Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, UHD fan napisał:

Suplement do listy minusów:

- brak wyjścia na subwoofer,

- brak podświetlenia pilota,  

- brak obsługi dynamicznego HDR 10+.

Napisałeś to samo pod testem np. Topowego Samsunga? Ostatni minus tylko można zmienić z "brak HDR 10+" na "brak DV".

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, UHD fan napisał:

Suplement do listy minusów:

- brak wyjścia na subwoofer,

 

Przyznam, że do głowy by mi nie przyszło podłączać suba do telewizora. Taki mocno naciągany ten "-" ;)

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sub + TV to nie jest opcja dla audiofila w dużym salonie. Żaden TV nie emituje niskich tonów. Za to każdy "Kowalski" odbierze pozytywnie szersze pasmo. To znakomite rozwiązanie do sypialni czy gabinetów - Home Office. Także w układzie PC + TV. Znam 3 modele TV z sub out Panas i 2 x Philips. Żaden test nie opisuje tego rozwiązania. Sprawdziłem i takie rozwiązanie sprawdza się.  Chinole już wdrożyli kilka ARC HDMI audio extrector. Wtedy każdy TV z ARC dostaje możliwość współpracy z aktywnym subem. Koszt 63 pln z dostawą do domu.

https://pl.aliexpress.com/item/32873299993.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.64e271ddL7bohn&algo_pvid=0e5177a8-2b39-4b3e-8573-959eb31c3413&algo_expid=0e5177a8-2b39-4b3e-8573-959eb31c3413-14&btsid=0b0a0ad815949817722793936e2800&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

 

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Procesor obrazu Alpha 9 Gen 3, który za pomocą algorytmów głębokiego uczenia ulepszy wyświetlany obraz"

- czy ktoś w sieci to w ogóle testował?

Jeśli ma ktoś model tego telewizora, to proszę powiedzieć jak subiektywnie ta funkcja się spisuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.07.2020 o 17:50, Gmeru napisał:

ok. My mieliśmy różne. Wielkość ma znaczenie. Myślę jednak, że nie aż takie. Ale kto ich tam wie... Nadarzy się gdzieś 65" i 77" to na pewno sprawdzimy. Może przy okazji w brand store lg jak będziemy coś tam robić.

Witam.

Zakupiłem ten TV

20200727-112134

20200727-122623

i podobnie jak zauważyli koledzy na poprzedniej stronie z waszymi pomiarami HDR jest coś nie tak. To nie jest tylko kwestia wyników na Rtings wystarczy sobie porównać te z AV Forums albo od Vincenta z HDTVTest. Czy jesteście pewni Waszych pomiarów? Może wdarła się jakaś anomalia bo nawet jeśli uwzględnić różnice wynikające z lepszej lub gorszej sztuki to nie powinno być aż takich odchyłów.

LG OLED C9 2019 AV FORUMS

Flg11La

LG OLED CX 2020 AV FORUMS

E2OilhW

Oba wyniki pochodzą z wersji 55 calowej a tutaj pomiary Vincenta i C9 w 65 calach oraz CX w 55

LG OLED C9 65 cali 2019 HDTVTest

cyEkt3H

LG OLED CX 55 cali 2020 HDTVTest

6YHVnfo

Czy jest szansa żeby odp. na moje pytanie i nie kasować tego posta?

Z samego TV jestem narazie zadowolony nadmienię że posiadam jeszcze serię z tamtego roku.

Dziękuję i pozdrawiam czytelników HDTVPolska. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe ciekawe informacje o modelach LG OLED 2019/2020 https://www.forbes.com/sites/johnarcher/2020/08/02/lg-confirms-2019-oled-tvs-wont-get-key-gaming-feature/#14f198c75826

Z mojej strony mogę potwierdzić że w LG CX OLED 2020 jest już obecny VRR Premium od AMD i nie trzeba wybierać bo NVIDIA G-Sync też jest.

