Home Testy Telewizory LCD TCL TCL QLED X9006 (Xess X2) | TEST | Flagowy telewizor Ultra HD marki TCL
TCL QLED X9006 (Xess X2) | TEST | Flagowy telewizor Ultra HD marki TCL

TCL QLED X9006 (Xess X2) | TEST | Flagowy telewizor Ultra HD marki TCL

58.37K
0

Słowem wstępu

Firmy TCL nie muszę już chyba przedstawiać po raz kolejny. Ten chiński gracz wkroczył już na dobre na nasz rodzimy rynek a w ofercie posiada kilka interesujących modeli wyświetlaczy w różnych półkach cenowych. Zalicza się do nich chociażby C70 (U55C7006), który mieliśmy przyjemność testować już na naszym portalu. Niedługo później, bo na targach IFA 2017, zapowiedziany został flagowiec, o nazwie kodowej X2. Zapowiedzi były dosyć mocne – kwantowe kropki i wydajne podświetlenie, mające zapewnić około 700 nitów jasności w trybie HDR. Telewizor ten trafił do naszej redakcji na profesjonalny test. Finalnym oznaczeniem modelu jest w prawdzie X9006, jednak znajdziemy także etykiety “Xess X2”. Przekonajmy się jak dobry telewizor potrafi stworzyć TCL w bardzo rozsądnym budżecie między 4499 a 5999zł !



Wygląd

Za sam design i wykonanie telewizorowi na pewno należałaby się szkolna szóstka, jednak do tego przyzwyczaił nas już producent w modelu C70. Wbrew obiegowej opinii o niskiej jakości produktów chińskich, TCL stosuje wysokiej jakości materiały. Dominuje tu aluminium, które jest bardzo dobrze obrobione, a całość idealnie spasowana.

Bryła telewizora kojarzy mi się z wyświetlaczem OLED. Mamy bowiem charakterystycznie wąski ekran w górnej części, który rozszerza się od mniej więcej połowy wysokości telewizora, by ukryć w tym miejscu wszystkie układy scalone.

W dolnej części telewizora umieszczono całkiem pokaźne głośniki. W zasadzie jest to zintegrowany z wyświetlaczem soundbar.

Mówiąc o dobrze dopracowanych detalach, warto byłoby pokazać tu chociażby krawędzie telewizora.

 

Badana cecha Wartość
Wymiary ekranu (bez podstawy) 146,2 × 84,2 × 58 cm
Wymiary kartonu 164 × 108 × 23 cm
Odcisk stopy (minimalne wymiary stolika) około 70% szer ekranu
Waga (bez podstawy) ok. 23kg
Otwory do montażu na ścianie VESA 600 × 200


Złącza i Akcesoria

Wszystkie złącza zostały tym razem umieszczone z boku telewizora i co najciekawsze mowa tu o prawym boku (stojąc przodem do TV). Jest to rzadsze rozwiązanie, no ale ostatecznie nie ma raczej znaczenia. Ilość gniazd jest raczej typowa. Są dwa porty USB (jedne 3.0) i trzy HDMI (wszystkie w standardzie 2.0a). Z typowych gniazd znajdziemy także LAN (RJ45), optyczne wyjście dźwiękowe (Toslink), złącze słuchawkowe, a także wejście multi AV. Służy ono do podłączenia starych, analogowych kabli, za pomocą adaptera. Jest jedno gniazdo do anteny naziemnej i jedno do satelitarnej. Wystarczy, skoro telewizor i tak nie posiada funkcji nagrywania.

Podstawowy pilot niestety aluminiowy już nie jest, ale nadrabia designem. Jego smukłe wykonanie jest bardzo nowoczesne i wygodne w użytkowaniu. Do urządzenia dołączony został też dodatkowy pilot multimedialny ułatwiający korzystanie (np.głosowo) z systemu Android TV. Wykonano go tym razem z metalu, więc dużo lepiej pasuje do telewizora. Posiada on także wbudowany akcelerometr, pozwalający sterować wskaźnikiem myszy na ekranie ruchami nadgarstka! To arcy-ciekawe rozwiązanie stosowane było do tej pory tylko przez LG w pilotach magic remote.

