Skocz do zawartości
Maciej Koper

LG OLED C7 Test - płaski OLED Ultra HD 2017 (OLED55C7V)

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Subman napisał:

Są specjalne procedury które pozwalają w przybliżeniu obliczyć ten czas - np. można sobie wyobrazić, że producent patrzy w jakim czasie spada jasność ze 100% do 99% i na podstawie odpowiednich wzorów mogą obliczyć kiedy jasność spadnie do 50%.

podaję "odpowiedni" wzór:

x - okres czasu (w godzinach), po którym jasność spada ze 100 do 99%

y - wartość procentowa (np. 50%) określająca żywotność ekranu - przy czym do wzoru podajemy wartość bez %

z - żywotność ekranu

 

z = x*(100-y)

Edytowane przez bankroot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zadam kolegom jedno ważne pytanie - skąd wiecie, że żywotność/jasność diód organicznych spada w sposób liniowy? 

Edytowane przez Xisiek
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nikt nie wie, ale przecież trzeba przyjąć jakieś założenie, nieprawda ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi, nikt tego nie wie :(  Dlatego imho przyjmowanie założenia nie ma chyba większego sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak dla diod organicznych, natomiast spadek strumienia świetlnego dla zwykłych diod przyjmuje sie liniowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Xisiek napisał:

O to chodzi, nikt tego nie wie :(  Dlatego imho przyjmowanie założenia nie ma chyba większego sensu.

Nie masz IYHO tej wątpliwości w przypadku kalibracji wyświetlacza ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Xisiek napisał:

A ja zadam kolegom jedno ważne pytanie - skąd wiecie, że żywotność/jasność diód organicznych spada w sposób liniowy? 

Bingo Xisiek - nie spada w sposób liniowy, więc wzór bankroota nie jest oczywiście dobry. Obliczanie czasu życia OLEDów to bardzo skomplikowana sprawa, która jest niemalże oddzielną nauką. Jakby kogoś interesowało w szczegółach, to tutaj jest trochę materiałów o tym:
https://file.scirp.org/pdf/ENG_2016020615585114.pdf
http://nopr.niscair.res.in/bitstream/123456789/29428/1/IJPAP 52(10) 671-677.pdf
http://s3.amazonaws.com/academia.edu.documents/46923705/ted.2005.85963520160630-14564-83j2es.pdf?AWSAccessKeyId=AKIAIWOWYYGZ2Y53UL3A&Expires=1501099292&Signature=RVSGgShH7PJgLZvgvQ2%2BOVH695k%3D&response-content-disposition=inline%3B filename%3DAccelerated_stress_testing_of_aSi_H_pixe.pdf

 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, 2015 napisał:

Cena za 55" C7 rewelacyjna. 10,5 k. Pozostaje zapytać gdzie tak tanio sprzedają ?    

Moim zdaniem Maciej Koper pomylił się nie zauważając, że nie zmienił zera na jedynkę, gdyż sugerowana cena detaliczna dla 55B7 to 10 999 zł., natomiast dla 55C7 to 11 499 zł., a nie 10 499 zł. Niemniej jednak na Allegro 55C7 jest do kupienia za 9 500 zł. (tylko jedna oferta, więc jeszcze bez presji konkurencji), a B7 za coś koło 8 200-8 300 zł., a nawet 7 900 zł (nowe tv, fabrycznie zamknięte pudelka, z oficjalnej dystrybucji, z gw. 24 m-ce).

Mnie także mocno interesuje, czy spadek jasności w czasie "życia" TV jest liniowy, czy nagły po 100 tyś. godzin do poziomu 50% pierwotnej jasności. Czytając oficjalne komunikaty LG zawsze miałem wrażenie, że po tych podanych 100 tyś. godzinach świecenia można się wkrótce spodziewać spadku jasności o połowę, ale właśnie z poziomu 100%. Jeśli spadek jest liniowy, to jak dla mnie bardzo niedobrze. Na miejscu kupujących zapytałbym o ten szczegół LG. Ja na razie nie kupuję, więc nie chce mi się do nich pisać.

