Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, efel napisał:

1.5 roku temu (sierpień 2017) kupowałem LG B7. Zaczynały się wtedy spore obniżki cen, ale jeszcze nie wiedzieliśmy jak nisko zejdą ceny. Za swojego 55 calowego B7 zapłaciłem wtedy równe 8 tys. Kupowałem na allegro od sprawdzonego sprzedawcy, bo w sklepach typu Media Markt cena wynosiła około 10.5 tys. Wersja 65 cali kosztowała wtedy 13 tys nawet na allegro, w sklepach bliżej było do 15 tys. Teraz półtora roku później miałbym za tą kwotę jaką dałem 10 cali więcej, lepsze sterowanie głosowe, łagodną gradacje, dynamiczne mapowanie w trybie HDR Gra i Ty piszesz że nie ma żadnego postępu? "Don't think so."

Dlatego porównuje się ceny z końca cyklu życia modelu, a tutaj jest prównywalnie r-2-r. Oled ma zbyt dużą dynamikę cen startując od nastu tysięcy a kończąc na 8 by porównania r-do-r gdzieś w środku tej krzywej miały sens. Bo czasami przesunięcie +- miesiąc zachwieje porównaniem +- tysiąc PLN. Nic nie uzasadnia tak dużej dynamiki cen w przypadku oled. To nie jest produkt żywnościowy a postęp jakościowy w ciągu tego roku jest rząd wielkości mniejszy. Ergo każdy kto kupuje oled w innym czasie niż pod koniec życia danego modelu przepłaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już ZF9 od wczoraj.

HDR robi niesamowite wrażenie. Taka akcja - promienie słońca w serialu i normalnie te promienie Cię rażą jak w realu. Coś niesamowitego, bez porównania do OLEDa. Chociaż na dłuższą metę to nie wiem czy nie będzie przeszkadzało, męczy to oczy.

Jeśli chodzi o czerń to bardzo pozytywne zaskoczenie. Załadowanie czarnej planszy w pokoju ze zgaszonym światłem dawało efekt jakby TV był po prostu wyłączony. Zaintrygowało mnie to, no bo jak ? Zacząłem bawić się ustawieniami i to przez funkcje lokalne wygaszanie. Jak wyłącze, oj wtedy jest szara czerń, ale po włączeniu i ustawieniu na średnie (domyślne ustawienie) jest po prostu czarno. A więc pozytywne zaskoczenie.

Dodatkowo brak jakiegokolwiek cloundingu, bardzo równo podświetlenie, również po wyłączeniu lokalnego wygaszania.

To co trochę mi przeszkadza to blooming, takie rozjaśnienia wokół jaśniejszych obiektów na ciemnym tle. Jest to delikatnie irytujące i psuje wrażenia. Tutaj jednak mogli się trochę bardziej postarać, bo ta poświata jest zbyt intensywna.

Ale to co najbardziej mi przeszkadza, to nie wiem jak to nawet nazwać. Normalnie powiedziałbym, że to właśnie DSE - Dirty Screen Effect, ale plansza szara (tzw. grey uniformity) wygląda wg. mnie wzorowo, sami zobaczcie:

image.thumb.png.0e7a496792fc8ce06a9c995486841966.png

Po raz pierwszy zauważyłem to na serialu Netflix, jak było jasne niebo i kamera się poruszała horyzontalnie to jakiś niejednorodny ruch na niebie zaobserwowałem. Myślałem, że to jakieś słabe kodowanie, ale zacząłem badać sprawę i wg. mnie strasznie to widać w grach. Okazało się, że na jasnych i jednolitych tłach jak jest ruch horyzontalny (panning), np. rozglądam się w grze z lewej strony na prawą lub z prawej na lewą  (np. patrzę się w piasek w AC Origins), co ważne musi być odpowiednie tempo, nie za szybko, nie za wolno, to wtedy widać takie ciemniejsze paski pionowe przy tym ruchu. Oj jak mnie to irytuje. Potem sprawdziłem i jak mocno się przypatrze całkowicie białej planszy to rzeczywiście są takie ciemniejsze pionowe paski, dość regularnie po całej płaszczyźnie, szczególnie to widać jak z boku TV mocno stanę, ale na wprost też. Na zdjęciu tego nie widać, a więc ja nie wiem czy mam jakiś super wzrok i widzę coś czego nie ma czy o co chodzi ?

Czy to normalne w LCD LED na VA ? Wybaczcie pytanie, ale mój ostatni LCD to IPS sprzed 10 lat i nic takiego nie zauważyłem w tamtym egzemplarzu, a więc nie mam do czego porównać. Mi to na tyle przeszkadza, że rozważam zwrot TV (kupowałem przez internet, a więc mam 14 dni).

@conker9Mógłbyś sprawdzić jak to wygląda u Ciebie ? Ten film fajnie ukazuje problem, chociaż w mniejszym stopniu niż zrobisz test w grze wideo na jasnym jednolitym tle. Odap film w appce YouTube na TV (wpisz "dirty screen effect test" w wyszukiwarce), skup się na jednym z ruszającym prostokącików - widzisz ciemne pionowe paski, szczególnie po lewej i prawej stronie ekranu ? Generalnie efekt zabrudzoneg ekranu ?

 

Edytowane przez misiek_to_ja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@misiek_to_ja - gratulację, kupiłeś świetny TV. Opisywany przez ciebie efekt moim zdaniem wynika ze specyfiki FALDa w tym modelu. Ekran podświetlany jest diodami (sto kilkanaście) na powierzchni całego ekranu i prawdopodobnie przesuwanie nie do końca jednolitego tła powodującego wahania jasności poszczególnych diod skutkuje zmianami natężenia podświetlenia, które w punkcie środkowym pomiędzy nimi jest trochę mniejsze, niż być powinno, a co wynika z odległości pomiędzy poszczególnych diodami.

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybko wpadłem do Sony Centre i tam tego zjawiska nie zaobserwowałem. Potem mnie tknęło, że pewnie dlatego, że tam mocno jasne pomieszczenie i podświetlenie na max. Zrobiłem to samo u siebie i teraz rzeczywiście prawie tego nie widać, ale co to za rozwiązanie, jak w przyciemnionym pokoju drażni mnie to. Zaczynam się zastanawiać czy to nie kwestia tej powłoki zwiekszającej kąty widzenia, nawet jak TV jest wyłączony to widać z 2-3m takie pionowe paski na ekranie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ufff, nie tylko ja to zauważyłem, bo już myślałem, że coś ze mną nie tak. Recka na avforums: https://www.avforums.com/review/sony-zf9-kd-65zf9-review.15588

"Those watching lots of sports, such as football, may also notice some light DSE and vertical banding from the backlight and this was also noticeable with scenes within other content with panning over large areas of the same colour. Motion and video processing, on the other hand, was first class as we have come to expect from Sony"

"However, with content such as football with camera pans across a green pitch, which takes up the entire screen, there are also issues with vertical banding caused by the backlight columns. This is faint and subtle so not all viewers will immediately see it, but it is noticeable with fast-moving sports and pans over areas of one colour or hue, such as pitches or blue skies. This is again visible in bright and dark room viewing conditions. We also noted subtle instances of Dirty Screen Effect (DSE) with such content, although it was rarer to see this than the issues with vertical bands."

"Only moving to SDR sports did we feel that DSE and some very slight vertical banding dampen the enthusiasm we had for the ZF9’s SDR performance. If you don’t watch sports content you may still see this with slow pans over consistent colours or backgrounds like skies, but it is very slight and some viewers may never notice it. We are reviewing a retail sample so we imagine this will be consistent for other 65-inch ZF9 samples."