20200728-123258

A tutaj tłumaczenie całego tekstu:

LG potwierdza, że telewizory OLED 2019 nie otrzymają kluczowych funkcji do gier

Telewizory LG OLED 2020 zyskały ostatnio dzięki aktualizacji oprogramowania układowego kluczową nową funkcję dla gier, której nie mają zestawy OLED marki z 2019 roku: obsługę systemu zmiennej częstotliwości odświeżania AMD FreeSync. Doprowadziło to do wielu spekulacji wśród właścicieli LG OLED 2019 na temat tego, czy obsługa FreeSync może zostać wdrożona również na ich telewizorach. Jednak zespół planowania produktów LG potwierdził mi teraz, że tak się nie stanie.

LG OLED 2019 obsługują system NVIDIA G-Sync VRR, ale potwierdzenie, że nie otrzymają również FreeSync, będzie ciosem dla właścicieli OLED LG 2019, którzy grają na komputerach PC z kartami graficznymi obsługującymi Freesync i / lub z obsługą Freesync Xbox One S / X i nadchodzące konsole Xbox Series X.

W tym miejscu ważne jest, aby pamiętać, że LG ma dumną reputację, prawdopodobnie robiąc więcej, aby zaspokoić potrzeby graczy konsolowych i PC, niż którykolwiek z rywali jego marki telewizyjnej. Na przykład od 2019 roku firma LG zapewnia, że wszystkie cztery porty HDMI w telewizorach OLED obsługują takie funkcje gier, jak NVIDIA / HDMI 2.1 VRR, automatyczne przełączanie trybu niskiego opóźnienia i przesyłanie 4K z prędkością 120 klatek na sekundę.

Dla porównania, nawet w 2020 roku jego rywale telewizyjni albo oferują takie funkcje tylko w jednym lub dwóch modelach w swojej ofercie, albo obsługują je tylko na jednym lub dwóch portach HDMI, a nie na wszystkich czterech.

 

Może się również zdarzyć, że niewiele gier pojawi się na platformach do gier obecnej lub nowej generacji, które mogą poważnie wykorzystać system Freesync VRR. 

Właściciele LG OLED 2019 mogą również czerpać pociechę ze sposobu, w jaki złącza HDMI w swoich zestawach obsługują pełną przepustowość 48 Gb / s standardu HDMI 2.1, podczas gdy telewizory LG 2020 mają 40 Gb / s. Chociaż omawiam w tym osobnym artykule na temat nieoczekiwanej zmiany w podejściu LG do HDMI w 2020 r., Dodatkowe 8 Gb / s jest przydatne tylko do przenoszenia 12-bitowego wideo - w czasie, gdy obecnie nie ma 12-bitowych telewizorów. 

Z oświadczenia LG nie wynika jasno, czy jego OLED 2019 po prostu nie jest w stanie obsłużyć FreeSync VRR, czy też dodanie do nich obsługi FreeSync jest decyzją komercyjną. Wydaje mi się, że właściciele LG OLED 2019 mogą znaleźć iskierkę nadziei w pierwszych trzech słowach tej linii ze stwierdzenia LG: „W tej chwili nie planujemy obsługi tej funkcji w modelach z 2019 roku”. Jednak w przeważającej części muszę powiedzieć, że ton odpowiedzi był dość ostateczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamieniłem sama 65MU8002 na 65CX...więc...obraz to zupełnie inna liga inna bajka...oczy cieszą się z tego co widzą, ale też muszą się przyzwyczaić do specyfiki OLED'a po typowym LCD'ku. Jezu...jaka ulga od cholernego przygaszania/rozjaśniania!

 Kwestia spodziewanej wyższej jakości obrazu w CX to raczej było pewne, ale...

jedno co mnie zadziwia w mojej obecnej nowej konfiguracji sprzętowej...CX + soundbar HW-n950 połączone przez HDMI (ARC) + podłączone bezpośrednio do n950 ATV4K+Shield 2019 Pro - wszystko ruszyło sprawnie od pierwszego "strzała"! To co nie było możliwe i zawsze się sypało (sterowanie / przełączanie przez TV portami HDMI w sounbarze w konfiguracji TV Samsunga z soundbarem Samsunga(!) działa idealnie LG z Samsungiem n950 i pozostałymi urządzeniami!

Niesamowite, ile wcześniej czasu zmarnowałem na różne warianty połączeń i konfiguracji, eksperymentowania Samsunga z Samsungiem, oraz na bezproduktywny kontakt ze wsparciem technicznym Samsunga.

Kurcze, wreszcie obsługuję wszystkie urządzenia jednym pilotem!