I oprócz podstawki i ramki różnica w wyglądzie między B7 i C7 jest jeszcze jedna i, jak dla mnie, istotna. Otóż tylna, dolna obudowa B7 jest wprawdzie tej samej grubości, co w C7, ale sięga wyżej. Inaczej mówiąc, cieniutki panel C7 stanowi większą powierzchnie, patrząc z tyłu i z boku. Jeśli naprawdę nikt lub większość z was tego nie widzi, to znaczy, że nie jesteście zbytnio estetami. W takim razie lepiej zapłacić trochę mniej za B7.

Maćku, pytam ponownie, czy dostaniecie w tym roku do testu model 9 serii LCD od LG (SJ950V)? Bo wydaje się, że SJ950V może nie mieć tak fatalnych parametrów, jak SJ850V.

Ach, i bardzo szkoda, że nie dodałeś, Maćku, do testu C7 jakości efektu HDR, bo jednak w tabeli testów syntetycznych widać, że C7 jest trochę (jak dla mnie więcej niż śladowo) jaśniejszy. Ciekawe więc, jak to wygląda w testowych scenach filmowych.

Edytowane przez WPPP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, WPPP napisał:

Mnie także mocno interesuje, czy spadek jasności w czasie "życia" TV jest liniowy, czy nagły po 100 tyś. godzin do poziomu 50% pierwotnej jasności. Czytając oficjalne komunikaty LG zawsze miałem wrażenie, że po tych podanych 100 tyś. godzinach świecenia można się wkrótce spodziewać spadku jasności o połowę, ale właśnie z poziomu 100%. Jeśli spadek jest liniowy, to jak dla mnie bardzo niedobrze. Na miejscu kupujących zapytałbym o ten szczegół LG. Ja na razie nie kupuję, więc nie chce mi się do nich pisać.

Już napisałem - spadek jasności OLEDów jest NIELINIOWY. Zależy też od wielu innych czynników - np. poziomu samej jasności czy też temperatury otoczenia. 
Za pewną publikacją badającą tę kwestię:
"As shown in Fig. 4, all the luminosity of the OLED tend to decrease  rapidly at the initial stage of degradation testing, then its degra-dation becomes more gradual".

https://www.researchgate.net/publication/220170554_Direct_Prediction_Methods_on_Lifetime_Distribution_of_Organic_Light-Emitting_Diodes_From_Accelerated_Degradation_Tests


EDIT: Niektóre źródła podają też, że testy obliczające "czas życia" (a właściwie spadek jasności o 50%) wykonuje się przy APL=20%. Czyli jeśli OLED ma maksymalną jasność 800cd/m2, to obliczają ten czas przy jasności 160cd/m2.

 

oled_degradation.png

Edytowane przez Subman
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2017 o 20:45, kklos napisał:

Łukaszu - modele 3D raczej nie wrócą, poszukaj E6 LG - to naprawdę super sprzęt...

Dziękuję za Twoje zdanie Kklosie. Choć mam (chciałbym mieć) nadzieję, że jesteś w błędzie i coś nowego się pojawi za rok, może dwa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"

Pozwoliłem sobie dopisać ten podpunkt na koniec, mając na uwadze ile razy w miesiącu słyszę od potencjalnych klientów na kalibrację, że wybrali jeden z telewizorów LCD (często ewidentnie gorszy) zamiast ekranu LG OLED, ponieważ technologia OLED jest jeszcze w powijakach. Jest to argument absurdalny i wręcz groteskowy! Ekrany organiczne firma LG wprowadziła już cztery lata temu. Pierwszy model, jakim był LG EA980V (pod nazwą link do naszego testu) miał faktycznie kilka mankamentów, które zostały wyeliminowane w kolejnych generacjach, a mimo to dostarczał najwyższą na ten czas jakość obrazu! Technologia OLED, choć młoda, swoim potencjałem pożera znaną od dziesięcioleci technologię LCD. Nie rozumiem więc o jakich „powijakach” mowa i z czym czekać na zakup OLED’a. Tak na marginesie, egzemplarz EA980V, który posiadamy prywatnie w redakcji, nadal działa i nie ulega widzialnej degradacji, pomimo, że to pierwsza generacja
Źródło: https://hdtvpolska.com/lg-c7v-test-plaski-oled-ultra-hd-2017-oled55c7v/

 

 

Może by tak zrobić reTest 980tki 4 lata po premierze? ;-) 

Co do spadku jasności po 100.000 czy też 10.000.000 godzin to i tak dla nas użytkowników nie ma to znaczenia bo to proces na tyle powolny,że nikt nie jest w stanie tego zauważyć na swoim TV.

