Home Testy Telewizory OLED Philips Fani Philips i Ambilight czekali na taki telewizor OLED od lat! Testujemy Philips OLED 806 / OLED 856 HDMI 2.1 z nagrodą EISA
Fani Philips i Ambilight czekali na taki telewizor OLED od lat! Testujemy Philips OLED 806 / OLED 856 HDMI 2.1 z nagrodą EISA

Fani Philips i Ambilight czekali na taki telewizor OLED od lat! Testujemy Philips OLED 806 / OLED 856 HDMI 2.1 z nagrodą EISA

73.75K
36

Seria ósma OLED firmy Philips to od kilku już lat znak rozpoznawczy holenderskiego producenta pod względem doskonałego stosunku ceny do oferowanej jakości. To też najlepiej sprzedająca się seria organiczna w ofercie Philips. Dostrzegła to także europejska organizacja EISA zrzeszająca wielu dziennikarzy z całej Europy, która i w tym roku przyznała nagrodę dla tego modelu w kategorii BEST BUY OLED TV czyli najlepszy zakup 2021-2022. Czy rzeczywiście tak jest? Na pierwszy rzut oka, telewizor ma to czego nie ma konkurencja czyli charakterystyczny aż czterostronny system barwnego podświetlenia Ambilight. Sprawdza się on doskonale czy to w grach czy w trakcie oglądania filmów lub sportu. Może emitować nie tylko barwne podświetlenie podążające za akcją na ekranie ale też chronić nasz wzrok gdy oglądamy materiały wideo wieczorem emitując stałą, ciepłą barwę światła za telewizorem. Ambilight to jednak dopiero początek nowoczesnych technologii w jakie wyposażona jest najnowsza seria OLED 806 / OLED 856. W tym roku pojawił się ogromny progres w przypadku wsparcia graczy czy poprawy płynności ruchu. Na pokładzie znalazły się porty HDMI 2.1 działające w 4K 120Hz oraz wspierające VRR w formacie AMD FreeSync Premium. Przejdźmy do szczegółowego testu jakości obrazu, dźwięku oraz systemu multimedialnego Android TV w jaki wyposażony jest ten model.

Telewizor testowany przez:

 

Piotr Gmerek 2018Piotr Gmerek (zredagowanie testu)

 

 

 

 

Maciej Koper (pomiary – fachowa kalibracja, szczegółowa ocena jakości obrazu)

 

 

 

 

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

philips_oled_805_855_865_testuj_ambilight

 

Najważniejsze cechy Philips OLED 806 / OLED 856 podawane przez producenta:

  • Modele OLED 4K UHD dostępne w rozmiarach 48″, 55’’ i 65’’
  • Ultrasmukła obudowa
  • Procesor P5 nowej generacji z funkcją sztucznej inteligencji AI
  • Czterostronny system Ambilight
  • Technologia Perfect Natural Reality
  • Obsługa formatów Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR10+ oraz HLG
  • Dostęp do funkcji Dolby Atmos Virtualizer
  • Obsługa standardu HDMI 2.1 z funkcją e-ARC i trybem VRR dla treści 4K w częstotliwości od 40 Hz do 120 Hz z prędkością 48 Gb/s (444, 12 bitów)
  • Tryby Fast Motion Clarity oraz Freesync Premium i Auto Game, o które producent rozszerzył opcję Auto Low Latency (ALLM – automatyczny tryb gra) dostępną w ubiegłorocznych modelach
  • Funkcja DTS Play-Fi umożliwia podłączenie do urządzenia głośników bezprzewodowych
  • Europejski design i materiały najwyższej jakości
  • Podświetlany pilot wykończony pochodzącą ze zrównoważonych źródeł skórą marki Muirhead
  • Podstawy ekranu zostały zaprojektowane w taki sposób, aby sprawiać wrażenie, że telewizory unoszą się nad blatem
  • Model OLED 806 opiera się na cienkich metalowych nóżkach w dwutonalnym wykończeniu
  • Model OLED 856 posiada obrotową metalową podstawę wykończoną w kolorze ciemnego chromu
  • System audio 2.1 o mocy 50W
  • Smart TV na systemie Android TV w wersji 10 z wbudowanym Google Assistant oraz współpracujący z Amazon Alexa
  • Zastosowanie nowej odsłony technologii zapobiegającej wypalaniu się matryc

magicLinks_2_1

System podświetlenia Ambilight – czterostronny

System Ambilight to znak rozpoznawczy Philips od 2002 roku, kiedy to firma postanowiła opatentować ten arcy-ciekawy pomysł związany z podświetleniem ekranu barwnym światłem a następnie wprowadzić pierwszy telewizor Ambilight w 2004 roku. Był to prosty, dwustronny system, który reagował na to co dzieje się na ekranie telewizora. Aktualnie wraz z rozwojem przede wszystkim diod led możemy oglądać spektakularne efekty świetlne na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor. Model OLED806 / OLED856 wyposażony został w czterostronny system Ambilight. To oznacza, że z lewej, prawej i na górze oraz dole telewizora znajdziemy rząd nowoczesnych diod LED, który możemy zauważyć na poniższym zdjęciu:

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight 1Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight 3philips_oled_805_855_865_testuj_ambilight

W najnowszych modelach są one wręcz odsłonięte dzięki czemu ich kolor i intensywność jest dużo większa niż kiedyś za plastikową osłoną. Philips jest też jedyną na rynku firmą oferującą telewizory w technologii OLED z taką funkcjonalnością. Wersja czterostronna to najbogatsza opcja jaką może zaoferować producent. Co ważne, efekt uzyskamy też gdy telewizor będzie postawiony na podstawie. Widać to doskonale na poniższym zdjęciu:

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight 2

W menu mamy do wyboru wiele różnych ustawień związanych z tym systemem:

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight menu ustawień 2

Na pewno warto ustawić tryb w jakim będzie działał system. Do wyboru jest kilka ciekawych propozycji jak różne wartości jasności i dynamiki świecenia czy możliwość ustawienia stałego koloru. Producent wpadł nawet na taki pomysł jak wyświetlanie flagi swojego kraju podczas transmisji sportowych:

test Philips PUS7504 ambilight dźwięk

Warto zwrócić uwagę na tryb dla graczy, który jest ekstremalnie dynamiczny i dodaje graniu niesamowitych walorów czy też taki, które reaguje na muzykę.

