Home Testy Telewizory OLED Philips Test referencyjnego TV Philips OLED936 z nagrodą EISA. Topowy obraz, nieziemski dźwięk i czterostronny Ambilight!
Test referencyjnego TV Philips OLED936 z nagrodą EISA. Topowy obraz, nieziemski dźwięk i czterostronny Ambilight!

Test referencyjnego TV Philips OLED936 z nagrodą EISA. Topowy obraz, nieziemski dźwięk i czterostronny Ambilight!

23.63K
14

Zeszłoroczny telewizor Philips OLED935 okazał się jednym z najlepszych telewizorów w historii holenderskiego producenta oraz jednym z najlepszych dostępnych na rynku. Czy w tak udanej konstrukcji można było jeszcze coś poprawić? Oczywiście! I dlatego na rynku pojawił się odświeżony Philips OLED936, którego dokładny test będziecie mogli dzisiaj przeczytać. Co nowego czeka na najbardziej wymagających użytkowników, maniaków kina domowego czy zaawansowanych graczy? Na pewno będzie to zastosowanie nowoczesnej matrycy WRGB OLED w wersji “Evo”, która jest w stanie dostarczyć jeszcze wyższe jasności w HDR i SDR czy dodanie portów HDMI 2.1 wspierających w pełni sygnał 4K120Hz z AMD FreeSync Premium. Nie dziwi nas też nagroda EISA 2021/2022 w kategorii “Najlepszy telewizor do kina domowego” a wszystko z powodu nie tylko wysokiej jakości obrazu ale chyba przede wszystkim jakości dźwięku, która wydobywa się z tego produktu. Najnowszy OLED936 to efekt współpracy ze znaną i cenioną firmą Bowers & Wilkins, która już od paru lat bierze czynny udział przy projektowaniu telewizorów Philips od strony dźwiękowej. Tak dobrze brzmiącego telewizora nie mieliśmy jeszcze nigdy na rynku. I nie chodzi tutaj o mocne, basowe brzmienie ale o jakość, która jest absolutnie nie kojarząca się z czymś co jest wbudowane w telewizor. Co jeszcze potrafi Philips OLED936? Zapraszamy do szczegółowego testu.

Philips OLED936 otrzymał nagrodę EISA Best Home Theatre TV 2021-2022; fot. EISA

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Logo eisa

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti SpectraVal 1511 HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Dostępność modelu logo rtv euro agd
Philips OLED936 55 cali
8 599 zł
Philips OLED936 65 cali
12 999 zł

Najważniejsze cechy Philips OLED936 podawane przez producenta:

  • Nagroda EISA w kategorii “Najlepszy telewizor do kina domowego 2021/2022”

EISA Award Philips 65OLED936

  • Topowe nagłośnienie Bowers & Wilkins – nowy standard jakości dźwięku wśród telewizorów
  • Czterostronna technologia Ambilight – unikalna dla firmy Philips
  • Dwuchipowy procesor piątej generacji Philips P5 Intelligent Dual Picture (wspierany przez sztuczną inteligencję wraz z drugim dedykowanym dla układu SI)
  • Telewizor wyposażony w najnowszy panel OLED “Evo” z wyższą o 20% jasnością szczytową oraz zauważalnie lepszą jakość obrazu względem poprzednika OLED935
  • Nowa wersja przetwarzania Intelligent Dual Picture Engine – technologia ta eliminuje problem wypalania w przypadku 95% statycznych obrazów, w tym logotypów i gier
  • Obsługa HDMI 2.1 4K120Hz o przepustowości 48Gb/s z funkcją e-ARC i trybem VRR poszerzającym możliwości funkcji Auto Low Latency dostępnej w ubiegłorocznych modelach;
  • Wsparcie dla AMD FreeSync Premium
  • Obsługa formatów Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR10+ oraz HLG
  • Smart TV na systemie Android TV w wersji 11 z wbudowanym Google Assistant oraz współpracujący z Amazon Alex
  • Usprawniona technologia Perfect Natural Reality
  • Dostęp do funkcji Dolby Atmos Virtualizer
  • Wbudowana funkcja DTS Play-Fi umożliwiającą bezprzewodowe odtwarzanie dźwięku w wielu pomieszczeniach
  • Integracja z aplikacją Calman, dla łatwiejszej kalibracji obrazu (profesjonalna kalibracja obrazu)
  • Europejski design: ultracienka obudowa, bezkrawędziowe wykończenie matrycy oraz wysokiej jakości metalowe elementy
  • Podświetlany pilot wykończony pochodzącą ze zrównoważonych źródeł skórą marki Muirhead
  • Dostępny w rozmiarach 48″, 55’’ i 65’’

philips oled936 telewizor 2021 flagowy okładkamagicLinks_2_1

Unikalny system podświetlenia Ambilight4 – 4-stronny

System Ambilight jest znakiem rozpoznawczym telewizorów Philips już od wielu lat i bardzo duża część użytkowników wybiera wyświetlacze od tej marki właśnie ze względu na tą technologię. Ambilight4 jest ulepszoną wersją oryginalnie zastosowanego podświetlenia, które było tylko dwustronne. Teraz mamy do dyspozycji aż 4 strefy podświetlenia LED, które umieszczone są na lewej, górnej, prawej i dolnej krawędzi z tyłu telewizora i mogą wyświetlać wiele efektów wizualnych, miedzy innymi rozszerzenie tego co widzimy na ekranie, jednolity kolor bądź reagowanie na ścieżkę audio.

Test Philips OLED936 ambilight 1Test Philips OLED936 ambilight 2

Diody LED zastosowane w najnowszych telewizorach z Ambilight są wyraźniejsze, jaśniejsze i mogą wyświetlać bardziej nasycone kolory za sprawą pozbycia się plastikowej listwy zasłaniającej diody w poprzednich wersjach.

test Philips PUS7504 ambilight dźwięk

Philips jest jedynym producentem na rynku, który oferuje takie rozwiązanie w swoich telewizorach.

