Home Testy Telewizory OLED Philips Test flagowego Philips OLED937 Ambilight TV. Telewizor kompletny dla najbardziej wymagających z nagrodą EISA!
Test flagowego Philips OLED937 Ambilight TV. Telewizor kompletny dla najbardziej wymagających z nagrodą EISA!

Test flagowego Philips OLED937 Ambilight TV. Telewizor kompletny dla najbardziej wymagających z nagrodą EISA!

28.27K
14

Philips OLED937 to nowa odsłona flagowego modelu Philipsa, która oferować ma wszystko co najlepsze w bardzo eleganckiej formie. Philips OLED937 przychodzi wraz z dedykowanym systemem audio od renomowanego brytyjskiego producenta Bowers & Wilkins, który może robić również za podstawę telewizora. To właśnie ten element, obok unikalnego czterostronnego systemu Ambilight, jest największą atrakcją OLED937. Firma wysłuchała też rynku i w tym roku zaoferowała wersję w 77 calach, która idealnie sprawdzi się w kinie domowym. Nowością w tegorocznym Philips OLED937 jest wykorzystanie nowej matrycy OLED EX, która oferować ma wysoką jasność obrazu oraz o wiele węższe ramki otaczające ekran. Holenderscy inżynierowie pokusili się również o usprawnienie inteligentnego procesora P5 szóstej generacji, który zajmuje się obróbką obrazu, audio oraz dopasowywaniem obrazu do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Telewizor jest w stanie np. podbić detale w czerniach oraz jasność, podczas gdy oglądamy go przy dużym nasłonecznieniu tak, abyśmy nie przeoczyli żadnego detalu. Kolejną funkcją Philips OLED937 związaną z usprawnieniem procesora P5 jest dostosowanie temperatury obrazu oraz przyciemnianie ekranu, aby chronić nasz wzrok podczas wieczornych seansów. Nie jest niespodzianką, że telewizor obsługuje wszystkie formaty HDR Premium, czyli HDR10+, Dolby Vision i HLG i radzi sobie z nimi świetnie. Uświadczymy również wszystkich najnowszych technologii związanych z zastosowaniem portów HDMI 2.1, a więc 4K120Hz, ALLM, VRR, AMD Free Sync i Nvidia G-Sync. Wisienką na torcie jest najbardziej pożądana przez producentów prestiżowa nagroda EISA w kategorii “Najlepszy telewizor do kina domowego”. W dzisiejszym teście przeanalizujemy wszystkie aspekty telewizora oraz jak zawsze, podzielimy się naszymi spostrzeżeniami. Zapraszamy do testu!
Test Philips-OLED937 nagroda eisa

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Logo eisa

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

 • Spektroradiometr Jeti SpectraVal 1511 HiRes
 • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
 • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
 • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
 • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
 • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Dostępność modelu
Philips OLED937 65 cali
15 999 zł
Philips OLED937 77 cali
21 999 zł

Najważniejsze cechy Philips OLED937 podawane przez producenta:

 • Nagroda EISA w kategorii “Najlepszy telewizor do kina domowego”
 • Czterostronna technologia Ambilight – unikalna dla firmy Philips
 • Topowe nagłośnienie Bowers & Wilkins – nowy standard jakości dźwięku wśród telewizorów
 • System audio 5.1.2 o łącznej mocy wyjściowej 95 W (RMS)
 • Dźwięk przestrzenny Dolby Atmos
 • Łatwe parowanie dodatkowych głośników bezprzewodowych dzięki funkcji DTS-Play-Fi (np. tylnych do kina domowego)
 • Europejski design i materiały najwyższej jakości
 • Nowej generacji matryca OLED.EX – wysoka jasność oraz węższe ramki otaczające ekran
 • Odświeżanie 120Hz wraz z wydajnym upłynniaczem obrazu – niezbędny element do płynnego oglądania sportu np. piłki nożnej
 • Dostępny w rozmiarach: 65″ i 77″
 • Procesor P5 szóstej generacji – odpowiada za przetwarzanie obrazu i audio za pomocą sztucznej inteligencji
 • Funkcja inteligentnego otoczenia – automatyczne dostosowywanie jasności, temperatury obrazu i szczegółów w czerni do warunków otoczenia
 • Jeszcze więcej inteligentnych trybów obrazu
 • Obsługa formatów HDR Premium: HDR10+, Dolby Vision oraz HLG (Hybrid Log Gamma)
 • Wsparcie i obsługa formatu IMAX Enhanced
 • Nowa odsłona technologii zapobiegającej wypalaniu matrycy
 • Panel Gracza – szybki dostęp do najważniejszych ustawień podczas rozgrywki
 • 2 pełnoprawne porty HDMI 2.1 – obsługa sygnału aż do 4K120Hz
 • Obsługa najnowszych rozwiązań dla graczy: VRR, FreeSync Premium, Nvidia G-Sync, ALLM oraz granie w Dolby Vision
 • System operacyjny Android TV – bardzo szybki z dostępem do wszystkich obecnie używanych aplikacji oraz funkcji smartTV
 • Pilot z wbudowanym mikrofonem oraz obsługą Google Assistant i Amazon Alexa
 • Wsparcie dla najnowszego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC/H.265 (odbiór TVP 4K na World Cup Katar 2022!)

magicLinks_2_1

System podświetlenia Ambilight – czterostronny

System Ambilight jest znakiem rozpoznawalnym marki Philips już od wielu lat. Pierwszy telewizor z takim podświetleniem został wprowadzony na rynek w 2004 roku, a sam system był tylko dwustronny. Zrobiło to piorunujące wrażenie na użytkownikach, a producent postanowił rozwijać tę technologię. Aktualnie wraz z rozwojem diod LED, technologia ta pozwala nam na oglądanie spektakularnych efektów świetlnych na tle ściany, przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor. Ambilight sprawdzi się doskonale w takich warunkach jak m.in:

 • Granie na konsolach nowej generacji
 • Wieczorne oglądanie filmów w komfortowych dla naszych oczu warunkach – możliwość włączenia ciepłego, stałego i jednorodnego odcienia diody LED (możliwa jej kalibracja pod względem odcienia barwy)
 • Możliwość włączenia najnowszej funkcji Aurora Ambilight gdy telewizor jest w stanie czuwania np. wyświetlenie godziny czy aktualnej pogody wraz z dedykowaną grafiką – także animowaną
 • Wyświetlenie flagi ulubionej reprezentacji na tle ściany w trakcie meczu
 • Prezentacja barwnych kolorów wyświetlających się w rytm muzyki np. z serwisu Spotify

Test Philips OLED936 ambilight 1

Testowany dzisiaj Philips OLED937 wyposażony został w czterostronny system Ambilight. Oznacza to, że diody rozmieszczone są przy lewej, prawej i dolnej krawędzi oraz lekko pod górną krawędzią ekranu. Tak diody prezentują się w rzeczywistości:

W obecnych modelach telewizorów diody są odsłonięte, dzięki czemu intensywność i ich kolor jest dużo wyższa niż w rozwiązaniu stosowanym kiedyś (diody były ukryte za plastikową osłoną).

test Philips PUS7504 ambilight dźwięk

Dodatkowo w tym roku zamiast dzielić na grupy tylne diody LED odpowiadające za generowanie poświaty, system umożliwia indywidualne sterowanie każdą z nich. Dzięki temu zyskujemy 3 x więcej szczegółów kolorystycznych oraz więcej definicji kolorów.

Test Philips OLED937 nowy ambilight 2022

Philips jest jedynym producentem oferującym telewizory OLED z taką funkcjonalnością. Tańsze modele telewizorów mogą posiadać również system trójstronny np. Philips OLED707.

W telewizorze Philips OLED937 do menu systemu Ambilight możemy wejść za pomocą przycisku na pilocie lub poprzez wejście w ustawienia telewizora. Po uruchomieniu menu, zobaczymy mnogość opcji i ustawień.

Najczęściej używanymi trybami są: tryb śledzenia wideo, który poszerza nam obraz wyświetlany na ekranie oraz tryb śledzenia audio, który reaguje na muzykę bądź dźwięki w filmach. Możemy również ustawić statyczny kolor bądź kolor flagi państwa. Możliwe jest również ustawienie po jakim czasie system Ambilight się wyłączy. Tutaj kilka przykładowych scen z włączonym podświetleniem:

Bardzo ciekawą opcją jest możliwość sparowania telewizora z innymi urządzeniami pracującymi w systemie Philips hue. Efekt, który uzyskać naprawdę robi wrażenie. Tutaj przykładowe zastosowanie:

Najlepsza jakość dźwięku na rynku od Bowers & Wilkins

Kolaboracja obu marek, które są liderami w swoich dziedzinach, już kilka lat temu zaowocowała stworzeniem linii OLED+ będącej nową definicją telewizora klasy premium. Podobnie jak w poprzednich latach, inżynierowie Philips TV oraz brytyjskiej marki Bowers & Wilkins postanowili podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej, czego potwierdzeniem jest kolejna nagroda EISA i tytuł EISA HOME THEATRE TV 2022-2023: Philips 65OLED+937 (najlepszy telewizor do kina domowego). Mamy tutaj bowiem do czynienia z telewizorem kompletnym. Co to oznacza? Oprócz bardzo wysokiej jakości obrazu, przyszły użytkownik dostaje również niezwykle dobry dźwięk. Dźwięk, który nie tylko sprawdzi się w systemie kina domowego Dolby Atmos ale również w trakcie słuchania ulubionych kawałków muzycznych.

Test Philips OLED936 bowers wilkins

Telewizor Philips OLED937 wyposażono w zamknięty w stylowym soundbarze system głośników Bowers & Wilkins w specyfikacji 5.1.2 ze wsparciem Dolby Atmos o łącznej mocy 95 W (RMS). Model zyskał gruntownie przeprojektowane i ulepszone głośniki Bowers & Wilkins, aby zapewnić najwyższą dostępną obecnie jakość dźwięku w domowych telewizorach. System skonfigurowano z głośników skierowanych do użytkownika i grających do przodu, w lewo i w prawo. To 19-milimetrowe tweetery obleczone tytanową kopułą. Żadna z trzech jednostek nie styka się bezpośrednio z obudową soundbara, by zapewnić jak najwyższą jakość dźwięku. Tweeterom towarzyszą cztery 50-milimetrowe średniotonowe głośniki: dwa zlokalizowane centralnie i po jednym po obu końcach obudowy. To zapewnia bardziej równomierne rozłożenie dźwięku w centrum sceny. W budowie zwrotnic LCR subwoofera zastosowano kondensatory klasy Hi-Fi. Bass wydobywa się z jednostki o wymiarach 100 mm x 65 mm ulokowanej w tyle obudowy głośnika. Zastosowano w niej także mocniejszy magnes dedykowany dla głośnika niskotonowego. Podczas odtwarzania muzyki surround, ten element przekazuje efekty o niskiej częstotliwości.

Test Philips-OLED937 soundbar front przód bowers

W tym roku zamontowano po bokach nowe, bliźniacze głośniki 50-milimetrowe, które skierowane zostały wgłąb pomieszczenia w celu dystrybucji dźwięku poprzez specjalnie zoptymalizowane przegrody i siatkę. I trzeba przyznać, że ta zmiana dość znacznie poszerzyła spektrum i odbiór efektów Dolby Atmos, które są mocno słyszalne za widzem pomimo braku fizycznych głośników za jego plecami. Dodatkowo inżynierowie umieścili cewki drgań dla czterech głośników średniotonowych oraz zmienione profile membran dla głośników up-fire odpowiadających za dźwięk Dolby Atmos.