 



Testy syntetyczne

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 65″
Typ matrycy LCD z podświetleniem edge LED i technologią Quantum Dots, typ VA
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 60Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 2 600:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 13 000:1
  • max: 36 000:1
  • min: 4 500:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 330 cd/m2 (pełny ekran), HDR: 670 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran półmatowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 1,2
  • maks. dE: 2,6
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 435cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 31ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
  • 31ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
  • 31ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak (2160p60)
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)


Matryca, zalecane ustawienia

TCL Xess X2 posiada matrycę o trochę niecodziennych parametrach. Jest to panel podświetlony krawędziowo (diody rozmieszczono w poziomie), wykorzystujący folię z kwantowymi kropkami, w celu uzyskania bogatszej palety barw (koniecznej w filmach Ultra HD). Matryca jest typu VA, a jej struktura pod mikroskopem wygląda typowo. Telewizor cechuje się jednak tylko 60Hz odświeżaniem, co jest raczej niespotykane we flagowych modelach. Musimy jednak wziąć pod uwagę to, że X9006 nie ma ceny jak typowe flagowce, pomimo, że reprezentuje najwyższy segment firmy TCL na ten moment.

Zalecane ustawienia

Układ menu ustawień telewizora jest dosyć przejrzysty. Do dyspozycji mamy następujące tryby obrazu:

  • Standard
  • Dynamiczny
  • Naturalne
  • Stadion
  • Film

Sugerowanym wyborem jest oczywiście „Film”, jeśli nie zamierzamy dokonywać żadnych regulacji. To właśnie ten tryb ustawiony jest w myśl poprawnej reprodukcji obrazu (tak jak widział reżyser). W każdym z trybów warto upewnić się, że nie jest włączona funkcja overscan, obcinająca brzegi obrazu. Koniecznie należy też wyłączyć funkcję “MPEG NR” znajdującą się w zakładce “zaawansowane”. Ta może powodować utratę ostrości obrazu.



Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,9 maksymalna 4,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,5 maksymalna 2,5
Średnia deltaE palety szarości 1,1 maksymalna 1,8

Profesjonalna kalibracja TCL X9006

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,1 maksymalna 3,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,2 maksymalna 2,6
Średnia deltaE palety szarości 0,5 maksymalna 1,3

Po raz kolejny tryb „Film” w telewizorze TCL zachwyca niemalże idealnie dopracowaną charakterystyką obrazu. Tak naprawdę poza jakimiś małymi górkami i dołkami charakterystyki jasności nie było co zmieniać. Ciekawe jak będą wyglądały inne egzemplarze tego samego modelu. W przypadku tego konkretnego zmiany po kalibracji były bardzo subtelne. Być może obraz stał się nieco żywszy, bo wzrosło nasycenie żółci i czerwieni.

Zamów kalibrację swojego TV/projekora
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 



Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Po zaaplikowaniu zalecanych ustawień (opisanych we wstępie), X9006 może pochwalić się bardzo dobrą obróbką obrazu. Wyłączenie redukcji szumów, oraz innych zbędnych „dopalaczy” sprawiło, że obraz trafiał na ekran praktycznie w takiej formie, w jakiej został wypalony na płycie, tudzież nadany w telewizji. Bez jakichkolwiek zmian. Po ustawieniu suwaka ostrości na pozycję „0” (domyślne ustawienie) nie miało też miejsca jakiekolwiek uwypuklanie krawędzi. Jeżeli jednak planujemy oglądać głównie materiały poddane mocnej kompresji, na przykład z telewizji, to możemy sobie pozwolić na nieznaczne podniesienie suwaka „ostrość”..

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.



Kontrast i Czerń

Tutaj sterujemy funkcją wygaszania lokalnego.

Choć wynik natywnej czerni (zmierzonej bez udziału systemów wspomagających) nie powala na kolana (wynosi około 2 600:1), to należy pamiętać, że TCL Xess X2 wyposażony został w system lokalnego wygaszania, który pozwala miejscowo przyciemniać obraz, by uzyskać głębszą czerń. Telewizor posiada jednak podświetlenie krawędziowe, z diodami w poziomie, co nie daje zbyt dużego potencjału do działania lokalnego wygaszania. Zobaczmy więc jak wypadnie w sekwencji testowej.