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight doom

Kolejna ciekawa sprawa to możliwość ustawienia koloru ściany na tle jakiej znajduje się telewizor. Ma to istotne znaczenie w przypadku intensywności i rodzajów kolorów jakie dobiera system. W przypadku białej ściany, jak powyżej, system sprawdza się najlepiej i rewelacyjnie poszerza sceny z filmów czy gier.

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight menu ustawień

To jednak nie koniec możliwości pracy systemu. Jak napisałem wcześniej trybów działania jest bardzo dużo. Dla wyjątkowych fanów wiernego oddania obrazu można też użyć trybu statycznej bieli, który zapewni komfort oglądania, zasymuluje warunki studyjne i nie będzie odciągał uwagi od filmu.

Ambilight: tryb statycznej bieli idealny do oglądania filmów nocą

Na koniec unikalna cecha czyli możliwość dokupienia oświetlenia hue Philips i sparowania ich razem z ambilight telewizora. Efekty są doprawdy ciekawe:

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight hue

https://twitter.com/GmeruPL/status/1222596507918127106

Test Philips oled934 bowers wilkinsTest Philips oled934 bowers wilkins

Za co lubimy telewizory OLED w kinie domowym?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Powidoki i wypalenia – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale. Dodatkowo Philips zadbał o najnowszy system związany z zapobieganiem wypaleń. Możecie o nim dokładnie przeczytać w dedykowanym artykule tutaj.

Test Philips OLED 806 OLED 856 wstępna konfiguracja ustawienia

Co roku firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor. Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (171 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc. Polecam też przeczytać artykuł znanego i cenionego na całym świecie portalu HDTVTest na temat wypaleń w OLED tutaj.

Na kolejnych podstronach przeczytacie wszystko na temat budowy oraz jakości obrazu, dźwięku i systemu Android TV w nowych telewizorach OLED Philips.

Test Philips OLED 806 OLED 856 wygląd



Wygląd, budowa, porty i pilot

Najnowszą serię ósmą możemy zakupić w dwóch wersjach: OLED 806 oraz OLED 856. Różni je tylko wykończenie podstawy. Ekran Philips OLED 806 opiera się na cienkich metalowych nóżkach w dwutonalnym wykończeniu, natomiast Philips OLED 856 posiada obrotową metalową podstawę wykończoną w kolorze ciemnego chromu. Dzięki oszczędnemu, ale eleganckiemu designowi oba telewizory wydają się unosić w powietrzu. To doskonała informacja dla osób, które mają równego typu meble, chcą postawić telewizor a nie wieszać go na ścianie.

Philips OLED 806 klasyczna podstawaPhilips OLED 856 obrotowa podstawa

Pod względem wykonania i wyglądu ekranu, Philips kontynuuje trend designu ekranów organicznych, znany już od kilku lat. Telewizor jest bardzo smukły, wręcz minimalistyczny, szczególnie w swojej górnej części i ma niezwykle wąską ramkę (producent opisuje ten element nawet jako brak widocznej ramki). Nadaje mu to nowoczesnego, ponadczasowego wręcz wyglądu.

Philips OLED 806 nóżki podstawa

Pilot w metalizowanym wykończeniu zaprojektowano z dbałością o estetykę i ergonomię użytkowania. Płaskie podświetlane przyciski ułatwiają sterowanie telewizorem, zaś boki i spód pokrywa przyjemna w dotyku i pozyskiwana w sposób zrównoważony skóra Muirhead.

Pilot Philips OLED 806 OLED 856

Dostępne złącza – w tym dwa porty HDMI 2.1 4K 120Hz VRR

Test Philips OLED 806 porty złącza Złącza porty Philips OLED 806 oled 856



Testy syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 150 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU 3840×2160, 55″
TYP MATRYCY OLED (WRGB)
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej) ∞:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
  • średni: ∞:1
  • max: ∞:1
  • min: ∞:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
  • SDR: 425 cd/m2
  • HDR: 845 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
POWŁOKA MATRYCY ekran szklisty, mocno tłumiący odbicia
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,8
  • maks. dE: 1,7
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 635 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 16 ms – tryb gra – 1080 @ 60Hz (konsole)
  • 16 ms – tryb gra – 1080 @ 60Hz + HDR (konsola PS4)
  • 16 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
  • 7 ms – tryb gra – 4K @ 120Hz
PEŁNA ROZDZIELCZOŚĆ KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak (w trybie “Monitor”)
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY
  • ALLM – automatyczny tryb gra
  • VRR-HDMI – zmienna częstotliwość odświeżania
  • VRR-AMD FreeSync Premium – zmienna częstotliwość odświeżania
  • 4K@120Hz
  • 1440p@120Hz
  • 1080p@120Hz
  • Wsparcie dla Dolby Vision / HGiG
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORU Tak (w UHD)

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

magicLinks_2_1



Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Najnowszy OLED Philipsa wykorzystuje matrycę WRGB OLED w kolejnej osłonie, która parametrami powinna być zbliżona do tych, znanych z poprzednich lat. Ekran ma oczywiście 120Hz i szeroką paletę barw.

Zalecane ustawienia

Testowany Philips OLED 806 posiada dobrze nam znane tryby obrazu, z drobnymi zmianami wprowadzonymi w tym roku. Tryb “Film”, który był do tej pory najlepszym trybem fabrycznym, zmienił nazwę na “Filmmaker Mode”. Fundamentalnie jednak nie różni się on od poprzedniego trybu. pojawił się także specjalny tryb “Calman”, przeznaczony do zautomatyzowanej kalibracji, którą można przeprowadzić używając aplikację Calman, oraz sprzęt pomiarowy. W obecnej chwili funkcja jeszcze nie działa.

Do regulacji jasności wyświetlacza powinniśmy zaś używać funkcji Kontrast w głównym menu. Oczywiste? Niby tak, jednak jest jeszcze drugi suwak o tej samej nazwie w ustawieniach zaawansowanych, jak jest i regulator “Jasność”, który jasności wcale nie zmienia (tylko poziom czerni). Ekran przeszedł dodatkowo certyfikację przez ISF i co za tym idzie:

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem i zmienić ich nazwę na ISF-Dzień oraz ISF-Noc (fabrycznie nazywają się one Profesjonalny-1 i -2).