Czyli coś jest na rzeczy. Teraz pytanie czy inne egzemplarze mają to samo, ale duża część osób tego nie zauważa czy też mój egzemplarz jest jakiś walnięty. Ciekawe, że większość recenzji rozpływała się, że nie ma DSE etc. W obecnej formie to chyba ja tego nie zaakceptuje, za bardzo przeszkadza mi to podczas grania.

Tylko co zamiast tego ? Q9FN ma banding/DSE masakryczny i tam trafienie dobrego egzemplarza to cud, do tego ryzyko dead pixeli, ginące detale w czerni. 

Edytowane przez misiek_to_ja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, misiek_to_ja napisał:

Mam już ZF9 od wczoraj.

HDR robi niesamowite wrażenie. Taka akcja - promienie słońca w serialu i normalnie te promienie Cię rażą jak w realu. Coś niesamowitego, bez porównania do OLEDa. Chociaż na dłuższą metę to nie wiem czy nie będzie przeszkadzało, męczy to oczy.

Jeśli chodzi o czerń to bardzo pozytywne zaskoczenie. Załadowanie czarnej planszy w pokoju ze zgaszonym światłem dawało efekt jakby TV był po prostu wyłączony. Zaintrygowało mnie to, no bo jak ? Zacząłem bawić się ustawieniami i to przez funkcje lokalne wygaszanie. Jak wyłącze, oj wtedy jest szara czerń, ale po włączeniu i ustawieniu na średnie (domyślne ustawienie) jest po prostu czarno. A więc pozytywne zaskoczenie.

Dodatkowo brak jakiegokolwiek cloundingu, bardzo równo podświetlenie, również po wyłączeniu lokalnego wygaszania.

To co trochę mi przeszkadza to blooming, takie rozjaśnienia wokół jaśniejszych obiektów na ciemnym tle. Jest to delikatnie irytujące i psuje wrażenia. Tutaj jednak mogli się trochę bardziej postarać, bo ta poświata jest zbyt intensywna.

Ale to co najbardziej mi przeszkadza, to nie wiem jak to nawet nazwać. Normalnie powiedziałbym, że to właśnie DSE - Dirty Screen Effect, ale plansza szara (tzw. grey uniformity) wygląda wg. mnie wzorowo, sami zobaczcie:

image.thumb.png.0e7a496792fc8ce06a9c995486841966.png

Po raz pierwszy zauważyłem to na serialu Netflix, jak było jasne niebo i kamera się poruszała horyzontalnie to jakiś niejednorodny ruch na niebie zaobserwowałem. Myślałem, że to jakieś słabe kodowanie, ale zacząłem badać sprawę i wg. mnie strasznie to widać w grach. Okazało się, że na jasnych i jednolitych tłach jak jest ruch horyzontalny (panning), np. rozglądam się w grze z lewej strony na prawą lub z prawej na lewą  (np. patrzę się w piasek w AC Origins), co ważne musi być odpowiednie tempo, nie za szybko, nie za wolno, to wtedy widać takie ciemniejsze paski pionowe przy tym ruchu. Oj jak mnie to irytuje. Potem sprawdziłem i jak mocno się przypatrze całkowicie białej planszy to rzeczywiście są takie ciemniejsze pionowe paski, dość regularnie po całej płaszczyźnie, szczególnie to widać jak z boku TV mocno stanę, ale na wprost też. Na zdjęciu tego nie widać, a więc ja nie wiem czy mam jakiś super wzrok i widzę coś czego nie ma czy o co chodzi ?

Czy to normalne w LCD LED na VA ? Wybaczcie pytanie, ale mój ostatni LCD to IPS sprzed 10 lat i nic takiego nie zauważyłem w tamtym egzemplarzu, a więc nie mam do czego porównać. Mi to na tyle przeszkadza, że rozważam zwrot TV (kupowałem przez internet, a więc mam 14 dni).

@conker9Mógłbyś sprawdzić jak to wygląda u Ciebie ? Ten film fajnie ukazuje problem, chociaż w mniejszym stopniu niż zrobisz test w grze wideo na jasnym jednolitym tle. Odap film w appce YouTube na TV (wpisz "dirty screen effect test" w wyszukiwarce), skup się na jednym z ruszającym prostokącików - widzisz ciemne pionowe paski, szczególnie po lewej i prawej stronie ekranu ? Generalnie efekt zabrudzoneg ekranu ?

 

Szczerze mówiąc, zauważyłem to dopiero w tym teście na telewizorze, zrobiłem tak jak mówiłeś z tym filmem. Natomiast w normalnym użytkowaniu tego nie zauważam, może wzrok za słaby albo za mało wyczulony jestem ? ;) Niemniej, ja z ZF9 jestem bardzo zadowolony, jak już wcześniej pisałem. Oczywiście, jest blooming, zwłaszcza w pasach na filmach w HDR. W grach jak najbardziej ok, generalnie HDR w tym TV jest BOSKI :) Oglądanie filmów bez pasów (HDR i bez ) nie powoduje żadnych problemów, jak również oglądanie kontentu 4K bez HDR. Do tego mnogość szczegółów i detali powala. I czerń jest naprawdę dobra, wbrew pozorom. Przy filmach z pasami, dobrze działa ustawienie XDR na "medium", minimalizuje znacznie problem bloomingu w HDR. Choć i tak, już przestałem na to zwracać uwagę, i zazwyczaj zostawiam na "high" ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, conker9 napisał:

Szczerze mówiąc, zauważyłem to dopiero w tym teście na telewizorze, zrobiłem tak jak mówiłeś z tym filmem. Natomiast w normalnym użytkowaniu tego nie zauważam, może wzrok za słaby albo za mało wyczulony jestem ? ;) 

 

Dzięki za odpowiedź, czyli z tego wynika, że ten typ tak ma, ale nie każdemu to przeszkadza. Zgaduje, że kolega w gry wideo za bardzo nie bawi się ? Bo wg. mnie tutaj wygląda to najgorzej. W filmach i serialach rzeczywiście jest to niezauważalne, czasami na niebieskim niebie coś widać podczas ruchu. Co ciekawe  wg. mnie banding i DSE jest prawie niezauważalny podczas oglądania meczy (zielona murawa) - muszę mocno wytężyć wzrok, żeby to dostrzec. Ale w grach jest moim zdaniem masakra ? Teraz jak to zobaczyłem to nie mogę się skupić na graniu tylko kątem oka widze cały czas te niedoskonałości ? Cóż potestuje jeszcze kilka dni, może przestanę zwracać na to uwagę. Jak nie, to odstąpie od umowy, nie ma co się męczyć. Trochę szkoda, bo wyrwałem TV w dobrej cenie z 5-letnią gwarancją Sony. I w sumie alternatywy żadnej nie ma na rynku.

Edytowane przez misiek_to_ja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, misiek_to_ja napisał:

Dzięki za odpowiedź, czyli z tego wynika, że ten typ tak ma, ale nie każdemu to przeszkadza. Zgaduje, że kolega w gry wideo za bardzo nie bawi się ? Bo wg. mnie tutaj wygląda to najgorzej. W filmach i serialach rzeczywiście jest to niezauważalne, czasami na niebieskim niebie coś widać podczas ruchu. Co ciekawe  wg. mnie banding i DSE jest prawie niezauważalny podczas oglądania meczy (zielona murawa) - muszę mocno wytężyć wzrok, żeby to dostrzec. Ale w grach jest moim zdaniem masakra ? Teraz jak to zobaczyłem to nie mogę się skupić na graniu tylko kątem oka widze cały czas te niedoskonałości ? Cóż potestuje jeszcze kilka dni, może przestanę zwracać na to uwagę. Jak nie, to odstąpie od umowy, nie ma co się męczyć. Trochę szkoda, bo wyrwałem TV w dobrej cenie z 5-letnią gwarancją Sony. I w sumie alternatywy żadnej nie ma na rynku.