Subiektywnie audio z natywnych aplikacji LG gra lepiej niż z natywnych Samsunga!

Kolejna sprawa, teraz mam poczucie, że posiadam "bardziej prawdzie" HDR = Dolby Vision (wraz z komplementarnym audio Dolby Atmos), a nie jakieś wirtualne HDR10+, ściemę Samsunga (współzałożyciela formatu - co jest już całkowicie kuriozalne), które niby jest ale chyba nikt tego nie widział poza nalepką na kartonie i reklamą!

Mam wrażenie oparte na własnych doświadczeniach, że dla bardziej wymagających w Samsungu ciągle czegoś brakuje do pełni szczęścia...

Zapewne CX ma wady, które mnie będą irytować np. brak (wsparcia dla DTS) ale wydaje się, że na 100% nie będą to wady, które występowały i irytowały mnie w starej konfiguracji - Samsung z Samsungiem! LOL!

 

 

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe porównanie TOP'owego modelu Samsunga i LG. OLED vs. QLED  - czyli jak wypada wysoka pułka od Koreańczyków w modelach na 2020 rok

OLED vs QLED 2020 (LG CX vs Samsung Q90T/ Q95T)

oraz porównanie modeli LG C9 i C10

LG CX (2020) vs C9 (2019) OLED TV Comparison

 

 

Może uda się rozkręcić nieco ten temat bo ktoś umieścił go w niefortunnym miejscu i zamiast trafić do działu LG wraz z innymi modelami to wylądował tutaj. 

 

 

Garść zagranicznych testów żeby mieć jakiś punkt odniesienia:

LG CX OLED TV Review od Vincenta z HDTVTest

Review od AV Forums 

LG CX 4K OLED TV Review: The Best TV of 2020?

 

 

LG CX OLED TV Review (2020) – Amazing All-around Performance

Mam nadzieję że komuś przydadzą się te materiały i okażą się pomocne przy podejmowaniu decyzji.

Potraktujcie to jaku suplement uzupełniający test na stonie głównej.

Myślę że Redakcja nie będzie miała mi tego za złe bo jak wiemy ta branża doborze się zna a sam Vincent jest zaprzyjaźniony z HDTVPolska. 

Starałem się zamieszczać najbardziej wartościowe materiały z których będzie jakiś pożytek 

Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji (nie tylko osoby posiadające ten TV lub zainteresowane jego zakupem).

LG CX 4K OLED TV Review – Best Gaming TV in 2020!

LG CX OLED: AMD FreeSync Premium with HDR tested | Radeon (PC) and XBOX One X

 

A tutaj coś dla miłośników dużych ekranów w roli monitora do PC. 

Jeśli jesteście ciekawi jak wypada 48 calowy OLED w grach polecam obejrzeć

LG CX 48-inch 4K OLED TV Review: The best TV for gamers!

 

 

The Ultimate Small TV, Big Gaming Monitor | LG CX 48-Inch 4K OLED

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.08.2020 o 08:11, azgan napisał:

i podobnie jak zauważyli koledzy na poprzedniej stronie z waszymi pomiarami HDR jest coś nie tak. To nie jest tylko kwestia wyników na Rtings wystarczy sobie porównać te z AV Forums albo od Vincenta z HDTVTest. Czy jesteście pewni Waszych pomiarów? Może wdarła się jakaś anomalia bo nawet jeśli uwzględnić różnice wynikające z lepszej lub gorszej sztuki to nie powinno być aż takich odchyłów.

Co Ci się nie zgadza? Już od paru lat odchyły między egzemplarzami OLED w maksymalnej jasności HDR oscylują w okolicach 100 nitów. Oczywiście kluczowe jest to jak pomiar jest przeprowadzony: na planszy L20 czy w rzeczywistej scenie filmowej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zmiana tv już na jakiś dłuższy czas aby starczyl. I boje się troche że ze zbiegiem lat, oled będzie tracił na jakości obrazu. Tv będzie używany pod nowa konsole ps5 a wiadomo statyczne elementy interfejsu mogą się wypalić. Po 3-5h dziennie granie nie więcej. Gdyby nie wypalanie oleda byłby dla mnie idealny, a tak to się waham.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno na całą generację konsol nie wystarczy bo prędzej się wypali. Na 2-3 lata ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne recenzje LG OLED 2020 dla zainteresowanych:

Test 48 calowego OLED'a w roli monitora do PC od Rtings 

LG CX 48” OLED Monitor Review (2020) - The ultimate large format gaming monitor?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na pewno na całą generację konsol nie wystarczy bo prędzej się wypali. Na 2-3 lata ok. 

