Home Testy Telewizory OLED Philips Fani Philips i Ambilight czekali na taki telewizor OLED od lat! Testujemy Philips OLED 806 / OLED 856 HDMI 2.1 z nagrodą EISA
Fani Philips i Ambilight czekali na taki telewizor OLED od lat! Testujemy Philips OLED 806 / OLED 856 HDMI 2.1 z nagrodą EISA

Fani Philips i Ambilight czekali na taki telewizor OLED od lat! Testujemy Philips OLED 806 / OLED 856 HDMI 2.1 z nagrodą EISA

74.10K
36

Seria ósma OLED firmy Philips to od kilku już lat znak rozpoznawczy holenderskiego producenta pod względem doskonałego stosunku ceny do oferowanej jakości. To też najlepiej sprzedająca się seria organiczna w ofercie Philips. Dostrzegła to także europejska organizacja EISA zrzeszająca wielu dziennikarzy z całej Europy, która i w tym roku przyznała nagrodę dla tego modelu w kategorii BEST BUY OLED TV czyli najlepszy zakup 2021-2022. Czy rzeczywiście tak jest? Na pierwszy rzut oka, telewizor ma to czego nie ma konkurencja czyli charakterystyczny aż czterostronny system barwnego podświetlenia Ambilight. Sprawdza się on doskonale czy to w grach czy w trakcie oglądania filmów lub sportu. Może emitować nie tylko barwne podświetlenie podążające za akcją na ekranie ale też chronić nasz wzrok gdy oglądamy materiały wideo wieczorem emitując stałą, ciepłą barwę światła za telewizorem. Ambilight to jednak dopiero początek nowoczesnych technologii w jakie wyposażona jest najnowsza seria OLED 806 / OLED 856. W tym roku pojawił się ogromny progres w przypadku wsparcia graczy czy poprawy płynności ruchu. Na pokładzie znalazły się porty HDMI 2.1 działające w 4K 120Hz oraz wspierające VRR w formacie AMD FreeSync Premium. Przejdźmy do szczegółowego testu jakości obrazu, dźwięku oraz systemu multimedialnego Android TV w jaki wyposażony jest ten model.

Telewizor testowany przez:

 

Piotr Gmerek 2018Piotr Gmerek (zredagowanie testu)

 

 

 

 

Maciej Koper (pomiary – fachowa kalibracja, szczegółowa ocena jakości obrazu)

 

 

 

 

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

philips_oled_805_855_865_testuj_ambilight

 

Najważniejsze cechy Philips OLED 806 / OLED 856 podawane przez producenta:

  • Modele OLED 4K UHD dostępne w rozmiarach 48″, 55’’ i 65’’
  • Ultrasmukła obudowa
  • Procesor P5 nowej generacji z funkcją sztucznej inteligencji AI
  • Czterostronny system Ambilight
  • Technologia Perfect Natural Reality
  • Obsługa formatów Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR10+ oraz HLG
  • Dostęp do funkcji Dolby Atmos Virtualizer
  • Obsługa standardu HDMI 2.1 z funkcją e-ARC i trybem VRR dla treści 4K w częstotliwości od 40 Hz do 120 Hz z prędkością 48 Gb/s (444, 12 bitów)
  • Tryby Fast Motion Clarity oraz Freesync Premium i Auto Game, o które producent rozszerzył opcję Auto Low Latency (ALLM – automatyczny tryb gra) dostępną w ubiegłorocznych modelach
  • Funkcja DTS Play-Fi umożliwia podłączenie do urządzenia głośników bezprzewodowych
  • Europejski design i materiały najwyższej jakości
  • Podświetlany pilot wykończony pochodzącą ze zrównoważonych źródeł skórą marki Muirhead
  • Podstawy ekranu zostały zaprojektowane w taki sposób, aby sprawiać wrażenie, że telewizory unoszą się nad blatem
  • Model OLED 806 opiera się na cienkich metalowych nóżkach w dwutonalnym wykończeniu
  • Model OLED 856 posiada obrotową metalową podstawę wykończoną w kolorze ciemnego chromu
  • System audio 2.1 o mocy 50W
  • Smart TV na systemie Android TV w wersji 10 z wbudowanym Google Assistant oraz współpracujący z Amazon Alexa
  • Zastosowanie nowej odsłony technologii zapobiegającej wypalaniu się matryc