No właśnie gram dość sporo, na PC, ale na monitorze, i na PS4 Pro, choć przyznam szczerze, że na ZF9 jakoś nie bardzo jeszcze grałem, na razie mnie filmy wciągnęły. Ale to się niedługo zmieni, bo mam sporo gier eksluzywnych na Prosiaka do ogrania ;) Przy okazji - rzuć kilka tytułów w których najbardziej to widać Twoim zdaniem ? Z ciekawości sprawdzę.

Edytowane przez conker9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Q9FN 65 cali. Mając na względzie to że długo się zastanawiałem nad wyborem telewizora i bałem się źle wydać nie małe pieniądze a również mając świadomość że takich osób jak ja jest więcej postanowiłem napisać kilka słów na temat tego telewizora. Nie jestem osobą (których jest wiele niestety) która będzie pisać same superlatywy na temat danego sprzętu tylko dlatego że go kupiła "bo moje jest najlepsze i broń boże nie przyznam się że popełniłem błąd". Dodam że jestem w tej dobrej sytuacji że moja żona pracuje w jednym z największych w Polsce (i nie tylko) sklepów ze sprzętem, więc nie mam problemu aby wymienić "po cichu" daną sztukę sprzętu na nową (w razie czego) nie korzystając z gwarancji, jak również gdyby okazało się że ten Samsung jednak z jakiegoś powodu mi nie odpowiada, wymienić np. na Sony. Mam taką możliwość choć wolałbym jej uniknąć bo nie lubię kogoś o coś prosić. Wraz z telewizorem kupiłem amplituner Sony STR-DN1080 i odtwarzacz 4K Sony UBP-X800. Od początku chciałem kupić Qleda ale po naczytaniu się różnych rzeczy na temat tego TV zwątpiłem. Na szczęście ma swój rozum i odrobinę zdrowego rozsądku która podpowiadała mi żeby nie wierzyć we wszystko co piszą niektórzy "znawcy" na tym forum czy ogólnie w intenecie. I co?    I jestem szczęśliwym posiadaczem genialnego telewizora. Wiele złego naczytałem się na temat tego TV i jak się okazuje połowa z tych rzeczy to były bzdury bądź dotyczyły pojedynczych egzemplarzy a druga połowa została najprawdopodobniej naprawiona przez Samsunga nowym softem. Obraz w tym TV jest po prostu niesamowity i bije na głowę wszystko to co do tej pory widziałem. Różnica między wcześniejszymi moimi telewizorami jest kosmiczna i nie do opisania. Po odpaleniu tego telewizora i włączeniu pierwszego filmu z Youtuba w 4K z HDR siedzieliśmy z żoną z otwartymi buziami w milczeniu nie wierząc w to co widzimy. Jakość obrazu, jego szczegółowość, kolory, kontrast i efekt HDR to  po prostu orgazm dla oczu. Gdy w ciemnym pokoju leci reklama którą pewnie wszyscy widzieli - nowego Iphone-a XS gdzie pokazany jest ten telefon na czarnym tle w dłoniach kobiety, masz wrażenie że masz przed sobą czyjeś dłonie z prawdziwym telefonem a nie obraz z TV. Plastyka obrazu to bajka. Gdy odpaliłem jeden ze swoich ulubionych filmów w 4K jakim jest "Oblivion" (Niepamięć) który wielokrotnie już widziałem ze "zwykłego" Blu-ray-a to uwierzcie że miałem łzy szczęścia w oczach. Nawet moja żona która do tej pory nie rozumiała po co wydaję 10.000 zł na telewizor (skoro mamy dobry) powiedziała że to niesamowite jak zmieniają się filmy jakby człowiek oglądał inny film. Podobnie ma się sytuacja z filmami z Netflixa. Obraz miażdży !!!! Nawet na filmach w HD. Wczoraj obejrzałem Interstellar w HD z Netflixa. Obraz przepiękny. Kosmos w końcu jest czarny, i tak, widać gwiazdy, mnóstwo gwiazd !!!! Pasy w filmach czarne jak smoła. Napisy wyświetlają się prawidłowo, sa ostre i nie rozświetlają ekranu jak w Sony zf9. Odpaliłem testy na DSE na Youtubie i ekran jest czyściutki. Gry z PS4 PRO wyglądają obłędnie. I wierzcie mi lub nie ale gdybym nie był zapalonym graczem to i tak nie zamieniłbym tego telewizora na oleda, nigdy w życiu. Przez  ostatnie miesiące spędziłem wiele czasu w salonach z telewizorami i oglądałem wiele materiałów na różnych TV. Ostatnio przez dwa dni w MediaMarkt w Poznaniu chodziłem z odtwarzaczem po sklepie i podłączaliśmy go do różnych TV. Do qleda, do zf9 i do oledów. Nie chcę rozpętywać tutaj burzy i niech osoby które się z czymś nie zgadzają nie komentują moich słów, wychwalając pod niebiosa swoje oledy LG. Piszę ten tekst dla ludzi którzy podobnie jak ja mają dylemat i boją się kupić qleda bo naczytali się bzdur. Tak więc nie zamieniłbym tego TV na oleda, dlaczego ? Bo są za ciemne i żaden oled nie daje tak piorunującego efektu HDR jak ten QLED !!!!! A Sony ZF9 ? Porażka (w porównaniu z Samsungiem). Te same filmy, z tego samego odtwarzacza 4K wyglądały o niebo lepiej na Samsungu. Porównywałem to długo bo pod uwagę brałem tylko te dwa telewizory. Ale jak zobaczyłem blooming Sony, świecące napisy to podziękowałem. Miałem również możliwość zobaczenia ZF9 w ciemnym pomieszczeniu i ....... kupiłem qleda. Bo czarne było czarne tylko w Samsungu. Poza tym Samsung bije na głowę Sonego pod względem kontrastu i to widać na filmach. Dobra czerń w Sony ? Błagam !!! Odpalcie go w ciemnym pomieszczeniu i koniecznie z napisami. Byłem zażenowany i zawiedziony bo od zawsze kupowałem telewizory Sony. Miałem ich już kilka ale obecna ich oferta to żart, biorąc pod uwagę ich ceny. Nawet promotor Sony w Media Markt przyznał mi że gdyby miał wybierać to wolałby QLEDA !!!!!! Co jeszcze mogę napisać. Gdzieś czytałem jak tragiczny jest dźwięk w tym TV. To pierwsza rzecz na jaką zwróciła uwagę moja żona po odpaleniu pierwszego filmu z Youtuba (Norwegia z lotu drona) Nie mogła się nadziwić jaki ładny jest dźwięk i to fakt. Gra naprawdę ładnie w stosunku do tego co słyszałem wcześniej. Dźwięk przypomina taki jakbym miał podłączony soundbar. Dla mnie naprawdę gra super choć nie ma to dla mnie żadnego znaczenia gdyż podpięte mam kino domowe a telewizji praktycznie nie oglądam wcale. Czasami wiadomości na TVN24. Za to bardzo dużo oglądamy filmów i pod tym względem ten TV jest genialny. Mam świadomość że zaraz pojawią się komentarze że jestem nieobiektywny itp. ale tak naprawdę mam to gdzieś. Piszę o swoich odczuciach i wrażeniach i dla ludzi którzy jeszcze się zastanawiają. Local dimming działa o wiele lepiej niż to było na początku. Oglądałem (specjalnie) Grawitację na Netflix. Obraz bajeczny, kosmos czarny i mnóstwo gwiazd. Pokazywany wcześniej filmik już nie ma racji bytu. Tak więc Panowie i Panie naprawdę z czystym sumieniem i szczerze polecam Wam ten telewizor jeśli chcecie się cieszyć bajecznym obrazem w filmach HD i UHD i efektem HDR wywołującym opad szczęki na podłogę !!!! A ja miksuję się z tego forum i wracam do Netflixa. Co do odtwarzacza i amplitunera. Odtwarzacz super zarówno filmy z płyt UHD i z pendrive-a brzytwa a ampli rewelka. Miałem wcześniej Onkyo, później Denona i to jak gra Sony w końcu sprawiło że jestm zadowolony z efektów. To oczywiście kwestia gustu i własnych preferencji i podłączonych głośników. Narka. 