Mój OLED model ec930 ma już prawie dwa lata i nadal gra Za[beeep]iście,bez wypaleń (bajki) czy powidoków (możliwe,ale jak ktoś chce na siłę przez kilkaset,tyś.godz oglądać jeden motyw).

 

Także każdy kto jeszcze się zastanawia LCD czy OLED to wybór jest tylko jeden i żaden marketing niech Was nie przekona że Q to O.... :D

 

 

Edytowane przez marsellus_w
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, marsellus_w napisał:

Mój OLED model ec930 ma już prawie dwa lata i nadal gra Za[beeep]iście,bez wypaleń (bajki) czy powidoków (możliwe,ale jak ktoś chce na siłę przez kilkaset,tyś.godz oglądać jeden motyw).

Wypalenia w OLEDach to nie bajki, a niestety fakty kolego. Na tym forum jest opisanych kilka takich przypadków już po ok. 4-6 miesiącach użytkowania OLEDa. Na avsforum ( http://www.avsforum.com/forum/40-oled-technology-flat-panels-general/2804065-oled-screen-burn-photos.html) jest podanych więcej takich historii. Nie ma oczywiście jakiejś plagi i wygląda faktycznie że problem (na razie) jest marginalny, ale jednak istnieje, więc nie ma się co tu oszukiwać.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam tu kiedyś wrzuciłem foty OLEDa wypalonego całkowicie (grał chyba z 2 lata wyświetlając non stop logo LG OLED) można gdzieś tu te fotki znaleźć.

Chodzi o to,że przy normalnym użytkowaniu i działającej funkcji czyszczenia matrycy wypalanie jest praktycznie niemożliwe.

OLEDa można wypalić tak samo jak można wypalić ekran LCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie można dostać 65' oleda full hd, 4k jak na razie mnie nie jara a chciałbym za jakiś czas zastąpić czymś mojego panasonica.Wiem że będzie to OLED, przesiadanie się na LCD z plazmy nie wchodzi w grę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, marsellus_w napisał:

Chodzi o to,że przy normalnym użytkowaniu i działającej funkcji czyszczenia matrycy wypalanie jest praktycznie niemożliwe.

To przeczytaj sobie historię OLEDa abarta: https://hdtvpolska.com/forum/topic/37828-lg-65e6v-test-signature-oled-4k-z-hdr/?page=21

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marsellus_w

swietny pomysł z testem po 4 latach. Pytanie czy Maciej posiada jeszcze taki egzemplarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marsselus bardzo się mylisz, wypalenia są i są dość częste... mój przykład czy kolegi abartha w moim TV po 2 miesiacach nie całych i maks "ogladaniu" jednej audycji 2- 3 h pojawiło się trwałe wypalenie...

I po rozmowie z technikiem Wiem że to nie tylko mój przykład ,ale jest "tego" więcej...

Może nie jest to "lawina" ale też nie jednostki. TV uwierz użytkowany więcej niż prawidłowo, zresztą Samo LG mi przyznało rację...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2017 o 11:19, ma_ko napisał:

Marsselus bardzo się mylisz, wypalenia są i są dość częste... mój przykład czy kolegi abartha w moim TV po 2 miesiacach nie całych i maks "ogladaniu" jednej audycji 2- 3 h pojawiło się trwałe wypalenie...

Jak często robiłeś czyszczenie?

Ciekaw jestem jaki to ma wpływ, bo np. w klimatyzacji konserwatorzy są w szoku gdy ktoś czyści filtry (instrukcja zaleca co 2 tygodnie lub częściej, a ludzie czyszczą raz na rok). Powstaje pytanie czy ktoś krawo niszczący ekran TVN24 czy TVP Info, niszczy go tysiąc godzin a potem wpada na pomysł czyszczenia. Ja bym go czyścił codziennie po takich stacjach, co podejrzewam powinno pomóc (a jeszcze bardziej przełączanie na inne kanały, np. 4:3 nigdy nie oglądam powyżej godziny, rzadko powyżej 20 minut).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, maleko napisał:

Jak często robiłeś czyszczenie?