Philips OLED+936; fot. Philips

W opcjach telewizora dostępny jest segment, w którym możemy konfigurować Ambilight na różne sposoby, więc każdy znajdzie coś dla siebie:

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight menu ustawień 2

Co ważne, dostęp do opcji podświetlenia mamy bezpośrednio z poziomu pilota za sprawą dedykowanego przycisku ”Ambilight”. Możemy skonfigurować takie parametry jak natężenie i kolor podświetlenia lub wybrać jeden z dostępnych dynamicznych efektów, które mogą na przykład śledzić akcje na ekranie, reagować na ścieżkę dźwiękową bądź wyświetlać flagę państwa (coś dla fanów kibicowania):


test Philips PUS7504 ambilight dźwięk
Bardzo fajnym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia koloru ściany za telewizorem, na podstawie którego system będzie dobierał parametry kolorów żeby uzyskać jak najbardziej zadawalający efekt:

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight menu ustawień

Za sprawą mnogości opcji ustawień systemu, możemy również użyć statycznej bieli, która polepszy komfort oglądania i zasymuluje warunki studyjne nie odwracając uwagi od oglądanego filmu:

Ambilight: tryb statycznej bieli idealny do oglądania filmów nocą

Na deser gratka dla fanów inteligentnego oświetlenia – system Ambilight w naszym telewizorze można sparować z systemem Hue Philips! To umożliwia jeszcze szerszą konfigurację i polepszenie naszych wrażeń wizualnych:

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight hue

https://twitter.com/GmeruPL/status/1222596507918127106

Test Philips oled934 bowers wilkinsTest Philips oled934 bowers wilkins



Jakość dźwięku Bowers & Wilkins

Kolaboracja obu marek, które są liderami w swoich dziedzinach, już kilka lat temu zaowocowała stworzeniem linii OLED+ będącej nową definicją telewizora klasy premium. W tym roku inżynierowie Philips TV oraz Bowers & Wilkins postanowili podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej, czego potwierdzeniem jest chociażby nagroda EISA i tytuł Home Theatre TV 2021-2022 dla modelu Philips OLED+936.

Test Philips OLED936 bowers wilkins

Nowy Philips OLED936 zyskał gruntownie przeprojektowane i ulepszone głośniki Bowers & Wilkins, aby zapewnić najwyższą dostępną obecnie jakość dźwięku w domowych telewizorach. Udoskonalony dekoder Dolby Multistream oraz HDMI eARC odpowiadają za bardziej efektywny transfer treści audio.

W telewizorze zastosowano wyższej jakości komponenty, nowe obudowy wszystkich trzech głośników wysokotonowych, nowy profil sztywniejszej membrany 100 mm x 65 mm oraz mocniejszy magnes dla dedykowanego głośnika niskotonowego. Dodatkowo inżynierowie wprowadzili nowe cewki drgań dla czterech głośników średniotonowych oraz nowe profile membran dla głośników up-fire odpowiadających za dźwięk Dolby Atmos, których umiejscowienie nieznacznie zmieniono.

Test Philips OLED936 bowers wilkins przekrój

W efekcie zastosowania konstrukcji 3.1.2. zwiększono precyzję, kontrolę i moc, co przekłada się na poprawę rozdzielczości przy jednoczesnym zapewnieniu większej energii i lepszego rozchodzenia się dźwięku w pomieszczeniu. Obudowa głośnika została wykonana z grubościennego tworzywa ABS wzmocnionego włóknem szklanym i usztywniona wewnętrznymi żebrami w celu zniwelowania niepożądanych rezonansów. Głośnik wraz z minimalistycznym metalowym ramieniem tworzy stabilną podstawę telewizora. Telewizor można opcjonalnie zamontować na ścianie oraz rozbudować o dodatkowy zewnętrzny subwoofer.

Test Philips OLED936 bowers wilkins wygląd

Philips OLED936 automatycznie rozpoznaje i dekoduje zawartość Dolby Atmos dla jeszcze lepszego efektu, zaś dedykowane przetworniki Dolby Atmos Elevation o nowym profilu i ustawieniu oferują lepszą integrację z obrazami wyświetlanymi na ekranie. Opcjonalnie po włączeniu trybów Film, Gra lub Osobisty telewizor aktywuje te przetworniki, aby zapewnić pełnię wrażeń Dolby Atmos nawet w przypadku treści, które nie powstały w tym formacie. Dopełnieniem oferowanych efektów dźwiękowych jest czterostronne podświetlenie Ambilight.

Podobnie jak w przypadku legendarnych już topowych głośników tej firmy, układ Tweeter-on-Top oddziela głośnik wysokotonowy od większych głośników średniotonowych. Osłony głośnika wysokotonowego wykorzystują akustycznie otwartą konstrukcję opracowaną pierwotnie przez firmę Bowers & Wilkins dla legendarnej gamy 800 Diamond Series.

Test Philips OLED936 bowers wilkins on top

Takie rozwiązanie gwarantuje czystość wysokich dźwięków, bez efektu rozmycia spowodowanego dyfrakcją w obudowie, która występuje przy wbudowaniu głośników wysokotonowych w większy układ. Sztywna obudowa głośników wykonana jest z grubościennego tworzywa ABS wzmocnionego włóknem szklanym z wewnętrznymi żebrami ograniczającymi niepożądany rezonans w kluczowych punktach. Do mocowania obudowy do panelu użyto nowej, sztywniejszej metalowej płyty, co dodatkowo poprawia charakterystykę pracy.

Jak to wszystko gra? Po raz kolejny trzeba to napisać: to najlepiej brzmiący telewizory jaki kiedykolwiek powstał. Trudno w to uwierzyć ale inżynierom z Bowersa ponownie udało się podnieść poprzeczkę, którą zresztą sami zawiesili rok temu bardzo wysoko. Pisząc i mówiąc o jakości trzeba tutaj mieć na uwadze, że na tym telewizorze można najzwyczajniej w świecie posłuchać ulubionych kawałków w naprawdę dobrej jakości. Polecam nie tylko serwisy audio z aplikacji ale odsłuchać ulubiony kawałek z pliku FLAC przez USB.

Test Philips OLED936 bowers wilkins odsłuch

W następnym rozdziale opiszemy wygląd telewizora, pilot oraz dostępne porty.