Test Philips-OLED937 soundbar boczke głośniki bowers

W efekcie zastosowania konstrukcji 5.1.2. zwiększono precyzję, kontrolę i moc, co przekłada się na poprawę rozdzielczości przy jednoczesnym zapewnieniu większej energii i lepszego rozchodzenia się dźwięku w pomieszczeniu, szczególnie ze względu na dwa nowe boczne głośniki. Obudowa soundbara została wykonana z grubościennego tworzywa ABS wzmocnionego włóknem szklanym i usztywniona wewnętrznymi żebrami w celu zniwelowania niepożądanych rezonansów. Soundbar wraz z minimalistycznym metalowym ramieniem tworzy stabilną podstawę telewizora. Telewizor można opcjonalnie zamontować na ścianie oraz rozbudować o dodatkowy zewnętrzny subwoofer.

Philips OLED937 automatycznie rozpoznaje i dekoduje zawartość Dolby Atmos dla jeszcze lepszego efektu, zaś dedykowane przetworniki Dolby Atmos Elevation o nowym profilu i ustawieniu oferują lepszą integrację z obrazami wyświetlanymi na ekranie. Opcjonalnie po włączeniu trybów Film, Gra lub Osobisty telewizor aktywuje te przetworniki, aby zapewnić pełnię wrażeń Dolby Atmos nawet w przypadku treści, które nie powstały w tym formacie. Dopełnieniem oferowanych efektów dźwiękowych jest czterostronne podświetlenie Ambilight.

Test Philips OLED936 Dolby Atmos

Podobnie jak w przypadku legendarnych już topowych głośników tej firmy, układ Tweeter-on-Top oddziela głośnik wysokotonowy od większych głośników średniotonowych. Osłony głośnika wysokotonowego wykorzystują akustycznie otwartą konstrukcję opracowaną pierwotnie przez firmę Bowers & Wilkins dla legendarnej gamy 800 Diamond Series.

Test Philips-OLED937 soundbar Tweeter-on-Top 800 diamond series

Takie rozwiązanie gwarantuje czystość wysokich dźwięków, bez efektu rozmycia spowodowanego dyfrakcją w obudowie, która występuje przy wbudowaniu głośników wysokotonowych w większy układ.

Jak to wszystko gra? Po raz kolejny trzeba to napisać: to najlepiej brzmiący telewizory jaki kiedykolwiek powstał i nadal nie ma na rynku konkurencji. Trudno w to uwierzyć ale inżynierom z Bowersa ponownie udało się podnieść poprzeczkę (tym razem z jakością efektu Dolby Atmos), którą zresztą sami zawiesili rok temu bardzo wysoko. Pisząc i mówiąc o jakości trzeba tutaj mieć na uwadze, że na tym telewizorze można najzwyczajniej w świecie posłuchać ulubionych kawałków w naprawdę dobrej jakości. Polecam nie tylko serwisy audio z aplikacji ale odsłuchać ulubiony kawałek z pliku FLAC przez USB.

Test Philips OLED936 bowers wilkins odsłuch

Jakością dźwięku byli też bardzo pozytywnie zaskoczeni widzowie, którzy odwiedzili nas na specjalnym pokazie telewizora Philipsa OLED937 w trakcie wystawy Audio Video Show 2022 na PGE Narodowy w Warszawie. Umówmy się: ciężko jest pisać o dźwięku. Odsłuch to jedyna metoda by samemu przekonać się czy rzeczywiście sprzęt spełnia nasze oczekiwania.

Test Philips OLED937 odsłuch audio video show 2022

W następnym rozdziale opiszemy wygląd telewizora, pilot oraz dostępne porty.Wygląd, budowa, porty i pilot

Firma Philips kładzie bardzo duży nacisk na design oraz wykonanie telewizora i nie inaczej jest tym razem. Ekran posiada bardzo nowoczesne wzornictwo, wąskie ramki a w podstawę telewizora OLED937 wbudowany jest system audio opracowany przez Bowers & Wilkins. Z tyłu telewizora zobaczymy czterostronny system diod Ambilight, który umili nam wieczorne seanse.

Wbudowany soundbar można również zamontować na ścianie pod telewizorem, jeżeli ktoś preferuje taki montaż wyświetlacza.

Test Philips OLED937 podstawa jak zawiesić na ścianie

W zestawie otrzymujemy pilot z lekko odświeżonym wykończeniem. Na odwrocie mamy materiał, który przypomina skórę i sprawia, że pilot trzyma się pewniej dłoni. Na pilocie znajdziemy wszystkie potrzebne klawisze oraz skróty do najpopularniejszych aplikacji do streamingu wideo.

Dostępne złącza

Telewizor posiada wszystkie potrzebne złącza, a więc: 2 porty HDMI 2.1 i 2 porty HDMI 2.0, 3 porty USB, złącze Ethernet, wyjście optyczne (do podłączenia systemu audio), wyjście słuchawkowe oraz tunery telewizji w tym nowy tuner naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2.

 Dlaczego właśnie telewizor OLED?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu, jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Powidoki i wypalenia – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale.

