor produkowany jest w fabryce Vestela, co oznacza zastosowanie typowego dla tego producenta oprogramowania i menu obrazu. Pod względem ustawień jest ono niestety ubogie i trochę archaiczne. Pierwszym problemem jest brak możliwości bezpośredniej regulacji jasności matrycy. Możemy jedynie włączyć czujnik światła. Na szczęście są 4 tryby działania, więc jakoś tą jasność w ten sposób wyregulujemy. W menu brakuje też bardziej precyzyjnych ustawień obrazu. Przykładowo odcień bieli możemy regulować jednym suwakiem, który przenosi nas w stronę chłodnych, lub ciepłych tonów. Nie rozumiem implementowania takich ustawień, ze względu na to, że regulacja RGB, która obecna jest we wszystkich innych telewizorach, jest dużo precyzyjniejsza i łatwiejsza do zastosowania. Zapewne w przyszłości producent będzie modyfikował te elementy.

Zaawansowane menu ustawień obrazu.

Sugerowanym wyborem dla widza jest tryb “Kino”. Następnie musimy bezwzględnie dokonać kilku ustawień, by doprowadzić obraz do ładu:

  • Obraz -> Ostrość -> “0”
  • Obraz -> Zaawansowane ustawienia -> Kontrast dynamiczny -> Wyłączony
  • Obraz -> Zaawansowane ustawienia -> Redukcja szumów -> Wyłączony
  • Obraz -> Zaawansowane ustawienia -> Zoom obrazu -> Full

 

(33394)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

9
Dodaj komentarz

avatar
0 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
0 Komentuj autorów
Autorzy ostatnich komentarzy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o