Wygląd, budowa, porty i pilot

Philips OLED936 pod względem wykonania, to ewolucja modelu OLED935. Oznacza to wykonanie na najwyższym możliwym poziomie pod niemal każdym względem. Zgodnie z założeniem marki Philips TV & Sound nowy model OLED936 zaprojektowano w duchu najlepszego europejskiego wzornictwa, a do wykończenia wykorzystano materiały z najwyższej półki. Są to między innymi transparentna akustycznie tkanina Kvadrat, szkło, metal oraz pozyskiwana z odpowiedzialnych źródeł skóra Muirhead, którą pokryto pilot.

Philips OLED+936; fot. Philips

Nowym rozwiązaniem zastosowanym w modelu Philips OLED936 są maskownice wykonane z mikrosiatki, które znajdują się z przodu głośników, zaś tkanina Kvadrat została przeniesiona na górną część obudowy.

Test Philips OLED936 bowers wilkins wygląd

Do telewizora dołączono eleganckiego pilota. Wyposażony został w podświetlane przyciski w metalizowanym wykończeniu, a także boki i tył pokryty pochodzącą ze zrównoważonych źródeł skórą szkockiej marki Muirhead. Posiada ciekawszy kształt i lepiej dopasowane klawisze. W tym wydaniu idealnie pasuje do wysokiej jakości telewizora.

Test Philips OLED936 pilot jakość wykonanie

Dostępne złącza:

HDMI 1 i 2 obsługują pełną przepustowość standardu HDMI 2.1:

philips oled936 test telewizor porty złącza hdmi 2.1

Na kolejnych podstronach przechodzimy już do szczegółowych testów modelu Philips OLED936.



Za co lubimy telewizory OLED w kinie domowym?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w telewizorach LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Perfekcyjna czerń i kontrast w technologii OLED TV

Powidoki i wypalenia – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale. Dodatkowo Philips zadbał o najnowszy system związany z zapobieganiem wypaleń. Możecie o nim dokładnie przeczytać w dedykowanym artykule tutaj.

Test Philips OLED 806 OLED 856 wstępna konfiguracja ustawienia

Co roku firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor. Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (172 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc. Polecam też przeczytać artykuł znanego i cenionego na całym świecie portalu HDTVTest na temat wypaleń w OLED tutaj.

Na kolejnych podstronach przechodzimy już do szczegółowych testów modelu Philips OLED936.



Testy syntetyczne

Badana cecha: wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU 3840×2160, 65″
TYP MATRYCY OLED (WRGB)
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej) ∞:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
  • średni: ∞:1
  • max: ∞:1
  • min: ∞:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
  • SDR: 470 cd/m2
  • HDR: 890 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
POWŁOKA MATRYCY ekran szklisty, mocno tłumiący odbicia
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,9
  • maks. dE: 2,1
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 755 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 23 ms – tryb gra – 1080 @ 60Hz (konsole)
  • 23 ms – tryb gra – 1080 @ 60Hz + HDR (konsola PS4)
  • 23 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
  • 10 ms – tryb gra – 4K @ 120Hz
PEŁNA ROZDZIELCZOŚĆ KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak (w trybie “Monitor”)
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY
  • ALLM – automatyczny tryb gra
  • VRR-HDMI – zmienna częstotliwość odświeżania
  • VRR-AMD FreeSync Premium – zmienna częstotliwość odświeżania
  • 4K@120Hz
  • 1440p@120Hz
  • 1080p@120Hz
  • Wsparcie dla Dolby Vision Gra / HGiG
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORU Tak (w UHD)

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

magicLinks_2_1



Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Philips OLED936 wykorzystuje matrycę WRGB OLED w wersji “Evo”. Panel ten jak wiemy jest w stanie dostarczyć wyższą luminancję (jasność), zarówno w HDR jak i w SDR. Ekran ma oczywiście 120Hz odświeżanie i szeroką paletę barw (około 99% DCI), a także bardzo dobre kąty widzenia, co jest charakterystyczne dla telewizorów OLED.

Zalecane ustawienia

Najbardziej zaawansowany OLED marki Philips posiada dobrze nam znane tryby obrazu, z drobnymi zmianami wprowadzonymi w tym roku. Tryb “Film”, który był do tej pory najlepszym trybem fabrycznym, zmienił nazwę na “Filmmaker Mode”. Fundamentalnie jednak nie różni się on od poprzedniego trybu. pojawił się także specjalny tryb “Calman”, przeznaczony do zautomatyzowanej kalibracji, którą można przeprowadzić używając aplikację Calman, oraz sprzęt pomiarowy. W obecnej chwili funkcja jeszcze nie działa (tzn. kalibrację da się przeprowadzić, ale obraz w wyniku jest koszmarny).

Do regulacji jasności wyświetlacza powinniśmy zaś używać funkcji Kontrast w głównym menu. Oczywiste? Niby tak, jednak jest jeszcze drugi suwak o tej samej nazwie w ustawieniach zaawansowanych, jak jest i regulator “Jasność”, który jasności wcale nie zmienia (tylko poziom czerni). Ekran przeszedł dodatkowo certyfikację przez ISF i co za tym idzie:

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem i zmienić ich nazwę na ISF-Dzień oraz ISF-Noc (fabrycznie nazywają się one Profesjonalny-1 i -2).

Mocno sugeruję także wyszukanie najnowszych aktualizacji przed rozpoczęciem używania telewizora. W OLED936 warto skontrolować także kwestię proporcji obrazu. By krawędzie nie były obcinane należy dokonać następujących ustawień:

  • Format obrazu -> Oryginalny

Pierwsze odpalenie ekranu to automatyczne ustawienie różnych parametrów obrazu. Bardzo fajnie, że producent zaimplementował takie rozwiązanie dla mało doświadczonych, nowych użytkowników tak zaawansowanego modelu jak seria ósma.