  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Porter11 napisał:

Mam świadomość że zaraz pojawią się komentarze że jestem nieobiektywny

Jesteś nieobiektywny :P

40 minut temu, Porter11 napisał:

Miałem również możliwość zobaczenia ZF9 w ciemnym pomieszczeniu

A oleda? Piszesz że:

40 minut temu, Porter11 napisał:

nie zamieniłbym tego TV na oleda, dlaczego ? Bo są za ciemne i żaden oled nie daje tak piorunującego efektu HDR jak ten QLED

Na jakiej podstawie wyrobiłeś sobie taką opinię? Pytam bez złośliwości, bo w recenzjach na Rtings.com i w shootout'cie to oledy wygrywają z QLEDami w HDRze, mimo niezbitej na papierze wyższej jasności telewizorów LCD. 

Cieszę się że jesteś zadowolony z TV, bo to kawał solidnego sprzętu, ale Twoja opinia jest mocno kontrowersyjna, bo na początku piszesz, że się nie cackasz ze sprzętem jak ma jakieś wady, później piszesz pieśni pochwalne, mówisz że masz naszą opinię gdzieś po czym się żegnasz, a na stwierdzenia typu:

40 minut temu, Porter11 napisał:

Local dimming działa o wiele lepiej niż to było na początku. Oglądałem (specjalnie) Grawitację na Netflix. Obraz bajeczny, kosmos czarny i mnóstwo gwiazd. Pokazywany wcześniej filmik już nie ma racji bytu

nie dajesz żadnych dowodów. Może wrzuć jakieś zdjęcie z tej Grawitacji i podaj dokładny czas? Wtedy każdy zainteresowany będzie mógł porównać jak to wygląda u niego i ewentualnie wrzuci ktoś fotki porównawcze z ZF9 czy jakiegoś oleda. Wiadomo że człowiek zadowolony z zakupu jest przez pierwsze dni w szoku, ale siedzisz już na forum dłuższy czas, masz sporą wiedzę, to się podziel teraz trochę bardziej obiektywnymi rzeczami z użytkowania tego TV :)

Edytowane przez efel
  • Plusik 3
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@misiek_to_ja - może spróbuj sprawdzić jeszcze inny egzemplarz? W przeciwnym razie z topowych LCDeków zostaje ci chyba tylko Q9FN lub przesiadka na Oleda... Swoją drogą, jakich czasów dożyliśmy, że trafienie na właściwie działający egzemplarz (niezależnie od technologii) wymaga czasami kilkukrotnej wymiany TV???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Porter11 napisał:

Kupiłem Q9FN 65 cali. Mając na względzie to że długo się zastanawiałem nad wyborem telewizora i bałem się źle wydać nie małe pieniądze a również mając świadomość że takich osób jak ja jest więcej postanowiłem napisać kilka słów na temat tego telewizora. Nie jestem osobą (których jest wiele niestety) która będzie pisać same superlatywy na temat danego sprzętu tylko dlatego że go kupiła "bo moje jest najlepsze i broń boże nie przyznam się że popełniłem błąd". Dodam że jestem w tej dobrej sytuacji że moja żona pracuje w jednym z największych w Polsce (i nie tylko) sklepów ze sprzętem, więc nie mam problemu aby wymienić "po cichu" daną sztukę sprzętu na nową (w razie czego) nie korzystając z gwarancji, jak również gdyby okazało się że ten Samsung jednak z jakiegoś powodu mi nie odpowiada, wymienić np. na Sony. Mam taką możliwość choć wolałbym jej uniknąć bo nie lubię kogoś o coś prosić. Wraz z telewizorem kupiłem amplituner Sony STR-DN1080 i odtwarzacz 4K Sony UBP-X800. Od początku chciałem kupić Qleda ale po naczytaniu się różnych rzeczy na temat tego TV zwątpiłem. Na szczęście ma swój rozum i odrobinę zdrowego rozsądku która podpowiadała mi żeby nie wierzyć we wszystko co piszą niektórzy "znawcy" na tym forum czy ogólnie w intenecie. I co?    I jestem szczęśliwym posiadaczem genialnego telewizora. Wiele złego naczytałem się na temat tego TV i jak się okazuje połowa z tych rzeczy to były bzdury bądź dotyczyły pojedynczych egzemplarzy a druga połowa została najprawdopodobniej naprawiona przez Samsunga nowym softem. Obraz w tym TV jest po prostu niesamowity i bije na głowę wszystko to co do tej pory widziałem. Różnica między wcześniejszymi moimi telewizorami jest kosmiczna i nie do opisania. Po odpaleniu tego telewizora i włączeniu pierwszego filmu z Youtuba w 4K z HDR siedzieliśmy z żoną z otwartymi buziami w milczeniu nie wierząc w to co widzimy. Jakość obrazu, jego szczegółowość, kolory, kontrast i efekt HDR to  po prostu orgazm dla oczu. Gdy w ciemnym pokoju leci reklama którą pewnie wszyscy widzieli - nowego Iphone-a XS gdzie pokazany jest ten telefon na czarnym tle w dłoniach kobiety, masz wrażenie że masz przed sobą czyjeś dłonie z prawdziwym telefonem a nie obraz z TV. Plastyka obrazu to bajka. Gdy odpaliłem jeden ze swoich ulubionych filmów w 4K jakim jest "Oblivion" (Niepamięć) który wielokrotnie już widziałem ze "zwykłego" Blu-ray-a to uwierzcie że miałem łzy szczęścia w oczach. Nawet moja żona która do tej pory nie rozumiała po co wydaję 10.000 zł na telewizor (skoro mamy dobry) powiedziała że to niesamowite jak zmieniają się filmy jakby człowiek oglądał inny film. Podobnie ma się sytuacja z filmami z Netflixa. Obraz miażdży !!!! Nawet na filmach w HD. Wczoraj obejrzałem Interstellar w HD z Netflixa. Obraz przepiękny. Kosmos w końcu jest czarny, i tak, widać gwiazdy, mnóstwo gwiazd !!!! Pasy w filmach czarne jak smoła. Napisy wyświetlają się prawidłowo, sa ostre i nie rozświetlają ekranu jak w Sony zf9. Odpaliłem testy na DSE na Youtubie i ekran jest czyściutki. Gry z PS4 PRO wyglądają obłędnie. I wierzcie mi lub nie ale gdybym nie był zapalonym graczem to i tak nie zamieniłbym tego telewizora na oleda, nigdy w życiu. Przez  ostatnie miesiące spędziłem wiele czasu w salonach z telewizorami i oglądałem wiele materiałów na różnych TV. Ostatnio przez dwa dni w MediaMarkt w Poznaniu chodziłem z odtwarzaczem po sklepie i podłączaliśmy go do różnych TV. Do qleda, do zf9 i do oledów. Nie chcę rozpętywać tutaj burzy i niech osoby które się z czymś nie zgadzają nie komentują moich słów, wychwalając pod niebiosa swoje oledy LG. Piszę ten tekst dla ludzi którzy podobnie jak ja mają dylemat i boją się kupić qleda bo naczytali się bzdur. Tak więc nie zamieniłbym tego TV na oleda, dlaczego ? Bo są za ciemne i żaden oled nie daje tak piorunującego efektu HDR jak ten QLED !!!!! A Sony ZF9 ? Porażka (w porównaniu z Samsungiem). Te same filmy, z tego samego odtwarzacza 4K wyglądały o niebo lepiej na Samsungu. Porównywałem to długo bo pod uwagę brałem tylko te dwa telewizory. Ale jak zobaczyłem blooming Sony, świecące napisy to podziękowałem. Miałem również możliwość zobaczenia ZF9 w ciemnym pomieszczeniu i ....... kupiłem qleda. Bo czarne było czarne tylko w Samsungu. Poza tym Samsung bije na głowę Sonego pod względem kontrastu i to widać na filmach. Dobra czerń w Sony ? Błagam !!! Odpalcie go w ciemnym pomieszczeniu i koniecznie z napisami. Byłem zażenowany i zawiedziony bo od zawsze kupowałem telewizory Sony. Miałem ich już kilka ale obecna ich oferta to żart, biorąc pod uwagę ich ceny. Nawet promotor Sony w Media Markt przyznał mi że gdyby miał wybierać to wolałby QLEDA !!!!!! Co jeszcze mogę napisać. Gdzieś czytałem jak tragiczny jest dźwięk w tym TV. To pierwsza rzecz na jaką zwróciła uwagę moja żona po odpaleniu pierwszego filmu z Youtuba (Norwegia z lotu drona) Nie mogła się nadziwić jaki ładny jest dźwięk i to fakt. Gra naprawdę ładnie w stosunku do tego co słyszałem wcześniej. Dźwięk przypomina taki jakbym miał podłączony soundbar. Dla mnie naprawdę gra super choć nie ma to dla mnie żadnego znaczenia gdyż podpięte mam kino domowe a telewizji praktycznie nie oglądam wcale. Czasami wiadomości na TVN24. Za to bardzo dużo oglądamy filmów i pod tym względem ten TV jest genialny. Mam świadomość że zaraz pojawią się komentarze że jestem nieobiektywny itp. ale tak naprawdę mam to gdzieś. Piszę o swoich odczuciach i wrażeniach i dla ludzi którzy jeszcze się zastanawiają. Local dimming działa o wiele lepiej niż to było na początku. Oglądałem (specjalnie) Grawitację na Netflix. Obraz bajeczny, kosmos czarny i mnóstwo gwiazd. Pokazywany wcześniej filmik już nie ma racji bytu. Tak więc Panowie i Panie naprawdę z czystym sumieniem i szczerze polecam Wam ten telewizor jeśli chcecie się cieszyć bajecznym obrazem w filmach HD i UHD i efektem HDR wywołującym opad szczęki na podłogę !!!! A ja miksuję się z tego forum i wracam do Netflixa. Co do odtwarzacza i amplitunera. Odtwarzacz super zarówno filmy z płyt UHD i z pendrive-a brzytwa a ampli rewelka. Miałem wcześniej Onkyo, później Denona i to jak gra Sony w końcu sprawiło że jestm zadowolony z efektów. To oczywiście kwestia gustu i własnych preferencji i podłączonych głośników. Narka. 

