Home News Telewizory Philips na 2021 dostaną procesor obrazu P5 piątej generacji z lepszą sztuczną inteligencją! Sprawdzamy wszystkie funkcje
Telewizory Philips na 2021 dostaną procesor obrazu P5 piątej generacji z lepszą sztuczną inteligencją! Sprawdzamy wszystkie funkcje

Telewizory Philips na 2021 dostaną procesor obrazu P5 piątej generacji z lepszą sztuczną inteligencją! Sprawdzamy wszystkie funkcje

3.02K
4

Wśród telewizorowych nowości od Philips na 2021 rok, które firma ogłosiła wczoraj podczas corocznej konferencji, jedną z kluczowych informacji jest wprowadzenie udoskonalonego procesora obrazu P5 piątej generacji! Znana już z poprzednich modeli jednostka jeszcze lepiej wykorzysta sztuczną inteligencję do poprawy jakości oglądanych treści.

Philips: telewizory na 2021 rok z procesorem obrazu P5 piątej generacji – co nowego?

Marka Philips TV & Sound przedstawia piątą generację procesora obrazu P5 AI ze wsparciem sztucznej inteligencji. Zapewnia on jeszcze lepszą jakość wyświetlanych treści dzięki wprowadzeniu funkcji wykrywania materiałów z kategorii film oraz wykorzystaniu SI do bardziej precyzyjnej poprawy parametrów obrazu w zależności od warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu.

Procesor P5 AI telewizory Philips co nowego 12 logo

Po ubiegłym roku, który przyniósł telewizorom Philips wyposażonym w matryce OLED ponad 100 nagród i wyróżnień przyznanych przez redakcje w całej Europie, producent prezentuje kolejną generację procesora Philips P5 AI wspieranego przez sztuczną inteligencję. Nowe rozwiązanie zadebiutuje w 2021 r. wraz z wejściem na rynek modeli Philips OLED806/856 oraz wyposażonych w Ambilight Philips 9636 i Philips 9506, czyli pierwszych w ofercie marki telewizorów w technologii MiniLED.

Opracowane wewnętrznie rozwiązania SI oparto na sieci neuronowej i uczeniu maszynowym, które analizują w czasie rzeczywistym obraz, optymalizując jego parametry na podstawie milionów próbek z ogromnej bazy danych rozwijanej przez specjalistów Philips TV & Sound oraz TP Vision od 30 lat. Algorytmy SI analizują wyświetlane treści klatka po klatce i poprawiają ich parametry w pięciu obszarach decydujących o jakości obrazu, takich jak kolory, kontrast, płynność ruchu, ostrość obrazu i poprawa materiału źródłowego, a także zapewniają lepszą równowagę między nimi. W efekcie obraz jest wyjątkowo realistyczny, naturalny i szczegółowy.

Premiera OLED935 Bowers Wilkins 5 logo

Inżynierowie TP Vision wprowadzili również dodatkową kategorię grupowania analizowanych treści na bazie określonych wcześniej parametrów i obok takich wariantów jak krajobraz/natura, twarze/odcień skóry, ruch/sport, ciemna sceneria/kontrast i inne pojawił się również film. Algorytm przyporządkowuje analizowany materiał do jednej z tych kategorii, a następnie optymalizuje wszystkie pięć wymienionych wcześniej obszarów jakości obrazu zgodnie z określonymi wcześniej wytycznymi dla tego typu treści. Funkcja wykrywania kategorii film w telewizorach z procesorem Philips P5 AI piątej generacji automatyczne informuje użytkownika o tym typie treści i proponuje wybór jednego z nowych trybów odtwarzania: Home Cinema, Pure Cinema i Film Maker Mode (FFM).

Tryb Filmmaker w telewizorach Samsung 2020 2

Gracze i fani sportu docenią funkcję Fast Motion Clarity (FMC), która pozwala na wyeliminowanie wrażenia „blurringu” i zapewnia płynność oraz ostrość szybko poruszających się obiektów. Funkcja wykorzystuje technologię backlight scanning, czyli adaptacyjnego podświetlania poszczególnych części obrazu i nadpisywania go linijka po linijce, zamiast klatka po klatce. Oprócz redukcji artefaktów i naturalnego odwzorowania kolorów, telewizory Philips z FMC gwarantują także wyjątkową ostrość obrazu bez efektu migotania dzięki częstotliwości odświeżania ekranu zwiększonej do 100 Hz.