Test Philips OLED 806 OLED 856 wstępna konfiguracja ustawienia Test Philips OLED 806 OLED 856 wstępna konfiguracja ustawienia 1 Test Philips OLED 806 OLED 856 wstępna konfiguracja ustawienia 2 Test Philips OLED 806 OLED 856 wstępna konfiguracja ustawienia 3



Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Fabrycznie (tryb Film)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,4 maksymalna 2,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,4 maksymalna 2,8
Średnia deltaE palety szarości 1,9 maksymalna 2,9

Wykonane przed kalibracją pomiary telewizora odbyły się na trybie „Filmmaker’’, który jak widać na załączonym obrazku, miał problem z balansem bieli (za dużo koloru zielonego i czerwonego) oraz z za niską gammą. Przy kalibracji telewizorów od Philips jesteśmy póki co ograniczeni do 2 punktowego balansu bieli, ten 20 punktowy niestety nie działa tak jak należy i unikamy używania tej metody kalibracji póki producent tego nie naprawi. Na szczęście nie przeszkadza to nam w poprawieniu błędów w oddaniu barw matrycy i kalibracja przyniosła oczekiwany efekt.

Test Philips OLED936 kalibracja

Profesjonalna kalibracja Philips OLED936

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,9 maksymalna 2,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 2,1
Średnia deltaE palety szarości 0,9 maksymalna 1,9

Jak widać na wykresach po kalibracji, gamma wreszcie wygląda tak jak powinna, a błąd deltaE, w oddaniu palety szarości, udało się zredukować do poziomu 0.9 (błąd palety szarości przed kalibracją wynosił 1.9). Kalibracja kolorów przebiegła bez żadnych utrudnień, telewizor wyposażony jest w całkiem dobry CMS który umożliwił dopieszczenie oddania barw z poziomu deltaE 1.4 do poziomu 0.9. Podsumowując temat kalibracji i oddania barw: fabryczny stan naszego egzemplarza nie był zły, natomiast po skrupulatnej kalibracji telewizor osiąga oddanie barw bliskie referencyjnemu. Możemy więc oglądać bez jakichkolwiek naciągnięć i przekłamań.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Jakie ustawienia obrazu są dobre?
oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

Zamów sprawdzoną kalibrację TV (w całej Polsce)


Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu P5 AI Perfect Picture

Szczegółowe informacje od producenta na temat działania procesora P5 AI Perfect Picture znajdziesz tutaj

Opracowane wewnętrznie rozwiązania SI oparto na sieci neuronowej i uczeniu maszynowym, które analizują w czasie rzeczywistym obraz, optymalizując jego parametry na podstawie milionów próbek z ogromnej bazy danych rozwijanej przez specjalistów Philips TV & Sound oraz TP Vision od 30 lat. Algorytmy SI analizują wyświetlane treści klatka po klatce i poprawiają ich parametry w pięciu obszarach decydujących o jakości obrazu, takich jak kolory, kontrast, płynność ruchu, ostrość obrazu i poprawa materiału źródłowego, a także zapewniają lepszą równowagę między nimi.

Test-Philips-OLED936-procesor-P5-AI

Inżynierowie TP Vision wprowadzili również dodatkową kategorię grupowania analizowanych treści na bazie określonych wcześniej parametrów i obok takich wariantów jak krajobraz/natura, twarze/odcień skóry, ruch/sport, ciemna sceneria/kontrast i inne pojawił się również film. Algorytm przyporządkowuje analizowany materiał do jednej z tych kategorii, a następnie optymalizuje wszystkie pięć wymienionych wcześniej obszarów jakości obrazu zgodnie z określonymi wcześniej wytycznymi dla tego typu treści. Funkcja wykrywania kategorii film w telewizorach z procesorem Philips P5 AI piątej generacji automatyczne informuje użytkownika o tym typie treści i proponuje wybór jednego z nowych trybów odtwarzania: Kino domowe czy Filmmaker Mode (FFM).

Test Philips OLED 806 OLED 856 procesor obrazu menu AIphilips_oled_805_855_865_test_eisa_P5_procesor_aiTest Philips OLED 806 OLED 856 wstępna konfiguracja ustawienia 2

Udoskonalony procesor P5 AI umożliwił również zastosowanie w modelach Philips OLED936 unikalnego rozwiązania zapobiegającego wypalaniu się matryc tego typu. Technologia w nowej odsłonie analizuje obraz i zmniejsza natężenie podświetlenia jego statycznych elementów, np. logo kanału, tym samym zwiększając żywotność ekranu. Więcej o tym nowatorskim systemu przeczytacie tutaj.

system antywypaleniowy oled philips jak dziala 3 logo

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem. Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.



Kontrast i Czerń

Bez zaskoczenia w tej kategorii, bo takowe nie powinno nam już towarzyszyć po 8 latach (!) testowania telewizorów OLED. Philips OLED936 oferuje czerń idealną! Dodatkowe epitety są chyba zbędne. Gdy zasiądziemy do seansu w ciemnym pomieszczeniu, można zbierać szczękę z podłogi. Sytuacja, w której nie wiemy gdzie zaczyna się ekran, a gdzie kończy to naprawdę niemalże magiczne doznanie. Dzięki temu kontrast wyświetlacza jest w zasadzie nieskończony, a obraz ma plastykę i „trójwymiarowość” z którą nie może równać się jakikolwiek inny ekran! Nabywca OLED936 nie będziecie już nigdy chciał mieć innego telewizora niż z matrycą organiczną.

Test Philips OLED936 czerń kontrast

I nie, nie jest to tak, że dostrzeżemy go tylko i wyłącznie w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że różnice w czerni pomiędzy ekranem OLED, a LCD widać nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu sklepowym.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA ∞:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA ∞:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1



Jasność SDR, praca w warunkach dziennych

Philips OLED936 oferuje aż 470 nitów jasności w SDR, co jest porównywalne z wysokiej klasy ekranami LCD. W nasłonecznionym pomieszczeniu powinien zatem sprawdzić się bardzo dobrze. Charakterystyka ekranu pozwala utrzymać tą wysoką wartość, do wypełnienia ekranu bielą, o powierzchni poniżej 30%. Gdy będzie więcej koloru białego, co może zdarzyć się np. przy meczu hokejowym, to jasność będzie spadać, aż do granicznej wartości ok. 175 nitów (przy bieli wypełniającej cały ekran). Uważni czytelnicy dostrzegą, że jest to znacznie więcej niż w przypadku innych telewizorów Philips’a, a to z tej uwagi, że OLED936 posiada matrycę Evo!