magicLinks_2_1

System podświetlenia Ambilight – czterostronny

System Ambilight to znak rozpoznawczy Philips od 2002 roku, kiedy to firma postanowiła opatentować ten arcy-ciekawy pomysł związany z podświetleniem ekranu barwnym światłem a następnie wprowadzić pierwszy telewizor Ambilight w 2004 roku. Był to prosty, dwustronny system, który reagował na to co dzieje się na ekranie telewizora. Aktualnie wraz z rozwojem przede wszystkim diod led możemy oglądać spektakularne efekty świetlne na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor. Model OLED806 / OLED856 wyposażony został w czterostronny system Ambilight. To oznacza, że z lewej, prawej i na górze oraz dole telewizora znajdziemy rząd nowoczesnych diod LED, który możemy zauważyć na poniższym zdjęciu:

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight 1Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight 3philips_oled_805_855_865_testuj_ambilight

W najnowszych modelach są one wręcz odsłonięte dzięki czemu ich kolor i intensywność jest dużo większa niż kiedyś za plastikową osłoną. Philips jest też jedyną na rynku firmą oferującą telewizory w technologii OLED z taką funkcjonalnością. Wersja czterostronna to najbogatsza opcja jaką może zaoferować producent. Co ważne, efekt uzyskamy też gdy telewizor będzie postawiony na podstawie. Widać to doskonale na poniższym zdjęciu:

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight 2

W menu mamy do wyboru wiele różnych ustawień związanych z tym systemem:

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight menu ustawień 2

Na pewno warto ustawić tryb w jakim będzie działał system. Do wyboru jest kilka ciekawych propozycji jak różne wartości jasności i dynamiki świecenia czy możliwość ustawienia stałego koloru. Producent wpadł nawet na taki pomysł jak wyświetlanie flagi swojego kraju podczas transmisji sportowych:

test Philips PUS7504 ambilight dźwięk

Warto zwrócić uwagę na tryb dla graczy, który jest ekstremalnie dynamiczny i dodaje graniu niesamowitych walorów czy też taki, które reaguje na muzykę.

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight doom

Kolejna ciekawa sprawa to możliwość ustawienia koloru ściany na tle jakiej znajduje się telewizor. Ma to istotne znaczenie w przypadku intensywności i rodzajów kolorów jakie dobiera system. W przypadku białej ściany, jak powyżej, system sprawdza się najlepiej i rewelacyjnie poszerza sceny z filmów czy gier.

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight menu ustawień

To jednak nie koniec możliwości pracy systemu. Jak napisałem wcześniej trybów działania jest bardzo dużo. Dla wyjątkowych fanów wiernego oddania obrazu można też użyć trybu statycznej bieli, który zapewni komfort oglądania, zasymuluje warunki studyjne i nie będzie odciągał uwagi od filmu.

Ambilight: tryb statycznej bieli idealny do oglądania filmów nocą

Na koniec unikalna cecha czyli możliwość dokupienia oświetlenia hue Philips i sparowania ich razem z ambilight telewizora. Efekty są doprawdy ciekawe:

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight hue

https://twitter.com/GmeruPL/status/1222596507918127106

Test Philips oled934 bowers wilkinsTest Philips oled934 bowers wilkins

Za co lubimy telewizory OLED w kinie domowym?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Powidoki i wypalenia – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale. Dodatkowo Philips zadbał o najnowszy system związany z zapobieganiem wypaleń. Możecie o nim dokładnie przeczytać w dedykowanym artykule tutaj.

Test Philips OLED 806 OLED 856 wstępna konfiguracja ustawienia

Co roku firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor. Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (171 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc. Polecam też przeczytać artykuł znanego i cenionego na całym świecie portalu HDTVTest na temat wypaleń w OLED tutaj.

Na kolejnych podstronach przeczytacie wszystko na temat budowy oraz jakości obrazu, dźwięku i systemu Android TV w nowych telewizorach OLED Philips.

