Home Testy Telewizory LCD Sony Sony XE9005 (KD-55XE9005) TEST Android TV 2017 4K z HDR
Sony XE9005 (KD-55XE9005) TEST Android TV 2017 4K z HDR

Sony XE9005 (KD-55XE9005) TEST Android TV 2017 4K z HDR

123.95K
884

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Rodzaj palety barw Wynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI 95%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 2020 74%
Specjalizowane podświetlenie telewizora diodami PFS LED.

Sony XE9005 wykorzystuje technologię, którą sam nazywa “Triluminos”. Zapewnia ona lepsze pokrycie szerokiej palety barw. Rozwiązanie sprowadza się w praktyce do zastosowania diod pokrytych luminoforem PFS, znanych także z modelu XD93. Dzięki niemu, ekran pozwala pokazać aż 95% barw, których obecnie mógłby użyć reżyser w swoim filmie.

Ustawienia fabryczne

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,5 maksymalna 4,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,6 maksymalna 3,1
Średnia deltaE palety szarości 1,9 maksymalna 5,2

W fabrycznym trybie Kino Pro telewizor całkiem dobrze radził sobie z oddawaniem zarówno barw jak i stopni jasności, w zetknięciu z materiałem o szerokiej palecie kolorów i HDR. Były jednak obecne drobne niedociągnięcia. Przede wszystkim jasność obrazu była nieco zawyżona. Przypominam, że HDR zapewnia znacznie wyższe stopnie jasności, ale tylko lokalnie, w niektórych miejscach. Niektóre barwy były nieco zbyt mało nasycone, a inne wręcz przeciwnie. Wygląda na to, że oddanie kolorów nie zostało zupełnie okiełznane przez producenta. Nie mówimy tu jednak o dużych przekłamaniach, raczej są to subtelniejsze rzeczy, które można odszukać w dobrze znanych scenach z filmów. Tak czy inaczej treść HDR wyglądała satysfakcjonująco. Opisane mankamenty naprawdę nie burzyły piękna nowej jakości filmów.

Po kalibracji Ultra HD

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,1 maksymalna 5,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 2,4
Średnia deltaE palety szarości 0,8 maksymalna 3,9

Choć w Sony XE9005 nie da się zapisać osobnej kalibracji do treści Ultra HD/HDR, na tym samym trybie na którym wykonałem kalibrację Full HD/SDR, to nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć innego profilu i przełączać między nimi pilotem. W ten sposób udało się ukształtować prawie idealnie krzywą jasności, więc stopnie jasności odwzorowywane były dokładnie tak jak chciał reżyser. Podobnie z barwami – poprawiła się dokładność oddania, choć niektóre barwy czerwieni nadal pozostały wzmocnione. Niektóre, najbardziej nasycone, odcienie zieleni i czerwieni są także nieco mniej “żywe” przez brakujące 5% pokrycia, ale tego raczej ciężko będzie się nam dopatrzeć nie posiadając drugiego ekranu obok.

Wartym odnotowania jest też fakt, że domyślnie (w trybie Kino Pro) telewizor wyświetla odcienie i detale w bielach powyżej jasności, którą jest w stanie fizycznie osiągnąć. Są one kompresowane, tzn. nadawana jest im nieco niższa jasność, ale dzięki temu nie zlewają się w plamę. W Sony XE9005 możemy wpływać na to zachowanie zwiększając suwak kontrast (domyślnie 90). Gdy zejdziemy niżej zobaczymy więcej detali w bielach, jednak będą one nieco ciemniejsze. Gdy ustawimy wyżej to rozjaśnimy sztucznie cały obraz powodując większą utratę przejść tonalnych. Bardzo dobrze, że pojawiła się taka opcja. Można z nią trochę “pokombinować”, ale raczej sugerowałbym trzymać się wartości około 90.