Mocno sugeruję także wyszukanie najnowszych aktualizacji przez stronę Philipsa. Ważne by aktualizacje wyszukiwać bezpośrednio na stronie producenta, a nie przez funkcję w telewizorze. W OLED806 warto skontrolować także kwestię proporcji obrazu. By krawędzie nie były obcinane należy dokonać następujących ustawień:

  • Format obrazu -> Oryginalny

Pierwsze odpalenie ekranu to automatyczne ustawienie różnych parametrów obrazu. Bardzo fajnie, że producent zaimplementował takie rozwiązanie dla mało doświadczonych, nowych użytkowników tak zaawansowanego modelu jak seria ósma.

Test Philips OLED 806 OLED 856 wstępna konfiguracja ustawienia Test Philips OLED 806 OLED 856 wstępna konfiguracja ustawienia 1 Test Philips OLED 806 OLED 856 wstępna konfiguracja ustawienia 2 Test Philips OLED 806 OLED 856 wstępna konfiguracja ustawienia 3



Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Fabrycznie (tryb Film)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,8 maksymalna 3,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,7 maksymalna 3,6
Średnia deltaE palety szarości 2,2 maksymalna 3,6

Tryb “Filmmaker Mode” w fabrycznych ustawieniach był raczej typowy jak na OLED’a od holenderskiego producenta. W testowanym egzemplarzu (pamiętajmy, że te trafiające do sklepów będą się nieco różnić), odcień bieli miał lekką tintę czerwieni, co powodowało lekkie zażółcenie i zaczerwienienie obrazu. Charakterystyka jasności (gamma) była zbyt niska i oscylowała w okolicach wartości 2.2. Jest to adekwatne ustawienie do oglądania w dzień, jednak w warunkach nocnych powoduje zmniejszoną głębie i kontrastowość obrazu. Te dwa mankamenty dzieliły od referencyjnego oddania barw – czyli takiego, jakie widzimy na monitorach reżyserskich w studio.

Profesjonalna kalibracja Philips OLED806

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,9 maksymalna 2,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,8 maksymalna 1,7
Średnia deltaE palety szarości 0,9 maksymalna 1,9

W ubiegłym roku funkcje kalibracyjne Philips’ów zostały rozbudowane. OLED 806 posiada więc duże możliwości, oparte o wielopunktowy balans bieli i regulację gamutu w dwóch osiach. Niektóre ustawienia potrafią niestety przysporzyć problemów, jednak umiejętne zastosowanie sprawia, że można uzyskać doskonałe oddanie barw. Charakterystykę jasności udało się ustalić prawie idealnie na wartości gamma 2.4, co odbiło się rewelacyjnie na plastyce i nasyceniu barw. Jeśli chodzi o kolory na skalibrowanym Philipsie OLED 806, to naprawdę nie da się im niczego zarzucić.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Jakie ustawienia obrazu są dobre?
oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

Zamów sprawdzoną kalibrację TV (w całej Polsce)


Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu P5 AI Perfect Picture

Szczegółowe informacje od producenta na temat działania procesora P5 AI Perfect Picture znajdziesz tutaj

Opracowane wewnętrznie rozwiązania SI oparto na sieci neuronowej i uczeniu maszynowym, które analizują w czasie rzeczywistym obraz, optymalizując jego parametry na podstawie milionów próbek z ogromnej bazy danych rozwijanej przez specjalistów Philips TV & Sound oraz TP Vision od 30 lat. Algorytmy SI analizują wyświetlane treści klatka po klatce i poprawiają ich parametry w pięciu obszarach decydujących o jakości obrazu, takich jak kolory, kontrast, płynność ruchu, ostrość obrazu i poprawa materiału źródłowego, a także zapewniają lepszą równowagę między nimi.

Test Philips OLED 806 OLED 856 procesor obrazu P5

Inżynierowie TP Vision wprowadzili również dodatkową kategorię grupowania analizowanych treści na bazie określonych wcześniej parametrów i obok takich wariantów jak krajobraz/natura, twarze/odcień skóry, ruch/sport, ciemna sceneria/kontrast i inne pojawił się również film. Algorytm przyporządkowuje analizowany materiał do jednej z tych kategorii, a następnie optymalizuje wszystkie pięć wymienionych wcześniej obszarów jakości obrazu zgodnie z określonymi wcześniej wytycznymi dla tego typu treści. Funkcja wykrywania kategorii film w telewizorach z procesorem Philips P5 AI piątej generacji automatyczne informuje użytkownika o tym typie treści i proponuje wybór jednego z nowych trybów odtwarzania: Kino domowe czy Filmmaker Mode (FFM).

Test Philips OLED 806 OLED 856 procesor obrazu menu AIphilips_oled_805_855_865_test_eisa_P5_procesor_aiTest Philips OLED 806 OLED 856 wstępna konfiguracja ustawienia 2

Udoskonalony procesor P5 AI umożliwił również zastosowanie w modelach Philips OLED 806 / OLED 856 unikalnego rozwiązania zapobiegającego wypalaniu się matryc tego typu. Technologia w nowej odsłonie analizuje obraz i zmniejsza natężenie podświetlenia jego statycznych elementów, np. logo kanału, tym samym zwiększając żywotność ekranu. Więcej o tym nowatorskim systemu przeczytacie tutaj.

system antywypaleniowy oled philips jak dziala 3 logo

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.



Kontrast i Czerń

Bezwzględnie najważniejszym, a ostatnio coraz mniej docenianym kryterium jest czerń i kontrast. Temat czerni w telewizorze można porównać do silnika w samochodzie. Jest to najważniejsza, fundamentalna cecha obrazu, klasyfikowana najwyżej w skali wpływu na postrzeganą jakość. Możemy mieć wszystko najlepsze – wierne barwy, dużą jasność i nieskazitelną ostrość, ale bez odpowiednio dobrej czerni nie będą one robiły wrażenia. Pod tym fundamentalnym względem nie ma więc lepszego wyboru niż ekran OLED – niezależnie sterowany każdy piksel sprawia, że uzyskujemy perfekcję czerni. To tak jakbyśmy mogli nabyć auto napędzane perpetuum mobile. Możemy konfrontować różne ekrany LCD z Philips OLED806, ale żaden z nich nie wyjdzie zwycięsko w konfrontacji kontrastu. Może co najwyżej starać się dorównać!