Co roku firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor. Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (171 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc. Polecam też przeczytać artykuł znanego i cenionego na całym świecie portalu HDTVTest na temat wypaleń w OLED tutaj.Testy syntetyczne

Badana cecha: wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU 3840×2160, 65″
TYP MATRYCY OLED EX (WRGB)
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej) ∞:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
 • średni: ∞:1
 • max: ∞:1
 • min: ∞:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
 • SDR: 430 cd/m2
 • HDR: 750 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
POWŁOKA MATRYCY ekran szklisty, mocno tłumiący odbicia
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 0,7
 • maks. dE: 1,5
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 750 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 21 ms – tryb gra – 1080 @ 60Hz (konsole)
 • 21 ms – tryb gra – 1080 @ 60Hz + HDR (konsola PS4)
 • 21 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
 • 11 ms – tryb gra – 4K @ 120Hz
PEŁNA ROZDZIELCZOŚĆ KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak (w trybie “Monitor”)
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY
 • ALLM – automatyczny tryb gra
 • VRR-HDMI – zmienna częstotliwość odświeżania
 • VRR-AMD FreeSync Premium – zmienna częstotliwość odświeżania
 • VRR-Nvidia G-Sync – zmienna częstotliwość odświeżania
 • 4K@120Hz
 • 1440p@120Hz
 • 1080p@120Hz
 • Wsparcie dla Dolby Vision Gra / HGiG
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORU Tak (w UHD)

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

magicLinks_2_1Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Matryca, z której korzysta Philips OLED937 to nowa konstrukcja o nazwie OLED EX. Nieco jaśniejsza w stosunku do poprzednich generacji oraz posiadająca węższe ramki otaczające ekran. Tak jak w przypadku konwencjonalnych matryc OLED, matryca jest w układzie WRGB z tą różnicą, że wykorzystuje dodatek deuteru. Ma to bardzo pozytywny wpływ na żywotność diod i możliwość dłuższego emitowania mocnego światła. Matryca odświeżana jest 120 razy na sekundę co jest szczególnie ważne w przypadku wydarzeń sportowych oraz grania na konsolach nowej generacji w 120Hz.

Zalecane ustawienia 

Dostępne są wszystkie tryby obrazu dobrze znane z poprzednich odsłon (niektóre z nich zostały nazwane inaczej) oraz nowy tryb IMAX Enhanced. Tryby ISF Dzień i Noc nazywają się teraz “Ekspert 1” i “Ekspert 2”, tryb Standardowy jest teraz pod nazwą “ECO” a tryb Jaskrawy został nazwany “Crystal Clear”. Najlepsze pod względem oddania barw są tryby obrazu “Filmmaker Mode” oraz tryby Eksperckie. Istnieje również tryb “Calman” służący do autokalibracji telewizora przy pomocy oprogramowania Calman oraz sprzętu pomiarowego (do tego celu mogą być wykorzystane również tryby Eksperckie).

Regulację jasności ekranu dokonamy suwakiem “Kontrast OLED”, który znajduje się w głównym menu ustawień obrazu telewizora. Niestety producent nie pokusił się o zmianę tego mylącego nazewnictwa. Większość osób chcąc zwiększyć jasność telewizora zapewne ruszy suwak o nazwie “Jasność”, który odpowiada za ustawienie czerni telewizora i tym samym sprawi, że obraz stanie się mniej kontrastowy a czerń przestanie być głęboka i zacznie się świecić na szaro. Ekran mimo zmiany nazw trybów przeszedł certyfikację przez ISF i co za tym idzie:

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem i zmienić ich nazwę na ISF-Dzień oraz ISF-Noc (fabrycznie nazywają się one Profesjonalny-1 i -2).Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Fabrycznie (tryb “Filmmaker Mode”)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,5 maksymalna 6,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,8 maksymalna 6,8
Średnia deltaE palety szarości 4,1 maksymalna 6,9

Fabryczne oddanie barw pozostawiało trochę do życzenia nawet na najlepszym trybie obrazu “Filmmaker Mode”, którego największym problemem była za niska gamma. Obraz był za mało kontrastowy, a dominanta koloru niebieskiego i czerwonego w balansie bieli powodowała, że całość miała lekko purpurowy odcień.

Profesjonalna kalibracja Philips OLED937

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,2 maksymalna 2,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,7 maksymalna 1,5
Średnia deltaE palety szarości 0,9 maksymalna 1,8

Philips OLED937 wyposażony jest we wszystkie potrzebne narzędzia do profesjonalnej kalibracji obrazu. Znajdziemy w nim między innymi wielopunktową regulację skali szarości (nadal nie działa ona w 100% poprawnie) oraz system zarządzania barwą. Niektóre z ustawień nadal przysparzają trochę problemów, ale umiejętne zastosowanie pozwala nam na uzyskanie dobrych efektów kalibracji. Jak widać, telewizor został skalibrowany, a oddanie barw stoi na bardzo dobrym poziomie.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Jakie ustawienia obrazu są dobre?
oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

Zamów sprawdzoną kalibrację TV (w całej Polsce)


Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu P5 AI Perfect Picture

Szczegółowe informacje od producenta na temat działania procesora P5 AI Perfect Picture znajdziesz tutaj

Opracowane wewnętrznie rozwiązania SI oparto na sieci neuronowej i uczeniu maszynowym, które analizują w czasie rzeczywistym obraz, optymalizując jego parametry na podstawie milionów próbek z ogromnej bazy danych rozwijanej przez specjalistów Philips TV & Sound oraz TP Vision od 30 lat. Algorytmy SI analizują wyświetlane treści klatka po klatce i poprawiają ich parametry w pięciu obszarach decydujących o jakości obrazu, takich jak kolory, kontrast, płynność ruchu, ostrość obrazu i poprawa materiału źródłowego, a także zapewniają lepszą równowagę między nimi.

Inżynierowie TP Vision wprowadzili również dodatkową kategorię grupowania analizowanych treści na bazie określonych wcześniej parametrów i obok takich wariantów jak krajobraz/natura, twarze/odcień skóry, ruch/sport, ciemna sceneria/kontrast i inne. Pojawił się również film. Algorytm przyporządkowuje analizowany materiał do jednej z tych kategorii, a następnie optymalizuje wszystkie pięć wymienionych wcześniej obszarów jakości obrazu zgodnie z określonymi wcześniej wytycznymi dla tego typu treści. Funkcja wykrywania kategorii film w telewizorach z procesorem Philips P5 AI szóstej generacji automatyczne informuje użytkownika o tym typie treści i proponuje wybór jednego z nowych trybów odtwarzania: Kino domowe czy Filmmaker Mode (FFM).