Hehe a tak się bałeś tego Q9FN ;))) - graty zakupu, mówiłem że będziesz zadowolony. ZF9 niestety poprzez powłokę ma gorszy kontrast, mniej stref itd. testowałem go w Sony Center i było widać świecenie czerni z napisami. 

W Q9FN najnowszy soft robi mega robotę, sprawdzałem ostatnio scenę Oblivion'ia w której testuje Maciek z tymi trzema światłami i mi nic w białych detalach nie ginie :) 
Ja jestem przeszczęśliwy z mojego 75 calowca, w końcu widzę to całe HDR w pełnej krasie i żaden OLED nie ma do tego podjazdu. 
Łapie się na tym że oglądam ponownie filmy które wyszły w 4k hdr, szczególnie kolekcja Marvela.

Następny TV - microled ;) 
 


 

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, efel napisał:

Jesteś nieobiektywny :P

A oleda? Piszesz że:

Na jakiej podstawie wyrobiłeś sobie taką opinię? Pytam bez złośliwości, bo w recenzjach na Rtings.com i w shootout'cie to oledy wygrywają z QLEDami w HDRze, mimo niezbitej na papierze wyższej jasności telewizorów LCD. 

Cieszę się że jesteś zadowolony z TV, bo to kawał solidnego sprzętu, ale Twoja opinia jest mocno kontrowersyjna, bo na początku piszesz, że się nie cackasz ze sprzętem jak ma jakieś wady, później piszesz pieśni pochwalne, mówisz że masz naszą opinię gdzieś po czym się żegnasz, a na stwierdzenia typu:

nie dajesz żadnych dowodów. Może wrzuć jakieś zdjęcie z tej Grawitacji i podaj dokładny czas? Wtedy każdy zainteresowany będzie mógł porównać jak to wygląda u niego i ewentualnie wrzuci ktoś fotki porównawcze z ZF9 czy jakiegoś oleda. Wiadomo że człowiek zadowolony z zakupu jest przez pierwsze dni w szoku, ale siedzisz już na forum dłuższy czas, masz sporą wiedzę, to się podziel teraz trochę bardziej obiektywnymi rzeczami z użytkowania tego TV :)

Cóż, napisałem ten tekst w "dobrej wierze" chcąc komuś pomóc. PRZEPRASZAM jeśli odebrałeś to w ten sposób że mam opinię wszystkich gdzieś. To nie prawda ale sam wiesz że jest wielu takich którzy udzielają się na forach wprowadzając ludzi w błąd, a ludzie szukają tu pomocy. Poza tym jak napisałem wiele się zmieniło po aktualizacji softu. Spędziłem mnóstwo czasu w salonach jak napisałem i każdemu polecam to samo przed zakupem. Więcej w salonie mniej na forum. A pieśni pochwalne jak to nazwałeś piszę na podstawie tego co widzę. Mam pisać że coś mi się nie podoba skoro coś mnie zachwyca ? Tak, zachwyca.  PO prostu. Jest tak jak napisałem. Resztę może każdy zainteresowany sprawdzić sam, wręcz powinien. JA nabiegałem się ze swoim odtwarzaczem po sklepach i sprawdzałem. W Samsungu i Sony mieli już mnie dosyć. Chodziłem nawet z konsolą PS4 Pro i opłacało się. Bo w moim odczuciu wybrałem dobrze.Chciałem tylko pomóc, bo brakowało mi takiego właśnie tekstu na tym forum. To wszystko. nie chciałem nikogo urazić i nie twierdzę że mam najlepszy telewizor na świecie. I nie będę nikomu niczego udowadniał, bo i tak znajdzie się ktoś kto do czegoś będzie się czepiał i miesza w głowach tym którzy stoją przed wyborem. Amen. I uwierz mi starałem się naprawdę być obiektywny. Mogę jedynie dodać iż obraz ze zwykłej TV jest różny tzn. na kanałach takich jak TVN, Polsat, TVN24 które mają mocny sygnał obraz jest bardzo ładny ale są stacje na których jest kupa. Ale ja nie mam swojego talerze i mam zwykłą kablówkę, bo nie oglądam praktycznie TV. Udanych zakupów Panowie. I niech będzie że Oledy są lepsze w HDR ale oled to nie dla mnie, dużo gram. A kolega z Media Markt w Poznaniu pokazywał mi oledy LG które mają na sklepie z wypalonymi ekranami np. znaczkiem TVN. I nie, nie zrobiłem zdjęcia. Wszyscy wiedzą jak jest.