Test Philips OLED 806 OLED 856 kontrast czerń

I nie, nie jest to tak, że dostrzeżemy go tylko i wyłącznie w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że różnice w czerni pomiędzy ekranem OLED, a LCD widać nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu sklepowym.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA ∞:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA ∞:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1

Rynek zna telewizory LCD, które uzyskują na niektórych scenach także wynik nieskończoności, jednak żaden z nich nie jest w stanie wygenerować takiej czerni w każdym miejscu matrycy. Philips OLED 806 potrafi to zrobić nawet w obszarze kilku pikseli, więc wciąż ma przewagę nad telewizorami z podświetleniem direct LED. Te mogą posiadać od kilkudziesięciu do kilkuset niezależnych obszarów wygaszania. OLED posiada ich tyle co pikseli, czyli całe 8 294 400. Polecam każdemu miłośnikowi seansów w warunkach kinowych!



Jasność, praca w warunkach dziennych

Philips OLED 806 oferuje 425 nitów jasności w SDR, co jest porównywalne z dobrymi ekranami LCD. W nasłonecznionym pomieszczeniu powinien zatem sprawdzić się bardzo dobrze. Charakterystyka ekranu pozwala utrzymać tą wysoką wartość, do wypełnienia ekranu bielą, o powierzchni około 30%. Gdy będzie więcej koloru białego, co może zdarzyć się np. przy meczu hokejowym, to jasność będzie spadać, aż do granicznej wartości ok. 150 nitów przy bieli wypełniającej cały ekran. Jest to wartość porównywalna z ubiegłorocznym modelem, choć nieco niższa niż oferuje obecnie konkurencja (głównie ze strony LG i Panasonic).



Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

magicLinks_2_1

By uzyskać pełną kompatybilność z sygnałem Ultra HD przez HDMI, należy zmienić konfigurację na “Optymalna” (menu Zaawansowane). Na starszych źródłach może powodować to problemy z dźwiękiem, dlatego domyślnie włączony jest tryb “Standard”. Mamy także wariant Optymalny z automatycznym trybem gry, czyli funkcją ALLM dla użytkowników konsol. Najlepiej dokonać właśnie tego wyboru.

Podczas testów nie natknąłem się na jakiekolwiek problemy. Philips OLED 806 wspiera bazowe elementy normy Ultra HD, takie jak HDR10, HLG, oraz paleta barw Rec 2020. To jednak dopiero początek, bowiem producent zapewnił wsparcie dla obu rozszerzonych norm HDR – HDR10+ i Dolby Vision jednocześnie poprawiając dynamikę HDR zakodowaną w systemie Dolby Vision za pomocą specjalnego trybu Dolby Bright.

Panasonic OLED GZ950 test Dolby Vision HDR10+

Najnowsza generacja procesora Philips P5 AI wspiera również HDR10+ Adaptive, czyli rozwiązanie łączące dynamiczne metadane HDR10+ z aktualnymi, przekazywanymi w czasie rzeczywistym informacjami o natężeniu światła w pomieszczeniu, co umożliwia automatyczne dostosowanie jasności wyświetlanych treści – scena po scenie – do warunków panujących w otoczeniu. Procesor P5 AI efektywnie wykorzystuje także wbudowany sensor oświetlenia zewnętrznego i na podstawie pomiaru znacznie lepiej niż dotychczas dostosowuje kontrast obrazu SDR i HDR do natężenia światła w pomieszczeniu.

Nie musimy się więc zastanawiać w jakim formacie posiadamy film na Ultra HD Blu-ray czy w jakim formacie oglądamy filmy i seriale w serwisach streamingowych. Wszystkie zostaną poprawnie odtworzone na telewizorze Philips.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Tak
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 99% / 75%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) HDR10+ i Dolby Vision
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna – na osobnym trybie obrazu (dostępne tylko dwa tryby)

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 560 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 660 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 770 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 540 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 845 cd/m2
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Efekt HDR na Philips OLED 806 jest bardzo dobry i można by powiedzieć, że typowy jak na telewizor OLED wyższej klasy. W połączeniu z idealną czernią, TV zdecydowanie kwalifikuje się do jeszcze wyższej kategorii,  czyli “efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW”.

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Skalibrowany tryb ISF-Noc

Profesjonalnie wyregulowany OLED 806 oddaje treść HDR z wysoką precyzją. Przed kalibracją (w trybie fabrycznym) niedoskonałości zbliżone są do tych z SDR – czyli lekko zażółcony obraz i rozjaśnione poziomy jasności. Kolory są odpowiednio nasycone i mają poprawne odcienie, oczywiście w swojej szerokiej palecie barw. Jak wiemy, filmy 4K HDR (Rec 2020) mogą odwzorowywać dużo bardziej nasycone kolory, niż klasyczna treść Full HD (Rec 709).

Jedyna zastanawiająca rzecz to charakterystyka jasności, która jest niemalże idealnie pokryta ze wzorcową aż do około 830 nitów, czyli fizycznych możliwości telewizora, bez względu na to, czy oglądamy film masterowany do 1000 nitów, czy też do 4000 nitów. Byłoby to odpowiednie zachowanie dla monitora studyjnego, jednak telewizor powinien adaptować się filmów o wyższych efektach świetlnych (jak np. Panasonic, czy LG), lub stosować dynamiczne mapowanie tonów (jak np. Sony, LG i Panasonic).

HDR Perfect MinimumHDR Perfect Wyłączony

W Philips OLED 806 nie mamy niczego z tych rzeczy, bo choć możemy wybrać z pośród kilku ustawień funkcji “HDR Perfect” (jak na miniaturze po prawej stronie), to żadne ustawienie nie daje pożądanego efektu. Najbliżej jest “Minimum”, gdyż pozwala oddać minimalnie więcej detali w światłach. Pozostałe ustawienia już tylko mocniej rozjaśniają, a co za tym idzie trochę przepalają, a trochę spłaszczają obraz – włącznie z ustawieniem “Adaptacyjny”, które w praktyce wcale nie działa adaptacyjnie.

Dolby Vision i HDR10+

Telewizor wspiera rozszerzone formaty HDR jakimi są Dolby Vision i HDR10+. Korzyści z tego tytułu są widoczne, aczkolwiek nie spektakularne. Ekrany OLED mają wystarczająco dużo jasności, by odtwarzać sceny filmowe z dobrą jakością, bez nadmiernej kompresji detali w bielach, której każda z technologii miałaby teoretycznie zapobiegać.