Ciekaw jestem jaki to ma wpływ, bo np. w klimatyzacji konserwatorzy są w szoku gdy ktoś czyści filtry (instrukcja zaleca co 2 tygodnie lub częściej, a ludzie czyszczą raz na rok). Powstaje pytanie czy ktoś krawo niszczący ekran TVN24 czy TVP Info, niszczy go tysiąc godzin a potem wpada na pomysł czyszczenia. Ja bym go czyścił codziennie po takich stacjach, co podejrzewam powinno pomóc (a jeszcze bardziej przełączanie na inne kanały, np. 4:3 nigdy nie oglądam powyżej godziny, rzadko powyżej 20 minut).

Przepraszam Cię, ale takie głupoty piszesz, ze ciężko to inaczej nazwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Xisiek, kolego maleko Przeczytaj Forum szczególnie temat E6 kilka stron wstecz...

 

- ekran ma interwał samoczyszczenia co 4h ciągłego, powtarzam ciągłego odtwarzania treści TV i innych. Ten proces trwa około 7 minut.

- można wymusić proces 1H ,ale  ten jest tak "intensywny" że ekran dochodzi do ostrości i jakości kolorów około 30-40 h użytkowania, ani w wypadku kolegi abbartha ani moim nie skutkował niczym. Ale wielu użytkowników odnotowało poprawę po takich procesach jednorodności ekranu.

 

W moim TV ilość czyszczeń wymaganych przez LG do wedle ich manuala prawidłowego eksploatowania matrycy była wyższa o 15% od minimalnych zalecany..., to było wzorowe używanie TV,długie przeloty min 4H przerywane min 10-15 minutowymi przerwami...

 

I co i ekran się wypalił po 3 miesiącach i może maks 3 h jednorazowo TVN24. (nie sugerowałbym się poglądami politycznymi i wypaleniami bo przykład innego kolegi pokazuje że TVPIS też wypala....)

 

Generalnie LG ponoć zakłada że milionowy nakład roczny produkcji Oled jest obarczony 3-4% podatnością na wypalenia, a czemu tak jest to na 100% wiedzą tylko oni.

 

 

Edytowane przez ma_ko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ma_ko napisał:

Generalnie LG ponoć zakłada że milionowy nakład roczny produkcji Oled jest obarczony 3-4% podatnością na wypalenia, a czemu tak jest to na 100% wiedzą tylko oni.

Odpowiedź jest chyba prosta. Załóżmy, że wśród wszystkich użytikowników OLEDów jest 25% użytkowników, którzy oglądają programy informacyjne. Z tych 25%, następne 25% ogląda je ntensywnie takie kanały (powyżej 2-3 godzin dziennie) i mało innych "neutralnych" materiałów - np. filmów (które de facto są dobrym mechanizmem spowalniającym tempo wypalania ekranu).  Z tych 6% użytkowników połowa zauważy wypalenie, reszta go nie zauważy (będzie znikome), lub po prostu go zignoruje lub sobie pomyśli - no tak, producent ostrzegał aby nie oglądać tak długo stałych obrazów. I mamy te owe 3-4%. Pamiętajcie, że LG na swojej stronie informuje, aby nie oglądać jednym ciągiem takich programów dłużej niż przez 1 godzinę i coś może w tym być.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym wszystkim Subman jedno jest pocieszające, LG umie zadbać o klienta (choć bałem się przyznam) i cała opieka Custom Care jest taka jak sobie wyobrażam w dzisiejszym świecie.

Niestety jest wręcz 100% odwrotnie w Panasonic, tam jesteś "śmieciem"... i pisze to z ogromny rozczarowaniem i rozgoryczeniem, bo przez lata to była dla mnie marka dbająca o jakość produktu..., niestety Custom Care i BOK w tej Firmie to jakieś totalne nie porozumienie..., do tego stopnia że dziękuję opatrzności że nie czekałem na model 1000 który chciałem kupić, bo wiem że z takim problemem jak w LG został był osrany i olany wiadrem pomyj...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż tak źle jest z serwisem Panasonic ? Dobrze wiedzieć, bo to wbrew pozorom jest bardzo istotna kwestia decydując się na telewizore tego, lub innego producenta. Ciekawe co na to Panasonic Polska :)

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...