Scena
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru (dla poszczególnych ustawień)
Lokalne ściemnienie: WYŁĄCZ Lokalne ściemnienie: WŁACZ
Scena testowa kontrastu nr. 1 Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 4 800:1 36 000:1
scena2.jpg Czerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania 3 850:1 4 500:1
scena3.jpg Pas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora 4 950:1 4 800:1
scena4.jpg Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 4 800:1 6 400:1

Wyniki X9006 być może nie powalają, niemniej są na przyzwoitym poziomie. Telewizor na pewno nie będzie rozczarowujący pod względem kontrastu, o ile oczywiście nie zaczniemy go porównywać z telewizorem OLED, czy LCD z technologia Direct LED, tylko ponownie, nie mówimy teraz o produktach z tego samego przedziału cenowego. Dodatkową cechą, która powoduje, że czerń wydaje się czarna jest agresywny algorytm przyciemniania całego obrazu. Gdy telewizor widzi, że wyświetlana scena posiada dużo czerni, to mocno przygasza podświetlenie. Oszukuje to wzrok bardo skutecznie, jednak ciężko mi popierać takie rozwiązania, bo czasem obraz wydaje się po prostu za ciemny.



Równomierność ekranu

Jednorodność obrazu była na przeciętnym poziomie. Poza typowymi spadkami jasności na brzegach, dało się zaobserwować pewne różnice odcienia bieli.

Rozkład jasności wypadł typowo, jak dla telewizora LCD. Najciemniejszy był dół ekranu.

-22% -10% -5% -5% -15%
-9% -6% 0% -2% -13%
-18% -5% ref. -1% -15%
-23% -9% -4% -7% -19%
-28% -17% -12% -15% -26%


Obsługa Ultra HD / 4K

Pod względem wsparcia dla Ultra HD, TCL ma dobrze dopracowane produkty. Telewizor przyjmuje sygnał w pełnej specyfikacji przez wszystkie złącza HDMI. Nie potrzebna jest żadna dodatkowa konfiguracja – wszystko działa od razu po wyjęciu z pudełka. X9006 wspiera także HDR w formacie HLG bezpośrednio z wbudowanego tunera:

TCL nie zdecydował się w chwili obecnej na wsparcie technologii Dolby Vision, lub HDR10+, zatem cieszyć się możemy bazowym standardem HDR10 (który jak pewnie wiecie z naszych innych artykułów, jest już 90% sukcesu). Zobaczymy co przyniesie przyszłość w tej materii. Nie działał niestety też HDR z YouTube. Widocznie brakuje kodeka VP9 level 2. Być może TV dostanie kiedyś aktualizację. Na razie pozostaje cieszyć się samą rozdzielczością 4K.

Cecha Wynik
Certyfikat Ultra HD Premium NIE
Pokrycie szerokie palety barw DCI / Rec 2020 95% / 75%
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 TAK
Wsparcie dla Dolby Vision NIE
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC TAK
Obsługa YouTube w 4K TAK (bez HDR)
Kompatybilność z HDCP 2.2 TAK
Obsługa Ultra HD z wbudowanych tunerów TAK


Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Wynik pomiaru
hdr1 Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2 420 cd/m2
hdr2 Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność 370 cd/m2
hdr3 Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie 310 cd/m2
hdr4 Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR 640 cd/m2
hdr5.jpg Plansza “L20”. Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance 670 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Podczas odtwarzania treści HDR na X9006 widać, że efekt jest. Da się go odczuć szczególnie w scenach z dużą ilością czerni, która przeplata się z jaskrawymi elementami. Wtedy telewizor jest w stanie wygasić część obrazu i skierować światło tam gdzie jest potrzebne. W pozostałych, mocniej mieszanych ujęciach, Xess X2 zdecydowanie preferuje ograniczyć siłę podświetlenia, by zachować lepszą czerń. Z tego względu wrażenie niespotykanego dotychczas obrazu nie jest zawsze tak oczywiste, co nie zmienia faktu, że obraz z płyty Ultra HD Blu-ray, czy z Netflixa wygląda nadal rewelacyjnie. Po flagowcu może i można by oczekiwać wyższej sprawności, jednak po raz kolejny zaznaczę, że cena telewizora nie równa się z innymi high-endowymi wyświetlaczami.