To słabo. Odpada.
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj mały TIP z mojej strony 

W LG CX po wł. TV za pomocą czerwonego przycisku zasilania na pilocie wyskakuje za każdym razem "belka" z appkami co może być irytujące (mi to przeszkadzało). Gdyby ktoś szukał rozwiązania jak się tego pozbyć 

20200814-202119
 

Wystarczy odznaczyć to co widać na fotce w ustawieniach WebOS

Menu z appkami od teraz będzie pojawiać się już tylko po wywołaniu przyciskiem oznaczonym jako domek na pilocie 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przymierzam się do zakupu tego modelu w rozmiarze 77 cali. Chciałem podpytać o ten model, przeczytałem test, czytałem też testy zagraniczne i mam obawę ponieważ tv jest zdecydowanie słabszy od C9 a zastanawiam się pomiędzy tymi dwoma modelami. Będę wdzięczny za pomoc w podjęciu decyzji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie słabszy bo co? 

Nie uważam zeby był zdecydowanie słabszy od c9( ktory został tylko powystawowy).

Polecam zobaczyć w sklepie lub mieć go fizycznie w domu a mniej czytać w internecie. 

Edytowane przez wincent19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym wypalaniem to też nie ma co przesadzać w drugą stronę.

Vincent z HDTVTest już nie raz sprawdzał jak to wygląda (jeśli znacie dobrze angielski to myślę że powinno to rozwiać część wątpliwości):

OLED 2018 E8 po 6 miesiącach ciągłego oglądania po 20h dziennie 

OLED Burn-In Test: No Screen Burn After 6 Months of Use, 20 Hours A Day

OLED 2019 i 24 godziny grania bez przerwy w Fortnite gdzie jest masa statycznych elementów 

How Game Mode Affects Picture Quality + 24-Hour OLED Burn-In Test with Fortnite

Myślę że CX pod tym względem nie będzie gorszy 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, madhunt3r napisał:

Zastanawiam się nad zmiana tv już na jakiś dłuższy czas aby starczyl. I boje się troche że ze zbiegiem lat, oled będzie tracił na jakości obrazu. Tv będzie używany pod nowa konsole ps5 a wiadomo statyczne elementy interfejsu mogą się wypalić. Po 3-5h dziennie granie nie więcej. Gdyby nie wypalanie oleda byłby dla mnie idealny, a tak to się waham.

Słusznie że się wahasz, ale odpowiedź sobie na pytanie czy będziesz grał non stop w jedną grę? Ja mam OLEDa od 3 lat. Głównie na nim gram, aczkolwiek ostatnio 3-5h tygodniowo z braku czasu. Natomiast są gry w których nabiłem ponad 100h i żadnych wypaleń nie ma. W grach konsolowych singleplayer jest od pewnego czasu trend minimalizacji interfejsu. Sporo takich gier jest na PS4 - HUD można wyłączyć w opcjach (albo dostosować które elementy mają być widoczne) albo interfejs sam się chowa i pokazuje się w określonych momentach gdy faktycznie jest to potrzebne. Myślę że na PS5 będzie podobnie i wydaje mi się, że o ile nie grasz w gry multiplayer przy których siedzi się zdecydowanie więcej niż 100h to nie ma się czego bać.

PS wg testów RTINGS wypalenia pojawiają się na OLEDach obecnej generacji po około 1 tys godzin wyświetlania tego samego statycznego (i w dodatku jaskrawego) obrazu. Tysiąc godzin w jednej grze to dość sporo. Dużo większym zagrożeniem są kanały info. 

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oled pod względem jakości obrazu dla mnie ideał, czernie itp. Ale nie chce mieć za każdym razem kiedy włączam go z tylu głowy aby uważać na coś itp. Wiec niestety wole zwykłego Leda gdzie nic się nie wypali i nie będę musiał na nic uważać. Spokojniejszy wybor.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Rycha napisał:

mam obawę ponieważ tv jest zdecydowanie słabszy od C9 a zastanawiam się pomiędzy tymi dwoma modelami. Będę wdzięczny za pomoc w podjęciu decyzji. 

