Home News Obawy o wypalenie telewizora OLED na bok? Philips z nowym autorskim trybem, który dostaną TV na 2021 rok. Jak to działa?
Obawy o wypalenie telewizora OLED na bok? Philips z nowym autorskim trybem, który dostaną TV na 2021 rok. Jak to działa?

Obawy o wypalenie telewizora OLED na bok? Philips z nowym autorskim trybem, który dostaną TV na 2021 rok. Jak to działa?

11.98K
6

Philips ulepszył swoją technologię odpowiedzialną za zapobieganie wypalaniu się matryc OLED. Po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym podczas konferencji Holendrów w styczniu 2020, a teraz mamy już potwierdzenie, że otrzymają go nowe telewizory producenta na 2021 rok. Wyjaśnijmy o co tak naprawdę chodzi.

Philips dodaje tryb hamujący wypalanie się matryc do nowych TV OLED

Specjalny tryb, o którym było głośno w ubiegłym roku, cały czas jest w fazie ulepszania. Teraz Philips ogłosił, że nowa odsłona technologii zapobiegającej wypalaniu się matryc pojawi się w zaplanowanych na ten rok telewizorach producenta: OLED806/856. Nie wiemy jeszcze, czy zadebiutuje też w niżej pozycjonowanych OLEDach z serii 706 i 705.

O co chodzi? Wyjaśniamy to dokładnie poniżej, bo tak się składa, że mieliśmy okazję zobaczyć tę technologię na własne oczy. W skrócie: rozwiązanie to analizuje obraz i zmniejsza natężenie podświetlenia jego statycznych elementów, np. logo kanału, zwiększając tym samym żywotność matrycy bez strat w jakości wyświetlanych treści.

Philips ogłasza nowy flagowy TV OLED 806/856! Następca zdobywcy nagrody EISA wreszcie z HDMI 2.1 i 4-stronnym systemem Ambilight!
Telewizory Philips OLED806/856 otrzymają tryb zapobiegający wypalaniu matrycy

Philips ma patent na wypalanie matryc OLED i przedstawia szczegóły

Flagowy telewizor Philips OLED+935 z ubiegłego roku był pierwszym modelem, który producent wyposażył w unikalny system zapobiegający wypaleniu matrycy zaprojektowany specjalnie z myślą o ochronie ekranów OLED. Rozwiązanie wykorzystuje zaawansowaną funkcję wykrywania logo poprzez monitorowanie siatki złożonej z 32400 stref. Pozwolić ma to na niezwykle dokładne wyszukanie statycznych elementów oraz stopniowe zmniejszanie jasności w danym punkcie, bez uszczerbku dla jakości wyświetlania w pozostałych częściach ekranu, aby nie dopuścić do uszkodzenia. Philips twierdzi, że technologia ta eliminuje problem wypalania w przypadku 95% statycznych obrazów, w tym logotypów i elementów wyświetlanych w grach.

system antywypaleniowy oled philips jak dziala logo
Rozwiązanie wykorzystuje zaawansowaną funkcję wykrywania logo poprzez monitorowanie siatki złożonej z 32400 stref
system antywypaleniowy oled philips jak dziala 3 logo
Intensywność logotypu została znacznie zmniejszona bez uszczerbku na jakości obrazu

Ten sposób na walkę z wypalaniem firma przedstawiła nam w styczniu 2020 roku podczas naszej wizyty w Amsterdamie. Pomysł jest naprawdę przełomowy i może całkowicie rozwiązać omawiany problem. Co ciekawe, do wynalezienia systemu przyczynił się… unikalny system Ambilight, który firma Philips stosuje w swoich telewizorach. Jednak tym razem odwrócono jego działanie. O co chodzi i jak to działa? Poniżej możecie zobaczyć film z prezentacji, na której widać jak telewizor analizuje na podstawie wyświetlanej grupy statycznych kolorów gdzie znajdują się logotypy czy inne nieruchome elementy obrazu.

Po dokładnej analizie, obraz w tych segmentach jest lekko przyciemniany, co jak oznajmił nam już w styczniu dyrektor strategii i planowania produktu, Danny Tack, redukuje prawdopodobieństwo wypalenia się obrazu w 95%. Poniżej możecie też zobaczyć jak to wygląda w przypadku mniejszych logotypów. Pomysł wydaje się genialny, jednak póki co możliwy tylko do zastosowania w telewizorach Philips. Co o tym sądzicie?