Obsługa Ultra HD / 4K / HDR

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

magicLinks_2_1

By uzyskać pełną kompatybilność z sygnałem Ultra HD przez HDMI, należy zmienić konfigurację na “Optymalna” (menu Zaawansowane). Na starszych źródłach może powodować to problemy z dźwiękiem, dlatego domyślnie włączony jest tryb “Standard”. Mamy także wariant Optymalny z automatycznym trybem gry, czyli funkcją ALLM dla użytkowników konsol. Najlepiej dokonać właśnie tego wyboru.

Podczas testów nie natknąłem się na jakiekolwiek problemy. Philips OLED936 wspiera bazowe elementy normy Ultra HD, takie jak HDR10, HLG, oraz paleta barw Rec 2020. To jednak dopiero początek, bowiem producent zapewnił wsparcie dla obu rozszerzonych norm HDR – HDR10+ i Dolby Vision jednocześnie poprawiając dynamikę HDR zakodowaną w systemie Dolby Vision za pomocą specjalnego trybu Dolby Bright.

Panasonic OLED GZ950 test Dolby Vision HDR10+

Najnowsza generacja procesora Philips P5 AI wspiera również HDR10+ Adaptive, czyli rozwiązanie łączące dynamiczne metadane HDR10+ z aktualnymi, przekazywanymi w czasie rzeczywistym informacjami o natężeniu światła w pomieszczeniu, co umożliwia automatyczne dostosowanie jasności wyświetlanych treści – scena po scenie – do warunków panujących w otoczeniu. Procesor P5 AI efektywnie wykorzystuje także wbudowany sensor oświetlenia zewnętrznego i na podstawie pomiaru znacznie lepiej niż dotychczas dostosowuje kontrast obrazu SDR i HDR do natężenia światła w pomieszczeniu.

Nie musimy się więc zastanawiać w jakim formacie posiadamy film na Ultra HD Blu-ray czy w jakim formacie oglądamy filmy i seriale w serwisach streamingowych. Wszystkie zostaną poprawnie odtworzone na telewizorze Philips.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Tak
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 99% / 75%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) HDR10+ i Dolby Vision
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna – na osobnym trybie obrazu (dostępne tylko dwa tryby)

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 665 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 800 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 830 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 725 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 890 cd/m2
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Efekty HDR na OLED936 są spektakularne, jak na klasę OLED! Świetnie, że producent postawił na panel Evo, który dostarcza zauważalnie wyższą jasność niż na niższych modelach. Nie są to w prawdzie najwyższe wyniki w historii (bo były jeszcze telewizory OLED z dodatkowym radiatorem – np. Panasonic HZ2000), jednak na ten moment mało który ekran może “podskoczyć” Philipsowi w kategorii efektu HDR.

Test Philips OLED936 HDR

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Skalibrowany tryb ISF-Noc

Fabryczne odwzorowanie barw i balansu bieli w HDR wyglądało podobnie jak w SDR, widoczne jest przebarwienie bieli kolorem czerwonym i zielonym co bez problemu udało się okiełznać podczas kalibracji. Krzywa EOTF przed kalibracją rysowała się z lekkim wybrzuszeniem w środku co również udało się naprawić dzięki czemu dynamika obrazu wygląda jak powinna.

W Philips OLED936 kształt charakterystyki jasności regulujemy m.in. funkcją “HDR Perfect”. Najbliżej optymalnego ustawienia jest “Minimum”, gdyż pozwala oddać minimalnie więcej detali w światłach. Pozostałe ustawienia już tylko mocniej rozjaśniają, a co za tym idzie trochę przepalają, a trochę spłaszczają obraz – włącznie z ustawieniem “Adaptacyjny”, które w praktyce wcale nie działa adaptacyjnie.

Dolby Vision i HDR10+

Telewizor wspiera rozszerzone formaty HDR jakimi są Dolby Vision i HDR10+. Korzyści z tego tytułu są widoczne, aczkolwiek nie spektakularne. Ekrany OLED mają wystarczająco dużo jasności, by odtwarzać sceny filmowe z dobrą jakością, bez nadmiernej kompresji detali w bielach, której każda z technologii miałaby teoretycznie zapobiegać.



Odwzorowanie ruchu

Odświeżanie organicznej matrycy w telewizorze Philips OLED936 wynosi 120Hz. Aby wykorzystać ten potencjał zastosowano trzy funkcje wspierające odwzorowanie ruchu:  Perfect Natural Motion (PNM), Perfect Clear Motion, oraz Fast Motion Clarity. Dwie pierwsze funkcje odpowiadają za zwiększenie ilości klatek i mają rozgraniczone działanie. Pierwsza z nich odpowiada za płynność w materiałach filmowych (24p), które z natury nie są zbyt płynne (nawet w kinie widać charakterystyczne, filmowe, szarpanie). Przy użyciu funkcji Perfect Natural Motion możemy wpływać na stopień poprawy płynności, aż do uzyskania idealnej gładkości ruchu (tzw. efektu opery mydlanej). Perfect Clear Motion odpowiada za zwiększenie ilości klatek w sporcie i telewizji (50 fps), co przekłada się na mniejsze rozmycie ruchu.

Uzyskanie jeszcze wyraźniejszego obrazu przy dynamicznych scenach możliwej jest dzięki funkcji Fast Motion Clarity, która dodatkowo wstawia czarną klatkę pomiędzy oryginalne i tym samym skraca przestój obrazu w miejscu – to nowość zaimplementowana dopiero w 2021 roku! Podobnie jak fakt, że dwie omówione funkcje mają teraz 10 stopniową podziałkę, dzięki której każdy ustawi odpowiedni dla siebie efekt.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Ustawienia Perfect Motion Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

470 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

Perfect Clear Motion: Maksimum

Perfect Natural Motion: Dowolnie

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

470 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja (w 10 stopniowej skali)

Perfect Clear Motion: Maksimum

Perfect Natural Motion: Dowolnie

Fast Motion Clarity: Minimum

Smużenie:

niskie

Maksymalna jasność:

320 cd/m2

 

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja (w 10 stopniowej skali)

 

Jak widzimy, stopień rozmycia obrazu wygląda typowo dla 120Hz matryc OLED. Generalnie jest to bardzo dobry stan i z pewnością TV można do sportu polecić. Szczególnie dzięki funkcji Fast Motion Clarity, która przenosi wyrazistość ruchu na poziom niespotykany jak do tej pory w telewizorach Philipsa!