 

W dzisiejszych czasach rezultaty skalowania obrazu wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach, a potwierdzenie możemy znaleźć w wynikach mojego eksperymentu, który można przeczytać pod tym adresem. Skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał o niższej rozdzielczości SD lub materiał HD wygląda bardzo podobnie na wyświetlaczu 4K, czy na Full HD. Dopiero treści o natywnej wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę w jakości obrazu.

Ochrona oczu i inteligentne otoczenie

Kolejną nowością w zakresie sztucznej inteligencji jest dodanie automatycznego dopasowywania temperatury, jasności oraz innych parametrów obrazu do warunków otoczenia.

Mamy do dyspozycji 3 funkcjonalności. Pierwszą z nich jest ochrona oczu, która automatycznie zredukuje ilość światła niebieskiego, kiedy czujnik wykryje, że w pomieszczeniu jest ciemno. Jest to szczególnie ważne wieczorem, ponieważ wystawianie się na dużą ilość światła niebieskiego sprawia, że ciężej nam zasnąć. Kolejną bardzo ciekawą opcją jest optymalizacja ciemnych szczegółów, która podbija nam detale w czerniach, podczas gdy w otoczeniu jest dużo światła. Ostatnia opcja tyczy się tego samego parametru co ochrona oczu, z tą różnicą, że funkcja ta wyłącza wybraną przez użytkownika temperaturę bieli oraz oddaje stery w 100% sztucznej inteligencji. Obraz, który uzyskamy za dnia, będzie miał bardzo zimną temperaturę, bo taka lepiej przebija się przez światło słoneczne. A nocą telewizor automatycznie ociepli charakterystykę obrazu, aby nie męczył on oczu.

Z naszej perspektywy rozwiązanie to może być ciekawe dla osób stawiających efektywność obrazu ponad jego jakość, bowiem tak wyraźna zmiana temperatury barwowej dość wyraźnie wpływa na reprodukcję barw.Kontrast i Czerń

Najważniejszą cechą matryc OLED jest idealnie głęboka czerń oraz kontrast. Wynika to z faktu, że każdy piksel matrycy jest sterowany i podświetlany oddzielnie, umożliwiając uzyskanie tak dobrych wyników. Póki co żaden telewizor LCD nie jest w stanie uzyskać takich rezultatów i jeżeli naszym priorytetem są właśnie te aspekty, to na razie nie ma na rynku lepszego wyboru niż ekran OLED. Różnice jesteśmy w stanie odczuć, nawet oglądając telewizor na wystawie sklepowej, ale najlepszych wrażeń wizualnych uświadczymy w warunkach kinowych.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA ∞:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA ∞:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1


Jasność, praca w warunkach dziennych

Telewizor posiada średnią jasność SDR na poziomie 430 nitów, co pozwoli nam na wygodne oglądanie treści w nasłonecznionych pomieszczeniach. Charakterystyka wyświetlacza pozwala na utrzymanie wysokiej jasności do 20% wypełnienia ekranu bielą. Jak widzimy na wykresie, po przekroczeniu 20% pokrycia bielą maksymalna jasność zaczyna spadać i zatrzymuje się na okolicach 180 nitów przy bieli wypełniającej cały ekran.

Spadek jasności następuje dosyć szybko, przez co ekran może być ciemniejszy przy oglądaniu np. sportów zimowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że jaskrawość bieli na pełnym ekranie, która wynosi 180 nitów. To jeden z najwyższych wyników zanotowanych dotychczas na telewizorach OLED!Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

magicLinks_2_1

Pełną kompatybilność z sygnałem Ultra HD przez HDMI możemy uzyskać, zmieniając konfigurację na “Optymalny” (menu Zaawansowane). Gdy chcemy korzystać z technologi ALLM oraz VRR/FreeSync, należy ustawić opcję “Optymalny (automatyczny tryb gry)”. Dla starszych źródeł. nieobsługujących sygnału 4K konfiguracja “Optymalny”, może spowodować problemy z dźwiękiem. Najlepiej ustawić wtedy opcję “Standard”.

 

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Tak
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 99% / 73%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) HDR10+ i Dolby Vision
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna – na osobnym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa, a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 670 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 770 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 890 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 660 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 750 cd/m2
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

 • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
 • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
 • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
 • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
 • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
 • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Średnia jasność HDR to 750 nitów a więc wydajność i efekt w treściach HDR stoi na bardzo dobrym poziomie. Gdy weźmiemy pod uwagę idealną czerń oraz kontrast, telewizor zapewnia nam bardzo widowiskowe efekty wizualne czy to z płyt 4K Ultra HD Blu-ray czy też serwisów streamingowych np. Netflix, Disney+ oraz w grach.

 

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Skalibrowany tryb Ekspert 2

Krzywa jasności EOTF kształtuje się całkiem nieźle. Małym mankamentem jest lekkie rozjaśnianie detali w środkowym zakresie, natomiast nie jest to wielki problem i nie zepsuje nam to wrażeń płynących z oglądania treści HDR. Pokrycie szerokiej palety kolorów DCI P3 to aż 99%, a więc odwzorowanie kolorów jest bardzo mocno zbliżone do tego, co widział twórca na monitorze studyjnym.

HDR Perfect MinimumHDR Perfect Wyłączony

Kształt charakterystyki jasności regulujemy m.in. opcją “HDR Perfect”. Najbliższym optymalnego ustawienia jest parametr “Minimum”, ponieważ pozwala on oddać minimalnie więcej detali w światłach. Reszta ustawień mocno rozjaśnia obraz, przepalając detale i spłaszczając obraz.