Test Philips OLED 806 OLED 856 wygląd

(74095)

3.9 18 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

9
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

36 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Radosław
Radosław
2 lat temu

Nie wiem jakie sa Wasze odczucia, kupiłem parę miesięcy temu Philipsa z serii 856 …totalna porażka,,,wielkie rozczarowanie…5 letni LG Oled mial lepszy obraz niz tutaj w 4k…na streamingach jest w miarę ale programy na cyfrze to az przykro patrzec…przestrzegam przed zakupem…na tym telewizorze jest widoczna kaszka..szczegolnie w ciemniejszych kolorach…kalibracja nic nie pomogla w sumie..do sprzedania…

Rob
Rob
2 lat temu

porównywałem w sklepie dwa modele OLED od LG i Philips, sygnał z t. naziemnej. Było widać wyraźną różnicę w głębi ostrości. Czy faktycznie LG jest tak słabe jak twierdził sprzedawca, próbując przekonać do 856? Twierdził, ze sam ma C1 i zamierza się go pozbyć. Zastanawiam się na OLED Panasonica ale sprzedawca mocno odradzał i padło stwierdzenie, że przez Smart TV P. się kończy, co by się potwierdzało, bo nie był dostępny żaden z wyższych modeli. Czy ktoś ma wiedzę?

Krystian
Krystian
2 lat temu
Reply to  Rob

Właśnie się zastanawiam nad a80j Sony i ten Philips też minimalnie biorę pod uwagę LG ale brak DTS a za tą kasę już jednak wszystko bym chciał mieć. Chyba wezmę 856

Krystian
Krystian
2 lat temu

Witam co myślicie SONY 65 A80J CZY PHILIPS 65OLED856 testy jasności hdr na korzyść philips ale nadal się zastanawiam tv głównie netflix i ps5

Krystian
Krystian
2 lat temu
Reply to  Krystian

LG C1 odpada brak DTS jak coś pozdrawiam

Andrzej
Andrzej
3 lat temu

Czym tak na prawdę modele 806/856 różnią się od 706 ? Znalazłem że ambilght jest w 706 trójstronny, i pilot jest prostrzy. A jak pozostałe funkcje ?

Grzegorz
Grzegorz
3 lat temu
Reply to  Andrzej

3 rzeczy sie roznia :pilot ,806 jest juz bardzo dobrze zkalibrowany ,4 strony AL w 806
Pozatym to te same tv

Pope
Pope
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

Trochę mijasz się z prawdą kolego. Rozmawiałem z gościem z Philipsa bo miałem podobne wrażenie, a różnica cenowa jest zauważalna. 806 przede wszystkim ma JAŚNIEJSZĄ MATRYCĘ! Pod kątem jasności z moim obserwacji na stojących obok siebie 706, C1 i 806 jasność HDR układa się dokładnie tak jak wymieniłem, licząc od najciemniejszego do najjaśniejszego 😉

Jan
Jan
3 lat temu

Co będzie lepszym wyborem ten Philips OLED 805 czy LG OLED C1 ?

Adrian
Adrian
3 lat temu
Reply to  Jan

805? Nie 806? Od 805 lepszy jest C1 oczywiście – szczególnie jeśli planujesz grać na PC lub nowych konsolkach..

Pati
Pati
3 lat temu
Reply to  Adrian

A jeżeli samemu jest się graczem, zaś reszta domowników (choć najczęściej to po prostu jeden domownik) głównie ogląda filmy i seriale? Jeżeli C1 (65″) nie będzie fajnie przeceniony, to nie wiem, czy nie lepiej trochę dopłacić do Philipsa 806 – koreański model nie ma nie wiadomo jakiej przewagi, a nawet powiem, że coraz to bardziej wydaje mi się przehajpowanym produktem przez ludzi, którym udało się go kupić za circa 5800 zł lub/i trafili fartem na panel WBE; bez promocji już tak świetnie nie wypada, a bądź co bądź, 806 ma mimo wszystko dobrze wykonany 4-stronny system ambilight, trochę lepsze głośniki,… Czytaj więcej »

Anonimw
Anonimw
3 lat temu

a co z problemami z dolby vision nadal wystepuja?

mac
mac
3 lat temu

Jak zwykle rewelacyjny, profesjonalny test. Jedna mała uwaga, zakładka “pobierz wyniki pełnej kalibracji” powinna być bardziej widoczna, (może na kolorowo z dopiskiem – poniżej wyniki pełnej kalibracji), bo wiele czytelników jej nie zauważa, a tam jest wiele danych z pomiarów.

ardi
ardi
3 lat temu

Dodajcie proszę test portu RJ-45 czy jest to zwykła 100 czy może 1000 oraz możliwość podłączenia zewnętrznego adaptera USB 3.0<> GigabitEthernet. Dla mnie stosowane 100 w rj-45 to nie porozumienie i powinien to być minimum Gigabit Ethernet.