O dopracowaniu telewizora świadczy także to, że robi on użytek ze statycznych metadanych filmów. Konkretnie flagi MDML, informującej o maksymalnej luminacji monitora referencyjnego na którym obrabiany był film. W momencie gdy był to np. Dolby Pulsar, to można spodziewać się zróżnicowanych odcieni kolorów w tak wysokich jasnościach jak np. 4000 nitów. W takiej sytuacji monitor przyciemni nieco obraz, by zrobić miejsce dla przejść tonalnych.



Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Rodzaj palety barw Wynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI 95%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 2020 75%

Pokrycie reżyserskiej palety barw (DCI) jest bardzo wysokie, dzięki obecności kwantowych kropek. Pomiar sugeruje, że są one podobne do tych stosowanych w wyświetlaczach Samsung QLED, jednak nie identyczne. W związku z tym nieznacznie osłabione są zielenie, ale większość użytecznych barw w filmach powinna dać się odwzorować poprawnie. Pytanie na ile wyświetlacz sobie z tym umie poradzić. Oczywiście rozpoznaje, że obcuje z sygnałem Rec 2020 i odpowiednio mapuje barwy by kolory nie były nazbyt osłabione.

Fabrycznie (tryb Film)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,2 maksymalna 4,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,4 maksymalna 6,9
Średnia deltaE palety szarości 1,9 maksymalna 3,4

Profesjonalna kalibracja

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,1 maksymalna 4,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,5 maksymalna 4,1
Średnia deltaE palety szarości 1,9 maksymalna 4,6

TCL X9006 bardzo dobrze radzi sobie z obsługą ustawień do Ultra HD. Jest to praca podobna do TV Samsung – po wykryciu sygnału UHD telewizor pozostaje w tym samym trybie obrazu (np. wybranym wcześniej “film”), jednak ładują się inne ustawienia. Na całkowicie fabrycznym trybie obraz wygląda fajnie. Jest nasycony i kontrastowy, jednak da się czasem zauważyć to podbicie jasności w średnich tonach, które widać na diagramie. Obraz jest trochę za bardzo krzykliwy. Na szczęście wbudowanymi regulatorami można problem rozwiązać i wyprostować charakterystykę jasności w zasadzie tak jak w najlepszych telewizorach jakie testowałem.

Osłabienia zielonych barw się nie doszukałem podczas oglądania filmu, myślę, że tylko w bardzo specyficznych momentach mogłyby być widoczne.



Odwzorowanie ruchu

TCL X9006 jest wyświetlaczem posiadającym 60Hz matrycę, toteż trudno wymagać od niego, by pokazywał idealnie ostry i wyraźny obraz podczas np. transmisji sportowych. Co innego w przypadku filmów – tutaj może mieć dobrą płynność, ponieważ producent zaimplementował odpowiedni system – “upłynniacz”. Znajdziemy go w menu obrazu i wygląda jak na poniższym zdjęciu.

Polskie tłumaczenia ustawień wyglądają nieco komicznie ;-). Znajdziemy tutaj “redukcję rozmazania” i “redukcję migotania”. Drugi suwak reguluje właśnie płynność w filmach. Przy ustawieniu na “0” możemy spodziewać się kinowego charakteru obrazów – ze skokowym obrazem. Przy ustawieniu “10” uzyskamy tak zwany efekt opery mydlanej, czyli idealnie płynny obraz. Każdy widz może dobrać odpowiednie ustawienie dla siebie, w 10 stopniowej skali. Obecność pierwszego suwaka była dla mnie nieco zagadkowa, ponieważ na 60Hz matrycy nie ma możliwości wykonać interpolacji treści 50fps (sportowej). Zagadka rozwiązała się bardzo szybko – ten suwak po prostu niczego nie zmienia.

