Jump to content

piquadrat

Użytkownik
 • Content Count

  84
 • Joined

 • Last visited

Seller statistics

 • 0
 • 0
 • 0

Community Reputation

18 Good

About piquadrat

 • Rank
  S-VHS

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Byście dopiero zobaczyli jak wygladają Samsungi z podświetleniem krawędziowym (a nie ten rodzynek z FALDem). Tam to jest dopiero patologia, pas pasem pogania. Mam czasami wrażenie że do nas jakieś odrzuty przychodzą. Egzemplarze które tego nie mają oczywiście się zdarzają, czasami wpadnie jakiś właściciel jeden z drugim. Można ich poznać po tym, że rozglądają się po takich forach jak to i pukają dookoła w czoło pisząc coś w stylu "jaki banding", "jakie dse", "idźcie do okulisty" itd. Eeech, dowód anegdotyczny, podstawowy błąd poznawczy naszych czasów (i żelazne oręże w rękach gimbazy oraz milenialsów)
 2. Dlatego porównuje się ceny z końca cyklu życia modelu, a tutaj jest prównywalnie r-2-r. Oled ma zbyt dużą dynamikę cen startując od nastu tysięcy a kończąc na 8 by porównania r-do-r gdzieś w środku tej krzywej miały sens. Bo czasami przesunięcie +- miesiąc zachwieje porównaniem +- tysiąc PLN. Nic nie uzasadnia tak dużej dynamiki cen w przypadku oled. To nie jest produkt żywnościowy a postęp jakościowy w ciągu tego roku jest rząd wielkości mniejszy. Ergo każdy kto kupuje oled w innym czasie niż pod koniec życia danego modelu przepłaca.
 3. Dokładnie to ja mówię o zjawisku psychowizualnym polegającym na tym że różne barwy postrzegamy jako mające różną jasność (brightness) nawet jeśli całkowita energia dochodząca do oka jest identyczna. A do opisu faktycznie bardzo dobrze nadają się wspomniane przez Cię przestrzenie kolorów bo tam można wyróżnić zmienną niezależną która jest dobrze skorelowana z tym zjawiskiem. W HSL jest hue, saturation i lightness i nawet jeśli 2 ostatnie są identyczne to różne hue (czyli powiedzmy barwa) daje różną postrzeganą jasność (= brightness). Ten efekt i jego skala nie zależy od wyboru wyświetlacza. Żółty będzie postrzegany jako jaśniejszy niż fioletowy niezależnie od tego czy jest namalowany na ścianie, wydrukowany na kartce czy wyświetlony na oledzie. Color luminance to komponenta jasności zależna jedyne od barwy i w relacji do bieli. To cecha oka nie wyświetlacza. Nie bez przyczyny żółty rządzi.
 4. No dobrze, uruchom google i wpisz: color luminance (luminancja koloru). Nie musisz dziękować, wystarczy mi kropka w temacie. Na przyszłość, więcej precyzji w sformułowaniach, ułatwisz sobie i innym życie.
 5. Matko, całe życie się muszę z ignorancją użerać. A im większy niedouk tym bezczelniejszy.
 6. czyli nie ma postępu cenowego. Schodzi starsza generacja, wchodzi nowsza za podobne pieniądze. Typowe dla sytuacji gdzie producent nie ma potencjału na poszerzenie penetracji na rynku. Nie ma mocy produkcyjnych by to zrobić.
 7. Rok temu 65" oled kosztował mniej więcej tyle ile w tym roku, za rok od teraz też będzie tyle kosztować. W krótkiej perspektywie nie ma postępu. Z drugiej strony rozsądne (nie porównywalne - rozsądne) 65" lcd kosztuje dzisiaj 4,5 tys. Tutaj jest konsekwentny spadek cen. Mniej więcej ta sama jakość w lcd jest tańsza rok do roku (nie licząc high end, high end zawsze wypacza analizę trendów). Mniej więcej taka sama jakość w oled nie jest tańsza rok do roku. Kiedy zacznie tanieć 77" i pojawi się 75" (optymalne dla substratów 10,5G) to się zmieni. W okolicach 2020 65" oled będzie można kupić za koło 5 tysięcy (z grubsza estymując).
 8. 55" to jest zbyt wąski obraz rynku by wyciągać wnioski. Nie da się u nas kupić oled 65" poniżej 8 tysięcy. Oczywiście coś tam się pojawia na niemieckim amazonie, oczywiście są wyprzedaże gdzie seria z poprzedniego roku jest w okolicach 7 ale zawsze haczyk jest, zawsze. Albo na amazonie nie wysyłają do Polski albo u nas egzemplarze ze sklepów czyli z dużym ryzykiem że poekspozycyjne. Chcesz mieć oled 65" z pewnego źródła, szykuj 8 kafli, kropka. Czy to jest jakiś postęp? Don't think so. Dopóki LG nie uruchomi fabów 10,5G nic się w tej materii nie zmieni. Mają za mały volumen produkcji w stosunku do popytu więc cena nie spadnie. A pełną zdolność produkcyjną osiągną owe faby nie wcześniej niż w 2020. Zmiany jakościowe zaś to dopiero po przejściu na top emission (prawdopodbnie z zastosowaniem TADF), które zapewne będzie skorelowane czasowo z 10,5G. Po drugiej stronie barykady też nic się nie ruszy do 2020 bo w najlepszych estymacjach dopiero wtedy Samsung osiągnie jako taką zdolność produkcyjną QOLED. Drukowane OLEDy czy mikroLED to pieśń jeszcze odleglejszej przyszłości.
 9. Nie w średniej i średnio-niskiej półce, tutaj w przypadku lcd jest wyraźny postęp (więcej za mniej). LCD rozważają klienci kupujący sprzęt rzadko i na dłużej i oglądający dużo TV. Oraz gracze.
 10. Zapamiętaj to dobrze: kobiety nie lubią dobrych samochodów, kobiety lubią być widziane w dobrych samochodach.
 11. Dokładnie to wygląda tak: 55": 40 (5 cols x 8 rows) 65", 75": 60 (5 cols x 12 rows) 85": 72 (6 cols x 12 rows) Jak kąty widzenia nie mają dla Cię znaczenia to będziesz zadowolony.
×
×
 • Create New...