W pilocie brakuje mi klawiatury qwert, która była dostępna w wcześniejszych modelach i często z tego korzystałem.

Jak seria 806/856 ma się do serii 936/986, szczególnie w kwestii sprzętu i matrycy (głośników nie biorę pod uwagę).

Last edited 3 lat temu by ardi
Norbert
Norbert
3 lat temu
Reply to  ardi

Pilot qwerty nie jest tu niezbędny, bo wszystko można wybrać głosowo – nawet zmianę źródła.

Last edited 3 lat temu by Norbert
ardi
ardi
3 lat temu
Reply to  Norbert

Czyli pilot na BT? Posiada wbudowany mikrofon czy trzeba odpowiednio głośno aby mikrofon w TV złapał?

Last edited 3 lat temu by ardi
Norbert
Norbert
3 lat temu
Reply to  ardi

Pilot ma wbudowany mikrofon i działa on bardzo dobrze. Komendami można zrobić niemal wszystko.

Maciej
2 lat temu
Reply to  ardi

Polecam pilot z apki google home oraz google tv (w obu jest opcja pilota). Dzięki temu jest obsługa głosowa + gdy trzeba coś wpisać masz klawiaturę w smartfonie, którą wprowadzasz co potrzebujesz.

Norbert
Norbert
3 lat temu

Czym się różni model 705 od testowanego modelu poza czterostronnym ambilight i funkcjami związanymi z konsolą, której ja nie używałam?

Tomi
Tomi
3 lat temu

Fajny test, ale jestem posiadaczem tego modelu w wersji 65Oled856 i u mnie to opcja Perfect Natural Motion najbardziej wpływa na sygnał z tunera sat i jak i z TV, czyli obraz wysyłany w 50Hz lub 60Hz. Czy w związku z tym ta funkcja jak i Perfect Clear Motion nie działają trochę inaczej ?
I jeszcze jedno pytanko, gdzie na stronie Philipsa można znaleźć aktualizację oprogramowania ? Wg mnie dla tego modelu nie ma nic, ale może ja nie umiem szukać…

Adrian
Adrian
3 lat temu
Reply to  Tomi

Software pobiera Ci się automatycznie przez TV.

Mariusz
Mariusz
3 lat temu

a test flagowego LCD Sony 4K będzie w tym roku wgl ?? ;-/ czy po raz pierwszy NIE..?

Grigor
Grigor
3 lat temu

Z tymi telewizorami OLED wszystko fajnie, ale przez te ględzenie o wypaleniach w internecie to aż strach mam kupić taki telewizor. Tym bardziej że oglądam kanały telewizyjne.

Marek
Marek
3 lat temu
Reply to  Grigor

Strach to oglądać obraz na LCD nie bój chłopie.

wojtekslu
wojtekslu
3 lat temu

A test C1 będzie ?

Jelmit
Jelmit
3 lat temu

Fajne podsumowanie na końcu (w formie tego wykresu). Dla mnei dobry telewizor powinien przede wszystkim zapewniać świetne doznania podczas filmów i seriali, na drugim miejscu stawiam gry. Dlatego dla mnie to bardzo dobry model 🙂

Bodzio
3 lat temu

Czemu nie robią większych modeli , ponad 70″ ….
65″ dla mnie jest za mały. Szukam czegoś co zastąpi mojego 65″ Samsunga…

Maciej
Maciej
3 lat temu
Reply to  Bodzio

Czy będzie test sony zj9 z serii master??

wojtekslu
wojtekslu
3 lat temu

A test C1?

Mariusz
Mariusz
3 lat temu

i test XJ95. będzie?

Tomek
Tomek
3 lat temu

I jak z ta recka?

Mariusz
Mariusz
3 lat temu
Reply to  Tomek

..bo za 4 godziny sie kończy na 100% ten tydzień ;p

Tomek
Tomek
3 lat temu
Reply to  Mariusz

Hahaha

Mariusz
Mariusz
3 lat temu
Reply to  Tomek

zdążyli, zdążyli 😉 tuż przed północą, brawo! ;-D;D

Michał
Michał
3 lat temu
Reply to  Bodzio

no jak nie, jest 77′ – lub lada moment wejdzie.

36
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x