Marka Philips TV & Sound jest wciąż jednym z nielicznych producentów telewizorów oferujących pełne wsparcie wszystkich formatów HDR, w tym HLG, HDR10 i HDR10+, a jednocześnie poprawiając dynamikę HDR zakodowaną w systemie Dolby Vision za pomocą specjalnego trybu Dolby Bright.

Philips: sztuczna inteligencja obrazu weszła na nowy poziom. Co potrafi nowy procesor P5 w telewizorze OLED+935?

Najnowsza generacja procesora Philips P5 AI wspiera również HDR10+ Adaptive, czyli rozwiązanie łączące dynamiczne metadane HDR10+ z aktualnymi, przekazywanymi w czasie rzeczywistym informacjami o natężeniu światła w pomieszczeniu, co umożliwia automatyczne dostosowanie jasności wyświetlanych treści – scena po scenie – do warunków panujących w otoczeniu. Procesor P5 AI efektywnie wykorzystuje także wbudowany sensor oświetlenia zewnętrznego i na podstawie pomiaru znacznie lepiej niż dotychczas dostosowuje kontrast obrazu SDR i HDR do natężenia światła w pomieszczeniu.

Udoskonalony procesor P5 AI umożliwił również zastosowanie w modelach Philips OLED806/856 unikalnego rozwiązania zapobiegającego wypalaniu się matryc tego typu. Technologia w nowej odsłonie analizuje obraz i zmniejsza natężenie podświetlenia jego statycznych elementów, np. logo kanału, tym samym zwiększając żywotność ekranu.

system antywypaleniowy oled philips jak dziala 3 logo

Wyposażone w technologię Ambilight modele Philips OLED i Mini-LED na rok 2021 oferują standard HDMI 2.1 z funkcją e-ARC i trybem VRR dla treści 4K w częstotliwości od 40 Hz do 120 Hz z prędkością 48 Gb/s (444, 12 bitów). Nowością są także tryby Freesync Premium Pro i Auto Game, o które producent rozszerzył opcję Auto Latency dostępną w modelach poprzedniej generacji.

Philips MiniLED 9636; fot. materiały prasowe

Ponadto nowe telewizory będą wyposażone w funkcję Calman Ready, która pozwala na bezpośrednie podpięcie komputerów z oprogramowaniem Calman, co pozwoli na profesjonalną kalibrację wyświetlanego obrazu. Calman Ready umożliwi także łatwy dostęp do automatycznej i wyjątkowo precyzyjnej kalibracji kolorów dla ich lepszego odwzorowania zgodnie ze standardami obowiązującymi w branży.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: informacje prasowe firmy Philips


Więcej na temat produktów marki Philips:

(3023)

4.5 2 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
tomkeldor
tomkeldor
3 lat temu

To w końcu 100 Hz czy 120 Hz będzie? Jakby ktoś mógł to wyjaśnić.

Piotr
Admin
Reply to  tomkeldor

Każdy telewizor 100Hz jest też 120Hz ;-). Oh, ile razy to już było pisane… np. sygnał z konsoli jak wychodzi? 60Hz 😉 x2 = 120hz a nie 50…

Ataman
Ataman
3 lat temu

Wszystko to bardzo ładnie sie prezentuje w opisie reklamowym, jednak pewnie podobnie jak w 2020r. TP Vision będzie odstawało np. jeśli chodzi o ostrość obrazu w ruchu czy szczegóły w czerniach w porównaniu do innych czołowych marek. Ambilight to nie wszystko

Artur
Artur
3 lat temu
Reply to  Ataman

Czołowych marek czyli jakich? Mam osobiście 65OLED805 i uważam że obraz jest bardzo dobry .
Ambilight plus Hue wgniata w fotel efektami no i bardzo dobre wykonanie pilot podświetlany wykończony skórką itd.

4
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x