Dolby Vision i HDR10+

Philips OLED937 obsługuje rozszerzone formaty HDR takie jak Dolby Vision i HDR10+. Pomagają one telewizorowi w bardziej wymagających scenach, które posiadają bardzo dużo detali w bielach. Ekrany OLED posiadają wystarczającą jasność i kontrast, aby odtwarzać sceny filmowe z dobrą jakością, bez nadmiernej kompresji szczegółów, więc korzyści płynące z tych formatów nie są aż tak spektakularne, jak w przypadku tańszych telewizorów z gorszymi wynikami.Odwzorowanie ruchu

Telewizor posiada odświeżanie 120Hz i jest wspomagany wydajnym upłynniaczem ruchu. Do wyboru mamy kilka suwaków odpowiadających za poszczególne parametry upłynniacza. Perfect Natural Motion odpowiada za upłynnianie materiałów nagranych w 24 klatach na sekundę, pozbywając się charakterystycznego ”rwania” filmu. Opcja Perfect Clear Motion odpowiada natomiast za wyostrzenie ruchu w materiałach dynamicznych (50 fps), np. w sporcie czy telewizji. Ostatni suwak “Fast Motion Clarity” to system BFI (black frame insertion), czyli funkcja wstawiająca czarne klatki do oglądanego materiału w celu uzyskania jeszcze bardziej naturalnego ruchu.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Ustawienia Perfect Motion Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

430 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

Perfect Clear Motion: Maksimum

Perfect Natural Motion: Dowolnie

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

430 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja (w 10 stopniowej skali)

Perfect Clear Motion: Maksimum

Perfect Natural Motion: Dowolnie

Fast Motion Clarity: Minimum

Smużenie:

niskie

Maksymalna jasność:

300 cd/m2

 

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja (w 10 stopniowej skali)

 

Stopień rozmycia obrazu wygląda typowo jak na 120Hz matrycę OLED, a więc telewizor posiada bardzo niskie rozmycie w ruchu i śmiało można go polecić do oglądania sportu szczególnie w dobie zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej Katar 2022. Funkcję “Perfect Clear Motion” warto ustawić na maksymalną wartość aby uzyskać najniższy stopień rozmycia ruchu.

W piątek wielkie losowanie fazy grupowej MŚ w Katarze! Na kogo trafi Polska? Gdzie i o której oglądać?

Warto pochylić się także nad tym, jak wygląda ilość rozmycia przy treści HDR. W tym przypadku konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak testowany Philips! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Telewizor LCD – treść sportowa HLG HDR Telewizor OLED – treść sportowa HLG HDR


Kąty widzenia

Matryca OLED EX zastosowana w Philipsie OLED937 posiada bardzo szerokie kąty widzenia i wykazuje tylko minimalną wrażliwość na zejście z osi obrazu. Lekkiej zmianie ulega tylko odcień obrazu, co ciężko porównać do telewizorów LCD, które bardzo źle reagują pod wpływem zmiany kąta z którego oglądamy telewizor. Wszystkie inne walory takie jak kontrast i detale w cieniach pozostają na tym samym poziomie. Na ten moment, matryce OLED są nieprześcignione pod tym względem i żadna matryca LCD nie jest w stanie uzyskać tak dobrych rezultatów. Lepszy jest jedynie QD-OLED, w którym nawet odcień nie ulega zmianie.Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 oraz 2.1

magicLinks_2_1

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 21 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “HDR-Gra” 21 ms
[GRY] 1080p / 4K 120Hz Lag przy konsolach obsługujących sygnał 120Hz “Gra” 11 ms
[PC] 4K  @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Monitor” 21 ms
[GRY] 4K Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 21 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “HDR-Gra” 21 ms
[GRY] 4K + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Dolby Vision-Gra” 21 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “ISF-Noc” 77 ms

Input lag wynosi 21 ms, a więc mieści się on w najbardziej restrykcyjnej grupie – “placebo”, choć jest wyższy niż obecnie u konkurencji. Opóźnienia na takim poziomie nie jesteśmy w stanie odczuć podczas dynamicznej rozgrywki. Dla graczy, którzy chcą uzyskać jeszcze poziom, należy podać sygnał 120Hz, co daje nam wtedy opóźnienie na poziomie 11 ms. Oprócz 4K i 1080p, Philips OLED937 wspiera również rozdzielczość 1440p w 120Hz oraz poprawnie wyświetla chroma 4:4:4, a więc drobne czcionki z PC będą czytelne.

Dzięki pełnoprawnym portom HDMI 2.1 telewizor wspiera wszystkie najnowsze rozwiązania dla graczy, które używane są przez konsole nowej generacji. Uświadczymy więc zmiennego odświeżania VRR i AMD Free Sync, automatycznego trybu gra o niskim opóźnieniu “ALLM”, granie w 4K120Hz wraz z HDR lub Dolby Vision oraz niestandardową rozdzielczość 1440p.

Test Philips OLED936 ambilight 2

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync Premium
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) TAK
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. TAK
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1440p 120Hz
Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1080p 120Hz
Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
Dolby Vision dla gier 4K 60Hz
Obsługa Dolby Vision na potrzeby grania TAK
Dolby Vision dla gier 4K 120Hz Obsługa Dolby Vision na potrzeby grania NIE
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Nowością w tym roku jest panel gracza, który umożliwia konfiguracje najpotrzebniejszych opcji i funkcji w czasie rozgrywki. Panel pozwala na m.in. zmianę odświeżania matrycy, włączenie/wyłączenie VRR czy podbicie detali w czerniach dla lepszej widoczności w ciemnych lokacjach.