Warto pochylić się także nad tym jak wygląda ilość rozmycia przy treści HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak testowany Philips! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Telewizor LCD – treść sportowa HLG HDR Telewizor OLED – treść sportowa HLG HDR


Kąty widzenia

Philips OLED936 wykazuje tylko minimalną wrażliwość na zejście z osi obrazu. Lekko zmienia się odcień obrazu, jednak są to jednak nieporównywalnie mniejsze straty niż w przypadku telewizorów LCD. Poza odcieniem jednak, wszystkie walory pozostają zachowane. Zarówno kontrast, jak i widoczność detali w czerniach pozostaje na tym samym poziomie. Patrząc więc na temat jakości obrazu z różnych kątów widzenia, plasuje to telewizor OLED936 na nieporównywalnie wyższym poziomie, niż dowolny ekran LCD nawet ze specjalny filtrem poprawiającym kąty widzenia! Poniżej film z innego modelu Philips OLED, który niczym się nie różni pod tym względem:

philips_oled_805_855_865_test_eisa_kąty_widzenia



Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 oraz 2.1

magicLinks_2_1

Niskie opóźnienie w Philips OLED936 dostępne jest w trybie “Gra”, oraz “Monitor”. Tryb Monitor ma okrojone możliwości kalibracji, co nie jest akurat tu specjalnym problemem, dodatkowo jako jedyny zapewnia pełną rozdzielczość 4K przy sygnale 120Hz.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 22 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “HDR-Gra” 22 ms
[GRY] 1080p / 4K 120Hz Lag przy konsolach obsługujących sygnał 120Hz “Gra” 10 ms
[PC] 4K  @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Monitor” 22 ms
[GRY] 4K Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 22 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “HDR-Gra” 22 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “ISF-Noc” 80 ms

Opóźnienie sygnału (input lag) mieści się w najbardziej rygorystycznej grupie – “placebo”. To świetna wiadomość dla graczy, zarówno konsolowych, jak i PeCetowych. Zarazem jest to duży postęp w stosunku do ubiegłorocznych wyświetlaczy. Dodatkowo telewizor wspiera sygnały o różnych rozdzielczościach (4K, 1440p, 1080p) w 120Hz gdzie lag wynosi jedyne 10 ms. OLED936 obsługuje także poprawnie chroma 4:4:4, więc drobne kolorowe czcionki z PC są czytelne!

Testowaliśmy wiele tytułów na Philipsie OLED936 i grało się wyśmienicie. Lag nie był odczuwalny w żadnej z gier. Rewelacyjnym efektem wizualnym podczas rozgrywki był Ambilight.

Test Philips OLED936 ambilight 3 granie xbox

test Philips PUS7504 ambilight dźwięk

A jak wygląda wsparcie pod względem innych ważnych funkcji? Firma stanęła na wysokości zadania i zaimplementowała elementy niezbędne do grania na konsolach nowej generacji. Wszystko dzięki zastosowaniu dwóch pełnoprawnych portów HDMI 2.1 działających maksymalnie w rozdzielczości 4K 120Hz.

Test telewizor Philips OLED 706 granie hdmi 2.1

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync Premium
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) NIE
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. TAK
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK (ale brak pełnej pionowej rozdzielczości)
1440p 120Hz
Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1080p 120Hz
Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
Dolby Vision dla gier 4K 60Hz
Obsługa Dolby Vision na potrzeby grania TAK
Dolby Vision dla gier 4K 120Hz Obsługa Dolby Vision na potrzeby grania NIE
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Test Philips OLED 806 OLED 856 xbox series x menu 3 Test Philips OLED 806 OLED 856 xbox series x menu 2 Test Philips OLED 806 OLED 856 xbox series x menu 1 Test Philips OLED 806 OLED 856 ps5 playstation 5 menuGigabyte GeForce RTX 2080 Ti

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę ASUS GeForce RTX 3090 powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce RTX 2080 Ti. Komponenty od firm NVIDIA, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Koch Media, Ubisoft, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.



Android TV 11 – system multimedialny

Philips OLED936 oparty jest na jeszcze szybszej i bogatszej platformie Android TV 11, która zapewni nam wszystko to, czego oczekujemy od telewizora smart. Dostępność wszystkich obecnych na rynku aplikacji do streamingu wideo to tylko jedna z wielu zalet tej wersji oprogramowania.

Test Philips oled934 bowers wilkins

Android TV ma dokładnie taki sam wygląd i większość funkcjonalności na każdym telewizorze z tym systemem, więc przesiadka z telewizora innej marki wspieranego przez to oprogramowanie nie będzie problemem. Zapewnia nam to również dostęp do wszystkich obecnych na Android aplikacji do streamingu wideo, m.in. Player, Disney+, HBO Max, Apple TV, Netflix, Rakuten TV, Amazon Prime i wiele innych. Żeby zainstalować dodatkowe aplikacje, musimy wyszukać je w aplikacji ”Google Store”.

Test Philips OLED936 system Android TV

Android TV umożliwia nam również pobieranie gier ze sklepu Google Play oraz podłączenie kontrolera do grania ,co jest bardzo ciekawym dodatkiem do wszystkich innych funkcji oferowanych przez system.

philips_oled_805_855_865_test_eisa_android_gry

NVIDIA GeForce Now już na telewizorach z Android TV! Sprawdziliśmy, jak działa granie w chmurze bez przystawek

Android TV pozwala m.in. też na instalację aplikacji KODI (sklep google play store > Filmy i telewizja), która zapewnia ogromne możliwości multimedialne. Pozwala tworzyć domową bibliotekę filmów i zdjęć, a wraz z dodatkowymi wtyczkami (chociażby kultowa wtyczka “mrknow.pl”) odtwarzać na przykład wideo ze stron takich jak Cda.pl, Polvode.pl, Alekino.tv, Vod.tvpl.pl, Wrzuta.pl czy Filmbox Movie. Tego typu rzeczy są niemożliwe na telewizorach z zamkniętym systemem operacyjnym! W kwestii poszerzania możliwości telewizora zapraszam do działu forum poświęconemu telewizorom Philipsa.