Nie jest zdecydowanie słabszy. Jest trochę gorszy w pewnych aspektach, trochę lepszy w innych. To jest cały czas ten sam poziom. Jeżeli możesz jeszcze gdzieś kupić nówkę 77 cali C9, nie ze zwrotów ani ekspozycji to śmiało bierz C9, bo pewnie cena sporo niższa. Jeżeli cena porównywalna to kupując CX nie będziesz żałował. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, madhunt3r said:

Gdyby nie wypalanie oleda byłby dla mnie idealny, a tak to się waham.

Lepiej sobie jeszcze poczytaj o vertical banding i odchyłach kolorów i jasności w różnych miejscach matrycy. W zależności jak wrażliwy i jak upierdliwy jesteś, to jest moim zdaniem większy problem niż wypalania.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lepiej sobie jeszcze poczytaj o vertical banding i odchyłach kolorów i jasności w różnych miejscach matrycy. W zależności jak wrażliwy i jak upierdliwy jesteś, to jest moim zdaniem większy problem niż wypalania.

Wiem wszędzie coś tu na oledzie to, a na ledzie banding tez i dse. Jestem wyczulony wiec wybranie tv na lata w tych czasach graniczy z cudem.
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, madhunt3r napisał:

Oled pod względem jakości obrazu dla mnie ideał, czernie itp. Ale nie chce mieć za każdym razem kiedy włączam go z tylu głowy aby uważać na coś itp. Wiec niestety wole zwykłego Leda gdzie nic się nie wypali i nie będę musiał na nic uważać. Spokojniejszy wybor.

Tak, tutaj zależy sporo od psychiki. Są ludzie, którzy obsesyjnie dbają o swoje sprzęty, chuchają i dmuchają. Jeżeli należysz do tej grupy to OLEDa odpuść. Większość zadowolonych użytkowników OLEDów używa ich jak każdego normalnego telewizora nie przejmując się w ogóle co jest oglądane. Jak się zepsuje, wypali w czasie gwarancji to z niej korzystasz, a jak jest już po to zbierasz kasę na nowy i kupujesz. Większość telewizorów żyje teraz 5 lat. Po 5 latach sam będziesz chciał wymienić stary TV, nawet jeśli będzie sprawny bo za grosze kupisz nowszy, większy, lepszy. Teraz w miarę porządnego 55 calowego LCDka można wyrwać za 1500 zł. 5 lat temu to było nie do pomyślenia i ten rozmiar kosztował co najmniej kilka tys.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tu się do końca nie zgodzę. Moim zdaniem OLEDa kupujesz na okres gwarancji, nie na 5 lat i ja z takim nastawieniem to zrobiłem. Z pełną świadomością, że po 2 latach się wypali i będzie zwyczajnie złomem. Przy czym nie wyobrażam sobie go używać go oglądania zwykłej telewizji czy programów informacyjnych. Mogę się też założyć, że połowa sprzedanych OLEDów jest wypalona po 2 latach tylko ludzie tego nie widzą lub im to nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, madhunt3r napisał:

Jestem wyczulony wiec wybranie tv na lata w tych czasach graniczy z cudem.

Jeżeli jesteś mega wymagający, to obawiam się że zakup każdego telewizora to będzie rozczarowanie, bo nie ma idealnych telewizorów w tych czasach - wszystkie mają większe/mniejsze wady. Subiektywnie patrząc OLED ma ich najmniej, w dodatku stosunkowo rzadko przeszkadzają (vertical banding, zafarb muszą być naprawdę spore żebyś je zauważył). Ale te wady są obecne i nikt nie da gwarancji że akurat trafisz idealny egzemplarz ich pozbawiony.

Clouding i blooming występuje w LCD zawsze, nie widziałem jeszcze telewizora LCD bez tych wad - są większe mniejsze, ale zawsze są. Z tego powodu producenci nie przyjmują reklamacji na clouding, nawet jak jest masakrycznie widoczny. OLEDy z dużym bandingiem i zafarbem udaje się w większości przypadków skutecznie zareklamować. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...