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę ASUS GeForce RTX 3090 powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce RTX 2080 Ti. Komponenty od firm NVIDIA, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Koch Media, Ubisoft, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.Android TV 11 – system multimedialny

Philips OLED937 oparty jest na systemie Android TV, który jest najbardziej rozbudowanym systemem operacyjnym dostępnych na telewizorach. Posiada on praktycznie nieograniczone możliwości, począwszy od dostępności wszystkich aplikacji do streamingu wideo, na funkcjach smart takich jak asystent głosowy czy na wideorozmowach kończąc. Na czas testu, wersja systemu operacyjnego to Android TV 11.

Android TV ma zbliżony wygląd i większość funkcjonalności na każdym telewizorze z tym systemem, więc przesiadka z telewizora innej marki wspieranego przez to oprogramowanie nie będzie problemem. Zapewnia nam to również dostęp do wszystkich obecnych na Android aplikacji do streamingu wideo, m.in. Player, Netflix, Disney+, Canal+, HBO Max, Apple TV, Rakuten TV, Amazon Prime i wiele innych. Żeby zainstalować dodatkowe aplikacje, musimy wyszukać je w aplikacji ”Google Store”.

Android TV umożliwia nam również pobieranie gier ze sklepu Google Play oraz podłączenie kontrolera do grania, co jest bardzo ciekawym dodatkiem do wszystkich innych funkcji oferowanych przez system.

philips_oled_805_855_865_test_eisa_android_gry

Android TV pozwala m.in. też na instalację aplikacji KODI (sklep google play store > Filmy i telewizja), która zapewnia ogromne możliwości multimedialne. Pozwala tworzyć domową bibliotekę filmów i zdjęć, a wraz z dodatkowymi wtyczkami (chociażby kultowa wtyczka “mrknow.pl”) odtwarzać na przykład wideo ze stron takich jak Cda.pl, Polvode.pl, Alekino.tv, Vod.tvpl.pl, Wrzuta.pl czy Filmbox Movie. Tego typu rzeczy są niemożliwe na telewizorach z zamkniętym systemem operacyjnym! W kwestii poszerzania możliwości telewizora zapraszam do działu forum poświęconemu telewizorom Philipsa.

Philips OLED937 działa na bardzo dobrze nam znanych z innych telewizorów podzespołach, a więc na 4 rdzeniowym procesorze ARM Cortex-A73 o szczytowym taktowaniu 1800MHz oraz 3Gb pamięci operacyjnej RAM. Oznacza to, że telewizor nie ma problemów z płynnością i zacinaniem. Tak wygląda specyfikacja:

Philips OLED937 posiada wsparcie dla Google Assistant w języku polskim. Obsługuje on komendy głosowe za pomocą, których możemy sterować telewizorem bądź wyszukać interesujące nas treści.

philips_oled_805_855_865_test_asystent_google_polskaNaziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC, satelitarna, kablowa

Philips OLED937 wyposażony jest we wszystkie niezbędne tunery telewizyjne, w tym najnowszy DVB-T2/HEVC, który umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w najnowszym formacie. Informacje (EPG) są przejrzyste i czytelne a nawigacja po menu tunera jest bardzo intuicyjna.Wyniki testu Philips OLED937

Zalety

 • Nagroda EISA w kategorii “Najlepszy telewizor do kina domowego 2022/2023”
 • Bezprecedensowa jakość dźwięku Bowers & Wilkins wbudowana seryjnie w telewizor – na tym sprzęcie można słuchać muzyki
 • Doskonały efekt Dolby Atmos dzięki nowym, bocznym głośnikom wbudowanym w główny soundbar
 • Unikalna czterostronna technologia Ambilight – wyłączna cecha dla telewizorów marki Philips – wspaniałe wrażenia w grach czy filmach
 • Procesor P5 szóstej generacji wspierany przez sztuczną inteligencję wraz z drugim dedykowanym dla układu SI
 • Nowa wersja przetwarzania Intelligent Dual Picture Engine – technologia ta eliminuje problem wypalania w przypadku 95% statycznych obrazów, w tym logotypów i gier.
 • Przepiękne i bardzo solidne wykonanie telewizora jak i podstawy głośnikowej
 • Kolory bliskie ideału (bardzo dobre efekty profesjonalnej kalibracji obrazu)
 • Perfekcyjna czerń i kontrast nieosiągalna dla telewizorów LCD oraz Plazm
 • Nieskończony kontrast obrazu
 • Bardzo wysoka jak na matrycę OLED jasność w HDR (średnio 750 nitów – pomiar HDTVPolska.com)
 • System operacyjny Android 11 zapewniający rozbudowane możliwości multimedialne w tym wszystkie niezbędne aplikacje wideo np. Disney+
 • Wysokiej klasy podświetlany pilot
 • Szeroka paleta barw (99% DCI P3 – pomiar HDTVPolska.com)
 • Wsparcie dla najnowszego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 HEVC
 • Niski input lag (21 ms w trybie GRA oraz 11ms przy 120Hz)
 • Bardzo płynna matryca 120Hz
 • Porty HDMI 2.1 oraz obsługa ALLM i VRR w tym AMD FreeSync Premium
 • Obsługa technologii Dolby Vision / HDR10+
 • Autorski system Philipsa zapobiegający wypaleniom matrycy OLED
 • Funkcja Fast Motion Clarity dodatkowo poprawiająca wyrazistość ruchomego obrazu
 • Dziesięciostopniowa skala regulacji płynności ruchu
 • Bardzo dobre kąty widzenia