31 minut temu, mirek 59 napisał:

Jaki masz nr. Softu ?

najnowszy 1153

38 minut temu, Irokez napisał:

Hehe a tak się bałeś tego Q9FN ;))) - graty zakupu, mówiłem że będziesz zadowolony. ZF9 niestety poprzez powłokę ma gorszy kontrast, mniej stref itd. testowałem go w Sony Center i było widać świecenie czerni z napisami. 

W Q9FN najnowszy soft robi mega robotę, sprawdzałem ostatnio scenę Oblivion'ia w której testuje Maciek z tymi trzema światłami i mi nic w białych detalach nie ginie :) 
Ja jestem przeszczęśliwy z mojego 75 calowca, w końcu widzę to całe HDR w pełnej krasie i żaden OLED nie ma do tego podjazdu. 
Łapie się na tym że oglądam ponownie filmy które wyszły w 4k hdr, szczególnie kolekcja Marvela.

Następny TV - microled ;) 

Oblivion to jeden z moich ulubionych filmów, mam go w 4K i w scenach gdzie widać HDR miałem łzy w oczach ze szczęścia ? (śmiejcie się) 

IMG_2138.JPG

  • Plusik 3
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q9FN jest u mnie cały czas na tapecie, dzisiaj sprawdzałem dwa egzemplarze w sklepach. Nawet wczoraj byłem bardzo bliski kliknięcia, bo była obniżona cena tego TV w nocnej promocji w RTV Euro AGD, do godziny 5 rano się zastanawiałem co zrobić. Ale chyba dobrze, że nie kliknąłem, bo po dzisiejszej zabawie w sklepach muszę stwierdzić, że Z9F ma zdecydowanie lepszą równomierność podświetlenia, zwłaszcza widać to na szarej planszy. A mimo wszystko widzę delikatny DSE i banding. Ale jak odpaliłem testy na Q9FN (2 różne egzemplarze) to jednak bardzo słabo to wygląda i już wiem, że dla mnie jest to nieakceptowalne. DSE jest o wiele, wiele gorszy, widać bardzo mocno podczas przeglądania jasnych stron o jednolitym tle w przeglądarce, ale najgorszy jest masakryczny banding w porównaniu do Z9F, widoczny nawet w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Nie wiem czy ja mam jakiś super wzrok czy co, ale mnie to irytuje bardzo mocno, widzę po prostu ciemne pasy pionowe w tym TV. Zatem Z9F jest na pewo lepszą propozycją dla purystów dobrego i równomiernego podświetlenia - mimo, że nadal nie jest idealnie, jest o niebo lepiej niż w Q9FN.

Co jest na duży plus w Q9FN to rzeczywiście nie ma takiego bloomingu jak w Z9F, ale to też nie jest tak, że nie ma go w ogóle. Jest, przynajmniej ja to widzę, ale ta poświata jest naprawdę delikatna. Jest przyjemnie pod tym względem. Tutaj bardzo duży plus.

Pobawiłem się też tymi ulepszaczami w trybie gra, to jest jednak kozacki ficzer w Q9FN, wielka szkoda, że Sony nie pokusiło się o coś takiego. Chociaż momentami jakieś artefakty widziałem, a więc pewnie jeszcze to jest do dopracowania.

Z innych rzeczy to wg. mnie efekt HDR jest jednak zdecydowanie lepszy w Z9F, w Q9FN nie ma aż takiego efektu wow, co dziwne, bo wcześniej wydawało mi się, że jest odwrotnie, a dopiero dzisiaj sprawdziłem testy na rtings.com i rzeczywiście po prostu Z9F jest jaśniejszym panelem, stąd lepsze efekty. Ale to akurat dla mnie nie jest tak istotne, bo tutaj ten efekt HDR w Z9F momentami aż wypala oczy.

Co trochę nie daja mi spokoju odnośnie Q9FN to opinie na Amazon. Jednak słabe oceny ten TV dostaje od ludzi. Obecnie 3.9/5 na amazon.com: https://www.amazon.com/gp/product/B079Z511K2#customerReviews 

Wg. mnie stosunek niezadowolonych osób jest trochę za wysoki w stosunku do tych zadowlonych, a więc coś jest na rzeczy. Mi osobiście te dead pixele pojawiające po jakimś czasie nie dają spokoju, szczególnie, że nie podlega to gwarancji. Tak samo dużo osób narzeka jednak na mocno widoczny banding i DSE, a więc jest to tożsame z opiniami recenzentów. Może zdarzają się lepsze egzemplarze, ale czytając na avforums.com to chyba jednak jest to wyjątek mocny, a nie reguła i znając moje szczęście to dostane taki egzemplarz jak zdecydowana większość osób.

Swoją drogą poczytajcie sobie wątek na avforums dot. Z9F, niewiarygodne jak dużo osób robi przesiadkę z Q9FN na Z9F, daje trochę do myślenia: https://www.avsforum.com/forum/166-lcd-flat-panel-displays/3001484-official-sony-master-series-z9f-75-65a-owners-thread-2018-2019-a-144.html

Dodatkowo na avsforums.com w wątku dot. Q9FN ktoś ostatnio pisał, że problem ze znikającymi detalami nie został w pełni rozwiązany w ostatnich wersjach firmware, a więc nadal nie widać wszystkiego, a widać to jak puścicie specyficzny materiał na dwóch różnych TV. Nie ma tutaj cudów, ten poziom czerni i mały blooming jest po prostu uzyskiwany kosztem bardzo agresywnego lokalnego wygaszania. A więć tutaj już każdy musi sobie zdecydować co preferuje.

Dlatego sam nie wiem, na chwilę obecną i po dzisiejszych testach skłaniam się chyba w kierunku zamówienia drugiej sztuki Z9F. Nadal korci mnie zaryzykować z Q9FN, a nóż widelec uda mi się złapać idealną sztukę, ale jakoś sygnały ze wszystkich stron podpowiadają mi, żeby jeszcze dać szansę Z9F.  Szkoda tylko, że nie ma już promki z gwarancją 5 lat w cenie jak była kilka dni temu.

UPDATE: Aaa zapomniałem wspomnieć o kątach widzenia. Różnica jest bardziej widoczna wg. mnie niż wynika z testów (4.3 dla Q9FN i 5.6 dla Z9F wg. rtings.com).

  • Plusik 2
  • Dzięki 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byście dopiero zobaczyli jak wygladają Samsungi z podświetleniem krawędziowym (a nie ten rodzynek z FALDem). Tam to jest dopiero patologia, pas pasem pogania. Mam czasami wrażenie że do nas jakieś odrzuty przychodzą. Egzemplarze które tego nie mają oczywiście się zdarzają, czasami wpadnie jakiś właściciel jeden z drugim. Można ich poznać po tym, że rozglądają się po takich forach jak to i pukają dookoła w czoło pisząc coś w stylu "jaki banding", "jakie dse", "idźcie do okulisty" itd. Eeech, dowód anegdotyczny, podstawowy błąd poznawczy naszych czasów (i żelazne oręże w rękach gimbazy oraz milenialsów)

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@misiek_to_ja - mnie nie interesuje kto co na forum avs/hdtvpolska/ itd. itp. piszę.
Czytam recenzje a potem ewentualnie biorę sprzęt z neta na testy żeby go sprawdzić i mam 14 dni na zwrot.