Odwzorowanie ruchu

Odświeżanie organicznej matrycy w telewizorze Philips OLED 806 wynosi 120Hz. Aby wykorzystać ten potencjał zastosowano trzy funkcje wspierające odwzorowanie ruchu:  Perfect Natural Motion (PNM), Perfect Clear Motion, oraz Fast Motion Clarity. Dwie pierwsze funkcje odpowiadają za zwiększenie ilości klatek i mają rozgraniczone działanie. Pierwsza z nich odpowiada za płynność w materiałach filmowych (24p), które z natury nie są zbyt płynne (nawet w kinie widać charakterystyczne, filmowe, szarpanie). Przy użyciu funkcji Perfect Natural Motion możemy wpływać na stopień poprawy płynności, aż do uzyskania idealnej gładkości ruchu (tzw. efektu opery mydlanej). Perfect Clear Motion odpowiada za zwiększenie ilości klatek w sporcie i telewizji (50 fps), co przekłada się na mniejsze rozmycie ruchu. Uzyskanie jeszcze wyraźniejszego obrazu przy dynamicznych scenach możliwej jest dzięki funkcji Fast Motion Clarity, która dodatkowo wstawia czarną klatkę pomiędzy oryginalne i tym samym skraca przestój obrazu w miejscu – to nowość zaimplementowana dopiero w 2021 roku! Podobnie jak fakt, że dwie omówione funkcje mają teraz 10 stopniową podziałkę, dzięki której każdy ustawi odpowiedni dla siebie efekt.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Ustawienia Perfect Motion Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

425 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

Perfect Clear Motion: Maksimum

Perfect Natural Motion: Dowolnie

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

425 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja (w 10 stopniowej skali)

Perfect Clear Motion: Maksimum

Perfect Natural Motion: Dowolnie

Fast Motion Clarity: Minimum

Smużenie:

niskie

Maksymalna jasność:

310 cd/m2

 

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja (w 10 stopniowej skali)

 

Jak widzimy, stopień rozmycia obrazu wygląda typowo dla 120Hz matryc OLED. Generalnie jest to bardzo dobry stan i z pewnością TV można do sportu polecić. Szczególnie dzięki funkcji Fast Motion Clarity, która przenosi wyrazistość ruchu na poziom niespotykany jak do tej pory w telewizorach Philipsa!

Warto pochylić się także nad tym jak wygląda ilość rozmycia przy treści HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak testowany Philips! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Telewizor LCD – treść sportowa HLG HDR Telewizor OLED – treść sportowa HLG HDR


Kąty widzenia

Philips OLED 806 wykazuje tylko minimalną wrażliwość na zejście z osi obrazu. Lekko zmienia się odcień obrazu, jednak są to jednak nieporównywalnie mniejsze straty niż w przypadku telewizorów LCD. Poza odcieniem jednak, wszystkie walory pozostają zachowane. Zarówno kontrast, jak i widoczność detali w czerniach pozostaje na tym samym poziomie. Patrząc więc na temat jakości obrazu z różnych kątów widzenia, plasuje to telewizor OLED 806 na nieporównywalnie wyższym poziomie, niż dowolny ekran LCD nawet ze specjalny filtrem poprawiającym kąty widzenia! Poniżej film z modelu POS9002, który niczym się nie różni pod tym względem.

philips_oled_805_855_865_test_eisa_kąty_widzenia



Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 oraz 2.1

magicLinks_2_1

Niskie opóźnienie w Philips OLED 806 dostępne jest w trybie “Gra”.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 16 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “HDR-Gra” 16 ms
[GRY] 1080p / 4K 120Hz Lag przy konsolach obsługujących sygnał 120Hz “Gra” 7 ms
[PC] 4K  @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Monitor” 16 ms
[GRY] 4K Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 16 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “HDR-Gra” 16 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “ISF-Noc” 115ms

Opóźnienie sygnału (input lag) mieści się w najbardziej rygorystycznej grupie – “placebo”. To świetna wiadomość dla graczy, zarówno konsolowych, jak i PeCetowych. Zarazem jest to duży postęp w stosunku do ubiegłorocznych wyświetlaczy. Dodatkowo telewizor wspiera sygnały o różnych rozdzielczościach (4K, 1440p, 1080p) w 120Hz gdzie lag wynosi jedyne 7 ms. OLED 806 obsługuje także poprawnie chroma 4:4:4, więc drobne kolorowe czcionki z PC są czytelne!

Test Philips OLED 806 OLED 856 halo xbox series x

Testowaliśmy wiele tytułów na Philipsie OLED 806 i grało się wyśmienicie. Lag nie był odczuwalny w żadnej z gier. Rewelacyjnym efektem wizualnym podczas rozgrywki był Ambilight. A jak wygląda w tym roku wsparcie pod względem innych ważnych funkcji? Firma stanęła na wysokości zadania i zaimplementowała elementy niezbędne do grania na konsolach nowej generacji. Wszystko dzięki zastosowaniu dwóch pełnoprawnych portów HDMI 2.1 działających maksymalnie w rozdzielczości 4K 120Hz.

Test Philips OLED 806 OLED 856 doom granie 120hz vrr freesync

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync Premium
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) NIE
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. TAK
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1440p 120Hz
Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1080p 120Hz
Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
Dolby Vision dla gier 4K 60Hz
Obsługa Dolby Vision na potrzeby grania TAK
Dolby Vision dla gier 4K 120Hz Obsługa Dolby Vision na potrzeby grania NIE
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Test Philips OLED 806 OLED 856 xbox series x menu 3 Test Philips OLED 806 OLED 856 xbox series x menu 2 Test Philips OLED 806 OLED 856 xbox series x menu 1 Test Philips OLED 806 OLED 856 ps5 playstation 5 menuGigabyte GeForce RTX 2080 Ti

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę ASUS GeForce RTX 3090 powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce RTX 2080 Ti. Komponenty od firm NVIDIA, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Koch Media, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.



Android TV – system multimedialny

Test Philips OLED 806 OLED 856 Android tv aplikacje

Philips OLED 806 oparty jest na wyjątkowo rozbudowanej platformie Android TV, która zapewnia telewizorowi nieograniczone możliwości. Na czas testu, w telewizorze, zainstalowana była wersja 10 tegoż systemu. Dla osób, które spotykają się z Androidem w telewizorze po raz pierwsze proponuję obejrzenie poniższego wideo w ramach wstępu:

Test Philips oled934 bowers wilkins

System Android TV wygląda tak samo na każdym urządzeniu, a producenci nie mogą zmieniać interfejsu, tak jak w smartfonach na systemie Android. Dzięki zastosowaniu Androida, na pokładzie znajdziemy właściwie wszystkie niezbędne aplikacje w tym najnowsze wersje serwisów wideo Player, HBO GO, CANAL+, TVP Sport, Apple TV, Netflix, IPLA, Rakuten TV czy Amazon Prime. Dodatkowe aplikacje możemy instalować z Google Store dostępnego z poziomu telewizora.