Wady

 • Brak obsługi 120Hz przy Dolby Vision


Podsumowanie i ocena

Philips OLED937 jest telewizorem bardzo udanym, który dostarcza świetną jakość obrazu i dźwięku, a także większość rzeczy obiecanych przez producenta. Nowa matryca OLED EX zapewnia nam jasność na wysokim poziomie zarówno w treściach SDR, jak i HDR, a więc ekran bardzo dobrze sprawdzi się jako domowe centrum rozrywki. Jasność maksymalna w scenach SDR wynosi 430 nitów, co pozwoli nam na wygodne oglądanie nawet w mało sprzyjających warunkach oświetleniowych. Matryca, która odświeżana jest w 120Hz oraz bardzo szerokie kąty widzenia sprawiają, że to również idealny wybór dla fanów sportu. W tym aspekcie pomoże również implementacja bardzo dobrego upłynniacza ruchu, który sprawia, że dynamiczne sceny są bardzo ostre a ruch płynny i pozbawiony jakichkolwiek zacięć. Jeżeli chodzi o treści HDR, to chyba nie będzie zaskoczeniem to, że telewizor również bardzo dobrze sobie radzi. Średnia jasność HDR oscyluje wokół 750 nitów a pokrycie szerokiej palety barw DCI P3 wynosi aż 99% co zapewnia nam odczuwalny efekt lepszej jakości. Trzeba również dodać, że telewizor wspiera wszystkie formaty HDR premium takie jak HDR 10+, Dolby Vision oraz HLG (Hybrid Log Gamma). Przejdziemy teraz do opisu funkcji dla graczy. Philips OLED937 wyposażony został w 2 pełnoprawne porty HDMI 2.1, dzięki którym obsłużymy między innymi sygnał 4K120Hz oraz takie technologie jak ALLM, VRR, AMD FreeSync oraz Dolby Vision w grach. Nie mniej ważnym parametrem, jeżeli chodzi o elektroniczną rozrywkę, jest input lag, który stoi na bardzo dobrym poziomie. Wynosi on 21 ms, podczas gdy podamy sygnał 60Hz i 11 ms podczas uruchomienia trybu 120Hz.

Unikalną cechą telewizora jest implementacja systemu diod LED umieszczonych z tyłu telewizora, czyli czterostronny system Ambilight. Philips jako jedyny producent na rynku (patent minimum do 2030 roku) oferuje tą funkcjonalność w swoich telewizorach a efekty, które można uzyskać, są naprawdę imponujące. Diody posiadają wiele możliwości konfiguracji, potrafią między innymi śledzić treści wideo wyświetlane na ekranie bądź reagować na audio. Najlepsze jest to, że dzieje się to bez żadnego obciążenia dla procesora, a więc możemy używać systemu zarówno w mniej wymagających treściach SDR, jak i podczas grania w wymagające tytuły konsolowe działające w 4K120Hz z HDR. Jest też możliwość podłączenia systemu z innymi urządzeniami pracującymi w środowisku kolorowych żarówek, dzięki czemu wszystkie posiadane przez nas kompatybilne urządzenia mogą reagować na wyświetlane treści. Diody Ambilight możemy nawet fachowo skalibrować dzięki odpowiednim trybom w samym telewizorze. Systemu Ambilight działającego w takiej formie da się zastąpić tanimi lub drogimi zamiennikami np. firmy HUE czy IKEA. Są to tylko próby naśladowania tego unikalnego efektu od Philipsa. Przystawki nie będą poprawnie działać z sygnałem 4K Ultra HD z HDR np. Dolby Vision.

Philips OLED937 oparty jest na Android TV w wersji 11. System zapewnia nam dostęp do wszystkich obecnie używanych aplikacji do streamingu wideo, a całość działa bardzo płynnie bez żadnych przycięć czy spowolnień. Android napakowany jest różnego rodzaju funkcjami smart takimi jak sterowanie głosowe, wideorozmowy czy granie w chmurze. Czyni to z niego prawdziwy kombajn multimedialny.

Philips OLED937 sprzedawany jest wraz ze świetnym głośnikiem od Bowers & Wilkins, dzięki czemu jest to bardzo dobry produkt All in One. Lepiej brzmiącego zestawu audio w zestawie z telewizorem nie znajdziemy na rynku. Za bardzo sprawiedliwe pieniądze, dostajemy najwyższej klasy wyświetlacz oraz topowy system audio idealnie zgrany z ekranem przez najlepszych ekspertów w tej dziedzinie.

Dostępność modelu
Philips OLED937 65 cali
15 999 zł
Philips OLED937 77 cali
21 999 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Philips

Telewizor Philips OLED937 testowany przez:

 

Piotr Gmerek 2018Piotr Gmerek (zredagowanie testu)

 

 

 

 

Maciej Koper (pomiary – fachowa kalibracja, szczegółowa ocena jakości obrazu)

 

 

 

 


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

magicLinks_2_1

Możecie również u nas przeczytać:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(28272)

4.3 8 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

12
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr
Piotr
1 rok temu

Jaka jest generacja WiFi i po kablu?

Jest to problem w TVPhilipsie. Bardzo słabo wypada jakieś średniowiecze. W artykule brak szczegółowych parametrów.

jka
jka
1 rok temu

Czy panel odbija wszystko czy ma jakąś wersję odblaskową. Na Youtube są filmiki, że ekran odbija światło z okien jakby był pofalowany.

Kasia
Kasia
1 rok temu

Jak działa z ps5?

Bartek
Bartek
1 rok temu

Jakie ustawienia najlepsze do gry na xbox series x w Fife 23? Niestety ruch nie jest płynny, występują lekkie ściny, a przy powtórkach, zbliżeniach to jest jakaś masakra… Proszę o pomoc.

Kris
Kris
1 rok temu

Mam zeszły model 936 czy ten jest dużo lepszy?

Kris
Kris
1 rok temu

Miałem Panasonica 852 różnica obrazu jest ogromna i ambilight jest niesamowity.

Kris
Kris
1 rok temu

Panasonic Tx 55CR852B

Kris
Kris
1 rok temu

avforums.com
https://www.avforums.com › reviews
Panasonic TX-55CR852B (CR852) 4K UHD TV Review – AVForums

Maciej
Maciej
1 rok temu

Witam, czy będzie test Panasonic LZ 2000 ?

14
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x