(123953)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(884)

 1. Dnia 11.02.2019 o 20:45, hymmen napisał:

  Działa, ale u mnie niestety nie przełącza na automatyczne maksymalne podświetlenie.

  U mnie tak samo nie przełącza na maksymalne podświetlenie. Poza tym płynność ruchu jak dla mnie też skopana, odnosze wrażenie że na android 6 było lepiej w kwesti ruchu. No niestety sony mnie rozczarowało.

 2. Jaki dżwięk idzie z tv  na wyjcie optyczne mój soundbar nie pokazuje info o tym 

 3. Witam

  Korzystam z tunera sat wbudowanego w ten TV a kanały kodowane są dekodowane przez moduł HD+.

  Niestety od tego roku kanał RTL UHD zaczął korzystać z HDR, który w moim przypadku jest bardzo ciemny mimo maksymalnego podświetlania. 

  W opcjach ustawienia ekranu nie mam możliwości wyłączenia trybu HDR tak jak jest to dla urządzeń podłączonych za pomocą HDMI.

  Czy ktoś może jednak zna jakiś sposób jak to wyłączyć?

 4. Czyli lepiej nieaktualizowac. Na 7 juz mnie denerwuje ciemny obraz w hdr, a jak ma byc jeszcze ciemniejszy to ja dziekuje. Dadatkowo uplynnianie niedziała w aplikacji kodi w filmach z czarnymi pasami. Żałuję że grubą kase wydałem na ten tv. Skusiła mnie podświetlana matryca od tyłu bo mam uraz do krawędziowego podświetlania. Ale widzę że samsung powraca z tylnym podświetleniem w nowych modelach tv.   Sony to niech sie zajmie juz tylko konsolami bo nawet tv potrafia spieprzyć :)

 5. Tv podłączony światłowodem (spdif) do ampli - i nie mam dźwięku przestrzennego (dolby), wcześniej był dekoder vectry na tym samym wejściu i dźwięk ok. Próbowałem w soniaku wszystkich ustawień, doopa. Oglądam m.in. z netfliksa i hbo go.
  Ktoś coś podpowie?

 6. hmm, połowicznie problem rozwiązałem.
  Netflix - trzeba było w ustawieniach filmu przestawić na 5.1. Teraz wszystkie filmy "łapią" już DD.
  HBO - nadal stereo, bo w filmach nie mam innej opcji. Dlaczego? Nadmienię, że to jest mój pierwszy kontakt z tą platformą, mam dostęp od kilku dni.

 7. HBO GO nie ma dźwięku 5.1 o ile się orientuję. Tylko DD 2.0

 8. No i wszystko jasne. Dzięki.
  W tej sytuacji obejrzę na HBO co chciałem i zrezygnuję z abonamentu.

 9. Co prawda takie zdjęcia można traktować jedynie jako poglądowe, ale może kogoś zainteresuje takie porównanie;)
  Pierwsze to tv z tego wątku (tryb kino pro, ekspert1, jasność 25, reszta jak fabryka dała), a drugie obraz z projektora HW65 (ekran szary gain 0,9) skalibrowanego przez Wiadomo_Kogo ;) W aparacie balans bieli "słońce".

  Wydaje mi się, że z tv sony nie ma dramatu, a nawet jest dobrze pod względem neutralności obrazu w porównaniu z profesjonalnie skalibrowanym projem na 6500K.

  A przy okazji, może ktoś wie, jaka jest różnica (w Kelvinach) między trybem ekspert1 a ekspert2, bo moje oczy jej nie widzą...
   

  słońce tv eksp1 gm2.JPG

  słońce proj kalibr.JPG

 10. Aplikacje systemowe oraz pobrane - które warto ubić (zatrzymać lub wyłączyć), a które odinstalować?

  Ubiłem m.in. sambę, samouczki, synchro kalendarza i kontaktów google. Na Netfliksie UHD jest płynniej, procesor nie jest zajęty bzdetami w tle. Czego jeszcze można się pozbyć?