Samsunga serię MU którą chciałem kupić do sypialni na drugi dzień odsyłałem i udało mi się wyhaczyć 65c7 w mega cenie. 

ZF9 pod względem kontrastu, ilości stref, blooming'u itd jest słabszym ekranem niż Q9FN. Porównywałem oba, na własne oczy.
Odnośnie DSE w FALD to jest totolotek, poczytaj wątek Q9FN - niektórzy wymieniali ekrany. Ja przed zakupem poprosiłem sprzedawcę w sklepie internetowym o sprawdzenie i przyjechała do mnie bardzo dobra sztuka. W ZF9 oprócz DSE może Ci się jeszcze trafić banding. 
Nie ma ekranu idealnego. 

Rtings też daje wyższy noty w sekcji HDR movies OLED'om gdzie hdtvpolska w przeglądzie polecanych TV na 2018 4k HDR punktuje wyżej FALD'y niż OLED'y.
Ważne żeby nie mieć klapek na oczach i samemu sprawdzać oraz filtrować co niektórzy "sponsorowani" użytkownicy piszą, szczególnie na zagranicznych portalach ;) 

@Porter11 jeżeli możesz to wstaw jeszcze za TV lekkie podświetlenie led :) 

Edytowane przez Irokez
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Irokez napisał:

W Q9FN najnowszy soft robi mega robotę, sprawdzałem ostatnio scenę Oblivion'ia w której testuje Maciek z tymi trzema światłami i mi nic w białych detalach nie ginie :) 

To fakt. Tez dzisiaj sprawdziłem. Mam ten film w 4K i w tej scenie z której zdjęcie znajduje się w teście Q9FN gdzie widać białą plamę w chwili obecnej widać trzy świecące na biało lampy ? to tylko potwierdza co napisałem wcześniej. A Oblivion mogę oglądać teraz w kółko bo HDR w tym filmie urywa [beeep]ę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Irokez - zgadza się, bo nawet patrząc z mojej perspektywy - wszyscy zachwalali Z9F, że nie ma DSE, nie ma bandingu, mój post na ten temat widziałeś. W pierwszej chwili pomyślałem autentycznie, że coś jest ze mną nie tak dopóki nie znalazłem jednej recenzji, która też to wypunktowała (wklejałem wcześnie) i Conker9 potwierdził, że też widzi u siebie. W wątku na avsforum nie znalazłem narzekań właścicieli odnośnie DSE i bandingu, a więc może miałem za wysokie oczekiwania ustawione przez recenzje, które czytałem ? Możliwe, że mój egzemplarz jest coś walnięty albo mam mocno czuły wzrok. Z kolei w wątku dot. Q9FN co 3-4 post dotyczy tego problemu i dzisiejsze sprawdzenie w dwóch różnych sklepach potwierdza, że jest to jednak dość powszechny problem. Nie wiem, przeszkadza mi to niemiłosiernie. Nawet teraz pograłem sobie 2h i widzę non stop te ciemniejsze paski, kur*** mnie strzela. To jaka katorga będzie dla mnie w przypadku Q9FN ? Co prawda jak zobaczyłem dzisiaj jak to wygląda na Q9FN to trochę się uspokoiłem ze skalą zjawiska w Z9F, ale nadal mi to przeszkadza.

Mimo wszystko Q9FN nadal mnie korci, te ulepszacze to coś pięknego dla każdego gracza i chyba zrobię tak jak mówisz, docelowo kupie i samemu na spokojnie potestuje w domu, może jednak trafie na dobry egzemplarz. Generalnie plan mam taki, że kupie jeszcze drugą sztukę Z9F, obie postawie obok siebie, porównam sobie. To głupie, ale jednak te lepsze kąty mają u mnie znaczenie, czasami jak walne się na kanapie w pozycji leżącej to tutaj widzę wszystko normalnie pod kątem, w Q9FN już chyba nie do końca. Jak ta druga będzie lepsza to zostawiam, jak nie to obie odsyłam i biorę na testy Q9FN. Jak nie trafię dobrej sztuki Q9FN to trudno, poddaje się, zostaje przy swoim LG B7, po prostu będę musiał ograniczać się w ilości grania. Może w 2018 roku pokażą coś innego, dla mnie priorytet to brak DSE, bandingu, cloudingu, ostry obraz. Blooming już mogę przeżyć, bo aż tak mocno mi to nie przeszkadza, zwłaszcza w grach nie ma tego zjawiska. Tak samo czerń, już pisałem, że po podaniu czarnej planszy z włączonym lokalnym wygaszaniem ekran jest po prostu czarny w ZF9, naprawdę jest elegancko i mówi to właściciel OLEDa.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, misiek_to_ja napisał:

Tak samo czerń, już pisałem, że po podaniu czarnej planszy z włączonym lokalnym wygaszaniem ekran jest po prostu czarny w ZF9, naprawdę jest elegancko i mówi to właściciel OLEDa.

Po podaniu czarnej planszy to chyba w każdym TV będzie czarny ekran ???. Odpal na nim „trudną" scenę mieszaną to zobaczysz jaka faktycznie jest czerń w zf9. Co do kątów (które akurat dla mnie nie mają większego znaczenia) to nie jest znowu tak tragicznie Q9fn. Ja siedzę bądź leżę na przeciw TV ale siedząc w którymkolwiek punkcie swojego narożnika nie widzę istotnych zmian w jakości obrazu. Narożnik mam na przeciw TV oddalony o jakieś 3 metry. Gdzie nie usiądę jest Ok. Więc nie demonizuj już tego tematu bo właśnie przez pisanie takich „chyba już niekoniecznie” mieszasz ludziom którzy stoją przed wyborem tv w głowach. Kupiłem Q9 i jestem mega zadowolony a biorąc pod uwagę fakt że wydanie 10 K na telewizor nie jest dla mnie sytuacja codzienną i nie śpię na kasie to gdyby byli coś nie tak to na bank bym go oddał (mam taką możliwość). Mój kumpel kupił jest zadowolony. Razem robiliśmy testy - matryca czysta. Mój ojciec w innym mieście kupił - kolejny szczęśliwy. Wiec nie szerz już tej chorej propagandy jaki to okropny telewizor „bo w internecie piszą”. Przez czytanie takich postów sam zwątpiłem i zwlekałem niepotrzebnie kupę czasu z kupnem zamiast cieszyć się sprzętem. Skoro chcesz oglądać czarne plansze kupuj zf9 i będziesz zadowolony. Korci Cię Q9fn ? To idź k.... do sklepu, poproś niech przyniosą na sklep nową sztukę niech zdejmą tylko karton bez rozbierania wszystkiego, odpalą go tylko połączą się z netem przez wi-fi i puścisz sobie test na youtubie na DSE i tyle. W dużych sklepach typu MediaMarkt nie robią z tym problemu jak poprosisz. Tak jak pisałem wyżej. Więcej w salonie mniej na forum. To dobrze robi i pomaga podjąć dobra decyzje. Powodzenia. 

  • Plusik 2
  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2018 o 11:41, piquadrat napisał:

...Ergo każdy kto kupuje oled w innym czasie niż pod koniec życia danego modelu przepłaca.