Test Philips OLED 806 OLED 856 Android tv Apple TV

Na osobny akapit zasługuje temat grania na systemie Android TV. Gry możemy instalować bezpośrednio na telewizorze, z marketu Google Play. Do telewizora można podłączyć pada.

philips_oled_805_855_865_test_eisa_android_gry

NVIDIA GeForce Now już na telewizorach z Android TV! Sprawdziliśmy, jak działa granie w chmurze bez przystawek

Android TV pozwala m.in. też na instalację aplikacji KODI (sklep google play store > Filmy i telewizja), która zapewnia ogromne możliwości multimedialne. Pozwala tworzyć domową bibliotekę filmów i zdjęć, a wraz z dodatkowymi wtyczkami (chociażby kultowa wtyczka “mrknow.pl”) odtwarzać na przykład wideo ze stron takich jak Cda.pl, Polvode.pl, Alekino.tv, Vod.tvpl.pl, Wrzuta.pl czy Filmbox Movie. Tego typu rzeczy są niemożliwe na telewizorach z zamkniętym systemem operacyjnym! W kwestii poszerzania możliwości telewizora zapraszam do działu forum poświęconemu telewizorom Philipsa.

philips_oled_805_855_865_test_eisa_kodi

Platforma sprzętowa została zaktualizowana co oznacza obecność nowego procesora – MT5895 z 3 GB pamięci operacyjnej. To bardzo dobra wiadomość ponieważ na telewizor posiada porty HDMI 2.1 oraz chodzi szybko i płynnie. Dla osób chcących dowiedzieć się więcej odnośnie hardware:

Nadal niejasna jest sytuacja z tematem Google Assistant w języku polskim. Jest jednak sposób by udało się go włączyć w prawie pełnym zakresie ale o tym dalej. Kiedy oficjalnie się pojawi? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Cały czas czekamy na ruch Google w tej sprawie (to już będzie kilka ładnych lat). Asystent głosowy od firmy Google jest inteligentnym programem, który potrafi wykonywać złożone polecenia wymawiane do telewizora w języku naturalnym. Stąd też pilot z wbudowanym mikrofonem, o którym wspomniałem we wstępie. Możliwości asystenta omówiłem wraz z Piotrem Herodem z firmy Philips w poniższym wideo.

Test Philips oled934 bowers wilkinsTest Philips oled934 bowers wilkins

Aby podstawowe komendy działały w j. polskim, np. żeby sprawdzić pogodę czy wyszukać jakiś klip na YT, wystarczy mieć Android TV w wersji 8.0 lub wyższej i oczywiście posiadać pilot z mikrofonem. Natomiast żeby rzeczywiście uruchomić asystenta i zwiększyć zakres jego umiejętności (na dzień 25.05.2020) musimy połączyć się z kontem Google i najlepiej zmienić menu główne TV na j. angielski. Wtedy o ile menu zmiany ustawień będzie właśnie w tymże języku to pozostałe aplikacje będą wciąż działały w naszym ojczystym, a co najważniejsze komendy wypowiadane do pilota bez problemu będą rozumiane. Kilka próbek potwierdzających działanie asystenta w naszym języku:

philips_oled_805_855_865_test_asystent_google_polskaphilips_oled_805_855_865_test_asystent_google_polska_odkurzacz



Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2, satelitarna, kablowa

Philips OLED 806 i OLED 856 posiada wszystkie niezbędne tunery telewizyjne w tym oczywiście DVB-T2. To właśnie na ten najnowszy standard naziemna telewizja cyfrowa będzie przechodzić w najbliższym czasie.

Test Philips OLED 806 porty złącza

Test Philips OLED 806 OLED 856 naziemna telewizja cyfrowa dvb-t2

Podczas korzystania z tunerów wbudowanych mamy łatwy dostęp do informacji o kanale, a EPG sprzęgnięte jest z interfejsem Android’a. Interfejs jest schludny i funkcjonalny.

Test Philips OLED 806 OLED 856 naziemna telewizja cyfrowa dvb-t2 epg



Jakość dźwięku

Philips OLED 806 kontynuuje trend dobrego dźwięku w połączeniu z wysokiej jakości obrazem. Na tyle ekranu zamontowano system 2.1: 2 głośniki średnich tonów 10 W oraz dość mocny subwoofer 30 W.

Test Philips OLED 806 OLED 856 dźwięk 2.1

Całość zestawu ma około 50W mocy RMS, przy czym sam głośnik niskotonowy (subwoofer) umieszczony po środku wykorzystuje aż 30W. Dzięki temu bas jest głęboki i pełny. Oczywiście nie potrząsa odzieżą podczas seansu, bo tego uzyskać się z telewizora nie da, ale czuć, że jest pełny wymiar, a nie papierowe brzmienie. W razie potrzeby uzyskania jeszcze lepszego audio można bez problemu dokupić przecież listwę dźwiękową. Telewizor wspiera także system Dolby Atmos a port HDMI numer 2 posiada funkcję eARC.

Do tego telewizora, możemy zarekomendować mocniejsze rozwiązania dźwiękowe w postaci dedykowanych soundbarów Philips:



Wyniki testu Philips OLED 806 / OLED 856

Zalety

  • Unikalny czterostronny system Ambilight – pierwszy raz w tej klasie
  • Nagroda EISA w kategorii “Najlepszy zakup OLED TV”
  • Wysoka jasność w HDR (średnio 635 nitów – pomiar HDTVPolska.com)
  • Bardzo dobre wykonanie telewizora
  • Szeroka paleta barw (99% DCI P3 – pomiar HDTVPolska.com)
  • Kolory bliskie ideału (po kalibracji)
  • Perfekcyjna czerń tak bardzo ważna w filmach czy serialach dostępna tylko dzięki technologii OLED
  • Obsługa technologii Dolby Vision / HDR10+
  • Autorski system Philipsa zapobiegający wypaleniom matrycy OLED
  • Bardzo niski input lag (16ms) – dobry wybór dla graczy
  • Wsparcie dla sygnału 4K 120Hz
  • Automatyczny tryb gra (funkcja ALLM)
  • Zmienna częstotliwość odświeżania w grach (VRR AMD FreeSync Premium)
  • 120Hz matryca – bardzo dobrze nadaje się do oglądania sportu
  • Funkcja Fast Motion Clarity dodatkowo poprawiająca wyrazistość ruchomego obrazu
  • Dziesięciostopniowa skala regulacji płynności ruchu (nareszcie!)
  • Dobre kąty widzenia
  • Bogate możliwości kalibracji
  • System operacyjny Android 10 zapewniający rozbudowane możliwości multimedialne w tym wszystkie niezbędne aplikacje wideo
  • Jakość dźwięku na wysokim poziomie
  • Doskonałej jakości pilot