Test Philips OLED936 kodi android tv

Bardzo wygodnym rozwiązaniem, które mamy do dyspozycji w Philips OLED936, jest Google Assistant. Obsługuje on komendy głosowe w języku polskim, co może bardzo ułatwić wyszukiwanie interesujących nas treści, bądź powiedzieć nam chociażby jaka jest dzisiaj temperatura.

Test Philips oled934 bowers wilkinsTest Philips oled934 bowers wilkins



Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC, satelitarna, kablowa

Philips PUS8807 jest wyposażony we wszystkie niezbędne tunery telewizyjne, które umożliwią bezproblemowe korzystanie z naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 HEVC, a także z kablówki i telewizji satelitarnej (DVB-S/S2).

Interfejs wbudowanych tunerów telewizyjnych jest bardzo przejrzysty i funkcjonalny, możemy w nim zobaczyć miedzy innymi informacje na temat rozdzielczości i głębi bitowej obrazu jak i sprawdzić rozkładówkę dostępnych programów telewizyjnych.



Wyniki testu Philips OLED936

Zalety

  • Nagroda EISA w kategorii “Najlepszy telewizor do kina domowego 2021/2022”
  • Bezprecedensowa jakość dźwięku Bowers & Wilkins wbudowana seryjnie w telewizor – na tym sprzęcie można słuchać muzyki
  • Czterostronna technologia Ambilight – wyłączna cecha dla telewizorów marki Philips – unikalne wrażenia w grach czy filmach
  • Procesor P5 piątej generacji wspierany przez sztuczną inteligencję wraz z drugim dedykowanym dla układu SI
  • Nowa wersja przetwarzania Intelligent Dual Picture Engine – technologia ta eliminuje problem wypalania w przypadku 95% statycznych obrazów, w tym logotypów i gier.
  • Przepiękne i bardzo solidne wykonanie telewizora jak i podstawy głośnikowej
  • Kolory bliskie ideału (po kalibracji)
  • Perfekcyjna czerń i kontrast nieosiągalna dla telewizorów LCD oraz Plazm
  • Nieskończony kontrast obrazu
  • Bardzo wysoka jak na matrycę OLED jasność w HDR (średnio 755 nitów, max 890 nitów – pomiar HDTVPolska.com)
  • System operacyjny Android 11 zapewniający rozbudowane możliwości multimedialne w tym wszystkie niezbędne aplikacje wideo np. Disney+
  • Wysokiej klasy podświetlany pilot
  • Szeroka paleta barw (99% DCI P3 – pomiar HDTVPolska.com)
  • Wsparcie dla najnowszego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 HEVC
  • Niski input lag (22 ms w trybie GRA oraz 10ms przy 120Hz)
  • Bardzo płynna matryca 120Hz
  • Porty HDMI 2.1 oraz obsługa ALLM i VRR w tym AMD FreeSync Premium
  • Obsługa technologii Dolby Vision / HDR10+
  • Autorski system Philipsa zapobiegający wypaleniom matrycy OLED
  • Funkcja Fast Motion Clarity dodatkowo poprawiająca wyrazistość ruchomego obrazu
  • Dziesięciostopniowa skala regulacji płynności ruchu
  • Bardzo dobre kąty widzenia
  • Bogate możliwości kalibracji

Wady

  • Brak pełnej rozdzielczości przy sygnale 4K120Hz z VRR
  • Dosyć wysoka cena (co nie jest problemem samym w sobie, jednak zaburza stosunek cena/jakość)

EISA Award Philips 65OLED936



Podsumowanie i ocena

Philips 65OLED936 to telewizor klasy premium, który zaspokoi wymagania nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Za sprawą matrycy OLED Evo, o wysokiej jasności i wysokim pokryciu palety barw DCI-P3, bardzo dobrze sprawdzi się w oglądaniu różnego rodzaju treści HDR jak i Dolby Vision. Również świetnie sprawdzi się w pokoju gracza: HDMI2.1, ALLM i VRR z AMD FreeSync Premium to jedne z wielu technologii zastosowanych by umożliwić jak najlepsze doznania płynące z wirtualnej rozrywki. Oczywiście możemy także dostarczyć sygnał 4K@120Hz. OLED936 oferuje niski input lag (22ms przy 60Hz i 10ms przy 120Hz), który  spełnia najwyższe standardy dla graczy. W kwestii odwzorowania ruchu telewizor dostał także nową funkcję Fast Motion Clarity, która pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć ilość rozmycia przy bardzo dynamicznych treściach (np. sportowych).

Doskonałym wyróżnikiem testowanego telewizora OLED jest zastosowanie 4-stronnego systemu barwnego podświetlenia Ambilight, który może śledzić zarówno treści wideo jak i audio i to także przy sygnale 4K Ultra HD z HDR co jest bardzo dużym wyczynem dla procesora. System ten, nie jest jednak tylko zabawką ale pozwala też w komfortowych warunkach dla naszego wzroku oglądać filmy i seriale nocą dzięki odpowiedniej barwie podświetlenia, którą można ustawić a nawet fachowo skalibrować dzięki odpowiednim trybom w samym telewizorze. Systemu Ambilight działającego w takiej formie nie zastąpicie tanimi lub drogimi zamiennikami np. firmy HUE czy IKEA. Są to tylko namiastki, które mogą próbować naśladować ten unikalny element. Nie będą one bowiem poprawnie działać z sygnałem 4K Ultra HD z HDR np. Dolby Vision.