Święta RACJA!!! ?:wub:

Dlatego ja czekam na spadek cen 85 cali OLEDÓW! :P:lol:

  • Plusik 1
  • Haha 2
  • Zmieszany 2
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Porter11 napisał:

Po podaniu czarnej planszy to chyba w każdym TV będzie czarny ekran ???. Odpal na nim „trudną" scenę mieszaną to zobaczysz jaka faktycznie jest czerń w zf9. Co do kątów (które akurat dla mnie nie mają większego znaczenia) to nie jest znowu tak tragicznie Q9fn. Ja siedzę bądź leżę na przeciw TV ale siedząc w którymkolwiek punkcie swojego narożnika nie widzę istotnych zmian w jakości obrazu. Narożnik mam na przeciw TV oddalony o jakieś 3 metry. Gdzie nie usiądę jest Ok. Więc nie demonizuj już tego tematu bo właśnie przez pisanie takich „chyba już niekoniecznie” mieszasz ludziom którzy stoją przed wyborem tv w głowach. Kupiłem Q9 i jestem mega zadowolony a biorąc pod uwagę fakt że wydanie 10 K na telewizor nie jest dla mnie sytuacja codzienną i nie śpię na kasie to gdyby byli coś nie tak to na bank bym go oddał (mam taką możliwość). Mój kumpel kupił jest zadowolony. Razem robiliśmy testy - matryca czysta. Mój ojciec w innym mieście kupił - kolejny szczęśliwy. Wiec nie szerz już tej chorej propagandy jaki to okropny telewizor „bo w internecie piszą”. Przez czytanie takich postów sam zwątpiłem i zwlekałem niepotrzebnie kupę czasu z kupnem zamiast cieszyć się sprzętem. Skoro chcesz oglądać czarne plansze kupuj zf9 i będziesz zadowolony. Korci Cię Q9fn ? To idź k.... do sklepu, poproś niech przyniosą na sklep nową sztukę niech zdejmą tylko karton bez rozbierania wszystkiego, odpalą go tylko połączą się z netem przez wi-fi i puścisz sobie test na youtubie na DSE i tyle. W dużych sklepach typu MediaMarkt nie robią z tym problemu jak poprosisz. Tak jak pisałem wyżej. Więcej w salonie mniej na forum. To dobrze robi i pomaga podjąć dobra decyzje. Powodzenia. 

Porter11, spokojnie. Źle odebrałeś mój post. To są moje dylematy, które wynikają nie tylko z recenzji i opinii całej rzeszy innych właścicieli tego TV, ale też na rzeczywistych oględzinach (czytałeś, że spędziłem dzisiaj kilka godzin z dwoma egzemplarzami Q9FN ???). Skąd zatem wniosek, że szerzę jakąkolwiek propagandę jak potecjalnie mogę być właścicielem tego TV? Poważnie go rozważam i zdecydowanie nie rozważałbym TV,  który jest okropny. Q9FN to genialny TV, ale wbrew temu co próbujesz przekazać, nie, Q9FN nie jest TV bez wad, wiem to po dzisiejszej sesji. Strasznie osobiście to odebrałeś, a ja po prostu głośno myślę i dziele się swoimi dylematami.

I niestety mam dla Ciebie złą informację, Tak, wydałeś 10k na TV, który nie we wszystkim jest lepszy od Z9F. Musisz się z tym pogodzić, przyjąć to na klatę. I myślę, że podświadomie doskonale to wiesz, bo inaczej co byś robił w wątku Z9F bedą przeszczęsliwym użytkownikiem Q9FN ? Ale jednocześnie pamiętaj, że w wielu kwestiach Q9FN jest lepszy od Z9F. Lepiej teraz ? ? 

A zauważyłeś, że wady wymieniłem zarówno dla Z9F i Q9FN ? Tak samo zalety ? Moje osobiste odczucia ? To skąd te dziwne konkluzje, że szerze jakąś propagandę ? Really ? Mówi to osoba, która pisze, że kumpel i ojciec kupili ten sam TV co Ty i wszyscy macie idealną matrycę bez DSE i bandingu. To kto tu szerzy propagande ? Przecież pisząc coś takiego każdy wyciągnie odpowiednie wnioski. Jest to typowe zakrzywianie rzeczywistości w sytuacji wydania dużej kwoty na coś i podświadome usprawiedliwianie jedynego słusznego wyboru. Ja staram się podejść do tematu zdroworozsądkowo, sam biorę Q9FN poważnie pod uwagę, ale piszę co mi się w tym TV nie podoba i nie bazuje to tylko na reckach i opiniach innych użytkowników, ale też na moich odczuciach.

Inna sprawa - chyba nie powiesz mi, że wszyscy recenzenci i opinie na Amazon czy avforums to wymyślone fantazje mające na celu zdyskredytowanie tego TV ? Wiadomo, że trzeba podchodzić do tego z dystansem, ale jeśli duży procent użytkowników Q9FN skarży się na DSE i banding i równie duży procent użytkowników Z9F skarży się na blooming - no sorry, ale chyba jest to jakaś drobniutka wskazówka, że coś rzeczywiście jest tu nie tak w tych tematach. Nie sądzisz ? Dla mnie wygląda to tak, że nie do końca jesteś zadowolony z tego TV (inaczej nie odwiedzałbyś wątku Z9F) albo może szukałeś tutaj potwierdzenia, że Z9F to jednak wielka kupa, żeby upewnić się w słuszności swojego zakupu, ale przeczytałeś coś co nie do końca pasuje do Twojej prawdy i się mocno zirytowałeś/sfrustrowałeś. Jeśli tak, to przykro mi, nie takie było zamierzeenie moich postów.

Powtórzę jeszcze raz - oba TV mają swoje zalety i wady, o tym mówie, mam z tego powodu duży dylemat i nie boję się o tym napisać, czy się komuś to podoba czy nie. Liczę się nawet z tym, że nie kupię/zostawię ani Z9F ani Q9FN i poczekam na nowe TV w 2019 roku.

Jeśli chodzi zaś o czerń to oczywiście sprawdzałem to zarówno w grach, serialach i filmach, bo guess what - tak, TV służy u mnie do grania i oglądania seriali i filmów. Nie czerpię przyjemności z oglądania samych planszy, nie po to ten TV kupowałem ? Sam piszesz, że rzekomo coś demonizuje, a przyczepiasz się do tego nie widząc tego TV w rzeczywistym działaniu. Bo jakbyś widział to byś zaobserwował pewne ciekawe rzeczy jaką robotę robi lokalne wygaszanie. Powtórzę - dla mnie osobiście, jako właściciela OLEDa, czerń jest w pełni akceptowalna, jest po prostu czarno, nie tylko w planszach, ale też w trudniejszych scenach.  Oczywiście bez lokalnego wygaszania jest bardzo szaro, również na planszy, a więc nie kolego, nie zawsze i w każdym TV plansza jest czarna. Wspominałem o tym wcześniej. Tak samo w ciemnych scenach widać szarość. Ale po włączeniu lokalnego wygaszania jest naprawdę dobrze, czarny kolor jest po prostu czarny, nie tylko na planszy, ale i w wymagających scenach. To jest dla mnie bardzo duże pozytywne zaskoczenie, bo spodziewałem się bardzo słabej czerni.

Co do kątów to też sprawdzałem to dzisiaj w dwóch sklepach i to co napisałem to jest moje wrażenie, a więc to nie jest demonizowanie, tylko proste stwierdzenie faktu. Tak, mam przykrą informacje, czy Ci się to podoba czy nie kąty są zdecydowanie gorsze w Q9FN, wg. mnie różnica jest o wiele większa niż by to wynikało z oceny punktowej na rtings.com (co po części potwierdza to co napisano w recenzji ZF9 tutaj w serwisie).

Edytowane przez misiek_to_ja
  • Plusik 3
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...