Wady

  • Dość wysoka cena w momencie rynkowego debiutu

EISA Award Philips 55OLED806



Podsumowanie i ocena

Philips OLED 806 / OLED 856 to telewizor, który wprowadza wiele nowości u holenderskiego producenta, na które od lat czekaliśmy. Śmiało można go nazwać małą rewolucją i już śpieszę z tłumaczeniem dlaczego. Po pierwsze ekran wyposażono w pełnoprawne porty HDMI 2.1 (48Gbps), wyposażone w dodatkowe funkcje dla graczy. Należą do nich automatyczny tryb gra (ALLM), oraz zmienną częstotliwość odświeżania (VRR AMD FreeSync Premium). W telewizorze mocno zmniejszono też opóźnienie input lag, które (wynik 16ms przy 60Hz i zaledwie 7ms przy 120Hz) nareszcie spełnia najwyższe standardy dla graczy i mieści się w najbardziej restrykcyjnej kategorii – placebo. Drugą cechą, którą do tej pory nie mógł poszczycić się żaden Philips jest dziesięciostopniowy upłynniacz, a więc wreszcie możliwość uzyskania takiej płynności filmów jaką życzy sobie widz (każdy znajdzie coś dla siebie). W kwestii odwzorowania ruchu telewizor dostał także nową funkcję Fast Motion Clarity, która pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć ilość rozmycia przy bardzo dynamicznych treściach (np. sportowych).

Doskonałym wyróżnikiem testowanego telewizora OLED jest zastosowanie – po raz pierwszy w tej klasie, czterostronnego systemu barwnego podświetlenia Ambilight, który może śledzić zarówno treści wideo jak i audio i to także przy sygnale 4K Ultra HD z HDR co jest bardzo dużym wyczynem dla procesora. System ten, nie jest jednak tylko zabawką ale pozwala też w komfortowych warunkach dla naszego wzroku oglądać filmy i seriale nocą dzięki odpowiedniej barwie podświetlenia, którą można ustawić a nawet fachowo skalibrować dzięki odpowiednim trybom w samym telewizorze. Systemu Ambilight działającego w takiej formie nie zastąpicie tanimi lub drogimi zamiennikami np. firmy HUE czy IKEA. Są to tylko namiastki, które mogą próbować naśladować ten unikalny element. Nie będą one bowiem poprawnie działać z sygnałem 4K Ultra HD z HDR np. Dolby Vision.

EISA Award Philips 55OLED806

Na osobny akapit zasługuje też szybko działający system multimedialny Android TV dzięki nowoczesnemu odświeżonemu procesorowi. Do dyspozycji dostajemy praktycznie wszystkie najpopularniejsze aplikacje wideo oraz szereg innych dodatków jak obsługa gier w chmurze czy odtwarzacze multimedialne np. KODI. Tego konkurencja z innymi systemami nie oferuje!

Czy ten telewizor ma wady? Właściwie trudno je wskazać po wszystkich tegorocznych poprawkach związanych z tematem grania czy płynności ruchu. Jedyna, która przychodzi mi na myśl to chyba tylko nieco za wysoka cena w momencie debiutu rynkowego, która jednak będzie spadać. Będzie to też doskonały kąsek w listopadowych wyprzedażach, które właśnie się zbliżają.

philips_oled_805_855_865_testuj_ambilightSprzęt do testów dostarczyła firma Philips


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

magicLinks_2_1

Możecie również u nas przeczytać:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(73749)

3.9 18 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

9
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

36 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Radosław
Radosław
1 rok temu

Nie wiem jakie sa Wasze odczucia, kupiłem parę miesięcy temu Philipsa z serii 856 …totalna porażka,,,wielkie rozczarowanie…5 letni LG Oled mial lepszy obraz niz tutaj w 4k…na streamingach jest w miarę ale programy na cyfrze to az przykro patrzec…przestrzegam przed zakupem…na tym telewizorze jest widoczna kaszka..szczegolnie w ciemniejszych kolorach…kalibracja nic nie pomogla w sumie..do sprzedania…

Rob
Rob
2 lat temu

porównywałem w sklepie dwa modele OLED od LG i Philips, sygnał z t. naziemnej. Było widać wyraźną różnicę w głębi ostrości. Czy faktycznie LG jest tak słabe jak twierdził sprzedawca, próbując przekonać do 856? Twierdził, ze sam ma C1 i zamierza się go pozbyć. Zastanawiam się na OLED Panasonica ale sprzedawca mocno odradzał i padło stwierdzenie, że przez Smart TV P. się kończy, co by się potwierdzało, bo nie był dostępny żaden z wyższych modeli. Czy ktoś ma wiedzę?

Krystian
Krystian
2 lat temu
Reply to  Rob

Właśnie się zastanawiam nad a80j Sony i ten Philips też minimalnie biorę pod uwagę LG ale brak DTS a za tą kasę już jednak wszystko bym chciał mieć. Chyba wezmę 856

Krystian
Krystian
2 lat temu

Witam co myślicie SONY 65 A80J CZY PHILIPS 65OLED856 testy jasności hdr na korzyść philips ale nadal się zastanawiam tv głównie netflix i ps5

Krystian
Krystian
2 lat temu
Reply to  Krystian

LG C1 odpada brak DTS jak coś pozdrawiam

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Czym tak na prawdę modele 806/856 różnią się od 706 ? Znalazłem że ambilght jest w 706 trójstronny, i pilot jest prostrzy. A jak pozostałe funkcje ?