System wyłączonySystem włączony
System wyłączonySystem włączony

Philips oled system antywypeleniowy 3 Philips oled system antywypeleniowy 4

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Jak działa telewizor OLED?

Technologia OLED, w której produkowane są obecnie wysokiej klasy telewizory, charakteryzuje się niezwykle wysoką jakością obrazu. Wszystko ze względu na sposób generowania obrazu, gdzie kluczową rolę odgrywa czerń. Jej temat w telewizorze można porównać do silnika w samochodzie. Jest to najważniejsza, fundamentalna cecha obrazu, klasyfikowana najwyżej w skali wpływu na postrzeganą jakość. Możemy mieć wszystko najlepsze – wierne barwy, dużą jasność i nieskazitelną ostrość, ale bez odpowiednio dobrej czerni nie będą one robiły wrażenia. Pod tym fundamentalnym względem nie ma więc lepszego wyboru niż ekran OLED – niezależnie sterowany każdy piksel sprawia, że uzyskujemy perfekcję czerni. Dzieje się tak, ponieważ OLED posiada tyle tzw. stref podświetlenia co pikseli, czyli całe 8 294 400.

Perfekcyjna czerń i kontrast na OLED TV

Co z wypalaniem i trwałością OLED?

Nie ma jednak produktów idealnych, a temat, który jest dość często podnoszony na forum w dyskusjach to trwałość i wypalanie się telewizorów OLED. O obu zagadnieniach napisano już chyba wszystko przez ostatnie lata. Czego by tutaj nie napisać, to zawsze będzie to podlegać dyskusji. Nie można na pewno zaprzeczyć, że temat nie istnieje, jednak naszym zdaniem jest mocno przesadzony i nie może równać się nawet w części do tego, co działo się z plazmami. Ale jest i zdarzają się przypadki, że na telewizorze po długim czasie użytkowania pozostać może ślad np. logotypu danego kanału. Takie przypadki są odnotowywane raz na jakiś czas np. na naszym forum w postaci zdjęć. Producenci jednak cały czas walczą z tym tematem i wprowadzają odpowiednie systemy, które mają zapobiegać wyświetlaniu się statycznego obrazu. Dlatego właśnie nie ma zbyt często przykładów, że komuś wypaliło się coś na telewizorze OLED.

Źródła: informacje prasowe, własne


Więcej na temat telewizorów firmy Philips:

(11982)

4 3 głosy
Article Rating

3
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

I jak, wiadomo już czy ta technologia zapobiegająca wypaleniu, została zaimplementowana w modelach 706 i 705?

Sebek
Sebek
2 lat temu

Czyli wbrew temu co mówią producenci oledy nadal się wypalają.

Robert
Robert
2 lat temu

Zauważyłem;) To dlaczego w artykułach od 2019 powielane są informacje że nie ma problemu, choć dzisiaj już wiadomo że problem występuje. Rzetelność? No cóż po prostu artykuł sponsorowany. Oczywiście zdaję sobie sprawę że nie można obiektywnie zweryfikować danych przed premierą ale mogę wyciągnąć wnioski z tego co Philips obiecywał do tej pory swoim klientom odnośnie technologii oled a rzeczywistość pokazała że to niestety ale dwa odrębne byty. Osobiście uważam to za kolejny marketingowy bełkot. Będziemy poprawiać choć wcześniej twierdziliśmy że problem jest marginalny i praktycznie nie występuje :)Patrząc po ilości takich przypadków na forach myślę że skala zjawiska jest duża… Czytaj więcej »

Robert
Robert
2 lat temu

Szkoda że artykuł to powielanie informacji producenta a nie rzeczowa weryfikacja tego co obiecuje producent a stanem faktycznym 🙁 Po roku Philips 55oled854 wypalony wielki prostokąt plus ciemna plama wielkości kciuka .Dlaczego producent nie informuje klienta o minimalnym czasie żywotności matrycy? Myślę że to kluczowa informacja dla konsumenta. Gdybym nie naczytał się że nie ma co się obawiać wypalenia matrycy oled (między innymi na Waszym forum) to bym się po prostu nie zdecydował na zakup. Taka korzyść.

Piotr
Admin
Reply to  Robert

Artykuł dotyczy telewizorów na 2021 rok, które dopiero wyjdą.

Andrzej
Andrzej
3 lat temu

Zaiste godne to i sprawiedliwe… A nie można by każdego piksela badać czy nie “świeci” tak samo zbyt długo? Zamiast wykrywać strefy 😉

6
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x