Ustawienia Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Dowolne Smużenie: 

bardzo duże

Maksymalna jasność: 

330 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak

Poprawa płynności filmów (24p): 

regulowana pod własny gust

Jak widzimy, na zdjęciu śledzącą kamerą, smużenie jest typowe jak dla 60Hz matrycy. Oczywiście mecze, czy inne dynamiczne treści, prawdopodobnie nie będą aż tak rozmyte jak zdjęcie, ponieważ w tym konkretnym przypadku porusza się ono dosyć szybko (od lewej do prawej krawędzi w 2 sekundy).

W związku z odwzorowaniem ruchu telewizor ma też jeden bug w oprogramowaniu – jeśli tylko przełączymy na chwilę sygnał, to włącza się upłynnianie filmów na maksimum (tak jak byśmy ustawili suwak “redukcja migotania” na 10). Musimy wtedy wejść w menu obrazu, do zakładki związanej z ruchem i ruszyć dowolnym suwakiem w dowolną stronę. Bywa to naprawdę irytujące i liczymy na szybkie rozwiązanie problemu. UPDATE 31.07: W nowszej wersji oprogramowania (aktualnej na 31.07.2018) jest już jeden suwak w menu, ale błąd z samoczynnym włączaniem się upłynniacza pozostał).



Kąty widzenia

Na matrycy VA kąty widzenia nie należą do mocnych stron. Telewizor ten jest przystosowany do oglądania głównie na wprost ekranu. Pod kątem dosyć szybko spada saturacja barw i uwydatniają się detale w ciemnych szarościach co wizualnie zmniejsza obraz.



Granie na konsoli i PC

TCL Xess X2 posiada dedykowany tryb do konsoli, oraz do PC. W zasadzie nie jest to tryb, a ustawienie wewnątrz każdego trybu obrazu.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD tryb “Gra” 31 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR tryb “HDR-Gra” 31 ms
[PC] 4K @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) tryb “Gra” 31 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR tryb “Gra” 31 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR tryb “HDR-Gra” 31 ms
[FILM] 4K + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek tryb “Kino” 114 ms
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie “Komputer”

Input lag telewizora jest na bardzo przyzwoitym poziomie, tylko nieznacznie wychodzącym ponad najbardziej rygorystyczną kategorię. Właściwie nikt nie powinien móc go odczuć, nawet zawodowi gracze. Do konsoli X9006 nadaje się bardzo dobrze.

Nvidia SLINasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.



System i Smart TV

Na przestrzeni ostatniego roku, TCL wykonał krok milowy w kwestii funkcji multimedialnych. Związany jest on z przejściem na platformę Android TV, która dostarcza nieograniczonych możliwości, a także ujednolica interfejs. O platformie było już tak dużo, że pozwolę skrócić sobie opis i zaprezentować jak to dokładnie wygląda na TCL X9006:

Interfejs “Home” jest jak mówiłem jednolity, więc nie różni się niczym od Androida, którego można spotkać w telewizorach Philips, czy Sony. Może poza designem ikon, które każdy ma własne. Mogą być także inne preinstalowane aplikacje. Jeżeli coś się nie pojawi wchodzimy do sklepu i bez problemu doinstalowujemy. Bez problemu działać będzie Netflix, Player, VOD TVP, Showmax, Filmbox Live, Ipla, oraz Onet VoD i WP. Z punktu widzenia polskiego nabywcy brakuje tylko HBO Go (nie ma go jeszcze na Android). Menu jest bardzo szybkie i przejrzyste. Oparto je na kilku poziomach jak rekomendacje, aplikacje czy gry.

Android TV pozwala m.in. też na instalację aplikacji KODI (sklep google play store > Filmy i telewizja), która zapewnia ogromne możliwości multimedialne. Pozwala tworzyć domową bibliotekę filmów i zdjęć, a wraz z dodatkowymi wtyczkami (chociażby kultowa wtyczka “mrknow.pl”) odtwarzać na przykład wideo ze stron takich jak Cda.pl, Polvode.pl, Alekino.tv, Vod.tvpl.pl, Wrzuta.pl czy Filmbox Movie. Tego typu rzeczy są niemożliwe na telewizorach z zamkniętym systemem operacyjnym! TCL X9006 wykorzystuje najnowszy Android (Nougat) 7.0, oparty na następującej platformie sprzętowej:

Jak widzimy, jest to ta sama platforma co w modelu C70. Interfejs dostępny z tunerów telewizyjnych jest jednolity z wyglądem Android’a. Działa płynnie i nie zawiesza dźwięku przy wchodzeniu np. w EPG.