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu
Reply to  Andrzej

3 rzeczy sie roznia :pilot ,806 jest juz bardzo dobrze zkalibrowany ,4 strony AL w 806
Pozatym to te same tv

Pope
Pope
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

Trochę mijasz się z prawdą kolego. Rozmawiałem z gościem z Philipsa bo miałem podobne wrażenie, a różnica cenowa jest zauważalna. 806 przede wszystkim ma JAŚNIEJSZĄ MATRYCĘ! Pod kątem jasności z moim obserwacji na stojących obok siebie 706, C1 i 806 jasność HDR układa się dokładnie tak jak wymieniłem, licząc od najciemniejszego do najjaśniejszego 😉

Jan
Jan
2 lat temu

Co będzie lepszym wyborem ten Philips OLED 805 czy LG OLED C1 ?

Adrian
Adrian
2 lat temu
Reply to  Jan

805? Nie 806? Od 805 lepszy jest C1 oczywiście – szczególnie jeśli planujesz grać na PC lub nowych konsolkach..

Pati
Pati
2 lat temu
Reply to  Adrian

A jeżeli samemu jest się graczem, zaś reszta domowników (choć najczęściej to po prostu jeden domownik) głównie ogląda filmy i seriale? Jeżeli C1 (65″) nie będzie fajnie przeceniony, to nie wiem, czy nie lepiej trochę dopłacić do Philipsa 806 – koreański model nie ma nie wiadomo jakiej przewagi, a nawet powiem, że coraz to bardziej wydaje mi się przehajpowanym produktem przez ludzi, którym udało się go kupić za circa 5800 zł lub/i trafili fartem na panel WBE; bez promocji już tak świetnie nie wypada, a bądź co bądź, 806 ma mimo wszystko dobrze wykonany 4-stronny system ambilight, trochę lepsze głośniki,… Czytaj więcej »

Anonimw
Anonimw
2 lat temu

a co z problemami z dolby vision nadal wystepuja?

mac
mac
2 lat temu

Jak zwykle rewelacyjny, profesjonalny test. Jedna mała uwaga, zakładka “pobierz wyniki pełnej kalibracji” powinna być bardziej widoczna, (może na kolorowo z dopiskiem – poniżej wyniki pełnej kalibracji), bo wiele czytelników jej nie zauważa, a tam jest wiele danych z pomiarów.

ardi
ardi
2 lat temu

Dodajcie proszę test portu RJ-45 czy jest to zwykła 100 czy może 1000 oraz możliwość podłączenia zewnętrznego adaptera USB 3.0<> GigabitEthernet. Dla mnie stosowane 100 w rj-45 to nie porozumienie i powinien to być minimum Gigabit Ethernet.

W pilocie brakuje mi klawiatury qwert, która była dostępna w wcześniejszych modelach i często z tego korzystałem.

Jak seria 806/856 ma się do serii 936/986, szczególnie w kwestii sprzętu i matrycy (głośników nie biorę pod uwagę).

Last edited 2 lat temu by ardi
Norbert
Norbert
2 lat temu
Reply to  ardi

Pilot qwerty nie jest tu niezbędny, bo wszystko można wybrać głosowo – nawet zmianę źródła.

Last edited 2 lat temu by Norbert
ardi
ardi
2 lat temu
Reply to  Norbert

Czyli pilot na BT? Posiada wbudowany mikrofon czy trzeba odpowiednio głośno aby mikrofon w TV złapał?

Last edited 2 lat temu by ardi
Norbert
Norbert
2 lat temu
Reply to  ardi

Pilot ma wbudowany mikrofon i działa on bardzo dobrze. Komendami można zrobić niemal wszystko.

Maciej
2 lat temu
Reply to  ardi

Polecam pilot z apki google home oraz google tv (w obu jest opcja pilota). Dzięki temu jest obsługa głosowa + gdy trzeba coś wpisać masz klawiaturę w smartfonie, którą wprowadzasz co potrzebujesz.

Norbert
Norbert
2 lat temu

Czym się różni model 705 od testowanego modelu poza czterostronnym ambilight i funkcjami związanymi z konsolą, której ja nie używałam?

Tomi
Tomi
2 lat temu

Fajny test, ale jestem posiadaczem tego modelu w wersji 65Oled856 i u mnie to opcja Perfect Natural Motion najbardziej wpływa na sygnał z tunera sat i jak i z TV, czyli obraz wysyłany w 50Hz lub 60Hz. Czy w związku z tym ta funkcja jak i Perfect Clear Motion nie działają trochę inaczej ?
I jeszcze jedno pytanko, gdzie na stronie Philipsa można znaleźć aktualizację oprogramowania ? Wg mnie dla tego modelu nie ma nic, ale może ja nie umiem szukać…

Adrian
Adrian
2 lat temu
Reply to  Tomi

Software pobiera Ci się automatycznie przez TV.

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

a test flagowego LCD Sony 4K będzie w tym roku wgl ?? ;-/ czy po raz pierwszy NIE..?

Grigor
Grigor
2 lat temu

Z tymi telewizorami OLED wszystko fajnie, ale przez te ględzenie o wypaleniach w internecie to aż strach mam kupić taki telewizor. Tym bardziej że oglądam kanały telewizyjne.

Marek
Marek
2 lat temu
Reply to  Grigor

Strach to oglądać obraz na LCD nie bój chłopie.

wojtekslu
wojtekslu
2 lat temu

A test C1 będzie ?

Jelmit
Jelmit
2 lat temu

Fajne podsumowanie na końcu (w formie tego wykresu). Dla mnei dobry telewizor powinien przede wszystkim zapewniać świetne doznania podczas filmów i seriali, na drugim miejscu stawiam gry. Dlatego dla mnie to bardzo dobry model 🙂

Bodzio
2 lat temu

Czemu nie robią większych modeli , ponad 70″ ….
65″ dla mnie jest za mały. Szukam czegoś co zastąpi mojego 65″ Samsunga…

Maciej
Maciej
2 lat temu
Reply to  Bodzio

Czy będzie test sony zj9 z serii master??

wojtekslu
wojtekslu
2 lat temu

A test C1?

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

i test XJ95. będzie?

Tomek
Tomek
2 lat temu

I jak z ta recka?

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  Tomek

..bo za 4 godziny sie kończy na 100% ten tydzień ;p

Tomek
Tomek
2 lat temu
Reply to  Mariusz

Hahaha

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  Tomek

zdążyli, zdążyli 😉 tuż przed północą, brawo! ;-D;D

Michał
Michał
2 lat temu
Reply to  Bodzio

no jak nie, jest 77′ – lub lada moment wejdzie.

36
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x