Telewizor sprzedawany jest wraz ze świetnym głośnikiem od Bowers & Wilkins, dzięki czemu jest to bardzo dobry produkt All in One. Za bardzo sprawiedliwe pieniądze, dostajemy w końcu najwyższej klasy wyświetlacz oraz topowy system audio idealnie zgrany z ekranem przez najlepszych ekspertów w tej dziedzinie. Na osobny akapit zasługuje też szybko działający system multimedialny Android TV dzięki nowoczesnemu odświeżonemu procesorowi. Do dyspozycji dostajemy praktycznie wszystkie najpopularniejsze aplikacje wideo w tym debiutujący Disney+ oraz szereg innych dodatków jak obsługa gier w chmurze czy odtwarzacze multimedialne np. KODI. Tego konkurencja z innymi systemami nie oferuje! Jeżeli posiadacie odpowiednią ilość gotówki i chcecie posiadać najlepszy telewizor do kina domowego to nie musicie już dalej szukać. Philips OLED936 jest właśnie dla Was!


EISA Award Philips 65OLED936

Dostępność modelu logo rtv euro agd
Philips OLED936 55 cali
8 599 zł
Philips OLED936 65 cali
12 999 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Philips
Telewizor testowany przez:

 

Piotr Gmerek 2018Piotr Gmerek (zredagowanie testu)

 

 

 

 

Maciej Koper (pomiary – fachowa kalibracja, szczegółowa ocena jakości obrazu)

 

 

 

 


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez profesjonalna kalibracja obrazu. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

magicLinks_2_1

Możecie również u nas przeczytać na temat Philips:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(23632)

4 10 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
robert
robert
1 rok temu

Wyraz “referencyjny” ostatnio stał się zbyt pospolity…

TOMASZ
TOMASZ
1 rok temu

Droga redakcjo. Miałem ten telewizor i pozbyłem się go bez żadnego żalu a wręcz przeciwnie. Jestem szczęśliwy. To nie prawda co piszecie o super obrazie, bo wcale taki nie jest, o super dźwięku, bo wcale taki nie jest. Pilot choć śliczny ale nie nadaje się do użytku bo co tydzień “woła” o zmianę baterii, bo jest płaski / klawisze bez żadnego skoku / przez co nie ma mowy o intuicyjnej obsłudze. Co z tego że śliczny, że w skórze, że podświetlany jak nie nadaje się do użytku. Ale najgorsze, o czym wcale nie piszecie to tzw. retencja obrazu. W moim… Czytaj więcej »

Tonito
Tonito
1 rok temu
Reply to  TOMASZ

Po niecalych trzech latach sprzedalem znajomemu PANASONIC 65GZ2000 i od pare miesiacy posiadam PANASONIC 65JZ2000 … W Grudniu go przesune ze salonu do drugiego pokoju i w salonie po obnizeniu ceny na scienie zagosci PANASONIC 77LZ2000. Zgadzam sie, ze JZ2000 jest swietny pod kazdym wzgledem i posiada dzwiek TECHNICS-a, ktory po idealnym ustawieniu Space Tune brzmi dla zwyklego uzytkownika naprawde znakomicie … Oczywiscie posiadam AV receiver i 7.1 konfiguracje kolumn Dolby Atmos, ale dzwiek tego telewizoru naprawde nie moze nikogo obrazic. Smieszne, ze ten TV tutaj otrzymal rezultat Bardzo polecamy i oto ten Philips jest “Referencja” … Byli czasy, gdy… Czytaj więcej »

darek
darek
1 rok temu

Ma pełną rozdzielczość 4k w 120hz czy nie? Raz piszecie że tak… a w tabelce jest że nie posiada. Jak już wklejacie te tabelki to chociaż przejrzyjcie czy są ok…

ALUGi
ALUGi
1 rok temu

Czy w końcu Philips posiada AirPlay i Chromecast czy nadal oszczędzają kilka dolarów?

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Jak wypada ten Philips w porównaniu do Panasonica JZ2000 pod względem obrazu ?

edward
edward
1 rok temu

Serio? O czym ty prawisz? Obraz to przepaść na korzyść Panasa.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

jeden z redaktorów naczelnych czyli Maciej Koper przygotowywał z Vincentem Teoh wyścig tych kilku telewizorów. I Panasonic oraz Sony wygrywały, zaś Philips niezbuyt chyba. Choć zawsze podawano w kategoriach pierwsze i drugie miejsce, nie wiadkomo czy Philips deptał po piętach jako trzeci czy nie
https://www.youtube.com/watch?v=zCSAdW3Wejk

Maciej
Maciej
1 rok temu

Wady: Brak przekątnych większych niż 65″…

Dla mnie to powód, przez który zrezygnowałem z OLED Philipsa.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

Droga redakcjo, jak ‘odczytać’ niniejszy test? tzn który z dwóch ‘referencyjnych’ tv jest lepszy: Philips 936 czy Sony A90J? Soniak nie miał napisanej wady “wysoka cena do jakości” a ten ma. Z drugiej strony to Philips ma wzmianki o poprawionej płynności ruchu (czyli mniej szarpie niż A90J??) i ma wyższą notę za sport – 9 od A90J – tylko 8. Z kolei Sony słynie z dobrego ruchu – który więc lepszy w tym aspekcie? Sprawa druga – w treści 4K UKD wyższą punktację ma Philips 936 niż A90J (domyślać się należy że tylko głównie z powodu jasności??). Philips nie ma… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

dzięki! ocena 9 a nie 8 w sporcie to jako chyba jedyny oled (tyle co np top LCD XH95), więc spodziewać się można poprawienia znalezienia lepszego złotego środka pomiędzy szarpaniem a smużeniem, czy tak?? w tym jest ciut lepszy, tak? Cóż, nie będziemy mieli testu Philipsa np na rtings.com, więc jesteśmy skazani na Wasze tutaj jakieś wyraźne dopowiedzenie. Bo ta wyższa punktacja “sport” ma związek generalnie właśnie z ruchem, tak? czy może z kwestią DSE albo jeszcze czymś dodatkowym np NIE ściemnianiem obrazu przy tabelach wyników na meczu w Philips 936, gdzie A90J wypada pewnie słabiej… ?

14
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x