Jakość dźwięku

Wbudowana belka dźwiękowa kryje w sobie głośniki o pokaźnych gabarytach. Łączna moc zestawu audio to 2 x 40W, czyli bardzo dużo jak na telewizor. Dźwięk zdecydowanie nie brzmi jak z telewizora. Jest to po prostu niezłej jakości soundbar, choć nie aż tak dobry jak zewnętrzne sondbary z jeszcze większymi głośnikami niskotonowymi. Do oglądania telewizji z pewnością jednak będzie całkowicie wystarczający.

Test TCL X9006



Podsumowanie i ocena

X9006 to najwyższy model telewizora w ofercie firmy TCL ale w bardzo przystępnej cenie. Błędem jednak byłoby konfrontowanie go z flagowymi telewizorami firm konkurencyjnych. Wyświetlacz kosztuje niecałe 4500zł w rozmiarze 55″, więc innymi słowy jest to wyświetlacz high-end w cenie zwykłego ekranu premium. Jeśli by oceniać jednak same parametry, to okazuje się, że bardziej przystaje do tej właśnie kategorii rynkowej. 60Hz matryca nie jest raczej cechą high-endowych telewizorów, niemniej do oglądania filmów całkowicie wystarczy (nieco gorszą sprawność będzie wykazywać tylko przy np. sporcie). Miłośnicy seansów zadowoleni będą także z maksymalnej jasności na poziomie 670 nitów, dzięki której efekt HDR daje o sobie znać (średnia w filmach jest niższa od tej wartości, ale efekt da się zauważyć). Chwali się też fabryczne oddanie kolorów i możliwości kalibracji. Tu mówię zarówno o wąskiej palecie barw (Full HD) jak i szerokiej palecie (Ultra HD), którą telewizor obsługuje dzięki warstwie kwantowych kropek. Czerń jest satysfakcjonująca, ale lokalne wygaszanie praktycznie nie pomaga tutaj, więc dysponujemy zwykłym kontrastem matryc LCD. Konieczna poprawka musi objąć samoczynne włączanie się upłynniacza, bo w chwili obecnej jest to irytujące.

Na koniec na pewno warto pochwalić wykonanie telewizora. Tak dobrych materiałów raczej próżno szukać u konkurencji w tej półce cenowej. Oczywistą zaletą jest też system Android, dzięki któremu telewizor można wzbogacić o właściwie każdą funkcjonalność, jaką sobie użytkownik wymarzy. TCL dostarcza więc jak widać kolejny bardzo interesujący produkt, który mam nadzieję, zostanie poprawiony w kilku wymienionych kwestiach za pomocą oprogramowania gdyż sprzętowo to naprawdę wysoka półka!

PLUSY

  • Świetne wykonanie, wysokiej jakości materiały
  • Szeroka paleta barw dzięki kwantowym kropkom (95% DCI)
  • Bardzo dobra reprodukcja barw w Full HD i Ultra HD
  • Doskonały telewizor dla graczy!
  • System operacyjny Android TV
  • Aluminiowy pilot wraz ze sterowaniem głosowym
  • Wysokiej jakości dźwięk (soundbar 2 x 40w)
  • Niezły efekt HDR (szczytowo 700 nitów)
  • System upłynniacza do filmów, pomimo 60Hz matrycy
  • Wbudowany tuner satelitarny
  • Cena / jakość !

MINUSY

  • 60Hz matryca – nie najlepsza do oglądania sportu
  • Bug związany z działaniem upłynniacza
  • Kiepskie kąty widzenia (typowe w matrycy VA)

Cena referencyjna: U55X9006: 4 499 zł / U65X9006: 5 999 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma TCL


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(58367)

4 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

17
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x